Γιατί τέτοια μανία με τις Πολυτεχνικές Σχολές;

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Αφου δεν ξερεις καλυτερα να μην μιλας.Φιλικα.
τι δεν ξερω ρε φιλε;;;;;

Νομιζεις.Δεν εχουν ολοι κομπλεξ.
τι κομπλεξ;;;;δλδ θες να μου πεις οτι οσοι απο εμας παμε πολυτεχνειο εχουμε κομπλεξ;;;τρομερο επιχειρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
alehunter δεν θέλουν όλοι να μπούν πολυτεχνείο όπως λες εκεί είναι το θέμα.Εγώ πχ με 18900 σε 4 και 5 πεδίο δεν διάλεξα καθόλου πολυτεχνικές αλλά οικονομικά επειδή μου αρέσουν παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
τι δεν ξερω ρε φιλε;;;;;
Την τυφλα σου σχετικα με τις σχολες ΗΜΜΥ και πληροφορικης.

τι κομπλεξ;;;;δλδ θες να μου πεις οτι οσοι απο εμας παμε πολυτεχνειο εχουμε κομπλεξ;;;τρομερο επιχειρημα

:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
τι κομπλεξ;;;;δλδ θες να μου πεις οτι οσοι απο εμας παμε πολυτεχνειο εχουμε κομπλεξ;;;τρομερο επιχειρημα

Take it easy.

εννοω ολων το ονειρο -νομιζω- απο την τεχνολογικη ειναι να περασει ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ...

Το σχόλιό σου, δηλώνει το γνωστό κόμπλεξ της ελληνικής κοινωνίας με τα πολυτεχνεία ("να μπεις πολυτεχνείο παιδί μου, να μορφωθείς, να βγάλεις λεφτά, να γίνεις μεγάλος και τρανός") και αυτό καυτηρίαζει. Δε σε λέει κομπλεξικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αlehunter εντελώς φιλικά σε είδα να ρωτάς πριν στο θέμα Ημμυ ΔΠΘ τι κάνουν οι ημμυ.Είσαι τόσο σίγουρος για την επιλογή σου;Εγώ σε κάνω πιο πολύ για ΜΠΔ ενώ το ΗΜΜΥ πιο πολύ προέκυψε:/:

Στο εκτός θέματος θέμα μας .Οι ΗΜΜΥ δεν είναι τα πάντα.Παίρνουν σαφώς και γνώσεις από software αλλά δεν είναι απόλυτα εξειδικευμένοι όπως τα καθαρά csd τμήματα.Το ίδιο ισχύει και με το hardware από την αντίστροφη.

Αυτά από ένα wanna-be δασολόγο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην πετάτε πατάτες άμα δεν ξέρετε. Όχι τίποτα άλλο αλλά παρασύρετε και μελλοντικούς υποψήφιους που κι αυτοί ψάχνονται και καταλήγουμε εκεί που καταλήγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
alehunter δεν θέλουν όλοι να μπούν πολυτεχνείο όπως λες εκεί είναι το θέμα.Εγώ πχ με 18900 σε 4 και 5 πεδίο δεν διάλεξα καθόλου πολυτεχνικές αλλά οικονομικά επειδή μου αρέσουν παραπάνω.
οκ αν σου αρεσουν δεν αντιλεγω(αν και δεν θα το εκανα εγω,το καταλαβαινω) αλλα γενικα και κυριως σε αυτη την σχολη δλδ ΗΜΜΥ και Προγραμματιστης νομιζω ειναι λογικο να κανεις μια καποια συγκριση ε;;:hmm:
σοζ αλλα τα πηρα με τον αλλο πολυ:whistle:



Το σχόλιό σου, δηλώνει το γνωστό κόμπλεξ της ελληνικής κοινωνίας με τα πολυτεχνεία ("να μπεις πολυτεχνείο παιδί μου, να μορφωθείς, να βγάλεις λεφτά, να γίνεις μεγάλος και τρανός")
δεν θεωρω οτι ειναι θεμα κομπλεξ.Εννοω οκ δεν ειναι σαν δικηγορος που πχ εχει ανεργια,οι ΗΜΜΥ εχουν τεραστιες επαγγελματικες δυνατοτητες και γενικα οπως εχω πει και απο πανω,θεωρω οτι αυτη η σχολη ειναι ιδιαιτερως σχετικη με τους προγραμματιστες,εχει πολλα κοινα στοχεια...(περα απο το hardware η μια σχολη και software η αλλη,στοιχειο που δεν το θεωρω τοσο σημαντικη,ειδοποιος διαφορα αφου πχ και η πληροφορικη κρητης ασχολειται περισσοτερο απο οτι η ΑΣΟΕ με hardware).
και αυτό καυτηρίαζει. Δε σε λέει κομπλεξικό.
Κοιτα παντως τι να σου πω,εγω δεν το καταλαβα ετσι...αν ειναι ετσι αντε οκ αρπαχτηκα χωρις λογο,my bad:/:sorry;)

Αlehunter εντελώς φιλικά σε είδα να ρωτάς πριν στο θέμα Ημμυ ΔΠΘ τι κάνουν οι ημμυ.Είσαι τόσο σίγουρος για την επιλογή σου;Εγώ σε κάνω πιο πολύ για ΜΠΔ ενώ το ΗΜΜΥ πιο πολύ προέκυψε:/:
στο μηχανογραφικο εβαλα ΗΜΜΥ(παντου),Πληροφορικες(Αθηνας-->χαροκοπειο,πειραια,ΑΣΟΕ-τοπος διαμονης-) κτλπ..Δεν ειναι κατι τυχαιο που προεκυψε απλα το εψαχνα πολυ περισσοτερο με το ΜΠΔ διοτι δεν πιστευα οτι θα επεφταν τοσο οι βασεις και θα επιανα καποιο απο τα παραπανω(κυριως στην ΑΘΗΝΑ).Ηταν ισως η μεγαλυτερη εκπληξη στη ζωη μου οταν ειδα που μπηκα.εγινα και ειμαι πανευτυχης,οτι καλυτερο για εμενα ειναι η σχολη τι να σου πω;;;

Στο εκτός θέματος θέμα μας .Οι ΗΜΜΥ δεν είναι τα πάντα.Παίρνουν σαφώς και γνώσεις από software αλλά δεν είναι απόλυτα εξειδικευμένοι όπως τα καθαρά csd τμήματα.Το ίδιο ισχύει και με το hardware από την αντίστροφη.
μπορεις στο (6ο;; )εξαμηνο να ακολουθησεις την ροη Λογισμικό Η/Υ,Επικοινωνίες και Δίκτυα Υπολογιστών και πολλα αλλα που δεν θυμαμαι πληρως σχετικα με pc...

Αυτά από ένα wanna-be δασολόγο:P
:P:D:D:Dχεχε με εκανες να γελασω,ΘΕΟΣ,respect:clapup::clapup::clapup:

και κυριως φιλε garch,ας μην γελιόμαστε,ισως ειναι προσωπικη και μονο εκτιμηση αλλα προτιμω να ειμαι ενας ανεργος αποφοιτος ΗΜΜΥ παρα της Πληροφορικης ΑΣΟΕ,περα απο το τι αρεσει στον καθενα μας ΠΡΕΠΕΙ να βλεπουμε και την επαγγελματικη αποκασταση,για εμενα αυτη η σχολη σε οποιον του αρεσουν οι υπολογιστες αποτελει αδιαμφισβήτητα ΟΝΕΙΡΟ,I'm living the dream;)ειναι πληρως ενδιαφερουσα,τρομερα μαθηματα,πολυ καλες εγκαταστασεις,καλες επαγγελματικες προοπτικες ειλικρινα γιατι να μην την επιλεξει καποιος;;;

Υ.Γ.σοζ αν εχω κανει καποιο λαθος αλλα εχει χαλασει το σταυερο και γραφω απο το laptop και οσο να 'ναι κολλυομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
λογω δυσκολιας του να αποφοιτησης με την σχολη;;εννοω ολων το ονειρο -νομιζω- απο την τεχνολογικη ειναι να περασει ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

ξέχασες τους οικονομολόγους μου φαίνεται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Α και αυτό που λές για την επαγγελματική αποκατάσταση alehunter νομίζω πως έχει να κάνει με το πόσο ασχοληθείς και κυνηγήσεις τις ευκαιρίες που σου δίνονται.Γιατί και ημμυ που θα είσαι σε λίγα χρόνια αμα δεν το κυνηγήσεις μην νομίζεις οτι θα σε παίρνουν όλοι με ανοιχτές αγκάλες και 10000 ευρώ μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ξέχασες τους οικονομολόγους μου φαίνεται ;)

δεν αναφερομαι προφανως σε καποιον που εχει παρει ΑΟΘ φιλε....να πχ με εσας,ειναι ψεματα οτι το ονειρο-στοχος των περισσοτερων ειναι να πατε ΑΣΟΕ;;;δεν μπορω να καταλαβω....


Υ.Γ.-3 ε;;;ειλικρινα αν μπορουσατε να απαντησετε κιολας,δεν μπορω να καταλαβω προς τι αυτο το μένος:whistle::/::/::/:

Α και αυτό που λές για την επαγγελματική αποκατάσταση alehunter νομίζω πως έχει να κάνει με το πόσο ασχοληθείς και κυνηγήσεις τις ευκαιρίες που σου δίνονται.Γιατί και ημμυ που θα είσαι σε λίγα χρόνια αμα δεν το κυνηγήσεις μην νομίζεις οτι θα σε παίρνουν όλοι με ανοιχτές αγκάλες και 10000 ευρώ μισθό.
ναι οκ ασφαλως και ισχυει αυτο που λες φιλε,μιλαμε παντα να σου αρεσει αυτο που κανεις
εμενα με ΚΑΥΛΩΝΕΙ το ΗΜΜΥ πως να το κανουμε ειναι παρα πολυ ωραιο τμημα και τρομερα καλη επιλογη κατ'εμε σχεδον σε καθε τομεα...
πχ αν εβγαζα ξερω 'γω 16000 μορια θα διαλεγα μαθηματικο ακομα και Αιγαιου που ειναι ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ και οχι πχ Χημικους μηχανικους ΠΑτρας(καπου εκει ειναι η βαση 15900κατι...) απλα και μονο επειδη ειναι Μηχανικοι/πολυτεχνειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Υ.Γ.-3 ε;;;ειλικρινα αν μπορουσατε να απαντησετε κιολας,δεν μπορω να καταλαβω προς τι αυτο το μένος

είναι τόσα πολλά τα fail που δεν ξέρουμε από πού να αρχίσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ρε Άλεξ έχεις χάσει τελείως τη μπάλα...Το να ασχοληθείς με τη πληροφορική είναι απλά άλλη μια διέξοδος των ΗΜΜΥ,οι υποψήφιοι διαλέγουν όμως ΗΜΜΥ για να εργαστούν ως μηχανικοί,όχι ως προγραμματιστές(η συντριπτική πλειοψηφία τους πιστεύω).
Όλα τ'άλλα που λες περί ονείρων κτλ...εγώ επειδή ήμουν θετική έπρεπε να κυνηγήσω την ιατρική δηλαδή?Η έστω το "παρακατιανό"(όπως το Πληροφορικής ένα πράμα:P)Βιολογικό?Να γίνω καθηγής ρε παιδί μου...

:confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
δεν αναφερομαι προφανως σε καποιον που εχει παρει ΑΟΘ φιλε....να πχ με εσας,ειναι ψεματα οτι το ονειρο-στοχος των περισσοτερων ειναι να πατε ΑΣΟΕ;;;δεν μπορω να καταλαβω....

καταρχάς το γενικοποίησες απο την αρχή οπότε άστο..και όχι δεν θέλουν όλοι ΑΣΣΟΕ,όσο περίεργο και αν σου φαίνεται έχω ακούσει καλύτερα λόγια για το τμήμα ΟΔΕ στο ΠΑΠΕΙ παρά για το αντίστοιχο στο ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
είναι τόσα πολλά τα fail που δεν ξέρουμε από πού να αρχίσουμε

καλα φιλε τι να πω,εγω φταίω που εκατσα και απαντησα κιολας...:/::/:
αντε,καληνυχτα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
O ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ!!! Πού ακούστηκε πως το όνειρο όλων των παιδιών της Τεχνολογικής είναι το Πολυτεχνείο;;;
Εκτός από κάποιους ΛΙΓΟΥΣ που πραγματικά το έχουν όνειρο (γιατί δε γίνεται 3000+ παιδιά που μπαίνουν σε πολυτεχνειακά τμήματα ανά την Ελλάδα να το έχουν όνειρο!), οι περισσότεροι επιλέγουν τα πολυτεχνεία για ΤΗ ΜΟΥΡΗ, ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ του στυλ "Εσύ γιέ μου γίνε γιατρός-δικηγόρος-πήγαινε πολυτεχνείο!" και για τα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ που ΘΕΩΡΟΥΝ πως υπάρχουν.. Κάπου μέσα στη χρονιά είχα αρχίσει να ονειρεύομαι και εγώ Πολυτεχνειακά τμήματα, όμως υπερτέρησε η αγάπη μου για τα μαθηματικά, και παρά την ειδική κατηγορία που ανήκω δε δήλωσα καν Πολυτεχνεία, (αν και έπιανα έτσι κ αλλιώς κάποια στην Επαρχεία).Δε θεωρώ τους ΗΜΜΥ σχολάρα γιατί δε είναι!
Ξάδερφός μου με πτυχίο ΗΜΜΥ 7.2 , δεν έβρισκε να κάνει την πρακτική του γιατί προτιμούσαν αποφοίτους ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας! :) Ένας οικογενειακός γνωστός μας έφτασε 36 χρονών να διοριστεί στο Δήμο Καλαμάτας με πτυχίο ΗΜΜΥ 8.2!!!!!!!!!!!! Μέχρι τώρα δούλευε σε γραφεία πληροφορικής μαζί με """"απλούς"""" αποφοίτους πληροφορικής!!!
Δεν έχει νόημα να συνεχίσω τα παραδείγματα...
αλεξ καταλαβαίνω πως ήταν το όνειρό σου όμως κατέβα από το ροζ συννεφάκι σου :) ΚΑΜΙΑ σχολή δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση 100%... Κοίτα να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις και μόνο τότε θα τα καταφέρεις.. Μην κατακρίνεις το παιδί που διάλεξε πληροφορική επειδή δε διάλεξε την ιδανική σχολή για εσένα!!!
Ευχαριστώ το θεό που βρέθηκαν καθηγητές στο δρόμο μου οι οποίοι με έμαθαν να διαλέγω να κάνω αυτό που αγαπώ και όχι αυτό που επιβάλλεται από απόψεις σαν του αλεξ περί Πολυτεχνείου!!!
Φιλικά πάντα,απλά με σύγχυσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Alehunter εχω να σου πω καποια πραγματα εντελως φιλικα
Θεωρω πως τα κρητηρια επιλογης της σχολης σου που σε επηρεασαν σηνειδητα η οχι ηταν
α.επαγγελματικη αποκατασταση
β.επαγγελματικες προοπτικες
γ.επαγγελματικα δικαιωματα
δ.ειναι της μοδας και την δηλωνουν ολοι οι υψηλοβαθμοι
ε.ασχολειται με τους υπολογιστες
Εχεις πει οτι θεωρεις την εργασια καθαρα μεσω επιβιωσης.Εγω να σου πω πως υπαρχουν ατομα που προτιμουν να εργαζονται σε κατι που τους αρεσει πραγματικα και ας βιωσουν για καποιο διαστημα την ανεργια.Δεν ειναι τα λεφτα και το κυρος τοσο σημαντικα για ολους.Ας μην πηγαινουμε στα ακρα.

Επισης δεν εχουν ολοι ονειρο τις πολυτεχνικες σχολες.Πολλοι νομιζουν οτι το εχουν γιατι το επιβαλει η κοινωνια.Γι αυτο πολλοι τα παρατανε.Δεν γινεται να ελκυουν ολους τα πολυτεχνεια.Και στο κατω κατω μετα απο καποια χρονια που θα αποφοιτησουμε δεν ξερουμε πως θα ειναι τα πραγματα στην αγορα εργασιας.Καποια στιγμη θα κορεστει και το επαγγελμα των ΗΜΜΥ.Ακομη,δεν εχουν ολοι την αναγκη να λενε οτι περασαν πολυτεχνειο.Μερικοι την εχουν αυτο ειναι σιγουρο,ξερω ατομα που ετσι ικανοποιουνε τον εγωισμο τους,δεν τους κατηγορω.Απλα με τετοιον επαγγελματικο προσανατολισμο που εχουμε οταν τα παιδια τελειωνουν το λυκειο βρισκονται σε μαυρο σκοταδι.Δεν εχουν ιδεα για τις σχολες και επηρεαζονται απο την γνωμη του καθε ασχετου.Οι καθηγητες σου επιβαλλουν να πας σε υψηλοβαθμη σχολη ανεξαρτητα απο το αν σου αρεσει.Γονεις,φιλοι και γνωστοι ασκουν μια εμμεση πιεση να δηλωσεις αυτο που ''πρεπει''.Αν εναντιωθεις εισαι μονος σου και γι αυτο δεν το κανουν πολλοι.

Ακομη δειχνεις οτι δεν εισαι τοσο ενημερωμενος για τα επαγγελματα(μπορει να εισαι δεν ξερω).Το εχω ψαξει το θεμα και δεν μπορω να βλεπω οτι ΗΜΜΥ και πληροφορικαριοι ειναι σχεδον το ιδιο.Παρα πολλα ατομα εχουν εγκαταληψει τους ημμυ επειδη ηθελαν να ασχοληθουν με υπολογιστες δεν ηθελαν να πανε χαμενα τα μορια τους.Ελα ομως που οι 2 σχολες ειναι διαφορετικες.Αν σου αρεσουν οι υπολογιστες καλυτερα να πηγαινες πληροφορικη.Στους ΗΜΜΥ μαθαινεις να φτιαχνεις κυκλωματα οχι προγραμματα.
Εσυ τωρα εισαι ενθουσιασμενος και καλα κανεις,μονο φοβαμαι μην πεσεις αποτομα.Δηλαδη καλυτερα να χαιρεσαι που μπηκες σε μια σχολη που επιθυμουσες παρα πολυ,παρα σε μια σχολη που πισυευεις οτι θα σε εξασφαλισει επαγγελματικα και η κοινωνια την θεωρει κορυφαια.Γιατι μου δινεις την εντυπωση οτι δεν εχεις σωστη και πληρη εικονα των πραγματων.Βεβαια μπορει να εχω και λαθος.
Ελπιζω η σχολη σου να σου αρεσει και να τα πας καλα στην πορεια.Καλη αρχη να εχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Θα πω και εγω την αποψη μου για τις πολυτεχνικες σχολες παρολο που σε πολλους θα φανει λιγο παραξενη και δεν θα τους αρεσουν αυτα που θα πω!Λοιπον οι περισσοτεροι που πανε πολυτεχνειο οσο καλοι και αν ειναι πρωτα συναντουν την προχειροτητα των ελληνικων πανεπιστημιων μετα βλεπουν τις περιορισμενες επιλογες που εχουν απο την ισοπεδωση των ιδιαιτεροτητων και της εξειδικευσης καθε τμηματος μετα βλεπουν το μεγαλο ανταγωνισμο που δημιουργειται καθως και την τεραστια ανεργια μετα αρχιζουν και γλειφουν το καθε κομματικο η καπιταλιστικο σκουπιδι για να τους βαλει στο δημοσιο η σε καμια εταιρεια της προκοπης μετα ξεχνανε τι παει να πει ωραριο μετα κουραζονται μετα οι γνωσεις τους δεν ειναι επαρκεις για να παρακολουθησουν την τεχνολογικη εξελιξη και στο τελος εξαφανιζονται για να δωσουν τη θεση τους στους νεοτερους!Αυτα δεν ισχυουν βεβαια για ΟΛΟΥΣ!!Στη σχολη που εγω σπουδαζω υπαρχουν 4 <<ειδη>> φοιτητων!Αυτοι που εχουν πατεραδες η μαναδες μηχανικους η εργολαβους οποτε αυτο σημαινει στρωμενη δουλεια με το κυκλωμα του μπαμπακα που εχει γλειψει δεν ξερω και γω ποσους εργολαβους για να παρει μια δουλεια και φυσικα εχει τα κονε για να τους προωθησει!!Αυτοι που εχουν μπαμπα η μαμα πανεπιστημιακο που ολοστυχαιως ενδιαφερονται για ακαδημαικη καριερα η εχουν υψηλου κυρους γνωριμιες και μπορουν να τους προωθησουν!Αυτοι που το γουσταρουν μεχρι <<θανατου>> και θα δουλευαν και για 1000 ευρω ολη μερα αρκει να κανουν αυτο που τους αρεσει(Αυτοι ειναι που περνανε και ολα τα μαθηματα με 10 και γενικα προσπαθουν εντελως αξιοκρατικα χωρις καποιο κυκλωματακι)!Τελος αυτοι που πηγαν στο πολυτεχνειο χωρις καποια ειδικη πληροφορηση μονο και μονο για το κυρος που εχει και εχουν ως σκοπο να κανουν οτι καλυτερο μπορουν(αυτοι τραβανε τα πιο μεγαλα ζορια με τα μαθηματα και οι περισσοτεροι παρατανε τη σχολη)!Γενικα για να επιβιωσεις στην αγορα εργασιας μολις τελειωσεις το πολυτεχνειο πρεπει ειτε να εχεις τα κονε η να το γουσταρεις οσο δεν παει αλλο και αυτοι που το γουσταρουν ειναι περιπου το 10%!Οι αλλοι νομιζουν οτι το γουσταρουν επειδη προφανως τους εχει γινει πλυση εγκεφαλου απο τα 16-17 τους και ξεκινανε με ενθουσιασμο μεχρι τα 30 και καταληγουν να κουραζονται αργοτερα και να σκεφτονται αλλες ιστοριες!Για αυτο εγω αυτα <<πρεπει να σου αρεσει>> και αλλες τετοιες αηδιες δεν τα θεωρω ωριμα λογια γιατι πολλοι λιγοι ξερουν τι θελουν στα 18 τους και πολλοι ξεκινανε με ενθουσιασμο και πεισμα και μετα συνειδητοποιουν οτι βρισκονται στο Ελλαδισταν οπου δεν υπαρχουν ουτε ρομποτικες ουτε μοριακες βιολογιες που ειπατε πιο πριν και ο καθενας μαθαινει για τον εαυτο του! Το πανεπιστημιο πιστοποιει ενα μερος της γνωσης και φυσικα δεν πιστοποιει αν εισαι ικανος για να βγεις στο ελευθερο επαγγελμα οπου δεν αρκουν μονο οι γνωσεις αλλα γινονται αλλα κολπα που αν εισαι αμαθος και δεν εχεις διαθεση να ψοφησεις στη δουλεια αρχιζεις να απογοητευεσαι και να ζητας συμβιβαστηκες λυσεις ποσο μαλλον στο μηδαμινο ανταγωνισμο και στην μηδαμινη αναπτυξη αυτης της χωρας!Και αν νομιζεις πως υπαρχει αξιοκρατια και επειδη εισαι πολυτεχνιτης θα εχεις καλυτερες πιθανοτητες στην αγορα εργασιας εισαι γελασμενος θα σου βγαινει ο τειτζης {και οχι μονο αλλα και αλλοι} και θα σου παιρνουν τη δουλεια καθως τα δικαιωματα καθε κλαδου ειναι τοσο ασαφως καθορισμενα που ο καθενας μπορει να κανει τη δουλεια του αλλου και κανεις δεν ξερει τι μπορει να δουν τα ματακια μας στο μελλον που μπορει να υπαρξει πληρη ισοπεδωση των δικαιωματων και καθε τμημα να χασει την αυθεντικοτητα του!Για αυτο αυτα που λετε <<αυτοι προτιμουνται περισσοτερο>> να τα ξεχασετε οι γνωσεις σας θα κρινονται καθημερινα ανεξαρτητα αν τελειωσατε πολυτεχνειο αν ο αλλος ειναι πιο μαγκας και κανει τη δουλεια καλυτερα και με λιγοτερα χρηματα ειστε τελειωμενοι!ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ>Αν εχετε λευτα πανε σπουδαστε στο εξωτερικο που υπαρχει καποια μορφη αξιοκρατιας αλλιως σκεφτειτε πιο προσγειωμενα και μην ακουτε μεγαλα λογια!Αν παλι σας αρεσει το ρισκο στο χερι σας ειναι να ρισκαρετε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Θα πω και εγω την αποψη μου για τις πολυτεχνικες σχολες παρολο που σε πολλους θα φανει λιγο παραξενη και δεν θα τους αρεσουν αυτα που θα πω!Λοιπον οι περισσοτεροι που πανε πολυτεχνειο οσο καλοι και αν ειναι πρωτα συναντουν την προχειροτητα των ελληνικων πανεπιστημιων μετα βλεπουν τις περιορισμενες επιλογες που εχουν απο την ισοπεδωση των ιδιαιτεροτητων και της εξειδικευσης καθε τμηματος μετα βλεπουν το μεγαλο ανταγωνισμο που δημιουργειται καθως και την τεραστια ανεργια μετα αρχιζουν και γλειφουν το καθε κομματικο η καπιταλιστικο σκουπιδι για να τους βαλει στο δημοσιο η σε καμια εταιρεια της προκοπης μετα ξεχνανε τι παει να πει ωραριο μετα κουραζονται μετα οι γνωσεις τους δεν ειναι επαρκεις για να παρακολουθησουν την τεχνολογικη εξελιξη και στο τελος εξαφανιζονται για να δωσουν τη θεση τους στους νεοτερους!Αυτα δεν ισχυουν βεβαια για ΟΛΟΥΣ!!Στη σχολη που εγω σπουδαζω υπαρχουν 4 <<ειδη>> φοιτητων!Αυτοι που εχουν πατεραδες η μαναδες μηχανικους η εργολαβους οποτε αυτο σημαινει στρωμενη δουλεια με το κυκλωμα του μπαμπακα που εχει γλειψει δεν ξερω και γω ποσους εργολαβους για να παρει μια δουλεια και φυσικα εχει τα κονε για να τους προωθησει!!Αυτοι που εχουν μπαμπα η μαμα πανεπιστημιακο που ολοστυχαιως ενδιαφερονται για ακαδημαικη καριερα η εχουν υψηλου κυρους γνωριμιες και μπορουν να τους προωθησουν!Αυτοι που το γουσταρουν μεχρι <<θανατου>> και θα δουλευαν και για 1000 ευρω ολη μερα αρκει να κανουν αυτο που τους αρεσει(Αυτοι ειναι που περνανε και ολα τα μαθηματα με 10 και γενικα προσπαθουν εντελως αξιοκρατικα χωρις καποιο κυκλωματακι)!Τελος αυτοι που πηγαν στο πολυτεχνειο χωρις καποια ειδικη πληροφορηση μονο και μονο για το κυρος που εχει και εχουν ως σκοπο να κανουν οτι καλυτερο μπορουν(αυτοι τραβανε τα πιο μεγαλα ζορια με τα μαθηματα και οι περισσοτεροι παρατανε τη σχολη)!Γενικα για να επιβιωσεις στην αγορα εργασιας μολις τελειωσεις το πολυτεχνειο πρεπει ειτε να εχεις τα κονε η να το γουσταρεις οσο δεν παει αλλο και αυτοι που το γουσταρουν ειναι περιπου το 10%!Οι αλλοι νομιζουν οτι το γουσταρουν επειδη προφανως τους εχει γινει πλυση εγκεφαλου απο τα 16-17 τους και ξεκινανε με ενθουσιασμο μεχρι τα 30 και καταληγουν να κουραζονται αργοτερα και να σκεφτονται αλλες ιστοριες!Για αυτο εγω αυτα <<πρεπει να σου αρεσει>> και αλλες τετοιες αηδιες δεν τα θεωρω ωριμα λογια γιατι πολλοι λιγοι ξερουν τι θελουν στα 18 τους και πολλοι ξεκινανε με ενθουσιασμο και πεισμα και μετα συνειδητοποιουν οτι βρισκονται στο Ελλαδισταν οπου δεν υπαρχουν ουτε ρομποτικες ουτε μοριακες βιολογιες που ειπατε πιο πριν και ο καθενας μαθαινει για τον εαυτο του! Το πανεπιστημιο πιστοποιει ενα μερος της γνωσης και φυσικα δεν πιστοποιει αν εισαι ικανος για να βγεις στο ελευθερο επαγγελμα οπου δεν αρκουν μονο οι γνωσεις αλλα γινονται αλλα κολπα που αν εισαι αμαθος και δεν εχεις διαθεση να ψοφησεις στη δουλεια αρχιζεις να απογοητευεσαι και να ζητας συμβιβαστηκες λυσεις ποσο μαλλον στο μηδαμινο ανταγωνισμο και στην μηδαμινη αναπτυξη αυτης της χωρας!Και αν νομιζεις πως υπαρχει αξιοκρατια και επειδη εισαι πολυτεχνιτης θα εχεις καλυτερες πιθανοτητες στην αγορα εργασιας εισαι γελασμενος θα σου βγαινει ο τειτζης {και οχι μονο αλλα και αλλοι} και θα σου παιρνουν τη δουλεια καθως τα δικαιωματα καθε κλαδου ειναι τοσο ασαφως καθορισμενα που ο καθενας μπορει να κανει τη δουλεια του αλλου και κανεις δεν ξερει τι μπορει να δουν τα ματακια μας στο μελλον που μπορει να υπαρξει πληρη ισοπεδωση των δικαιωματων και καθε τμημα να χασει την αυθεντικοτητα του!Για αυτο αυτα που λετε <<αυτοι προτιμουνται περισσοτερο>> να τα ξεχασετε οι γνωσεις σας θα κρινονται καθημερινα ανεξαρτητα αν τελειωσατε πολυτεχνειο αν ο αλλος ειναι πιο μαγκας και κανει τη δουλεια καλυτερα και με λιγοτερα χρηματα ειστε τελειωμενοι!ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ>Αν εχετε λευτα πανε σπουδαστε στο εξωτερικο που υπαρχει καποια μορφη αξιοκρατιας αλλιως σκεφτειτε πιο προσγειωμενα και μην ακουτε μεγαλα λογια!Αν παλι σας αρεσει το ρισκο στο χερι σας ειναι να ρισκαρετε!:)

Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν ειναι τοσο σκουρα τα πραγματα σε ολες τις περιπτωσεις.Παντως αυτο που μαλλον ηθελες(να προσγειωσεις τους ονειροπωλους)το πετυχες:P
Το μονο ρισκο που βλεπω ειναι η επιλογη σχολης στα 18.Μπορει μετα απο χρονια να αποδειχθει λαθος επιλογη για διαφορους λογους οπως αλλαγη προτιμησεων και ιδεων,πνευματικη κουραση,και απλα νομιζες οτι σου αρεσει αλλα δεν..
Δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως καποια ρισκα αναγκαστικα παιρνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν ειναι τοσο σκουρα τα πραγματα σε ολες τις περιπτωσεις.Παντως αυτο που μαλλον ηθελες(να προσγειωσεις τους ονειροπωλους)το πετυχες:P
Το μονο ρισκο που βλεπω ειναι η επιλογη σχολης στα 18.Μπορει μετα απο χρονια να αποδειχθει λαθος επιλογη για διαφορους λογους οπως αλλαγη προτιμησεων και ιδεων,πνευματικη κουραση,και απλα νομιζες οτι σου αρεσει αλλα δεν..
Δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως καποια ρισκα αναγκαστικα παιρνονται
Ναι καποια ρισκα παιρνονται ετσι και αλλιως και συμφωνω μαζι σου αλλα πρεπει να κρατας χαμηλο προφιλ και να μην λες απο το 1ο κιολας ετος <<εγω μετα απο 10 χρονια θα παιρνω χαλαρα 5000 το μηνα>> καθως δεν ξερεις τι θα προκυψει μεχρι τοτε απλα με την προσπαθεια σου αυξανεις τις πιθανοτητες να καταξιωθεις επαγγελματικα αλλα μπορει και να μην τα καταφερεις!Το ευμεταβλητο εργασιακο περιβαλλον της χωρας δεν δρα υπερ σου και μπορεις να βρεθεις προ εκπληξεων για αυτο καλυτερα τους μακροπροθεσμους στοχους και τα μεγαλα λογια να τα κρατας μεσα σου!Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι πολιτικο μηχανικοι με την πτωση της οικοδομης χανουν λιγη απο τη δυναμη τους!Ποιος το προεβλεψε αυτο??Και αυτοι τωρα ψαχνουν περιοχες δραστηριοποιησης σε θεματα που αφορουν την ενεργεια και παιρνουν δουλεια απο μηχανολογους και ηλεκτρολογους μηχανικους:)!Οσον αφορα τους ΗΜΜΥ για μενα προτιμωνται οχι τοσο για τις παραπανω γνωσεις και επειδη κακως λεγεται οτι τους προτιμανε σε καποιους τομεις αλλα επειδη στο τελος του 2ου ετους εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις αν θα ασχοληθεις περισσοτερο σαν μηχανικος με ενεργειακα θεματα η με Η/Υ η με τηλεπικοινωνιες!Αυτος ειναι ο λογος που επιλεγει καποιος τους ΗΜΜΥ γιατι εχει μια επιστημονικη ευρητητα σαν σχολη και μπορεις να εχεις καποιες καλες επιλογες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οσον αφορα τους ΗΜΜΥ για μενα προτιμωνται οχι τοσο για τις παραπανω γνωσεις και επειδη κακως λεγεται οτι τους προτιμανε σε καποιους τομεις αλλα επειδη στο τελος του 2ου ετους εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις αν θα ασχοληθεις περισσοτερο σαν μηχανικος με ενεργειακα θεματα η με Η/Υ η με τηλεπικοινωνιες!Αυτος ειναι ο λογος που επιλεγει καποιος τους ΗΜΜΥ γιατι εχει μια επιστημονικη ευρητητα σαν σχολη και μπορεις να εχεις καποιες καλες επιλογες!

Σωστό, κι εγώ για αυτό τους έβαλα πρώτη επιλογή. Είναι δύσκολο ένας 18χρονος να ξέρει επαρκώς τα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις του.
Στο δικό μου παράδειγμα πχ (μιας και το πιάσαμε το θέμα) αν πας σε μια σχολή πληροφορικής και συνειδητοποιήσεις μέσα ότι σιχαίνεσαι τον προγραμματισμό, τη γάμησες. Είσαι απλά σε λάθος σχολή.
Αντίθετα στους ΗΜΜΥ έτσι και καταλάβεις κάτι τέτοιο κανένα πρόβλημα. Έχεις να ασχοληθείς με κάτι ανάμεσα σε
Ηλεκτρονική
Τηλεπικοινωνίες
Ενέργεια
Ρομποτική

Βέβαια αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί μπορεί και να συνειδητοποιήσεις ότι ενδιαφέρεσαι να εμβαθύνεις μόνο σε έναν τομέα και τα υπόλοιπα σου είναι αδιάφορα (έχουν φύγει πολλοί για αυτό). Ανάλογα τον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top