Λύκειο χωρίς φροντιστήρια;

Φροντιστήρια: Απαραίτητα ή 'Οχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Σίγουρα απαραίτητα.

    Ψήφοι: 24 42.9%
  • Μόνο εάν χρειάζονται για βελτίωση απόδοσης.

    Ψήφοι: 12 21.4%
  • Όχι απαραίτητα.

    Ψήφοι: 20 35.7%

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο για την Γ Λυκείου ,κι εγώ ,δεν λέω όχι γιατί, όπως είπε και ο Δίας παραπάνω, παίζει και ο παράγοντας "άγχος" και "ανασφάλεια"

Αγανακτώ όμως όταν βλέπω ότι κάποιοι από τους συμμαθητές μου (Β Λυκείου) έχουν θεοποιήσει τα φροντιστήρια, διαβάζουν μανιωδώς μόνο γι αυτά και παράλληλα απαξιώνουν τελείως το μάθημα στο σχολείο. Εντάξει, το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν είναι και το καλύτερο όμως, ειδικά στο σχολείο μας οι καθηγητές κάνουν αρκετά καλό και κατανοητό μάθημα. Το μόνο που εισπράττουν από αυτούς τους μαθητές όμως είναι αδιαφορία. Άλλοι πάλι ,νομίζω, έρχονται στο σχολείο μόνο και μόνο για να κάνουν επίδειξη γνώσης.

Δεν εννοώ ότι δεν ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνουμε στα φροντιστήρια αλλά, καλό είναι να προσπαθεί κανείς να αποκομίσει πράγματα και από το μάθημα στο σχολείο, με λίγα λόγια άλλα πράγματα μπορεί να σου πει ο καθηγητής του φροντιστηρίου και άλλα εκείνος του σχολείου που θα είναι ίσως εξίσου χρήσιμα. Λίγοι όμως είναι εκείνοι που σκέφτονται με αυτό τον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Και οταν καποιος εχει αποριες πως θα τις λυσει? Αληθεια στο σχολειο γιατι ποτε δε λεμε αποριες? Περαν απο κατι ψιλα εκεινη την ωρα. Αν ολοι οι μαθητες μιας ταξης αρχισουν να λενε τις αποριες τους τι θα γινει? Εχει ο καθηγητης στο σχολειο ωρες υποδοχης οπως στο πανεπιστημιο?
Well, στο σχολείο λύνεις καλύτερα τις απορίες σου:P Έχεις περισσότερους καθηγητές...
Εξηγούμαι:

Όταν έχω κάποιες απορίες, δεν περιμένω να ρωτήσω μέσα στο μάθημα. Πάω πιάνω έναν "εφημερεύοντα" καθηγητή, ο οποίος ξέρω ότι έχει την ειδικότητα που με ενδιαφέρει και τον ρωτάω, άσχετα αν μου κάνει ο ίδιος μάθημα ή όχι. Αν δε μου άρεσε η απάντησή του ή δεν ήταν κατανοητή από μέρους μου, ρωτάω κάποιον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Well, στο σχολείο λύνεις καλύτερα τις απορίες σου:P Έχεις περισσότερους καθηγητές...
Εξηγούμαι:

Όταν έχω κάποιες απορίες, δεν περιμένω να ρωτήσω μέσα στο μάθημα. Πάω πιάνω έναν "εφημερεύοντα" καθηγητή, ο οποίος ξέρω ότι έχει την ειδικότητα που με ενδιαφέρει και τον ρωτάω, άσχετα αν μου κάνει ο ίδιος μάθημα ή όχι. Αν δε μου άρεσε η απάντησή του ή δεν ήταν κατανοητή από μέρους μου, ρωτάω κάποιον άλλον.

Same here.. :P Ειναι οτι πιο ευκολο και γρηγορο μπορεις να κανεις.. Και μαλιστα αν ρωτησεις μεσα στην ταξη, καθως πιεζει ο χρονος μπορει να μην σε ακουσει καν η να σε περασει γρηγορα γρηγορα καθως ''εχουμε μια υλη να βγαλουμε'', ενω στο διαλειμμα, και ειδικα ενας καθηγητης που δεν σε εχει στο μαθημα, θα σκιστει να σου κανει την φιγουρα του και θα σου πιασει ολο το 10λεπτο διαλειμμα εξηγωντας σου, συν οτι καθως θα χαιρεται που επελεξες αυτον να ρωτησεις θα προσπαθησει να σε αφησει ευχαριστημενο.. :P:P:P
Η το ακομα πιο απλο, μολις τελειωσει το μαθημα και λιγο πριν σηκωθει ο καθηγητης απο την εδρα τον πιανεις και του λες την απορια σου. Δεν πιστευω πως υπαρχει καθηγητης που θα σε αφησει με την απορια, και ειδικα τοτε που θα υπαρχει και χρονος θα εστιασει και την προσοχη του στην ερωτηση σου.. Επισης μπορεις να τον πιασεις την ωρα που θα φευγει, η αν εχεις τοσο large καθηγητη και εχετε οικειοτητα, του στελνεις ενα μαιλ και problem solved..
Γενικα, αν καποιος εχει μια απορια που χρειαζεται λυση, ΘΑ ΤΗΝ ΛΥΣΕΙ. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην λυθει.. Υπαρχουν 1002 τροποι.. Τωρα αν θελουμε να εφευρισκουμε δικαιολογιες του τυπου ''δεν επαρκει ο χρονος στο μαθημα, παμε φροντιστηριο να λυσουμε τις αποριες μας''', ε τοτε δικο μας προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Same here.. :P Ειναι οτι πιο ευκολο και γρηγορο μπορεις να κανεις.. Και μαλιστα αν ρωτησεις μεσα στην ταξη, καθως πιεζει ο χρονος μπορει να μην σε ακουσει καν η να σε περασει γρηγορα γρηγορα καθως ''εχουμε μια υλη να βγαλουμε'', ενω στο διαλειμμα, και ειδικα ενας καθηγητης που δεν σε εχει στο μαθημα, θα σκιστει να σου κανει την φιγουρα του και θα σου πιασει ολο το 10λεπτο διαλειμμα εξηγωντας σου, συν οτι καθως θα χαιρεται που επελεξες αυτον να ρωτησεις θα προσπαθησει να σε αφησει ευχαριστημενο.. :P:P:P
Η το ακομα πιο απλο, μολις τελειωσει το μαθημα και λιγο πριν σηκωθει ο καθηγητης απο την εδρα τον πιανεις και του λες την απορια σου. Δεν πιστευω πως υπαρχει καθηγητης που θα σε αφησει με την απορια, και ειδικα τοτε που θα υπαρχει και χρονος θα εστιασει και την προσοχη του στην ερωτηση σου.. Επισης μπορεις να τον πιασεις την ωρα που θα φευγει, η αν εχεις τοσο large καθηγητη και εχετε οικειοτητα, του στελνεις ενα μαιλ και problem solved..
Γενικα, αν καποιος εχει μια απορια που χρειαζεται λυση, ΘΑ ΤΗΝ ΛΥΣΕΙ. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην λυθει.. Υπαρχουν 1002 τροποι.. Τωρα αν θελουμε να εφευρισκουμε δικαιολογιες του τυπου ''δεν επαρκει ο χρονος στο μαθημα, παμε φροντιστηριο να λυσουμε τις αποριες μας''', ε τοτε δικο μας προβλημα...

τι φιλοσοφία!!!αλλά και εγώ συμφωνώ παααρα πολύ μαζί σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
τι φιλοσοφία!!!αλλά και εγώ συμφωνώ παααρα πολύ μαζί σου;)

Φιλοσοφια λεει η αλλη -_-
Ε τωρα η το εχεις η δεν το εχεις :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Φιλοσοφια λεει η αλλη -_-
Ε τωρα η το εχεις η δεν το εχεις :P:P:P

αυτό εννοείται!!!

εγώ πιστεύω πως τα φροντιστήρια παίζουν πολύ όχι για το λύσιμο των αποριών αλλά επειδή σε βάζουν σε πρόγραμμα που μόνος που δεν μπαίνεις στον κόπο να μπεις:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
αυτό εννοείται!!!

εγώ πιστεύω πως τα φροντιστήρια παίζουν πολύ όχι για το λύσιμο των αποριών αλλά επειδή σε βάζουν σε πρόγραμμα που μόνος που δεν μπαίνεις στον κόπο να μπεις:whistle:

Οντως αυτο ειναι αληθεια.. Και κανεις δεν ειπε οτι δεν παιζουν κι αυτα τον ρολο τους, αλλωστε αν ηταν αχρηστα δεν θα ετρεχαν ολοι σαν τα προβατα, απλα εγω σχολιασα το ''Στο σχολειο δεν λυνονται οι αποριες, παμε φροντιστηριο να τις λυσουμε''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Οντως αυτο ειναι αληθεια.. Και κανεις δεν ειπε οτι δεν παιζουν κι αυτα τον ρολο τους, αλλωστε αν ηταν αχρηστα δεν θα ετρεχαν ολοι σαν τα προβατα, απλα εγω σχολιασα το ''Στο σχολειο δεν λυνονται οι αποριες, παμε φροντιστηριο να τις λυσουμε''..

ακριβώς!!αλλά είναι αναλόγως με τους καθηγητές τις περισσότερες φορές μερικοί ούτε που νοιάζονται αν έχεις καταλάβει το μάθημα/έχεις απορίες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top