B. Παπαευαγγέλου : Πιθανός εμβολιασμός μαθητών πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά

Πρέπει να εμβολιαστούν υποχρεωτικά οι μαθητές;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.

Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει υποχρεωτικός ο εμβολιασμός των μαθητών; Έβαλα δημοσκόπηση :)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Τα συντάγματα ερμηνευοντε αρκετες φορες κατα το δοκουν , κατα περισταση ή και πολιτικη δυναμη και επιρροη. Ειναι παγιομενο ανθωπινο δικαιωμα η συναινεση σε οποιαδηποτε ιατρικη επεμβαση στο σωμα του ανθρωπου. Καθε ανθρωπος δικαιουται να αποφασιζει αυτοβουλως, ελευθερως και μετα απο σοβαρη ενημερωση για το καλο της προσωπικης του υγειας. Το περιεχομενο της ενημερωσης θα πρεπει να βασιζεται σε ακλονητα στοιχεια περι της αληθειας της αποτελέσματικοτητας της συγκεκριμενης ιατρικης πραξης οπως και των μειονεκτηματων και παρενεργιων αυτης. Στην προκειμενη περιπτωση του εμβολιου κατα covid19 τα στοιχεια ειναι ελλειπή, αμφισβητουμενα και μη επαρκως τεκμηριωμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Γιατρός δεν είμαι, είμαι, όμως, μαμά και με αυτή την ιδιότητα θα εκφράσω την άποψή μου. Προσωπικά, είμαι και κατά των υποχρεωτικών τεστ και όλων αυτών των απειλών που εκτοξεύονται στους γονείς σχετικά με τις απουσίες των παιδιών τους. Θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να αποφασίσει αν θα στείλει το παιδί του στο σχολείο και αν θα το υποβάλλει σε αυτή τη διαδικασία, χωρίς να δέχεται τις πιέσεις των κυβερνώντων. Εκείνος έχει την ευθύνη των παιδιών του και οτιδήποτε πάθουν εκείνος θα τρέχει, κανένας άλλος. Οπότε..το ίδιο ισχύει και για τον εμβολιασμό, δεν πρέπει να γίνει υποχρεωτικός. Δεν αναφέρομαι στα παραδοσιακά εμβόλια που είναι δοκιμασμένα χρόνια και τα οποία έχω κάνει στα παιδιά μου, αλλά στο συγκεκριμένο εμβόλιο που ούτε 8 μήνες δεν έχει βγει και δεν γνωρίζουμε τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις. Εγώ, πάντως ειμαι αποφασισμένη ότι αν ανοίξουν τα δημοτικά, που μακάρι να μην ανοίξουν, δεν θα τα στείλω και δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να υποβάλλω τα παιδιά μου 2 φορές τη βδομάδα στη διαδικασία των τεστ, να τους τρυπήσω και κανένα αγγείο και να τρέχω κι όλα αυτά για την ασχετοσυνη που δέρνει τους πολιτικούς. Ακόμα και κλιμάκιο του ΕΟΔΥ να αρχίσουν να στέλνουν στα σχολεία γιατί άκουγεται κι αυτό ότι μπορεί να γίνει από Σεπτέμβρη, οποίος ακουμπήσει τα παιδιά μου, χωρίς τη συναίνεσή μου, μαύρο φίδι που τον έφαγε. Όσο για το εμβόλιο....Όποιος μου επιβάλλει να το κάνω στα παιδιά μου, μόνο πάνω από το πτώμα μου και μόνο με υπογραφή, χρηματική εγγύηση, αποζημίωση ή όπως αλλιώς θέλετε να το ονομάσετε.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατρός δεν είμαι, είμαι, όμως, μαμά και με αυτή την ιδιότητα θα εκφράσω την άποψή μου. Προσωπικά, είμαι και κατά των υποχρεωτικών τεστ και όλων αυτών των απειλών που εκτοξεύονται στους γονείς σχετικά με τις απουσίες των παιδιών τους. Θεωρώ ότι ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να αποφασίσει αν θα στείλει το παιδί του στο σχολείο και αν θα το υποβάλλει σε αυτή τη διαδικασία, χωρίς να δέχεται τις πιέσεις των κυβερνώντων.
Δουλευόμαστε ; 2 εκατοστά είναι ...
_____


Δυστυχώς έτσι σκέφτονται πολλοί γονείς για αυτό η στρατηγική της κυβέρνηση είναι λάθος... το λογικό είναι πολλά τεστ να τα παίρνουν από το φαρμακείο και να δηλώνονται ψευδώς ότι έγιναν.


.. επρεπε να υπάρχει σχολικός νοσηλευτής σε κάθε σχολείο να παίρνει υποχρεωτικό test σε μαθητές και καθηγητές να τελειώνουμε.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Δουλευόμαστε ; 2 εκατοστά είναι ...
_____


Δυστυχώς έτσι σκέφτονται πολλοί γονείς για αυτό η στρατηγική της κυβέρνηση είναι λάθος... το λογικό είναι πολλά τεστ να τα παίρνουν από το φαρμακείο και να δηλώνονται ψευδώς ότι έγιναν.


.. επρεπε να υπάρχει σχολικός νοσηλευτής σε κάθε σχολείο να παίρνει υποχρεωτικό test σε μαθητές και καθηγητές να τελειώνουμε.
Όχι, δε δουλευόμαστε.Ακόμα και αν πρόκειται για 0,5 εκατοστό, δεν θα υποβάλλω τα παιδιά μου σε αυτή τη διαδικασία, εκτός κι αν εσείς έχετε την ευθύνη των παιδιών μου και δεν το γνωρίζω και πρέπει να ακολουθήσω και να συμφωνήσω ντε και καλά με την άποψή σας; Ακόμη και σχολικός νοσηλευτής να υπήρχε, θεωρείται ιατρική πράξη και χωρίς συναίνεση γονέα απαγορεύεται να αγγίξουν τα παιδιά. Εδώ, οδοντίατρος πηγαίνε στο σχολείο και μας ζητούσαν υπεύθυνη δήλωση. Ο καθένας μπορεί να έχει τη δική του άποψη, η δική μου άποψη σε σχέση με τα παιδιά μου δεν αλλάζει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όχι, δε δουλευόμαστε.Ακόμα και αν πρόκειται για 0,5 εκατοστό, δεν θα υποβάλλω τα παιδιά μου σε αυτή τη διαδικασία, εκτός κι αν εσείς έχετε την ευθύνη των παιδιών μου και δεν το γνωρίζω και πρέπει να ακολουθήσω και να συμφωνήσω ντε και καλά με την άποψή σας; Ακόμη και σχολικός νοσηλευτής να υπήρχε, θεωρείται ιατρική πράξη και χωρίς συναίνεση γονέα
Oποτε λογικά θα δηλώνετε ψέματα ότι έγιναν self test covid στα παιδιά.... χωρίς να έχουν γίνει... γιατί με αληθή δήλωση δε θα γίνονται δεκτά στην τάξη.

αυτό θα κάνει πολύ αριθμός μεγάλος αριθμός γονέων. Αυτό θα δείξει την πλήρη αποτυχία των μέτρων που έχουν θεσπίσει γιατί για μία ακόμα φορά αυτο που θα ακολουθήσει είναι αναμενόμενο από τώρα.

Αυτό θα φανεί στατιστικά και από το Σεπτέμβρη θα υπάρχει ιατρός ή νοσηλεύτρια στα σχολεία για να τα κάνει...
(ιατρική πράξη δε θεωρείται γιατί δε πάει στο στοματοφάρρυγα για αυτό αλλάξανε την διαδικασία σε σχέση με τα rapid).
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Oποτε λογικά θα δηλώνετε ψέματα ότι έγιναν test covid στα παιδιά.... χωρίς να έχουν γίνει... γιατί με αληθή δήλωση δε θα γίνονται δεκτά στην τάξη.

αυτό θα κάνει πολύ αριθμός μεγάλο αριθμός γονέων. Αυτό θα δείξει την πλήρη αποτυχία των μέτρων που έχουν θεσπίσει γιατί για μία ακόμα φορά αυτο που θα ακολουθήσει είναι αναμενόμενο.

Αυτό θα φανεί στατιστικά και από το Σεπτέμβρη θα υπάρχει ιατρός ή νοσηλεύτρια στα σχολεία για να τα κάνει...
(ιατρική πράξη δε θεωρείται γιατί δε πάει στο στοματοφάρρυγα για αυτό αλλάξανε την διαδικασία σε σχέση με τα rapid).
Γράφω κάπου ότι θα δηλώνω ψέματα και δεν το ξέρω; Έγραψα ότι πρέπει να σταματήσουν οι απειλές προς τους γονείς και οποίος δεν θέλει, να μην είναι υποχρεωμένος να στείλει το παιδί του στο σχολείο και να τον αφήσουν επιτέλους να βρει άλλον τρόπο να μάθουν γράμματα τα παιδιά του.Έγραψα παραπάνω ότι, αν ανοίξουν τα δημοτικά, που μακάρι να μην ανοίξουν, δεν θα τα στείλω στο σχολείο, δεν θα τα υποβάλλω σε αυτή τη διαδικασία όσο κρατάει αυτή η υποτιθέμενη πανδημία που μας έχουν πασάρει, ενώ αυτοί γλεντοκοπάνε σε στούντιο και σε νησιά και οι τουρίστες αλλωνιζουν από εδώ κι από κει. Επίσης, μιας και αναφέρω τα στούντιο, φαντάζομαι ότι αφού και τα παιδιά θα κάνουν τεστ 2 φορές την εβδομάδα, τις μάσκες θα τις πετάξουν, δεν τις έχουν ανάγκη, έτσι δεν είναι; Αφού και τα παπαγαλάκια έτσι κάνουν. Ή μήπως για τα παιδιά ισχύουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά; Όσο για τον σχολικό νοσηλευτή, έστω και μια τριχα να τους ακουμπήσει, χωρίς δική μου έγκριση, θα πέσει μήνυση. Και...δεν θα είμαι η μόνη, γιατί ο κόσμος έχει αρχίσει να τους παίρνει χαμπάρι και άλλωστε όλα τα παιδιά που βλέπω εγώ έξω είναι, χωρίς μάσκες, αγκαλιές και φιλιά συνέχεια. Τότε δεν θα κολλήσουν; Για μια ίωση έχουν φέρει τα πάνω κάτω, ούτε για το aids δεν έκαναν έτσι, ούτε λέπρα να είχε ο κόσμος. Λες και τα προηγούμενα χρόνια δεν κυκλοφορούσαν παρόμοιοι ιοί.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γράφω κάπου ότι θα δηλώνω ψέματα και δεν το ξέρω;
αν δηλώσεις αλήθεια τα παιδιά σου δε θα μπορούν να γίνουν δεκτά για μάθημα, οπότε αναγκαστικά πρέπει να δηλώσεις ψέματα είτε να το πας δικαστικά ... είτε να συμμορφωθείς με τους κανόνες.

. Τα παιδιά κατά βάση είναι ασυμπτωματικά και παιρνούν λοιμωξη είτε ασυμπτωματικά είτε ελαφριά αλλά το θέμα στην διάδοση την πανδημίας είναι ότι μεταδίνουν οποτε αποτελούν, όπως κατά βάση μεταδίδονται όλες οι λοιμώξεις.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
αν δηλώσεις αλήθεια τα παιδιά σου δε θα μπορούν να γίνουν δεκτά για μάθημα.
Ούτε αυτό είπα. Νομίζω πως αυτά που γράφω είναι αρκετά κατανοητά. Είπα ότι δεν θα τα στείλω καθόλου σχολείο, δεν θα μπω καν στη διαδικασία να πάω σε φαρμακείο και να πάρω τα αμφιβόλου ποιότητας τεστ, δεν μπω καν στη διαδικασία να α δηλώνω στην πλατφόρμα και πιστεύω ότι το καλύτερο που έχει να κάνει η κυβέρνηση είναι να σταματήσει τις απειλές και να αφήσει τους γονείς να αποφασίσει ο καθένας τι θέλει να κάνει με το παιδί του. Πρώτα είχαμε απειλές με τις μάσκες, τώρα με τα τεστ, ύστερα με τα εμβόλια και κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη, αλλά κατά τ'αλλα να ακολουθούμε τις διαταγές τους. Όμως, ακόμα δεν έλαβα απάντηση στο ερώτημα που έθεσα. Αν τελικά αποφασίσω και στείλω τα παιδιά μου και τους κάνω τα τεστ που μας επιβάλλουν, τις μάσκες λογικά δεν θα τις χρειάζονται πλέον, έτσι δεν είναι; Αφού και οι δημοσιογράφοι τόσο καιρό έτσι λένε ότι κάνουν ραπίντ τέστ πιο πριν και για αυτό δεν φοράνε μασκες στα στούντιο.Ή μήπως για τα σχολεία ισχύουν άλλες αποφάσεις;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,626 μηνύματα.
Δεν είναι άσχημη ιδέα το να εμβολιάζονται όλοι για να μπουν στις τάξεις αλλά άσχημη ιδέα είναι το να μην έχουν το δικαίωμα επιλογής του εμβολίου. Αν είναι να εμβολιαστούν με της AstraZeneca οι νέοι τότε καλύτερα οι μάσκες και τα αντισηπτικά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όμως, ακόμα δεν έλαβα απάντηση στο ερώτημα που έθεσα. Αν τελικά αποφασίσω και στείλω τα παιδιά μου και τους κάνω τα τεστ που μας επιβάλλουν, τις μάσκες λογικά δεν θα τις χρειάζονται πλέον, έτσι δεν είναι; Αφού και οι δημοσιογράφοι τόσο καιρό έτσι λένε ότι κάνουν ραπίντ τέστ πιο πριν και για αυτό δεν φοράνε μασκες στα στούντιο.Ή μήπως για τα σχολεία ισχύουν άλλες αποφάσεις;
όχι τις μάσκες τις φοράς κανονικά και αυτοί που εμβολιάζονται ακόμα

Το αρνητικό τεστ δε λέει κάτι το θετικό έχει αξία οποτε και με αρνητικό τεστ μπορείς να μεταφέρεις τον ιό και να νοσείς οποτε δε θα βγει οδηγία για αφαίρεση μασκών.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
όχι τις μάσκες τις φοράς κανονικά και αυτοί που εμβολιάζονται ακόμα

Το αρνητικό τεστ δε λέει κάτι το θετικό έχει αξία οποτε και με αρνητικό τεστ μπορείς να μεταφέρεις τον ιό και να νοσείς οποτε δε θα βγει οδηγία για αφαίρεση μασκών.
Ναι, και πάλι, όμως, στα στούντιο δεν τις φοράνε. Εκεί δεν μεταφέρεται ο ιός; Δεν κολλάει; Αλλά... μάλλον πέφτει πολύ δούλεμα και κουτοχορτο μου φαίνεται και μας έχουν σήκω κάτσε κάτσε σήκω για ένα είδος ιού που υπάρχει χρόνια, για να κάνουν κι εμάς και τα παιδιά μας πειραματόζωα. Ε, λοιπόν, θα ξαναπώ ότι προσωπικά δεν επιτρέψω σε κανέναν να κάνει το παιδί μου πειραματόζωο. Για να μην πω ότι κάθε λίγο και λιγάκι βλέπω πεταμένες μάσκες στον δρόμο. Δηλαδή, δεν έπρεπε να υπάρχουν ειδικοί κάδοι για μολυσματικό υλικό. Για τα σελφ τεστ, επίσης, που το περιεχόμενο τους είναι τοξικό για το περιβάλλον, για αυτά δεν έπρεπε να υπάρχουν ειδικοί κάδοι, καθώς και για την καταστροφή τους και ειδικά των θετικών, αφού θα είναι τόσο μολυσματικά με την τόοοοοοσο θανατηφόρα νόσο;Που είναι η μέριμνα της κυβέρνησης και των δήμων για αυτη την τόσο φονική ασθένεια, γιατί προφανώς για να έχουν φτάσει σε σημείο να φιμώσουν τα παιδιά, να επιβάλλουν υποχρεωτικά τεστ στα παιδιά και στο τέλος και υποχρεωτικό εμβολιασμό στα παιδιά πρόκειται για κάτι πολύ φονικό, έτσι δεν είναι; Έπρεπε, λοιπόν, και τα μολυσματικά απόβλητα να καταστρέφονται απευθείας και όχι να κοντευουμε να τα πατήσουμε κάθε φορά. Η κοροϊδία πάει σύννεφο ☁️ και την πληρώνουν τα παιδιά μας και μου αρέσει που μερικοί χαίρονται με τους αδίστακτους και θεωρούν ότι τα μέτρα βαίνουν προς το σωστό δρόμο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top