Νεολαία και Πολιτική

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
:nono:1. δεν μίλω για όλους αφού είπα "κατάντησε επι το πλείστο ένα κοπάδι" 2. μην συγκρίνεις την αρχαία με την σύγχρονη Ελλάδα(διαφορετικές συνθήκες, καταστάσεις , τρόποι ζωής κτλ)
3.δεν ωραοπειώ το παρελθόν και ούτε είμαι ξοφλημένος:P:D
2.Εσυ τη συγκρινεις χρησιμοποιωντας το ρημα καταντησε.
3.Μην το παιρνεις προσωπικα:P

Μπορει αυτο να ειναι λιγο off topic αλλα νομιζω οτι ο πλανητης μπορει να σωθει μονο αν αλλαξουν συμπεριφορα οι μεγαλοβιομηχανιες και τα κρατη που ειναι οικονομικοι κολοσσοι.. Γιατι μια βιομηχανια μολυνει οσο εκατομυρια ανθρωπων. Ετσι ειναι βεβαια απαραιτητη η υιοθετηση οικολογικης συμπεριφορας αλλα οχι επαρκης για τη διορθωση των κακως κειμενων που αφορουν το περιβαλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν απαντησες και πολυ σε αυτο που εγραψα απλα ανακατασκευασες αυτα που ειπες πριν.

Ένας σωστός γονιός όμως, στις μέρες μας τουλάχιστον, μαθαίνει στο παιδί του να μολύνει στο ελάχιστο το περιβάλλον. Έστω να μην πετά σκουπίδια έξω από το καλαθάκι. Επομένως η συμπεριφορά αυτή οφείλεται και στην αδιαφορία των γονέων.

Αν έρχεται ένα τσουνάμι και εφόσον έχουμε τη δυνατότητα να το εντοπίσουμε πριν φτάσει στις ακτές, σημαίνει ότι αν δεν αντιδράσουμε για να απομακρύνουμε τον κόσμο από αυτές, θα είμαστε υπεύθυνοι για το θάνατό τους.

Με το να αποδιδεις αυτα που αποδιδεις στον μιμητισμό δειχνεις εμμεσα την γνωμη σου για τους αλλους και εδραιωνεις τον εγωκεντρισμο σου , φυσικα αυτο σε συνδυασμο με το οτι κατηγορεις τις ενεργειες και οχι τις υποστασεις εξωτερικευσης.

Τί σχέση έχει ο μιμητισμός με τον εγωκεντρισμό;

Ειναι οικογενεια ναι ειναι επιρροη , μα με το να το λες ετσι ουσιαστικα μας πας πισω ενω εχουμε ξεπερασει πλεον αυτο το συλλογιστικο σταδιο και εχουμε ριξει μια βαθυτερη ματια στα στοιχεια που απαρτιζουν την προσωπικοτητα.
Η τελευταια παραγραφος σου μονο δειχνει την αρνηση σου να εξετασεις σε μεγαλυτερο βαθος το θεμα.

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με τον όρο "συλλογιστικό στάδιο".
Ποια είναι τα στοιχεία που απαρτίζουν την προσωπικότητα.

Κανείς, αλλά με αυτο που λες για τις τηλεορασείς και ότι δε κανουν τίποτα είναι σαν να λες ότι εισαι συνεχεια μεσα στα σπιτια των αλλων η τους ακολουθεις και βλεπεις τι κανουν. Ε δεν ειναι ετσι ομως. Μου φαινεται οτι εχεις γενικευσει τη γνωμη σου για μερικους συμμαθητες σου κ την εχεις αναγει σε συμπεριφορα σχεδον ολης της νεολαιας αλλα δεν ειναι ετσι.

Ίσως. Δε νομίζω πως είναι όλη η νεολαία έτσι, ζητώ συγγνώμη αν έτσι φάνηκε από κάποιο post μου. Απλώς αυτό που βλέπω είναι ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τα κοινά και για τη βελτίωση του κόσμου στον οποίο ζούμε. Πού οφείλεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ίσως. Δε νομίζω πως είναι όλη η νεολαία έτσι, ζητώ συγγνώμη αν έτσι φάνηκε από κάποιο post μου. Απλώς αυτό που βλέπω είναι ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τα κοινά και για τη βελτίωση του κόσμου στον οποίο ζούμε. Πού οφείλεται αυτό;

Απ τη μια, υπαρχουν νεοι που ενδιαφερονται για τα κοινα αλλα δεν προβαλλονται καθολου απ τα μμε οποτε ειναι σαν να μην υπαρχουν, κι απ την αλλη, τα προτυπα που προβαλλονται (οχι μονο σε τοπικο αλλα και διεθνες επιπεδο), ο ωχαδερφισμος που χαρακτηριζει τους περισσοτερους απ τους μεγαλυτερους και η διαφθορα- απαθεια των ιδιων των πολιτικων δημιουργουν αρκετα προβληματα για καποιον που θελει να συμβαλλει στη βελτιωση του κοσμου που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
πώς και έχει χαθεί αυτό το θέμα; :Ρ
είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον :)

όσον αφορά την άποψή μου πάντως στα σχόλια που διαβάζω από πάνω, εγώ κτλβαίνω την στάση πολλών νέων να αδιαφορούν για τα κοινά, δεδομένου ότι αν το ψάξεις δεν υπαρχει ούτε ένα κόμμα "σωστό" στην Ελλάδα τουλάχιστον. Το καθένα έχει μεν κάποιες σωστές απόψεις αλλά και πολλές άκυρες.

Βέβαια τώρα τελευταία τα δεδομένα έχουν αλλάξει και λίγο, αφού εκτός από αυτούς που αδιαφορούν έχουμε και αυτούς που στρέφονται εκτός από την ακροαριστερά, στην ακροδεξιά. Είμαστε ή των άκρων ή του τίποτα δλδ :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Επιτακτική ανάγκη η πολιτικοποίηση των νέων, ακόμα μεγαλύτερη η μη κομματοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν στεκεται ως εννοια η "κομματοποιηση". Αυτοι που φανταζεστε ως κομματοποιημενους ανθρωπους συνηθως ανηκουν και σε αντιστιχους χαμηλης ποιοτητας χωρους (βλ. ΔΑΠ) ή ειναι αρκετα μεγαλοι ανθρωποι που κατα ενα ανεξηγητο λογο εχουν κολλησει με εναν πολιτικο χωρο, ισως συναισθηματικα. (βλ. πασοκ).
Πρωτα πολιτικοποιεισαι, επιλεγεις δηλαδη μεταξυ των δυο γνωστων και κυριαρχων συστηματων που μπορουν να σταθουν. Καπιταλισμό ή Σοσιαλισμο. Απο εκει και περα εαν επιθυμεις να ασχοληθεις με τα "κοινα" περισσοτερο επιλεγεις και παραταξη που στεκεται στις πολιτικες σου πεποιθησεις εντος αυτων των δυο συστηματων. Γιατι ουτε ολοι οι Σοσιαλισμοι ηταν ιδιοι ουτε ολοι οι Καπιταλισμοι.
Το κομμα αρα εχει αυτη τη βασικη θεωρια στην οποια συμφωνειτε με τους ομοιοιδεατες σας, ειναι ο χωρος που δομουνται οι ιδεες και που θα μπορεσει να εφαρμωσει τα "πιστευω" της πλειοψηφιας. Απομακρυνση απο τα κομματα ως θεσμους γενικοτερους, δηλαδη ομαδες ανθρωπων με κοινα ιδανικα και οχι αυτο που βλεπετε τα τελευταια χρονια, δυσκολευει σε μεγαλο βαθμο την συγκροτηση ενος φυσιολογικου κρατους με δομες. Στα πλαισια του κρατους παντα, που ελευθερια δε θα υπαρξει ποτε οπως ειπαν και αλλοι παλια.
Φυσικα στην Ελλαδα ολα τα κομματα πλην του ΚΚΕ (τουλαχιστον απο τα εντος Βουλης) εντασσονται στον Καπιταλισμο, οπου κυριαρχει πολλα χρονια σαν συστημα στη χωρα και οπως ειναι λογικο εχει αποκτησει τεραστια φθορα. Με μηχανισμους, "κομματοσκυλα", ρουσφετια, διαμαχες κλπ κλπ. Οποτε ειναι λογικη και η απεχθεια των περισσοτερων, που βεβαια γενικευουν τη κατασταση εντασοντας ολα τα κομματα, κακως.

Οποτε κατα τη προσωπικη μου αποψη, το να τα βρειτε με τον εαυτο σας και να καταληξετε στο τί τελικα πιστευετε, και η ενεργοτερη επειτα συμμετοχη στα κοινα μεσω κομματος, με οποιος αδυναμιες βεβαια, ειναι φυσιολογικοτατο. Μην πεφτετε στην παγιδα της "απολιτικοποιησης", που φαιρνει παντα η λεγομενη και προωθουμενη "ακομματοποιηση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
και συ το παραδέχεσαι όμως ότι στην ελλάδα δεν έχουμε από όλα, για να μπορέσουμε να διαλέξουμε με τι ταιριάζουν οι απόψεις μας. βέβαια σιγουρα η απολιτικοποιηση ειναι μεγαλο λαθος, αφου οπως ελεγε ο σωκρατης νομιζω, εαν απεχεις απο τα κοινά, τοτε μην παραπονιεσαι που κυβερνασαι απο ηλιθιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πρωτα πολιτικοποιεισαι, επιλεγεις δηλαδη μεταξυ των δυο γνωστων και κυριαρχων συστηματων που μπορουν να σταθουν. Καπιταλισμό ή Σοσιαλισμο. Απο εκει και περα εαν επιθυμεις να ασχοληθεις με τα "κοινα" περισσοτερο επιλεγεις και παραταξη που στεκεται στις πολιτικες σου πεποιθησεις εντος αυτων των δυο συστηματων. Γιατι ουτε ολοι οι Σοσιαλισμοι ηταν ιδιοι ουτε ολοι οι Καπιταλισμοι.

Εδώ διαφωνώ,αν και δυστυχώς οι συνθήκες διαμορφώνουν έτσι την πολιτικοποίηση του κόσμου.Θεωρώ ότι είναι σημαντικότερο να επιλέξεις τρόπο σκέψης και ερμηνείας του κόσμου,δηλαδή το αν θα ερμηνεύεις τον κόσμο ορθολογιστικά ή με κάποιον άλλο τρόπο,και τα υπόλοιπα είναι σχετικά.Και αυτό διότι ο ορθολογισμός είναι κάτι σχετικά σταθερό,ενώ κανένα σύστημα δεν αποτελεί άμεση απόρροιά του,όλα έχουν τα ορθολογιστικά και μη επιχειρήματά τους,και αυτό είναι κάτι που μεταβάλλεται με τον χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως θα επανέλθω στο αρχικό θέμα. Μια τέτοιου είδους "πολιτική" οργάνωση νέων θα με ενδιέφερε πολύ. Μου αρέσει γενικά και θα ήθελα να ασχοληθώ με τα κοινά.

Άποψή μου είναι ότι το να κατακρίνουμε το υπάρχον πολιτικό σύστημα πρέπει να συνοδεύεται από μια εναλλακτική πρόταση. Αν παίρνουμε αποστάσεις από την πολιτική και την κατακρίνουμε μονομερώς, ίσως και να μην καλυτερεύσει ποτέ. Άρα, όποιοι έχουν την όρεξη να ασχοληθούν, με έχουν δίπλα τους και μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου.

Τώρα, όσο για την κατεύθυνση που πρέπει να ακολουθηθεί, εγώ είμαι υποστηρικτής της καθαρής, άμεσης δημοκρατίας (και του σοσιαλισμού), μακριά από την κομματοποίηση...

Υ.Γ. Είναι από τα λίγα μηνύματα που γράφω, καλησπέρα σε όλους λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ενδιαφέρεται κάποιος, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου:

k.avramidis@windowslive.com
Skype: klean2011

ή προσωπικό μήνυμα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επαναφέρω το θέμα για όποιον ενδιαφέρεται να γίνει κάτι σε αυτόν τον τομέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η μαύρη βίβλος της ντροπής
https://www.syriza.gr/pdfs/mavri_vivlo_ntropis.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
λίγο υπομονή ακόμα.
πλησιάζει.. έφτασε κιόλας! η ώρα της κυριαρχίας του σύριζα!
λίγοι μήνες μας χωρίζουν απο την λύτρωση




Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι είναι ίδιοι. Ούτε οι Συριζαίοι(όλο το παλαιό ΠΑΣΟΚ εκεί μαζεύτηκε), ούτε η ΝεοΔημοκράτες και οι Πασοκτσίδες(Αυτοί ευθύνονται για την κρίση), ούτε οι Καμμένοι Έλληνες(μέρος της Καραμανλικής ΝΔ), ούτε η ΔΗΜΑΡ(μέρος του Αλαβανικού και ως ένα σημείο και του Τσιπρικού Σύριζα) ούτε κανένας άλλος δεν θα σώσει την χώρα

Αν δεν ξυπνήσουν οι Έλληνες για να κάνουν μία επανάσταση(φιλική εννοώ ως διαμαρτυρία με μεγάλη κινητικότητα), στα πλαίσια της Ουκρανικής Πορτοκαλί Επανάστασης(χωρίς όμως το αποτέλεσμά αυτής), η Ελλάδα δεν πρόκειται να προκόψει. Γι' αυτό πρέπει να αλλάξουμε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, να σταματήσουμε αυτή τη συμπεριφορά του ωχαδελφισμού και της νωχελικότητος που μας έχει πιάσει, καθώς και να σταματήσουμε την συμπεριφορά"κράτος πάρε τα τρία μου γιατί λεφτά δεν σου δίνω". Αυτά και άλλα πολλά που δεν έγραψα είναι η αλήθεια. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ. Χρειαζόμαστε ένα νέο Γουδί, χρειαζόμαστε έναν νέο Βενιζέλο που θα ανανεώσει ριζικά την Ελλάδα.

Υ.Γ. Δεν ασπάζομαι καμία άποψη κανενός κόμματος, πολύ απλά διότι το κομματικό σύστημα είναι μέσα στην σαπίλα και την βρώμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top