Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Και μένα δεν μ' ενοχλούν ιδιαίτερα. Αν έχουν μπει καλά, κάθονται όλη μέρα. Θυμάμαι όμως μία φoρά που μ' έτρωγε το μάτι μου και το έτριβα, το έτριβα, το έτριβα και ο φακός δίλπωσε στα δύο και χώθηκε στη γωνίτσα του ματιού. Δεν μπορούσα να τον βρω και είχα πανικοβληθεί. Νόμιζα πως είχε μπει πίσω από το μάτι και φώναζα:P. Δεν είχα και ορούς μαζί μου, τέλεια ήταν. Μετά που ηρέμησα, άρχισα να κουνάω το μάτι μου κυκλικά ε και βγήκε και από τη γωνίτσα ο σκασμένος. Απαπαπα ο φόβος μου:P.

Χαχαχα!Κι εγώ το έχω πάθει μία φορά αυτό , το πιστεύεις? :P
Κι ενώ ένιωθα κάτι στο πάνω μέρος του ματιού , νόμιζα ότι ο φακός είχε πέσει στο πάτωμα κι καθόμουν κι έψαχνα που εξαφανίστηκε :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Όταν τους πρωτόβαζα βασανιζόμουν τόσο στο να τους βάλω που ήμουν σαν κλαμμένη.
Τώρα δε τους νιώθω καν. Πολλές φορές ξεχνάω να τους βγάλω στο μπάνιο.:redface:
Μια φορά μετά από ξενύχτι δεν μου είχαν περάσει καν απ το μυαλό. Ξυπνώ το πρωί και είχα μια απαλή θολούρα που αρχικά δεν είχα προσέξει.
Νόμιζα πως τους είχα βγάλει και βάζω τα γυαλιά. Χάος, λέω κάτι δεν πάει καλά! Μετάαα θυμήθηκα τους φακούς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
εχει δοκιμασει καποιος/καποια φακους χρωματιστους Waicon Tricolor ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ωχ, ναι. Το έχω πάθει κι εγώ να κοιμηθώ με τους φακούς. Όχι για βράδυ όμως. Για μεσημέρι 1-2 ωρίτσες. Απαίσιο! :wacko:Πας να τους βγάλεις και είναι λες και ξεκολλάει το μάτι σου...Ίσως επειδή δεν υγραίνονται όση ώρα κοιμάσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μαρέσει όταν ακούω το τστστσ, καθώς κολλούν στο μάτι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αυτούς τους φακούς με το μπλε στη μέση τους δοκίμασα πρώτη φορά πριν 2 εβδομάδες, επειδή τα οπτικά της Άνδρου δεν είχαν την μάρκα μου και δεν μπορούσα άλλο με τα γυαλιά (δεν θέλω να τα φοράω έξω πια. =.=).
Μου έκαναν ΤΗΝ αλλεργία. Είχαν κατακοκκινήσει τα μάτια, με έτσουζαν και δάκρυζαν. :down:

Και αυτό το μπλε, είναι τεράστιο. :|
Και γενικά σαν φακοί μου φάνηκαν λίιγο πιο μεγάλοι από αυτούς που έχω εγώ. =/

Αυτό με τους μηνιαίους δεν το ήξερα... ότι είναι για 30 χρήσεις. Ο.ο Good.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εχει δοκιμασει καποιος/καποια φακους χρωματιστους Waicon Tricolor ??

Εγώ έχω δοκιμάσει Fresh Look.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
visaq φακους χρησιμοποιει κανεις;
Τους εχω εγω, ολο διπλωνουν και δυσκολευομαι να τους καθαρισω! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
, ξέρω οι καλύτεροι μαλακοί φακοί είναι οι bausch and lomb. Τα 6 ζευγάρια κόστισαν 65 ευρώ (με μέτρια μυωπία που έχω).
μα και εγώ αυτή τη μάρκα έχω...εσένα δηλαδή σε βόλεψαν?? δεν φαίνονται στο μάτι γύρω γύρω αρκετά? εμενα μου φαινονται αρκετα μπλε σε σχεση με αλλους....

Όταν λες μπλε; Νόμιζα ότι όλοι είναι διαφανείς, εκτός από τους χρωματιστούς.
Κι όταν λες "σχεδόν" διαφανείς; Εμένα δε φαίνεται καν ότι έχω κάτι στα μάτια μου, οι περισσότεροι δε ξέρουν καν ότι φοράω.
Εγώ πάντως, τους φοράω και στη θάλασσα, απλά προσέχω μη μπει νερό στα μάτια, και αποφεύγω τις βουτιές - έτσι κι αλλιώς δεν είμαι λάτρης.

Πάντως, εγώ που φοράω σχεδόν 1,5 χρόνο δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε χρειάστηκε να αλλάξω μάρκα φακών, ούτε τα παραγγέλνω, τα παίρνω κατευθείαν από τα οπτικά.
Και ούτε παίρνω πολλά ζευγάρια μαζί. Ένα παίρνω, κι όταν παλιώσουν (καλά δεν τους κρατάω 1 μήνα, πιο πολύ τους κρατάω) πάω και παίρνω άλλους.
τι μάρκα φακούς έχεις? όταν λέ "σχεδον" διαφανείς εννοώ ότι έχουν ένα ελαφρό μπλε χρώμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ φοράω 3 χρόνια και δε με ενοχλούσαν!Φέτος όμως ειδικά από το χειμώνα άρχισα να φοράω περισσότερο τα γυαλιά γιατί με ενοχλούσαν...Ακόμα και τώρα όμως τα φοράω γιατί νομίζω ότι με τους φακούς δε βλέπω τόσο καλά...Θα πάω στον οφθαλμίατρο την άλλη βδομάδα για να ρωτήσω γιατί συμβαίνει αυτό και επειδή μάλλον έχει αυξηθεί και η μυωπία μου...:(Και γω έχω κοιμηθεί με τους φακούς αλλά μόνο μεσημέρι!
Μια φορά έβαλα τον ένα φακό και δεν έβλεπα και λέω α θα έπεσε!Έψαχνα γύρω γύρω,πουθενά ο φακός!!Μετά άρχισε να με ενοχλεί το μάτι μου και διαπίστωσα ότι είχε πάει πίσω από το μάτι και η άκρη του ήταν στο πάνω μέρος του ματιού:eek:Η αίσθηση που είχε όταν τον τράβηξα ήταν αηδία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Οι φακοί γλυστράνε όταν αρχίζουν και πολυμερίζονται! Το έχω πάθει πολλές φορές! Νόμιζα ότι μου είχε πέσει και είχε γλυστρίσει δεξιά μέσα στην κόγχη ιουυυ.
Το χρώμα των "διάφανων" φακών εξαρτάται από τη μάρκα! Οι παλιοί μου ήταν γαλάζιοι (αλλά δεν φαινόταν πολύ στο μάτι) και οι νέοι μου είναι πρασινωποί και κάνει τα μάτια μου ακόμα πιο πράσινα...χαχαχα συμφέρει :p

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς circle lenses ? Aυτοί που μεγαλώνουν την ίριδα του ματιού ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Φορουσα πριν κατι χρονια φακους αλλα πραγματικα δεν με βολευαν καθολου!!!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifigenia18

Νεοφερμένος

Η ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εγω φοραω εδω και 3 χρονια φακους dispo fresh!!!φετος ειπα να δοκιμασω καποια αλλη μαρκα κ μου προτειναν καποιοι φιλοι μ τους Johnson & Johnson.δν μπορουσα να τους συνηθισω με τπτ....ασε π επειδη φετος επεσε πολυ διαβασμα λογω πανελληνιων φορουσα μονο γυαλια κ δν μπορουσα να βαλω φακους!τωρα αρχιζω σιγα σιγα παλι να τους συνηθιζω....Σκεφτεστε να κανετε λέιζερ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
φοραω 2 χρονια διχως να με εχουν ενοχλησει καθολου.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ με φακους;) αλλα πολλες φορες μ εχουν παει στο πισω μερος του ματιου....

εχω ακουσει οτι οι εγχρωμοι φαινονται ψευτικοι και δεν αξιζουν τα λεφτα τους.ισχυει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι οι εγχρωμοι φαινονται ψευτικοι και δεν αξιζουν τα λεφτα τους.ισχυει???

αναλογα το χρωμα των ματιων σου και ο φακος που θα παρεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Για μαυρα ματια δηλαδη τι παιζει?


Πβς γινονται πιο ανοιχτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!

Αύριο θα πάω να πάρω φακούς επαφής και έχω κάποιες ερωτήσεις. Ξέχασα να ρωτήσω την οφθαλμίατρο μου..

1) Η οφθαλμίατρος μου μίλησε για τρεις μάρκες, Ciba Vision, Bausch & Romb και Johnson. Ποια προτίνετε;
2) Ποιο υγρό καθαρισμού μου προτίνετε;
3) Σε κατάστημα με οπτικά ρώτησα και μου είπαν ότι στοιχίζουν γύρω στα 10-15 ευρώ ενώ οι Ciba 30 αλλά είναι 3 ζευγάρια. Θέλω να ρωτήσω επειδή έχω και αστιγματισμό εκτός από μυωπία πρέπει να γίνει ειδική παραγγελία; Θα στοιχίσουν περισσότερο;

Όπως καταλαβαίνεται είμαι άσχετη γι' αυτό HELP!!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!

Αύριο θα πάω να πάρω φακούς επαφής και έχω κάποιες ερωτήσεις. Ξέχασα να ρωτήσω την οφθαλμίατρο μου..

1) Η οφθαλμίατρος μου μίλησε για τρεις μάρκες, Ciba Vision, Bausch & Romb και Johnson. Ποια προτίνετε;
2) Ποιο υγρό καθαρισμού μου προτίνετε;
3) Σε κατάστημα με οπτικά ρώτησα και μου είπαν ότι στοιχίζουν γύρω στα 10-15 ευρώ ενώ οι Ciba 30 αλλά είναι 3 ζευγάρια. Θέλω να ρωτήσω επειδή έχω και αστιγματισμό εκτός από μυωπία πρέπει να γίνει ειδική παραγγελία; Θα στοιχίσουν περισσότερο;

Όπως καταλαβαίνεται είμαι άσχετη γι' αυτό HELP!!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

1)Γνωρίζω και χρησιμοποιώ Bausch & Romb και είναι πολύ καλή μάρκα.
2)Opti-free
3)Είναι πιο ακριβοί λόγω μυωπικού αστιγματισμού.Η παραγγελία δε γνωρίζω κατά πόσο διαφέρει απ' τους κανονικούς , αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι ειδική παραγγελία και αργούν λίγο παραπάνω να έρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Hepburn

Νεοφερμένος

Η Sofia Hepburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Οι φακοί με αστιγματισμό έρχονται αναγκαστικά σε πακετάκια των τριών,δεν μπορείς να τους πάρεις ξεχωριστά γιατί είναι ειδική παραγγελία...Αν έχεις διαφορετικό βαθμό ή διαφορετικές μοίρες σε κάθε μάτι αναγκαστικά θα πάρεις δύο πακετάκια.Δεν είναι πολύ ακριβότεροι από τους άλλους μόνο που καθυστερούν λίγο να έρθουν...Εγώ για παράδειγμα που μένω σε επαρχιακή πόλη τους παραγγέλνω μισό μήνα νωρίτερα...Για υγρό χρησιμοποιώ τώρα τελευταία το aqua max και είναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ααα ωραία.. Ευχαριστώ πολύ!

Έχω 0,50 και 0,75 αστιγματισμό σε αριστερό και δεξί μάτι αντίστοιχα.. και μυωπία.. κλαψ

Μετά από 5 χρόνια περίπου με γυαλιά νομίζω πως ήρθε η ώρα για φακούς.. Το μόνο που με αγχώνει είναι το πως θα τους βάζω και το πως θα τους βγάζω..

Και πάλι ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top