Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 439 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

zerard

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη zerard
Ο zerard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O zerard έγραψε στις 14:28, 08-01-07:

Σώμα μάζας m=2kg στερεωμένο στο άκρο ελατηρίου σταθεράς k=50 N/m, του οποίου το άλλο άκρο είναι ακλόνητα στερεωμένο. Το σύστημα ισορροπεί πάνω σε οριζόντιο επίπεδο, με το οποίο το σώμα παρουσιάζει συντελεστή τριβής ολίσθησης μ=0,5. Βλήμα μάζας m2=1kg συγκρούεται μετωπικά και πλαστικά με το σώμα. Η ταχύτητα του βλήματος πριν την κρούση είχε μέτρο u=12 m/s, και διεύθυνση τον άξονα του ελατηρίου. Να υπολογίσετε:
Α. τη συσπείρωση του ελατηρίου τη στιγμή που η ταχύτητα του συσσωματώματος είναι μέγιστη, και
Β. τη μέγιστη ταχύτητα του συσσωματώματος
Δίνεται: g=10 m/s

Καλησπέρα,
Χρειάζομαι βοήθεια στο παραπάνω πρόβλημα. Ως λύσεις προτίνονται (μπορεί να είναι και λανθασμένες) οι εξής: α.Δl1=3cm, β. Umax=ρίζα του 7 m/s.

Δεν καταλαβαίνω τον όρο μέγιστη ταχύτητα ενώ το ΘΜΚΕ για Δl=3cm δεν βγάζει την παραπάνω ταχύτητα οπότε ή είναι λάθος η κάτι λείπει. Βοήθεια καλοδεχούμενη αν μπορείτε να προτείνετε κάτι ή να μου εξηγήσετε τι είναι η μέγιστη ταχύτητα σε ελατήριο. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με ταλάντωση από την άλλη όμως το πιθανότερο σενάριο έχει να κάνει με τον 2ο νόμο του Νεύτωνα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά…
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:26, 08-01-07:

Το σώμα με τα την κρούση θα κάνει ΑΑΤ, εσύ πρέπει να βρεις το Umax με απλά λόγια την ταχύτητα που έχει το συσσωμάτωμα όταν περνάει από την θέση ισορροπίας
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zerard

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο zerard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O zerard έγραψε στις 15:48, 08-01-07:

έχει νόημα να ζητά το Δl για το Umax εφόσον είναι η θέση ισορροπίας και είναι αυτονόητο ότι θα είναι 0; σε ενδεχόμενη λύση άλλωστε γράφει Δl=0,003m και αν ήταν αυτό, το 0 θα ήταν αυτονόητο και 0,003 έχει προέλθει από πράξη. Anyway σε καμιά ώρα θα μου λυθεί η απορία, κάτι άσχετο τα αρχικά Α.Δ.Ε.Τ. (για φυσική μιλάμε πάντα), τι σημαίνουν;
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:50, 08-01-07:

Τι συμβολίζεις ως Δl;
Παράθεση

zerard

Μαθητής Γ' λυκείου

O zerard έγραψε στις 16:00, 08-01-07:

Την συσπείρωση του ελατηρίου
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:03, 08-01-07:

Α.Δ.Ε.Τ. = Αρχή Διατήρησης Ενέργειας Ταλάντωσης

Δηλαδή U + K = σταθ.

//Δώσε μου 5' και θα απαντήσω και στα υπόλοιπα
Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:11, 08-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από zerard
έχει νόημα να ζητά το Δl για το Umax εφόσον είναι η θέση ισορροπίας και είναι αυτονόητο ότι θα είναι 0;
Χμ, ξαναδιάβασα το πρόβλημα, δεν είχα προσέξει ότι έχει τριβή. Λογικά θα κάνει φθίνουσα ταλάντωση. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο μιας και τις ταλαντώσεις έχω να ασχοληθώ από τον Οκτώβριο όποτε πρέπει να ξανά κοιτάξω τις σημειώσεις μου.

Τεσπα, ας δούμε τι θα απαντήσει και ο Γιώργος
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:32, 08-01-07:

Κάτι δεν μου πάει καλά...

Λοιπόν..
  • Εξακολουθεί να ισχύει Fελ = 0 στη θέση χ=0
  • Δημιουργείται συσσωμάτωμα Μ με αρχική ταχύτητα μέτρου V στη θέση χ=0 (θέση αρχικής ισορροπίας του σώματος)
  • Έστω ότι το συσσωμάτωμα κατευθύνεται τώρα προς τον θετικό ημιάξονα
  • Από μη συντηρητικές δυνάμεις υπάρχει η τριβή, σωστά;
  • Άρα η μηχανική ενέργεια του συσσωματώματος (U + K) συνεχώς μειώνεται.
  • Η ταχύτητα του Μ συνεχώς μειώνεται μέχρι που ακινητοποιείται σε μία θέση πριν τη θέση πλάτους. Σε όλο αυτό το διάστημα έχουμε:
  1. u > 0
  2. Fελ < 0
  3. Τ < 0 (εφόσον η Τ και η u είναι πάντα αντίρροπα διανύσματα)
//τα bold σημαίνουν διάνυσμα
  • Τώρα επιστρέφει στη ΘΙ (χ=0). Σε αυτό το διάστημα έχουμε..
  1. u < 0
  2. Fελ < 0
  3. Τ > 0
  • Άρα η ταχύτητα αυξάνει μέχρι να φτάσει στη ΘΙ, όπου Fελ = 0
  • Όμως:
  • Έστω Κ' η κινητική ενέργεια που έχει τώρα και Κ η αρχική. Έστω U' και U οι αντίστοιχες δυναμικές ενέργειες...
  • Είπαμε ότι η μηχανική ενέργεια του Μ συνεχώς μειώνεται
  • Άρα U' + Κ' < U + Κ
  • Όμως U' = U = 0 (Θέση ισορροπίας!)
  • Άρα Κ' < Κ
  • Η ταχύτητα του τώρα είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη στιγμή κατά τη διάρκεια της επιστροφής στη ΘΙ, εφόσον όπως είπαμε η ταχύτητα σ' αυτό το διάστημα αυξάνεται.
  • Η αρχική ταχύτητα V του Μ είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη στιγμή κατά τη διάρκεια της κίνησης του σώματος από τη ΘΙ, αφού όπως είπαμε σε αυτό το στάδιο η ταχύτητα μειώνεται.
  • Έχουμε συνεπώς δύο μεγιστοποιήσεις της ταχύτητας. Η αρχική (κιν. ενέργεια Κ) και η τωρινή (κιν. ενέργεια Κ')
  • Κ>Κ' άρα και η V είναι μεγαλύτερη από την τωρινή ταχύτητα.
  • Ομοίως βγαίνει ότι και κάθε άλλη στιγμή η ταχύτητα του Μ θα είναι μικρότερη από τη V.
  • Άρα η max ταχύτητα του Μ είναι αμέσως μετά την κρούση. Και τότε U=0 (γιατί χ=0)
Αυτά..

Ερωτήσεις / Απορίες / Σχόλια
Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:20, 08-01-07:

Η ταχύτητα του Μ συνεχώς μειώνεται μέχρι που ακινητοποιείται σε μία θέση πριν τη θέση πλάτους.
Δεν μπορεί να σταματήσει στην θέση πλάτους;
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:42, 08-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Δεν μπορεί να σταματήσει στην θέση πλάτους;
Εάν δεν υπήρχε τριβή θα εκτελούσε ΑΑΤ, οπότε και:

Umax = Kmax
=>(1/2)D*A^2 = (1/2)M*V^2 (1)

Έστω λοιπόν ότι φθάνει μέχρι το χ=Α

ΘΜΚΕ για το Μ από το χ=0 στο χ=Α

0 - (1/2)M*V^2 = W(Fελ) + W(Τ)

=> -(1/2)M*V^2 = [U(0) - U(A)] - μMgA
=> -(1/2)Μ*V^2 = 0 - (1/2)*D*A^2 - μMgA
=> (1/2)Μ*V^2 = (1/2)*D*A^2 + μMgA

Και μέσω της (1)

=> μMgA = 0
=> μ=0 ΑΤΟΠΟ

Γιατί υπάρχει τριβή

Νομίζω κατάλαβες το σκεπτικό μου. Η τριβή σού χαλάει το παιχνίδι
Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:03, 08-01-07:

Ναι σωστα, απλα δεν εχω δουλεψει πολυ ταλαντωσεις με τριβη οποτε ... Τεσπα
Παράθεση

zerard

Μαθητής Γ' λυκείου

O zerard έγραψε στις 16:58, 09-01-07:

Το εν λόγο πρόβλημα το δουλεύω, καμιά εβδομάδα (ήταν μια από τις ασκήσεις των Χριστουγέννων για την Φυσική Προετοιμασίας (είμαι Βʼ Λυκείου)). Μπορεί να μην έχω ιδέα από ταλαντώσεις αλλά με λίγο ψάξιμο και το σκεπτικό του Γιώργο συμφωνώ μαζί του σε μία σκέψη που πέρασε και από το δικό μου μυαλό αρχικά χωρίς βέβαια να την έχω τεκμηριώσει, ότι δηλαδή πράγματι η μεγαλύτερη ταχύτητα θα είναι ακριβώς μετά την κρούση στο x=0.

Αυτό όμως δεν είναι λογικό αποτέλεσμα παρʼ ότι ισχύει και άρα υποψιάζομαι μήπως το συγκεκριμένο πρόβλημα που απαιτεί γνώσεις Γʼ Λυκείου είναι λανθασμένο. Θα μάθω από τον καθηγητή μου και αν τελικά υπάρχει απάντηση θα σας την κοινοποιήσω.

Πάντως ευχαριστώ για τον κόπο σας και ελπίζω να μην είναι άδικος και να έχει λύση το πρόβλημα.
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:04, 09-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από zerard
Αυτό όμως δεν είναι λογικό αποτέλεσμα παρʼ ότι ισχύει και άρα υποψιάζομαι μήπως το συγκεκριμένο πρόβλημα που απαιτεί γνώσεις Γʼ Λυκείου είναι λανθασμένο. Θα μάθω από τον καθηγητή μου και αν τελικά υπάρχει απάντηση θα σας την κοινοποιήσω.
Βάση της τεκμηρίωσης (όπως είπες κι εσύ ) είναι σωστό. Αυτό θέλουμε.

Όταν λες λογικό; Εννοείς ότι περίμενες κάτι άλλο;
Κοίτα, έτσι όπως το βλέπω δεν χρειάζεσαι γνώσεις Γ' Λυκείου. Τώρα το αν είναι περίεργη η άσκηση (που είναι) δεν φταίμε εμείς. Το πρόβλημα το έχει η εκφώνηση

Εμείς αυτό που θέλουμε είναι να βγάλουμε σωστό αποτέλεσμα.. Τώρα όλα τα άλλα είναι πρόβλημα του καθηγητή..

You're welcome
Παράθεση

JimmYs

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη JimmYs
Ο JimmYs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O JimmYs έγραψε στις 16:19, 06-02-08:

Γεια σε όλους παιδιά...κάνω και γω το πρώτο μου ποστ μήπως και μπορέσω να λύσω μια απορία που με κυνηγάει απο πέρσι(ξαναδίνω φετος:no1 Υπαρχουν πάρα πολλά πολλαπλής επιλογής σε βοηθήματα στα οποία μειώνεται το ενα μέγεθος και σου ζήταει να βρεις τι παθαίνει ενα αλλο(πχ διπλασιαζεται..υποδιπλασιαζεται κτλ). Η ερώτηση μου ειναι...μηπως μπορει κανενας να μου πει ποια μεγέθη εξαρτώνται απο ποιά;...Γιατι ορισμένες φορές βγάζω καποια μεγέθη να αλλάζουν ενω η σωστή απάντηση είναι..(παραμένει αμετάβλητο.) Ελπίζω να καταλάβατε την ερώτηση μου...γιατί αν χασώ απο πολλαπλής και δεν χάσω απο ασκήσεις(πολύ πιθανο..μιας και τις ασκήσεις τις παλέυω) θα φουντάρω Παντως να ξέτετε πως τέτοια πολλαπλής με μπερδεύουν κυρίως σε όλο το 4ο κεφαλαιο και στις ηλεκτρκές ταλαντώσεις...Ευχαριστώ εκ των προτέρων :iagree::thanks:
Παράθεση

Kristal (Αποστόλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kristal
Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 340 μηνύματα.

O Kristal έγραψε στις 16:58, 06-02-08:

μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμμένος?Πες κάποια πολλαπλής...
Παράθεση

vamou90 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vamou90
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

O vamou90 έγραψε στις 17:06, 06-02-08:

προσπάθησε να γίνεις πιο συγκεκριμένος και ανέφερε κάποιους τύπους που σε μπερδεύουν ή κάποια αρχή διατήρησης...
Παράθεση

JimmYs

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη JimmYs
Ο JimmYs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O JimmYs έγραψε στις 19:23, 06-02-08:

Ναι σορρυ παιδιά...Να για παραδειγμα αυτο το πολλαπλής ειναι απο Μαθιουδάκη...
Ενας ανθρωπος ειναι καθισμενος σε ενα καθισμα και περιστρεφεται χωρις τριβες γυρω απο κατακορυφο αξονα με τα χερια τεντωμενα. Ποια απο τις επομενες προτασεις ειναι η σωστη; αν ο ανθρωπος συμπτυξει τα χερια του το μεγεθος που ΔΕΝ μεταβαλλεται ειναι
α) η ροπη αδρανειας του συστηματος
β)η στροφορμη τοπυ συστηματος
γ) η γωνιακη ταχυτητα περιστροφης
δ) η κινητικη ενεργεια του συστηματος
Εδω η σωστη απαντηση ειναι το β αλλα το θεμα ειναι πως εχω την πολυτελεια να ελεχξω την απαντηση μου...στις εξετασεις ομως :nono:. Γι αυτο ρωταω αν υπαρχει καποια μεθοδος ωστε να αποκλειω αμεσα καποιους τυπους η καποιες αλλες τιμες επειδη δεν σχετιζονται με την τιμη που αλλαζει... (Με λιγα λογια ποιες τιμες επηρεαζουν πχ την γωνιακη ταχυτητα η την στροφορμηελπιζω να σας βοηθησα να με βοηθησετε
Παράθεση

Kristal (Αποστόλης)

Φοιτητής

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 340 μηνύματα.

O Kristal έγραψε στις 09:05, 19-04-08:

κοίτα...Αφου περιστρέφεται χωρίς τριβές Στ εξωτερικών ειναι =0
Άρα ισχύει η αρχή διατήρησης της στροφορμής επομένως η στροφορμή του συστήματος παραμένει αμετάβλητη...Η ροπή αδράνειας μειώνεται εφόσον μειώνεται η απόσταση των χε΄ριών απο το τον άξονα περιστροφής Επομένως απο την αρχη διατήρησης της στροφορμής προκύπτει οτι αυξάνεται η γωνιακή ταχύτητα...Όσον αφορά την Κινητική ενέργεια λογικά θα αυξάνεται αφου το ω ειναι στο τετράγωνο (παρά την μείωση του Ι)...(δεν ξέρω να χρησιμοποιώ το latex ).Ελπίζω να βοήθησα!
------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας παιδια....Θα ήθελα να σας ρωτήσω 1)αν στην εξίσωση του στάσιμου κύματος και στην συμβολή βαζετε απόλυτο στο πλάτος και 2)αν στις ηλεκτρικές ταλαντώσεις θεωρείτε οτι η τάση του πύκνωτη ειναι ίση με την τάση του πηνίου δλδ Vc=Vl η αντ΄θετες δλδ Vc=-Vl...ευχαριστώ εκ των προτέρων...:thanks:
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 10-04-11 στις 12:11. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

leftkox (Λευτέρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη leftkox
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O leftkox έγραψε στις 10:30, 19-04-08:

Για την πρώτη ερώτηση, όταν χρειάζεται απλά να βρω το πλάτος ενός σημείου του στασίμου βάζω απόλυτο. Όταν χρειάζεται να βρω την απομάκρυνση ενός σημείου απο τη Θ.Ι. μια χρονική στιγμή δε βάζω απόλυτο αφού το πρόσημο παίζει ρόλο εκεί.
Στο Vc=Vl καλά που το ανέφερες γιατί τόσο καιρό δεν έβαζα απόλυτο και δεν είμαι σίγουρος ότι κάνω σωστά...
Παράθεση

vamou90 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vamou90
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

O vamou90 έγραψε στις 11:58, 19-04-08:

το πλάτος είναι ΜΟΝΟ θετικό...γι αυτό το λόγο όταν θέλουμε να βρούμε το πλάτος ταλάντωσης ενός σημείο παίρνουμε ξεχωριστά το τύπο που δίνει το πλάτος δλδ αυτός που συνοδεύεται απ το συνημίτονο και τον δουλεύουμε μέσα σε απόλυτο, στον τύπο πάνω ο οποίος δίνει αλγεβρική τιμή δεν μπαίνει απόλυτο

Για την τάση του πυκνωτή νομίζω πως φέτος ασχολούμαστε με την περίπτωση που Vc=Vl και όχι να είναι αντίθετες...ο τύπος έχει απόλυτο αλλά όποτε τον χρησιμοποιώ τα πέρνω πάντα ίσα και όχι αντίθετα...
Παράθεση

Kristal (Αποστόλης)

Φοιτητής

O Kristal έγραψε στις 12:53, 19-04-08:

Στην εξίσωση απομάκρυνσης αναφέρομαι...Για το Vc=Vl παίζει ρόλο στη φυσική σημασία του προσήμου αν θες να βρεις το ρυθμό μεταβολής του ρεύματος...Θετικός ή αρνητικος μια χρονική στιγμη....Στο στάσιμο κύμα και εγώ δεν βάζω απόλυτο γιατι με το πρόσημο ερμηνεύεται και η διαφορά φάσης δύο σημείων έτσι?
Παράθεση

bobiras11 (Βαγγέλης)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη bobiras11
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

O bobiras11 I know έγραψε στις 20:41, 02-07-08:

Τώρα μπήκα στις ταλαντώσεις, μας έδωσαν ένα φυλλάδιο με 10 ασκήσεις και αντιμετωπίζω πρόβλημα στις παρακάτω δύο.

1. Ένα σώμα κάνει Α.Α.Τ. με πλάτος Α=10cm. Σε δύο διαδοχικά περάσμαρα του σώματος από την ίδια θέση Μ του θετικού ημιάξονα και με αντίθετες ταχύτητες, αντιστοιχεί αύξηση της φάσης της ταλάντωσης κατά Δφ=2π/3 rad.
Να βρεθεί η απομάκρυνση του σώματος, όταν βρίσκεται στη θέση Μ.
[Απ. χ=5cm]

2. Υλικό σημείο εκτελεί Α.Α.Τ και περνάει από δύο διαδοχικά σημεία της τροχιάς του που απέχουν d=10ρίζα2 με την ίδια ταχύτητα μέσα σε χρόνο Δt=3 sec. Μετά το πέρασμα του από το δεύτερο σημείο χρειάζεται άλλα 3 sec για να επιστρέψει σε αυτό κινούμενο με αντίθετη φορά.
Να βρείτε τη περίοδο Τ και το πλάτος Α της ταλάντωσης.
[Απ. 12 sec, 10cm]

Μέχρι τις 1 το βράδυ αν γίνεται Thanks!
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 00:03, 03-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από bobiras11
Τώρα μπήκα στις ταλαντώσεις, μας έδωσαν ένα φυλλάδιο με 10 ασκήσεις και αντιμετωπίζω πρόβλημα στις παρακάτω δύο.

1. Ένα σώμα κάνει Α.Α.Τ. με πλάτος Α=10cm. Σε δύο διαδοχικά περάσμαρα του σώματος από την ίδια θέση Μ του θετικού ημιάξονα και με αντίθετες ταχύτητες, αντιστοιχεί αύξηση της φάσης της ταλάντωσης κατά Δφ=2π/3 rad.
Να βρεθεί η απομάκρυνση του σώματος, όταν βρίσκεται στη θέση Μ.
[Απ. χ=5cm]

2. Υλικό σημείο εκτελεί Α.Α.Τ και περνάει από δύο διαδοχικά σημεία της τροχιάς του που απέχουν d=10ρίζα2 με την ίδια ταχύτητα μέσα σε χρόνο Δt=3 sec. Μετά το πέρασμα του από το δεύτερο σημείο χρειάζεται άλλα 3 sec για να επιστρέψει σε αυτό κινούμενο με αντίθετη φορά.
Να βρείτε τη περίοδο Τ και το πλάτος Α της ταλάντωσης.
[Απ. 12 sec, 10cm]

Μέχρι τις 1 το βράδυ αν γίνεται Thanks!
Δε μου έρχεται καμία πιο "ορθόδοξη" λύση... Ελπίζω να σου κάνει αυτή:
Ένα σώμα ξεκινώντας από τη ΘΙΤ με θετική ταχύτητα για να φτάσει στο θετικό άκρο, μετά στο αρνητικό και μετά να πάει στη ΘΙΤ αυξάνει το φ του κατά 2π.
Για να πάει από το Μ στο θετικό άκρο και να ξαναγυρίσει στο Μ, αυξάνει κατά 2π/3. Άρα για να πάει από το Μ στο θετικό άκρο αυξάνει (2π/3)/2=π/3. Συνεπώς αφού για να πάει το σώμα από τη ΘΙΤ στο θετικό άκρο αυξάνει κατά π/2, για να φτάσει στο Μ αυξάνει π/2-π/3=π/6. ημπ/6=1/2 άρα χ=0,1*1/2=0,05.
Στη 2η η δυσκολία σου φαντάζομαι ήταν στο ίδιο σημείο οπότε δεν χρειάζεται ανάλυση...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zed : 05-03-10 στις 20:33.
Παράθεση

serina

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη serina
H serina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H serina έγραψε στις 08:55, 02-09-08:

Υλικό σημείο γ.α.τ. και περνάει από 2 σημεία της τροχίας το που απέχουν απόσταση d=10\sqrt{2} cm με την ίδια ταχύτητα σε χρόνο Dt=2s. Μετά το πέρασμα του από το δεύτερο σημείο χρειάζεται Dt2=2s για να ξαναπεράσει από το ίδιο σημείο με αντίθετη όμως φορά κίνησης.

Α. Να υπολογίσετε το πλάτος Α και την περίοδο Τ της κίνησης του σώματος.

Β. Να υπολογίσετε το λόγο \frac{U}{K} στο πρώτο από τα 2 σημεία της τροχιάς που αναφερθήκαμε.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 09:45, 02-09-08:

Σε παρόμοια άσκηση έχω ξανά δώσει λύσει σε άλλο θέμα. Αν καταλάβεις τη λύση της, θα ξέρεις πώς λύνεται και αυτή που θέλεις εσύ. Δες εδώ: http://www.ischool.gr/showthread.php?t=40199 (το σωστό link)
Παράθεση

serina

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη serina
H serina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H serina έγραψε στις 15:27, 04-09-08:

Ευχαριστώ πάρα πολυ!!! Είσαι πολυ επεξηγηματικός!
Παράθεση

vady

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη vady
H vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H vady έγραψε στις 16:45, 04-09-08:

Όταν ένα σώμα έχει αρχική φάση π/6 δεν θα περάσει για πρώτη φορά από τη ΘΙ με αρνητική μέγιστη τάχυτητα;;;;; Η εγώ δεν καταλαβαίνω ή ο Δημόπουλος έχει λάθος....... Και κάτι άλλο, οι θέσεισ όπου K=3U δεν είναι τέσσερις;; Είναι λοιπόν δυνατόν να ζητάει την απόσταση αυτών των θέσεων;;;;;;;
Παράθεση

cJay (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cJay
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O cJay έγραψε στις 21:00, 04-09-08:

K + U = E όπου Κ αντικαθιστείς με 3U
4U=E
4 1/2 Dx^2= 1/2 DA^2
4x^2=A^2
x= A/2 άρα 2 θέσεις υπάρχουν όπου Κ=3U
Παράθεση

vady

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη vady
H vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H vady έγραψε στις 21:10, 04-09-08:

ναι αλλά το σώμα μπορεί να βρεθεί στην κάθε μία με θετική ή αρνητική ταχύτητα, άρα στη διάρκεια της ταλάντωσης συμβαίνει 4 φορές. Και αν χρησιμοποιήσουμε και το περιστρεφόμενο διάνυσμα υπάρχει ένα τέτοιο σημείο σε κάθε τεταρτημόριο! έτσι δεν είναι?

Βασικά τώρα που το ξανακοιτάω μπορείς να βρεις την απόστασή τους αλλά όχι το χρόνο μετάβασης......Τhanks πάντως....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zed : 28-03-10 στις 13:40.
Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη m3Lt3D
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 873 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε στις 21:17, 04-09-08:

σωστο αυτο που λες αλλα αυτα τα ερωτηματα με θεσεις και λογους ενεργειων ζητανε κατι πολυ πιο απλο απο αυτο που σκεφτηκες. απλως θελουν να βρεις τις 2 θεσεις και να υπολογισεις την αποσταση μεταξυ τους.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 22:25, 04-09-08:

Όταν ένα σώμα έχει αρχική φάση π/6 δεν θα περάσει για πρώτη φορά από τη ΘΙ με αρνητική μέγιστη τάχυτητα;;;;;
Σωστά τα λες.
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stef
H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 22:53, 04-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vady
ναι αλλά το σώμα μπορεί να βρεθεί στην κάθε μία με θετική ή αρνητική ταχύτητα, άρα στη διάρκεια της ταλάντωσης συμβαίνει 4 φορές. Και αν χρησιμοποιήσουμε και το περιστρεφόμενο διάνυσμα υπάρχει ένα τέτοιο σημείο σε κάθε τεταρτημόριο! έτσι δεν είναι?

Πας πολύ μακριά ! Βρες μόνο την απόσταση των σημείων αφού αυτό ζητά
Παράθεση

serenity33

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη serenity33
H serenity33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H serenity33 έγραψε στις 13:12, 17-01-09:

Αχ δεν αντέχω!!!
Διαβαζα λιγο πιο πριν φυσικη κυματα γτ γραφω και εχω το εξης μεγαλο προβλημα που ονομαζεται ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ
Εχω μπερδευτεί στο πως ν τ κατασκευάσω...
Αρχικα βρισκουμε ως που εχει φτασει το κυμα τη δεδομενη χρονικη στιγμη και στη συνεχεια βρισκουμε ποσα κυματα χωρανε απο το Ο ως εκει..
Τη γραφική παράσταση όμως πότε τη σχεδιαζουμε απο κατω κ πότε απο πανω?????????
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 14:45, 17-01-09:

το ιδιο προβλημα με εμενα!:p
σε ενα προχειρο θα κανεις ημιτονοειδεις καμπυλες αλλα πολλες μαζι,συνεχομενες...το στιγμοιοτυπο θα ξερεις οτι τελειωνει σε ορος...οποτε καπου απο το τελος (σε ορος)αρχιζεις να μετρας τα μηκη κυματος..πχ θες δυομισι..πας στ καθαρο και τ αρχιζεις..δεν ξερω αν καταλαβες..
Παράθεση

tom

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη tom
Ο tom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O tom έγραψε στις 15:58, 17-01-09:

ρε παιδεια βρειτε που ειναι το κυμα στην λ/4 και στην 0 στην α στην -α η στην θ.ι. και συνεχισε κανονικα οπως και στην αατ
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 16:01, 17-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από serenity33
Αχ δεν αντέχω!!!
Διαβαζα λιγο πιο πριν φυσικη κυματα γτ γραφω και εχω το εξης μεγαλο προβλημα που ονομαζεται ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ
Εχω μπερδευτεί στο πως ν τ κατασκευάσω...
Αρχικα βρισκουμε ως που εχει φτασει το κυμα τη δεδομενη χρονικη στιγμη και στη συνεχεια βρισκουμε ποσα κυματα χωρανε απο το Ο ως εκει..
Τη γραφική παράσταση όμως πότε τη σχεδιαζουμε απο κατω κ πότε απο πανω?????????

Ποτέ. Πάντα ξεκινάς από πίσω και προς τα πάνω, γιατί τη δεδομένη στιγμή το τελευταίο σημείο μόλις θα ξεκινάει ταλάντωση, οπότε του σκάει όρος. Δε σε νοιάζει που θα είναι το σημείο Ο όταν φτάσεις εκεί. Αρκεί απ'το τέλος να ξεκινάς πρός τα πάνω.
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη dimosgr
Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O dimosgr έγραψε στις 21:19, 17-01-09:

Ανεβάζω την σχετική μεθοδολογία για τον σχεδιασμό του στιγμιότυπου. Όπως αναφέρω και στις σημειώσεις, αυτός ο τρόπος ισχύει για το 98% των προβλημάτων δηλαδή σε όσα προβλήματα η θέση που έχει φτάσει το κύμα είναι ακαίρεο πολλαπλάσιο του λ/4. Επίσης η μεθοδολογία είναι για κύματα χωρίς αρχική φάση!
Ελπίζω να βοήθησα!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Στιγμιότυπο του κύματος.pdf (126,0 KB, 451 αναγνώσεις)
Παράθεση

kvgreco (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kvgreco
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O kvgreco έγραψε στις 21:41, 17-01-09:

Νομίζω πως είναι παρακινδυνευμένη μιά συγκεκριμένη μεθοδολογία τη στιγμή μάλιστα που δεν δουλεύει 100%.
Καί όταν αναρωτιέσαι(serenity33) πότε είναι από πάνω και πότε είναι από κάτω αυτό δεν είναι κανόνας.Όπου θέλει μπορεί να είναι.Εξαρτάται από τη χρονική στιγμή καθώς και την απόσταση μέσα στην οποία έχει διαδοθεί το κύμα.
Νομίζω πως είναι εύκολο αν μπορέσεις να δείς την ταλάντωση της πηγής εκείνη τη στιγμή προς τα πού κινείται και που βρίσκεται.Όλα τα άλλα σημεία ακολουθούν έως τη θέση τού μετώπου του κύματος και με λίγη προσπάθεια θα μπορέσεις να σχεδιάσεις το στιγμιότυπο.Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις από το τέλος.Όπου εμφανίζεται περιοδικότητα αρκεί να γνωρίζεις τις θέσεις μερικών σημείων καί την έχεις έτοιμη μετά την καμπύλη σου.
Γιά παράδειγμα αν ξέρω ας πούμε ότι τη στιγμή t=20 s η πηγή βρίσκεται στη θέση y=2 κινούμενη προς τη θέση ισορροπίας, το κύμα να διαδίδεται προς τα δεξιά, να έχει φτάσει σε μιά δοσμένη απόσταση ε δεν είναι και τόσο δύσκολο μετά.Αφού και τo σημείο που βρίσκεται ένα μήκος κύματος μετά τη πηγή θα κάνει πανομοιότυπη κίνηση άρα θα ξέρουμε πού βρίσκεται.Φυσικά και θα έχεις δεδομένα (πλάτος περίοδο κ.λ.π)οπότε δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O dimosgr έγραψε στις 22:10, 17-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kvgreco
Νομίζω πως είναι παρακινδυνευμένη μιά συγκεκριμένη μεθοδολογία τη στιγμή μάλιστα που δεν δουλεύει 100%.
Καί όταν αναρωτιέσαι(serenity33) πότε είναι από πάνω και πότε είναι από κάτω αυτό δεν είναι κανόνας.Όπου θέλει μπορεί να είναι.Εξαρτάται από τη χρονική στιγμή καθώς και την απόσταση μέσα στην οποία έχει διαδοθεί το κύμα.
Νομίζω πως είναι εύκολο αν μπορέσεις να δείς την ταλάντωση της πηγής εκείνη τη στιγμή προς τα πού κινείται και που βρίσκεται.Όλα τα άλλα σημεία ακολουθούν έως τη θέση τού μετώπου του κύματος και με λίγη προσπάθεια θα μπορέσεις να σχεδιάσεις το στιγμιότυπο.Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις από το τέλος.Όπου εμφανίζεται περιοδικότητα αρκεί να γνωρίζεις τις θέσεις μερικών σημείων καί την έχεις έτοιμη μετά την καμπύλη σου.
Γιά παράδειγμα αν ξέρω ας πούμε ότι τη στιγμή t=20 s η πηγή βρίσκεται στη θέση y=2 κινούμενη προς τη θέση ισορροπίας, το κύμα να διαδίδεται προς τα δεξιά, να έχει φτάσει σε μιά δοσμένη απόσταση ε δεν είναι και τόσο δύσκολο μετά.Αφού και τo σημείο που βρίσκεται ένα μήκος κύματος μετά τη πηγή θα κάνει πανομοιότυπη κίνηση άρα θα ξέρουμε πού βρίσκεται.Φυσικά και θα έχεις δεδομένα (πλάτος περίοδο κ.λ.π)οπότε δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.
Η μεθοδολογία αυτή είναι για να μπορέσει κάποιος να έχει έναν σίγουρο τρόπο για να σχεδιάζει γρήγορα στιγμιότυπο κύματος. Σίγουρα ο καλύτερος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσουμε και να λύσουμε την κυματική εξίσωση για την δεδομέη χρονική στιγμή και για χ=0, χ=λ/4, χ=λ/2.... μέχρι εκεί που έχει φτάσει το κύμα... ΟΚ! αλλά είναι αρκετά χρονοβόρο και σου κρύβει λίγο από την φυσική του προβλήματος!
Εξηγούμαι: Το μέτωπο του κύματος αυτήν την χρονική στιγμή έχει φτάσει σε μία συγκεκριμένη θέση. Άρα στην πραγματικότητα είναι στην θέση του οδηγού, είναι το πρώτο κομμάτι του κύματος που "βγήκε" από την πηγή και δεν θα αλλάξει ποτέ. Θα έχει ακριβώς την ίδια εικόνα ασχέτως με το τί θα κάνει η πηγή την οποιαδήποτε μεταγενέστερη στιγμή. Συνεπώς το λογικό είναι να σχεδιάζεις το κύμα "ανάποδα" δηλαδή από το χ προς το 0 γιατί με αυτόν τον τρόπο σχεδιάζεις το κύμα από τότε που ξεκίνησε (χ=τελική θέση) μέχρι τώρα (χ=0).

Υ.Γ. Το υπόλοιπο 2% πιστεύω ότι για κάποιον που γράφει αύριο ή μεθαύριο διαγώνισμα δεν είναι και τόσο χρήσιμο και σίγουρα είμαι στη διάθεση του καθενός και για να συζητήσω, αλλά και να συμπληρώσω την μεθοδολογία με αυτό το 2%!

Υ.Γ. ΙΙ Αν θέλεις να δεις kvgreco πως μπορώ να σε "παγιδέψω" αν σχεδιάζεις το στιγμιότυπο από την χ=0 προς το τέλος ζήτα μου και θα σου ανεβάσω σχετική άσκηση!

Φυσικά η άσκηση αυτή είναι πρακτικά αδύνατο να μπει σε διαγώνισμα σχολείου!
Παράθεση

Tsol (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tsol
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Tsol έγραψε στις 23:46, 17-01-09:

Φίλε dimosgr μήπως μπορείς να ανεβάσεις οδηγίες και για το στιγμιότυπο ενός στάσιμου κύματος?Και μια ακόμη ερώτηση.Αυτά τα pdf που βάζεις είναι δικά σου ή από κάποιο βοήθημα?
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

O dimosgr έγραψε στις 00:09, 18-01-09:

Δυστυχώς για το στάσιμο κύμα δεν έχω κάποια παρόμοια μεθοδολογία, γιατί εκεί τα πράγματα σύμφωνα με το σχολικό είναι πιό "στάνταρ". Δηλαδή, αφού για χ=0 έχω κοιλία, για χ=λ/4 θα έχω δεσμό, για χ=λ/2 κοιλία κ.ο.κ. Το μόνο που μένει είναι να δεις την δεδομένη χρονική στιγμή που σου λέει το πρβλ να σχεδιάσεις το στιγμιότυπο να βρεις ποια είναι η τιμή του ημιτόνου. Αν θέλεις και περισσότερες πληροφορίες κοίτα και το http://www.ischool.gr/showthread.php?t=42863.
Αν πάλι έχεις ερωτήσεις θα χαρώ πολύ να σου τις απαντήσω!
Όσο για τα pdf είναι απο το δικό μου βοήθημα που βρίσκεται στην τελική φάση των διορθώσεων και της έκδοσης!
Παράθεση

Tsol (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tsol
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Tsol έγραψε στις 00:22, 18-01-09:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Αυτό το θέμα, αν και το είχα δει, δεν είχα κατεβάσει το pdf που έδωσες.Καλή επιτυχία στην πώληση του βιβλίου σου.
Παράθεση

kvgreco (Κώστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kvgreco
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O kvgreco έγραψε στις 06:42, 18-01-09:

Όπως βλέπω και από το σχολείο και από το φροντιστήριο όχι μόνο οι μαθητές αλλά και οι ίδιοι οι καθηγητές(όχι όλοι βέβαια) έχουν σύγχιση με την εξίσωση του τρέχοντος κύματος και τα στιγμιότυπα.
Πριν κάμποσες μέρες ο καθηγητής στο σχολείο μέσα στα ερωτήματα μιάς άσκησης που μας έβαλε ήταν και ένα ερώτημα απλό φαινόταν, δηλαδή να βρούμε τη θέση της ταλάντωσης προφανώς, ενός σημείου πού βρισκόταν στο χ=12 εκατοστά τη στιγμή t=0.
Η λογική λέει ότι τη στιγμή μηδέν το κύμα δεν μπορεί να είχε φτάσει στη θέση χ=12.Όποιος λοιπόν έγραφε αυτό το πράγμα έπαιρνε ένα στρογγυλότατο μηδέν!
Και ρωτώ.Στο στιγμιότυπο που αφορά στη στιγμή μηδέν δεν θα σχεδιάζαμε το παραπάνω σημείο να είναι ακίνητο?Εννοώ τέλος πάντων ότι το κύμα δεν θα έχει φτάσει στο παραπάνω σημείο.
Ευτυχώς εγώ που την είδα τελείως αλγεβρικά την εξίσωση τού κύματος έβαλα λοιπόν πάνω t=0, x=12 καί βρήκα έτσι το y του σημείου χ ευτυχώς σωστά γιά τον καθηγητή.
Δεν συμφωνείτε ότι κάτι πρέπει να ξεκαθαριστεί εδώ πέρα?
Ο κύριος καθηγητής της συζήτησης εδώ, αν του ειναι εύκολο ας σταθεί μόνο στην εξίσωση τού κύματος και να μας πεί πως ακριβώς χρησιμοποιείται σχετικά με τους χρόνους τις θέσεις και τα στιγμιότυπα.

Να πω εδώ ότι στη λύση του ερωτήματος εγώ στηρίχτηκα σε αυτό που μας είπε ο καθηγητής του φροντιστηρίου, ότι δηλαδή την παραπάνω εξίσωση μπορούμε να τη χρησιμοποιούμαι και στην περίπτωση που έχει"αποκατασταθεί" το κύμα σε μια ευθεία διάδοσης απο πλην άπειρο έως συν άπειρο και απλά να θεωρούμε ένα σημείο της ευθείας ως χ=0 όπου γιά t=0 να ξεκινά να ταλαντώνεται προς τα πάνω.Αυθαίρετα δηλαδή, έτσι ώστε να μπορούμε να βάζουμε και αρνητικο χ πάνω στην εξίσωση του κύματος.Έτσι το κάθε στιγμιότυπο θα περιλαμβάνει όλα τα σημεία της ευθείας.Εξακολουθεί όμως να υπάρχει το ερώτημα πού βρίσκεται η πηγή και ότι θέτοντας πάνω στην εξίσωση του κύματος ένα αρνητικό χ τότε μοιάζει σαν το κύμα να διαδίδεται προς τα αριστερά αν σκεφτούμε τα πρόσημα συν και πλην μπροστά απο το χ/λ.
Δεν ξέρω τι να πω ας το συζητήσουμε γιατί πάντα στα κύματα κάποιο κενό μένει όπως μου είπαν παλιότεροι υποψήφιοι.
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

O dimosgr έγραψε στις 23:27, 18-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kvgreco
Όπως βλέπω και από το σχολείο και από το φροντιστήριο όχι μόνο οι μαθητές αλλά και οι ίδιοι οι καθηγητές(όχι όλοι βέβαια) έχουν σύγχιση με την εξίσωση του τρέχοντος κύματος και τα στιγμιότυπα.
Πριν κάμποσες μέρες ο καθηγητής στο σχολείο μέσα στα ερωτήματα μιάς άσκησης που μας έβαλε ήταν και ένα ερώτημα απλό φαινόταν, δηλαδή να βρούμε τη θέση της ταλάντωσης προφανώς, ενός σημείου πού βρισκόταν στο χ=12 εκατοστά τη στιγμή t=0.
Η λογική λέει ότι τη στιγμή μηδέν το κύμα δεν μπορεί να είχε φτάσει στη θέση χ=12.Όποιος λοιπόν έγραφε αυτό το πράγμα έπαιρνε ένα στρογγυλότατο μηδέν!
Και ρωτώ.Στο στιγμιότυπο που αφορά στη στιγμή μηδέν δεν θα σχεδιάζαμε το παραπάνω σημείο να είναι ακίνητο?Εννοώ τέλος πάντων ότι το κύμα δεν θα έχει φτάσει στο παραπάνω σημείο.
Ευτυχώς εγώ που την είδα τελείως αλγεβρικά την εξίσωση τού κύματος έβαλα λοιπόν πάνω t=0, x=12 καί βρήκα έτσι το y του σημείου χ ευτυχώς σωστά γιά τον καθηγητή.
Δεν συμφωνείτε ότι κάτι πρέπει να ξεκαθαριστεί εδώ πέρα?
Ο κύριος καθηγητής της συζήτησης εδώ, αν του ειναι εύκολο ας σταθεί μόνο στην εξίσωση τού κύματος και να μας πεί πως ακριβώς χρησιμοποιείται σχετικά με τους χρόνους τις θέσεις και τα στιγμιότυπα.

Να πω εδώ ότι στη λύση του ερωτήματος εγώ στηρίχτηκα σε αυτό που μας είπε ο καθηγητής του φροντιστηρίου, ότι δηλαδή την παραπάνω εξίσωση μπορούμε να τη χρησιμοποιούμαι και στην περίπτωση που έχει"αποκατασταθεί" το κύμα σε μια ευθεία διάδοσης απο πλην άπειρο έως συν άπειρο και απλά να θεωρούμε ένα σημείο της ευθείας ως χ=0 όπου γιά t=0 να ξεκινά να ταλαντώνεται προς τα πάνω.Αυθαίρετα δηλαδή, έτσι ώστε να μπορούμε να βάζουμε και αρνητικο χ πάνω στην εξίσωση του κύματος.Έτσι το κάθε στιγμιότυπο θα περιλαμβάνει όλα τα σημεία της ευθείας.Εξακολουθεί όμως να υπάρχει το ερώτημα πού βρίσκεται η πηγή και ότι θέτοντας πάνω στην εξίσωση του κύματος ένα αρνητικό χ τότε μοιάζει σαν το κύμα να διαδίδεται προς τα αριστερά αν σκεφτούμε τα πρόσημα συν και πλην μπροστά απο το χ/λ.
Δεν ξέρω τι να πω ας το συζητήσουμε γιατί πάντα στα κύματα κάποιο κενό μένει όπως μου είπαν παλιότεροι υποψήφιοι.
Αρκετά τα ερωτήματα, αρκετές οι ασάφειες του σχολικού και οι όροι του παιχνιδιού όχι καλά καθορισμένοι!
Θα προσπαθήσω να είμαι απλός και περιεκτικός ώστε να τα ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.
1) Στο πρόβλημα στο σχολείο σου η εκφώνηση, ή ο καθηγητής σου πρέπει να σου αναφέρει αν την t=0 ξεκινάει η πηγή την κίνησή της ή αν έχει ξεκινήσει πιο πρίν, οπότε έχει ήδη διαδοθεί σε κάποιο μήκος ή ακόμη και σε ολόκληρη την χορδή. Είναι μια υπόθεση που δεν μπορείς να την κάνεις από μόνος σου και όπως είπες έπαιζε σημαντικό ρόλο στην λύση!
2) Σύμφωνα με την εξίσωση του κύματος που δίνει το σχολικό βιβλίο και σύμφωνα με την αποδεικτική διαδικασία έχουμε την πηγή στη θέση χ=0. Αυτό δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει! Όπως πολύ σωστά γράφεις, "την εξίσωση μπορούμε να τη χρησιμοποιούμαι και στην περίπτωση που έχει"αποκατασταθεί" το κύμα σε μια ευθεία διάδοσης απο πλην άπειρο έως συν άπειρο και απλά να θεωρούμε ένα σημείο της ευθείας ως χ=0 όπου γιά t=0 να ξεκινά να ταλαντώνεται προς τα πάνω". Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και για την περίπτωση που το κύμα πηγαίνει προς τα αριστερά, πάλι σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο. Δηλαδή προφανώς το χ=0 είναι κάποιο σημείο της χορδής ενώ η πηγή βρίσκεται κάπου δεξιότερα και ως t=0 θεωρήσουμε την στιγμή που ξεκινάει να ταλαντώνεται η χ=0.
Αν τώρα η πηγή μας βρίσκεται ας; πούμε στο μέσον της χορδής τότε η εικόνα που θα πάρουμε θα είναι περίπου όπως το αρχείο (αυτό είναι για τα ηλεκτρομαγνητικά αλλά και στην περίπτωσή μας δουλεύει αρκετά καλά).
Βέβαια δεν έχουμε πει τίποτα ακόμη για αρχική φάση στο κύμα!
Αν είμαστε σε όλα ΟΚ πες μου να συνεχίσω!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Waves.rar (333,8 KB, 96 αναγνώσεις)
Παράθεση

kemuran (kemuran)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kemuran
Ο kemuran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O kemuran έγραψε στις 23:22, 19-01-09:

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να λύσω την παρακάτω άσκηση;

Στην πτώση ενός σώματος από κάποιο ύψος, όταν λαμβάνουμε υπόψη την αντίσταση του αέρα, η επιτάχυνση του σώματος δίνεται από τη σχέση a=ge-bt
όπου g είναι η επιτάχυνση της βαρύτητας,b=0,5 sec-1
και tείναι ο χρόνος μετρημένος από τη στιγμή που απελευθερώθηκε το σώμα.
α) Να υπολογίσετε ( από την αρχή της κίνησης ) την ταχύτητα και την μετατόπιση του σώματος σε συνάρτηση με το χρόνο; β) Να κάνετε την γραφική παράσταση των δυο παραπάνω συναρτήσεων ; γ) Πόσο χρόνο χρειάζεται το σώμα για να διανύσει 50 m; δ) Να συγκρίνεται το χρόνο αυτό με το χρόνο που χρειάζεται διανύσει τα 50 m χωρίς την αντίσταση του αέρα (b=0). Δίνεται : g=9,8m/s2
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

O dimosgr έγραψε στις 00:18, 20-01-09:

Γνωρίζεις ότι a=du/dt, άρα du=adt και αν βάλουμε σην σχέση της επιτάχυνσης την συνάρτησης που δίνεις, για να βρούμε την ταχύτητα θα πρέπει να ολοκληρώσουμε ως προς τον χρόνο. Έτσι θα έχουμε:
.
Επειδή το αφήνουμε να πέσει είναι λογικό ότι την t=0 u=0 και αν θέσουμε αυτή την συνθήκη στην παραπάνω σχέση θα είναι βρούμε το c:
. Έτσι η συνάρτηση της ταχύτητας θα γίνει:
Με την ίδια ακριβώς λογική δουλεύεις και για το χ: u=dx/dt κλπ.
Προσπάθησέ το μόνος σου κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα πες μου να το λύσουμε!
Παράθεση

kemuran (kemuran)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kemuran
Ο kemuran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O kemuran έγραψε στις 19:13, 20-01-09:

ευχαρηστο πολυ
Παράθεση

kostas3000

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη kostas3000
Ο kostas3000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kostas3000 έγραψε στις 16:02, 27-02-09:

Μπορεί κάποιος να λύσει αυτη την άσκηση ?Δεν τα καταφέρνω!
1)Στο ελεύθερο άκρο ενός κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου προσαρμόζεται σώμα μάζας m=0,5kg,ενώ το άλλο άκρο του στερεώνεται ακλόνητα.Το σύστημα αφήνεται σιγά-σιγά να ισορροπήσει,οπότε στη θέση ισορροπίας του το ελατήριο εχει επιμηκυνθεί κατα 0,1m.Ασκώντας κατάλληλα στο σώμα κατακόρυφη δύναμη,επαναφέρουμε το ελατήριο στο φυσικο του μήκος.Απο τη θέση αυτή εκσφενδονίζουμε ο σώμα κατακόρυφα προς τα πάνω με u=2ριζα2 m/s.
Να υπολογίσετε
α)το πλάτος της ταλάντωσης του συστήματος ελατήριο-σώμα
β)τη μέγιστη ταχύτητα του σώματος
γ)τη μέγιστη επιμήκυνση του ελατηρίου
δ)τη χρονικη διάρκεια μεταξύ της στιγμής της εκσφενδόνισης και της στιγμής που για πρώτη φορα το σώμα διέρχεται απο τη θέση ισορροπίας του
Δίνονται g=10m/s^2 και ημ(0,34rad)=1/3
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη vimaproto
Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 888 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 16:57, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από kostas3000
Μπορεί κάποιος να λύσει αυτη την άσκηση ?Δεν τα καταφέρνω!
1)Στο ελεύθερο άκρο ενός κατακόρυφου ιδανικού ελατηρίου προσαρμόζεται σώμα μάζας m=0,5kg,ενώ το άλλο άκρο του στερεώνεται ακλόνητα.Το σύστημα αφήνεται σιγά-σιγά να ισορροπήσει,οπότε στη θέση ισορροπίας του το ελατήριο εχει επιμηκυνθεί κατα 0,1m.Ασκώντας κατάλληλα στο σώμα κατακόρυφη δύναμη,επαναφέρουμε το ελατήριο στο φυσικο του μήκος.Απο τη θέση αυτή εκσφενδονίζουμε ο σώμα κατακόρυφα προς τα πάνω με u=2ριζα2 m/s.
Να υπολογίσετε
α)το πλάτος της ταλάντωσης του συστήματος ελατήριο-σώμα
β)τη μέγιστη ταχύτητα του σώματος
γ)τη μέγιστη επιμήκυνση του ελατηρίου
δ)τη χρονικη διάρκεια μεταξύ της στιγμής της εκσφενδόνισης και της στιγμής που για πρώτη φορα το σώμα διέρχεται απο τη θέση ισορροπίας του
Δίνονται g=10m/s^2 και ημ(0,34rad)=1/3
Διαβασαι το συνημμενο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  102,9 KB  
Παράθεση

kostas3000

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη kostas3000
Ο kostas3000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kostas3000 έγραψε στις 17:08, 27-02-09:

σε ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους