FIFA 09 VS PES 2009

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδια εδω θα μιλησουμε για την κοντρα των αιωνιων.FIFA 09 εναντιον PES 2009.Μια κοντρα που φαινεται να ειναι πολυ δυνατη για φετος.Εγω ψηφιζω fifa σταθερα.Νομιζω οτι το Fifa ειναι πολυ καλυτερο σε σχεση με το φετινο pro.αν εξαιρεσει κανεις το καινουριο become a legend που εχει προστεθει στο pro(αα και το καινουριο menu μην ξεχασω)κατα τ αλλα ειναι ολοιδιο.οποιος εχει το Pes 2008 δν χρειαζεται να παρει το 9 γιατι ειναι ακριβως ιδιο.Αντιθετα το fifa εχει να επειδιξει τοσες πολλες βελτιωσεις.Και αυτο το παιχνιδι θα σας να αναλυσω του οποιου ειμαι και κατοχος παρεπιμπτοντος.Και ξεκιναω με το be a pro που υπαρχει απο περσυ αλλα με αρκετες βελτιωσεις,το εκπληκτικο manager mode οπου μπορεις να παρεις μια οποιαδηποτε ομαδα και να την οδηγησεις στην κορυφη του κοσμου ρυθμιζοντας το κοστος των εισητηριων,επιλεγοντας χορηγους για την ομοδα σου κανοντας φυσικα μεταγραφες(πουλωντας και παιχτες βεβαια)ενω παραλληλα πρεπει να εκπληρωσεις τους στοχους που σου βαζει η διοικηση της ομαδας διοτι αλλιως υπαρχει σοβαροτατος κινδυνος να απολυθεις.Και παρα πολλα αλλα τα οποια αυτη τη στιγμη δν θυμαμαι.Παντως το Manager mode ειναι φανταστικο....Ειναι σαν να αγοραζεις ενα κανονικο παιχνιδι manager.Πραγματικα τελειο..Δεν χρειαζεται φυσικα να μιλησουμε για τα εκπληκτικα γραφικα που παρουσιαζει το φετινο fifa...Kαι φυσικα με τις επισημες αδειες ολων των ομαδων.....Ειναι μια προταση για φετος τα Χριστουγεννα που πραγατικα αξιζει τον κοπο..Και ποιος τα λεει ολα αυτα εε??ενας πρωην φανατικος οπαδος του pro το οποιο ομως τα τελευταια χρονια παρουσιαζει μια στασιμη και συνεχως φθινουσα πορεια σε συγκριση με το fifa το οποιο οσο κι αν δν θελουν να το παραδεχτουν οι φιλοι του pro ολο και περισσοτερο κερδιζει καινουργιους φιλαθλους απογοητευμενους απο το φετινο αποκορυφωμα της απογοητευσης pes 2009.
Λοιπον αυτη ειναι η αποψη μου παιδια.Περιμενω και τις δικες σας αποψεις.Ποιο θεωρειτε οτι ειναι το καλυτερο ποδοσφαιρακι για φετος.FIFA 09 ή PES 2009???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultimater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ultimater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι ΦΕΤΟΣ καλυτερο ειναι το fifa09 (βεβαια και το προ στο ps3 καλο ειναι).αμα παρουμε ολα τα προ και ολα τα φιφα..καλυτερο ειναι το...PRO!!:jumpy::jumpy::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Λοιπόν, νομίζω ότι έχω ολοκληρωμένη άποψη καθώς είναι το μόνο παιχνίδι που παίζω (φέτος τα παιχνίδια τα έκοψα μαχαίρι, αλλά ένα ποδοσφαιράκι να ξεσκάς είναι must) και μάλιστα από όταν βγήκε σχεδόν.

Θα ξεκινήσω με το PRO. Μετά το PES6, το χάος. Είχα πάρει το 2008 μόνο για το online (άρα και αυθεντικό) και ειλικρινά ακόμα κλαίω τα λεφτά. Ούτε ένα παιχνίδι δεν ολοκλήρωσα χάρη στους εξαιρετικούς servers της Konami. Από άποψη gameplay χειρότερο του 6. Όσον αφορά το φετινό, η αλήθεια είναι ότι το έπαιξα λίγο, αλλά δεν με εντυπωσίασε καθόλου και μου φάνηκε ίδιο με το 8.

Fifa είχα να παίξω αν θυμάμαι καλά από το 2001... Ακούγοντας τις κριτικές, είπα να το δοκιμάσω το 09. Έπαθα πλάκα. Δεν έχω ξαναδεί καλύτερα γραφικά σε soccer game, τόση αληθοφάνεια στις κινήσεις και ποικιλία στις κάθετες μπαλιές. Δεν θέλω να σχολιάσω περαιτέρω. Έχει σίγουρα κάποια αρνητικά, ειδικά στο online αλλά τουλάχιστον εκεί ολοκληρώνεις και κανά παιχνίδι, όχι όπως στο pro. Μιλάμε πάντα για pc και με χρήση gamepad.
Με κονσόλες δεν ασχολούμαι αλλά αν διαβάσετε αλλού, δεν τίθεται θέμα, όλοι επιλέγουν το fifa για φέτος.

Nα σημειώσω ότι το σύστημα που ανανεώνονται κάθε βδομάδα οι φόρμες των ομάδων και τωνπαικτών το περίμενα χρόνια... Καλή καινοτομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
γιατι δεν βαζεις πολλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
πες φυσικά... οι φυσικότερες κινήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kourso

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΣΙΛΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια εγω προτιμω fifa ειναι ποιο ριαλιστικο και ποιο γ.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Ras

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Το Pes 09 καλύτερο λίιιιιγο από το Fifa 09.

Βεβαια αυτό που μ άρεσε περισσότερο ήταν το Fifa 07;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
πες (PES εννοείς) φυσικά... οι φυσικότερες κινήσεις

Όταν είναι να γελάσω, πες μου. Σαν κατουρημένοι πηγαίνουν και σα ρομποτάκια συγκρούονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι ΦΕΤΟΣ καλυτερο ειναι το fifa09 (βεβαια και το προ στο ps3 καλο ειναι).αμα παρουμε ολα τα προ και ολα τα φιφα..καλυτερο ειναι το...PRO!!:jumpy::jumpy::P
Φυσικα φιλε μου αμα παρουμε ολα τα prο και ολα τα fifa to pro ειναι σαφως καλυτερο.αυτο δν το αμφισβητει κανεις.αλλα απο το pes6 και μετα η konami τα εκανε μπαχαλο!!!εμεις εδω μιλαμε για τα φετινα ποδοσφαιρακια και κρινοντας απο αυτα ολοι συμπεραινουμε οτι το fifa09 ειναι το καλυτερο για φετος.κι απο οτι βλεπω ολοι συμφωνειτε με την αποψη που διατυπωσα κι εγω.το fifa ειναι μακραν το καλυτερο για φετος.Πως να το κανουμε δηλαδη??το λεω αυτο επειδη υπαρχουν καποιοι οι οποιοι δν αναγνωριζουν την ανωτεροτητα του fifa για φετος και λενε συνεχως οτι το pes 2009 ειναι πολυ καλο και καλυτερο απο το fifa.Πως να το κανουμε δηλαδη???Αφου το pro δν ειναι καλυτερο για φετος.το fifa09 το ξεπερναει.Επειδη δηλαδη το pro ηταν το καλυτερο ποδοσφαιρακι πριν μερικα χρονια σημαινει οτι ειναι καλυτερο και τωρα???Μονο με το ονομα και τη φιρμα δν νικας ενα αλλο αντιπαλο παιχνιδι.Αφου η konami τα δυο τελευταια χρονια τα εχει κανει μανταρα με αποκορυφωμα το φετινο pro το οποιο ειναι ολοιδιο με το 8.Μονο το menu αλλαξανε και αντε δωσε εσυ 70ευρω για να παρεις ενα παιχνιδι που αντι για pes2008 γραφει pes2009.Aυτο μονο αλλαζει.ας μην γελιομαστε.Ολοι μας λοιπον οφειλουμε να σεβομαστε το καλυτερο ασχετως προιστοριας.Και το καλυτερο ποδοσφαιρακι για φετος ειναι ενα και λεγεται Fifa 2009. Ετσι εχουν τα πραγματα.Και εγω παλια η μουνα φανατικος του pro αλλα τα δεδομενα αλλαξαν.Η EA sports εβαλε τα δυνατα της και δημιουργσε το καλυτερο ποδοσφαιρακι των τελέυταιων ετων.Τωρα πια δν σου κανει αισθηση να παιξεις pro.Τα γραφικα ειναι απαισια σε συγκριση με αυτα του fifa τα οποια ειναι φανταστικα.Αυτη ειναι η γνωμη μου παιδες.Τα πα και ξεθυμανα.Εβαλα τα πραγματα στη θεση τους.Γιατι δν μπορει να λενε καποιοι οτι το pro ειναι καλυτερο απο το fifa.Για φετος μιλαμε παντα...Αν και απο οτι βλεπω ολοι συμφωνειτε με αυτην την αποψη.Οτι το fifa ειναι το καλυτερο για φετος και το pes2009 μια ολοιδια επανεκδοση του pes2008.Πραγματικα αξιζει να δωσουμε συγχαρητηρια στην EA sports για το φανταστικο ποδοσφαιρακι το οποιο δημιουργησε και ταυτοχρονα να κρουσουμε το κωδονα του κινδυνου στην Konami ετσι ωστε να δουλεψει σκληρα και του χρονου να εχει δημιουργησει ενα ποδοσφαιρακι αναλογο των απαιτησεων των παλιων pro και οχι ενα copy του pro8.Γιατι οπως και να το κανουμε το pro εχασε την κυριαρχια του.Δυστυχως η μαχη για την Konami φετος χαθηκε...
To μονο που πρεπει να κανετε ειναι να πατε στο πιο κοντινο καταστημα της γειτονιας σας και να αγορασετε το fifa.Γιατι πραγματικα αξιζει τον κοπο...(Και προς αποφυγη παρεξηγησεων δν εχω καμια σχεση με την ea sports ουτε τιποτα τετοιο.Απλως λεω την γνωμη μου.Εσεις αποφασιζετε για το ποιο ποδοσφαιρακι θα αγορασετε αν και η αποφαση φαινεται πως εχει ηδη παρθει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Χμμμ, πάντως τα πρόσωπα των παικτών είναι ίδια με τα πραγματικά στο PES φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φυσικα .......εχει ηδη παρθει).

Μικρέ δεν θα διαφωνήσω αλλά έχεις γράψει 15 γραμμές όπου επαναλαμβάνεσαι συνεχώς. Μην το κάνεις, κουράζεις αυτόν που διαβάζει την γνώμη σου.

Χμμμ, πάντως τα πρόσωπα των παικτών είναι ίδια με τα πραγματικά στο PES φέτος.

Μάλιστα. Ε ΚΑΙ? Τίποτα, δες απλά τα physics, τα collisions, τα height-weight impacts κλπ και μετά έλα να μας πεις τι είδες.
Φιλικά πάντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μικρέ δεν θα διαφωνήσω αλλά έχεις γράψει 15 γραμμές όπου επαναλαμβάνεσαι συνεχώς. Μην το κάνεις, κουράζεις αυτόν που διαβάζει την γνώμη σου.

Eχεις δικαιο zed blue.ευχαριστω για την επισιμανση.επαναλαμβανομαι πολλες φορες στο προηγουμενο μυνημα μου.Θα προσπαθησω να μην το ξανακανω.
-----------------------------------------
Zed blue παρεμπιμπτοντως να σου κανω μια ερωτηση.Και εσυ fifa παιζεις ή pro??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Zed blue παρεμπιμπτοντως να σου κανω μια ερωτηση.Και εσυ fifa παιζεις ή pro??

Για να εκθειάζω το Fifa και να θάβω το PES, προφανώς Fifa. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
και για μενα το fifa ειναι ανωτερο μονο αυτο παιζω στο ps3 το pro τζαμπα το πειρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγώ έχω παίξει όλα τα FIFA από το 06 και μετά(και πριν το 99 αλλά αυτό δε λέει κάτι) και από PES έχω παίξει τα δύο προτελευταία, αλλά όχι το τελευταίο. Κατ'αρχήν να πω ότι το FIFA στο PC και στο X-Box ή στο PS2 νομίζω πως είναι διαφορετικά, με την έκδοση του PC να είναι μια σαφής βελτίωση της μηχανής του 2008 απλά.

Καλά παιχνίδια είναι και τα δύο. Το PES έχει ανύπαρκτο manager mode, βαρετό και τελείως ψεύτικο και καθόλου δε σε τραβάει να το παίξεις. Από την άλλη το FIFA έχει πολύ ωραίο manager mode, αρκετά πιο εύκολο και απλό από ένα manager game και φυσικά πολύ καλύτερο από ένα τυπικό football simulation game.

Το τελευταίο FIFA είναι σαφώς καλύτερο από το προηγούμενο, χωρίς να μπω σε αναλύσεις γιατί βαριέμαι. Το μόνο αρνητικό είναι ότι είναι αρκετά πιο εύκολο από το 08. Πριν λίγο έπαιζα και κέρδισα 9-1 στο World Class, με αποτέλεσμα να χάνει λίγο το challenge όσο χτίζεις την ομάδα σου και την κάνεις πιο δυνατή.

Αν έπρεπε να ψηφίσω, θα έλεγα το FIFA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros7291

Νεοφερμένος

Ο πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
pro για μια ζωη.τι fifa και κουραφεξαλα....
απ το σπιτι δε θα βγω πινω μπαφους και παιζω pro..:red::red:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloumis

Νεοφερμένος

Ο bloumis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπορείς να παίξεις fifa09 με χειριστίριο? Εννο΄ς αυτά π μοιάζουν με του ps και συνδέονται στο pc με usb...

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μπορείς να παίξεις fifa09 με χειριστίριο? Εννο΄ς αυτά π μοιάζουν με του ps και συνδέονται στο pc με usb...

ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!!!!

Τι ερώτηση είναι αυτή ρε παιδί... Φυσικά και μπορείς. Εισήγαγαν καινοτομίες στον χειρισμό με το ποντίκι αλλά αν δεν παίζεις με χειριστήριο, δεν το χαίρεσαι το game...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloumis

Νεοφερμένος

Ο bloumis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πώς; Συνδέω το χειριστήριο...μπαίνω στο παιχνίδι...και μετά;;; Στα ontrols έχει 2 επιλογές......ποντικι+πληκτρολόγιο και πληκτρολόγιο....τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αν το pro είχε champions league και στο ps2 τότε θα ήταν τέλειο... Το fifa ένα μέτριο παιχνίδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top