Bachelor στην Αμερική

anastasis06

Νεοφερμένος

Ο anastasis06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα,
Τον ερχόμενο Σεπτέμβριο θα πάω Α λυκείου σε δημόσιο σχολείο. Όπως καταλαβαίνετε από το θέμα, έχω θέσει ως στόχο τις σπουδές στην Αμερική. Φυσικά μιλάω για undergraduate studies και σε καλά πανεπιστήμια (δεν είμαι κολλημένος με Harvard κτλ). Να αναφέρω στο σημείο κάποια πράγματα για εμένα. Μιλάω πολύ καλά αγγλικά, έχω C2 από την πρώτη γυμνασίου (φυσικά μιλάω για ecpe και όχι κάτι εκ των απλών πιστοποιητικών. Ο τομέας στον οποίο θέλω να σπούδασω είναι είτε political science είτε economics. Έχω ήδη ασχοληθεί με διακρίσεις σε MUN και παρεμφερή, έχω εμπειρία με προγράμματα παγκόσμιας εμβέλειας. Στοχεύω στην Β' λυκείου να δώσω TOEFL και IELTS (διότι δεν αποκλείω το ενδεχόμενο των σπουδών στην Ευρώπη). Θα εκτιμούσα εμπειρίες και συμβουλές από συμφορουμιτες που έχουν ασχοληθεί με την Αμερική (SAT, ACT, αιτήσεις πανεπιστημίων) . Παράλληλα με το σχολείο στο οποίο στοχεύω υψηλό βαθμό απολυτηρίου, έχω ήδη ξεκινήσει έρευνα για extracurricular activities και εθελοντισμό. Ευχαριστώ πολύ.

*Υ.Σ Γνωρίζω για τα υπέρογκα ποσά διδάκτρων στην Αμερική, ωστόσο πιστεύω πως όλο και κάποιο scholarship θα βρεθεί, όπως επίσης ότι έχω σκοπό να κάνω αίτηση σε need-blind πανεπιστήμια. Φυσικά έχω κάποια βασική άνεση, ωστόσο δεν έχω επώνυμο Ωνάσης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top