Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

zidane4ever

Νεοφερμένος

Ο zidane4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε το έλυνα έτσι...
Αλλά έτσι:


άρα η ισότητα των μέτρων που μας έδωσες γίνεται:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
αφού Z E C, τότε z=x+yi με x,y E R

είναι /6z+1/=/4z-1/
/6(x+yi)+1/=/4(x+yi)-1/
/6x+6yi+1/=/4x+4yi-1/
ρίζα (6x+1)^2+(6y)^2=ρίζα (4x-1)^2+(4y)^2
36x^2+12x+1+36y^2=16x^2-8x+1+16y^2
20x^2+20y^2+20x=0
x^2+y^2+x=0 [1]

και είναι:
/2z+1/=/2(x+yi)+1/=/2x+2yi+1/=ρίζα (2x+1)^2+(2y)^2=
=ρίζα (4x^2+4x+1+4y^2) = ρίζα 4(x^2+y^2+x)+1
και επειδή x^2+y^2+x = 0 λόγω της [1]
τότε είναι
ρίζα 4*0+1 = ρίζα 1 = 1

Άρα /2z+1/ = 1 :iagree:;):no1::)

Σωστά έτσι την έλυσα κι εγώ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kypselioths

Νεοφερμένος

Ο kypselioths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μανο μπορεις να μου εξηγησεις γιατι στο πρωτο υποερωτημα του δ' απο κριτηριο παραμβολης πως βγαινει αυτο το μηδεν?? αφου e στην -2/3x και e στην -x/2 αν δεν κανω λαθος δεν κανει 0. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα 'χουμε ξαναπεί αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
το 1 γράφεται μόνο στη μορφή i υψωμένο στην 4κ. Άρα θα είναι3n +1 =4κ οπόυ είναι n= 4κ-1/3 και παίρνεις περιπτώσεις για να βγει φυσικός. Νομίζς βγαίνει κ=3μ+1 και το n θα βγει 4μ +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
sory αλλά τι ειναι το C?!?!?! (zΕC)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
sory αλλά τι ειναι το C?!?!?! (zΕC)
Το σύνολο των μιγαδικών αριθμών (Complex numbers)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!..evaki..!!!

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Z --> ο μιγαδικός της μορφής x+yi, με x και y πραγματικοί αριθμοί.
Ε --> ανήκει
C --> το σύνολο των μιγαδικών αριθμών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotos71

Νεοφερμένος

Ο Sotos71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα και καλώς σας βρίσκω,

Φέτος κληρώθηκα στο ΕΑΠ,τμήμα Πληροφορικής που απαιτεί και γνώσεις Μαθηματικών.Αν και αρκετά εξοικιωμένος με τα Μαθηματικά,όντας 4δεσμίτης (για όσους θυμούνται),είναι και μερικά που δυσκολεύουν.Έχουν περάσει αρκετά χρόνια και ο περιορισμένος χρόνος λόγω δουλειάς-οικογένειας με πιέζει αφάνταστα.Πιστεύω ότι εσείς καθ' ότι τα έχετε φρέσκα,είστε οι πιο κατάλληλοι για βοήθεια.Ελπίζω ότι θα υπάρξουν εθελοντές.
Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 μήνες με Μαθ. Β και Γ Λυκείου.
Συναρτήσεις-όρια-πίνακες-μιγαδικοί-λογισμός συνθέτουν το πακέτο.

ΥΓ.Είναι ίσως από τα πιο όμορφα σχεδιαστικά forum που έχω γράψει(και με αρκετά εργαλεία).Μπράβο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καλές σπουδές, για ο,τι βοήθεια θες εδώ είμαστε ;) (είναι μάλλον, γιατί εγώ δεν τα πολυθυμάμαι αυτά χεχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neptul

Νεοφερμένος

Ο neptul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έχω περάσει κι εγώ σε αυτό το Τμήμα και μάλιστα έχω ολοκληρώσει την ενότητα των Μαθηματικών. Ίσως όμως την επόμενη χρονιά να εγκαταλείψω το ΕΑΠ γιατί θα ξαναδώσω Πανελλήνιες και ίσως καταφέρω να περάσω.
Για τα Μαθηματικά μην αγχώνεσαι. Είναι σχετικά εύκολα και το ΕΑΠ σου δίνει όλο το υλικό που θα χρειαστείς.
Για ό,τι χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πρέπει να μας πείτε πιο συγκεκριμένα με τι χρειάζεστε βοήθεια και πως εμείς μπορούμε να συμβάλουμε σε αυτό :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα και καλώς σας βρίσκω,

Φέτος κληρώθηκα στο ΕΑΠ,τμήμα Πληροφορικής που απαιτεί και γνώσεις Μαθηματικών.Αν και αρκετά εξοικιωμένος με τα Μαθηματικά,όντας 4δεσμίτης (για όσους θυμούνται),είναι και μερικά που δυσκολεύουν.Έχουν περάσει αρκετά χρόνια και ο περιορισμένος χρόνος λόγω δουλειάς-οικογένειας με πιέζει αφάνταστα.Πιστεύω ότι εσείς καθ' ότι τα έχετε φρέσκα,είστε οι πιο κατάλληλοι για βοήθεια.Ελπίζω ότι θα υπάρξουν εθελοντές.
Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 μήνες με Μαθ. Β και Γ Λυκείου.
Συναρτήσεις-όρια-πίνακες-μιγαδικοί-λογισμός συνθέτουν το πακέτο.

ΥΓ.Είναι ίσως από τα πιο όμορφα σχεδιαστικά forum που έχω γράψει(και με αρκετά εργαλεία).Μπράβο!!!

Εχεις αρκετους εθελοντες ως τωρα! προσθεσε και μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κι εγώ κατατάσσομαι στη ...λεγεώνα.:D αν καί υπάρχει πρόβλημα χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Απο τις αγαπημενες μου!
Να βρεθει το ελαχιστο της συναρτησης:

οπου

:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!..evaki..!!!

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πώς λύνεται? Κόλλησα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top