[23/5/2012] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 30 33.0%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 17 18.7%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 20 22.0%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 16 17.6%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 6 6.6%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 2.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
και εγώ για τους πληθυσμούς έγραψα στο Γ2... το χάσαμε
εγω το 3ο συμπερασμα εγραψα :P στο ποστ του ΝΙκου αναγερομουν... μαλλον τις επιασα ολες τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αν δει κάποιος καθηγητής Βιολογίας αυτό το μήνυμα, ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα, για να ρωτήσω μερικές μου απορίες! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evaki:)

Νεοφερμένος

Η evaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά....
εγώ έπιασα όλο το A...όλο το B...
από το Γ έγραψα όλα όσα ζητούσαν απλά στο Γ1 προσπάθησα να προσαρμόσω το οικοσύστημα που μου έδινε σαν το πινακάκι με τις καμηλοπαρδάλεις....λέτε να μου κόψουν;;;....
και επίσης έγραψα όλο το Δ απλά στο Δ2 έγραψα όλη την θεωρία για φωτοχημικό νέφος...αιτιολόγησα σωστά την πρώτη καμπύλη αλλα όχι την δεύτερη....
λέτε να κόψουν πολύ;;;....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Λοιπόν για να χαρείτε όλοι το Υπουργείο έβγαλε απόφαση και θα παρθούν ως σωστές ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ απαντήσεις στο Δ1.
:) Τώρα ηρεμήστε και πάμε γερά αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπόν για να χαρείτε όλοι το Υπουργείο έβγαλε απόφαση και θα παρθούν ως σωστές ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ απαντήσεις στο Δ1.
:) Τώρα ηρεμήστε και πάμε γερά αύριο!

Δεν βλεπω κατι σχετικο στην σελιδα του υπουργειου...!

Σταματιστε ρε παιδια με την παραφιλολογια, αν καποιος εχει πηγη για αυτα που λεει να την ποσταρει, αλλιως καλητερα να λεει πως "ακουσε" και οχι πως ισχυει απαρετιτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Λοιπόν για να χαρείτε όλοι το Υπουργείο έβγαλε απόφαση και θα παρθούν ως σωστές ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ απαντήσεις στο Δ1.
:) Τώρα ηρεμήστε και πάμε γερά αύριο!
Επειδή όπως φαίνεται δεν υπάρχει τέτοια ανακοίνωση στο σαιτ του υπουργείου, μπορείς να ανεβάσεις το λινκ της αν θέλεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Δεν βλεπω κατι σχετικο στην σελιδα του υπουργειου...!

Σταματιστε ρε παιδια με την παραφιλολογια, αν καποιος εχει πηγη για αυτα που λεει να την ποσταρει, αλλιως καλητερα να λεει πως "ακουσε" και οχι πως ισχυει απαρετιτα

H καθηγήτρια μου επικοινώνησε με την υπεύθυνη του φροντιστηρίου.Τους ειδοποίησε το Υπουργείο για ό,τι έγραψα παραπάνω.Αν δεν ήταν σίγουρο ΔΕΝ θα το έγραφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
H καθηγήτρια μου επικοινώνησε με την υπεύθυνη του φροντιστηρίου.Τους ειδοποίησε το Υπουργείο για ό,τι έγραψα παραπάνω.Αν δεν ήταν σίγουρο ΔΕΝ θα το έγραφα.

Η καθηγιτρια σου, με την υπευθηνη του φροντιστιριου.. Καλα μεχρι εδω. Το υπουργειο απο που ξεφυτρωσε; Και εκατσε το υπουργειο να με καποιο φροντιστιριο...!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Χωρίς κανένα επιχείρημα για την ύπαρξη ασάφειας ή για την ορθότητα της απάντησης ότι (εμμέσως) όσο προχωράμε στο ποτάμι μειώνεται το οξυγόνο (wtf) έγινε δεκτή και αυτή η απάντηση. Μάλιστα. Η μόνη σαφής απάντηση απο χθες ανήκει στον οεφε. Και μαντεψτε τι λέει; Α=οξυγόνο..

Εγώ πάντως την πιστεύω την Χρύσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λολ. Κι εγώ νόμιζα ότι το ότι κοίταζα τη Δ 5 ώρες, ήταν λόγω του ότι δεν είχα διαβάσει τόσο καλά. :redface:
Δεν ήξερα ότι είχε γίνει τόσο μεγάλο θέμα και μάλιστα μόλις τελείωσα και μίλησα με άλλα παιδιά που έδιναν Μαθ. τους είχα πει "ήταν μακράν πιο εύκολα από περυσι". Λολ. Δε ξέρω, δε μπορώ να' μαι αντικειμενική μάλλον.:worry:
Αλλά δε βαριέσαι. Μη κολλάτε σ' αυτά, πάμ παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuccessPrincess

Νεοφερμένος

Η SuccessPrincess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπον για να τελειωνουμε με αυτη τη συζητηση συμφωνα με επισημη ανακοινωση της ΚΕΕ σωστη απαντηση ειναι
Α: αποικοδομητες
Β: οξυγονο

και οποιος θελει να αμφισβητησει ας διαβασει εδω https://www.pde.gr/index.php?topic=25934.0 (μιλανε βαθμολογητες)

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Σόρρυ κιόλας, αλλά από το λινκ που παραθέτεις που ακριβώς φαίνεται αυτό που λες; Οι δυο που ανέφεραν τη γνώμη τους (oparin, debio) διαφωνουν με τη γενική στάση και επισημαίνουν ότι α=οξυγόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuccessPrincess

Νεοφερμένος

Η SuccessPrincess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
debio: Η καμπύλη Β που πέφτει θα έπρεπε να είναι των αποικοδομητών και η καμπύλη Α που ανεβαίνει το Ο2! Αλλιώς είναι σαν να λέμε ότι στο σημείο που πέφτουν τα απόβλητα το νερό είναι πλούσιο σε οξυγόνο και απαλλαγμένο από αποικοδομητές και τα πράγματα χειροτερεύουν όταν απομακρυνόμαστε από το σημείο που πέφτουν τα λύμματα.
Η ΚΕΕ έδωσε το ανάποδο.

oparin (σελ. 2) Επειδή συμμετείχα στην προφορική εξέταση φυσικώς αδυνάτων μαθητών, η πλειοψηφία των βιολόγων (και μένα του ιδίου) υποστήριξαν το αντίθετο από την απάντηση του υπουργείου για το θέμα Δ1. Το βαθμολογικό κέντρο ύστερα από επιμονή μας ζήτησε διευκρίνιση και το ΚΕΕ επέμεινε στην απάντησή του. Όλοι οι συνάδελφοι ανεξαρτήτως άποψης βαθμολόγησαν τελικά με βάση τις υποδείξεις του υπουργείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Μα είναι ήδη γνωστό αυτό και πρόκεται περί πιθανού λάθους του υπουργείου, το οποίο και δεν μπορεί να παρθεί εύκολα πίσω. Γι' αυτό και δεν βγήκαν ακόμη οι τελικές ανακοινώσεις σχετικά με τη βαθμολόγηση των γραπτών, παρά τα όλα όσα ακούγονται.

Επίσης, κάποιος που να μου απαντήσει στο γιατί είναι λογικό, το ότι όσο απομακρυνόμαστε από το σημείο απόρριψης, τόσο πέφτει το οξυγόνο; Δεν μπορώ να το κατανοήσω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asoskaro

Νεοφερμένος

Ο asoskaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
κατσε ρε φιλε απο που κ ως που;;;
δηλαδη εμεις που το απαντησαμε σωστα χανουμε -2 μορια;;;

μονο στην ελλαδα αυτα. συγχαρητηρια σε οσους απαντησαν το λαθος, μπραβο παιδια. σορρυ που δε σκεφτηκαμε το πιθανο λαθος που κανει το υπουργειο. γαμω το συστημα μας γαμω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuccessPrincess

Νεοφερμένος

Η SuccessPrincess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ίσως να είναι ατυχής η επιλογή της λέξης απόσταση. Αλλα εφ´ όσον έπρεπε να αιτιολογησουμε με βαση τον ευτροφισμο δεν μπορούμε να λέμε οτι το οξυγόνο αυξάνεται και οι αποικοδομητες μειώνονται Αφού το βιβλίο λέει το αντίθετο.

Πάντως και η Πανελληνια Ενωση Βιοεπιστημονων είπε οτι Α: αποικοδομητες (αν και τόνισε οτι με τα δεδομένα της άσκησης δεν υπήρχε μονοσήμαντη απάντηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cellar2door

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ουτε εγω το εγραψα οποτε μπορει να μας κοψουν τα μισα μορια...που ειναι γυρω στα 2..ακομα και αν τα κυτταρα π προσβαλλει δεν εχουν καμια σχεση με τη δομη του hiv, στο βιβλιο τα γραφει στη δομη...οποτεεεε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Άρχισαν και οι δημόσιες τοποθετήσεις των βαθμολογητών:
https://www.alfavita.gr/artro.php?id=64860
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cellar2door

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημερα. Εγω στη δομη του HIV δεν εγραψα ποια κυτταρα προσβαλλει. Λετε να μου κοψουν?




ουτε εγω το εγραψα οποτε μπορει να μας κοψουν τα μισα μορια...που ειναι γυρω στα 2..ακομα και αν τα κυτταρα π προσβαλλει δεν εχουν καμια σχεση με τη δομη του hiv, στο βιβλιο τα γραφει στη δομη...οποτεεεε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Βρε παιδιά, δεν το παίζω ξερόλας, αλλά και εμείς με βάση τον ευτροφισμό απαντήσαμε. όμως αυτό που λέει το βιβλίο αναφέρεται στον χρόνο. Το φαινομενο του ευτροφισμού όμως εξασθενεί όσο απομακρυνόμαστε από το σημείο απόρριψης. Απλή λογική. Αυτό είναι ακόμη πιο προφανές αν σκεφτούμε το οξυγόνο, το οποίο είναι λογικό να αυξανεται οσο απομακρυνόμαστε από το σημείο όπου συμβαίνει ο ευτροφισμός.

Δεν αντιβαίνει στο βιβλίο, αλλά ο ευτροφισμός εξασθενεί.

Και μια πιο έγκυρη πήγη σε σχέση με μένα, αν και εξακολουθω να πιστεύω ότι δεν χρειαζεται η άποψη ειδικών για να κατανοήσουμε τι συμβαίνει πράγματι.
https://oefe.gr/Portals/0/Themata/2012/Biologia_Genikis_Paideias_2012_oefe.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top