Ελληνο - γερμανικό λεξικό

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξεκινάω την επόμενη εβδομάδα σε εντατικό τμήμα ενηλίκων για το Β1 τον Ιούνιο. Βέβαια θα μου προτείνουν και οι καθηγητές αλλά μπορείτε να μου προτείνετε ένα λεξικό που πρέπει οπωσδήποτε να έχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Έχω το Pons αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σου φανεί αποτελεσματικό.

Πάντως θα ήθελα κι εγώ να ακούσω ποιο Ελληνογερμανικό-Γερμανοελληνικό λεξικό είναι το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω εχω αυτα και με βολευουν αρκετα



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Έχω το Pons αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σου φανεί αποτελεσματικό.

Πάντως θα ήθελα κι εγώ να ακούσω ποιο Ελληνογερμανικό-Γερμανοελληνικό λεξικό είναι το καλύτερο.

Μια χαρά είναι το Pons και αποτελεσματικότατο. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μήπως τώρα πια είναι πιο βολικό και πιο αποτελεσματικό η χρήση ενός ηλεκτρονικού λεξικού (π.χ. Ματζέντα); Το λέω αυτό γιατί η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με μία ξένη γλώσσα ήταν όταν το βιβλίο-χαρτί ήταν το μοναδικό μέσο μετάδοσης της γνώσης :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξεκίνησα τελικά πριν λίγες μέρες σε τμήμα αρχαρίων για το Β1 τον Ιούνιο και για λεξικό η καθηγητριά μου πρότεινε το PONS το πράσινο :). Ψάχνοντας όμως βρήκα 4 πράσινα PONS,1 με 28.000 λήματα, 2 με 110.000 λήματα και 1 με 160.000 λήματα :(. Κάποιο λέει ότι είναι για μαθητές και φοιτητές ενώ κάποιο άλλο λέει ότι είναι γενικής ορολογίας :mad:. Μπορείτε να βοηθήσετε λίγο:thanks:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ξεκίνησα τελικά πριν λίγες μέρες σε τμήμα αρχαρίων για το Β1 τον Ιούνιο και για λεξικό η καθηγητριά μου πρότεινε το PONS το πράσινο :). Ψάχνοντας όμως βρήκα 4 πράσινα PONS,1 με 28.000 λήματα, 2 με 110.000 λήματα και 1 με 160.000 λήματα :(. Κάποιο λέει ότι είναι για μαθητές και φοιτητές ενώ κάποιο άλλο λέει ότι είναι γενικής ορολογίας :mad:. Μπορείτε να βοηθήσετε λίγο:thanks:;

Κατάλαβα τι εννοείς...Κοίτα, το καλύτερο θα ήταν να πας σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο (NOTOS ή στο γερμανικό βιβλιοπωλείο στο δρόμο του Γκαίτε) να τους ζητήσεις το Λεξικό PONS και εκείνοι θα σε συμβουλεύσουν για πιο είναι το κατάλληλο. Στην ιστοσελίδα του NOTOS υπάρχουν πράγματι 4, αλλά λογικά αυτό που θα ήταν καλύτερο να πάρεις είναι κάποιο από τα 2 τελευταία https://www.notosbooks.gr/protinomena_list.asp?category=91&page=2
δηλ. PONS Großwörterbuch Griechisch-Deutsch. Deutsch-Griechisch ή Kompaktwörterbuch - Με τη νέα γερμανική ορθογραφία

:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κατάλαβα τι εννοείς...Κοίτα, το καλύτερο θα ήταν να πας σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο (NOTOS ή στο γερμανικό βιβλιοπωλείο στο δρόμο του Γκαίτε) να τους ζητήσεις το Λεξικό PONS και εκείνοι θα σε συμβουλεύσουν για πιο είναι το κατάλληλο. Στην ιστοσελίδα του NOTOS υπάρχουν πράγματι 4, αλλά λογικά αυτό που θα ήταν καλύτερο να πάρεις είναι κάποιο από τα 2 τελευταία https://www.notosbooks.gr/protinomena_list.asp?category=91&page=2
δηλ. PONS Großwörterbuch Griechisch-Deutsch. Deutsch-Griechisch ή Kompaktwörterbuch - Με τη νέα γερμανική ορθογραφία

:):)

Ευχαριστώ Jenny για τη βοήθεια :bye:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LILIEZ

Νεοφερμένος

Η LILIEZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπέρα σας!!

θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κάλο ελληνό-γερμανικό λεξικό!!!

Ευχαριστώ πολύ!
:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ελληνογερμανικο: PONS(πολυ καλό-ακριβουτσικο ισως)γερμανο-γερμανικο(WAHRIG:τεραστιο-φοβερο-πανακριβο :P )δες τα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα να προτείνεται γενικά αυτό https://www.biblioasi.gr/product_info.php?products_id=87033 Αλλά δεν ξέρω, μην σε πάρω στο λαιμό μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

icetea12

Νεοφερμένος

Ο icetea12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Eγω εχω το Langescheidt και με εχει βοηθησει πολυ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα να προτείνεται γενικά αυτό https://www.biblioasi.gr/product_info.php?products_id=87033 Αλλά δεν ξέρω, μην σε πάρω στο λαιμό μου :)
το προτεινα ηδη πιο πανω.ειναι πολυ καλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LILIEZ

Νεοφερμένος

Η LILIEZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,προς το παρόν έχω το Langescheidt τσέπης!

άπλα έλεγα να το συμπληρώσω με κάποιο ποιο εξειδικευμένο!! Θα τσεκάρω αυτά που μου είπατε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
παντως το pons ειναι απο τα καλυτερα. εγω προσωπικα εχω και το wahrig που ειναι παρα πολυ καλο. αυτα μας δινουν απο το πανεπιστημιο και με αυτα δουλευουμε. παρόλα αυτα υπαρχουν πολλα καλα γερμανικα λεξικα... με ο,τι βολευεται ο καθενας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω της mandeson εχω... μια χαρα ειναι... νομιζω ειναι και φτηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleanaNikos

Νεοφερμένος

Η EleanaNikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια μπείτε σε αυτο το λεξικο ειναιι τελειο..τα εχει ολα.....μπορειται να κανετε και μεταφραση κ το λεξιλογιο ειναι πολυ πλουσιο...!!!!!


https://de.pons.eu/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
παιδια μπείτε σε αυτο το λεξικο ειναιι τελειο..τα εχει ολα.....μπορειται να κανετε και μεταφραση κ το λεξιλογιο ειναι πολυ πλουσιο...!!!!!


https://de.pons.eu/
είναι το ηλεκτρονικό πονς καλε!!! αχ00αχ0α0χ0α0χ0α!!!! είναι εκπληκτικό! και εγώ με αυτό δουλεύω συνήθως! έχει και την προφορά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Eγω εχω το PONS και ειναι παρα πολυ καλο!!Βοηθαει σε μεγαλο βαθμο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το PONS!!!!!!!Ειναι απιστευτα χρησιμο ,αναλυτικο και ξερει ακριβως τι θελει ο μαθητης...και τωρα πια εντελως δωρεαν κοντα μας,μεσω της ιστοσελιδας του!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top