MBA στο ICBS College

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!



Ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό πρόγραμμα MBA στο ICBS στην Θεσσαλονίκη και θα ήθελα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό (είτε αν έχετε σπουδάσει σε αυτό είτε από άτομα που έχετε ακούσει κάτι, κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη).



Thank you in advance!
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν είναι κανονικό πανεπιστήμιο, αν σε ενδιαφέρει να είναι στην ελληνική γλώσσα τσέκαρε το Mba του ΕΑΠ
 

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Τι εννοείς όταν λες ότι δεν είναι κανονικό πανεπιστήμιο? :ermm:
Ενδιαφέρομαι να κάνω MBA στην Διοίκηση επιχειρήσεων και μετά να φύγω για Αγγλία οπότε δεν με ενδιαφέρει σε ποια γλώσσα θα είναι. Σκέφτομαι επίσης και το City college μιας και συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο του York που είναι καλό.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
@Dei Gratia, νομίζω πως η οπτική γωνία απο την οποία βλέπεις το ΜΒΑ δεν είναι η σωστή.
Το ΜΒΑ δεν είναι ενα ακόμα χαρτί που το μαζεύουμε μήπως και μας βοηθήσει να βρούμε δουλειά, εχει πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα, διαφορετική χρησιμότητα και πρέπει να αντιμετωπιστή ανάλογα για να έχει αντίκρυσμα.
Θα ήθελες να μας καποιες πληροφορίες παραπάνω σχετικά με το background σου και τους στόχους σου;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
@Dei Gratia, νομίζω πως η οπτική γωνία απο την οποία βλέπεις το ΜΒΑ δεν είναι η σωστή.
Το ΜΒΑ δεν είναι ενα ακόμα χαρτί που το μαζεύουμε μήπως και μας βοηθήσει να βρούμε δουλειά, εχει πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα, διαφορετική χρησιμότητα και πρέπει να αντιμετωπιστή ανάλογα για να έχει αντίκρυσμα.
Θα ήθελες να μας καποιες πληροφορίες παραπάνω σχετικά με το background σου και τους στόχους σου;

Το ΜΒΑ πλέον εκτός από ειδικές περιπτώσεις ανθρώπων, έχει γίνει μαζικό χαρτί με αξία όπως ένα χαρτί σεμιναρίου για να μην πω την άλλη λέξη και με βρίσετε. Είναι τοις πάσι γνωστό ότι από άσχετες επιστήμες πάνε και τελειώνουν εύκολα μεταπτυχιακές σπουδές ΜΒΑ ακόμη και πτυχιούχοι Προσχολικής Αγωγής στο ελεύθερο χρόνο τους. Είναι μη ακαδημαϊκό μεταπτυχιακό και τα μαθήματα όσο γνωρίζω από γνωστούς μου γίνονται με τη λογική της ομογενοποίησης καθώς το ακροατήριο είναι διαφορετικού υποβάθρου. Πάντα είχα απορία πως ένας απόφοιτος Θεολογίας για παράδειγμα και νυν φοιτητής ΜΒΑ κατανοεί Στατιστική για Managers όταν εκ πεποιθήσεως από την σχολική του περίοδο η σχέση του με τα βασικά Μαθηματικά ήταν ανύπαρκτη.

Γενικά ένα βασικό πτυχίο ή μετα-πτυχίο έχει ειδική αξία από τους ειδικούς λόγους που το κάνει κάποιος με βάση κάποια δουλειά. Το συγκεκριμένο έχει μια ιδιαιτερότητα: προσδίδει αξία σε έναν υπάλληλο εταιρίας που έχει ήδη τουλάχιστον 5-6 χρόνια σοβαρής προϋπηρεσίας και ένσημα.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα nPb.
Εκεί θέλω να καταλήξω αφού η @Dei Gratia μας εξηγήσει την οπτική απο την οποία βλέπει το MBA.
 

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
@Tommy_civil @nPb Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Λίγα λόγια για εμένα: Περιμένω την ορκωμοσία μου το καλοκαίρι, έχω τελειώσει Γεωπονία (έδωσα 2 φορές πανελλήνιες από θετική κατεύθυνση) και κατά τη διάρκεια τον σπουδών μου είχα αρκετά μαθήματα όπως Λογιστική, Στατιστική, Διοίκηση επιχειρήσεων, Μάρκετιγκ κτλ κτλ. Είμαι σε φάση που ψάχνω να κάνω ένα μεταπτυχιακό σε κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω σπουδάσει (διότι δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ και τόσο με το αντικείμενο της Γεωπονίας). Επειδή μου αρέσει η διοίκηση και τα παρεμφερή (και επειδή είχα καλούς βαθμούς και στα μαθήματα αυτά (9-10)) αποφάσισα να προσπαθήσω να κάνω ένα μεταπτυχιακό στη διοίκηση επιχειρήσεων. Αρχικά πήγαινα για MA στη πορεία διάβασα στο google ότι τα MBA είναι καλύτερα από τα MA and MSc οπότε σκέφτηκα γιατί να μην πάω κατευθείαν εκεί (με την έννοια να αποκομίσω περισσότερες γνώσεις). Όταν τηλεφώνησα και μίλησα με την (υπεύθυνη?) κυρία του ICBS μου είπε τα γνωστά για τα MBA ότι το κάνουν άτομα με πολλά χρόνια εργασίας και μια ηλικία και με ρώτησε αν έχω προϋπηρεσία και της είπα μόνο την εξάμηνη της πρακτικής μου και μου είπε οκ μας κάνει :P which sounded kinda fishy. Με τον υπεύθυνο του City college που μίλησα μου είπε να μην κάνω MBA γιατί δεν θα με ωφελήσει σε τίποτα (γιατί δεν θα μάθω κάτι από αυτό) και ότι καλύτερο είναι να κάνω MSc στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Δηλαδή αν επιλέξω να κάνω αυτό τελικά (MSc στη Διοίκηση Επιχειρήσεων στο City) δεν θα έχει αξία κανονικού μεταπτυχιακού?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
@Tommy_civil @nPb Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Με τον υπεύθυνο του City college που μίλησα μου είπε να μην κάνω MBA γιατί δεν θα με ωφελήσει σε τίποτα (γιατί δεν θα μάθω κάτι από αυτό) και ότι καλύτερο είναι να κάνω MSc στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Δηλαδή αν επιλέξω να κάνω αυτό τελικά (MSc στη Διοίκηση Επιχειρήσεων στο City) δεν θα έχει αξία κανονικού μεταπτυχιακού?

Όχι. Στη θέση σου θα επέλεγα κάτι σε Ποσοτικές Μέθοδοι στη Διοίκηση για να πιάσεις το "τεχνικό" κομμάτι της Στατιστικής και Λήψης Ποσοτικών Αποφάσεων των Επιχειρήσεων, έτσι ώστε με κάποια εργασιακή εμπειρία 10ετίας μετά ως ψημένη στο κουρμπέτι να έχεις άποψη για το είδος του Μanagement που θες να εμβαθύνεις. Στην Γερμανία για παράδειγμα υπάρχουν ιδιωτικές σχολές οι οποίες παρέχουν εξ' αποστάσεως ταχύρρυθμο πρόγραμμα σπουδών σε μεγάλη γκάμα από εξειδικευμένα αντικείμενα αλλά ΜΟΝΟ για στελέχη επιχειρήσεων, εν ενεργεία υπαλλήλους που θέλουν να εξειδικευτούν σε κάτι που έχει σχέση με την κανονική δουλειά τους.

Καλά σου είπε ο άνθρωπος. :music:
 

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Όχι. Στη θέση σου θα επέλεγα κάτι σε Ποσοτικές Μέθοδοι στη Διοίκηση για να πιάσεις το "τεχνικό" κομμάτι της Στατιστικής και Λήψης Ποσοτικών Αποφάσεων των Επιχειρήσεων, έτσι ώστε με κάποια εργασιακή εμπειρία 10ετίας μετά ως ψημένη στο κουρμπέτι να έχεις άποψη για το είδος του Μanagement που θες να εμβαθύνεις. Στην Γερμανία για παράδειγμα υπάρχουν ιδιωτικές σχολές οι οποίες παρέχουν εξ' αποστάσεως ταχύρρυθμο πρόγραμμα σπουδών σε μεγάλη γκάμα από εξειδικευμένα αντικείμενα αλλά ΜΟΝΟ για στελέχη επιχειρήσεων, εν ενεργεία υπαλλήλους που θέλουν να εξειδικευτούν σε κάτι που έχει σχέση με την κανονική δουλειά τους.

Καλά σου είπε ο άνθρωπος. :music:
Τα μεταπτυχιακά που έχουν να κάνουν με το κομμάτι της Δοιήκησης είναι τα σχετικά (για το City):

1) Χρηματοοικονομική και Τραπεζική Διοίκηση (MSc in Finance and Banking)
2) Χρηματοοικονομική και Διαχείριση Κινδύνου (MSc in Finance and Risk Management)
Αυτά τα δύο μου είπε ο υπεύθυνος ότι είναι λίγο πιο ζόρικα γιατί θέλει να ξέρεις πολύ καλά μαθηματικά.

Μετά πάμε:

3) Μάρκετινγκ, Διαφήμιση και Δημόσιες Σχέσεις (MA in Marketing, Advertising
and Public Relations)
4) Ψηφιακό Μάρκετινγκ και Social Media (MA in Digital Marketing and Social Media)

5) Διοίκηση Επιχειρήσεων (MSc in Management) <--- το οποίο και σκέφτομαι να κάνω.
6) Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού (MSc in Management Human Resource Management)
7) Logistics και Διαχείριση Εφοδιαστικής Αλυσίδας (MSc in Management Logistics & Supply Chain Management)
8) Αναλυτική των Επιχειρήσεων και Επιστήμη των Αποφάσεων (MSc in Business Analytics
and Decision Sciences)

Το ότι δεν ξέρω τι απο όλα αυτά να διαλέξω είναι μια αλήθεια, μιας και θέλω να επιλέξω κάτι που να έχει ζήτηση στο εξωτερικό.

Για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας. :oops::worship:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά που έχουν να κάνουν με το κομμάτι της Δοιήκησης είναι τα σχετικά (για το City):

1) Χρηματοοικονομική και Τραπεζική Διοίκηση (MSc in Finance and Banking)
2) Χρηματοοικονομική και Διαχείριση Κινδύνου (MSc in Finance and Risk Management)
Αυτά τα δύο μου είπε ο υπεύθυνος ότι είναι λίγο πιο ζόρικα γιατί θέλει να ξέρεις πολύ καλά μαθηματικά.

Μετά πάμε:

3) Μάρκετινγκ, Διαφήμιση και Δημόσιες Σχέσεις (MA in Marketing, Advertising
and Public Relations)
4) Ψηφιακό Μάρκετινγκ και Social Media (MA in Digital Marketing and Social Media)

5) Διοίκηση Επιχειρήσεων (MSc in Management) <--- το οποίο και σκέφτομαι να κάνω.
6) Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού (MSc in Management Human Resource Management)
7) Logistics και Διαχείριση Εφοδιαστικής Αλυσίδας (MSc in Management Logistics & Supply Chain Management)
8) Αναλυτική των Επιχειρήσεων και Επιστήμη των Αποφάσεων (MSc in Business Analytics
and Decision Sciences)

Το ότι δεν ξέρω τι απο όλα αυτά να διαλέξω είναι μια αλήθεια, μιας και θέλω να επιλέξω κάτι που να έχει ζήτηση στο εξωτερικό.

Για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας. :oops::worship:

Από το 3-8 αν δεν έχεις προϋπηρεσία και εικόνα δουλειάς είναι απλά χαμένος χρόνος. Όσο Μαθηματικά-προσανατολισμένα να είναι το 1 και 2, δεν είναι σπουδές στα Μαθηματικά. Αν δεν μπορείς να βρεις έναν αντίστροφο πίνακα ή να υπολογίσεις ένα ορισμένο ολοκλήρωμα τι να πω..
 

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Από το 3-8 αν δεν έχεις προϋπηρεσία και εικόνα δουλειάς είναι απλά χαμένος χρόνος. Όσο Μαθηματικά-προσανατολισμένα να είναι το 1 και 2, δεν είναι σπουδές στα Μαθηματικά. Αν δεν μπορείς να βρεις έναν αντίστροφο πίνακα ή να υπολογίσεις ένα ορισμένο ολοκλήρωμα τι να πω..
Μου είπαν απλά ότι έχει ιδιαίτερα μαθηματικά. Τώρα το πόσο ιδιαίτερα δεν ξέρω αλλά δεν θα με ενδιέφερε να δουλέψω σε τράπεζα οπότε το απορρίπτω έτσι και αλλιώς.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες χαμένος χρόνος? Δεν μπορώ, για παράδειγμα, να τελειώσω ένα από αυτά τα μεταπτυχιακά τα οποία σίγουρα θα μου προσφέρουν πληθώρα γνώσεων και ένα πολύ καλό πτυχίο (μιας και το York είναι στα top 20) και στη συνέχεια να ψάξω πάνω σε αυτό εργασία, έστω και με χαμηλό μισθό αρχικά? Από ότι έχω ψάξει στο εξωτερικό για εργασία δεν σου ζητάνε πάντα να έχεις προϋπηρεσία. Φυσικά στις 98% των περιπτώσεων ζητάνε προϋπηρεσία αλλά όχι πάντα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρείς χαμένο χρόνο.:mad::baby:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μου είπαν απλά ότι έχει ιδιαίτερα μαθηματικά. Τώρα το πόσο ιδιαίτερα δεν ξέρω αλλά δεν θα με ενδιέφερε να δουλέψω σε τράπεζα οπότε το απορρίπτω έτσι και αλλιώς.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες χαμένος χρόνος? Δεν μπορώ, για παράδειγμα, να τελειώσω ένα από αυτά τα μεταπτυχιακά τα οποία σίγουρα θα μου προσφέρουν πληθώρα γνώσεων και ένα πολύ καλό πτυχίο (μιας και το York είναι στα top 20) και στη συνέχεια να ψάξω πάνω σε αυτό εργασία, έστω και με χαμηλό μισθό αρχικά? Από ότι έχω ψάξει στο εξωτερικό για εργασία δεν σου ζητάνε πάντα να έχεις προϋπηρεσία. Φυσικά στις 98% των περιπτώσεων ζητάνε προϋπηρεσία αλλά όχι πάντα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρείς χαμένο χρόνο.:mad::baby:

Αρχικά για το επίπεδο των Μαθηματικών χρειάζεται κάποια εξοικείωση με Πανεπιστημιακά μαθηματικά. Από όσο ξέρω ο κλάδος της Χρηματο-οικονομίας και της Στατιστικής ανάλογα την κατεύθυνση ή μαθηματικοποιείται πολύ ή μερικώς με μεγαλύτερη έμφαση σε γραφή κώδικα. Όταν λέω για χαμένο χρόνο εννοώ ότι από τη στιγμή που μετράει η προϋπηρεσία περισσότερο από ένα μεταπτυχιακό λιγάκι εξειδικευμένο και όχι τόσο χρήσιμο για έναν άβγαλτο πτυχιούχο, θα ήταν καλύτερα να "χωθείς" σε κάποια εταιρία και να πάρεις την τεχνογνωσία σκέψης. Μετά σαν ώριμη και ψημένη -ντάρα ηλικιακά, θα μπορέσεις να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό ή πρόγραμμα μεταπτυχιακών σεμιναρίων σε ειδικά θέματα διοίκησης σε σχέση με την κύρια δουλειά σου.

Μόνη σου το λες ότι το 98% των περιπτώσεων ζητάνε προϋπηρεσία και ακόμη αν δεν ζητάνε τη ζητάνε με άτιμο τρόπο: συνήθως αναφέρουν ότι η θέση είναι entry level που σημαίνει ότι η μη προϋπηρεσία είναι διαπραγματεύσιμη. Σε μια εταιρία ή βιομηχανία με μετόχους μέχρι να βεβαιωθούν ότι τους κάνεις σαν εργαζόμενος, στη δοκιμαστική περίοδο πρόσληψης θα έχουν άλλους 2 εφεδρικούς υποψηφίους για να σε σουτάρουν άμα δουν ότι κοστίζεις πολύ σαν υπάλληλος και δεν αποδίδεις, ενώ ο προσωρινά απορριφθείς υποψήφιος στη σειρά (για να προσλάβουν εσένα) μπορεί να έχει κάποια προϋπηρεσία ή περισσότερο ψιστήρι, αέρα κοπανιστό που συνήθως θέλουν σε αυτές τις δουλειές πέρα από τα τυπικά προσόντα. Πάντα ενώ προσλαμβάνουν κάποιον, έχουν στο μυαλό τους κάποιον άλλο και συνέχεια στη δοκιμαστική περίοδο περιμένουν να τους καταπλήξεις θετικά, κοιτάζοντας από το πως πας τουαλέτα μέχρι το πως πίνεις νερό σε ένα meeting, για να σε κρατήσουν και μην ακυρώσουν την πρόσληψή σου από τον ..πρώτο μήνα εργασίας για να πάρουν κάποιον άλλο από την λίστα απορριφθέντων που να τους κάνει τη δουλειά.
 

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
θα ήταν καλύτερα να "χωθείς" σε κάποια εταιρία και να πάρεις την τεχνογνωσία σκέψης. Μετά σαν ώριμη και ψημένη -ντάρα ηλικιακά, θα μπορέσεις να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό ή πρόγραμμα μεταπτυχιακών σεμιναρίων σε ειδικά θέματα διοίκησης σε σχέση με την κύρια δουλειά σου.
Το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής: Πως θα εργαστώ κάπου εάν δεν έχω ένα σχετικό πτυχίο που θα μου δώσει τις γνώσεις για να εργαστώ εκεί? Το μεταπτυχιακό το κάνω για να μάθω να κάνω αυτήν την δουλεία ή έστω να μάθω κάτι για αυτήν την δουλεία για να μπορέσω στην συνέχεια να βρω ένα τρόπο (μέσο των γνώσεων που θα μου δώσει το μεταπτυχιακό πτυχίο) να εργαστώ πάνω σε αυτόν τον τομέα, από την στιγμή που το προπτυχιακό μου πτυχίο δεν έχει άμεση σχέση με αυτό (πλην ορισμένων μαθημάτων).
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
@Dei Gratia,
Θα ήθελες να μας πεις λίγα παραπάνω για τους επαγγελματικούς στόχους σου;
Μέχρι στιγμή συζητάμε μόνο για προγράμματα, και μάλιστα κολλεγιακά.
Αλήθεια, γιατί επικεντρώνεσαι σε τέτοια;
Αρχικά όμως πες μας αν θέλεις πως και που φαντάζεσαι τον εαυτό σου να εργάζεται σε μια 5 ετία.
Δηλαδή σε ποιο industry και σε ποια χώρα.
Αυτή η προσέγγιση είναι που θα σε οδηγήσει στη σωστή επιλογή μεταπτυχιακού.
Η συζήτησή μας μέχρι στιγμής θεωρώ πως ξεκινάει σε λάθος βάση.
Θα καταλάβεις στη πορεία τι εννοώ.
 

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
@Dei Gratia,
Θα ήθελες να μας πεις λίγα παραπάνω για τους επαγγελματικούς στόχους σου;
Μέχρι στιγμή συζητάμε μόνο για προγράμματα, και μάλιστα κολλεγιακά.
Αλήθεια, γιατί επικεντρώνεσαι σε τέτοια;
Αρχικά όμως πες μας αν θέλεις πως και που φαντάζεσαι τον εαυτό σου να εργάζεται σε μια 5 ετία.
Δηλαδή σε ποιο industry και σε ποια χώρα.
Αυτή η προσέγγιση είναι που θα σε οδηγήσει στη σωστή επιλογή μεταπτυχιακού.
Η συζήτησή μας μέχρι στιγμής θεωρώ πως ξεκινάει σε λάθος βάση.
Θα καταλάβεις στη πορεία τι εννοώ.
Η απόφαση μου να κάνω ένα μεταπτυχιακό σε κολέγιο ήταν επειδή τα κολέγια (από ότι μου έχουν πει κατά την ενημέρωση μου) σου δίνουν πτυχίο εξωτερικού (στη συγκεκριμένη περίπτωση του York για το κολέγιο City). Από την στιγμή που σκέφτομαι να φύγω για εξωτερικό (Αγγλία) και να εγκατασταθώ μόνιμα εκεί, θεωρώ ότι ένα μεταπτυχιακό Αγγλικού πανεπιστημίου θα εκτιμηθεί περσότερο (ειδικά όταν αυτό το πανεπιστήμιο είναι στα τοπ 20). Επίσης πιστεύω ότι θα πάρω περισσότερες γνώσεις από εκεί (κάτι το οποίο μπορεί να είναι και τελείως λάθος - αυτό είναι απλά μια δικιά μου θεωρία).

Τώρα σε ποιό industry συγκεκριμένα δεν μπορώ να πω για τον λόγο του ότι ακόμη δεν έχω αποφασίσει, από τα παραπάνω μεταπτυχιακά που ανέφερα, πιο θέλω να κάνω. Σίγουρα θέλω να ασχοληθώ με διοίκηση, μάρκετιγκ κτλ. γιατί όλα αυτά μου φαίνονται ενδιαφέρων αλλά αυτό που θα με βοηθήσει να επιλέξω τελικά είναι και η ζήτηση της αγοράς. Για αυτό και θα ήθελα να ακούσω γνώμες και πάνω σε αυτό το θέμα. Αν για παράδειγμα υπάρχει ζήτηση για μάρκετιγκ έναντι του human resources εννοείται πως θα επέλεγα να σπουδάσω το αντικείμενο που έχει ζήτηση (από την στιγμή που - θεωρητικά - μου αρέσουν και τα δύο).
 

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πήγα για ενημέρωση για το ίδιο μεταπτυχιακό πολύ πριν τον κορονοιό. Με ξενάγησαν μου εξήγησαν οτι ταιριάζει σε εργαζόμενους, οτι κάποια μαθήματα έχουν απαλλακτική και οτι θα με βοηθήσουν και στην δουλειά κυρίως οι γνωριμίες με στελέχη επιχειρήσεων τα οποία θα κάνουν το ίδιο μεταπτυχιακό. Είναι αναγνωρισμένο και όλα τα συναφή. Το μοναδικό μου προβληματάκι ήταν τα σχεδόν 10.000 που χρειάζονται και φυσικά δεν μπόρεσα να τα μαζέψω.:redface:


φαν φακτ: :):pleasantry: Μου δώσαν τσαντούλα και κούπα δώρο μαζί με τα ενημερωτικά φυλλάδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα συμφωνήσω με το @nPb εν μέρει στα λεγομενά του. Το ΜΒΑ είναι επαγγελματικό μεταπτυχιακό και δεν σε βοηθάει να βρεις δουλειά, αλλά να βρεις μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ δουλειά στην οποία είσαι και έχεις αρκετά χρόνια προυπηρεσίας. Αν και ξέρω περιπτώσεις παιδιών που τους βοήθησε να αλλάξουν θέση στη καριέρα τους. Πχ ήταν λογιστές και το γύρισαν στο HR.

Από εκεί και πέρα θα πω ότι το ΜΒΑ σαν χαρτί παραμένει ακόμα δυνατό στην αξία του και ΝΑΙ ακόμα βάζει κάτω αρκετά Msc. Και σας μιλάει κάποιος που πρόσφατα πριν 2 μήνες τελείωσε το msc in management στο Διεθνες πανεπιστήμιο και το μετάνιωσε που δεν έκανε ΜΒΑ. Τα ΜΒΑ έχουν practical orrientation, και σε βοηθάνε να είσαι creative, να σκέφτεσαι και άλλα πολλά. Παραμένουν δυνατά ως χαρτιά, αλλά όταν έχεις μια σοβαρή προυπηρεσία. Αμα πας να κάνεις ΜΒΑ χωρίς προυπηρεσία ΔΕΝ.... Τα ΜΒΑ καλύπτουν πολύ πράμα που βοηθάνε τον εργαζόμενο να κυνηγήσει πολλά τμήμαα σε μια επιχείρηση.

Ωστόσο, η διαφωνία μου είναι ότι τα ΜΒΑ δεν γινεται να πραγματοποιούνται σε κολλέγια. Καλύτερα σε αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια. ΑΣΟΕΕ, ΠΑΜΑΚ, ΑΠΘ είναι μερικά εξ αυτών τα πολύ καλά στην Ελλάδα. Διαφορετικά Εξωτερικό που είναι ακόμα πιο ανεβασμένα, τόσο σε αξία αλλά όσο και σε δίδακτρα
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γενικά ολος ο συλλογισμός ειναι λάθος.

Δεν διαλέγεις ότι θα κάνεις ντε και καλα μεταπτυχιακό σε κολλέγιο επειδή θες μετά να πας εξωτερικό.

Ενα μεταπτυχιακό απο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν θα σε εμποδίσει πουθενά. Την γλωσσα εσυ να ξέρεις και θα πας.
Τει στη λαμια να εχεις τελειώσει που λεει ο λογος δεν αποτελεί πρόβλημα.

Ομως, η καλύτερη χρονικη περίοδος για να πας έξω ειναι τώρα.
Μη νομίζεις οτι ειναι πολυ απλο να πας ετσι σε μια χωρα μονο για δουλειά χωρις κανεναν κύκλο.
Σε 2 χρόνια που ξέρεις τι θα εχει αλλάξει στη ζωη σου;

Με τα λεφτα που διαθέτεις μπορείς ευκολα να πας σε παρα πολλες χωρες.
Αν σο φαίνεται δύσκολο τωρα, σε 2 χρόνια θα ειναι τρεις φορές πιο δύσκολο.

Εξωτερικό δεν ειναι μονο η αγγλια, ειδικα εφόσον πλεον ειναι εκτός Ε.Ε και ειναι δύσκολο να πας.


* Καθόλου δεν τους νοιάζει αν το χαρτί σου ειναι απο το york, πίστεψε με.
* Αν θες οπωσδήποτε κολλέγιο ψαξε και το Deree που ειναι κορυφαίο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top