Linguaphone και ξένες γλώσσες

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχει κανείς δοκιμάσει να μάθει κάποια ξένη γλώσσα με την linguaphone; Είμαι σίγουρος ότι δεν συγκρίνεται με φροντιστήριο ή ιδιαίτερα αλλά είναι πιο οικονομικό και θα ήθελα να ακούσω κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει. Για τι επίπεδο μιλάμε; Εκτός από cd προσφέρονται και βιβλία που να περιέχουν στοιχεία γραμματικής κλπ; Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Για τα linguaphone δε ξέρω να σου πω... Ομως ένας φίλος μου δοκίμασε με παρόμοιο τρόπο. Αγόρασε ενα βιβλίο για ισπανικά απο τη mandeson και αφού το έλιωσε, κατάφερε να πάρει ενα πτυχίο. (ενα λίγο πιο κάτω απ' το lower)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μάλλον αυτό θα είναι ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.

kosgan10

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πάρε Linguaphone και θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος :clapup: Από εμπειρία στο λέω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μαζί με τα cd ξέρεις αν παρέχονται και κάποια βιβλιαράκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosgan10

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αναλόγως... τι γλώσσα θες και τι επίπεδο; Για Αγγλικά πχ το Full Business English Course

Αρχική Δημοσίευση από Linguaphone:
Περιλαμβάνει:
- 12 CD ήχου
- 4 βιβλία
- Ειδικός εκπαιδευτικός σύμβουλος παρακολουθεί την εξέλιξή σας με γραπτές ασκήσεις.
Επικοινωνία μέσω γραπτών ασκήσεων με καθηγητές της Linguaphone για βοήθεια στη μελέτη σας (12 σετ ασκήσεων / μία για κάθε case study, την οποία συμπληρώνετε και επιστρέφετε στη Linguaphone μέσω email / fax) Οι ασκήσεις διορθώνονται από καθηγητές της Linguaphone και επιστρέφονται διορθωμένες με τις κατάλληλες παρατηρήσεις.

Ενώ ένα παιδικό πχ το Pingu's English / Activity Pack
Περιλαμβάνει:
- 1 Παζλ Αλφαβήτου,
- 1 Πόστερ Αλφαβήτου,
- 1 Πόστερ Αριθμών,
- 1 Υπόστρωμα για Παιχνίδι Pingu’s English,
- 10 Φιγούρες Χαρακτήρων Pingu,
- 1 DVD Γραμμάτων και Αριθμών,
- 1 Βιβλίο Γραμμάτων και Αριθμών,
- 1 Βιβλίο Ζωγραφικής,
- 1 σετ Κραγιόνια,
- 1 Διάγραμμα Ανάπτυξης/ Προόδου με αντίστοιχα Αυτοκόλλητα,
- 1 DVD με 6 επεισόδια Pingu που δεν έχουν προβληθεί στην τηλεόραση, και
- 1 Σακίδιο Pingu.
- 6 μήνες πρόσβασης σε Διαδικτυακό Υλικό και Τεστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Συγκεκριμένα αν αγοράσω θα αγοράσω το πακέτο που έχει σε προσφορά η Victory Media. 1+1 59€ +έξοδα αποστολής. Για τα Γαλλικά και Ισπανικά που ενδιαφέρομαι περιέχει 9 βιβλία και από ότι ρώτησα στη Victory Media τα βιβλία περιέχουν συντακτικό, γραμματική, κανόνες προφοράς και άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
λοιπον τωρα στο πανεπιστημιο θελω να ξεκινησω μια 2η ξενη γλωσσα..μ αρεσουν τα ρωσικα,ισπανικα,ιταλικα...θα ηθελα να μαθω και γερμανικα επειδη θεωρειται πλ σημαντικη η γνωση της....σκεφτομουν να ξεκινησω να μαθαινω ισπανικα και ιταλικα απ το ιντερνετ η μεσω της linguaphone μιας κι ειναι σχετικα απλες γλωσσες και μετα να παω σε καποιο φροντιστηριο ωστε να μπορεσω να δωσω εξετασεις και να απρω το πτυχιο...πιστευετε οτι αυτο θα με βοηθησει ή ειναι καλυτερα να ξεκινησω απευθειας μαθηματα στε καποιο φροντιστηριο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγώ λέω να ξεκινήσεις κατευθείαν σε φροντιστήριο ,αφού έτσι και αλλιώς εκεί θα πας!!Μπορείς να κοιτάξεις για αρχή τα εντελώς βασικά, έτσι και αλλιώς στο φροντιστήριο θα τα δείτε από την αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
λοιπον τωρα στο πανεπιστημιο θελω να ξεκινησω μια 2η ξενη γλωσσα..μ αρεσουν τα ρωσικα,ισπανικα,ιταλικα...θα ηθελα να μαθω και γερμανικα επειδη θεωρειται πλ σημαντικη η γνωση της....σκεφτομουν να ξεκινησω να μαθαινω ισπανικα και ιταλικα απ το ιντερνετ η μεσω της linguaphone μιας κι ειναι σχετικα απλες γλωσσες και μετα να παω σε καποιο φροντιστηριο ωστε να μπορεσω να δωσω εξετασεις και να απρω το πτυχιο...πιστευετε οτι αυτο θα με βοηθησει ή ειναι καλυτερα να ξεκινησω απευθειας μαθηματα στε καποιο φροντιστηριο???
Το linguaphone έχει το μεγάλο μειονέκτημα που έχουν όλα τα "κάνε το μόνος σου" π.χ. ξένες γλώσσες, γυμναστική, καλές τέχνες: Επειδή δεν πιέζεσαι να το κάνεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το κάνεις μερικές φορές, ύστερα να το αναβάλεις διαρκώς και στο τέλος να το ξεχάσεις. Σκέψου σε πόσα σπίτια έχεις δει διαδρόμους και ποδήλατα γυμναστικής που έχουν εκφυλιστεί σε κρεμάστρες ρούχων και απλώστρες πετσετών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Το linguaphone έχει το μεγάλο μειονέκτημα που έχουν όλα τα "κάνε το μόνος σου" π.χ. ξένες γλώσσες, γυμναστική, καλές τέχνες: Επειδή δεν πιέζεσαι να το κάνεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το κάνεις μερικές φορές, ύστερα να το αναβάλεις διαρκώς και στο τέλος να το ξεχάσεις. Σκέψου σε πόσα σπίτια έχεις δει διαδρόμους και ποδήλατα γυμναστικής που έχουν εκφυλιστεί σε κρεμάστρες ρούχων και απλώστρες πετσετών.


ναι ισχυει αυτο που λες...και δεν ξερω κατα ποσο θα ειμαι πειθαρχημενη...:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γειά σας!(Είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ,:redface:οπότε αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με..)Σκέφτομαι και γω να ξεκινήσω μία γλώσσα μέσω της linguaphone..Είδα στην ιστοσελίδα ότι υπάρχει πακέτο εκμάθησης γερμανικών, με το οποιό φτάνει κάποιος σε επιπεδο β2,συγκεκριμένα αναφέρομαι σε αυτό εδώ https://www.linguaphone.gr/page.php?p=36&lang=5 Είμαι λίγο διστακτική όμως,γιατί ναι μεν δεν έχω ξαναμάθει ποτέ μία ξένη γλώσσα με αυτοδιδασκαλία και από την άλλη φαντάζει κάπως ουτοπικό να φτάσεις και σε επίπεδο αντίστοιχο του lower..Γι΄αυτο μπορεί να μου δώσει κάποιος οποιαδήποτε πληροφορία( τιμές, μεθοδολογία);;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μπορεί κανείς με liguaphone να φτάσει πραγματικά το επίπεδο Β2 και να δώσει εξετάσεις? (για γερμανικά ενδιαφέρομαι :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Σόρυ που επαναφέρω το θέμα κ ξανακάνω την ίδια ερώτηση..αλλά αν κάποιος έχει δοκιμάσει να μάθει μία γλώσσα με τη μέθοδο της linguaphone(δεν αναφέρομαι στα πακέτα της victory,αλλά στις μεθόδους αυτοδιδασκαλίας που έχει στην ιστοσελίδα) θα με βοηθούσε πολύ αν μου έδινε οποιαδήποτε πληροφορία και αν έμεινε ευχαριστημένος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αρκετά δύσκολος και κοπιαστικός τρόπος για να μάθει κανείς μια ξένη γλώσσα.
Νομίζω πως ολα αυτα βοηθάνε σαν συμπληρώματα και οχι αυτόνομα.
Εκτός και αν εισαι τόσο πειθαρχημένος οπως ειπαν και οι προηγούμενοι και φυσικά να εχεις έφεση στις ξένες γλώσσες.
Ειναι δύσκολο να καλυφθεί το κενό του δασκάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς που λέει ο dtsberlin, και που είχε πει και ο Dias πιο πάνω. Χρειάζεται ΜΕΓΑΛΗ πειθαρχία αλλά και έφεση στις ξένες γλώσσες για να καταφέρεις να επιτύχεις ουσιαστική μάθηση με μεθόδους αυτοδιδασκαλίας. Αν είσαι τελείως αρχάριος είναι ακόμα πιο δύσκολο.

Η συμβουλή μου αν προσανατολίζεστε σε μεθόδους αυτοδιδασκαλίας είναι να βρείτε άλλο ένα άτομο με το οποίο να κάνετε μαζί "μάθημα" βάσει προγράμματος και αν τα οικονομικά σας το επιτρέπουν, να κάνετε και κάποια μαθήματα με δάσκαλο π.χ. ένα δύωρο κάθε 15 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
θα ειχε αρκετο ενδιαφέρον νομίζω η γνώμη καποιου που προσπαθησε να μαθει μια ξένη γλώσσα χωρίς την βοήθεια δασκάλου!
Αν υπαρχει κανεις στην ομαδα, ας μας πει την γνώμη του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ το έχω προσπαθήσει. Τα συμπεράσματά μου τα έγραψα πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
δεν μαθαίνεις καλά με τετοιες μεθόδους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top