Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Γεια σε ολους.:)
Οπου να'ναι τελειωνω την υλη. Το βοηθημα που δουλευα στο φροντιστηριο ηταν των Σαββαλα.
Θελω τωρα που θα αρχισω "επαναληψεις", να αγορασω ενα βιβλιο που να εχει επαναληπτικες ασκησεις σε καθε κεφαλαιο με προτιμηση να μην ειναι ανουσιες/ευκολες ασκησεις, ωστε να κανω σοβαρη δουλεια.Δεν θελω να εχει λυμενα παραδειγματα ή τιποτα τετοιο. Μονο ασκησεις.

Ευχαριστω.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
προτείνω το βιβλίο με θέματα εξετάσεων εκδόσεις Σαββάλα συγγραφέας Παναγιωτακόπουλος που από τους περισσότερους θεωρείται το κορυφαίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
ναι επαναληπτικά θέματα του μαθιουδάκη/παναγιωτακόπουλου...οντως κορυφαίο, χωρίζει τα θεματα όπως στις εξετάσεις, και εχει και πολύ δύσκολα θέματα.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
τελικα πηρα του παναγιωτακοπουλου. ειδα τη δομη του και φαινεται ακριβως αυτο που εψαχνα!!! ελπιζω σε 1 μηνα να καταφερω να το βγαλω ολο το βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
τελικα πηρα του παναγιωτακοπουλου. ειδα τη δομη του και φαινεται ακριβως αυτο που εψαχνα!!! ελπιζω σε 1 μηνα να καταφερω να το βγαλω ολο το βιβλιο.
Φίλε πραγματικά επειδή το κάνω αυτό το βιβλίο παραλληλα,πιστεύω ότι δεν βγαίνει εύκολα σε έναν μήνα.Ειδικά τα 4α θέματα είναι πολύ απαιτητικά,αλλά και γενικότερα είνια πολύ ψαγμένο.Τα δευτερα θέματα είανι σαν ασκήσεις χωρίς νούμερα.:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Έχει κανείς υποψη του κανα καλό βιβλίο για τη βιολογία κατεύθυνσης?
εγώ χρησιμοποιώ ελληνικά γράμματα και σαβάλλα ενα των Νοταρά/Αρδίττη/Πιαταροκοίλη/Γκριργινούδη αλλά σε πολλά σημεία βλέπω αρκετές ασάφειες και ειδικά στις ασκήσεις!! (πχ 5ο κεφάλαιο)
γενικά πιστέυω πως δεν υπάρχει τοσο καλή βιβλιογραφία για τη βιολογία σε αντίθεση με
μαθηματικά/φυσική/χημεία και ειναι κρίμα!!!:'(
αν έχει καποίος να προτείνει κατι εναλλακτικό , ευχαριστώ πολυ!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ποιος ο λογος βοηθηματος στη βιολογια; Οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα τον καθηγητη σου.
Ολα τα υπολοιπα ειναι καθαρη παπαγαλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ποιος ο λογος βοηθηματος στη βιολογια; Οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα τον καθηγητη σου.
Ολα τα υπολοιπα ειναι καθαρη παπαγαλια.

οκ εντάξει η παπαγαλία ας πούμε οτι καταλαμβάνει τα 3/4 των θεμάτων..
αλλά απο εκεί και περα ειναι οι ασκήσεις........δεν νομίζω πως η μενδελική κληρονομικότητα βγαίνει μονο με απορίες προς τον καθηγητή!!!
απλά ειναι μαθημα βαρύτητας για το 3ο πεδίο και για ενα μεγάλο βαθμό (προσωπικά) πιστεύω πως χρειάζεται μια σχετική πείρα σε διαφορους τύπους ασκήσεων.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλά θα ήταν τα 3/4 να είναι παπαγαλία, αλλά δεν είναι (κρίμα), είναι κάτι λιγότερο...
Τέλος πάντων, αν θες καλές ασκήσεις πάρε το "Τετραδιο Προετοιμασίας για τις Πανελλαδικές:Βιολογία Κατεύθυνσης" , Σαλαμαστράκης, Γιαννακόπουλος, Λάγιος, εκδόσεις Μεταίχμιο. Οι ασκήσεις του είναι λίγο για αυτοκτονία, αλλά οι περισσότερες είναι έξυπνες. Στο φροντιστήριο αυτό έχουμε. Για θεωρία δεν ξέρω, αν και καλά θα ήταν να διαβάζεις και να μαθαίνεις από το βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση θα το τσεκάρω.....εχω ενα για θεματα θεωρίας με πολλαπλής, ΣΛ και ερωτήσεις κρίσεως για κάθε κεφάλαιο ειναι το "Θεματα βιολογίας", ελληνικα γραμματα των Ηλιάδη/Οικονόμου?Σπύρου...ειναι πολύ καλο.....
την εχω βγάλει παπαγάλία όλη τη βιολογία, ξέρω πως αν απαντήσεις όπως μέσα στο βιβλίο κανεις δε μπορεί να σου αφαιρέσει μονάδες ενω η ελευθερη απάντηση παίζεται....
οσο για τις τρελές ασκήσεις που ανέφερες, πιστεύω πως δυσκολο να πεσουν αλλα αν εξασκηθείς στο πολυ δύσκολο απαντάς οτι ειναι πιο κάτω απο αυτο!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νiliolans

Νεοφερμένος

Ο Νiliolans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οι εκδόσεις Λιβάνη έχουν κάποια πολύ καλά επαναληπτικά θέματα στο βοήθημα των μαθηματικών γενικής. Οι απαντήσεις δεν είναι πολύ αξιόπιστες όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μπάρλας και ξερό ψωμί...
Λύσε Μπάρλα (και παίξε Pro)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
"Τρελές" εννοώ π.χ. ασκήσεις με θνησιγόνα γονίδια, μιτοχονδριακά νοσήματα και κάτι τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου ένα απο τα καλύτερα βοηθήματα για τη Βιολογία της κατεύθυνσης είναι της Νότας Λαζαράκη απο τα Ελληνικά Γράμματα.Έχει γραμμένη πολύ ωραία τη θεωρία και έχει και πολλές έξυπνες ασκήσεις + διαγωνίσματα. Και όταν έχεις τελειώσει την ύλη σου και έχεις κάνει και μια-δυο επαναλλήψεις πιάσε και λύσε προβήματα Τετραδιο Προετοιμασίας για τις Πανελλαδικές:Βιολογία Κατεύθυνσης. Δε θα έχεις κάποιο λόγο μετά να φοβάσαι τη Βιολογία για τις πανελλαδικές. Σου μιλάω εκ προσωπικής πείρας :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου ένα απο τα καλύτερα βοηθήματα για τη Βιολογία της κατεύθυνσης είναι της Νότας Λαζαράκη απο τα Ελληνικά Γράμματα.Έχει γραμμένη πολύ ωραία τη θεωρία και έχει και πολλές έξυπνες ασκήσεις + διαγωνίσματα. Και όταν έχεις τελειώσει την ύλη σου και έχεις κάνει και μια-δυο επαναλλήψεις πιάσε και λύσε προβήματα Τετραδιο Προετοιμασίας για τις Πανελλαδικές:Βιολογία Κατεύθυνσης. Δε θα έχεις κάποιο λόγο μετά να φοβάσαι τη Βιολογία για τις πανελλαδικές. Σου μιλάω εκ προσωπικής πείρας :no1:



μεταιχμιο ε;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
To τετράδιο προετοιμασίας ναι απο το μεταιχμιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κ εμένα τιπτοα δε με καλυπτε στη βιολογια. Ειχα δει και Κωστογιαννο και Ελληνικά Γραμματα και Μεταίχμιο αλλα δε μου φανηκαν πολυ επαρκή. Το καλύτερο μακράν είναι του Δημήτρη Καρδαρά, εκδ. Κέδρος, το οποιο δυστυχώς ανακάλυψα αφού εδωσα πανελλήνιες, έχει τόσο αναλύτικα και ξεκάθαρα τη θεωρια και βασιζεται 100% στο σχολικο,πραγματικά πιστεύω πως δε θα χεις κανενα πρόβλημα...Βέβαια δεν ξερω αν κυκλοφορει σε επαρχια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου ένα απο τα καλύτερα βοηθήματα για τη Βιολογία της κατεύθυνσης είναι της Νότας Λαζαράκη απο τα Ελληνικά Γράμματα.Έχει γραμμένη πολύ ωραία τη θεωρία και έχει και πολλές έξυπνες ασκήσεις + διαγωνίσματα. Και όταν έχεις τελειώσει την ύλη σου και έχεις κάνει και μια-δυο επαναλλήψεις πιάσε και λύσε προβήματα Τετραδιο Προετοιμασίας για τις Πανελλαδικές:Βιολογία Κατεύθυνσης. Δε θα έχεις κάποιο λόγο μετά να φοβάσαι τη Βιολογία για τις πανελλαδικές. Σου μιλάω εκ προσωπικής πείρας :no1:

ναι συμφωνω για τη νοτα, πολυ καλά τη θεωρία με ωραία σχήματα (πχ με βοηθησε πολυ στη μετάφραση)..... αλλά γενικά ειδα καποια πραγματα στις ασκησεις που ξινισα οπως πχ στο 2 ο κεφαλαιο (καλα στις λυσεις με ασκησεις για νουκλεοτίδια mRNA γινεται χαμός!)
απλα εγω ανησυχω πολύ για τις δυσκολες και τρελες ασκησεις του 5ου.....και θελω να λυσω πολλές....μηπως ανησυχώ τζάμπα? μήπως δεν πέφτουν?? ας με καθησυχάσει κάποιος!!!!:jumpy: (άρε αυτές οι αναλογίες στα θνησιγόνα!!!):P
-----------------------------------------
Κ εμένα τιπτοα δε με καλυπτε στη βιολογια. Ειχα δει και Κωστογιαννο και Ελληνικά Γραμματα και Μεταίχμιο αλλα δε μου φανηκαν πολυ επαρκή. Το καλύτερο μακράν είναι του Δημήτρη Καρδαρά, εκδ. Κέδρος, το οποιο δυστυχώς ανακάλυψα αφού εδωσα πανελλήνιες, έχει τόσο αναλύτικα και ξεκάθαρα τη θεωρια και βασιζεται 100% στο σχολικο,πραγματικά πιστεύω πως δε θα χεις κανενα πρόβλημα...Βέβαια δεν ξερω αν κυκλοφορει σε επαρχια...

λολ.. ε και εσυ μετα απο πανελλήνιες?? χμμμ , εχει παρει το ματι μου εκδοσεις κεδρος οποτε ποτε δεν ξέρεις!! θα το ψάξω και αυτό!!!
-----------------------------------------
"Τρελές" εννοώ π.χ. ασκήσεις με θνησιγόνα γονίδια, μιτοχονδριακά νοσήματα και κάτι τέτοια...

ΜΙΤΟΧΟΔΡΙΑΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ???? :(
με μιτοχονδριακό νοσημα εχω δει μονο ασκηση που βασιζοταν σε τύπο κληρονομικότητας, δηλαδη DNA που κληρονομείται μονο απο απο τη μητερα αφου ξερουμε οτι ζυγωτο των ανωτερων οργανισμων περιεχει μονο μιτοχονδρια του ωαρίου.... αυτο εννοείς?
δεν εχω παρει ακομη αυτο το τετραδιο προετοιμασιας που ολοι προτεινατατε γιατι πορωθηκα το 4ημερο με μαθηματικά......οταν το παρω να συζητήσουμε κανα θέμα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
απλα εγω ανησυχω πολύ για τις δυσκολες και τρελες ασκησεις του 5ου.....και θελω να λυσω πολλές....μηπως ανησυχώ τζάμπα? μήπως δεν πέφτουν?? ας με καθησυχάσει κάποιος!!!!:jumpy: (άρε αυτές οι αναλογίες στα θνησιγόνα!!!):P

Έλεος ρε συ... μη κάθεσαι και αναλώεσαι τοσο στις ασκήσεις, ασχολήσου με κανα άλλο μαθημα καλύτερα...η ξαναπέρνα τη θεωρια...τοσες ασκήσεις οι οποιες λιγο-πολύ επαναλαμβάνονται δεν ξερω αν έχει τοσο νοημα, για τις πανελλήνιες τουλάχιστον

λολ.. ε και εσυ μετα απο πανελλήνιες?? χμμμ , εχει παρει το ματι μου εκδοσεις κεδρος οποτε ποτε δεν ξέρεις!! θα το ψάξω και αυτό!!!

χεχε...ναι ρε, γτ φετος το κανει η αδερφη μου και το χω δει.

Κοιτα, εγω γενικά ασχολήθηκα πιο πολύ με τη θεωρια, γι αυτο και το λάτρεψα αυτο. Συνδυάζει πολλά κομμάτια θεωριας και κάνει ξεκάθαρα πολλά σημεια τα οποια εγω τουλάχιστον δεν ειχα κατανοησει τοσο καλα, οπως είδα, παρ ολο που έγραψα κοντα στο 19 στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Έλεος ρε συ... μη κάθεσαι και αναλώεσαι τοσο στις ασκήσεις, ασχολήσου με κανα άλλο μαθημα καλύτερα...η ξαναπέρνα τη θεωρια...τοσες ασκήσεις οι οποιες λιγο-πολύ επαναλαμβάνονται δεν ξερω αν έχει τοσο νοημα, για τις πανελλήνιες τουλάχιστον



χεχε...ναι ρε, γτ φετος το κανει η αδερφη μου και το χω δει.

Κοιτα, εγω γενικά ασχολήθηκα πιο πολύ με τη θεωρια, γι αυτο και το λάτρεψα αυτο. Συνδυάζει πολλά κομμάτια θεωριας και κάνει ξεκάθαρα πολλά σημεια τα οποια εγω τουλάχιστον δεν ειχα κατανοησει τοσο καλα, οπως είδα, παρ ολο που έγραψα κοντα στο 19 στο τελος.

χμμμ....ενταξει δεν εχω παραπονο εχω κατανοησει τελεια τη θεωρία και την εχω βγάλει απ εξω με την παραμικρη λεπτομερεια......απλα για το 3ο πεδιο που θελω εγω, η βιολογια ΜΟΝΟ στο συνολο των μοριων μετραει 27 % οποτε θεωρω οτι πρεπει να τη βγαλω με καθε λεπτομερεια....και για ιατρικη ποσο μαλλον,ειναι μαθημα που αν δεν χτυπησω τουλαχιστον 19, εχετε γεια βρυσούλες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top