Σε ποια σχολή στοχεύετε για του χρόνου;

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ολοι τα ίδια λένε...ο αδερφός μου τελείωσε ΣΑΣΣ νομική(κάτι που ήθελε ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ) και τώρα οι δικοί μου με πρήζουν να μπω και εγώ στρατό επειδή έχει λεφτά και δουλειά σίγουρα....η δε απάντηση της μάνας μου όταν τους λέω ότι θέλω ΤΕΦΑΑ είναι "Δεν θα σε ταΐζω εγώ όταν μείνεις άνεργος!!"....Ατάκα που συχνά με προβληματίζει καθώς ισοπεδώσαμε σχεδόν όλες τις ηθικές αξίες για μια δουλειά και ένα μισθό...και παράλληλα με φοβίζει καθώς με αυτά που ακούω φοβάμαι οτι δε θα βρω δουλειά στο μέλλον αν τελειώσω ΤΕΦΑΑ...

αν ο αδερφός σου το ήθελε όντως,τότε απλά κερδισμένος βγήκε.. το θετικό ήταν πως έτυχε αυτό που θέλει να έχει άμεση αποκατάσταση και καλό μισθό..από εκεί και πέρα καλή του συνέχεια :) ...μην ακούς τι λένε οι γονείς σου,διότι αν εσύ το έχεις πάρει στα σοβαρά και το θέλεις με όλο σου το είναι,τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!θα βρεις αρκετές επαγγελματικές διεξόδους,αρκεί θέληση να υπάρχει...!μ'ένα καλό μεταπτυχιακό επίσης ανοίγονται περισσότερες πόρτες,να το ξέρεις!το τι λένε στατιστικά οι έρευνες κι ο κόσμος για το μέλλον ενός επαγγέλματος είναι το μόνο που δεν πρέπει να σε απασχολεί.Κανείς δεν ξέρει πώς μεταβάλλονται οι συνθήκες σ'έναν επαγγελματικό κλάδο,θετικά ή αρνητικά..συμπέρασμα;ο καθένας να ακολουθεί αυτό που του λέει η καρδιά του...

Ηρθε η ώρα να τελειώσουμε και εμείς οι '95άριδες!!!!!!!

όπως το διάβασα μου φάνηκε λες και μας εννοείς ως παππούδες/γιαγιάδες που ετοιμάζονται σιγά σιγά για ..αποχώρηση!έτσι φάνηκε πάντως,χαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει πώς μεταβάλλονται οι συνθήκες σ'έναν επαγγελματικό κλάδο,θετικά ή αρνητικά..συμπέρασμα;ο καθένας να ακολουθεί αυτό που του λέει η καρδιά του...

Προσπαθώ γενικά να αλλάξω τρόπο σκέψης...μέχρι και φέτος έλεγα ότι θέλω στρατό.... αλλά με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι θέλω να μπω ΤΕΦΑΑ... παίζω 12 χρόνια μπάλα και μ'αρέσει πολύ ο αθλητισμός....κάπου στις αρχές του Νοέμβρη κατάλαβα ότι οι δικοί μου μου είχαν κάνει μια "πλύση εγκεφάλου" και με έκαναν να πιστέψω ότι θέλω το στρατό...απλά με φοβίζουν ατάκες του στυλ "θα μείνεις άνεργος","δεν θα σε ταΐζω", "δεν έχει μέλλον" και τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
i. Φιλολογία (Αθήνα)
ii. Νομική (Αθήνα)
Το «Αθήνα» οφείλεται κυρίως σε οικονομικούς λόγους.

Υ.Γ. Η σειρά προτίμησης των δύο αυτών σχολών αλλάζει ανά εβδομάδα, αλλά οι περισσότεροι μου λένε πως η νομική δεν ταιριάζει στην προσωπικότητά μου. Οπότε, υποθέτω πως υπερισχύει η φιλολογία.
το τμημα φιλολογιας σε περιμενει!απο οσο εχω καταλαβει αυτο το τμημα σου ταιριαζει περισσοτερο!
και μην ξεχνας:δεν θα ασχολεισαι ουτε με αρρωστους(αν ηθελες να γινεισ γιατροσ) ουτε με αδικουσ και εκμεταλευτες ανθρωπους(αν ηθελες νομικη)!θα ασχολεισαι με τα παιδια και τους εφηβους. σκεψου:υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Σκοπεύει κανείς από 'δω να δώσει ως ειδικό μάθημα αγγλικά ή οποιαδήποτε άλλη ξένη γλώσσα;

Αμέ, αγγλικά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Προσπαθώ γενικά να αλλάξω τρόπο σκέψης...μέχρι και φέτος έλεγα ότι θέλω στρατό.... αλλά με τον καιρό συνειδητοποίησα ότι θέλω να μπω ΤΕΦΑΑ... παίζω 12 χρόνια μπάλα και μ'αρέσει πολύ ο αθλητισμός....κάπου στις αρχές του Νοέμβρη κατάλαβα ότι οι δικοί μου μου είχαν κάνει μια "πλύση εγκεφάλου" και με έκαναν να πιστέψω ότι θέλω το στρατό...απλά με φοβίζουν ατάκες του στυλ "θα μείνεις άνεργος","δεν θα σε ταΐζω", "δεν έχει μέλλον" και τέτοια...

μη μασάας ;) σκέψου απλά πόσο θα δυσανασχετείς κάθε μέρα με την επιλογή ενός επαγγέλματος που δεν το θες...αυτά τα ψωνίστικα ''έχω το ανάλογο μυαλό και προσόντα,άρα πρέπει να μπω οπωσδήποτε στη νομική/ιατρική/πολυτεχνείο'' ή ''α,εκεί έχει λεφτά,άρα εκεί θα πάω'' είναι καθαρά δείγματα ελλείψεως κριτικής ικανότητας και ρηχής σκέψης..οι γονείς σου είναι λογικό να θέλουν ένα καλό μέλλον και αποκατάσταση για'σένα,αλλά εσύ πρέπει να τους δείξεις με κάθε τρόπο πως μέσα σου υπάρχει ένας στόχος που δε θέλεις με τίποτε να θυσιάσεις!πιστεύω θα καταλάβουν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
μη μασάας ;) σκέψου απλά πόσο θα δυσανασχετείς κάθε μέρα με την επιλογή ενός επαγγέλματος που δεν το θες...αυτά τα ψωνίστικα ''έχω το ανάλογο μυαλό και προσόντα,άρα πρέπει να μπω οπωσδήποτε στη νομική/ιατρική/πολυτεχνείο'' ή ''α,εκεί έχει λεφτά,άρα εκεί θα πάω'' είναι καθαρά δείγματα ελλείψεως κριτικής ικανότητας και ρηχής σκέψης..οι γονείς σου είναι λογικό να θέλουν ένα καλό μέλλον και αποκατάσταση για'σένα,αλλά εσύ πρέπει να τους δείξεις με κάθε τρόπο πως μέσα σου υπάρχει ένας στόχος που δε θέλεις με τίποτε να θυσιάσεις!πιστεύω θα καταλάβουν! :)

Οι γονείς μου (κυρίως η μάνα μου) είναι ψιλοκολημένοι....Ο αδερφός μου και η αδερφή μου, που είναι ψυχολογία(δεν πήγε στρατό όπως ήθελαν οι δικοί μου) μου λένε να κάνω αυτό που θέλω και αγαπώ....και όσο περνά ο καιρός το αποφασίζω όλο και περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Οι γονείς μου (κυρίως η μάνα μου) είναι ψιλοκολημένοι....Ο αδερφός μου και η αδερφή μου, που είναι ψυχολογία(δεν πήγε στρατό όπως ήθελαν οι δικοί μου) μου λένε να κάνω αυτό που θέλω και αγαπώ....και όσο περνά ο καιρός το αποφασίζω όλο και περισσότερο...

ψυχολογία κι εγώ θα έχω στις επιλογές μουυ! :D [όχι όμως 1η επιλογή!]
ορίστε λοιπόν,μην αφηνεις κάτι να σ'εμποδίζει! ;) αφού το θες,γιατί να το αφήνεις;εσύ θα κάνεις το επάγγελμα,όχι οι γονείς σου! ^^ αν το θες θα τα καταφέρειις να βρεις δουλειά..αυτοί που επιμένουν ανταμείβονται!ΤΕΦΑΑ θεσσαλονίκης θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
το τμημα φιλολογιας σε περιμενει!απο οσο εχω καταλαβει αυτο το τμημα σου ταιριαζει περισσοτερο!
και μην ξεχνας:δεν θα ασχολεισαι ουτε με αρρωστους(αν ηθελες να γινεισ γιατροσ) ουτε με αδικουσ και εκμεταλευτες ανθρωπους(αν ηθελες νομικη)!θα ασχολεισαι με τα παιδια και τους εφηβους. σκεψου:υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο;
Ε, αφού με περιμένουν και οι φοιτητές του, γίνεται να μην έρθω; :P

Κι εγώ με αυτή τη λογική σκέφτομαι. Με τους αρρώστους δεν έχω πρόβλημα - ίσα ίσα που πιστεύω πως θα μου άρεσε η ιατρική. Δεν ξέρω, όμως, κατά πόσο θα μπορέσω να υπερασπιστώ έναν ανήθικο. :/: Ε, μα δεν είναι τυχαίο που η εκπαίδευση χαρακτηρίζεται ως ένας από τους πιο ευχάσριστους τομείς εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

nina94

Νεοφερμένος

Η nina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σκοπεύει κανείς από 'δω να δώσει ως ειδικό μάθημα αγγλικά ή οποιαδήποτε άλλη ξένη γλώσσα;

εγω! αγγλικα...τι σχολη θελεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
εγω! αγγλικα...τι σχολη θελεις? :)

Επικοινωνίας - Μεσών και Πολιτισμού Παντείου! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Kτηνιατρικη θα ηθελα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Επόμενος! Σε ποια σχολή στοχεύει? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Αμάν αυτή η λακωνικότητά σου! :P

Με το «άνετα» εννοείς ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να υπερασπιστεί έναν ανήθικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Πάντως αν έχουμε αύξηση των εισακτέων φέτος όπως ακούγεται ΕΜΕΙΣ...την πατήσαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
^ Για ποιο λόγο ΕΜΕΙΣ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top