Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,256 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,602 μηνύματα σε 74,182 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 593 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγόρευση των κινητών τηλεφώνων στο σχολικό χώρο

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 17:59, 16-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος
Ναι, εντάξει, αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις. Πάντως στην τιβί έχουμε δει τόσα και τόσα σχολεία που είναι σε αθλία κατάσταση, δεν ξέρεις με έναν σεισμό τι μπορεί να γίνει

Έστω, αν γίνει κάτι έκτατο, καταλαβαίνεις μάι πόιντ
Βρε Γιώργο,ας φτιάξουν τα σχολεία τότε,τα κινητά που κολλάνε???Και σεισμός μπορεί να γίνει,και πλημμύρα,και πυρκαγιά αλλά αυτός δεν είναι λόγος ύπαρξης των κινητών στο σχολείο,ήμαρτον!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 18:00, 16-02-07:

Λοιπον θα πω δυο πραγματακια...
Το κινητο στο σχολειο τα παιδια ΔΕΝ το εχουν για να παιρνουν τους γονεις τους.ΟΚ;Το γεγονος ομως οτι μπορει να θελουν να παρουν για να πουν κατι πολυ προωπικο που ΔΕΝ θα μπορουν να το κανουν απο το γραφειο δεν μπορει να το αποκλεισει κανεις!Ετσι;
Μου ειχε τυχει και ημουν σε πολυ δυσκολη θεση να μιλησω απο εκει!(Μην μου πειτε να πω στο διευθυντη ή την γραμματεα να βγουν εξω!Απλουστατα δεν γινεται)
(Το παραπανω ειναι παρεθενση)

Το 2ο και σημαντικο ειναι το γεγονος οτι ο μαθητης πολλες φορες μετα το σχολειο στο καπακι μπορει να χρειαστει να παει φροντηστηριο,μαθηματα,προπονησεις κτλ κτλ.(Εγω ετσι εκανα)
Αρα το κινητο, αναγκαστικα θα πρεπει να το εχει παο το πρωι μαζι του.
Απλουστατα θα πρεπει να βαλει στο νιονιο του να μην το χρησιμοποιει μεσα στην ταξη αφου απαγορευεται.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Καθηγητής

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:06, 16-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος
ΛΝαι πρέπει να τον διδάξει το σχολείο. Πρέπει να ρίχνει και "τιμωρίες" στις επαναλαμβανόμενες παραβατικές συμπεριφορές. Αλλά μάι πόιντ ιζ ότι ο πραγματικός ρόλος της τιμωρίας είναι να υποβάλλει το μαθητή σε σκέψεις, ώστε να καταλάβει ο μαθητής (αλλά και οι υπόλοιποι) ότι δεν θα πρέπει να ξανακάνει τη Χ ή Ψ ενέργεια γιατί είναι θέμα σεβασμού προς τον καθηγητή κι όχι θέμα εκφοβισμού.
Αν και ανοίγεις μεγάλο κεφάλαιο και οφφτόπικ επίσης
Το σχολείο από μόνο του δεν μπορεί να καταστείλει την παραβατική συμπεριφορά ακόμα και αν χρησιμοποιεί τα καλύτερα θεωρητικά πλαίσια που υπάρχουν όταν μετά το σχολείο στο σπίτι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος... Όταν το παιδί στο σπίτι δεν έχει καμία συνέπεια για την συμπεριφορά του στο σχολείο...
Και δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά μπορεί να θεωρώ τον διευθυντή μου τον μεγαλύτερο #@#@$% (που μια χαρά είναι ο άνθρωπος πραγματικά) και μπορεί να μην τον σέβομαι ως άνθρωπο αλλά έχω μάθει να σέβομαι την θέση του και την ηλικία του...

απλό και κατανοητό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 18:06, 16-02-07:

Καλά τώρα ψύλλους στ'άχυρα ψάχνουμε...

Το συντομότερο ανέκδοτο είναι "ελληνική παιδεία" απ'όλες τις απόψεις...
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:19, 16-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Ρε Γιωργο, θα μας τρελανεις τελειως!!!!
Δηλαδη τωρα λες οτι τα παιδια εχουν κινητα στο σχολειο για περιπτωση σεισμου η αλλων καταστροφων??
Φυσικά και όχι, τα έχουν συνήθως για να μιλάνε με φίλους ή για μόστρα. Εγώ έφερα ένα ακραίο παράδειγμα περίπτωσης όπου θα μπορούσε να ήταν χρήσιμο. Αυτά βέβαια δεν συμβαίνουν τέτοια καθε μέρα και δεν προβλέπονται, οπότε και δεν έχει νόημα να το έχει μαζί του ο μαθητής στην πλειονότητα των περιπτώσεων.

Το να το έχει μαζί του για περιπτώσεις έκτατης ανάγκης δεν είναι κακό. Το να το χρησιμοποιεί όμως σαν τη μόνη δικαιολογία, ενώ μόνο γι'αυτό δεν το χρησιμοποιεί είναι κάπως.. [και είναι ουσιατικά αυτό που λες εσύ, io-io ]

Επισης, ποσες φορες εχεις δει μαθητη να μιλαει με τους γονεις του απο το σχολειο? Λες να μη φτανουν 2 τηλεφωνα???
Καμία, μιλάνε μόνο με φίλους

Κι αν το παιδι θελει κατι πολυ προσωπικο μπορει α) να χρησιμοποιησει το γραφειο του διευθυντη και να ζητησει να μιλησει μονος του (σε μας τουλαχιστον παντα μονος σου ησουν αν ηθελες να παρεις τηλ ή β) να περιμενει να παει σπιτι του!
Σ' αυτό πάω πάσο, δεν το 'χα σκεφθεί

Βέβαια, για να ξανακάνω το δικηγόρο του διαβόλου (), πόσους διευθυντές/γραμματείς/καθηγητές ξέρεις που θα αφήσουν το γραφεί τους για να μιλήσει το μικρό με τους δικούς του;

Η αλήθεια πάντως είναι ότι τα πολύ προσωπικά περιστατικά (πουχου χτύπα ξύλο συγγενής στην εντατική) δεν συμβαίνουν συχνά. Και γι'αυτό (ξέχασα να το τονίσω) αυτά είναι εξαιρέσεις κι όχι ο κανόνας

Πάντως θυμάμαι ούτε εγώ είχα κινητό στο σχολείο, γιατί δεν το χρειαζόμουν εκεί μέσα. Το είχα μόνο τις Δευτέρες, που πήγαινα καπάκι φροντιστήριο.
Αρχική Δημοσίευση από Mario
Το 2ο και σημαντικο ειναι το γεγονος οτι ο μαθητης πολλες φορες μετα το σχολειο στο καπακι μπορει να χρειαστει να παει φροντηστηριο,μαθηματα,προπονησεις κτλ κτλ.(Εγω ετσι εκανα)
Αρα το κινητο, αναγκαστικα θα πρεπει να το εχει παο το πρωι μαζι του.
Απλουστατα θα πρεπει να βαλει στο νιονιο του να μην το χρησιμοποιει μεσα στην ταξη αφου απαγορευεται.
Αυτό ακριβώς
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:35, 16-02-07:

Στο (πολύ ορθό κατ'εμέ) επιχείρημα του Πάνου πάντως, δεν απάντησε κανείς.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:01, 16-02-07:

σε ποιο επιχείρημα αναφέρεσαι? γιατί εγώ δεν το θεωρώ καν επιχείρημα το ότι ΑΝ πρέπει να επικοινωνήσει ο μαθητής με τους γονείς του πως θα το κάνει....

γιατί αν υπάρχει τέτοιο θέμα, ας παίρνει το κινητό του, ας το κλεινει, ας το δίνει το πρωί στον διευθυντή του σχολείου, κι ΑΝ στη διάρκεια της μέρας πρέπει να επικοινωνήσει για σοβαρότατο λογο με το σπιτι του, το ζητάει, το ανοιγει και καλει.

Υπερβολική ενέργεια σε υπερβολικό (κατ εμε) επιχείρημα (αν ειναι)
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:18, 16-02-07:

Δεν εννοώ αυτό το επιχείρημα, εννοώ αυτό:

Αλήθεια, υποθέτουμε ότι ένας μαθητής χρησιμοποιεί το κινητό του και για τις δυνατότητες PIM, αλήθεια τι κάνει αυτός ο μαθητής; Ή μήπως δεν αναγνωρίζεται την ανάγκη για την κατοχή μιας συσκευής με λειτουργίες PIM από έναν μαθητή
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:28, 16-02-07:

Τι είναι PIM;
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 23:32, 16-02-07:

Ουσιαστικά organiser
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Φοιτητής

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 16,003 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:38, 16-02-07:

http://en.wikipedia.org/wiki/Persona...mation_manager
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:41, 16-02-07:

Δευτέρα και Τρίτη Λυκείου κατέληγα να γράφω τόσα διαγωνίσματα που έχανα το μπούσουλα. Από τη στιγμή που τα πέρναγα στο κινητό μου (στο ημερολόγιο για την ακρίβεια) με βοήθησε πάρα πολύ

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο, πάντως εμένα αυτό μου 'ρθε. Θα μπορούσα κάποιος να πει ότι υπάρχουν και οι λεγόμενες "αντζέντες" ή να περάσει τα διαγωνίσματα στο κινητό στο σπίτι, αλλά εμένα αυτό μου ήταν πολύ πιο βολικό
Έτσι μόλις έκανα ανασκόπηση του μήνα, οι ημέρες που είχα γράψει κάτι ήταν bold-αρισμένες κι ήξερα ότι τότε έγραφα κάτι.

Έπρεπε να ψάξω, όντως
Θενξ
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 23:50, 16-02-07:

Ας εχει ατζεντα. Το κινητο εχει ως πρωταρχικη του χρηση την επικοινωνια με αλλα ατομα. Και αυτο απαγορευεται στα σχολεια. Με την ιδια λογικη, θα επρεπε να τα επιτρεψουμε γιατι εχουν calculator!
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΤΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 16,003 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:00, 17-02-07:

Μα το calculator επιτρέπεται αρκετές φορές ζητάνε και καθηγητες.

Όσο για την ατζέντα, μην συγκινείς την απλή χειρόγραφη με ένα smartphone ή PDA γιατί δεν έχει νόημα
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 00:02, 17-02-07:

Βρε Exposed, ποσα πραγματα μπορει να εχει καποιος μαθητης να κανει που να μην τον βολευει η χειρογραφη ατζεντα? Εγω παντως ακομα αυτη χρησιμοποιω.
Και ενταξει, ας το χρησιμοποιει. Ας το εχει μαζι του. ΚΛΕΙΣΤΟ. Οταν φυγει απο το σχολειο, ας το ανοιξει. Εκτος αν μου πεις οτι θελει να τον ειδοποιει το κινητο του για το ποιο μαθημα εχει την επομενη ωρα....

Οσο για το calculator, εννοω του κινητου. Ενα απλο calculator το ξερω οτι επιτρεπεται.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:06, 17-02-07:

δε σας έχει μιλήσει κανένας για τα ημερίσια ημερολόγια ε?

τι να πω...
προφανώς δεν έχω να πω κάτι... είμαι πολλά χρόνια πίσω
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:09, 17-02-07:

Και ενταξει, ας το χρησιμοποιει. Ας το εχει μαζι του. ΚΛΕΙΣΤΟ. Οταν φυγει απο το σχολειο, ας το ανοιξει.
Ουσιαστικά εδώ είναι το πρόβλημά μας.. Εφόσον τα περισσότερα παιδιά ΔΕΝ μπορούν για τους Χ, Ψ λόγους να το κάνουν αυτό, πέφτει η ολική απαγόρευση..

Κάτι σαν "πονάει δόντι-κόβει κεφάλι" ένα πράγμα;
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 00:13, 17-02-07:

Παιδιά συγνώμη αλλά νομίζω χάνουμε την ουσία...
Εντάξει,χρήσιμο θα ήταν να το έχει το κινητό σαν ηλεκτρονική ατζέντα αλλά σε καμία περίπτωση απαραίτητο!!!

Χρήσιμο θα ήταν με αυτήν την έννοια να έχει και ένα laptop και να ανοίγει την Mathematica κάθε φορά που έχει Μαθηματικά,να το πάρει και αυτό μαζί του??
Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:15, 17-02-07:

Βρε Exposed, ποσα πραγματα μπορει να εχει καποιος μαθητης να κανει που να μην τον βολευει η χειρογραφη ατζεντα? Εγω παντως ακομα αυτη χρησιμοποιω.
Και ενταξει, ας το χρησιμοποιει. Ας το εχει μαζι του. ΚΛΕΙΣΤΟ. Οταν φυγει απο το σχολειο, ας το ανοιξει. Εκτος αν μου πεις οτι θελει να τον ειδοποιει το κινητο του για το ποιο μαθημα εχει την επομενη ωρα....
okey άλλα για να το έχει κλειστό και να μπορεί να το χρησιμοποιεί σαν ατζέντα πρέπει να είναι λίγο ακριβό (δλδ να υποστηρίζει flight mode), γιατί μπορεί να θέλει να σημειώσει ένα διαγώνισμα που γράφει, τέσπα δεν είναι και τόσο τραγικό αυτό αλλά εδώ μιλάμε για ολική απαγόρευση των κινητών στο σχολείο, τι θα κάνει ο μαθητής; θα τα γράφει σε χαρτάκια και μετά στο σπίτι του στο outlook?
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 00:19, 17-02-07:

Μου φαίνεται οτι εδω πέρα ο καθένας κρίνει εξ'ιδίων τα αλλότρια. Ο ένας "δεν χρησιμοποιώ PIM άρα δεν είναι απαραίτητες", ο άλλος "δεν μεγάλωσα με κινητό, άρα τι το χρειάζονται αυτοί;", ο άλλος "εγώ χρησιμοποιώ πολύ δυνατότητες PIM άρα τι θα κάνει ο 1 στους 1000 σαν εμένα;" κοκ
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 00:20, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_

Χρήσιμο θα ήταν με αυτήν την έννοια να έχει και ένα laptop και να ανοίγει την Mathematica κάθε φορά που έχει Μαθηματικά,να το πάρει και αυτό μαζί του??

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
τι θα κάνει ο μαθητής; θα τα γράφει σε χαρτάκια και μετά στο σπίτι του στο outlook?
Ναι.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:21, 17-02-07:

ε νομίζω ότι είναι λογικό να σκέφτεσαι βάση των εμπειριών σου...
εγω πως να σκεφτώ το πόσο απαραίτητο είναι να τηλεφωνώ στην οικογένεια μου απ το σχολείο ( δουλευόμαστε) αφού δεν είχα καν κινητό?
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 00:22, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ε νομίζω ότι είναι λογικό να σκέφτεσαι βάση των εμπειριών σου...
εγω πως να σκεφτώ το πόσο απαραίτητο είναι να τηλεφωνώ στην οικογένεια μου απ το σχολείο ( δουλευόμαστε) αφού δεν είχα καν κινητό?
Ναι αλλά έτσι συντηρείται το χάσμα γενεών. Επειδή οι μεγαλύτεροι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:25, 17-02-07:

Καταρχας... δεν κρίνει κανένας.... σχολιάζει....

Και με αυτό το σκεπτικό, μπορεί κάλλιστα κάποιος άλλος να πει, ότι και το παιδι δεν προσπαθεί να έρθει πιο κοντα στον γονιό και να δει κι αυτο την άλλη μεριά του ενήλικα και συντηρεί επίσης το χάσμα....

Δε συμφωνω... το να έχεις βιώσει μια κατάσταση και να λες... εγω επέζησα έτσι, δεν ειναι κακό.... δεν είναι βεβαια υποχρεωτικό να ζησει και ο αλλος έτσι, μιας που ετσι δεν υπαρχει εξέλιξη. Αλλα όταν τελικά η ελευθερία γίνεται ασυδοσία.. ε καποιος πρεπει να βαλει φρενο
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 00:25, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ναι αλλά έτσι συντηρείται το χάσμα γενεών. Επειδή οι μεγαλύτεροι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια.
Δεν διαφωνώ,απλά μια μικρή παρατήρηση....
Θεωρώ ότι το χάσμα γενεών είναι καλό,φυσιολογικό και πρέπει να υπάρχει!Δηλαδή δεν θέλω να σκέφτομαι ότι το παιδί μου θα συμφωνεί με όλες τις απόψεις μου,έλεος!

Το πρόβλημα στην σημερινή κοινωνία είναι ότι δεν έχουμε χάσμα γενεών αλλά χάσμα...λίγων ετών!!Εμένα αυτό είναι που με ανησυχεί...
Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 00:28, 17-02-07:

Στα διαγωνίσματα μα τα έπαιρναν τα κινητά και τα έβαζαν στην έδρα και οποίος τελείωνε το έπαιρνε (το κινητό)...
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,914 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:07, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
.....η ελευθερία γίνεται ασυδοσία.. ε καποιος πρεπει να βαλει φρενο
ακριβως αυτο.....
οκ...οι εποχες αλλαζουν.....και μαζι με αυτες και ολοι εμεις....αλλα το φρενο πλεον ειναι απαραιτητο....
Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:53, 17-02-07:

Πια ακριβώς είναι ασυδόσια? Το ότι ο μαθήτης δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα τεχνολογικά επιτευγματά στην διαδικασία της εκπαίδευσης του επειδή οι καθηγητές δεν μπορούν να επιβάλλουν το κύρος τους?
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 11:55, 17-02-07:

Εντάξει,χρήσιμο θα ήταν να το έχει το κινητό σαν ηλεκτρονική ατζέντα αλλά σε καμία περίπτωση απαραίτητο!!!

Bone επαναλαμβάνομαι....
Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:00, 17-02-07:

Bone επαναλαμβάνομαι....
υποτίθεται ότι οι μαθήτες με το λαπτοπ των 100 θα εχουν στην διάθεση τους και τετοια προγραμματα
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 12:03, 17-02-07:

υποτίθεται ότι οι μαθήτες με το λαπτοπ των 100 θα εχουν στην διάθεση τους και τετοια προγραμματα
Το laptop των 100 θα το έχουν ανοιχτό μέσα στην τάξη????
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:26, 17-02-07:

Πια ακριβώς είναι ασυδόσια? Το ότι ο μαθήτης δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα τεχνολογικά επιτευγματά στην διαδικασία της εκπαίδευσης του επειδή οι καθηγητές δεν μπορούν να επιβάλλουν το κύρος τους?
Βρε Πάνο μου δεν είναι θέμα κύρους το να υπάρχει μαθητής που να έχει το κινητό του ανοιχτό εν ώρα μαθήματος και να ασχολείτε με sms, με παιχνίδια κλπ....
Είναι θέμα της ποιότητας του ίδιου του μαθητή...
Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι συνειδητοποιημένοι ... και δεν ξέρω και γιατι να πρέπει να είναι μικρά παιδια....
ΛΟΓΙΚΟ είναι μικρά παιδιά να θέλουν να κάνουν τον χαβαλέ τους...
Το τεχνολογικό θέμα που αναφέρεις είναι ΕΞΑΙΡΕΣΗ.... ΕΣΥ κατά 99% είσαι ΕΞΑΙΡΕΣΗ... εκτός αν απ τους 25 συμμαθητές σου, μπορείς να μου πεις με βεβαιότητα ότι ΚΑΙ οι 25, ενδιαφέρονται να έχουν ανοιχτό το κινητό τους για την Τεχνολογική πρόσβαση που έχουν με αυτό
Αν μου το παραδεχτείς αυτο... πάω ειλικρινά πάσο και ζητάω συγγνωμη
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 16:59, 17-02-07:

Το laptop των 100 θα το έχουν ανοιχτό μέσα στην τάξη????
Αυτό είναι το νόημα. Να γίνεται το μάθημα με τη βοήθεια του.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 17:16, 17-02-07:

Αυτό είναι το νόημα. Να γίνεται το μάθημα με τη βοήθεια του.
Aυτο θα ηταν πραγματικα το ιδανικο...
Αλλα μπορει να γινει κατι τετοιο;(πρακτικα μιλαμε.)
αληθεια laptop των 100 ευρω το εχετε βρει πουθενα εσεις;
Αλλο για το project, οτι θα εβγαιναν μεσα στο 2007.
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:28, 17-02-07:

Αυτή ήτανε και η σκέψη μου πιο πάνω... Ότι εφόσον τα παιδιά στην πλειονότητα των περιπτώσεων (υπάρχουν κι εξαιρέσεις) δεν τα χρησιμοποιούν για τη διευκόλυνσή τους στο μάθημα, έχουν πέσει αυτές οι απαγορεύσεις. Αυτό που χρειάζεται είναι αλλαγή νοοτροπίας. Όσο εξιδιανικευμένο κι αν φαίνεται, δεν βλέπω πώς αλλιώς μπορεί να αρθεί αυτό το μέτρο..

Βέβαια, παιδιά είναι, αν δεν κάνουν και μία τρέλα πότε θα την κάνουν; Ίσως είναι καλύτερα έτσι, να κρατήσουν αυτή τη νοοτροπία, να παραμείνουν παιδιά και να ισχύει η απαγόρευση. Αλίμονο αν σκεφτόντουσαν όλα τα παιδιά σαν εμάς τους... μεγαλύτερους
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 17:33, 17-02-07:

Marie, λες να είχαν ξοδευτεί τόσα χρήματα για μια ουτοπία;
Γιώργο, το θέμα είναι οτι οι "νόμοι" πρέπει να μην αδικούν κανέναν, ΟΥΤΕ τις εξαιρέσεις...
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:40, 17-02-07:

Γιώργο, το θέμα είναι οτι οι "νόμοι" πρέπει να μην αδικούν κανέναν, ΟΥΤΕ τις εξαιρέσεις...
Αν είδες πιο πάνω είπα ότι για μένα αυτό είναι κάτι σαν "πονάει δόντι, κόβει κεφάλι"

Εδώ σε θέλω κάβουρα (δεν πάει σε σένα Λία ). Μπορείς να μου φτιάξεις ένα νόμο που δεν θα αδικεί τις "εξαιρέσεις" και θα τηρείται από τους υπόλοιπους;

Και κάτι άλλο, τώρα που το θυμήθηκα, για τα λάπτοπ μες στο μάθημα. Θα ήταν ίσως χρήσιμα. Πουχου ας πούμε η wikipedia για την αναζήτηση ενός όρου.
Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αυτή η εικόνα είναι too much για την ελληνική κοινωνία στη δεδομένη στιγμή. Ακόμα κι εγώ δεν έχω καταλήξει κάπου.... [λέω όμως ότι θα' ταν χρήσιμο]
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 17:41, 17-02-07:

Εγω δεν λεω τιποτα...εσυ τα εχεις δει τα pc των 100Εuro;
Ρωταω καθαρα και μονο απο περιεργεια,γιατι με το θεμα αυτο εχω καιρο να ασχοληθω.(Εχω μεινει π.χ. σε αυτο που προσφερουν τα ιταλικα πανεπιστημια και λεγεται "ενας καπουτσινο για ενα pc)

Το δευτερο που λες Λια ειναι πολυ σωστο, αλλα και το πλεον δυσκολο να συμβει.
Εγω το ειπα στην αρχη ασρχη του θεματος.Μεση λυση θα μπορουσε να βρεθει.
Απλως επειδη αυτη η μεση λυση (πολυ σωστα αυτο που λες εσυ πιο πανω) θελει οργανωση,μυαλο κτλ κτλ, για να γινει, προτιμαμε την λυση της ολικης απαγορευσης.τι πιο ευκολο;
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:54, 17-02-07:

Marie, λες να είχαν ξοδευτεί τόσα χρήματα για μια ουτοπία;
η ζωή είναι άδικη έτσι κι αλλιώς
οι εξαιρέσεις είναι ΖΗΤΗΜΑ να είναι πέντε όλες κι όλες σε ένα ολόκληρο σχολικό συγκρότημα....
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 16:04, 18-02-07:

Βρε παιδια, σιγα την αδικια που ειναι να μην μπρορεις να χρησιμοποιεις την ηλεκτρονικη σου ατζεντα μεσα στην ταξη για να σημειωνεις τα διαγωνισματα. Χρησιμοποιειστε ΑΤΖΕΝΤΑ. Κι ας μην κανει μπιπ μπιμ πριν το καθε διαγωνισμα, δεν εγινε και τιποτα. Jesus.
Παράθεση

Φοιτητής

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:12, 18-02-07:

Βρε παιδια, σιγα την αδικια που ειναι να μην μπρορεις να χρησιμοποιεις την ηλεκτρονικη σου ατζεντα μεσα στην ταξη για να σημειωνεις τα διαγωνισματα. Χρησιμοποιειστε ΑΤΖΕΝΤΑ. Κι ας μην κανει μπιπ μπιμ πριν το καθε διαγωνισμα, δεν εγινε και τιποτα. Jesus.
Μα το θεμα ειναι οτι σημερα ενα μεγαλο ποσοστο απο τις ηλεκτρονικες αντζεντες είναι κινητά ή είναι και κινητά
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 16:16, 18-02-07:

Δεν ειπα ηλεκτρονικη ατζεντα, ειπα σκετο ατζεντα, μπλοκακι, organiser, πως το λενε βρε παιδι μου.
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 16:33, 18-02-07:

αληθεια laptop των 100 ευρω το εχετε βρει πουθενα εσεις;
Αλλο για το project, οτι θα εβγαιναν μεσα στο 2007.
Ναι, εγινε η παρουσιαση του στο Πα.Μακ στις 2 Φεβρουαριου, οποτε σιγουρα ειναι "ζωντανο" το project! Μαλιστα η Κυβερνηση ειπε οτι καποιες χιλιαδες μαθητων θα το παρουν στα χερια τους τον ερχομενο Σεπτεμβριο, και μεσα στα (αμεσα) επομενα χρονια θα το εχουν ολοι οι μαθητες (Τωρα φυσικα αυτο το μεταφραζεις σε πραγματικες υλοποιησεις, οπως θες εσυ) Το κοστος μαλιστα, αναμενεται να πεσει μεσα στα επομενα χρονια, αν οι πωλησεις του εξελιχθουν οπως περιμενουν.

Οσο για το θεμα αυτο καθ' αυτο, τα περισσοτερα απο αυτα που εχω να πω εχουν ηδη ειπωθει, και μιας και βαριεμαι να γραφω τωρα μακροσκελεστατα posts, αν θυμηθω θα αναφερω τις αποψεις μου αργοτερα!

EDIT: "Το πρόγραμμα «Ένας Φορητός Ανά Παιδί», που ίδρυσε ο Νίκολας Νεγκρεπόντε του MIT με στόχο το κλείσιμο του ψηφιακού χάσματος, ξεκινά το Φεβρουάριο τη διάθεση των πρώτων 2.500 φθηνών υπολογιστών σε οκτώ αναπτυσσόμενες χώρες.

Πρόκειται για την πρώτη φάση του προγράμματος, πριν την έναρξη της μαζικής παραγωγής πέντε εκατ. φορητών υπολογιστών που προγραμματίζεται για τον Ιούλιο. Όπως αναφέρει το Reuters, το κόστος σε αυτή τη φάση εκτιμάται στα 150 δολάρια ανά μηχάνημα.

Οι υπεύθυνοι εκτιμούν ότι η τιμή θα πέσει στα 100 δολάρια τον επόμενο χρόνο, στη διάρκεια του οποίου προβλέπεται να παραχθούν 50 εκατ. μονάδες. Μέχρι το 2010, περίπου 150 εκατ. φτωχοί μαθητές σε όλο τον κόσμο εκτιμάται ότι θα χρησιμοποιούν τον πράσινο, φιλικό για τα παιδιά φορητό υπολογιστή.

Ο φορητός θα διανεμηθεί και σε μαθητές στην Ελλάδα τον Σεπτέμβριο.
"

Απο το http://opensoft.sch.gr/index.php?nam...rticle&sid=162, που ειχε ως πηγη το in.gr
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomniac : 18-02-07 στις 16:40.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 16:41, 18-02-07:

Τhanks insomniac!!!!
Aυτο ηθελα να μαθω!
Παράθεση

haroula1924

Νεοφερμένος

H haroula1924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H haroula1924 έγραψε στις 18:51, 24-02-07:

Πάντως εγώ που πηγαίνω σε ιδιωτικό μαθητής έπαιζε παιχνίδια με το κινητό και αφού τον είδε ο καθηγητής του είπε" όρεξη έχεις να φας αποβολή; κλειστο.'' Ακόμα και στους διαδρόμους με τα κινητά κυκλοφορούν. Κι εγώ το παίρνω αλλά το έχω κλειστό. Από ανάγκη γιατί με το λεωφορείο μέχρι το σπίτι μου είναι 1+ ώρα. Άμα γίνει κάτι..; Πάντως ακόμα και αν είναι πάρα πολύ καλό σχολείο μάλλον δεν είναι αυστηρά γιατί όλα ελεγχονται και δεν μπορεί να γίνει κάτι. Το τυπικό όμως ισχύει.
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:02, 24-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από haroula
Πάντως εγώ που πηγαίνω σε ιδιωτικό μαθητής έπαιζε παιχνίδια με το κινητό και αφού τον είδε ο καθηγητής του είπε" όρεξη έχεις να φας αποβολή; κλειστο.'' Ακόμα και στους διαδρόμους με τα κινητά κυκλοφορούν. Κι εγώ το παίρνω αλλά το έχω κλειστό. Από ανάγκη γιατί με το λεωφορείο μέχρι το σπίτι μου είναι 1+ ώρα. Άμα γίνει κάτι..; Πάντως ακόμα και αν είναι πάρα πολύ καλό σχολείο μάλλον δεν είναι αυστηρά γιατί όλα ελεγχονται και δεν μπορεί να γίνει κάτι. Το τυπικό όμως ισχύει.
Ειδικά αυτό στους διαδρόμους έχει παραγίνει. Κι εγώ που πήγαινα σε ιδιωτικό έβλεπες (κυρίως τις πρώτες μέρες της σχολικής χρονιάς) σχεδόν όλους τους μαθητές να μιλάνε με κάποιον στο κινητό.. Άρχισαν βέβαια οι.. κατασχέσεις (παράνομο κατ' εμέ) και κάπως μειώθηκε...
Παράθεση

δi0m (diomidis)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O δi0m έγραψε στις 15:05, 26-02-07:

Εγω δν μπορω να καταλαβω τι θελουν οι συμμαθητες μου το κινητο στο σχολειο??να μιλανε με τις κοππελες τους στο διπλα τμημα?ή να ανταλασουν ''πονηρα'' με ''μπλουτουθ'' την ωρα του μαθηματος?αμα θελεις να ακους μουσικη φανταστικε μου συμμαθητη στα διαλειματα...μην εχεις για μοστρα το τελευταιο μοντελο της μοτορολα(βλεπετε εδω ειμαστε κηφησσια...),παρε ενα αι-ποντ(που ειναι και ακριβο,γιατι εδω ειμαστε κηφησσια) και ακου την μουσικη σου χωρις να εχεις τον κινδυνο οτι θα σου το κατασχεσουν οι καθηγητες...
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 15:09, 26-02-07:

χαχα!!!Γεια σου βρε diomidi!!!
Μοναδικο ποστ, οχι αστεια!!!
RESPECT!
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Απόφοιτος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 18:57, 26-02-07:

αυτο πρεπει να μπει στα best of
Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 20:22, 26-02-07:

Ναι οντως
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους