[15/06/2018] Λατινικά Προσανατολισμού

[15/06/2018] Λατινικά Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 5 55.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 4 44.4%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Επόμενο και μάλλον τελευταίο για πολλούς μάθημα του Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών: Λατινικά. :thumbup:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2018. Για ό,τι αφορά τα Λατινικά (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα και τις ασκήσεις κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο. :yes:

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά. :) Δε θα ξεχάσουμε και την καθιερωμένη δημοσκόπηση που θα αφορά το πόσο γράψατε. :whistle:

Καλή επιτυχία!! :cool:

Θέματα και Απαντήσεις στα Λατινικά Προσανατολισμού - Πανελλήνιες 2018:
ΘΕΜΑΤΑ 2018 - ΛΑΤΙΝΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Απαντήσεις:
Διαθέσιμες λίγες ώρες μετά την ανακοίνωση των θεμάτων!

Άλλα Μαθήματα:
Γενικής Παιδείας


Προσανατολισμού



Χρήσιμοι Σύνδεσμοι:
Ο Τομέας Πανελλαδικών Εξετάσεων του iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό και προσφέρεται για συζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Οι τελευταίες ασκήσεις θα ζορίζουν κόσμο και εκεί θα φανεί ο καλά διαβασμένος απ' τον μέτριο. Δε ξέρω αν φταίει που ξύπνησα τώρα, αλλά μου φαίνονται δύσκολες οι τελευταίες ασκήσεις, με μια γρήγορη ματιά που έριξα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εάν είναι επειδή έχω ξεχάσει τα λατινικά (τα βασικά θυμάμαι μόνο :P) αλλά μου φαίνονται όλα τσιμπημένα εκτός μετάφρασης ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Σήμερα έφυγα από το σχολείο έχοντας στο μυαλό μου πως έγραψα καθαρό 20. Τα θέματα μου φάνηκαν γελοία. Στο φροντιστήριο ελέγξαμε τις απαντήσεις και έκανα μόνο 2 λάθη:
Στον υπερθετικό αντί για plurimum έβαλα plurime. Δεν ήμουν σίγουρος για το αν είναι εξαίρεση κι ενώ το plurimum μου έβγαινε πιο φυσικά, είπα να ακολουθήσω τον κανόνα κι έβαλα plurime. :dash1:
Επίσης, το casu δεν έβαλα ότι είναι αφαιρετική ως επιρρηματικός προσδιορισμός του τρόπου, αλλά σκέτο επιρρηματικός προσδιορισμός του τρόπου.
Κατά τ'άλλα όλα οκ. Ένα 19,6 θεωρώ πως το'χω.
Με τον πιο μετριοπαθή υπολογισμό, έβγαλα 18.000 μόρια. :D

Edit: Τώρα μου ήρθε: Στην τρίτη μετάφραση, το ad turrim το μετέφρασα ως "στον πύργο" και όχι "σε έναν πύργο". Λέτε να μου κόψουν τίποτα? Στα λατινικά δεν υπάρχει οριστικό άρθρο, άρα μπορεί να μεταφράζεται κι έτσι, ή όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις ενδεικτικές απαντήσεις, 20! Τα αιτιολόγησα όλα αναλυτικότατα, δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι για το οποίο να υπάρξει επίπτωση. Και ουσιαστικά τελειώσαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα παιδιά και καλή ξεκούραση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Αλέξανδρε! :D
Καλά μας αποτελέσματα τώρα! Πραγματικά, αδυνατώ να συνειδητοποιήσω πως όλα τελείωσαν, πως από αύριο όλα αυτά θα μοιάζουν σαν ένα όνειρο, δε θα αποτελούν πραγματικότητα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Αλέξανδρε! :D
Καλά μας αποτελέσματα τώρα! Πραγματικά, αδυνατώ να συνειδητοποιήσω πως όλα τελείωσαν, πως από αύριο όλα αυτά θα μοιάζουν σαν ένα όνειρο, δε θα αποτελούν πραγματικότητα πια.

Και με το που μπεις στο πανεπιστήμιο, τον όγκο της ιστορίας για παράδειγμα που διάβαζες σε ενα χρόνο, θα τον εχεις σε ενα εξάμηνο (ή και λιγότερο :yes:)
Καλες διακοπές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Και με το που μπεις στο πανεπιστήμιο, τον όγκο της ιστορίας για παράδειγμα που διάβαζες σε ενα χρόνο, θα τον εχεις σε ενα εξάμηνο (ή και λιγότερο :yes:)
Καλες διακοπές!!

Τι να σου πω και εσένα τώρα, ρε ... !! Τί ; :P


Παιδιά χαρείτε τις διακοπές σας και να θυμάστε ότι τα φοιτητικά χρόνια είναι τα καλύτερα! Ετοιμαστείτε για ΖΩΑρα πλέον και ό,τι και εάν γίνει σας αξίζουν από τώρα ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΤΗΡΗΤΗΡΙΑ :) <3
Άντε καλό μηχανογραφικό και συμβουλή δηλώστε τμήματα που θέλετε και ακόμα και εάν νομίζετε ότι δεν τα πιάνετε. Έχω ακούσει να λένε πολλούς δεν δήλωσα επειδή νόμιζα ότι δεν θα περνούσα, αλλά τελικά θα πέρναγε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosDjent

Νεοφερμένος

Ο SteliosDjent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
για καποιο λογο μετεφρασα το Punico bello πελοποννησιακο και οχι καρχηδονιακο...........ποσο χανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, πρώτο μου μήνυμα εδώ. Κρίμα που δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ πρωτύτερα. Δυστυχώς έκανα λάθος απροσεξίας και θα πάω 19,8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
για καποιο λογο μετεφρασα το Punico bello πελοποννησιακο και οχι καρχηδονιακο...........ποσο χανω?

1 μόριο; Μη σε απασχολεί καθόλου αυτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Αλέξανδρε! :D
Καλά μας αποτελέσματα τώρα! Πραγματικά, αδυνατώ να συνειδητοποιήσω πως όλα τελείωσαν, πως από αύριο όλα αυτά θα μοιάζουν σαν ένα όνειρο, δε θα αποτελούν πραγματικότητα πια.

Ευχαριστώ! Επίσης!
Πιο πολύ από όλα μου έλειψε ο ύπνος. Θα πέσω σε κώμα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Επίσης!
Πιο πολύ από όλα μου έλειψε ο ύπνος. Θα πέσω σε κώμα :P.

:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top