18+ στα μαθηματικά Γ' Λυκείου

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γεια σαςςς, είχα μια ερωτηση από αυτους που έχουν εμπειρία γενικά πως να γράφω καλά στα μαθηματικά και στα τεστ αλλα κυρίως στις πανελλήνιες, ας πούμε πέρα απο τις ασκήσεις που έχω στο φροντ να κάνω και καθημερινές επαναλήψεις στην θεωρία αλγεβρας και κατεύθυνσης; (είμαι οικονομικά και στις πανελλήνιες στοχεύω για 18+ αοθ πληροφορικη και μαθηματικα γιατί στην έκθεση δεν ειμαι πολυ καλη)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Γεια σαςςς, είχα μια ερωτηση από αυτους που έχουν εμπειρία γενικά πως να γράφω καλά στα μαθηματικά και στα τεστ αλλα κυρίως στις πανελλήνιες, ας πούμε πέρα απο τις ασκήσεις που έχω στο φροντ να κάνω και καθημερινές επαναλήψεις στην θεωρία αλγεβρας και κατεύθυνσης; (είμαι οικονομικά και στις πανελλήνιες στοχεύω για 18+ αοθ πληροφορικη και μαθηματικα γιατί στην έκθεση δεν ειμαι πολυ καλη)
18+ στα μαθηματικά;;;
Κάτσε βελτίωσε την έκθεση, πιο ρεαλιστικός στόχος.
Βαθμοί πάνω από 16-17 στα μαθηματικά απαιτούν παιδιά ιδιαίτερα με μαθηματική σκέψη που έχουν κατανοήσει όλη την ύλη σε βαθμό να μπορούν να συνδυάζουν τα πάντα σε μια άσκηση. Συνήθως αυτά τα παιδιά είναι στην θετική.
Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
18+ στα μαθηματικά;;;
Κάτσε βελτίωσε την έκθεση, πιο ρεαλιστικός στόχος.
Βαθμοί πάνω από 16-17 στα μαθηματικά απαιτούν παιδιά ιδιαίτερα με μαθηματική σκέψη που έχουν κατανοήσει όλη την ύλη σε βαθμό να μπορούν να συνδυάζουν τα πάντα σε μια άσκηση. Συνήθως αυτά τα παιδιά είναι στην θετική.
Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;
για πληροφορική στο Παμακ, βέβαια θα διαφωνισω λίγο με την θετική γιατί κ γω δε παω οικονομικά επειδή είμαι "κακη" μαθήτρια παω επειδη δε ξερω φυσικη αλλιως και γω για θετικη θα ημουν (εάν εννοείς αυτο φυσικά)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
για πληροφορική στο Παμακ, βέβαια θα διαφωνισω λίγο με την θετική γιατί κ γω δε παω οικονομικά επειδή είμαι "κακη" μαθήτρια παω επειδη δε ξερω φυσικη αλλιως και γω για θετικη θα ημουν (εάν εννοείς αυτο φυσικά)
Όχι εννοώ ότι συνήθως τα παιδιά της θετικής είναι πιο δυνατά στα μαθηματικά επειδή τα χρησιμοποιούν και στην φυσική και στην χημεία.
Πληροφορική παμακ πόσο μεγάλη βάση έχει καλέ και θες 18.000 μόρια;;
Είσαι από ΕΠΑΛ;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Όχι εννοώ ότι συνήθως τα παιδιά της θετικής είναι πιο δυνατά στα μαθηματικά επειδή τα χρησιμοποιούν και στην φυσική και στην χημεία.
Πληροφορική παμακ πόσο μεγάλη βάση έχει καλέ και θες 18.000 μόρια;;
Είσαι από ΕΠΑΛ;
χαχα ρε οχιι νομιζω ειναι 16000 -16.500 μορια καπου εκει εκτος και αμα του χρονου ανέβει. Απο γελ ειμαι και ειναι η μονη σχολη που με ενδιαφερει γενικά όλες της πληροφορικής και Αθήνα και απθ και τετοια, απλα παμακ νομίζω έχει και λιγότερα μόρια και δεν έχει περισσότερη πρακτική
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
χαχα ρε οχιι νομιζω ειναι 16000 -16.500 μορια καπου εκει εκτος και αμα του χρονου ανέβει. Απο γελ ειμαι και ειναι η μονη σχολη που με ενδιαφερει γενικά όλες της πληροφορικής και Αθήνα και απθ και τετοια, απλα παμακ νομίζω έχει και λιγότερα μόρια και δεν έχει περισσότερη πρακτική
Κοίτα, 16 χιλιάδες από οικονομικα βγαίνουν.
Να φροντίσεις στο Αοθ να γράψεις άψογα, να βάλεις τα δυνατά σου στα μαθηματικά, στην έκθεση μην πέσεις κάτω από 15, και στον προγραμματισμό να έχεις έναν καλό βαθμό (έχω ακούσει πολλά παιδιά δυσκολεύονται)

Έλα καλέ έχει πάει η πληροφορική στην επαρχία 16.000; Jesus
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Κοίτα, 16 χιλιάδες από οικονομικα βγαίνουν.
Να φροντίσεις στο Αοθ να γράψεις άψογα, να βάλεις τα δυνατά σου στα μαθηματικά, στην έκθεση μην πέσεις κάτω από 15, και στον προγραμματισμό να έχεις έναν καλό βαθμό (έχω ακούσει πολλά παιδιά δυσκολεύονται)

Έλα καλέ έχει πάει η πληροφορική στην επαρχία 16.000; Jesus
ναι μολις το έψαξα, τώρα το 22 ηταν 16085 στο παμακ. Σ ευχαριστώ πάντως:)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
ναι μολις το έψαξα, τώρα το 22 ηταν 16085 στο παμακ. Σ ευχαριστώ πάντως:)
Μην κολλάς σε πόλεις, φιλική συμβουλή. Εστίασε να περάσεις σε σχολή πληροφορικής και μην κολλάς στην πόλη. Πολύ πολύ κάνεις μετεγγραφή στο Παμακ που δεν θα έχει και ανταγωνισμό.
Να ξέρεις η πληροφορική είναι μια πολύ ιδιαίτερη σχολή. Στην σχολή θα σου δώσουν απλά μια βάση. Θέλει ατελείωτη ενασχόληση μόνη σου.
Οπότε μην τρελαίνεσαι για την πόλη!
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μην κολλάς σε πόλεις, φιλική συμβουλή. Εστίασε να περάσεις σε σχολή πληροφορικής και μην κολλάς στην πόλη. Πολύ πολύ κάνεις μετεγγραφή στο Παμακ που δεν θα έχει και ανταγωνισμό.
Να ξέρεις η πληροφορική είναι μια πολύ ιδιαίτερη σχολή. Στην σχολή θα σου δώσουν απλά μια βάση. Θέλει ατελείωτη ενασχόληση μόνη σου.
Οπότε μην τρελαίνεσαι για την πόλη!
Ωραία! Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγκέντρωσα περιση περιπου 17.600 μόρια, όχι δεν έγραψα καθόλου καλά στην έκθεση (12, 8 δεν το λες και καλό) αλλά σε μαθηματικά φυσική και χημεία έσκισα (18,8 19,9 και 18 αντίστοιχα) η έκθεση δεν είναι και τόσο στάνταρ για να γίνει κάποιος καλός, είναι ένα μάθημα που εξαρτάται από τον διορθωτή για αυτό είναι το κατ' εξοχήν μάθημα με μεγάλες διαφορές ανάμεσα στους διορθωτές. Τα μαθηματικά δεν πάσχουν από αυτό το πρόβλημα so ναι είναι εφικτό το 18+ και όχι δεν χρειάζεται να έχεις φοβερό μυαλό για να τα λύσεις, λίγη σκέψη εξάκηση και παρατήρηση. Ένα καλό αποτέλεσμα στα μαθηματικά θα σε βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό στις σχολές πληροφορικής, δεν ξέρω τι κάνουν στο ΠΑΜΑΚ αλλά είμαι σίγουρος ότι μελετούν πολλούς τομείς τον μαθηματικών (Λογισμό, Διακριτά μαθηματικά, Γραμμική άλγεβρα, ανάλυση κλπ) τουλάχιστον αυτά μελετάμε εμείς με μεγάλη βαση και θεωρώ ότι κάθε άλλο τμήμα πληροφορικής που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να τα μελετά όλα αυτά. Οπότε δώσε μεγαλύτερη βάση στα μαθηματικά και τον προγραμματισμό και άσε λιγο την έκθεση λασκα (οχι τοσο λάσκα όσο την άφησα εγώ βέβαια, αλλά μην αγχώνεσαι πολύ για αυτήν).
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Συγκέντρωσα περιση περιπου 17.600 μόρια, όχι δεν έγραψα καθόλου καλά στην έκθεση (12, 8 δεν το λες και καλό) αλλά σε μαθηματικά φυσική και χημεία έσκισα (18,8 19,9 και 18 αντίστοιχα) η έκθεση δεν είναι και τόσο στάνταρ για να γίνει κάποιος καλός, είναι ένα μάθημα που εξαρτάται από τον διορθωτή για αυτό είναι το κατ' εξοχήν μάθημα με μεγάλες διαφορές ανάμεσα στους διορθωτές. Τα μαθηματικά δεν πάσχουν από αυτό το πρόβλημα so ναι είναι εφικτό το 18+ και όχι δεν χρειάζεται να έχεις φοβερό μυαλό για να τα λύσεις, λίγη σκέψη εξάκηση και παρατήρηση. Ένα καλό αποτέλεσμα στα μαθηματικά θα σε βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό στις σχολές πληροφορικής, δεν ξέρω τι κάνουν στο ΠΑΜΑΚ αλλά είμαι σίγουρος ότι μελετούν πολλούς τομείς τον μαθηματικών (Λογισμό, Διακριτά μαθηματικά, Γραμμική άλγεβρα, ανάλυση κλπ) τουλάχιστον αυτά μελετάμε εμείς με μεγάλη βαση και θεωρώ ότι κάθε άλλο τμήμα πληροφορικής που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να τα μελετά όλα αυτά. Οπότε δώσε μεγαλύτερη βάση στα μαθηματικά και τον προγραμματισμό και άσε λιγο την έκθεση λασκα (οχι τοσο λάσκα όσο την άφησα εγώ βέβαια, αλλά μην αγχώνεσαι πολύ για αυτήν).
Κ γω βασικά κάπου τοσο θεωρω θα γραψω εκθεση, είμαι πραγματικά χάλια γιατί δεν έχω μάθει καθόλου θεωρία κτλπ μόνο εκθέσεις και περιλήψεις ξέρω να γραφω. Νομίζω πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο μαθηματικά ώστε να βγάλω τα φετινά και να ειμαι κομπλέ. Σ ε ευχαριστωω
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γεια σαςςς, είχα μια ερωτηση από αυτους που έχουν εμπειρία γενικά πως να γράφω καλά στα μαθηματικά και στα τεστ αλλα κυρίως στις πανελλήνιες, ας πούμε πέρα απο τις ασκήσεις που έχω στο φροντ να κάνω και καθημερινές επαναλήψεις στην θεωρία αλγεβρας και κατεύθυνσης; (είμαι οικονομικά και στις πανελλήνιες στοχεύω για 18+ αοθ πληροφορικη και μαθηματικα γιατί στην έκθεση δεν ειμαι πολυ καλη)
ένα 18+ στα μαθηματικά δεν είναι ένας αδύνατος αλλά ούτε κι εύκολα επιτεύξιμος στόχος. Η δική μου συμβουλή είναι να μην νοιάζεσαι από τώρα τόσο για το πως θα γράψεις πάνω από 18 ή γενικά για το πόσο θα γράψεις –δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι γι'αυτό γενικά, πόσο μάλλον από τώρα, εναλλακτικές υπάρχουν. Προσπάθησε να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις αυτό που διαβάζεις, να αφομοιώνεις τις πληροφορίες, να ρωτάς οτιδήποτε δεν καταλαβαίνεις και να μην αφήνεις κενά. Αυτά είναι βασικές προϋποθέσεις για να χτίσεις ένα γερό background σε όλα τα μαθήματα, όχι μόνο στα μαθηματικά. Δεν υπάρχει μυστικό της επιτυχίας, αυτό που χρειάζεται είναι ουσιαστικό διάβασμα, κατανόηση και εξάσκηση. Ο βαθμός που θα γράψεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η τύχη, η ψυχολογία, το άγχος, η προετοιμασία κλπ κλπ. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάζεις ουσιαστικά, γιατί τα άλλα δεν μπορείς να τα ελέγξεις, μπορείς όμως να ελαττώσεις πχ το άγχος αν έχεις διαβάσει αρκετά ώστε να νιώθεις καλά με την προετοιμασία σου.

επίσης, όσο χάλια κι αν είναι έκθεση –για τους περισσότερους από εμάς ήταν αναγκαίο κακό– προσπάθησε να διαβάζεις και για αυτή. Μην επαναπαύεσαι στη σκέψη ότι δεν είσαι καλή σε αυτή, ποτέ δεν ξέρεις.
 

Nevsky

Νεοφερμένος

Ο Nevsky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μια χαρά είναι εφικτό 18+ στα μαθηματικά. Απλά στην Ελληνική κοινωνία ειδικά για διάφορους λόγους υπάρχει γιγάντια φοβία των μαθηματικών και της μαθηματικής σκέψης από μια μεγάλη γκάμα μαθητών & πολιτών, σε συνδυασμό με κακή διδακτική των μαθηματικών.

Άμα θες να γράψεις 18+ τότε απλά πρέπει να ασχοληθείς λίγο παραπάνω μόνος σου και να καταλάβεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις στα μαθηματικά.

Σε αυτό θα σε βοηθήσουν είτε κάποια βιβλία οπως το "Basic Mathematics" του Lang είτε το "The Foundations of Mathematics" των Stewart και Tall (από ελληνική βιβλιογραφία δυστυχώς δε γνωρίζω αλλά σίγουρα θα υπάρχουν αντίστοιχα). Έχουν πράγματα τα οποία δεν ανταποκρίνονται στην ύλη των πανελλήνιων αλλά σκοπός είναι να εντρυφήσεις στη μαθηματική σκέψη και να τα δεις πιο σφαιρικά, όχι να μείνεις κολλήμενος στην ύλη των πανελληνίων.

Εγώ είχα γράψει 19+ στις πανελλήνιες χωρίς να είμαι κάποιο ιδιαίτερο μαθηματικό ταλέντο ή να έχω διακρίσεις σε διαγωνισμούς κτλ. Το πιο σημαντικό όταν διαβάζεις μαθηματικά είναι να μη διαβάζεις σαν περιοδικό αλλά να σκέφτεσαι, π.χ. όταν διαβάζεις/λύνεις μια άσκηση να προσπαθείς να καταλάβεις την ουσία του προβλήματος και γιατί αξιοποιείς τις μεθόδους που αξιοποιείς, ή να προσπαθείς να λύνεις τι ασκήσεις με διαφορετικούς τρόπους.

Επίσης υπάρχει πολύ καλό υλικό για μαθηματικά εννοείται στο διαδικτύο και ειδικά στο Youtube και για πανελλήνιες και για γενικότερα μαθηματικά, το οποίο είναι στη διάθεση σου να αξιοποιήσεις.

Εγώ προσωπικά είμαι biased αλλά θεωρώ πολύ πιο εύκολο είναι να βελτιώσεις τους βαθμούς σου σε μαθήματα των θετικών/τεχνολογικών κατευθύνσεων, όπου εκεί η δικαιολόγηση είναι αυστηρή και ακολουθεί συγκεκριμένες δομές, παρά στα φλου των θεωρητικών τύπου έκθεση που ένα 50% του βαθμού έγκειται στο ποια πλευρά του κώλου θα ξυπνήσει ο διορθωτής εκείνη τη μέρα.

Όπως και να έχει εύχομαι να έχεις ένα όμορφο ταξίδι στη μαθηματική καλλιέργεια και εννοείται καλή επιτυχία στις πανελλήνιες και τις σπουδές σου!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
ναι είναι εφικτό το 18+ και όχι δεν χρειάζεται να έχεις φοβερό μυαλό για να τα λύσεις, λίγη σκέψη εξάκηση και παρατήρηση
Μπρο, πόσο μου την σπάει όταν καποιοι τα πάνε καλά στις πανελλαδικές και μετά το παίζουν χαλαρά ότι ναι ήταν εύκολο και με λίγη σκέψη, δεν ήταν κάτι ουαου. Αη βρε, λες και δεν ξεσκιστηκατε στις ασκήσεις και στο διαβασμα για ώρες. Αν ήταν τόσο εύκολο δεν θα έγραφε ένα ελάχιστο ποσοστό 18+ στα μαθηματικά. Εσένα μπορεί να μην σου φαινόταν δύσκολο, γιατί όντως το είχες. Και κανένα θέμα με αυτό. Εξάλλου φαίνεται ότι και στα άλλα μαθήματα που έγραψες, ήσουν ένας άριστος μαθητής και υποψήφιος. Δεν αποτελουν όμως τέτοιοι υποψήφιοι τον μέσο υποψήφιο.


Παρόλα αυτά, για την θεματοθετρια. Έχω γνωστή που από οικονομικά σαν και εσένα, έγραψε άριστα μαθηματικά, Αοθ και προγραμματισμό, και ένα 16 στην έκθεση, και μπήκε στο λιμενικό (αυτό που ήθελε)
Όχι ακατόρθωτο, αλλά η κοπέλα ήταν πολύ συστηματική και αφιέρωσε άπειρο χρόνο στα μαθηματικά.
Οπότε, το μυστικό της επιτυχίας είναι να κάνεις όσες πιο πολλές ασκήσεις μπορείς για να καλύψεις όλες τις ενδεχόμενες ερωτήσεις, και το σημαντικότερο, να μην αφήνεις κενά σε βασικά κεφάλαια.
Καλή επιτυχία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κ γω βασικά κάπου τοσο θεωρω θα γραψω εκθεση, είμαι πραγματικά χάλια γιατί δεν έχω μάθει καθόλου θεωρία κτλπ μόνο εκθέσεις και περιλήψεις ξέρω να γραφω. Νομίζω πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο μαθηματικά ώστε να βγάλω τα φετινά και να ειμαι κομπλέ. Σ ε ευχαριστωω
Γιατί δεν μαθαίνεις θεωρία; Δωρεάν μονάδες είναι! Τράβα μάθετην
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άμα θες να γράψεις 18+ τότε απλά πρέπει να ασχοληθείς λίγο παραπάνω μόνος σου και να καταλάβεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις στα μαθηματικά.
Ακριβώς αυτό. Να ασχοληθεί παραπάνω και να έχει πλήρη κατανόηση στο τι κάνει. Θέλει αρκετή δουλειά αυτό και υπομονή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχουν πράγματα τα οποία δεν ανταποκρίνονται στην ύλη των πανελλήνιων αλλά σκοπός είναι να εντρυφήσεις στη μαθηματική σκέψη και να τα δεις πιο σφαιρικά, όχι να μείνεις κολλήμενος στην ύλη των πανελληνίων.
Αυτό. Το περιγράφεις πολύ σωστά. Αν δεν αποκτήσεια μαθηματική σκέψη με δική της προσπάθεια και παραπάνω ψάξιμο τότε τόσο ψηλά δεν μπορεί να δράσει
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
18+ στα μαθηματικά;;;
Κάτσε βελτίωσε την έκθεση, πιο ρεαλιστικός στόχος.
Βαθμοί πάνω από 16-17 στα μαθηματικά απαιτούν παιδιά ιδιαίτερα με μαθηματική σκέψη που έχουν κατανοήσει όλη την ύλη σε βαθμό να μπορούν να συνδυάζουν τα πάντα σε μια άσκηση. Συνήθως αυτά τα παιδιά είναι στην θετική.
Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;
Χωρίς παρεξήγηση, εφόσον δεν είσαι η κατάλληλη να δώσεις τις συμβουλές που ζητήθηκαν γιατί απαντάς;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση, εφόσον δεν είσαι η κατάλληλη να δώσεις τις συμβουλές που ζητήθηκαν γιατί απαντάς;
Γιατί μπορεί η ίδια να μην ήμουν στην θέση της, όμως έζησα χρόνια δίπλα σε παιδιά που μπήκαν σε αυτή την διαδικασία (συμπεριλαμβανομενου και των αδερφών μου) και ξέρω πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι. Πολλά παιδιά προσπαθούν και δεν ανταμείβονται οι κόποι τους. Άλλοι τα καταφέρνουν. Συνεπώς εγώ μεταφέρω τα λόγια και των δύο πλευρών.

Α και κάτι άλλο. Έκανα η ίδια όλα τα φροντιστήρια κατεύθυνσης για όλα τα μαθήματα παρόλο που δεν κατέβηκα 100% σοβαρά στις πανελλαδικές γιατί θα έμπαινα με άλλη κατηγορία. Στο τμήμα μου γνώρισα όλων των κατηγοριών παιδιά.
Προσωπικά σταμάτησα να διαβάζω 4 μήνες πριν τις πανελλαδικες και κατέβηκα χαλαρά για την εμπειρία. Και ναι μαθηματικά έγραψα 14, με αυτή την απλή χαλαρή ενασχόληση στο φροντιστήριο.
Ίσως ήμουν τυχερή, ίσως όχι, αλλά έγραψα πολύ καλά στα μαθηματικά της σχολής με 1 ημέρα διάβασμα οπότε μάλλον είχα κάνει μια αξιότιμη δουλειά στο λύκειο😁
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Πολλά παιδιά προσπαθούν και δεν ανταμείβονται οι κόποι τους.
Γενικά είναι random η διαδικασία. Μπορεί ο Χ να έχει κάνει τέλεια προετοιμασία , κάτι να πάει στραβά και να μην γράψει τόσο καλά-όσο περίμενε. Μπορεί όμως ο Υ να κάνει μέτρια προετοιμασία και προσπάθεια δίχως να έχει πολλές απαιτήσεις από τον εαυτό του και να γράψει πολύ καλύτερα από τον Χ υποψήφιο, ακριβώς επειδή δεν θα κάνει επιπόλαια λάθη και δεν θα βασανίσει τον εαυτό του με το άγχος (από την στιγμή που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις έτσι κι αλλιώς).
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τα αποτελέσματα. Πέρα από το πόσο προετοιμάστηκε κανείς, έχει να κάνει με την ψυχολογία εκείνη την στιγμή , με την παρατηρητικότητα και το brainstorming για να λύσεις τα θέματα, με το αν είχες δουλέψει κάτι παρόμοιο νωρίτερα κατά την προετοιμασία και σου έμεινε στο μυαλό, παίζει αρκετά και το βαθμολογικό κέντρο/ο διορθωτής (ακόμα και αν ακούγεται ακραίο, συμβαίνει και έχουν γίνει παράπονα από σχολικές μονάδες). Μερικές φορές είναι απλά random χωρίς να φταίει ο υποψήφιος, είναι η κακιά στιγμή. Οπότε όλοι κάνετε το καλύτερο που μπορείτε , έχετε αισιοδοξία και πάτε με όσο το δυνατόν λιγότερο άγχος :) Θα πρότεινα γενικά και σε όποιον αγχώνεται , να αρχίσει να δοκιμάζει από τώρα τεχνικές αντιμετώπισης του άγχους, σε περίπτωση που πάθει καμία κρισάρα όταν δει τα θέματα. Πάρτε ανασούλες, σκεφτείτε οτι το έχετε και εστιάστε στο τι γράφετε, όχι στο τι νιώθετε. Να μάθετε να αγνοείτε τις φωνές μέσα στο κεφάλι σας. (Όλα αυτά τα γράφω έχοντας εμπειρία και ζώντας με αρκετό άγχος ακόμα και τώρα κάθε μου μέρα , κάτι που προσπαθώ να διορθώσω)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,582 μηνύματα.
Μπρο, πόσο μου την σπάει όταν καποιοι τα πάνε καλά στις πανελλαδικές και μετά το παίζουν χαλαρά ότι ναι ήταν εύκολο και με λίγη σκέψη, δεν ήταν κάτι ουαου. Αη βρε, λες και δεν ξεσκιστηκατε στις ασκήσεις και στο διαβασμα για ώρες. Αν ήταν τόσο εύκολο δεν θα έγραφε ένα ελάχιστο ποσοστό 18+ στα μαθηματικά. Εσένα μπορεί να μην σου φαινόταν δύσκολο, γιατί όντως το είχες. Και κανένα θέμα με αυτό. Εξάλλου φαίνεται ότι και στα άλλα μαθήματα που έγραψες, ήσουν ένας άριστος μαθητής και υποψήφιος. Δεν αποτελουν όμως τέτοιοι υποψήφιοι τον μέσο υποψήφιο.
Okay? Δηλαδή εσύ τι λες; Ή το ‘χεις ή δεν το ‘χεις; Οπότε αν δει ότι δυσκολεύεται να το αφήσει, μην χάνει τσάμπα χρόνο. Με το να «τρομάζεις» κάποιον λέγοντας πως στο 18+ ανταποκρίνονται λίγοι, θα έχεις δυο πιθανά outcomes.

1. Ο άλλος δεν θα μπει καν στην διαδικασία να ασχοληθεί ή θα τα παρατήσει γρήγορα

2. Θα πεισμώσει για να αποδείξει ότι μπορεί να το φτάσει (και θα ξεσκιστεί να το φτάσει)

Το πρώτο είναι πιο πιθανό

Ο @ai man ίσως το δίνει πιο «ρομαντικά» αλλά και ο ίδιος το πέρασε and he knows what’s up. Πάντως ο θεματοθέτης αν επιλέξει τα μαθηματικά, σίγουρα πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι θέλει πολύ δουλειά, ίσως περισσότερη από άλλα μαθήματα.

Αν άκουγα εγώ κάθε άνθρωπο που μου έλεγε πως δεν υπάρχει περίπτωση να γράψω φυσική και χημεία δεν θα είχα φτάσει εδώ που είμαι τώρα. Δεν τα πάω τέλεια, αλλά έχω δει τεράστια πρόοδο σε σχέση με όταν ξεκίνησα, που δεν θα την έβλεπα αν δεν είχα επιμείνει στην προσπάθεια. Ας μην αποθαρρύνουμε, λοιπόν, κανέναν.
 
Top