[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα είμαι η μόνη που στην κυριολεξία τρελαίνεται όταν κολλάει στις ασκήσεις;ειδικά φυσική!!χάνω όλη την ψυχραιμία μου και τα ξεχνάω όλα,σκέφτομαι ότι δεν θα περάσω πουθενά :/ ξέρετε κανέναν τρόπο να σταματήσω να πανικοβαλομαι?το εχω πάθει Πάρα πολλές φορές σε διαγωνίσματα και ενώ τα ξέρω χάνω πολλούς βαθμούς από το άγχος :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα είμαι η μόνη που στην κυριολεξία τρελαίνεται όταν κολλάει στις ασκήσεις;ειδικά φυσική!!χάνω όλη την ψυχραιμία μου και τα ξεχνάω όλα,σκέφτομαι ότι δεν θα περάσω πουθενά :/ ξέρετε κανέναν τρόπο να σταματήσω να πανικοβαλομαι?το εχω πάθει Πάρα πολλές φορές σε διαγωνίσματα και ενώ τα ξέρω χάνω πολλούς βαθμούς από το άγχος :(

Συνεχείς τριβή με ασκήσεις. Αργότερα μόλις βλέπεις κάποιες λέξεις κλειδιά θα σου έρχεται αμέσως τι πρέπει να κάνεις. Ηρέμησε έχουμε 10 μήνες μπροστά μας μην ανχόνεσαι απο τώρα για τέτοια πράγματα.:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινα_95

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα είμαι η μόνη που στην κυριολεξία τρελαίνεται όταν κολλάει στις ασκήσεις;ειδικά φυσική!!χάνω όλη την ψυχραιμία μου και τα ξεχνάω όλα,σκέφτομαι ότι δεν θα περάσω πουθενά :/ ξέρετε κανέναν τρόπο να σταματήσω να πανικοβαλομαι?το εχω πάθει Πάρα πολλές φορές σε διαγωνίσματα και ενώ τα ξέρω χάνω πολλούς βαθμούς από το άγχος :(

Δε νομίζω να είσαι η μόνη...Το έχω πάθει πολλές φορές στα μαθηματικά αυτό.Μη σε παίρνει από κάτω για μία άσκηση.Απλά προσπάθησε να μη σκέφτεσαι έτσι γιατί δε θα σε βοηθήσει καθόλου.Όσο για το άγχος όλοι λίγο πολύ έχουμε.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα είμαι η μόνη που στην κυριολεξία τρελαίνεται όταν κολλάει στις ασκήσεις;ειδικά φυσική!!χάνω όλη την ψυχραιμία μου και τα ξεχνάω όλα,σκέφτομαι ότι δεν θα περάσω πουθενά :/ ξέρετε κανέναν τρόπο να σταματήσω να πανικοβαλομαι?το εχω πάθει Πάρα πολλές φορές σε διαγωνίσματα και ενώ τα ξέρω χάνω πολλούς βαθμούς από το άγχος :(

Καταρχας πρέπει να πεισμώσεις και να μην επιτρέψεις το άγχος και καθε αισθημα πανικου να ακυρωσει το διαβασμα και την προσπαθεια σου!
Επισης πρεπει να ξεπερασεις την τελειομανια σου. Οταν γραφεις ενα διαγωνισμα πχ μην πας με τη σκεψη "Πρεπει να γραψω αριστα" αλλα "θα προσπαθησω να γραψω οσο καλυτερα μπορω". Αλλα ουτε να φοβασαι μηπως δεν μπορεσεις να σκεφτεις μια ασκηση ή οτι θα μπει κατι που δεν εχεις καταλαβει. Φροντιζε να διαβαζεις με ψυχραιμια και καθαρο μυαλο και να μην αφηνεις κενα.Σκεψου ακομη οτι εχεις πολυ χρονο μπροστα σου για να βελτιωθεις και να αποκτησεις ανεση στις ασκησεις.Εγω για παραδειγμα στα καλοκαιρινα οταν ειχα πρωτοδει κατι περιεργες ασκησεις στα ορια λεω "εγω δε θα το σκεφτομουν αυτο σε καμια περιπτωση", το χειμωνα επαιζα στα δαχτυλα κατι τετοιες ασκησεις και ουτε που καταλαβα πώς βελτιωθηκα τοσο!Ακομη να φροντιζεις να κατανοεις και να λυνεις τα απλα πρωτα και υστερα να προχωρας στα περιπλοκα.Στο κατω κατω σκεψου λογικα: αν αγχωθω δε θα γραψω γιατι τα μαθηματικα, η φυσικη κτλ θελουν ψυχραιμια και αυτοπεποιθηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Bλεπω πολλα παιδια που αγχωνονται απο τωρα και απορω πραγματικα.
Δεν ειμαστε ολοι αινσταιν για να λυνουμε οτι ασκηση και να βρουμε μπροστα μας.Μεσα στη χρονια θα φατε κολλημα με πολλες ασκησεις αλλα δεν χρειαζεστε να αγχωνεστε.Τι θα κανετε δηλαδη απο το μαρτιο και μετα που θα σας μπει το παλουκι στον πωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Το ολο θεμα ειναι τσαγανο,υπομονη κ ορεξη για προσωπικη βελτιωση...Μην τα δινετε ολα απο τωρα γιατι θα μεινετε απο καυσιμα μες τη χρονια,για να το πω απλα..Ειναι ακομα πολυ νωρις..Κανεις δεν μπορει απο τωρα να πει:
-Α!Εγω ειμαι καλος στα μαθηματικα/φυσικη κτλ
ή
-Εγω δεν πρεπει να σκαμπαζω...Ωχ τι θα κανω?
Μια ιδεα παιρνετε προς το παρον..Διαβαστε,προβληματιστειτε,ψαξτε το κατι παραπανω κ αν το κανετε αυτο με ωριμοτητα,συνεπεια κ πιστη στο στοχο σας να ξερετε οτι θα τα καταφετε!
Ξεκολληστε παιδες!Κανεις φοβισμενος δε νικησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα είμαι η μόνη που στην κυριολεξία τρελαίνεται όταν κολλάει στις ασκήσεις;ειδικά φυσική!!
Στο λύκειο είχα έναν καταπληκτικό καθηγητή στη φυσική. Μια από τις ατάκες του ήταν:
Όταν προσπαθείτε να λύσετε μια άσκηση φυσικής, μην ψάχνετε ποιον τύπο θα πάρετε. Προσπαθείστε να σκεφτείτε και να καταλάβετε το φαινόμενο και ο τύπος θα έρθει από μόνος του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
δικος μας ειναι ο αγωνας μωρεεε! για το καλο μας το κανουμε..μας αξιζει! ΒΑΛΤΕ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΣΑΣ:clapup::D θα ανταμειφθουν οι κοποι μας στο τελος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καταρχας πρέπει να πεισμώσεις και να μην επιτρέψεις το άγχος και καθε αισθημα πανικου να ακυρωσει το διαβασμα και την προσπαθεια σου!
Επισης πρεπει να ξεπερασεις την τελειομανια σου. Οταν γραφεις ενα διαγωνισμα πχ μην πας με τη σκεψη "Πρεπει να γραψω αριστα" αλλα "θα προσπαθησω να γραψω οσο καλυτερα μπορω".

Αυτό όντως ισχύει!εγώ πχ πάντα ήθελα να τα πηγαίνω άριστα στο φροντιστήριο τις κυριακές φυσική και τα πήγαινα μέτρια.μετά που ερχόταν το οεφε ηξερα ότι δεν γράφω πάνω από ογδόντα και ήμουν τόσο ψύχραιμη που έσπασα το ατομικό μου ρεκόρ,και πήρα 89 το μεγαλύτερο της τάξης :Ρ χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα είμαι η μόνη που στην κυριολεξία τρελαίνεται όταν κολλάει στις ασκήσεις;ειδικά φυσική!!χάνω όλη την ψυχραιμία μου και τα ξεχνάω όλα,σκέφτομαι ότι δεν θα περάσω πουθενά :/ ξέρετε κανέναν τρόπο να σταματήσω να πανικοβαλομαι?το εχω πάθει Πάρα πολλές φορές σε διαγωνίσματα και ενώ τα ξέρω χάνω πολλούς βαθμούς από το άγχος :(
να ξερες ποσους βαθμους εχω χασει απο το αγχος!! να εχω κανει διαβασμα για 20 και να παιρνω κατω απο την βαση! αληθεια!!:/:
εε τελικα μεχρι το τελος της Β', στις εξετασεις, με ενα μαγικο τροπο, πηγαινα πολυ χαλαρα και εγραφα πολυ καλυτερα. πραγματικα αν χαλαρωσεις δεν θα πιστευεις ουτε εσυ η ιδια τι διαφορα θα εχει!;)

Υ.Γ. βασικα οχι ακριβως 'με ενα μαγικο τροπο'. σε πολυ κοντινο περιβαλλον ενιωσα πολυ εντονα(και ακομα νιωθω) σοβαρο προβλημα υγειας. ολη αυτη η ιστορια εκτος οτι μου εδινε και μου δινει δυναμη να τα καταφερω, μολις το σκεφτομαι μου 'διωχνει' σε τεραστιο βαθμο το αγχος, καθως σκεφτομαι ποσο σοβαροτερα πραγματα υπαρχουν απο τις εξετασεις! οι μονες εξετασεις που πρεπει να μας αγχωνουν ειναι οι εξετασεις υγειας! καθε φορα που σας πιανει πανικος σκεφτειτε το και ισως σας βοηθησει!;)

και το αγχος επιτρεπεται να ειναι μονο εποικοδομητικο, ωστε να μην επαναπαυεστε!;)

και προσεξτε ε! σας το λεει ατομο που υπηρξε τρελα αγχωμενος στην ζωη του! αναθεωρειστε καποια πραγματα στην ζωη σας! μονο για καλο σας θα ειναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Θελω να μου πειτε κατι...Μονο εγω δυσκολευομαι τοσο μιγαδικους?Δεν λεω βγαζω ασκησεις αλλα ειναι καποια που δεν βγαινουν με τιπτα ρε παδι μου.Αφηστε τα...:worry:
Και μένα, παρόλο που υποτίθεται ότι είναι εύκολο κεφάλαιο, μου έσπαγε τα νεύρα, όμως τελικά δεν είναι τίποτα.Κάνε αρκετές ασκήσεις για να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση πάνω στο κεφάλαιο, και μη προκαταλαμβάνεσαι αρνητικά από τώρα.;)
Ανάλυση rules.
νομιζω οτι δεν αντέχω άλλο απο τώρα :(
u mad?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Θεωρητικούλια μου ...που βρίσκεστε στο γνωστό ;; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria s.

Νεοφερμένος

Η maria s. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θεωρητικούλια μου ...που βρίσκεστε στο γνωστό ;; :whistle:

εισαγωγή και παράλληλα στην πρώτη ενότητα του πρωταγόρα με πολύ κόπο:book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
u mad?

Και μένα, παρόλο που υποτίθεται ότι είναι εύκολο κεφάλαιο, μου έσπαγε τα νεύρα, όμως τελικά δεν είναι τίποτα.Κάνε αρκετές ασκήσεις για να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση πάνω στο κεφάλαιο, και μη προκαταλαμβάνεσαι αρνητικά από τώρα.;)
Ανάλυση rules.

Oχι δεν ειμαι τρελη αλλα μου αρσει η Βιολογια σαν συνολο.Με το σπαστικο στο γραψιμο των απαντησεων και των ασκησεων,με τον συγκεκριμενο τροπο που θελει...Ισως λογω καθηγητριας.

Και εμενα μου την σπανε οι μιγαδικοι..Οχι οτι δεν ξερω να λυνω τιποτα αλλα δεν μπορω να μπω στην..''λογικη '' τους..

Αντιθετα η αναλυση ειναι πολυ ωραια.Παρα πολυ ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
εισαγωγή και παράλληλα στην πρώτη ενότητα του πρωταγόρα με πολύ κόπο:book:
εχω βγαλει πλατωνα και τωρα 2 ενοτητα πρωταγορα επαναληξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Καλά καλά,φτάστε στην Βιοτεχνολογία όσοι λέτε πως αγαπάτε την Βιο Κατ και τα λέμε. :P Είχα σιχαθεί την ζωή μου με αυτά τα κεφάλαια,μερικά κομμάτια δεν τα είχα διαβάσει καν στο τέλος. :redface: Και τα λέει αυτά μία που ακόμα θυμάται απέξω τα πρώτα πέντε κεφάλαια. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Θεωρητικούλια μου ...που βρίσκεστε στο γνωστό ;; :whistle:

στο φροντιστήριο τελειώσαμε την εισαγωγή του σωκράτη και μπηκαμε και 2η ενότητα σήμερα, με δικό μου διάβασμα είμαι στην ενότητα 13 απο πολιτεία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ξέρει κανένας πότε βγαίνει η ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Θεωρητικούλια μου ...που βρίσκεστε στο γνωστό ;; :whistle:

Έχω βγάλει Πρωταγόρα, Πολιτεία. Τώρα κάνω επανάληψη εισαγωγές και μέχρι 20 Αυγούστου που αρχίζω θα έχω κάνει και όλες τις ενότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Έχω βγάλει Πρωταγόρα, Πολιτεία. Τώρα κάνω επανάληψη εισαγωγές και μέχρι 20 Αυγούστου που αρχίζω θα έχω κάνει και όλες τις ενότητες.
οταν λες πρωταγορ απολιτεια εννοεις ταπαντα?εισαγωγη,μεταφραση,σχολια.μηπως το φροντιστηριο σου ειναι υπερβολικο?εφοσον ο αριστοτελης εχει μικροτερη υλη και ειναι πιο ευκολος μεχρι τον οκτωβριο θα εχετε βγαλει την υλη.δεν το θεωρω λογικο.σας εξεταζει ο καθηγητης η απλα σας παραδιδει?εμεις 7 μαρτιου την βγαλαμε την υλη στο γνωστο και 2.5 μηνες μπουχτησαμε με τις επαναληψεις σε σημειο να λεμε να δωσουμε να τελειωνουμε αφου τα ειχαμε δει τοσες φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top