ΟΕΦΕ: Φυσική Γ' Λυκείου

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αν έχει κανείς τα θέματα, ας τα ανεβάσει όπως και στα μαθηματικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ασε!!! Θεμα β: Κατι με μεση ισχυς μαλλον λαθος το κανα, μια συνθετη ταλαντωση ευκολη, κρουση 5 σωματων(αυτο δεν λεγεται κρουση παρτουζα λεγεται :P), και ενα ευκολο doppler.
Θεμα Γ: Η ανατροπη... Ηλεκτρομαγνητικο κυμα εξισωσεις και στιγμυοτυπο, εμπαινε σε ενα τριγωνο πρισμα(πολυ γεωμετρια γαμω :@ ).
Θεμα Δ: Καλα και γαμω τα θεματα... Οριζοντιο ελατηριο(χωρις σωμα) με ενα σκοινι δενεται σε διπλη τροχαλια, αλλα 3 νηματα που συνδεουν σωματα(το 1 νημα ηταν ελαστικο και εκανε ταλαντωση.. οτι να ναι).
Για πειτε ρε παιδια τι κανατε στο ΘΕΜΑ Δ?
Στο θέμα Β τι νομίζεις πως έκανα; :P Έγραψα πως το συνωt είναι ίσο με ημ(ωt + π) οπότε μπάι μπάι 7 μόρια!)
Παρτούζα; Όργιο ολόκληρο ήταν. :P
Στο Θέμα Δ κάναμε τον σταυρό μας. :P

Το Θέμα Γ το έλυσα γρήγορα λόγω Φυσικής Γενικής. Hallelujah! :P
Είδα κάπου πως σας έστειλαν διευκρινίσεις. Εμάς δε μας έστειλαν. :confused:

Στο Θέμα Β, στο Β.1. το γ) δε βάλατε; Εγώ αυτό έβαλα. :P

Παιδιά το τέταρτο θέμα, αυτό με την κινητική ενέργεια το έκανα με ΘΜΚΕ αλλά δε μου έβγαινε το π*υστικο οπότε το παράτησα. Βασικά, το Δ.3. και το Δ.4. δεν τα 'γραψα καν στο καλό γιατί δεν είχα άλλο χρόνο και είχα ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εντάξει το τέταρτο θέμα... ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!!!!
Έχω σωστά το πρώτο και το δεύτερο ερώτημα, μετά πώς το ξέχασα μωρέ ότι έχουμε δύο κυλίνδρους και όχι έναν και έβαλα το μ1 να κάνει ΑΑΤ....
Τελοσπάντων. Ξέρει κανένας για το θέμα 2 το ένα ποια είναι η σωστή αιτιολόγηση? Η σωστή απάντηση είναι ίσα, αλλά εγώ είπα απλώς ότι αφού ξεκινάμε από την ηρεμία και έχουν ίδια ω στο τέλος, θα έχουν ίδια ωμέση, άρα από τον τύπο Pμ=ωμ*τ αφού είναι ίδιες οι ροπές θα είναι ίσα και αυτά. Πόσο ελλειπές/λάθος είναι, ξέρει κανείς? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εχμ,όσοι γράψανε,κοιτάξτε το spoiler.
Aκριβώς StratosRIP,έλεγε με σταθερό ρυθμό και το γ ήταν η στροφορμή.Αφού ΔL/Δt=σταθερό,η στροφορμή αυξάνεται με σταθερό ρυθμό.
Αυτό με την ηχητική πηγή δεν ήταν doppler.Ήθελε να μπερδέψει.Τουλάχιστον έτσι όπως το στείλαν στην αρχή,γιατί εμένα διευκρίνηση δε μου ήρθε.Ανεξάρτητα με το τί συχνότητα ακούει ο παρατηρητής,τα μέγιστα που φτάνουν σε αυτόν είναι όσα παράγει η ηχητική πηγή,οπότε το πήγα έτσι.Δεν ξέρω...:/
Τώρα,για το 4ο θέμα.Στο πρώτο πήρα ισσοροπίες για όλα τα σώματα,μετά πήρα Στ για την τροχαλία και έβγαλα την T3 η οποία είναι ίση με την Fεπ. άρα από τον τύπο Fεπ=kx βγάζες το X1.
Στο 2ο υποερώτημα,η Fεπ μένει ίδια,το ελατήριο αβαρές,το νήμα το ίδιο,άρα T3 ίδια.Η T4 αλλάζει όμως.Λύνεις ως προς T4 στη Στ=Ιαγων και όπου αγων βάζεις αcm/R.Τη σχέση που βγάζεις (2,25αcm+2,5) την αντικαθιστάς στο ΣF=m1αcm και βγαίνει το αcm.Μετά με αντικατάσταση,προκύπτει αγων=150/13.
Στ 3 υποερώτημα...ωχ αμαν!Έπρεπε πρώτα να πείς οτι η Fεπ θα συνεχίσει να αυξάνεται μέχρι κάποια στιγμή να δημιουργεί την ίδια ροπή με το Τ4 οπότε και το σώμα m1 αποκτά τη μέγιστη ταχύτητα και αρχίζει από εκεί και πέρα να επιβραδύνεται.Τ4 σε εκείνη τη στιγμή είναι ίση με m1g=10N.Άρα Τ3'=20Ν.Fεπ=20Ν.Βρίσκεις το x'.Είναι 0,1m.Αφαιρείς το x και μένει οτι από τη στιγμή που κόψαμε το νήμα,το νήμα 3 τυλίχτηκε στο αυλάκι κατα 0,075m.Αφού Δχ=ds1=θr και ds2=θR αν διαιρέσεις κατα μέλη,βγαίνει οτι ds1=2ds2 άρα το νήμα 4 έχει ξετυλιχθεί κατα 0,15m.Θέτεις το σημείο με τη μεγαλύτερη u,δηλαδή 0,15m κάτω ως σημείο μηδενικής Δυναμικής ενέργειας και κάνεις ΑΔΜΕ.Βγάζεις έτσι την Kmax της μεταφορικής.Πρέπει όμως να βγάλεις και το ω.Οπότε υπολογίζεις το μέγιστο u και το αντικαθιστάς στον τύπο u=ω/R.Αφού βγάλεις και το ω,μπορείς να βρεις την μέγιστη περιστροφική,και να τις προσθέσεις για να απαντήσεις επιτέλους αυτό το ατελείωτο υποερώτημα.
Το Δ4 έβγαινε με μια νέα AΔΜΕ.Έθετες ως στάθμη μηδενικής Δυναμικής ενέργειας το σημείο που σταματούσε,οπότε έβγαινε Kmax μεταφορικής+U=0.
Έλυνες ως προς h και το αποτέλεσμα το πρόσθετες στα 0,15m που είχε ήδη ξετυλιχθεί στο προηγούμενο υποερώτημα μέχρι εκείνο το σημείο.
Το Δ5 ήταν μια απλή περίπτωση ταλάντωσης,αλλά έπρεπε κάποιος να σκεφτεί οτι η F=100Δl λειτουργεί ως δύναμη επαναφοράς.Ταλάντωση από ακραία θέση,άρα η u ξαναμηδενίζεται μετά από T/2.Δηλαδή θα έχει διανύσει 2Α.Βρίσκεις το l που είναι η απομάκρυνση από το Φ.Μ. του νήματος στη θέση ισορροπίας,από τον τύπο m2g-Kl=0.Βγαίνει 0,05m.Το αφαιρείς από την αρχική Δl=0,2m και μένει Α=0,15m.Άρα διένυσε 2Α=0,3m.

Ευτυχώς πιάστηκα πρώτα με Δ1,Δ2 και Δ5 και άφησα Δ3 και Δ4 για το τέλος.Το Δ3 το έλυσα με το που μου τελείωσε ο χρόνος.Στο τέλος με το έξτρα άγχος δεν ξέρω αν θα προλάβαινα/κατάφερνα να το λύσω. :/

Μόλις ξύπνησα από έναν πολύωρο ύπνο,που μου χρειαζόταν για να μου φύγει ο πονοκέφαλος,και τώρα ετοιμάζομαι για μια πολύωρη καφεδιά και ότι προκύψει! :P
Να μαζέψουμε δυνάμεις,να λιώσουμε αύριο στη Χημεία,γιατί προβλέπω να βαράνε και εκεί την Παρασκευή. -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Εντάξει το τέταρτο θέμα... ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!!!!
Έχω σωστά το πρώτο και το δεύτερο ερώτημα, μετά πώς το ξέχασα μωρέ ότι έχουμε δύο κυλίνδρους και όχι έναν και έβαλα το μ1 να κάνει ΑΑΤ....
Τελοσπάντων. Ξέρει κανένας για το θέμα 2 το ένα ποια είναι η σωστή αιτιολόγηση? Η σωστή απάντηση είναι ίσα, αλλά εγώ είπα απλώς ότι αφού ξεκινάμε από την ηρεμία και έχουν ίδια ω στο τέλος, θα έχουν ίδια ωμέση, άρα από τον τύπο Pμ=ωμ*τ αφού είναι ίδιες οι ροπές θα είναι ίσα και αυτά. Πόσο ελλειπές/λάθος είναι, ξέρει κανείς? :P
Δεν θα στο κοψει ολο αυτο ειναι το μονο σιγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εντάξει το τέταρτο θέμα... ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!!!!
Έχω σωστά το πρώτο και το δεύτερο ερώτημα, μετά πώς το ξέχασα μωρέ ότι έχουμε δύο κυλίνδρους και όχι έναν και έβαλα το μ1 να κάνει ΑΑΤ....
Τελοσπάντων. Ξέρει κανένας για το θέμα 2 το ένα ποια είναι η σωστή αιτιολόγηση? Η σωστή απάντηση είναι ίσα, αλλά εγώ είπα απλώς ότι αφού ξεκινάμε από την ηρεμία και έχουν ίδια ω στο τέλος, θα έχουν ίδια ωμέση, άρα από τον τύπο Pμ=ωμ*τ αφού είναι ίδιες οι ροπές θα είναι ίσα και αυτά. Πόσο ελλειπές/λάθος είναι, ξέρει κανείς? :P

Είναι λάθος νομίζω. :/
Μόρια από την αιτιολόγηση δεν θα πάρεις.Θα πάρεις όμως τα 2 μόρια της σωστής απάντησης.
Όπως γράφεις και εσύ,το ω που αντικατέστησες στον τύπο,είναι το μέσο.Πέρα από το οτι τα τελικά ω ήταν ίσα,δεν μπορείς να γνωρίζεις τίποτα για τα ω σε ενδιάμεσες θέσεις.Αν και έχω και μια υποψία,ρώτα καλύτερα το φυσικό σου για σιγουριά,οτι τον τύπο P=τω μπορείς να τον εφαρμόσεις μόνο για στιγμιαίες ταχύτητες. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Εχμ,όσοι γράψανε,κοιτάξτε το spoiler.
Aκριβώς StratosRIP,έλεγε με σταθερό ρυθμό και το γ ήταν η στροφορμή.Αφού ΔL/Δt=σταθερό,η στροφορμή αυξάνεται με σταθερο ρυθμοps
αααααααΤα νευρα μου τι μ***κια πηγα και απαντησα στο 1ο θεμα :@ -5 ακομα γαμω την τρελα μου!

15-16 εγραψα οπως τα υπολογιζω... Τραγικο... Αμα πεσουν τετοια και στις πανελληνιες την κατσαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ρε παιδια πειτε μου οτι το στερεο πηγανε πανω κατω;; Εγω νομιζα αριστερα δεξια :P
D1) Βρηκα 0.025m
Δ2) επιταχυνση 150/13 ή 125/13 δεν θυμαμαι αλλα και τα δυο βλακειες μου φαινονται :P
Δ3) Εγραψα τους τυπους το αφησα για το τελος(γτ περιμενα οτι ηθελε παρα πολλα), και ερχετε ο αλλος και μου λεει 5 λεπτα ακομα :( ...
Δ4)Εδω εκανα κτ τρελο. Βρηκα την μεγιστη επιμικυνση δηλαδη ποτε η τροχαλια θα παει προς τα αριστερα(εγω θεωρησα οτι κανει κατι σανα ταλαντωση δεξια και αριστερα) και βρηκα ποσο θα κινηθει το ελατηριο αρα το σωμα θα κινηθει s'=sR αφου ειναι στην περιφερεια.... Οτι να ναι
Δ5)Εδω θεωρησα(πολυ θεωρω σημερα :P ) οτι κανει ταλαντωση το σκοινι αφου ειναι ελαστικο με ΔΛ=Α=0.2m αφου αρχιζει απο ακραια(δεν εχει ταχυτητα οταν κοβεται) αρα θα διανυσει 2Α για να φθασει στην απεναντι.
Παντως ο φυσικος στο φροντιστηριο ειπε πως δεν αξιζει να λυσεις ενα τετοια θεμα... Και νομιζω εχει δικιο γτ ηταν πολυ τραβηγμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Pfffff το θέμα με το Δ5 είναι ότι το νήμα είναι όντως ελαστικό και λειτουργεί όντως σαν ελατήρηιο αλλά μέχρι το φυσικό του μήκος (δηλαδή μέχρι 0,15 πάνω έβγαινε νομίζω) Από εκεί και μετά επειδή δεν είναι ελατήριο, παύει να ασκεί δυνάμεις και κάνεις ΑΔΜΕ με αρχική ταχύτητα την μέγιστη της ΘΙ και άγνωστο το τελικό ύψος....


Μπουρδες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
εε οχι παω να κανω αδμε αλλα μετα θυμηθηκα οτι ειναι ελατηριο(κτ θυμομουν απο την διευκρινηση) ... ξενερωσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τί έλεγε η διευκρίνηση ρε παιδιά?
Αυτό με το ελαστικό νήμα,δεν το σκέφτηκα καθόλου!rea_94 έχεις δίκιο.Αλλά WTF?!Τέρμα καμένο. :P Ούτε που θα σκεφτόμουν οτι κάνει οριζόντια βολή σε εκείνο το σημείο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Σποϊλερ
Χοχοχ τα πήγα άθλια! Ενω μπορούσα πολυ καλύτερα.
Απο τι βλέπω το Δ2 το έχω σωστο αλλα εγω είδα τέτοιο αριθμο και τα έπαιξα. Φανταστικά ότι τα έχω λαθος οπότε το έλεγξα το ξαναελεγξα δε βρήκα λαθος. Έχασα χρόνο και το Δ3 την λογικη που είπατε την είχα σωστη το αιτιολογησα αλλα δεν έβαλα νούμερα
Το ίδιο σο Δ4 και στο Δ5 τα είχα παίξει. Το μυαλο μου δουλευε σαν παιδιου με αϊκιου 80
Στο Δ5 θεώρησα επίσης ταλαντωση. Βρήκα ΘΙ κτλπ κτλπ. Και τελικα βρήκα αποτέλεσμα 1,95m
^_^ δε ξενερωσα. Με τέτοιο τέταρτο το να κάνω

Στο τρίτο δε νομίζω να έχω κάνει λαθος. Και στο 2ο το 1 απο τα 4 το έχασα. Σκατα αλλα δε πειράζει όσο μας πληγώνει τόσο μας πορωνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
κ γω εμαθα 150/13 το βγαλα και ημουνα σιγουρος οτι θα το χω κανει λαθος και το λυσα 3 φορες στο προχειρο και το ελεγξα ...(ουτε εγω δεν θυμαμαι ποσες) με αποτελεσμα να μην μου μεινει χρονος για το Δ3(Που το αφησα για το τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει πως βγηκε το Δ1 αν θυμαται βεβαια λιγο πιο αναλυτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Λοιπον επαιρνες ισορροπια για καθε σωμα αρχικα που ηταν ευκολο. Το ελατηριο ειχε μια δυναμη fελ=T3 αφου ισορροπει. Επαιρνες και για τροχαλια ΣΤ=0 και εβρισκες T3=5N αρα fελ=5Ν οποτε kΔl'=5 και εβγαινε Δl'=0.025m, η μονη δυσκολια ηταν στο πανω πανω σωμα που επαιρνες οτι F=T2+m2g και την F την εβρισκες 20Ν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Tελικα στο Doppler ποιο ηταν το σωστο και γιατι?? Στο 1ο απεδειξα τον τυπο P=τω και τις εβγαλα ισες τις P.. Ειμαι σωστος η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
το 1000 ηταν σωστο... Αιτιολογηση: Η πηγη εχει σταθερη ταχυτητα μετρου 50 m/s και διανυει αποσταση d=25m για να φθασει τον παρατηρητη. t=d/u=2.5sec ... Οταν η πηγη περναει διπλα απο το παρατηρητη ακουνε τον ιδιο ηχο fa=fs αρα N=f's*t=1000...
Αυτο με την ισχυ εγω το χω κανει μαλλον λαθος(επαιξα με ροπες αδρανειας και μαλλον μπερδευτηκα) οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Ναι αλλα σε ολη τη διαρκεια της κινησης δεν ισχυει αυτο... Μονο εκεινη τη στιγμη Fa=Fs σε ολη την αλλη κινηση Fa>Fs και μιλουσε για ολη τη διαρκεια της κινησης... Τεσπα δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Κοιτα πρωτα απ'ολα δεν σου εδεινε οτι uηχ=340m/s αρα απο κει κατευθειαν σκεφτεσαι οτι δεν θα χρειαστεις το fa. Και απο οτι θυμαμαι ελεγε ποσα μεγιστα θα ακουσει ο παρατηρητης οταν φθασει σε εκεινον η πηγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimmyCool

Νεοφερμένος

Ο JimmyCool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν πολυκατάλαβα το 3ο θέμα...το θυμάται κανένας ψυλοαναλυτηκά ? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top