Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο;

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χαζομαρες.
Ακομα και εαν δεν αποδεχεσαι την αριστοτελεια διακριση της μεταφυσικης (Οντολογια , θεολογια , Κοσμολογια) ασφαλως θα αναγνωριζεις τι σημαινει , ορος ,δηλαδη κατι που δεν ειναι μεσα στην εμπειρια.
Δεν ειναι αλλο απο φιλοσοφικος κλαδος που ασχολειται με την θεμελιωδη φυση του οντος και του κοσμου , ΠΟΤΕ δεν ανηκαν δικαιωματικα αυτες οι αναπαντητες ερωτησεις σε συνολα δοξασιων που εχουν σχεση με την πιστη σε θεους.
Συμφωνα με τις τοποθετησεις του Shadowfax δεν υπηρξε ποτε η οντολογικη προσεγγιση του φρουντ (υπερεγω κτλ) ,δεν υπηρξε ο μεταφυσικος νατουραλισμος .
Μονο ακουστα να 'χει καποιος την φραση "Ματεριαλισμος" αυτο που λεει ο Shadowfax καταρεει στο λεπτο ,χωρις να γνωριζει καν καποιος πως ειναι μερος του κοσμολογικου νατουραλισμου μπορει απλα να δει τον ορισμο , δηλαδη η τοποθετηση πως η μοναδικη η ουσια ειναι η υλη , μια κοσμολογικη τοποθετηση "Μετα τα φυσικα"

Θα συμφωνήσω με τον beautiful loser, αν και το λέει άκομψα (χωρίς παρεξήγηση, κουβέντα κάνουμε, και δεν είναι ότι πιο φιλικό το να χαρακτηρίζεις τα λόγια του άλλου "χαζομάρες"). Η πίστη σε κάποιου είδους μεταθανάτια ζωή δε συνεπάγεται και την πίστη σε κάποια θρησκεία.

Μάλλον εγώ εξέφρασα άκομψα ό,τι ήθελα να πω. B. loser γνωρίζω μόνο τα στοιχειώδη για τη ζωή και το έργο του Αριστοτέλη και να αναφέρω πως τούτη την ''αριστοτέλεια διάκριση της μεταφυσικής'' δεν την είχα ακουστά. Το ίδιο ισχύει και για τον Φρόυντ για τον οποίο δε, γνωρίζω λιγότερα από τα βασικά. Δεν ξέρω λοιπόν πόσο μεγάλη χαζομάρα ήταν ό,τι είπα, βλέπω όμως μέχρι πού μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη βλακεία, με το συμπάθιο. Μπαίνεις που μπαίνεις στον κόπο να διορθώσεις, κάν' το σωστά τουλάχιστον. Δέκα σειρές μήνυμα και δεν ξέρω ποιος σε κατάλαβε εν τέλει (εγώ πάντως όχι, ελπίζω να μην κάνω κάπου λάθος και εδώ). Ξέρεις κάτι παραπάνω; Βοήθα κι εμένα να το δω. :)

Και για να μην αφήσω και ανεξήγητα τα όσα είπα, ας πω πως το μόνο που ήθελα να τονίσω ήταν πως ο άνθρωπος γενικά έχει την τάση, μπροστά στο μεταφυσικό, να απευθύνεται στη θρησκεία. Δεν ξέρω αν ο Φρόυντ ή ο Αριστοτέλης είπαν κάτι σχετικό, πάντως έτσι είναι. Δες γύρω σου. Δεν θέλησα να πω και ούτε πιστεύω πως η θρησκεία απαντά ή κατέχει τα ολοκληρωτικά ''δικαιώματα'' των απαντήσεων στο μεταφυσικό. Είπα απλά πως ο άνθρωπος το βλέπει πολλές φορές έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δεν πέθανα για να μπορέσω να απαντήσω και όσης πεθαμένους κοντινούς μου ρώτησα δεν μου απάντησα ):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandra_4400

Νεοφερμένος

Η Ale3a:* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Υπαρχει...υπαρχει..!!!
-----------------------------------------
Δεν πέθανα για να μπορέσω να απαντήσω και όσης πεθαμένους κοντινούς μου ρώτησα δεν μου απάντησα ):
(χαχχα + εγω τους ρωτησα αλλα μου ειπαν οτι θα μου απαντησοθν μετα..αλλα δν μου απαντησαν ποτε :(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Και για να μην αφήσω και ανεξήγητα τα όσα είπα, ας πω πως το μόνο που ήθελα να τονίσω ήταν πως ο άνθρωπος γενικά έχει την τάση, μπροστά στο μεταφυσικό, να απευθύνεται στη θρησκεία. Δεν ξέρω αν ο Φρόυντ ή ο Αριστοτέλης είπαν κάτι σχετικό, πάντως έτσι είναι. Δες γύρω σου. Δεν θέλησα να πω και ούτε πιστεύω πως η θρησκεία απαντά ή κατέχει τα ολοκληρωτικά ''δικαιώματα'' των απαντήσεων στο μεταφυσικό. Είπα απλά πως ο άνθρωπος το βλέπει πολλές φορές έτσι.
Λένε πάλι πως αυτή η τάση οφείλεται στο ότι υπάρχει Θεός και κατ'επέκταση θρησκεία (σε όποια και αν πιστεύει ο καθένας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PADI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ποιος ξερει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Λένε πάλι πως αυτή η τάση οφείλεται στο ότι υπάρχει Θεός και κατ'επέκταση θρησκεία (σε όποια και αν πιστεύει ο καθένας)

Το γεγονός ότι πεινάς δε σημαίνει ότι θα βρεις και φαγητό για να φας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν πω οτι πιστευω στην μετα θανατον ζωη θα το στηριξω μονο απο καποιες μαρτυριες ανθρωπων οι οποιοι για μια στιγμη "εφυγαν" απο την ζωη, και μετα απο λιγο επανηλθαν(μαλλον με απινιδωτη η κατι αλλο δεν ξερω). Το περιεργο ειναι οτι αυτες οι μαρτυριες συμφωνουσαν απολυτα. Συμπτωση; Δεν γνωριζω..... Περιεγραφε λοιπον ενα ασπρο φως,μετα τον θανατο,και ενα τουνελ εμφανιζοταν μπροστα τους με καποιες μορφες διπλα τους να τους παρακολουθουν.....

Ωραιο και ενδιαφερον θεμα που ομως δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για κατι που το αφορα. Μαλιστα, μεχρι πριν λιγα χρονια προσπαθουσα να βγαλω συμπερασμα για αυτο το θεμα και εβγαλα την εξης "κουφη" θεωρια: Οταν ενας ανθρωπος κοιμαται, βλεπει ονειρα. Ετσι λοιπον, οταν κοιμαται αιωνια ζει ενα αιωνιο ονειρο :P:lol:(χωρις σκεψη βεβαια, ελεγα οτι μου κατεβαινε στο μυαλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο. Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο επιχείρημα, απλά μου ακούγεται πιο λογικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν πω οτι πιστευω στην μετα θανατον ζωη θα το στηριξω μονο απο καποιες μαρτυριες ανθρωπων οι οποιοι για μια στιγμη "εφυγαν" απο την ζωη, και μετα απο λιγο επανηλθαν(μαλλον με απινιδωτη η κατι αλλο δεν ξερω). Το περιεργο ειναι οτι αυτες οι μαρτυριες συμφωνουσαν απολυτα. Συμπτωση; Δεν γνωριζω..... Περιεγραφε λοιπον ενα ασπρο φως,μετα τον θανατο,και ενα τουνελ εμφανιζοταν μπροστα τους με καποιες μορφες διπλα τους να τους παρακολουθουν.....

Ωραιο και ενδιαφερον θεμα που ομως δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για κατι που το αφορα. Μαλιστα, μεχρι πριν λιγα χρονια προσπαθουσα να βγαλω συμπερασμα για αυτο το θεμα και εβγαλα την εξης "κουφη" θεωρια: Οταν ενας ανθρωπος κοιμαται, βλεπει ονειρα. Ετσι λοιπον, οταν κοιμαται αιωνια ζει ενα αιωνιο ονειρο :P:lol:(χωρις σκεψη βεβαια, ελεγα οτι μου κατεβαινε στο μυαλο).


Πού τις εξέφρασαν αυτές τις μαρτυρίες; στην Τατιάνα; γιατί ξέρεις πολλοί άνθρωποι θα έλεγαν οτιδήποτε για να αποκτήσουν λίγη δημοσιότητα.Και δεν λένε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Υπάρχουν και αρκετοί άλλοι που υποστηρίζουν ότι δεν κατάλαβαν τίποτα.:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Το γεγονός ότι πεινάς δε σημαίνει ότι θα βρεις και φαγητό για να φας.


δειχνεις οτι αρνεισαι κατηγορηματικα οτι εχει σχεση με θρησκεια...γιατι?ανοιξε λιγο το μυαλο σου, ακου και καποιες αλλες ιδεες...μην κολλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Λένε πάλι πως αυτή η τάση οφείλεται στο ότι υπάρχει Θεός και κατ'επέκταση θρησκεία (σε όποια και αν πιστεύει ο καθένας)

Υπάρχει ή όχι η πίστη, η τάση παραμένει. Δε διερεύνησα τα αίτια, ή μάλλον, αναφέρθηκα στο πιο βασικό από αυτά, ίσως: την ανθρώπινη φύση.

Το γεγονός ότι πεινάς δε σημαίνει ότι θα βρεις και φαγητό για να φας.

Σωστά. Κανείς όμως δε σου απαγορεύει να πιστεύεις πως θα βρεις κάποτε. Μπορεί τελικά να πεθάνεις από την πείνα ή να βρεις φαγητό. Η πορεία όμως στο αποτέλεσμα είναι άλλο πράγμα. Μπορείς να πεθάνεις ή να ζήσεις αφού πρώτα έχεις πιστέψει ή όχι.

Αν πω οτι πιστευω στην μετα θανατον ζωη θα το στηριξω μονο απο καποιες μαρτυριες ανθρωπων οι οποιοι για μια στιγμη "εφυγαν" απο την ζωη, και μετα απο λιγο επανηλθαν(μαλλον με απινιδωτη η κατι αλλο δεν ξερω). Το περιεργο ειναι οτι αυτες οι μαρτυριες συμφωνουσαν απολυτα. Συμπτωση; Δεν γνωριζω..... Περιεγραφε λοιπον ενα ασπρο φως,μετα τον θανατο,και ενα τουνελ εμφανιζοταν μπροστα τους με καποιες μορφες διπλα τους να τους παρακολουθουν.....

Ωραιο και ενδιαφερον θεμα που ομως δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για κατι που το αφορα. Μαλιστα, μεχρι πριν λιγα χρονια προσπαθουσα να βγαλω συμπερασμα για αυτο το θεμα και εβγαλα την εξης "κουφη" θεωρια: Οταν ενας ανθρωπος κοιμαται, βλεπει ονειρα. Ετσι λοιπον, οταν κοιμαται αιωνια ζει ενα αιωνιο ονειρο :P:lol:(χωρις σκεψη βεβαια, ελεγα οτι μου κατεβαινε στο μυαλο).

Πολλές φορές, όταν ο άνθρωπος θέλει πολύ να πιστέψει πως κάτι υπάρχει, θα το δει τελικά κατά πάσα πιθανότητα, άσχετα φυσικά με το αν είναι ή όχι αληθινή η ύπαρξή του. Θυμίζει λίγο την περίπτωση της ερήμου με τις οάσεις, σωστά; Ε, κάτι τέτοιο ισχύει και εδώ. Όταν σύμφωνα με μία γενική πεποίθηση για το θάνατο το άσπρο φως και τα τούνελ υπάρχουν τότε φαίνεται λογικό άνθρωποι με σχετικές εμπειρίες να περιγράφουν πως τα είδαν/έζησαν.

Θα σου πω και το άλλο. Είχες εσύ καμιά σχετική εμπειρία που επαλήθευσε όσα ακούς; Αν όχι τότε δε βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο και να τα πιστέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πού τις εξέφρασαν αυτές τις μαρτυρίες; στην Τατιάνα; γιατί ξέρεις πολλοί άνθρωποι θα έλεγαν οτιδήποτε για να αποκτήσουν λίγη δημοσιότητα.Και δεν λένε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Υπάρχουν και αρκετοί άλλοι που υποστηρίζουν ότι δεν κατάλαβαν τίποτα.:fss:
Πρωτον, δεν βλεπω τετοιες εκπομπες(δεν θελω να τις χαρακτηρισω), και δευτερον αυτες οι μαρτυριες ειναι απο ανθρωπους που γνωριζα καποτε.
Δεν δημοσιευσαν τιποτα και πουθενα, απλα το διηγηθηκαν σε καποιους συγγενεις μου οι οποιοι με την σειρα τους μου το ειπαν.
-----------------------------------------
Θα σου πω και το άλλο. Είχες εσύ καμιά σχετική εμπειρία που επαλήθευσε όσα ακούς; Αν όχι τότε δε βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο και να τα πιστέψεις.

Οπως απαντησα και στον silv οι μαρτυριες αυτες ηταν απο γνωστους μου ανθρωπους. Δεν καταλαβαινω για ποιον λογο να ελεγαν κατι που δεν εζησαν....Ιδιαιτερα μετα απο μια τετοια εμπειρια.
Δηλαδη μου λες οτι δεν πρεπει να πιστευεις τιποτα εκτος και αν εχεις ζησει παρομοια κατασταση? Νομιζω οτι μια τετοια εμπειρια δεν την ζεις και καθε μερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δειχνεις οτι αρνεισαι κατηγορηματικα οτι εχει σχεση με θρησκεια...γιατι?ανοιξε λιγο το μυαλο σου, ακου και καποιες αλλες ιδεες...μην κολλας

Α, με λες κολλημένο δηλαδή;:P Από πού το εξήγαγες αυτό το συμπέρασμα;

Όχι, δεν αρνούμαι οτιδήποτε έχει σχέση με τη θρησκεία, π.χ. η αγάπη και η αλληλεγγύη που πρεσβεύει ο χριστιανισμός και η υπομονή και ο σεβασμός προς τη ζωή που πρεσβεύει ο βουδισμός ανταποκρίνονται στην κοσμοθεωρία μου, όχι όμως και η ύπαρξη θεού ή τα μεταφυσικά φαινόμενα. Διάβασα ένα επιχείρημα υπέρ της ύπαρξης του Θεού με το οποίο διαφωνούσα, οπότε εξέφρασα τη διαφωνία μου. Αυτό με κάνει κολλημένο;

Σωστά. Κανείς όμως δε σου απαγορεύει να πιστεύεις πως θα βρεις κάποτε. Μπορεί τελικά να πεθάνεις από την πείνα ή να βρεις φαγητό. Η πορεία όμως στο αποτέλεσμα είναι άλλο πράγμα. Μπορείς να πεθάνεις ή να ζήσεις αφού πρώτα έχεις πιστέψει ή όχι.

Όχι βέβαια. Όμως το θέμα είναι ότι εδώ έχουμε μια συγκεκριμένη ανάγκη, την ανάγκη για γνώση της μεταθανάτιας κατάστασης, την ανάγκη για γνώση της ύπαρξης κάποιου "εκεί έξω", που πρεσβεύει τις αξίες στις οποίες πιστεύουμε και ο οποίος είναι άφθαρτος (άρα και οι αξίες θα είναι άφθαρτες, που αυτό θέλουμε), και η οποία ανάγκη δεν ικανοποιείται μόνο με την ύπαρξη "φαγητού", αλλά και με την απουσία του. Ακόμη, μπορεί να μην είμαστε βέβαιοι για το αν θα βρούμε φαΐ. Οπότε δε νομίζω πως τα πράγματα είναι τόσο απλά ώστε να πούμε ότι είτε θα πεθάνουμε από την πείνα, είτε θα βρούμε φαγητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω στην μετα θανατο ζωη αλλα πιστευω οτι ας πουμε οταν πεθανω μετα δεν θα υπαρχει το κενο.Θα ξαναγεννηθω καπου αλλου.Οχι απαραιτητα να 'μαι του ιδιου φυλου παλι(δηλαδη γυναικα)αλλα ανθρωπος.Και δεν ειναι οτι πιστευω στην θρησκεια που πιστευει σ'αυτο.Απλα,δεν ξερω αν καποιος απο σας το χει νιωσει ποτε,αλλα πιστευω σ'αυτο χωρις κανεις να μου χει μιλησει γι αυτο,ετσι απο μονη μου και δεν μπορειτε να φανταστειετε ποσο εντονα το πιστευω.Και η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να το εξηγησω καλα με λογια,γιατι αυτα που σας ειπα δεν εκφραζουν και τελεια αυτο που πιστευω.Αλλα ειμαι σιγουρη οτι ετσι ειναι(χωρι να συμβαινει ετσι απαραιτητα απλα ετσι νιωθω).Πρωτη φορα το παθαινω αυτο αλλα απο μικρη εχω αυτην την πεποιθηση χωρις καν να ξερω οτι υπαρχει και ολοκληρη θρησκεια που το λεει αυτο.Αν και δεν πιστευω να στραφω σ' αυτην την θρηασκεια γιατι δεν συμφωνουμε και απολυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ένα μέρος του πληθυσμού-οι πιο πολλοί μπορώ να πω-σκέφτονται μόνο με τη λογική- και εγώ διαφωνώ με αυτό το σύστημα.Ναι μπορεί τα συναισθήματα να είναι μία λειτουργία του εγκεφάλου,αλλά είναι συναισθήματα που δεν μπορείς να τα ελέγξεις όπως κάνεις με τη λογική.Κλαις,γελάς,αγαπάς,πονάς.Δεν γίνεται όλα να τα σκεφτόμαστε με τη λογική γιατί καταλήγουμε σαν λέμε(να πω ένα παράδειγμα) το τραπέζι είναι τετράγωνο άρα έχει 4 γωνίες.Απόλυτα λογικό αυτό εκείνο το άλλο.Ο κόσμος δεν πιστεύει σε ό,τι δεν βλέπει. Πιστεύει μόνο σε ότι έχει χειροπιαστό.Μα είναι χειροπιαστά τα συναισθήματα; Όχι και όμως υπάρχουν.Έτσι, μπορούμε να πούμε ότι ναι,υπάρχει ζωή μετά το θάνατο...Αν τα σκεφτόμαστε όλα με τη λογική καταλήγουμε σε μια ανούσια ζωή που όλα πρέπει να έχουν μια εξήγηση.Ε,λοιπόν κατά τη γνώμη μου τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται και δεν πρέπει να ψάχνουμε συνέχεια απαντήσεις γιατί έτσι δεν θα έχει νόημα η ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

twilight_girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ένα μέρος του πληθυσμού-οι πιο πολλοί μπορώ να πω-σκέφτονται μόνο με τη λογική- και εγώ διαφωνώ με αυτό το σύστημα.Ναι μπορεί τα συναισθήματα να είναι μία λειτουργία του εγκεφάλου,αλλά είναι συναισθήματα που δεν μπορείς να τα ελέγξεις όπως κάνεις με τη λογική.Κλαις,γελάς,αγαπάς,πονάς.Δεν γίνεται όλα να τα σκεφτόμαστε με τη λογική γιατί καταλήγουμε σαν λέμε(να πω ένα παράδειγμα) το τραπέζι είναι τετράγωνο άρα έχει 4 γωνίες.Απόλυτα λογικό αυτό εκείνο το άλλο.Ο κόσμος δεν πιστεύει σε ό,τι δεν βλέπει. Πιστεύει μόνο σε ότι έχει χειροπιαστό.Μα είναι χειροπιαστά τα συναισθήματα; Όχι και όμως υπάρχουν.Έτσι, μπορούμε να πούμε ότι ναι,υπάρχει ζωή μετά το θάνατο...Αν τα σκεφτόμαστε όλα με τη λογική καταλήγουμε σε μια ανούσια ζωή που όλα πρέπει να έχουν μια εξήγηση.Ε,λοιπόν κατά τη γνώμη μου τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται και δεν πρέπει να ψάχνουμε συνέχεια απαντήσεις γιατί έτσι δεν θα έχει νόημα η ζωή.
Σωστα..
-----------------------------------------
εγω πιστευω στη μετα θανατον ζωη,γιατι εχω ακουσει και διαβασει διαφορες μαρτυριες ανθρωπων που λενε οτι εχουν ζησει και μετα το θανατο...αλλα μπορει και επειδη φοβαμαι τον θανατο,να λεω πως πιστευω στη μετα θανατον ζωη:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω δε πιστευω στη ζωη μετα θανατον...πολυ απλα η ολη ιδεα εχει δημιουργηθει απτον ανθρωπο ο οποιος λογω του οτι εχουμε αισθηματα,λυπη πονο κτλπ και οταν καποιος πεθαινει θελουμε να πιστευουμε οτι παει καπου καλυτερα απο εδω....ειναι απλα μια ωραια ιστορια που δε πιστευω οτι στεκει...αν ειναι ετσι ο καθε οργανισμος στον πλανητη(μιλανε για δισεκατομυρια) και τοσοι ανθρωποι που εχουν πεθανει τοσες χιλιαδες χρονια θα επρεπε δλδ τωρα και αυτοι να ειναι σε αυτο το καπου??ε νταξει σορρυ αλλα αυτο ειναι παραμυθακι για τα παιδια του δημοτικου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
H θρησκεία μας πιστεύει στην ώρα της Κρίσης.Είχα διαβάσει ότι όταν ο Χριστός ''ξύπνησε'' το Λάζαρο αυτός είπε ότι ήταν σαν να κοιμόταν. Αυτό είναι μια άλλη εξήγηση.Δηλαδή ότι μέχρι τη μέρα της κρίσης θα είναι σαν να κοιμόμαστε.Βέβαια κάποιοι από εσάς όπως έχω παρατηρήσει δεν πιστεύεται όποτε για εσάς η θεωρεία αυτή είναι άκυρη.Δεν έχω διαμορφώσει τελείως γνώμη, αν και αυτό που είπα πάνω το πιστεύω όπως και αυτό που γράφω τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
H θρησκεία μας πιστεύει στην ώρα της Κρίσης.Είχα διαβάσει ότι όταν ο Χριστός ''ξύπνησε'' το Λάζαρο αυτός είπε ότι ήταν σαν να κοιμόταν. Αυτό είναι μια άλλη εξήγηση.Δηλαδή ότι μέχρι τη μέρα της κρίσης θα είναι σαν να κοιμόμαστε.
Πολύ σωστά γιαυτό και τους νεκρούς τους αποκαλούμαι κεκοιμημένους (δηλαδή κοιμησμένους=αυτός που έχει κοιμηθεί) και τα νεκροταφεία κοιμητήρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εγω δε πιστευω στη ζωη μετα θανατον...πολυ απλα η ολη ιδεα εχει δημιουργηθει απτον ανθρωπο ο οποιος λογω του οτι εχουμε αισθηματα,λυπη πονο κτλπ και οταν καποιος πεθαινει θελουμε να πιστευουμε οτι παει καπου καλυτερα απο εδω....ειναι απλα μια ωραια ιστορια που δε πιστευω οτι στεκει...αν ειναι ετσι ο καθε οργανισμος στον πλανητη(μιλανε για δισεκατομυρια) και τοσοι ανθρωποι που εχουν πεθανει τοσες χιλιαδες χρονια θα επρεπε δλδ τωρα και αυτοι να ειναι σε αυτο το καπου??ε νταξει σορρυ αλλα αυτο ειναι παραμυθακι για τα παιδια του δημοτικου.....


επειδη υπαρχει κατι που δεν μπορεις ν αντιληφθεις δεν το κανει παραμυθακι...οπως εγω σεβομαι οτι υπαρχουν καποιοι που δεν πιστευουν σε τιποτα, σεβασου κι εσυ αυτους που πιστευουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top