[1ο πεδίο] Επιλογή σχολής

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μπορειτε να με βοηθησετε προτεινοντας μου καποιες σχολες ;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα , από ότι έχω δει στο φόρουμ , η σχολή Κοινωνικής εργασίας είναι από τις πιο καλές όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. Να την έχεις υπόψιν. Επίσης φυσικά οι στρατιωτικές σχολές / σωμάτων ασφαλείας είναι καλή επιλογή αν ενδιαφέρεσαι φυσικά να δουλέψεις εκεί. Εγώ τώρα σε καθοδηγώ με βάση την αποκατάσταση , αν έχεις κάποια άλλα ενδιαφέροντα πες τα μήπως μπορώ να σου προτείνω κι άλλες σχολές.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Υπάρχουν κάποιες σχολές που σε ενδιαφέρουν;

Γιατί το να προτείνουμε απλώς κάποιες σχολές, μη γνωρίζοντας τα ενδιαφέροντά σου δεν έχει ουσία.

Επίσης, να μάς πεις ορισμένα πράγματα για το πώς έγραψες, τι στόχους έχεις. Το να προτείνει κάποιος Ψυχολογία ή Νομική π.χ., αν έχεις γράψει περίπου 10000-12000 μόρια, δεν έχει κάποια σημασία.
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Μπορειτε να με βοηθησετε προτεινοντας μου καποιες σχολες ;
Περίπου πόσο υπολογίζεις ότι έγραψες;;;; Κ εγώ με το παλιό είμαι,ο στόχος μου είναι η ψυχολογία,αλλά μετά θα δηλώσω κοινωνική εργασία κ όλα τα κοινωνικό -πολιτικα, γτ πιστεύω ότι ανοίγουν μεγάλο εύρος επαγγελματων. Εσύ σε ποια επαγγέλματα περίπου εστιάζεις;;;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ απλά να "πετάξω" ότι ο τομέας της κοινωνικής εργασίας είναι εξαιρετικά δύσκολος σαν επάγγελμα. Μην τον επιλέγετε με κλειστά μάτια..
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγώ απλά να "πετάξω" ότι ο τομέας της κοινωνικής εργασίας είναι εξαιρετικά δύσκολος σαν επάγγελμα. Μην τον επιλέγετε με κλειστά μάτια..
Ο τομέας κοινωνικής εργασίας με τι ασχολείται ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Είναι αυτό που λέμε κοινωνικός λειτουργός, αν έχεις ακουστά,
https://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/546674/epaggelma-koinonikos-leitourgos ένα άρθρο που επεξηγεί περίπου το επάγγελμα

Σαν επάγγελμα το ξέρω. Απλά δεν γνώριζα ότι πρέπει να αποφοιτήσεις απο το πανεπιστήμιο κοινωνικής εργασίας για να το εξασκήσεις
πίστευα ότι το ασκούσαν ψυχολόγοι.
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εγώ απλά να "πετάξω" ότι ο τομέας της κοινωνικής εργασίας είναι εξαιρετικά δύσκολος σαν επάγγελμα. Μην τον επιλέγετε με κλειστά μάτια..
Γιατί το λέτε αυτό;;;; Μπορείτε να μας διαφωτίσετε;;;; Λόγω του επαγγέλματος σας σαφώς γνωρίζετε παραπάνω;;;;είναι καλύτερα ή χειρότερα από φιλολογίες;;;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ξέρω κοινωνικούς λειτουργούς και ξέρω ότι έρχονται σε επαφή με πολύ δύσκολες περιπτώσεις, κακοποιήσεις, άσχημες συνθήκες διαβίωσης ανθρώπων, γενικά δυσάρεστες ιστορίες. Θέλει γερό στομάχι, δεν είναι δουλειά γραφείου.
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ξέρω κοινωνικούς λειτουργούς και ξέρω ότι έρχονται σε επαφή με πολύ δύσκολες περιπτώσεις, κακοποιήσεις, άσχημες συνθήκες διαβίωσης ανθρώπων, γενικά δυσάρεστες ιστορίες. Θέλει γερό στομάχι, δεν είναι δουλειά γραφείου.
Από θέμα επαγγελματίκης αποκατάσταση ς ποιο είναι πιο ελπιδοφόρο;;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θα έλεγα με πτυχίο στην Κοινωνική Εργασία και ακόμα πιο ελπιδοφόρο το πτυχίο Ψυχολογίας, αλλά δεν σπουδάζουμε απλώς κάτι για να το σπουδάσουμε... Αν δεν μάς ενδιαφέρει. Επειδή Ψυχολογία, Κοινωνική Εργασία με Φιλολογία που αναφέρθηκε προηγουμένως, δεν σχετίζονται...
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τελείως αντικειμενικά όμως η φιλολογία δεν έχει και καλή επαγγελματική αποκατάσταση
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από θέμα επαγγελματίκης αποκατάσταση ς ποιο είναι πιο ελπιδοφόρο;;;
Αν δεν αντέχεις να βλέπεις κακοποιημένα παιδιά (για παράδειγμα) τι να την κάνεις την επαγγελματική αποκατάσταση...
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Θα έλεγα με πτυχίο στην Κοινωνική Εργασία και ακόμα πιο ελπιδοφόρο το πτυχίο Ψυχολογίας, αλλά δεν σπουδάζουμε απλώς κάτι για να το σπουδάσουμε... Αν δεν μάς ενδιαφέρει. Επειδή Ψυχολογία, Κοινωνική Εργασία με Φιλολογία που αναφέρθηκε προηγουμένως, δεν σχετίζονται...
Ψυχολογία είναι το όνειρο μου, γι'αυτό ξαναπροσπάθησε κ μπήκα σε μια επίπονη χρονιά, από πολλές απόψεις, αλλά λόγω αρχαίων που δεν τα πήγα καλά, φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω να την πιάσω. Όσο για την φιλολογία ,πέρασα πέρσι στο ΑΠΘ.. κ είμαι σε διλλημα , τι να δηλώσω κάτω από ψυχολογία....κ έχω κ τους γονείς μου να με πιέζουν για την φιλολογία , γτ τα άλλα σαν επαγγέλματα τα φοβούνται,από θέμα αποκατάσταση ς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ειδική αγωγή σε ενδιαφέρει;
Αν δεν πιάσεις ψυχολογία εννοώ :)
Με πονάει πολύ όλο αυτό με τα παιδιά, δεν ξέρω αν θα το αντέξω ψυχολογικά
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ψυχολογία είναι το όνειρο μου, γι'αυτό ξαναπροσπάθησε κ μπήκα σε μια επίπονη χρονιά, από πολλές απόψεις, αλλά λόγω αρχαίων που δεν τα πήγα καλά, φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω να την πιάσω. Όσο για την φιλολογία ,πέρασα πέρσι στο ΑΠΘ.. κ είμαι σε διλλημα , τι να δηλώσω κάτω από ψυχολογία....κ έχω κ τους γονείς μου να με πιέζουν για την φιλολογία , γτ τα άλλα σαν επαγγέλματα τα φοβούνται,από θέμα αποκατάσταση ς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Με πονάει πολύ όλο αυτό με τα παιδιά, δεν ξέρω αν θα το αντέξω ψυχολογικά
Δική σου είναι η ζωή φίλη, όχι των γονιών σου :). Συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα, το έχουμε αναλύσει σε πολλά θέματα.
Φιλολογία πέρασες, αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν σε ενδιαφέρει, περισσότερο λόγω οικογένειας προσανατολίζεσαι στην προκείμενη σχολή.

Ενδιαφέρουσα σπουδή είναι η κοινωνική εργασία, βέβαια, αυτό που αναφέρει και η Ρεβέκκα, δεν είναι απλό επάγγελμα. Δεν έψαξα, λόγω χρόνου, αλλά σίγουρα δεν ασχολείσαι μόνο με παιδάκια και γενικά μόνο με αυτόν τον τομέα, αλλά είναι ο βασικός στον επαγγελματικό στίβο ενός Κοινωνικού Λειτουργου. Σίγουρα, μπορείς να εργοδοτηθείς και σε άλλες δομές/οργανισμούς που δεν ασχολούνται με κακοποίηση παιδιών.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Φυσικά, απλά έφερα ένα παράδειγμα.
Είναι όμως χαρακτηριστικό παράδειγμα σχολής που αναφέρεται για επαγγελματική αποκατάσταση, χωρίς να αναφέρεται η δυσκολία του επαγγέλματος. Σαν τη νοσηλευτική ένα πράγμα, που όλοι τη βλέπουν σαν "βήμα προς την ιατρική" αλλά μόλις δουν τα δύσκολα, όχι δεν την τελειώνουν αλλά φεύγουν τρέχοντας.
 

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ψυχολογία είναι το όνειρο μου, γι'αυτό ξαναπροσπάθησε κ μπήκα σε μια επίπονη χρονιά, από πολλές απόψεις, αλλά λόγω αρχαίων που δεν τα πήγα καλά, φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω να την πιάσω. Όσο για την φιλολογία ,πέρασα πέρσι στο ΑΠΘ.. κ είμαι σε διλλημα , τι να δηλώσω κάτω από ψυχολογία....κ έχω κ τους γονείς μου να με πιέζουν για την φιλολογία , γτ τα άλλα σαν επαγγέλματα τα φοβούνται,από θέμα αποκατάσταση ς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Βάλε μόνο την ψυχολογία που σου αρέσει κι αν δεν περάσεις συνέχισε τη φιλολογία, μην ξεχνάς τη Φλώρινα που η βάση της θα είναι χαμηλή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top