TOEFL

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ενδέχεται να χρειαστεί να δώσω το συγκεκριμένο δίπλωμα γιατί είναι προυπόθεση για μεταπτυχιακές σπουδές στην αγγλική γλώσσα σε πάρα πολλά πανεπιστήμια (μερικά δέχονται και το CPE του Cambridge, αλλά είναι λίγα αυτά).
Το έχει δώσει κανείς; Τί επιπέδου είναι περίπου; Κάποια συμβουλή για προετοιμασία;
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Απο οτι θυμαμαι,ειναι περιππου στο ιδιο επιπεδο με το CPE..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
επειδη σκεφτομουν κι εγω να το δωσω, απ'οτι θυμαμαι μου ειχαν πει οτι εχει πολλα listening και multiple choice... επισης πρεπει να γραψεις μια εκθεση, αλλα δεν εχει προφορικα!αυτο που μετραει παντως ειναι η ταχυτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Απο οτι είδα έχει reading, listening, speaking και writing. Κατέβασα ένα πρόγραμμα με δοκιμαστικά test απο τη σελίδα του TOEFL και δε μου φάνηκαν ιδιαίτερα δύσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αφού ξέρεις άριστα Αγγλικά, τι το ψάχνεις... δώσε κατευθείαν το περνάς άνετα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To επιπεδο των εξετασεων ειναι περίπου ίδιο με το Προφισενσυ,αλλα σπανια ειναι τοσο δύσκολο οσο το CPE.Απλα να ξερεις οτι εχει διαρκεια μονο 2 χρονια και μετα την παρελευση αυτων των δυο χρονων πρεπει να ξαναδωσεις!

Υ.Σ.Κοιτα και το IELTS:no1:Εξισου καλό χαρτί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε το TOEFL το δέχονται σχεδόν παντού, γι'αυτό κοίταξα το συγκεκριμένο.
Αυτό με τη διάρκεια το ξέρω, το γράφει με μεγάλα γράμματα και στη σελίδα τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
E νομίζω δεν θα κάνεις δυο ολόκληρα χρόνια να τελειώσεις τη σχολή.
Και εγώ ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο, καθώς δεν έχω δώσει ούτε του Cambridge, ούτε το αντίστοιχο του Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν το θες για σπουδές έξω, κάντο. Αλλιώς δε λέει, αφού ισχύει μόνο 2 χρόνια. Τα άλλα (Cambridge CPE πχ) απο οτι ξέρω δεν έχουν ημερομηνία λήξεως επίσημα.

Ενδεικτικό δοκιμαστικό test υπάρχει εδώ: https://www.ets.org/Media/Tests/TOEFL/exe/toeflSample.exe
Πολύ εύκολο μου φαίνεται τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
παντως αμα χρειαστεις περαιτερω πληροφοριες για πτυχια πηγαινε https://www.hau.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Κάθε πότε διοργανόνονται εξετάσεις για το IELTS και το TOEFL?

Αυτά τα 2 πτυχεία έχουν διάφορα levels ή είναι ένα σαν να λέμε μόνο proficiency?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Θα δώσω την παρασκευή και θέλω γνώμες αν κάποιος έχει δώσει το TOEFL iBT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ναι.. Πόσο σου ζητάνε εσένα;
Το internet based έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Tι είναι το Internet based;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To ΙNTERNET BASED δινεται στον υπολογιστη και κοστιζει 215$.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το αυξησαν παλι;
Παντως γενικα ειναι πιο φθηνο απο το ILETS του British Council/Cambridge ESOL 185-190 euro.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Το IELTS είναι γελοίο κατα τη γνώμη μου. Το πανεπιστήμιο που θα πάω δέχεται και τα δύο. Χρειάζεται να πιάσω 100/120 ως βαθμολογία, δεν μιλούσα για λεφτά.
Εύκολο, μόνο το προφορικό είναι σπαστικό γιατί είναι χρονομετρημένο, αλλά παλέυεται. Προσωπικά πιστεύω πως αν δεν κάνεις αγοράσεις ένα τεστ εξομοίωσης που είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που θα κάνεις εκεί (φυσικά το υλικό αλλάζει) δεν πιάνεις τα μέγιστα. 40$ κοστίζει, αλλά τα αξίζει τα λεφτά του στο έπακρο. Επίσης, εαν στο reading διαβάζεις το κείμενο μια φορά ολόκληρο πριν απαντήσεις, έχεις χάσει το παιχνίδι. Έτσι κι αλλιώς σε πηγαίνει παράγραφο παράγραφο τις ερωτήσεις, οπότε αναγκάζεσαι έτσι κι αλλιώς να τις διαβάσεις όλες αναλυτικά.. Ο χρόνος είναι πιεστικός εαν δεν κάνεις το τελευταίο
-----------------------------------------
Listening πολύ εύκολο θεωρώ, γιατί είναι σε ειδικά ακουστικά που ακούς καμπάνα. Εν τω μεταξύ, είμασταν 15 άτομα, και ήμουνα ο μικρότερος. Μετά από εμένα πήγαινε 23 χρονών και έφτανε μέχρι 40 (ένας τύπος με 2 διδακτικορικά ένα, στην ωκεανογραφία και ένα σε μα, που σπούδαζε harvard)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πιστευεις πως σκοραρες υψηλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Γύρω στο 105-107 υπολογίζω... Θα δούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εεε ενταξει σχετικα καλα.
Αλλα μια απορια.Γιατι το εδωσες απο τωρα;Το χρειαζεσαι αμεσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top