4ο Πεδίο Οι καλύτερες σχολές στο 4ο πεδίο

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, δεν διαφωνώ, δεδομένου οτι εδώ κάνει "management" τελικά και η κουτσή Μαρία (που όντως ενας αποφοιτος πολυτεχνείου μονο κουτσή μαρία μπορεί να χαρακτηριστεί στα οικονομικά), απλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που λέγεται και στην ουσία εξισώνει στην αγορά εργασίας ένα δίπλωμα ειδίκευσης 2 ή 3 εξαμήνων με ένα πληρες bachelor's. Εντάξει, ίσως απέτρεπα κάποιον που ηθελε να πάει στο ΔΕΤ (γιατι στην ουσία ειναι ένας κλάδος των δεξιοτητων ενος αποφοίτου του ΟΔΕ), αλλά σε καμια περίπτωση δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το ΟΔΕ. Γενικά, δεν βρισκω σωστο να πηγαινουν άτομα σε πολύ εξειδικευμένες σχολές όπως το δετ και το μαρκετινγκ γιατι αυτά οντως ειναι δυνατον να καλυφθούν από πτυχιούχους άλλων τμημάτων με master. Η μονη εξαιρεση που μπορώ να σκεφτώ ειναι η λογιστική γιατι ειτε με bachelor, είτε με master, είναι ένας κλάδος που έχει και θα έχει μεγάλη ζήτηση οπότε θα καλύπτει τους περισσότερους. Αλλά σε τμήματα με πολύ μεγάλη ευρύτητα επιλογών όπως το ΟΔΕ και το Οικονομικό κάτι τέτοιο δε νομίζω οτι μπορεί να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Μπα μην το λες αυτο για την λογιστικη..γιατι και παλι υπαρχει κατευθυνση στο ΟΔΕ λογιστικης και χρηματοδοτικης διοικησης που ειναι full στις λογιστικες ..ενταξει οχι φυσικα οσο στο λοχρη αλλα εχω ακουσει πως το 80% αυτα π κανουν ειναι τα ιδια και με ενα μαστερ στην λογιστικη εισαι μια χαρα.Συμφωνω παντως οτι ενα πιο γενικο μεταπτυχιακο ειδικα σ ενα περιβαλλον που αλλαζει συνεχως σημερα ισως ειναι μια πιο ασφαλης επιλογη τελικα.Επισης δεν μπορω να διανοηθω οικονομικο τμημα χωρις να μην κανουν τουλαχιστον βασικα μαθηματα λογιστικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, αναφέρομαι πιο πολύ σε διεκπεραιώσεις φυσικών κ νομικών προσώπων με λογιστικό γραφείο κλπ, που ειναι μια αρκετά επικερδής δουλειά και με μεγάλη εφαρμογή. Φανταζομαι οι του ΟΔΕ αναφέρονται περισσοτερο σε διοικητικού προσανατολισμού θεσεις στη χρηματοδοτική, από άποψη λογιστικών γραφειων δεν ξέρω αν εχουν τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους λοχρητες. Σε ποιο τμήμα είσαι, btw?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Δεν εχεις και αδικο σ αυτο.Για να εχεις υπογραφη Α θα πρεπει να εχεις συμπληρωσει ενα συγκεκριμενο αριθμο μαθηματων λογιστικης απο ΑΕΙ πραγμα το οποιο θα σου επιτρεψει την εγγραφη στο οικονομικο επιμελητηριο.Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια αν εχουν η οχι αλλα μου φαινεται πως εχουν γιατι το ειχε αναφερει η πασπ οταν ειχε παιχτει ενα θεμα σχετικα με τους εμπειρικους λογιστες και ελεγαν οτι προσβαλονται τα δικαιωματα των λοχρητων και του Οδε κτλ κτλ.Δεν ειμαι σιγουρος ομως.Εγω οδε ειμαι αλλα οχι σ αυτην την κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Θεσεις διευθυντη σε επιχειρισεις καταλαμβανουν -κυριως-οι αποφοιτοι της ΟΔΕ με ενα master?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Εγω δεν ειπα οτι η Ασοεε δεν εχει καλα μεταπτυχιακα,αντιθετως απ'οσα γνωριζω το Μ.Β.Α. της Ασοεε ειναι το 10ο καλυτερο στην Ευρωπη και 37ο διεθνως σε ολο τον κοσμο,συμφωνα με μια ερευνα.Απλά, αμα κανεις ενα μεταπτυχιακο στο Harvard π.χ. ,το λιγότερο που μπορείς να γίνεις στην Ελλάδα είναι διευθυντής ή υποδιευθυντής σε καμιά τράπεζα,πιθανώς και στα κεντρικά της,όχι απλώς και μόνο σε υποκαταστήματα.Καλα ,στην Αμερικη αμα δουλεψεις κιολας βγαζεις τρελα λεφτα,ουτε που φανταζεστε ποσα,για τον απλουστατο λογο οτι το harvard ειναι πανεπιστημιο elite

Τότε γνωρίζεις λάθος μάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reS_nobOdY

Νεοφερμένος

Ο reS_nobOdY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Νice answer,για πες εσυ που τα ξερεις τοτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geogytheio

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
γεια παιδια θα ηθελα να πω κι εγω κατι απο τα λιγα που εχω καταλαβει απο το μικρο αυτο χρονικο διαστημα που εχω μπει στη σχολη μου...οποιο ατομο που εχει μπει σε οποιαδηποτε αξιολογη σχολη (φυσικα εξαιρουνται τα τει φυτ παραγωγης ζαμπονοκοπτικης κτλ) θα αρχισει να "καυχιεται" για τη σχολη του,και δεν το λεω αυτο ειρωνικα.ειναι λογικο οταν με τοσο κοπο εχεις μπει σε καποια σχολη να μεγαλοποιεις καπως τα πραγματα!εγω προσωπικα ειμαι στο δετ.το μονο που μπορω να σας πω ειναι οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος και μου αρεσει πολυ...ειναι κριμα να λεει ο καθενας τα πλεονεκτηματα της σχολης του και να μειωνει τις υπολοιπες...για δειτε αυτο το thread για παραδειγμα αυτοι που συζηταγαν στις πρωτες σελιδες ελεγαν οτι το δετ ειναι ενα τμημα που δεν παρεχει καμια εξειδικευση και τωρα λετε οτι δετ ειναι πιο εξειδικευμενο απο το οδε...ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του δηλαδη!!!!αλλο πραγμα οδε αλλο πραγμα δετ αλλο πραγμα λογχρη οικ επιστ μαρκετινγκ κτλ κτλ...το καθενα εχει αλλο αντικειμενο και ο καλυτερος τροπος για να το ανακαλυψετε ειναι να δειτε το προγραμμα σπουδων.πχ εγω οτι ειδα σε εκεινη τη σελιδα δια το δετ (www.dmst.aueb.gr) αυτο βλεπω και στην πραξη.σκεφτειτε λοιπον τι ειναι αυτο που σας αρεσει δειτε τις αντιστοιχες σελιδες και μετα αποφασιζετε τι θελετε να κανετε...αν εχετε παλι απορια τοτε ρωτηστε...και κατι ακομα πιστευω οτι στα τμηματα της ασοεε που εχει αναμφισβητητα τα καλυτερα οικονομικα τμηματα υπαρχουν πολλες κρυφες επιλογες που διακρινονται δυσκολα,πχ για το δετ που μπορω να πω μπορεις να βγεις να κανεις σχεδιασμο και δομηση ιστοσελιδων.Επισης απο διαφορετικα τμηματα μπορεις να βγεις εξισου ευκολα το ιδιο πραγμα,πχ μανατζερ μπορει να γινει και ο δεταριος και ο οδιτης,λογιστης μπορουν να γινουν σχεδον ολοι εκτος απο πληροφορικη και ενα σωρο αλλα...καλο ειναι προς το παρον παντως να μην το πολυσκεφτεστε και μολις ερθει η σειρα του αφοτου τελειωσετε τις εξετασεις να σκεφτειτε πρωτα απο ολα τι σας αρεσει ΕΣΑΣ και μετα ολα τα αλλα(φυσικα και δεν ισχυουν ολα αυτα περι κορεσμου κτλ σχεδον σε καμια σχολη-ειμαι της αποψης οι καλοι ποτε δεν χανονται).
Οσον αφορα το αλλο θεμα για την κοντρα ελληνικων-ξενων πανεπιστημιων αν και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα των μεταπτυχιακων ακομα(ειναι αρκετα νωρις-το καθε πραγμα στην ωρα του) το μονο που εχω να πω ειναι οτι θεωρω οτι σε ολες τις επιστημες τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι τα κορυφαια απο αποψη παροχης γνωσεων παγκοσμιως,το θεμα ειναι οτι ειμαστε αρκετα πισω σε αλλα κρισιμα εκπαιδευτικα ζητηματα...για το ποιο μεταπτυχιακο 8εωρειται καλυτερο δεν ξερω,το μονο που εχω να πω επειδη εχουμε καθηγητη που κανει ταυτοχρονα στο δετ και στο cambridge ειναι απο οτι μας ειπε οτι εμεις ειμαστε αρκετα πιο εξυπνοι,γιατι μπαινουμε στη σχολη με την αξια μας και οχι με τα λεφτα μας (εξαιρουνται φυσικα οι υποτροφιες) ομως μετα απο μια χρονια υπερβολικης πιεσης μπαινουμε σε ενα χαλαρο συστημα που δεν μας επιτρεπει να παραμεινουμε συγκεντρωμενοι στο στοχο μας,παρολο που το επιπεδο των γνωσεων που καλουμαστε να μαθουμε ειναι ανωτερο και του cambridge και του harvard και του γεηλ και ολων των γνωστων αμερικανικων και βρετανικων πανεπιστημιων που ακουμε και ξανακουμε...σε προπτυχιακο τουλαχιστον επιπεδο δεν εχουμε να ζηλεψουμε κατι απο αυτους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
geogytheio θα συμφωνησω με ολα οσα λες.Καθε τμημα ειναι διαφορετικο απο τα υπολοιπα.Ενταξει ισως μερικα εχουν καπως κοινες κατευθυνσεις αλλα η υφη του μαθηματος ειναι διαφορετικη.Το οδε (χωρις να εχω σκοπο να το υποστηριξω) σου λεω απλα συνδιαζει γνωσεις απ ολους τους τομεις μιας επιχειρησεις και εξειδικευεσαι καπως σ ενα συγκεκριμενο τομεα οχι ομως οπως ενας απο καποιο απευθειας εξειδικευμενο τμημα οπως πχ το μαρκετινγκ.Ειναι αναγκαιο για εναν μανατζερ να διαθετει βασικες γνωσεις απ ολους τους τομεις(μκτ,λογιστικη,χρηματ κτλ)ισως και σε καποιο τομεα πιο εξειδικευμενες συνδιαζοντας αυτες παντα με καποιο μεταπτυχιακο.Ολα τα προγραμματα σπουδων του οδε ετσι ειναι.Ειναι ανοητο να συγκρινεις ποιο ειναι το καλυτερο οικονομικο τμημα γιατι το καθενα ειναι πρωτοπορο στον τομεα του.Αυτη την αποψη την εχουν συνηθως οι 1ετης που μπαινουν θεωρωντας το τμημα τους οτι ειναι το καλυτερο απ ολα,αλλα μετα το 3ετος αρχιζουν να καταλαβαινουν την διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
η καθηγητρια που μου εκανε φετος ιδιαιτερα αοθ εχει τελειωσει οικονομικο υστερα εκανε μεταπτυχιακο στο μαρκετινγκ τωρα κανει το 2ο μεταπτυχιακο και επισης φετος εδωσε με το 10% για διοικησης επιχειρησεων κομοτηνης στο καινουριο τμημα και ειναι μολις 26 ετων!!και επισης δουλευει εδω και 3 χρονια σε φροντιστηριο!
:!:εμεινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Χαρα στο κουραγιο της :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Eχω την εντυπωση οτι καμια σχολη στο 5ο πεδιο δεν σου προσφερει κατι το φανταστικο.Γιατι η αποκατασταση ειναι αρκετα δυσκολη στον ευρυ κλαδο των οικονομικων που περιλαμβανει ολες τις σχολες.Επισης το ενδεχομενο εισοδειμα θα ειναι αξιοπρεπες αλλα μεχρι εκει χωρις μεγαλα περιθωρια αναβαθμισης.Μαστερ χρειαζεται σιγουρα.Και τα πτυχια καθε σχολεις ειναι αναλοκληρωτα.Ειδκες γνωσεις σε πολυ συγκεκριμενο τομεα οπως χρηματοοικονομικa,μαρκετινκ,λογιστικη...η γενικες γνωσεις οπως οδε οικονομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει αν ασχοληθείς σοβαρά, ειδικά με πτυχίο Οικονομικής Επιστήμης πρακτικά δεν σταματάει κάπου η πιθανή σου ανέλιξη, αλλά θα συμφωνήσω ότι για το 80% των αποφοίτων απο τετοιες σχολές οι πιθανότητες είναι στο μεσοαστικό αξιοπρεπές εισόδημα. Πάντως αν με ρωτούσαν για σχολή του 5ου πεδίου, επειδή το θέτεις έτσι, θα πρότεινα περισσότερο κάτι που άπτεται μιας γενικής επιστήμης όπως το ΟΔΕ ή το Οικονομικό, παρά κάτι που εξειδικεύεται σε συγκεκριμένη γνώση, όπως η λογιστική, το μάρκετινγκ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Γιατι νομιζεις οτι οι σχολες του 4 πεδιου εχουν αποροφιση καλη?γνωστη μου τελειωσε αρχιτεκτονικη στο ΕΜΠ πηγε σε μια εταιρια..πτωχευσαι και εδω και 2 χρονια ψαχνει για δουλεια..Το μεσο ειναι αυτο που μετραει παντα σχεδον.Oσο αφορα το υψος του μισθου αυτο εχει να κανει καθαρα με το ποσο καλος εισαι στην δουλεια σου και οχι με το τι εχεις τελειωσει (μιλαω για αει παντα).Νομιζεις εσυ οτι μετα θα σ αναγνωρισουν οπως πρεπει ολοι το πτυχιο ειτε αυτο ειναι απο ασοεε η εμπ ειτε οχι.Το θεμα ειναι αν τους κανεις καλα την δουλεια που θελουν και αν τους την κανεις και εχεις και πτυχιο απο ΙΕΚ ακομα καλυτερα γι αυτους λογο χαμηλοτερου μισθου.Και κατα την προσωπικη μου αποψη το 5 πεδιο εχει την καλυτερη σχολη που ειναι το Οικονομικο ΣΣΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν σου είπα κάτι για το 4ο πεδίο...νομίζω.
Όσο για το Οικονομικό και όλες τις ΣΣΑΣ, είναι μόνο για στρατόκαυλους, αυστηρά. Ξέρω κοπέλα που σηκώθηκε κι έφυγε κλαίγοντας. Και δεν ήταν ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Miv το μυνημα μου δεν πηγαινε προς εσενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Δεν σου είπα κάτι για το 4ο πεδίο...νομίζω.
Όσο για το Οικονομικό και όλες τις ΣΣΑΣ, είναι μόνο για στρατόκαυλους, αυστηρά. Ξέρω κοπέλα που σηκώθηκε κι έφυγε κλαίγοντας. Και δεν ήταν ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία...
Ε όχι και στρατόκαυλους η ΣΣΑΣ ρε φίλε.Από τις πιο χαλαρές στρατιωτικές σχολές είναι.Όλη μέρα έξω,περνάνε άνετα τα μαθήματα γιατί είναι στρατιωτικοί,και το περιβάλλον εργασίας είναι σχετικά καλό.Να μου πεις πχ για τη ΣΣΕ εντάξει αλλά όχι για τη ΣΣΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχεις πάει; Όλες οι σχολές αξιωματικών είναι καθαρά για στρατόκαυλους...Το πόσο χαλαρά είναι αρκεί να δεις το καθημερινό πρόγραμμα για να το διαπιστώσεις, σίγουρα δεν απευθύνεται σε υποψήφιους φοιτητές...Στη θέση κάποιου που θέλει απλώς μια οικονομική σχολή, δεν θα πήγαινα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η σσασ δέν είναι καθόλου στρατόγκαυλη.
απλώς τα παιδιά που πάνε εκεί είναι πιό ευέστητα στο καψώνι (το λίγο που υπάρχει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Έχεις πάει; Όλες οι σχολές αξιωματικών είναι καθαρά για στρατόκαυλους...Το πόσο χαλαρά είναι αρκεί να δεις το καθημερινό πρόγραμμα για να το διαπιστώσεις, σίγουρα δεν απευθύνεται σε υποψήφιους φοιτητές...Στη θέση κάποιου που θέλει απλώς μια οικονομική σχολή, δεν θα πήγαινα εκεί.
Εσύ έχεις πάει?
Εγώ τουλάχιστον τα ξέρω από πρώτο χέρι από συγγενή μου που τέλειωσε σσας εδώ και μερικά χρόνια και δουλεύει.Αυστηρό πρόγραμμα έχει κυρίως στη βασική εκπαίδευση.Εκεί έχει και μερικά καψώνια αλλά άμα είσαι και καλομαθημένος λογικό είναι να τα παρατήσεις.Μετά τη βασική ηρεμούν τα πράγματα.Πολλές φορές δεν κοιμούνται καν μέσα στη σχολή.Πηδάνε τα κάγκελα και φεύγουν.Όλη μέρα είναι έξω γιατί τα μαθήματα γίνονται στο ΑΠΘ οπότε τις περισσότερες ώρες της ημέρας είναι έξω.Πολύ αυστηρές σχολές από εκπαίδευση και καψώνια είναι η ΣΣΕ,η ΣΝΔ και λιγότερο η Ικάρων.Αλλά όχι και η ΣΣΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top