Συζητήσεις για τις ταχύτητες των DSL συνδέσεων

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Έχω πάρι το πακέτο με τα 1024 ΜKb/sec
Και γιώργο ποτέ μια σύνδεση δεν πιάνει ακριβώς 1024 γι'αυτο εμένα μου λέει 923 στην παρούσα κατάσταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αχα, οκέι. :)


Άρα το max είναι 128 KB / sec.
Και εσύ πιάνεις το 27%-35% της ταχύτητας. Ναι, είναι πρόβλημα. :/:


Νταξ, καλά ποσοστά μου φαίνονται, αλλά δεν ξέρω ποια είναι τα συνηθισμένα ποσοστά. Σου 'πα, εξαρτάται κι από πόσους παρόχους κατεβάζεις. :)



Α, μεγιές δεν είπαμε. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Mετρα την ταχυτητα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Tην μέτρησα εκει μια χαρά είναι οι ενδείξεις..Το θέμα ειναι ότι στην πράξη η ταχύτητα download ειναι 5kb/sec..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εκει εξαρταται τί καταβαζεις.(ειδικα αν κατεβαζεις torrents η ταχητυτα πεφτει αρκετα).
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος:
Τώρα το γιατί δεν πιάνει τόσο και πιάνει 35-45 KB / sec, ε, δεν μπορείς να πιάσεις πάντα το 100%. Εξαρτάται από πολλά. Από το δίκτυο, από το πότε μπαίνεις (aka φόρτος) και από το από πόσους παρόχους κατεβάζεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.


Με 1024...οι κλέφτες!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.


Με 2Mbps..
Αλλα τα αποτελεσματα δεν ειναι παντα οκ.Παιζει ρολο ποσο φορτωμενος ειναι ο server ,σε ποιο server κανεις το τεστ. αλλα καμια φορα τα αποτελεσματα μου τη δινουν στα νευρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.


Με 1024...οι κλέφτες!:mad:



Με 2Mbps..
Αλλα τα αποτελεσματα δεν ειναι παντα οκ.Παιζει ρολο ποσο φορτωμενος ειναι ο server ,σε ποιο server κανεις το τεστ. αλλα καμια φορα τα αποτελεσματα μου τη δινουν στα νευρα.


Ε τι παραπονιέμαι εγώ?:P Μια χαρά είμαι!:D (Αλλά δεν παύει νά'ναι κλέφτες και ψεύτες!):mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για τις ταχυτητες δες κι αυτο το αρθρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ότι οι απόδοση των dsl συνδέσεων σε θέματα ταχύτητας στην Ελλάδα είναι υπερβολικά πολύ χαμηλή.

Αλλά ας μην ξεχνάμε μερικά βασικά χαρακτηριστικά της τεχνολογίας DSL, δλδ ότι στην DSL κάνεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για τις ταχύτητες. Αν κάποιος χρειάζεται πραγματικά την εγγύηση στην ταχύτητα θα πρέπει να στραφεί σε ISDN BRA ή μισθωμένη γραμμή. Τέλος ο κάθε παροχέας internet στο συμβόλαιο αναφέρει από ποίο όριο και κάτω αναγνωρίζει πρόβλημα, στην Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα ο ΟΤΕ αναγνωρίζει πρόβλημα στην ταχύτητα μόνο στην περίπτωση που η ταχύτητα δεν αγγίζει το 30% της ονομαστικής ταχύτητας και φυσικά αυτό ισχύει σε HTTP ή FTP πρότυπο και είναι απόλυτα λογικό και δίκαιο να συμβαίνει αυτό.

Κάτι τελευταίο που πιστεύω ότι αξίζει να σημειωθεί, ότι στην Ελλάδα το σοβαρότερο πρόβλημα που αφορά τις συνδέσεις DSL δεν είναι με ποία αναλογία μοιράζουν το bandwidth όπως συχνά ακούγεται, αλλά ο περιορισμός που υπάρχει στο δίκτυο του ΟΤΕ (για τα άλλα ιδιόκτητα δίκτυα δεν γνωρίζω τι συμβαίνει) στον αριθμό τον πακέτων, αυτό που είναι κυρίως που πρέπει να διορθωθεί και όχι για να έχουμε καλλίτερες ταχύτητες στα p2p αλλά καλλίτερη ποιότητα στην voIP τηλεφωνία

@Nikita μακάρι η απλή ISDN να μπορούσε να αγγίξει τα 30kb/s :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Βασικά τώρα κατάλαβα το λάθος μου.Οταν μιλούσα για την isdn το νούμερο που έλεγα εχει να κανει με την ταχύτητα που ανοίγει ιστιοσελίδες κτλ.οχι με την ταχύητητα που κατεβάζει..όπως και να εχει στις μετρήσεις που κανω σε διάφορα προγράμματα μου βγάζουν ταχύτητες στα πλαίσια των isdn:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Την ταχύτητα που σου ανοίγει την σελίδα είναι η ίδια που σου κατέβαζει κάτι. Απλώς έσυ έχεις μπερδέψει τις μονάδες μέτρησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Βασικά τώρα κατάλαβα το λάθος μου.Οταν μιλούσα για την isdn το νούμερο που έλεγα εχει να κανει με την ταχύτητα που ανοίγει ιστιοσελίδες κτλ.οχι με την ταχύητητα που κατεβάζει..όπως και να εχει στις μετρήσεις που κανω σε διάφορα προγράμματα μου βγάζουν ταχύτητες στα πλαίσια των isdn:confused:

Την ταχύτητα που σου ανοίγει την σελίδα είναι η ίδια που σου κατέβαζει κάτι. Απλώς έσυ έχεις μπερδέψει τις μονάδες μέτρησης
Γιατί δεν μετράς την ταχύτητά σου όπως σου είπε ο Bill ( Mετρα την ταχυτητα σου.) να δούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Την μέτρησα και όπως είπα κυμαίνεται λίγο πιο κάτω από τα επίπεδα της ISDN.Μίλησα με τον παροχέα και από πλευράς του είναι όλα εντάξει και θα επικοινωνήσει ο ίδιος με τον Οτε για να λυθεί το πρόβλημα γτ κάτι παίζει απο κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.


Με ταχύτητα κατεβάσματος 768 Kbit/sec. :clapup::clapup::clapup:
Εγώ πώς την πλησιάζω; Είναι το 83% της ονομαστικής. :D



Και ταχύτητα uploading 192 Kbit / sec, φτάνω το 80% της ονομαστικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και για να γουσταρουμε τρελά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και για να γουσταρουμε τρελά...
huh? :blink:


Τι είναι αυτό; [smilie=9,41,3]
Πήρες τον server στα Σόφια; Και τι ταχύτητα είναι αυτή; :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
UPATRAS!Η μικρη συνδεση της σχολης..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
UPATRAS!Η μικρη συνδεση της σχολης..:redface:
Γιατί Σόφια και όχι Ηράκλειο για server;



Έτσι είσαι; Κι εγώ θα ανεβάσω την ταχύτητα απ' το ntua σήμερα. :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
:P


αυτη απο κρητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top