MBA μετά από μη σχετικές προπτυχιακές σπουδές

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Πριν λίγο καιρό πήρα το πτυχιο μου στη βιολογία και πλέον καλούμαι να αποφασίσω το περιεχομενο του μεταπτυχιακου που θα ακολουθησω. Περασα απο διαφορα σταδια μεχρι να καταληξω στο οτι θελω να κανω μεταπτυχιακο (σκέψεις για κατατακτηριες, σπουδες σε ιεκ κ.ά.) ομως αποφάσισα ότι μαλλον ενα μεταπτυχιακό είναι η καλύτερη επιλογή για τώρα.

Το ερώτημά μου, λοιπόν, είναι: Θα ήταν έξυπνη κίνηση ένα master σε διοίκηση επιχειρήσεων, έχοντας πτυχίο βιολογίας;
Η σκέψη μου είναι ότι με αυτόν τον τρόπο ίσως καταφέρω να δουλέψω σε κάποια "διοικητική" θέση, σχετική πάντα με το αντικείμενο, αποφεύγοντας τον ανταγωνισμό που καραδοκεί από όλες τις πλευρές για τους βιολόγους (κτηνίατροι, μοριακοι και γεωπόνοι). Τα κριτήρια μου σχετίζονται καθαρά με την μετέπειτα επαγγελματική μου αποκατάσταση, καθώς έκανα ήδη "λάθος" επιλογή, όταν διάλεξα μία σχολή που τότε μου άρεσε αλλά, από ότι φαίνεται, θα με αφήσει άνεργη.

Να πω, επίσης, ότι σαν άνθρωπος, είμαι πολύ οργανωτική και μου αρέσει η ρουτίνα. Μου αρέσει, επίσης, να κάνω υπολογισμούς, να βάζω πλάνα και να έχω τον έλεγχο. Για αυτό και σκεφτηκα το MBA. Παρόλα αυτά, έχω την αίσθηση ότι δεν έχω ιδέα πώς λειτουργεί πραγματικά ο αληθινός κόσμος και τι κινήσεις πρέπει να κάνω από εδώ και έπειτα για να εξασφαλίσω, όσο είναι δυνατόν, το μέλλον μου.

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top