Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,766 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 513 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[20/5/2013] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
Άριστα 18-20
35
60,34%
Πολύ καλά 15-18
13
22,41%
Καλά 12-15
2
3,45%
Μέτρια 10-12
2
3,45%
Όχι καλά 5-10
0
0%
Καθόλου καλά 0-5
6
10,34%

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 17:09, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από lizzy
θελει και τα δυο σταδια αφου τα βοηθητικα Τ ενεργοποιουνται στο πρωτο σταδιο....εγω παντως εγραψα και για το λινναιο γιατι λεει αυτα για το φυλο και τις κλασεις..
Ναι αλλά θες απ'την στιγμή που ενεργοποιούνται τα Τ-λεμφοκύτταρα, που είναι η στιγμή που ξεκινά η χυμική ανοσία, συνεπώς δεν χρειαζόταν
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

El_Greko

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη El_Greko
Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O El_Greko έγραψε στις 17:49, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από shadowstep00
Προσωπικά μου φάνηκαν αρκετά εύκολα. Το μόνο λάθος που έκανα είναι στην ομοιόσταση έγραψα τη συγκέντρωση το C02 στο αίμα αντι για επίπεδα. Και στη γλυκόζη τα επίπεδα στο αίμα. Δηλαδή να ανέστρεψα... δεν ξέρω πόσο θα μου κόψουν απο εκεί...
Δεν θα σου κοψουν τιποτα.Σωστα ειναι και ετσι οπως τα εγραψες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sky'sTheLimit
H Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Sky'sTheLimit έγραψε στις 17:59, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καλά αυτό με τον Λινναίο...
Ερώτηση:"Σε ποιες περιπτώσεις κατά την ταξινόμηση των οργανισμών χρησιμοποιείται το τυπολογικό κριτήριο;"
Απάντηση:γράφεις το κριτήριο ομοιότητας μεταξύ οργανισμων για μονογονία κλπ και μετά λέει το βιβλίο! "Με βάση αυτό το τυπολογικό κριτήριο έχει ταξινομηθεί το σύνολο των διαφορετικών οργανισμών του πλανήτη και έχει γίνει δυνατή η συγκρότηση ευρύτερων ταξινωμικών βαθμίδων πέρα από το είδος..."
Επομένως είναι καθαρά μέσα στην απάντηση και όποιος δεν το γράφει χανει τα μισά μόρια! Δες το λογικά: Είναι δυνατόν 8 μόρια για 5-8 σειρές;;;
γιατι η χυμικη ανοσια ποσες σειρες ειναι?και πιανουν τ ιδια μορια! τωρα βλακεια αυτο με τον λινναιο αλλα οκ!

katerina16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katerina16
H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 18:07, 20-05-13:

Την Βιολογία την είχα παρατήσει μία ολόκληρη χρονιά ...μόνο το πρώτο κεφάλαιο ήξερα κι έφταναν οι μέρες που θα έδινα δεν ήξερα 2ο και 3ο κεφάλαιο ..3 μέρες ΕΛΙΩΣΑ ...χθες το βράδυ τέλειωσα διάβασμα 3 και σηκώθηκα ξανά 6 για επανάληψη αλλά άξιζε τον κόπο...ήξερα όλα τα θέματα ...άλλα τα έγραψα όπως τα έλεγε τα βιβλίο άλλα με δικά μου λόγια ..και δεν είναι ιστορία που θέλει παπαγαλία ...ήμαρτον!! ..και τώρα μόλις γύρισα σπίτι και κοίταξα τις απαντήσεις με πετσόκοψα λιγάκι όταν υπόλογιζα τις μονάδες και μου βγήκαν τελικά 91 ... ...μακάρι ..τι να πω ...

ΚΑΙ ΝΑΙ !! ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 2ο! ...

Τώρα πάμε για τα μαθήματα κατεύθυνσης! Καλή συνέχειαααα <3

panosmalko

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panosmalko
Ο panosmalko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O panosmalko pannelinies 2013 ! έγραψε στις 18:14, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Sky'sTheLimit
γιατι η χυμικη ανοσια ποσες σειρες ειναι?και πιανουν τ ιδια μορια! τωρα βλακεια αυτο με τον λινναιο αλλα οκ!
συμφωνω ! κι εγω το σκεφτηκα αυτο..το ηξερα γαμωτο,πφφ και το 96 καλο ειναι

ViPeRMiMiS (FA)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ViPeRMiMiS
Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων (ΑΕΙ/Σάμος) . Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O ViPeRMiMiS έγραψε στις 18:15, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από katerina16
Την Βιολογία την είχα παρατήσει μία ολόκληρη χρονιά ...μόνο το πρώτο κεφάλαιο ήξερα κι έφταναν οι μέρες που θα έδινα δεν ήξερα 2ο και 3ο κεφάλαιο ..3 μέρες ΕΛΙΩΣΑ ...χθες το βράδυ τέλειωσα διάβασμα 3 και σηκώθηκα ξανά 6 για επανάληψη αλλά άξιζε τον κόπο...ήξερα όλα τα θέματα ...άλλα τα έγραψα όπως τα έλεγε τα βιβλίο άλλα με δικά μου λόγια ..και δεν είναι ιστορία που θέλει παπαγαλία ...ήμαρτον!! ..και τώρα μόλις γύρισα σπίτι και κοίταξα τις απαντήσεις με πετσόκοψα λιγάκι όταν υπόλογιζα τις μονάδες και μου βγήκαν τελικά 91 ... ...μακάρι ..τι να πω ...

Γιατι αν επεφτε θα κολλαγες; μια πραξουλα δεν μπορεις να κανεις; (Α ναι, θεωρητικη θα εισαι )
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sky'sTheLimit
H Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Sky'sTheLimit έγραψε στις 18:37, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από panosmalko
συμφωνω ! κι εγω το σκεφτηκα αυτο..το ηξερα γαμωτο,πφφ και το 96 καλο ειναι
ενταξει εννοειται πως ειναι καλο αλλα υποτιθεται πως πηγαμε για 20

katerina16

Φοιτητής

H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 18:56, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ViPeRMiMiS
Γιατι αν επεφτε θα κολλαγες; μια πραξουλα δεν μπορεις να κανεις; (Α ναι, θεωρητικη θα εισαι )
ΞΑΝΑΛΕΩ ότι δεν είχα δώσει τη σημασία που έπρεπε στο 2ο κεφάλαιο,συνεπώς δεν είχα κάνει καθόλου ασκήσεις,ούτε στο σχολείο είχαμε κάνει κάτι ,επίσης φροντ δεν πήγαινα οπότε ΝΑΙ θα κόλλαγα ,κι όχι επειδή δεν ξέρω πολλαπλασιασμό ή διαίρεση ..αλλά επειδή δεν ξέρω τη μεθοδολογία μιας άσκησης...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 18:59, 20-05-13:

Χαχαχα κι εγώ μια απ'τα ίδια, μόνο πρώτο και μέχρι κύκλο άνθρακα απ'το δεύτερο, αλλά πήγαινα φροντ. και είχα μια γενική ιδέα και για τα υπόλοιπα Μπράβο πάντως και το 91 μια χαρά βαθμός είναι, αν και πιστεύω πως δεν είναι και τόσο αυστηροί ώστε να σε πετσοκόψουν:p

katerina16

Φοιτητής

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 19:09, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!
Χαχαχα κι εγώ μια απ'τα ίδια, μόνο πρώτο και μέχρι κύκλο άνθρακα απ'το δεύτερο, αλλά πήγαινα φροντ. και είχα μια γενική ιδέα και για τα υπόλοιπα Μπράβο πάντως και το 91 μια χαρά βαθμός είναι, αν και πιστεύω πως δεν είναι και τόσο αυστηροί ώστε να σε πετσοκόψουν:p
Εγώ πιστεύω ότι θα έχω παρακάτω από 91 ..χοχο ..και πότε δεν ξέρεις που θα πέσει το γραπτό σου ..

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:39, 20-05-13:

Απορώ με αυτούς που διαλέγουν άλλα μαθήματα........ ΕΙΔΙΚΆ ΙΣΤΟΡΙΑ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:09, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Είχαμε και ένα παιδί που έδινε ιστορία σήμερα Αλλά για να τη διαλέγουν τους αρέσει λογικά#

aggeliki!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggeliki!
H aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H aggeliki! έγραψε στις 20:21, 20-05-13:

να ρωτησω κατι... ο σκυλος και ο λυκος ανηκαν στο ιδιο γενος; (θεμα Δ)

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 20:27, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Είχαμε και ένα παιδί που έδινε ιστορία σήμερα Αλλά για να τη διαλέγουν τους αρέσει λογικά#
ναι αλλά γιατί να επιβαρύνεις τοοοοσο τον εαυτό σου χωρίς λόγο?

ΝΙΚΟΣ Σ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣ Σ.
Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν.) Γενική Σειρά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

O ΝΙΚΟΣ Σ. έγραψε στις 20:36, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι τρελαίνονται να παπαγαλίζουν λες και είναι ρομποτάκια.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greysanatomy
Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

O Greysanatomy έγραψε στις 21:10, 20-05-13:

Ρε παιδιά στα πολλαπλής γιατί δεν είναι η επιδερμική εξάτμιση αφού έλεγε αν θυμάμαι καλά.Η εξάτμιση κατά την οποία απομακρύνεται νερό από την επιφάνεια των φύλλων ονομάζεται επιδερμική εξάτμιση και διακρίνεται από την διαπνοή.Σε αυτή τη περίπτωση και η διαπνοή και η επιδερμική εξάτμιση δεν είναι σωστά.Εξηγήστε μου αν μπορείτε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Solmyr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Solmyr
Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 538 μηνύματα.

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 21:14, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Greysanatomy
Ρε παιδιά στα πολλαπλής γιατί δεν είναι η επιδερμική εξάτμιση αφού έλεγε αν θυμάμαι καλά.Η εξάτμιση κατά την οποία απομακρύνεται νερό από την επιφάνεια των φύλλων ονομάζεται επιδερμική εξάτμιση και διακρίνεται από την διαπνοή.Σε αυτή τη περίπτωση και η διαπνοή και η επιδερμική εξάτμιση δεν είναι σωστά.Εξηγήστε μου αν μπορείτε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Διαπνοή είναι η απομάκρυνση νερού μέσω των στομάτων,των πόρων δηλαδή της επιδερμίδας των φύλλων.
Αντίθετα εξάτμιση είναι η απομάκρυνση νερού από οποιαδήποτε επιφάνεια με τη μορφή υδρατμών.

Η ερώτηση ήταν η:Η απομάκρυνση του νερού μέσω των στομάτων των φύλλων ονομάζεται...

Ποιο σου φαίνεται ότι ταιριάζει περισσότερο?

Γενικά εφόσον αναφέρει τα στόματα πρέπει κατευθείαν να σκεφτείς τη διαπνοή.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

O Greysanatomy έγραψε στις 21:19, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Solmyr
Διαπνοή είναι η απομάκρυνση νερού μέσω των στομάτων,των πόρων δηλαδή της επιδερμίδας των φύλλων.
Αντίθετα εξάτμιση είναι η απομάκρυνση νερού από οποιαδήποτε επιφάνεια με τη μορφή υδρατμών.

Η ερώτηση ήταν η:Η απομάκρυνση του νερού μέσω των στομάτων των φύλλων ονομάζεται...

Ποιο σου φαίνεται ότι ταιριάζει περισσότερο?

Γενικά εφόσον αναφέρει τα στόματα πρέπει κατευθείαν να σκεφτείς τη διαπνοή.
Λέει στην επιφάνεια των φύλλων δεν αναφέρει κορμούς και τέτοια.Τα στόματα βρίσκονται αποκλειστικά στα φύλλα.

Αλλά όχι αφού το καλό βιβλίο αναφέρει τα στόματα μόνο στην διαπνοή είναι η διαπνοή η σωστή.Τελοσπάντων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 21-05-13 στις 13:15. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 21:24, 20-05-13:

Μόνο μέσω της διαπνοής διαφεύγει νερό από τα στόματα, το βιβλίο καλά τα λέει. Δεν βγάζει νόημα η 'εξάτμιση' από την επιφάνεια των στομάτων, αφού τα στόματα κοινώς τρύπες είναι.

Βασικά δεν κατάλαβα πού είναι το πρόβλημα...

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

O Greysanatomy έγραψε στις 21:26, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
Μόνο μέσω της διαπνοής διαφεύγει νερό από τα στόματα, το βιβλίο καλά τα λέει. Δεν βγάζει νόημα η 'εξάτμιση' από την επιφάνεια των στομάτων, αφού τα στόματα κοινώς τρύπες είναι.

Βασικά δεν κατάλαβα πού είναι το πρόβλημα...
Εγώ θεωρώ πως και τα δύο είναι σωστά.Αλλά έβαλα επιδερμική εξάτμιση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:38, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
ναι αλλά γιατί να επιβαρύνεις τοοοοσο τον εαυτό σου χωρίς λόγο?
Εμένα ρωτάς; Εγώ τη μισώ την ιστορία

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 21:43, 20-05-13:

Η εξάτμιση αναφέρεται στην απώλεια νερού μέσω της επιφάνειας των φύλλων
Η διαπνοή στην απώλεια νερού μέσω των φύλλων, των πόρων δηλαδή της επιδερμίδας!
Οπότε η σωστή απάντηση είναι η διαπνοή
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

O Greysanatomy έγραψε στις 21:48, 20-05-13:

Η εξάτμιση αναφέρεται στην απώλεια νερού μέσω της επιφάνειας των φύλλων
Η διαπνοή στην απώλεια νερού μέσω των φύλλων, των πόρων δηλαδή της επιδερμίδας!
Οπότε η σωστή απάντηση είναι η διαπνοή
Για να το λέτε όλοι έτσι θα είναι πάντως δεν μπορώ να εντοπίσω τη διαφορά 5 μόρια δεν πειράζει 18 θα έχω πάρει.Μια χαρά τέλεια.Αποχαιρετάω από τώρα τις Ιατρικές

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mathitis13
Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O mathitis13 έγραψε στις 21:50, 20-05-13:

Για να το λέτε όλοι έτσι θα είναι πάντως δεν μπορώ να εντοπίσω τη διαφορά 5 μόρια δεν πειράζει 18 θα έχω πάρει.Μια χαρά τέλεια.Αποχαιρετάω από τώρα τις Ιατρικές
με την εξατμιση το νερο ειναι πανω τα φυλλα και γινεται υδρατμος και φευγει!στην διαπνοη το νερο απο το εσωτερικο των φυτων διαφευγει μεσω των στοματων στην ατμοσφαιρα!αλλο το ενα αλλο το αλλο!

Johnnaousa

Φοιτητής

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 21:52, 20-05-13:

σκέψου τους πόρους σαν μικρές τρυπούλες πάνω σε μια επιφάνεια, κατά την διαπνοή το νερό βγαίνει μέσα από αυτές τις τρυπούλες από το εσωτερικό του φύλλου..κατά την επιδερμική εξάτιμιση το νερό απομακρύνεται από την υπόλοιπη επιφάνεια ως υδρατμοί..
ναι είναι απλοική η εξήγηση αλλά νομίζω γίνεται κατανοητή η διαφορά
δεν είναι δυνατον να απογοητεύεσαι από το 2ο μάθημα και ειδικά όταν μιλάμε για το μάθημα γενικής!!! έρχονται βιολογία και χημεία κατεύθυνσης, εκεί πρέπει να γράψεις

Solmyr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Solmyr
Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 538 μηνύματα.

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 21:55, 20-05-13:

Έτσι όπως τα λέει ο johnnaousa είναι.Για να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα πήγαινε στη σελίδα 88 και δες τις εικόνες.

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 21:55, 20-05-13:

Σιγά μωρέ, έχεις άλλα τόσα μαθήματα να γράψεις, μην απογοητεύεσαι και προπαντώς μην αγχώνεσαι

(καλά όχι ότι τώρα σου μιλάει το τέρας ηρεμίας αλλά οκ)
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

O Greysanatomy έγραψε στις 21:59, 20-05-13:

σκέψου τους πόρους σαν μικρές τρυπούλες πάνω σε μια επιφάνεια, κατά την διαπνοή το νερό βγαίνει μέσα από αυτές τις τρυπούλες από το εσωτερικό του φύλλου..κατά την επιδερμική εξάτιμιση το νερό απομακρύνεται από την υπόλοιπη επιφάνεια ως υδρατμοί..
ναι είναι απλοική η εξήγηση αλλά νομίζω γίνεται κατανοητή η διαφορά
δεν είναι δυνατον να απογοητεύεσαι από το 2ο μάθημα και ειδικά όταν μιλάμε για το μάθημα γενικής!!! έρχονται βιολογία και χημεία κατεύθυνσης, εκεί πρέπει να γράψεις
Ακριβώς επειδή είναι μάθημα γενικής ήθελα πάνω από 18 να πάρω.Τουλάχιστον να γράψω Φυσική που έχω κάνει ότι πιο διαστροφικό υπάρχει σε σημείο που τα θέματα Πανελληνίων τα 4α να τα λύνω σε 30 λεπτά τουλάχιστον να περάσω Ιατρική Πάτρας αν όχι Αθήνας .Το κατάλαβα τώρα. Ισως να το είχα καταλάβει αν έκανα ιδιαίτερα ή φροντιστήριο αλλά no money Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση

derron

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη derron
Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O derron έγραψε στις 15:36, 21-05-13:

Τελικά ξέρουμε τίποτα? Το ήθελαν το 1ο στάδιο στο Γ2 ή όχι?

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 16:44, 21-05-13:

Μαλλον το ηθελαν εγω παντως το εγραψα.Και μεχρι εκει.Απο δω και περα η μανα μου θα ακουει κακα μαντατα απο μενα για φυσικη και τα μαθηματικα.Τωρα αοδε κολοκυθια δεν το εχω ανοιξει ποτε μου..οτι γραψω.Ο προγραμματισμος ειναι οκ απο μενα προς το παρον αλλα κραταω μικρο καλαθι γιατι δεν ξες τι μπορει να πεσει αλλα τελος παντων.Καλη μας επιτυχια

derron

Φοιτητής

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O derron έγραψε στις 17:09, 21-05-13:

Eχω σκάσει μ αυτη τη μαλακία το Γ2. Χάνω 4 μονάδες που με πάνε στο 17. Ελπίζω να μην είναι τόσο μαλάκες και να πάρουν σωστό όσους έγραψαν μόνο το 2ο στάδιο. Κι άλλες 4 έχω από τον παπαροΛιναίο. Αλλά εκεί εντάξει το ομολογώ ότι δεν το διάβασα όυτε εδωσα ποτε σημασια σ αυτο το κομματι... Αλλα με το Γ2 εχουν κανει χοντρη μαλακια αν ζητησουν και το 1ο σταδιο
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 17:41, 21-05-13:

Κάποιος ανέβασε πριν τις λύσεις από την ένωση βιοεπιστημόνων (μάλλον πιο επίσημο από οποιοδήποτε φροντιστήριο), αλλά φαίνεται οι περισσότεροι την γράψανε στα παλιά τους τα παπούτσια και συνεχίζουν να λένε ό,τι να 'ναι, οπότε πάρτε πάλι το link:

http://www.ert.gr/exams/images/stori...s-2012/A__.pdf
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:23, 21-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από derron
Eχω σκάσει μ αυτη τη μαλακία το Γ2. Χάνω 4 μονάδες που με πάνε στο 17. Ελπίζω να μην είναι τόσο μαλάκες και να πάρουν σωστό όσους έγραψαν μόνο το 2ο στάδιο. Κι άλλες 4 έχω από τον παπαροΛιναίο. Αλλά εκεί εντάξει το ομολογώ ότι δεν το διάβασα όυτε εδωσα ποτε σημασια σ αυτο το κομματι... Αλλα με το Γ2 εχουν κανει χοντρη μαλακια αν ζητησουν και το 1ο σταδιο
Η εκφώνηση έλεγε μετά την ενεργοποίηση των βοηθητικών τ, άρα γιατί να θέλει το πρώτο στάδιο;

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 18:24, 21-05-13:

κολοκυθια..ουτε εγω εγραψα λιννεο...ουτε καν το ειχα διαβασει εκεινο κομματι..κριμα...μπορουσες να πιασεις ανετα το 19αρι εδω..

derron

Φοιτητής

O derron έγραψε στις 18:36, 21-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από καποιος_καπου
κολοκυθια..ουτε εγω εγραψα λιννεο...ουτε καν το ειχα διαβασει εκεινο κομματι..κριμα...μπορουσες να πιασεις ανετα το 19αρι εδω..
Γ@μησε τα...
Τουλάχιστον να πάρουμε και τις 8 από το Γ2. Για τον Λινναίο το χω αποδεχτεί πια

filologiko paidi

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη filologiko paidi
Ο filologiko paidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O filologiko paidi έγραψε στις 21:19, 25-05-13:

Παιδιά εγώ στεναχωρήθηκα πολύ ,διότι από τα παιδιά της Θεωρητικής στο σχολείο μου ήμουν ο μόνος που έγραψε τέλεια στο θέμα Γ και Δ(ούτε ένα μόριο έχασα) και έχασα παιδιά όλο το Β3 με την παπαγαλία απο το φαινόμενο του θερμοκηπίου δεν θυμόμουν τίποτα από εκεί...[I][/I]

BILL4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BILL4
Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O BILL4 έγραψε στις 21:51, 25-05-13:

Παντως τα θεματα συστημενα για θεωρητικη ητανε, ουτε μια πραξη και το διαγραμμα γελοιο, το μονο δυσκολο κομματι του διαγωνισματος ηταν ισως εκεινο με την αμμωνια που επρεπε να σκεφτεις τι να γραψεις...

Wild Rose

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wild Rose
H Wild Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Wild Rose Πετάει μόνο όποιος τολμάει να πετάξει. * έγραψε στις 12:01, 26-05-13:

Οντως το διαγραμμα ηταν ευκολο και δεν ειχε πραξεις. Προσωπικα πιστευα οτι ισως να ζητουσε να βρεθει η απωλεια ενεργειας/βιομαζας απο το ενα τροφικο επιπεδο στο αλλο, δηλαδη το 90%. Παντως θεωρω το θεμα Δ σχετικα αναμενομενο , αφου το τριτο κεφαλαιο εχει μπει προσφατα στην υλη και το φυλογενετικο δεντρο δεν ειχε πεσει ακομη. Οι ερωτησεις πιστευω στο θεμα αυτο ηταν σε γενικες γραμμες ξεκαθαρες!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους