Πρέπει να ανοίξουν κανονικά τα σχολεία φέτος;

Πρέπει να ανοίξουν κανονικά τα σχολεία φέτος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 49.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 46 46.5%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 4.0%

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

dimitra9.4

Νεοφερμένος

Η dimitra9.4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
καταληψεις???συλλογικοτητα??? ενωμενοι καθηγητες και μαθητες???καλα δουλευομαστε τωρα??:confused:
ποια καταληψη???οποτε γινεται εγω βλεπω μονο σπασμενα τζαμια καρεκλες θρανια ,ηχεια στο τερμα χορος τραλα λα τρα λα λο
αναθεμα αν ξερει το μεγαλυτερο ποσοστο των μαθητων την πραγματικη αιτια αυτης της αναστατωσης..μονο αφορμη θα δωσουν για να γινει το σχολειο ακομα μια φορα ενα ΑΧΟΥΡΙ
στην χωρα μας τιποτα και ποτε δεν θα παει μπροστα ΠΟΤΕ !!!

δικαιο εχουν οι καθηγητες που απεργουν..αλλα κατσε ..γιατι στερεις στον αλλον τα θελω του,τα ονειρα του,,,
γιατι να μην υπαρχει μια ταξη στο εκπαιδευτικο μας συστημα...???
πραγματικα λυπαμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
καταληψεις???συλλογικοτητα??? ενωμενοι καθηγητες και μαθητες???καλα δουλευομαστε τωρα??:confused:
ποια καταληψη???οποτε γινεται εγω βλεπω μονο σπασμενα τζαμια καρεκλες θρανια ,ηχεια στο τερμα χορος τραλα λα τρα λα λο
αναθεμα αν ξερει το μεγαλυτερο ποσοστο των μαθητων την πραγματικη αιτια αυτης της αναστατωσης..μονο αφορμη θα δωσουν για να γινει το σχολειο ακομα μια φορα ενα ΑΧΟΥΡΙ
στην χωρα μας τιποτα και ποτε δεν θα παει μπροστα ΠΟΤΕ !!!

δικαιο εχουν οι καθηγητες που απεργουν..αλλα κατσε ..γιατι στερεις στον αλλον τα θελω του,τα ονειρα του,,,
γιατι να μην υπαρχει μια ταξη στο εκπαιδευτικο μας συστημα...???
πραγματικα λυπαμαι..

1)Αυτό είναι το θέμα.Να μην είναι μία κατάληψη σαν όλες τις άλλες
2)Τα όνειρα ενός παιδιού εξαρτώνται από το σχολείο.Σε άλλες χωρές μπορεί.Στην Ελλάδα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra9.4

Νεοφερμένος

Η dimitra9.4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
1)Αυτό είναι το θέμα.Να μην είναι μία κατάληψη σαν όλες τις άλλες
2)Τα όνειρα ενός παιδιού εξαρτώνται από το σχολείο.Σε άλλες χωρές μπορεί.Στην Ελλάδα όχι.


μαζευτειτε εσεις στο σχολειο σου και καντε την αρχη τοτε..καντε μια σοβαρη καταληψη με σοβαρα αιτηματα και διπλα σας τους καθηγητες και οχι τ κολοπαιδα με τα τσιγαρακια και την μπυριτσα στο χερι (εξωσχολικοι)
η παιδεια ειναι η μονη"δωρεαν παιδεια "που μας εχεις μεινει.....
αν εσυ εχεις λεφτα για φροντιστηριο και τα βγαζεις περα τοτε πηγαινε και ρωτα παιδια που δν εχουν ουτε λεφτα να ζησουν
οικογενεια με 4 παιδια ,φιλος μου δν ειχε ουτε καν για τετραδια να γραψει ρε φιλε και ομως πετυχε γιατι???
γιατι υπηρχαν καθηγητες στο σχολειο που τον βοηθησαν
και υπαρχουν αξιολογοι καθηγητες που δν κοιτανε μονο τν παρτυ τους,αν δν του εχεις γνωρισει τοτε περνα απο το σχολειο που πηγαινα
μην ανοιξουμε αυτη την συζητηση τωρα....!
:)
και σταματηστε επιτελους να λετε σε καθε γεγονος εεε ελλαδα ειμαστε τι περιμενεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Παρά το ότι πρόκειται να δώσω από δημόσιο και επαρχιακό σχολείο, χωρίς φρο/ιδιαίτερο ή γονείς/φίλους καθηγητές, θέλω πολύ να μείνει κλειστό το σχολείο, αλλά για εντελώς συμφεροντολογικούς λόγους, δηλαδή για να διαβάσω με την ησυχία μου για τις Πανελλαδικές. Είμαι αλλού νταλλού στην ύλη και είμαι βέβαιος ότι δεν έχω να περιμένω τίποτα από το σχολείο. Καθένας έχει τους δικούς του λόγους να συμφωνεί ή να διαφωνεί. Μου τη σπάει όμως φοβερά να ακούω μανιφέστα τύπου υψηλή ιδεολογία για "ανυπακοή" από την ΟΛΜΕ ή διάφορες νεολαίες που υποκινούν τους μαθητές σε καταλήψεις, τη στιγμή που όλοι γνωρίζουμε το πραγματικό κίνητρο και των μεν και των δε. ΟΚ, πήζουμε στο διάβασμα, αλλά δεν ζούμε και σε άλλο πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ανοικτές επιστολές προς τους γονείς και τους μαθητές απέστειλε η Ομοσπονδία Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης (ΟΛΜΕ) ενόψει των απεργιακών της κινητοποιήσεων, η τελική μορφή των οποίων αποφασίζεται σήμερα.

Οι συνδικαλιστικοί εκπρόσωποι των καθηγητών καλούν σε συστράτευση τους γονείς «στον αγώνα για το δημόσιο σχολείο που θα χωράει όλους τους μαθητές και όλους τους εκπαιδευτικούς».

Παράλληλα, θέτουν μια σειρά από ερωτήματα στην κυβέρνηση:

«Μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία με 16.000 λιγότερους καθηγητές; Μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία με 27άρια και 30άρια τμήματα, με μετακινήσεις μαθητών και κατευθύνσεων; Μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία χωρίς ένας μεγάλος αριθμός μαθητών των ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ (περίπου 15.000) να βρίσκει τον καθηγητή του και τον τομέα στον οποίο φοιτούσε και θα ήθελε να συνεχίσει να φοιτά; Μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία με καθηγητές που δεν ξέρουν σε ποια και πόσα σχολεία θα διδάξουν, σε ποια περιοχή της χώρας θα δουλέψουν κι αν θα έχουν δουλειά το επόμενο διάστημα; Μπορούν να λειτουργήσουν τα σχολεία με λειτουργικές δαπάνες μειωμένες κατά 60%;» ρωτούν, μεταξύ άλλων.

Στην επιστολή της, η ΟΛΜΕ ενημερώνει τους μαθητές ότι θα «ξεσηκωθούμε σε έναν απεργιακό αγώνα για την υπεράσπιση του Δημόσιου Σχολείου, της ζωής της δικιάς μας και της δικιάς σου».

«Αυτή τη μάχη ή θα την κερδίσουν οι πολιτικές της τρόικας και της κυβέρνησης που την υπηρετεί και θα επιβάλλουν την ερήμωση και τη δυστυχία ή θα την κερδίσουμε εμείς, ανοίγοντας τον δρόμο για το σχολείο του μέλλοντος, για μια δημιουργική και ελεύθερη ζωή για όλους» τονίζουν οι εκπρόσωποι των καθηγητών και καταλήγουν: «Εμείς, οι καθηγητές και οι καθηγήτριές σου, σου ζητάμε να σταθείς στο πλάι μας, να προσθέσεις την αποφασιστικότητά σου στη δική μας και να γίνεις μέρος του τεράστιου λαϊκού ποταμιού που θα γεμίσει τους δρόμους της χώρας και θα νικήσει!».

www.newsbeast.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top