Α' Λυκείου: Κενά

GabrielaM

Νεοφερμένος

Η Γκαμπριέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα την συμβουλή σας στο θέμα το οποίο αναλύσω παρακάτω. Στο γυμνάσιο ήμουν μαθήτρια του 20 και στα μαθήματα, φυσική, χημεία ήμουν καταπληκτική. Ειδικά μαθηματικά η καθηγήτρια πίστευε ότι είχα απεριόριστες δυνατότητες καθώς έλυνα ασκήσεις με υπερβολική ευκολία και καταλάβαινα τα θέματα αμέσως. Δεν έχω πάει ποτέ μου κάποιο ιδιαίτερο ή είχα κάποια βοήθεια. Μόλις έφτασα πρώτη λυκείου, μαθητικά, φυσική, χημεία πήραν την κάτω βόλτα. Χημεία, είχαμε ενα καθηγητή στο μισό του πρώτου τετραμήνου που τα εξηγούσε αναλυτικά και πήγαινα καλά. Στην συνέχεια αλλάξαμε καθηγητή και ο καινούριος έτρεχε τα κεφάλαια τόσο γρήγορα με αποτέλεσμα να έχω πάρα πολλά κενά από τότε που ήρθε. Φυσική, καταλαβαίνω τις ασκήσεις λίγο αλλά όταν ανεβαίνει το επίπεδο δυσκολίας μου είναι αδύνατον να τις λύσω. Και μαθηματικά... Λοιπόν, στα μαθηματικά είναι σαν μην ξέρω τίποτα, σαν να ξέχασα ότι ήξερα και απλά νιώθω χαμένη. Χημεία πρώτο τετράμηνο έγραψα 14, φυσική 11, άλγεβρα 13, γεωμετρία 11 (και για όσους αναρωτιούνται, βιολογία 20, αρχαία 18, έκθεση, 18, κείμενα 19, ιστορία 16 και πολιτική παιδεία 20). Σε 1,5 μήνα θα πάω 2α λυκείου και έχω διαλέξει θετική κατεύθυνση αλλά φοβάμαι πως είναι η λάθος επιλογή. Πάντα με ενδιέφεραν τα θετικά μαθήματα και είχα στόχο να ασχοληθώ με τη βιολογία και ακόμα με ενδιαφέρουν. Είναι το όνειρο μου και θα έκανα τα πάντα. Αλλά φοβάμαι πως έχω πολλά κενά και δεν θα αποδώσω όπως πρέπει. Οι συμμαθητές μου της θετικής κατεύθυνσης έχουν ξεκινήσει φροντιστήρια από το γυμνάσιο και εγώ δεν έχω ξεκινήσει καν και δεν ξέρω και αν θα ξεκινήσω ούτε καν φέτος καθώς δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά αλλά ίσως καταφέρω να πάω 2-3 οικονομικά με ίσως 1 ή 2 ώρες την εβδομάδα. Πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω θεωρητική στην οποία είμαι σχετικά καλή ή να πάω θετική παρόλο που έχω κενά; Και αν θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να πάω θετική, πιστεύετε ότι θα τα βγάλω πέρα με ελάχιστες ώρες ιδιαίτερων και με πολλά κενά από 1η λυκείου; Θα χαρώ πολύ αν μου απαντήσουν κάποια άτομα καθώς θέλω γνώμες και δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ!
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα την συμβουλή σας στο θέμα το οποίο αναλύσω παρακάτω. Στο γυμνάσιο ήμουν μαθήτρια του 20 και στα μαθήματα, φυσική, χημεία ήμουν καταπληκτική. Ειδικά μαθηματικά η καθηγήτρια πίστευε ότι είχα απεριόριστες δυνατότητες καθώς έλυνα ασκήσεις με υπερβολική ευκολία και καταλάβαινα τα θέματα αμέσως. Δεν έχω πάει ποτέ μου κάποιο ιδιαίτερο ή είχα κάποια βοήθεια. Μόλις έφτασα πρώτη λυκείου, μαθητικά, φυσική, χημεία πήραν την κάτω βόλτα. Χημεία, είχαμε ενα καθηγητή στο μισό του πρώτου τετραμήνου που τα εξηγούσε αναλυτικά και πήγαινα καλά. Στην συνέχεια αλλάξαμε καθηγητή και ο καινούριος έτρεχε τα κεφάλαια τόσο γρήγορα με αποτέλεσμα να έχω πάρα πολλά κενά από τότε που ήρθε. Φυσική, καταλαβαίνω τις ασκήσεις λίγο αλλά όταν ανεβαίνει το επίπεδο δυσκολίας μου είναι αδύνατον να τις λύσω. Και μαθηματικά... Λοιπόν, στα μαθηματικά είναι σαν μην ξέρω τίποτα, σαν να ξέχασα ότι ήξερα και απλά νιώθω χαμένη. Χημεία πρώτο τετράμηνο έγραψα 14, φυσική 11, άλγεβρα 13, γεωμετρία 11 (και για όσους αναρωτιούνται, βιολογία 20, αρχαία 18, έκθεση, 18, κείμενα 19, ιστορία 16 και πολιτική παιδεία 20). Σε 1,5 μήνα θα πάω 2α λυκείου και έχω διαλέξει θετική κατεύθυνση αλλά φοβάμαι πως είναι η λάθος επιλογή. Πάντα με ενδιέφεραν τα θετικά μαθήματα και είχα στόχο να ασχοληθώ με τη βιολογία και ακόμα με ενδιαφέρουν. Είναι το όνειρο μου και θα έκανα τα πάντα. Αλλά φοβάμαι πως έχω πολλά κενά και δεν θα αποδώσω όπως πρέπει. Οι συμμαθητές μου της θετικής κατεύθυνσης έχουν ξεκινήσει φροντιστήρια από το γυμνάσιο και εγώ δεν έχω ξεκινήσει καν και δεν ξέρω και αν θα ξεκινήσω ούτε καν φέτος καθώς δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά αλλά ίσως καταφέρω να πάω 2-3 οικονομικά με ίσως 1 ή 2 ώρες την εβδομάδα. Πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω θεωρητική στην οποία είμαι σχετικά καλή ή να πάω θετική παρόλο που έχω κενά; Και αν θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να πάω θετική, πιστεύετε ότι θα τα βγάλω πέρα με ελάχιστες ώρες ιδιαίτερων και με πολλά κενά από 1η λυκείου; Θα χαρώ πολύ αν μου απαντήσουν κάποια άτομα καθώς θέλω γνώμες και δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ!
Κοιταξε να δεις φιλη μπερδεμενη,
Εφοσον οπως προειπες η βιολογια ειναι το μεγαλο σου ονειρο και δεν μπορεις να σκεφτεις τον εαυτο σου να συμβιβαζεται με τιποτε αλλο τοτε δεν υπαρχει ερωτημα, αν δεν τα καταφερεις να περασεις με τη μια βιολογικο μπορεις να πας σε ενα χαμηλοβαθμο τμημα με μαθηματα που ασχολουνται πολυ με βιολογια. Ωστοσο, πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση κοιταξε τις σχολες του 1ου ε.π (θεωρητική). Δες τα ολα. Απο μαθηματα σε καθε εξαμηνο μεχρι εργασιακα δικαιωματα και μεταπτυχιακα. Αν παλι δεν βρεις κατι που σου κινει το ενδιαφερον τοτε πηγαινε στο 2ο η 3ο επ. πεδιο. (εχεις προσβαση στη βιολογια και απο τα 2 πεδιο). Ασχολήσου πολυ με φυσικη και χημεια καθως πρεπει να μαθεις πραγματα που θα σε συντροφευουν μεχρι την 3η λυκειου. Φυσικα, παντα να θυμασαι οτι οι καθηγητες θα ειναι διπλα σου, και οτι τιποτα δεν ειναι ακατόρθωτο!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Γαβριέλ(λ)α :)

Η αλήθεια είναι πως δεν έχουν και πολλή σχέση τα μαθήματα στο Γυμνάσιο με το Λύκειο ως προς τον βαθμό δυσκολίας τους. Σίγουρα, τα μαθήματα κατεύθυνσης στη Γ' Λυκείου είναι ακόμα πιο απαιτητικά. Επειδή, όπως διαβάζω σού αρέσουν σχολές και τμήματα των θετικών επιστημών, σίγουρα να επιχειρήσεις να εισαχθείς σε σχολές αυτού του πεδίου. Δε το συζητάμε. Έχεις 2 χρόνια προετοιμασίας για τις σχολές, που σε ενδιαφέρουν.

Ευτυχώς δεν στοχεύεις σε Ιατρική. Βέβαια, είναι ακόμα νωρίς να μιλάμε όμως και για τελικές αποφάσεις, καθώς εδώ βλέπουμε κόσμο που έδωσε φέτος και τελευταίες μέρες αλλάζει το μηχανογραφικό του πλήρως. Άλλες σχολές είχε χρόνια στόχο και τελικά άλλες δήλωσε!

Εγώ προτείνω να αρχίσεις δυναμικά στη Θετική κατεύθυνση και να μη πας στη Θεωρητική απλώς και μόνο γιατί φοβήθηκες μήπως δεν περάσεις στις σχολές προτίμησής σου (τονίζω τωρινής προτίμησης). Πολλά παιδιά είναι καλά στην άλλη κατεύθυνση από αυτήν που δήλωσαν, ωστόσο, οι σχολές που τους ενδιέφεραν ήταν στην κατεύθυνσή τους και αναγκαστικά θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό για να πετύχουν το μέγιστο.

Το ίδιο συνιστώ να κάνεις. Γερά να μπεις στο παιχνίδι της προετοιμασίας των εξετάσεων. Η φροντιστηριακή βοήθεια είναι σημαντική, κυρίως στην κατανόηση της ύλης, στον μπούσουλα της και το χρονικό καθορισμό προετοιμασίας και επανάληψης. Ωστόσο, μπορείς να πας αρκετά καλά και χωρίς φροντιστήριο !

Για τις σχολές κάτι άλλο, έχει ενδιαφέρουσες σχολές πολύ, πέρα από Βιολογία. Μακάρι να είμαστε εδώ σε 2 χρόνια να συζητάμε τι σχολές θα δηλώσεις από την ομάδα προσανατολισμου Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας :)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Προφανώς και θα πας θετική, εφόσον αυτό είναι που σε ενδιαφέρει. Επίσης, μη σε αγχώνει ιδιαίτερα το γεγονός ότι άλλα παιδιά στο σχολείο προετοιμάζονταν από πιο νωρίς. Σε μαθηματικά και φυσική, αυτό που είναι το καλύτερο να κάνεις είναι να τα βάλεις κάτω αυτές τις μέρες ή πριν ξεκινήσετε και να καλύψεις - μόνη σου ή με βοήθεια - κενά που ενδεχομένως υπάρχουν στην ύλη αλλά και στην κατανόηση όσων έχεις κάνει. Ειδικά στα μαθηματικά, δεν είναι υπερβολή να πεις ότι όσα κατανοήσεις και μάθεις να χειρίζεσαι καλά στην Α' λυκείου είναι το προζύμι που θα φουσκώσει στην Γ' - αν δώσεις μαθηματικά, βέβαια. Οπότε, δώσε βάση σε όσα άφησες λίγο πιο πίσω φέτος και θα νιώσεις κι εσύ ασφαλέστερη και πιο δυνατή για τα επόμενα χρόνια που έρχονται.
 

Gadgetakias

Νεοφερμένος

Ο Gadgetakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα την συμβουλή σας στο θέμα το οποίο αναλύσω παρακάτω. Στο γυμνάσιο ήμουν μαθήτρια του 20 και στα μαθήματα, φυσική, χημεία ήμουν καταπληκτική. Ειδικά μαθηματικά η καθηγήτρια πίστευε ότι είχα απεριόριστες δυνατότητες καθώς έλυνα ασκήσεις με υπερβολική ευκολία και καταλάβαινα τα θέματα αμέσως. Δεν έχω πάει ποτέ μου κάποιο ιδιαίτερο ή είχα κάποια βοήθεια. Μόλις έφτασα πρώτη λυκείου, μαθητικά, φυσική, χημεία πήραν την κάτω βόλτα. Χημεία, είχαμε ενα καθηγητή στο μισό του πρώτου τετραμήνου που τα εξηγούσε αναλυτικά και πήγαινα καλά. Στην συνέχεια αλλάξαμε καθηγητή και ο καινούριος έτρεχε τα κεφάλαια τόσο γρήγορα με αποτέλεσμα να έχω πάρα πολλά κενά από τότε που ήρθε. Φυσική, καταλαβαίνω τις ασκήσεις λίγο αλλά όταν ανεβαίνει το επίπεδο δυσκολίας μου είναι αδύνατον να τις λύσω. Και μαθηματικά... Λοιπόν, στα μαθηματικά είναι σαν μην ξέρω τίποτα, σαν να ξέχασα ότι ήξερα και απλά νιώθω χαμένη. Χημεία πρώτο τετράμηνο έγραψα 14, φυσική 11, άλγεβρα 13, γεωμετρία 11 (και για όσους αναρωτιούνται, βιολογία 20, αρχαία 18, έκθεση, 18, κείμενα 19, ιστορία 16 και πολιτική παιδεία 20). Σε 1,5 μήνα θα πάω 2α λυκείου και έχω διαλέξει θετική κατεύθυνση αλλά φοβάμαι πως είναι η λάθος επιλογή. Πάντα με ενδιέφεραν τα θετικά μαθήματα και είχα στόχο να ασχοληθώ με τη βιολογία και ακόμα με ενδιαφέρουν. Είναι το όνειρο μου και θα έκανα τα πάντα. Αλλά φοβάμαι πως έχω πολλά κενά και δεν θα αποδώσω όπως πρέπει. Οι συμμαθητές μου της θετικής κατεύθυνσης έχουν ξεκινήσει φροντιστήρια από το γυμνάσιο και εγώ δεν έχω ξεκινήσει καν και δεν ξέρω και αν θα ξεκινήσω ούτε καν φέτος καθώς δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά αλλά ίσως καταφέρω να πάω 2-3 οικονομικά με ίσως 1 ή 2 ώρες την εβδομάδα. Πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω θεωρητική στην οποία είμαι σχετικά καλή ή να πάω θετική παρόλο που έχω κενά; Και αν θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να πάω θετική, πιστεύετε ότι θα τα βγάλω πέρα με ελάχιστες ώρες ιδιαίτερων και με πολλά κενά από 1η λυκείου; Θα χαρώ πολύ αν μου απαντήσουν κάποια άτομα καθώς θέλω γνώμες και δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ!
Να συμπληρώσω κάτι που δεν ειπώθηκε από τους προλαλήσαντες όσον αφορά τα φροντιστήρια.
Υπάρχουν δημόσια κοινωνικά φροντιστήρια που υποστηρίζουν μαθητές που αδυνατούν να αντεπεξέλθουν οικονομικά σε ένα ιδιωτικό. Βέβαια δε γνωρίζω την προθεσμία εγγραφών και τα σχετικά δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσεις για να σε δεχτούν. :hmm:
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα την συμβουλή σας στο θέμα το οποίο αναλύσω παρακάτω. Στο γυμνάσιο ήμουν μαθήτρια του 20 και στα μαθήματα, φυσική, χημεία ήμουν καταπληκτική. Ειδικά μαθηματικά η καθηγήτρια πίστευε ότι είχα απεριόριστες δυνατότητες καθώς έλυνα ασκήσεις με υπερβολική ευκολία και καταλάβαινα τα θέματα αμέσως. Δεν έχω πάει ποτέ μου κάποιο ιδιαίτερο ή είχα κάποια βοήθεια. Μόλις έφτασα πρώτη λυκείου, μαθητικά, φυσική, χημεία πήραν την κάτω βόλτα. Χημεία, είχαμε ενα καθηγητή στο μισό του πρώτου τετραμήνου που τα εξηγούσε αναλυτικά και πήγαινα καλά. Στην συνέχεια αλλάξαμε καθηγητή και ο καινούριος έτρεχε τα κεφάλαια τόσο γρήγορα με αποτέλεσμα να έχω πάρα πολλά κενά από τότε που ήρθε. Φυσική, καταλαβαίνω τις ασκήσεις λίγο αλλά όταν ανεβαίνει το επίπεδο δυσκολίας μου είναι αδύνατον να τις λύσω. Και μαθηματικά... Λοιπόν, στα μαθηματικά είναι σαν μην ξέρω τίποτα, σαν να ξέχασα ότι ήξερα και απλά νιώθω χαμένη. Χημεία πρώτο τετράμηνο έγραψα 14, φυσική 11, άλγεβρα 13, γεωμετρία 11 (και για όσους αναρωτιούνται, βιολογία 20, αρχαία 18, έκθεση, 18, κείμενα 19, ιστορία 16 και πολιτική παιδεία 20). Σε 1,5 μήνα θα πάω 2α λυκείου και έχω διαλέξει θετική κατεύθυνση αλλά φοβάμαι πως είναι η λάθος επιλογή. Πάντα με ενδιέφεραν τα θετικά μαθήματα και είχα στόχο να ασχοληθώ με τη βιολογία και ακόμα με ενδιαφέρουν. Είναι το όνειρο μου και θα έκανα τα πάντα. Αλλά φοβάμαι πως έχω πολλά κενά και δεν θα αποδώσω όπως πρέπει. Οι συμμαθητές μου της θετικής κατεύθυνσης έχουν ξεκινήσει φροντιστήρια από το γυμνάσιο και εγώ δεν έχω ξεκινήσει καν και δεν ξέρω και αν θα ξεκινήσω ούτε καν φέτος καθώς δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά αλλά ίσως καταφέρω να πάω 2-3 οικονομικά με ίσως 1 ή 2 ώρες την εβδομάδα. Πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω θεωρητική στην οποία είμαι σχετικά καλή ή να πάω θετική παρόλο που έχω κενά; Και αν θεωρείτε ότι είναι προτιμότερο να πάω θετική, πιστεύετε ότι θα τα βγάλω πέρα με ελάχιστες ώρες ιδιαίτερων και με πολλά κενά από 1η λυκείου; Θα χαρώ πολύ αν μου απαντήσουν κάποια άτομα καθώς θέλω γνώμες και δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ!
Όντας απόφοιτος της Α' Λυκείου όπως εσύ, θα σε παροτρύνα να ξεκινήσεις καποιά φροντηστηρία απο νωρίς φέτος ώστε να καλύψεις την ύλη της Α λυκείου σε μαθήματα που θα εξεταστείς πανελλάδικός( εάν κατάλαβα καλά επιθυμείς να ακουλουθήσεις θετική κατεύθυνση στην Β' Λυκείου και μετέπειτα στην Γ' επιστήμες ζωής και υγείας, οπότε για μένα είναι απαρραίτητο να κάνεις μια με δυο ώρες την βδομάδα αυτά τα μαθήματα (φυσική-χημεία) . Επίσης, η καθοδική πορεία σου στην Α' λυκείου, προσωπικά την παρατήρησα σε πολλούς συμμαθητές μου φέτος, οι οποιοί στο γυμνάσιο ήταν μαθητές του 18-19 και στο λύκειο 'πέσανε' στο 16. Προσωπικά, αυτό πιστεύω οφείλεται στους χαριστικούς και φουσκωμένους βαθμούς που δέχονταν απο καθηγητές του γυμνασιού, με αποτέλεσμα στο Λύκειο να τα βρούνε σκούρα και να απογοητευτούν. Μην τα παρατάς και αποθαρρύνεσαι όμως, 2 χρόνια απομένουν πριν τις δικές μας Πανελλαδικές, οπότε έχεις άπλετο χρόνο ώστε να καλύψεις τα κενά σου και να βελτιωθείς στα προαναφερθέντα μαθήματα!
 
Top