Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 190 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

tebelis13

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 14:10, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fly
να ρωτησω κατι για οποιον ξερει.ακουσα οτι μετα τις εκλογες μπορει να ξαναλλαξει η υλη.ισχυει κατι τετοιο?
wtf?Δεν παιζει
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 14:20, 03-10-09:

ναι και εγω αυτο πιστευω αλλα αυτο μου το ειπαν.αν ισχυει παντως ας εχω μια τελευταια ελπιδα να βγει το ονειρο στο κυμα.τα αλλα δν με ενοχλουν!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σελήνη
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας και Διατροφής Χαροκοπείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε στις 14:23, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki love
Το "Μόνο γιατί μ'αγάπησες" της Πολυδούρη είναι θεϊκό ποίημα,αξιζει και με το παραπάνω...
Γενικότερα αυτή η ύλη των κειμένων μου φαίνεται πολύ ωραία. Τη Σονάτα όμως κρίμα που την έβγαλαν, είναι υπέροχη. Βέβαια, εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο για τα κείμενα, καθώς δεν ξέρω σε τι πνεύμα είναι οι ερωτήσεις που σας βάζουν(θετικής κατεύθυνσης ούσα).
Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη antigrafakias
Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 14:47, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από eco-warrior
Eλπίζω να μην εννοείς το διήγημα του Βιζυηνού "Το αμάρτημα της μητρός μου"...
Δεν ξέρω αν με απώθησε αυτό το κείμενο λόγω των άθλιων σχολίων των ντεμέκ γραμματιζούμενων. Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για το αν είναι καλό ή όχι συγκριτικά με τα άλλα δύο βέβαια ("Κρητικός" και "Όνειρο στο Κύμα"), αυτό είναι αριστούργημα. Πάντως σίγουρα δε με "τράβηξε" όπως συνέβη με την "Ιστορία ενός αιχμαλώτου" του Δούκα.

Πόσες φορές ακόμη θέλετε να βάλουν Ρίτσο ρε παιδιά; Έχουν βάλει τη "Σονάτα" ήδη δυο φορές, πέρυσι έβαλαν παράλληλο κείμενο λόγω των 100 ετών από τη γέννησή του, θέλατε και φέτος; Αν όντως περιμένατε τρία χρόνια για να το διδαχθείτε, αγοράστε την "Τέταρτη Διάσταση", ψάξτε και βρείτε την ερμηνεία του Ρίτσου από το ίντερνετ, ακούστε την και νοιώστε την. Νομίζετε ότι τα σχόλια και οι μπούρδες που λένε και η κατά λέξη ανάλυση και σχολιασμός θα σας έκαναν να ευχαριστηθείτε τον Ρίτσο; Είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να σας τύχει οπότε να θεωρείτε τον εαυτό σας τυχερό.
Παράθεση

!sunny! (Μελίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !sunny!
H Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H !sunny! έγραψε στις 15:08, 03-10-09:

εβγαλαν την σονατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!3 χρονια περιμενα να κανω αυτο το ποιημα!!!!!!!!!και το εβγαλαν!!!!!!αντι να βγαλουν το ονειρο στο κυμα!!!!το πιο ηλιθιο κειμενο εβγαλαν ριτσο!!!!

Κι εγώ "ζούσα " για αυτή τη στιγμή και περίμενα πώς και πώς τη Λογοτεχνία της Γ'. Για τη Σονάτα και τον Πληθυντικό αριθμό! Και βγήκαν και τα 2! Πώς είναι δυνατόν;
Παράθεση

superman

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη superman
Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O superman έγραψε στις 18:57, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από maraki love
Το "Μόνο γιατί μ'αγάπησες" της Πολυδούρη είναι θεϊκό ποίημα,αξιζει και με το παραπάνω...
καλα εμεις το διδαχθηκαμε φετος αυτο...τι να πεις?
Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 19:50, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από antigrafakias
Δεν ξέρω αν με απώθησε αυτό το κείμενο λόγω των άθλιων σχολίων των ντεμέκ γραμματιζούμενων. Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για το αν είναι καλό ή όχι συγκριτικά με τα άλλα δύο βέβαια ("Κρητικός" και "Όνειρο στο Κύμα"), αυτό είναι αριστούργημα. Πάντως σίγουρα δε με "τράβηξε" όπως συνέβη με την "Ιστορία ενός αιχμαλώτου" του Δούκα.
Πράγματι, η "Ιστορία ενός αιχμαλώτου" είναι εξαιρετικό διήγημα.Αποτελεί, χωρις αμφιβολία, σημείο αναφοράς στη νεότερη περίοδο της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και συγκεκριμένα της αφηγηματικής πεζογραφίας!
-----------------------------------------
Αν όντως περιμένατε τρία χρόνια για να το διδαχθείτε, αγοράστε την "Τέταρτη Διάσταση", ψάξτε και βρείτε την ερμηνεία του Ρίτσου από το ίντερνετ, ακούστε την και νοιώστε την. Νομίζετε ότι τα σχόλια και οι μπούρδες που λένε και η κατά λέξη ανάλυση και σχολιασμός θα σας έκαναν να ευχαριστηθείτε τον Ρίτσο; Είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να σας τύχει οπότε να θεωρείτε τον εαυτό σας τυχερό.
Aκριβώς!Με αυτό τον τρόπο διδασκαλίας η λογοτεχνία κατανταει ένα ανιαρό μάθημα και χάνει το νόημα, την αξία της.Ελπίζω να μήν απαξιωθεί τόσο όσο τα Λατινικά.
Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 20:01, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από eco-warrior
Eλπίζω να μην εννοείς το διήγημα του Βιζυηνού "Το αμάρτημα της μητρός μου"...
Για μενα ειναι πολυ ωραιο το αμαρτημα, σε αντιθεση με το ονειρο στο κυμα...
Παράθεση

Athanasoulini:)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Athanasoulini:)
H Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Athanasoulini:) έγραψε στις 21:10, 03-10-09:

Πάλι καλά!!! Και εγώ το ίδιο, τα έχω διδαχθεί ήδη δηλαδή! Τι να πω? Εχω λίγο απογοητευτεί,... Γιατί΄τόσες ριζικές αλλαγές στη Λογοτεχνία παιδιά? μακάρι να ναι για το καλό μας .... Τι άλλο να περιμένουμε ...Τ άλλο θα δούμε... ? ποιος ξέρει... Εμείς τουλάχιστον τώρα κάνουμε το διάβασμα που πρέπει και θα δούμε στην πορεία..!
Πραγματι, έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε μου!!!! Έχει περάσει σχεδον 1 ολόκληρος μήνας!!! Μην τρελαθούμε δηλαδη και τελείως! Μήπως παλαβώσαμε, τέτοιες αλλαγές... Μου βγήκαν τα μάτια έξω μόλις είδα την ύλη!!!!!!!!!!!!!
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 21:31, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από johngreek_mad
Για μενα ειναι πολυ ωραιο το αμαρτημα, σε αντιθεση με το ονειρο στο κυμα...
Ο ιδιαίτερος τρόπος γραφής και οι (αφηγηματικές) τεχνικές του Γ. Βιζυηνού πάντα με γοήτευαν, η ψυχογράφηση των ηρώων δε, κάνει το διήγημα μοναδικό.
Παράθεση

emmy_ (εμμανουελα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη emmy_
H εμμανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H emmy_ έγραψε στις 08:32, 04-10-09:

Οταν ειδα την υλη παραξενευτηκα πολυ που ειναι εκτος η Σονατα κ η Ιστορια ενως αιχμαλωτου...Να μη σχολιασω κατι ακυρα που χωσανε μεσα!Κριμα γιατι ηλπιζα οτι θα πεσει και φετος η Σονατα οπως το 2007 που ειχα δωσει.Ειχα γραψει 12.6 αν δεν κανω λαθος χωρις διαβασμα!Κριμα,κριμα!Τωρα θελω να δωσω παλι και καποια απ'αυτα δεν τα εχω διδαχθει καν!!!
Παράθεση

annoula (Άννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annoula
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H annoula έγραψε στις 11:22, 04-10-09:

τελικα παιδια υπερ μας ειναι οι αλλεγες..ειδα αυτα που ειναι μεσα και τα περισσοτερα ειναι πολυ μικρα ποιηματα που βγαινουν σε 2 μαθηματα το πολυ..! γλιτωσαμε 250 στιχους της σονατας και 40 σελ της ιστοριας ενος αιχμαλωτου..σ οποιον αρεσουν μπορει να τα διαβασει και μονος του δεν ειναι αναγκη να τα εχουμε και στην υλη
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 14:02, 04-10-09:

παντως αυτα τα κειμενα που βαλανε δεν εχουν ξαναμπει σε υλη.και 8α ειναι δυσκολο για τους καθηγητες.πρεπει να ακυρωσουν ολη την προηγουμενη δουλεια τους.αλλα βεβαια δεν το ενδιαφερει το παιδαγωγικο ινστιτουτο.8α κουραζονταν να βγαλουν την υλη απο αρχες σεπτεμβριου εχουν πολλες δουλειες!
Παράθεση

superman

Μαθητής Β' λυκείου

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 567 μηνύματα.

O superman έγραψε στις 14:09, 04-10-09:

παντως αυτα τα κειμενα που βαλανε δεν εχουν ξαναμπει σε υλη.και 8α ειναι δυσκολο για τους καθηγητες.πρεπει να ακυρωσουν ολη την προηγουμενη δουλεια τους.αλλα βεβαια δεν το ενδιαφερει το παιδαγωγικο ινστιτουτο.8α κουραζονταν να βγαλουν την υλη απο αρχες σεπτεμβριου εχουν πολλες δουλειες!
σε παρακαλω...τους προσβαλλεις...ειχαν να αντιμετωπισουν τη γριπη των χοιρων
Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 14:19, 04-10-09:

Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ...
Χειρότερο της αμάθειας είναι πάντοτε η ημιμάθεια
Παράθεση

superman

Μαθητής Β' λυκείου

O superman έγραψε στις 14:23, 04-10-09:

ειναι συγχυσμενη γι αυτο και εκανε λαθος...
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 14:35, 04-10-09:

ναι οκ συγνωμη.τα νεα κειμενα εννοω!
και τελος παντων υπαρχει και η αλληλοκατανοηση στους μα8ητες!καλυπτει ο ενας τον αλλον και τα σχετικα.:xixi:
Παράθεση

Kobarsos17 (Γιάννης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kobarsos17
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Kobarsos17 έγραψε στις 14:44, 04-10-09:

Μάλιστα , τα κειμενα του Ιωάννου που βαλανε ρωτησα τον καθηγητη μου και μου ειπε πως ειναι πολυ ωραια και ειχε επικρατησει ψιλοαπογοητευση παλαιοτερα οταν τα ειχαν βγαλει απο την υλη.Για τη Σονατα κι εγω ημουν υπερ στο να τη βγαλουν,περα απο τους πολλους στιχους,ενταξει ρε παιδια 2 φορες τη βαλανε τη ρημαδα στις εξετασεις,ποσες ακομα να τη βαζανε?Εγω προσωπικα στενοχωρηθηκα που βγαλανε την Ασυμφωνια..Και μου αρεσει τοσο η ποιηση του Καρυωτακη...
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 14:49, 04-10-09:

διαβασα τα κειμενα του ιωαννου και οντως ηταν πολυ ωραια...
Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 18:30, 04-10-09:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=9IKwQiCevOs[/ame]

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 22:30, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από johngreek_mad
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (ΠΟΙΗΣΗ-ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ)

1. Διονύσιος Σολωμός, «Ο Κρητικός»
2. Γεώργιος Βιζυηνός, «Το αμάρτημα της μητρός μου»
3. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, «Όνειρο στο κύμα»
4. Ποιήματα για την ποίηση
· Κωνσταντίνος Π. Καβάφης, «Μελαγχολία του Ιάσωνος Κλεάνδρου ποιητού εν Κομμαγηνή
595μ .Χ.»
· Μαρία Πολυδούρη, «Μόνο γιατί με αγάπησες»
·Νίκος Εγγονόπουλος, «Ποίηση 1948»
·Μανόλης Αναγνωστάκης, «Στο Νίκο Ε… 1949»
· Γιώργης Παυλόπουλος, «Τα Αντικλείδια»
5. «Σελίδες του Γ. Ιωάννου»
·«Μες στους προσφυγικούς συνοικισμούς»
·«Στου Κεμάλ το σπίτι»
6.Η ποιήτρια Κική Δημουλά
· « Κονιάκ Μηδέν Αστέρων»
· «Σημείο Αναγνωρίσεως».

Πως σας φαινεται η υλη; Καποια ειναι παλια, και καποια τελειως καινουρια
Ρε γ@μωτο μου,τι στο καλο βρισκουν σε αυτο το κειμενο και το εχουν επι ποσα χρονια μεσα στην υλη?

Αν ειναι δυνατον δηλαδη αυτο το πραγμα.

Δεν εχει καμια λογοτεχνικη-whateverομως αξια.

Μου ειναι αδιανοητο να κατσω να διαβαζω σημειωσεις για την Μοσχουλα ρε φιλε. -.-

Απο ολα τα κειμενα παντως ξεχωριζω της Πολυδουρη το "Μονο γιατι μ'αγαπησες".:heart:

Ειναι υπεροχο πραγματικα.

Γενικοτερα η Πολυδουρη ειναι απο τις αγαπημενες μου ποιητριες οποτε θα χαρω πραγματικα παρα πολυ αν μπει στο τελος. xD

:no1: :no1:
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 08:44, 05-10-09:

πες τα!!!!!μα ολα τα ψυχολογικα του βγαζει μεσα απο αυτο!!και ποιο ειναι το ανωτερο επιπεδο?οτι ο παπαδιαμαντης ηταν μισογυνης και ολα τα εφταιγαν?ας εβαζαν την φονισσα καλυτερο ειναι
Παράθεση

Alex F-17

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alex F-17
Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Alex F-17 έγραψε στις 10:05, 05-10-09:

Εγώ απογοητεύτηκα από τη Λογοτεχνία ως μάθημα.. Στο Φροντηστήριο κάνω το "Αμάρτημα της μητρός"(τι μπούρδα είναι αυτη??!!) και στο σχολείο τον Κρητικό με την Φεγγάρω.. Άντε ο Κρητικός κααατι λέει με το ζόρι , αλλα πολύ βαρεμάρα..
Έχω να πω ότι με εντυπωσίασε το ποίημα που έπεσε πέρσυ(ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό) αλλά άμα κατάλαβα καλά βγήκε..
Παράθεση

Kobarsos17 (Γιάννης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kobarsos17
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Kobarsos17 έγραψε στις 11:01, 05-10-09:

Μπουρδα το Αμαρτημα ρε φιλε...?Ειναι μακραν το καλυτερο κειμενο απο την υλη της λογοτεχνιας...τελοσπαντων αποψη του καθενος.:xixi:
Παράθεση

Superbus

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Superbus
Ο Superbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Superbus έγραψε στις 11:08, 05-10-09:

Αν και η ύλη είχε ανακοινωθεί από τις 30/09,και παρά την έκδοση και του ΦΕΚ,αν μπείτε στο site του υπουργείου τίποτα δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη!!!

Αναμενώμενο ήταν να αλλάξουν την ύλη,πάντως, στα κείμενα!!
Από όλη την προηγούμενη ύλη τα μόνα που δεν είχαν μπει ήταν ο Κρητικός και το Όνειρο στο Κύμα (νομίζω)!!!

Και στη βιολογία έβγαλαν κάποια κομμάτια που ήταν κάπως δύσκολα (βασικά των πολλαπλασιασμό των ιόν)!!!

Άντε να δούμε τι θα δούμε!!!

Υ.Γ Ευτυχώς που έβαλαν Πολυδούρη...είναι από τα καλύτερα που διαθέται αυτό το βιβλίο!!!
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 11:33, 05-10-09:

πες τα!!!!!μα ολα τα ψυχολογικα του βγαζει μεσα απο αυτο!!και ποιο ειναι το ανωτερο επιπεδο?οτι ο παπαδιαμαντης ηταν μισογυνης και ολα τα εφταιγαν?ας εβαζαν την φονισσα καλυτερο ειναι
Και να'ταν μονο τα ψυχολογικα του. :fss:

Συμφωνω μαζι σου. :no1:

Αρχική Δημοσίευση από Alex F-17
Εγώ απογοητεύτηκα από τη Λογοτεχνία ως μάθημα.. Στο Φροντηστήριο κάνω το "Αμάρτημα της μητρός"(τι μπούρδα είναι αυτη??!!) και στο σχολείο τον Κρητικό με την Φεγγάρω.. Άντε ο Κρητικός κααατι λέει με το ζόρι , αλλα πολύ βαρεμάρα..
Έχω να πω ότι με εντυπωσίασε το ποίημα που έπεσε πέρσυ(ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό) αλλά άμα κατάλαβα καλά βγήκε..
+++
Και εμενα μου αρεσε παρα πολυ το συγκεκριμενο οταν το διαβασα.

Ενας μπαξες γεματος αιμα
ειν'ο ουρανος μου
και λιγο χιονι
εσφιξα τα σκοινια μου
πρεπει και παλι να ελεγξω
τ'αστερια
εγω
κληρονομος πουλιων
πρεπει
εστω και με σπασμενα φτερα να πεταω... :heart:

Κριμα που βγηκε απο την υλη.

Αρχική Δημοσίευση από Kobarsos17
Μπουρδα το Αμαρτημα ρε φιλε...?Ειναι μακραν το καλυτερο κειμενο απο την υλη της λογοτεχνιας...τελοσπαντων αποψη του καθενος.:xixi:
Το Αμαρτημα δεν το εχουμε κανει ακομα αλλα γενικοτερα ακουω πολυ θετικα σχολια ειναι η αληθεια. Θα δειξει...
Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

O antigrafakias έγραψε στις 12:09, 05-10-09:

Το "Όνειρο στο κύμα" έχει πέσει το 2006, το μόνο που δεν έχει πέσει είναι ο "Κρητικός".
Από 'κει και πέρα όσοι ισχυρίζεστε πως κρίμα που βγήκε από την ύλη το ένα και το άλλο και το παράλλο επειδή είναι ωραία και επειδή θέλατε να τα διδαχθείτε, μάλλον σας κόβω για οπαδούς του Μαζώχ. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα υπέροχο κείμενο να το κομματιάζουν, να κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων, μαλακία επί μαλακίας. Όποιος θέλει να χαρεί την ποίηση, το κάνει με το δικό του τρόπο και δεν είναι ανάγκη να το διδαχθεί στο σχολείο για να έχει μια επαφή μαζί της. Κάθε γωνιά κι ένα βιβλιοπωλείο πηγαίνετε και παραγγείλτε το γαμωβιβλίο και μη λέτε μπούρδες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος σαδομαζοχισμός και κτηνωδία στη Δημόσια Εκπαίδευση από αυτό που γίνεται στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Ακριβώς επειδή στο τέλος της χρονιάς πολλά από αυτά που λατρεύαμε δε θα θέλουμε να τα δούμε ούτε ζωγραφιστά...
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 12:12, 05-10-09:

βγήκε ο ελεγκτής ναι!! Θα συμφωνήσω μαζί σου! Θεϊκό απλά!
Παράθεση

Nancy_92

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Nancy_92
H Nancy_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Nancy_92 έγραψε στις 15:32, 05-10-09:

Οι άνθρωποι είναι αξιολύπητοι!! Δε φτάνει που αναγκαζόμαστε να ακολουθήσουμε το υπάρχον σύστημα των εξετάσεων, δε φτάνει που τραβάμε όλο αυτό το άγχος και την πίεση, οοοοχι!!! Πρέπει να μας αλλάξουν και την ύλη!! Λες και δεν ξέρουν ό,τι το 80% τουλάχιστον των μαθητών ξεκινούν φροντιστήριο το καλοκαίρι και ορισμένοι από αυτούς έχουν βγάλει ύλη που φέτος είναι εκτός! Ήταν τόσο δύσκολο να ανακοινώσουν τις αλλαγές αυτές το καλοκαίρι!! Το καταλαβαίνουμε ότι τα δικά τους παιδιά τα έχουν εξασφαλίσει και το σεβόμαστε απόλυτα όμως πρέπει να συνειδοτοποιήσουν ότι helloooo!! Υπάρχουμε και εμείς εδώ!!!!
Παράθεση

Alex F-17

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Alex F-17
Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Alex F-17 έγραψε στις 15:53, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kobarsos17
ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ!! Άμα το "Αμάρτημα της μητρός μου" είναι το καλύτερο κείμενο , τότε πώς είναι τα άλλα???? OMG!
Σόρρυ , αν σου..προσέβαλα το κείμετο αυτό , αλλά όπως είπες κι εσύ , άποψη του καθενός...

(δεν λέω , έχει αξιοθαύμαστες τεχνικές ο συγγραφέας , αλλά ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ κείμενα αυτής της εποχής , τη γλώσσα και τα ηθογραφικά στοιχεία ...)
Το "Όνειρο στο κύμα" έχει πέσει το 2006, το μόνο που δεν έχει πέσει είναι ο "Κρητικός".
Από 'κει και πέρα όσοι ισχυρίζεστε πως κρίμα που βγήκε από την ύλη το ένα και το άλλο και το παράλλο επειδή είναι ωραία και επειδή θέλατε να τα διδαχθείτε, μάλλον σας κόβω για οπαδούς του Μαζώχ. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα υπέροχο κείμενο να το κομματιάζουν, να κάνουν αναλύσεις επί αναλύσεων, μαλακία επί μαλακίας. Όποιος θέλει να χαρεί την ποίηση, το κάνει με το δικό του τρόπο και δεν είναι ανάγκη να το διδαχθεί στο σχολείο για να έχει μια επαφή μαζί της. Κάθε γωνιά κι ένα βιβλιοπωλείο πηγαίνετε και παραγγείλτε το γαμωβιβλίο και μη λέτε μπούρδες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος σαδομαζοχισμός και κτηνωδία στη Δημόσια Εκπαίδευση από αυτό που γίνεται στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Ακριβώς επειδή στο τέλος της χρονιάς πολλά από αυτά που λατρεύαμε δε θα θέλουμε να τα δούμε ούτε ζωγραφιστά...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , αλλά άμα επεξεργαζόμασταν στο σχολείο κάποιο κείμενο που αγαπάμε , δεν νομίζεις ότι θα ήταν πιο ευχάριστο? Άλλο τώρα άμα κομματιάζουν αριστουργήματα...
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 18:00, 05-10-09:

μπορει να ξαναλλαξει η υλη!αλλα αν το κανουν θα φανει ποσο ηλιθιοι ειναι οι ανθρωποι!τουλαχιστον ας βγει η μοσχουλα βρε παιδια!
Παράθεση

Σίσσυ40261

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Σίσσυ40261
H Σίσσυ40261 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Σίσσυ40261 έγραψε στις 19:28, 05-10-09:

Ορίστε???? Τι σοκ ήταν αυτό...!!!!!!:wow::wow:
Ο Ρίτσος τι τους έφταιγε??? Ο Παπαδιαμάντης??? (τον Καβάφη τον κράτησαν, έλεος, δεν πάμε καλά)
Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

O antigrafakias έγραψε στις 20:16, 05-10-09:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , αλλά άμα επεξεργαζόμασταν στο σχολείο κάποιο κείμενο που αγαπάμε , δεν νομίζεις ότι θα ήταν πιο ευχάριστο? Άλλο τώρα άμα κομματιάζουν αριστουργήματα...
Κι εγώ λέω πολύ απλά πως δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για κανέναν το γεγονός ότι δε διδάχθηκε τη "Σονάτα του Σεληνόφωτος" στην τρίτη λυκείου, για να μην το πράξει ο ίδιος. Από εκεί και πέρα τα κείμενα που προσετέθησαν είναι ιδιαίτερα αξιόλογα και θα μας είναι το ίδιο ευχάριστα και από τη δική μου σκοπιά το θεωρώ καλύτερο γιατί για κάποια έργα τα οποία και θαυμάζουμε (όπως η "Σονάτα") θα μπορούσαμε να αλλάξουμε άρδην άποψη μέχρι το τέλος της σαιζόν όσον αφορά την αξία τους και τη συγκίνηση που πάντοτε αυτά μας προκαλούν (άλλη μια επιτυχία του εκπαιδευτικού μας συστήματος)...
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 20:26, 05-10-09:

Εγω αυτο το επαθα με τη "Σονατα του σεληνοφωτος". Την ακουσα σχεδον τυχαια το περασμενο καλοκαιρι και σκεφτηκα οτι θα ηθελα πολυ να δω και την αναλυση. Μου την ειπε μια γνωστη μου της θεωρητικης και πραγματικα ξενερωσα, εντελως αλλιως ειχα ερμηνευσει το ποιημα και εντελως διαφορετικη ηταν η αναλυση του...
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 21:03, 05-10-09:

πολυ συχνα γινεται αυτο!δηλαδη εμεις να νιωθουμε διαφορετικα το ποιημα και η ερμηνεια να ειναι τελειως αλλιως.παντως πολυ ποιητες οπως ο ελυτης εχουν πει οτι οι αναλυσεις που εχουν κανει στα ποιηματα του ειναι εντελως διαφορετικες απο αυτα που ο ιδιος σκεφτοταν.δεν ειναι ασχημο αυτο?ειναι σαν να ακυρωνουμε τον δημιουργο....
Παράθεση

mercurius (θράσος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mercurius
Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O mercurius έγραψε στις 21:08, 05-10-09:

παιδιά τι παραπονιέστε?? τα κείμενα είναι ΥΠΕΡΟΧΑ!!! το μόνο κακό είναι ότι βγήκε ο πληθυντικός αριθμός αλλά, οκ, είχε πεσει πολλές φορές! Έχει μέσα κρητικό, πολυδούρη, ιωάννου! τι άλλο τελετε??? είναι υπέροχα έχω εκστασιαστεί!!!:iagree::iagree:
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 21:09, 05-10-09:

O πληθυντικός αριθμός πότε έπεσε;
Παράθεση

spring_mx (Ιωάννα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη spring_mx
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αθήνας και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H spring_mx :) έγραψε στις 21:16, 05-10-09:

δεν εχει πεσει ποτε ο πληθυντικοσ αριθμος.
Παράθεση

mercurius (θράσος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mercurius
Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O mercurius έγραψε στις 21:23, 05-10-09:

σοβαρά? εγώ γτ εχω την εντύπωση ότι έχει πέσει? καλα, μπορει να κανω και λαθος... ένιγουέι, είναι υπεροχα <3
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 00:17, 06-10-09:

Στις κανονικες δεν εχει πεσει ποτε Δημουλα (τα 'χα ψαξει περυσι λογω συγγενικου μου προσωπου που εδινε απο θεωρητικη ). Νομιζω εχει πεσει σε εσπερινα η/και επαναληπτικες...
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 00:20, 06-10-09:

Στα εσπερινά έπεσε στις επαναληπτικές ο πληθυντικός αριθμός..!
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

O chris_90 έγραψε στις 00:23, 06-10-09:

Ναι, συνδυασμος. Και εσπερινα και επαναληπτικες, κατι τετοιο θυμομουν.
Παράθεση

Φοιτητής

O eco-warrior ... έγραψε στις 02:00, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Εγω αυτο το επαθα με τη "Σονατα του σεληνοφωτος". Την ακουσα σχεδον τυχαια το περασμενο καλοκαιρι και σκεφτηκα οτι θα ηθελα πολυ να δω και την αναλυση. Μου την ειπε μια γνωστη μου της θεωρητικης και πραγματικα ξενερωσα, εντελως αλλιως ειχα ερμηνευσει το ποιημα και εντελως διαφορετικη ηταν η αναλυση του...
Mπορεί να μην είχε καλές σημειώσεις η γνωστή σου!
Παράθεση

sofiaaa (σόφη!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sofiaaa
H σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H sofiaaa έγραψε στις 14:05, 06-10-09:

γεια σας παιδες! σημερα ακουσα πως αλλαξε η υλη της λογοτεχνιας κατευθ(που εξεταζομαστε πανελλαδικα)....ολο το καλοκαιρι εκανα το καισαριωνα, τη σονατα του σεληνοφωτος κτλ και τελικα βγηκαν εκτος!
στη θεση τους μπηκαν ορισμενα ποιημα που απ οτι εμα8α δεν ειναι κ τιποτα το σπουδαιο....εχετε ενημερωθει γι αυτη την αλλαγη? αν ναι πως τη βρισκετε?
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 14:07, 06-10-09:

δες στη σελίδα 1 ...!
Παράθεση

haroula

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη haroula
H haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 311 μηνύματα.

H haroula έγραψε στις 21:20, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Ρε γ@μωτο μου,τι στο καλο βρισκουν σε αυτο το κειμενο και το εχουν επι ποσα χρονια μεσα στην υλη?

Αν ειναι δυνατον δηλαδη αυτο το πραγμα.

Δεν εχει καμια λογοτεχνικη-whateverομως αξια.

Μου ειναι αδιανοητο να κατσω να διαβαζω σημειωσεις για την Μοσχουλα ρε φιλε. -.-

Απο ολα τα κειμενα παντως ξεχωριζω της Πολυδουρη το "Μονο γιατι μ'αγαπησες".:heart:

Ειναι υπεροχο πραγματικα.

Γενικοτερα η Πολυδουρη ειναι απο τις αγαπημενες μου ποιητριες οποτε θα χαρω πραγματικα παρα πολυ αν μπει στο τελος. xD

:no1: :no1:
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 13:50, 07-10-09:

Ω, Θεοι. -.-

Παρεθεσα την αποψη μου.

Αν δεν σου αρεσει,κατεθεσε επιχειρηματα που να την αντικρουουν,για να κανουμε διαλογο.

Το να σχολιαζεις απλα για να σχολιασεις με τον συγκεκριμενο αυτο τροπο, δεν νομιζω πως ειναι και οτι καλυτερο.
Παράθεση

fly (Μαρια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 16:08, 07-10-09:

εμας σημερα στο σχολειο η καθηγητρια ηταν πολυ αγχωμενη!φοβαται οτι δεν 8α την βγαλουμε την υλη....τι να πω!!!!
Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

O johngreek_mad έγραψε στις 21:47, 07-10-09:

εμας σημερα στο σχολειο η καθηγητρια ηταν πολυ αγχωμενη!φοβαται οτι δεν 8α την βγαλουμε την υλη....τι να πω!!!!
Μπορεις να της πεις με απλο τροπο (παιξτο και λιγο εξυπνη ) οτι η τωρινη υλη ειναι πιο λιγη απο τη περσινη!
Παράθεση

3leni (Ελένη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 3leni
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H 3leni έγραψε στις 22:14, 07-10-09:

παιδια,αυτοι που δινετε πρωτη φορα φετος γιατι εχετε τρομοκρατηθει?η υλη ειναι μικρη,ο Ριτσος καμια σχεση με αυτο που φανταζεστε κ θεωρω οτι ειναι δυσκολο αρκετα.αυτοι που πρεπει να αγχωνονται ειναι οι αποφοιτοι που ξαναδινουν.οσο για τα φροντιστηρια,το υπουργειο δεν υποχρεωνει κανεναν να παει φροντ κ να κανει την υλη πιο νωρις.κ για τους καθηγητες πο λετε για σημειωσεις κτλ,ειναι η δουλεια τους να εχουν ετοιμα ολα τα κειμενα κ ολα τα μαθηματα,κ αν δε τα εχουν,να ξενυχτησουν κ να τα ετοιμασουν,οπως θα κανετε κ εσεις για να διαβαζετε κ αν ανταποκρινεστε σε αυτα που σας ζητανε.δεν ειναι δικο σας θεμα το να αγχωνεστε κ για αυτο. κ οσον αφορα τον ριτσο παλι,συγνωμη,αλλα η αποψη μ ειναι οτι ειναι ενα πολυ δυσκολο κειμενο,κ ολοι βγαζουν τα ψυχολογικα τους.ο παπαδιαμαντης ειναι μισογυνης,αλλα κ στον ριτσο δεν ειχα καμια ορεξη να διαβαζω για μια γυναικα που παραληρει,κολλαει στον νεο βιωνει καταθλιψη.δε λεω,για αναγνωση μια χαρα ειναι,κ ειδικα να ακουσετε την αφηγηση του ριτσου,θα ανατριχιασετε.αλλα η αναλυση τα ισοπεδωνει ολα.αυτη ειναι η αποψη μ..κ καλη επιτυχια κ καλο κουραγιο!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους