Ιστορικός ή αρχαιολόγος;

TheUnknown

Νεοφερμένος

Η TheUnknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γεια σας!
Έδωσα φέτος τις πανελλήνιες και πέρασα στην ιστορία και αρχαιολογία του ΕΚΠΑ. Άκουσα ότι είναι δύο διαφορετικές κατευθύνσεις και θα διδάσκονται διαφορετικά μαθήματα. Μου αρέσει η ιστορία αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρη ποια κατεύθυνση να επιλέξω, ιστορία ή αρχαιολογία; Δεν γνωρίζω πολλά για τις αντίστοιχες επαγγελματικές προοπτικές τους. Αν αποκλειστικά από επαγγελματική άποψη(δουλειά), ιστορικός και αρχαιολόγος, ποιος είναι καλύτερος;
Καμιά πρόταση; Οποιαδήποτε πρόταση σας θα ευχαριστήσω πάρα πολύ!!
 

Iro30

Νεοφερμένος

Η Iro30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχω σπουδάσει στο ανάλογο τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης. Θα σου πρότεινα κατεύθυνση Αρχαιολογίας, καθώς έχεις παραπάνω κατευθύνσεις. Εκτός από αρχαιολόγος, ξεναγός (με περαιτέρω εξειδίκευση) κλπ, μπορείς να ακολουθήσεις και τον τομέα του φιλολόγου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Γεια σας!
Έδωσα φέτος τις πανελλήνιες και πέρασα στην ιστορία και αρχαιολογία του ΕΚΠΑ. Άκουσα ότι είναι δύο διαφορετικές κατευθύνσεις και θα διδάσκονται διαφορετικά μαθήματα. Μου αρέσει η ιστορία αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρη ποια κατεύθυνση να επιλέξω, ιστορία ή αρχαιολογία; Δεν γνωρίζω πολλά για τις αντίστοιχες επαγγελματικές προοπτικές τους. Αν αποκλειστικά από επαγγελματική άποψη(δουλειά), ιστορικός και αρχαιολόγος, ποιος είναι καλύτερος;
Καμιά πρόταση; Οποιαδήποτε πρόταση σας θα ευχαριστήσω πάρα πολύ!!
σπουδάζω εις αυτό το τμήμα εν ΑΠΘ. Αν και διάλεξα ιστορία σου προτείνω με τα χίλια αρχαιολογία. Οι αρχαιολόγοι έχουν και επαγγελματικά δικαιώματα ιστορικού αλλά και του αρχαιολόγου ενώ ημείς μόνον του ιστορικού. Προφανώς και αν τα βγάζεις πέρα με αρχαιολογικά μαθήματα να πας εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη. Εγώ από μικράκι είχα τρέλλα με την ιστορία οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη πήγα εκεί.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Γεια σας!
Έδωσα φέτος τις πανελλήνιες και πέρασα στην ιστορία και αρχαιολογία του ΕΚΠΑ. Άκουσα ότι είναι δύο διαφορετικές κατευθύνσεις και θα διδάσκονται διαφορετικά μαθήματα. Μου αρέσει η ιστορία αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρη ποια κατεύθυνση να επιλέξω, ιστορία ή αρχαιολογία; Δεν γνωρίζω πολλά για τις αντίστοιχες επαγγελματικές προοπτικές τους. Αν αποκλειστικά από επαγγελματική άποψη(δουλειά), ιστορικός και αρχαιολόγος, ποιος είναι καλύτερος;
Καμιά πρόταση; Οποιαδήποτε πρόταση σας θα ευχαριστήσω πάρα πολύ!!
Αρχικά, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου! Καθότι κι εγώ φοιτητής στο ίδιο τμήμα, μη διστάσεις να μου απευθυνθείς για οποιαδήποτε ερώτηση έχεις!
Θα σε συμβούλευα να λάβεις την απόφαση της κατεύθυνσης κατά την περίοδο που προβλέπεται και από την ίδια τη σχολή, δηλαδή στο τέλος του δεύτερου έτους και αφού έχεις μία ολοκληρωμένη εικόνα και των δύο αντικειμένων.
Από το τμήμα του ΕΚΠΑ, όσοι επιλέγουν κατεύθυνση ιστορίας έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ιστορικού και φιλολόγου και αντίστοιχα όσοι αρχαιολογία, αρχαιολόγου και φιλολόγου.
Κριτήριο επιλογής κατ'εμέ θα πρέπει να είναι ποια βρίσκεις περισσότερο ενδιαφέρουσα και όχι η επαγγελματική αποκατάσταση, αφού αυτή δεν διαφέρει και πολύ (απλώς οι αρχαιολόγοι μπορούν να απασχοληθούν σε μεγαλύτερο εύρος φορέων. Δεν έχουν όμως και δικαιώματα ιστορικού, τουλάχιστον σε ό τι αφορά το ΕΚΠΑ...)
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχικά, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου! Καθότι κι εγώ φοιτητής στο ίδιο τμήμα, μη διστάσεις να μου απευθυνθείς για οποιαδήποτε ερώτηση έχεις!
Θα σε συμβούλευα να λάβεις την απόφαση της κατεύθυνσης κατά την περίοδο που προβλέπεται και από την ίδια τη σχολή, δηλαδή στο τέλος του δεύτερου έτους και αφού έχεις μία ολοκληρωμένη εικόνα και των δύο αντικειμένων.
Από το τμήμα του ΕΚΠΑ, όσοι επιλέγουν κατεύθυνση ιστορίας έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ιστορικού και φιλολόγου και αντίστοιχα όσοι αρχαιολογία, αρχαιολόγου και φιλολόγου.
Κριτήριο επιλογής κατ'εμέ θα πρέπει να είναι ποια βρίσκεις περισσότερο ενδιαφέρουσα και όχι η επαγγελματική αποκατάσταση, αφού αυτή δεν διαφέρει και πολύ (απλώς οι αρχαιολόγοι μπορούν να απασχοληθούν σε μεγαλύτερο εύρος φορέων. Δεν έχουν όμως και δικαιώματα ιστορικού, τουλάχιστον σε ό τι αφορά το ΕΚΠΑ...)
Τι ακριβώς εννοείς με το "επαγγελματικά δικαιώματα ιστορικού"; Από όσο γνωρίζω, υπάρχει η δυνατότητα κάποιο άτομο από αρχαιολογική κατεύθυνση να συνεχίσει τις σπουδές του με ιστορικό μεταπτυχιακό/ διδακτορικό και να διδάξει ιστορία τόσο στο ΕΚΠΑ όσο και σε άλλα ιδρύματα. Συγκεκριμένα βέβαια από το ΕΚΠΑ τυχαίνει να γνωρίζω και μέλος ΔΕΠ ιστορίας που το πτυχίο ήταν αρχαιολογικής κατεύθυνσης. Σε ιστορικά μεταπτυχιακά είναι συχνό μάλιστα φαινόμενο να υπάρχουν άτομα από άλλη κατεύθυνση η ακόμα και άλλα συναφή αντικείμενα και να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με το να εργαστούν ως ιστορικοί και σε δημόσιους φορείς όπως πχ και το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών.Σε τέτοιες περιπτώσεις που κάποιο άτομο αλλάζει αντικείμενο μπορεί να αποκλειστεί από κάποιες προκηρύξεις που να ζητούν ίδια κατεύθυνση σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό αλλά νομίζω είναι πολύ λίγες και πολύ συγκεκριμένες.
Κάτι τέτοιο δεν έχω δει να συμβαίνει στην κατεύθυνση αρχαιολογίας όπου οι προκηρύξεις στον ΑΣΕΠ πχ αφορούν αποκλειστικά αποφοίτους αρχαιολογικής κατεύθυνσης. Διατηρώ μια επιφύλαξη για το κατά πόσο ένας ιστορικός με μετέπειτα σπουδές στην αρχαιολογία θα μπορούσε να διοριστεί ως μέλος ΔΕΠ αρχαιολογίας και να συμμετέχει σε πανεπιστημιακές ανασκαφές αλλά ακριβώς λόγω των ανασκαφών πιστεύω πως πρακτικά τουλάχιστον, όχι.

@TheUnknown Πάντως και εγω θα πρότεινα να μην βιαστείς να αποφασίσεις και να το σκεφτείς καλά, αν και θεωρώ πως η αρχαιολογία προσφέρει περισσότερες επιλογές.
 

TheUnknown

Νεοφερμένος

Η TheUnknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αρχικά, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου! Καθότι κι εγώ φοιτητής στο ίδιο τμήμα, μη διστάσεις να μου απευθυνθείς για οποιαδήποτε ερώτηση έχεις!
Θα σε συμβούλευα να λάβεις την απόφαση της κατεύθυνσης κατά την περίοδο που προβλέπεται και από την ίδια τη σχολή, δηλαδή στο τέλος του δεύτερου έτους και αφού έχεις μία ολοκληρωμένη εικόνα και των δύο αντικειμένων.
Από το τμήμα του ΕΚΠΑ, όσοι επιλέγουν κατεύθυνση ιστορίας έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ιστορικού και φιλολόγου και αντίστοιχα όσοι αρχαιολογία, αρχαιολόγου και φιλολόγου.
Κριτήριο επιλογής κατ'εμέ θα πρέπει να είναι ποια βρίσκεις περισσότερο ενδιαφέρουσα και όχι η επαγγελματική αποκατάσταση, αφού αυτή δεν διαφέρει και πολύ (απλώς οι αρχαιολόγοι μπορούν να απασχοληθούν σε μεγαλύτερο εύρος φορέων. Δεν έχουν όμως και δικαιώματα ιστορικού, τουλάχιστον σε ό τι αφορά το ΕΚΠΑ...)
Ευχαριστώ πολύ!!
Επιλέγω να σπουδάσω αυτό που θέλω, αλλά ανησυχώ πως ένας ιστορικός ή αρχαιολόγος δεν βρίσκει εύκολα μια επιθυμητή δουλειά...ιδίως που τώρα οι συνθήκες γίνονται χειρότερα λόγω πανδημίας...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!
Επιλέγω να σπουδάσω αυτό που θέλω, αλλά ανησυχώ πως ένας ιστορικός ή αρχαιολόγος δεν βρίσκει εύκολα μια επιθυμητή δουλειά...ιδίως που τώρα οι συνθήκες γίνονται χειρότερα λόγω πανδημίας...
Συγγνώμη που στο χαλάω αλλά δεν είναι για να ανησυχείς. Να είσαι σίγουρος ότι δεν βρίσκουμε δουλειά εύκολα, δουλειά σκέτο, άσε το επιθυμητή.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.
Συγγνώμη που στο χαλάω αλλά δεν είναι για να ανησυχείς. Να είσαι σίγουρος ότι δεν βρίσκουμε δουλειά εύκολα, δουλειά σκέτο, άσε το επιθυμητή.
Νομίζω ότι ξεπερνάς το όριο που διαχωρίζει τον ρεαλιστή από τον πεσιμιστή και στο λέω εγώ που δεν είμαι και ο πιο αισιόδοξος άνθρωπος του κόσμου :P
Σχεδόν κάθε φορά που διαβάζω ένα μήνυμά σου μαυρίζει η καρδιά μου.
Δεν άντεξα, το είπα :p

Προσωπικά πιστεύω ότι -αν και εσύ θα θεωρήσεις ότι ρομαντικοποιώ την κατάσταση- αυτός που είναι καλός σε κάτι και έχει θέληση θα πάει μπροστά.
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Γεια σας!
Έδωσα φέτος τις πανελλήνιες και πέρασα στην ιστορία και αρχαιολογία του ΕΚΠΑ. Άκουσα ότι είναι δύο διαφορετικές κατευθύνσεις και θα διδάσκονται διαφορετικά μαθήματα. Μου αρέσει η ιστορία αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρη ποια κατεύθυνση να επιλέξω, ιστορία ή αρχαιολογία; Δεν γνωρίζω πολλά για τις αντίστοιχες επαγγελματικές προοπτικές τους. Αν αποκλειστικά από επαγγελματική άποψη(δουλειά), ιστορικός και αρχαιολόγος, ποιος είναι καλύτερος;
Καμιά πρόταση; Οποιαδήποτε πρόταση σας θα ευχαριστήσω πάρα πολύ!!
Βυζαντινολόγος να γίνεις. Όλοι ασχολούνται είτε με την αρχαία Ελλάδα είτε με τη σύγχρονη ιστορία. Οπότε έτσι θα διαφοροποιηθείς.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Βυζαντινολόγος να γίνεις. Όλοι ασχολούνται είτε με την αρχαία Ελλάδα είτε με τη σύγχρονη ιστορία. Οπότε έτσι θα διαφοροποιηθείς.
Επειδή έχω εικόνα του κλάδου εκ των έσω, θα πω ότι οι βυζαντινόλοι είναι αριθμητικά τόσοι, όσο και οι κλασικοί αρχαιολόγοι/ιστορικοί, αν όχι και περισσότεροι :P
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Επειδή έχω εικόνα του κλάδου εκ των έσω, θα πω ότι οι βυζαντινόλοι είναι αριθμητικά τόσοι, όσο και οι κλασικοί αρχαιολόγοι/ιστορικοί, αν όχι και περισσότεροι :P
κρίμα!! που έχετε έλλειψη;;ποια είναι σπάνια ειδικότητα;;;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
κρίμα!! που έχετε έλλειψη;;ποια είναι σπάνια ειδικότητα;;;
Οι σπάνιες ειδικότητες στον κλάδο μας έχουν να κάνουν κυρίως με ειδολογικά και όχι χρονολογικά κριτήρια. Δηλαδή πολλοί ασχολούνται με την προϊστορία, την κλασική αρχαιότητα και το Βυζάντιο εν γένει, αλλά ως προς την κατηγορία του υλικού πολιτισμού υπάρχει άνιση κατανομή, π. χ. πολλοί ασχολούνται με την κεραμική, αλλά πολύ λίγοι με τα μέταλλα ή το γυαλί ή τα αρχαιοβοτανικά κατάλοιπα.

Υ. Γ. Αν επιμένεις βέβαια στο χρονολογικό κριτήριο, θα πω τους μεταβυζαντινούς αρχαιολόγους, δηλαδή όσους ασχολούνται με τα υλικά κατάλοιπα από την Άλωση του 1453 μέχρι και την Ελληνική Επανάσταση.
 

parrot/παπαγάλος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parrot/παπαγάλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Οι σπάνιες ειδικότητες στον κλάδο μας έχουν να κάνουν κυρίως με ειδολογικά και όχι χρονολογικά κριτήρια. Δηλαδή πολλοί ασχολούνται με την προϊστορία, την κλασική αρχαιότητα και το Βυζάντιο εν γένει, αλλά ως προς την κατηγορία του υλικού πολιτισμού υπάρχει άνιση κατανομή, π. χ. πολλοί ασχολούνται με την κεραμική, αλλά πολύ λίγοι με τα μέταλλα ή το γυαλί ή τα αρχαιοβοτανικά κατάλοιπα.

Υ. Γ. Αν επιμένεις βέβαια στο χρονολογικό κριτήριο, θα πω τους μεταβυζαντινούς αρχαιολόγους, δηλαδή όσους ασχολούνται με τα υλικά κατάλοιπα από την Άλωση του 1453 μέχρι και την Ελληνική Επανάσταση.
εξαιρετική απάντηση:thumbup:
 

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
κρίμα!! που έχετε έλλειψη;;ποια είναι σπάνια ειδικότητα;;;
Ας μην ξεχνάμε ότι κάποιος, εκτός των ειδικοτήτων προϊστορικής-κλασικής-βυζαντινής αρχαιολογίας (που, ίσως, να μην ενδιαφέρεται), μπορεί να ειδικευθεί μέσω μεταπτυχιακού στην μουσειολογία (μουσειακές σπουδές), ψηφιακό πολιτισμό, διοίκηση πολιτισμικών μονάδων, πολιτισμική πληροφορική και γενικότερα να ακολουθήσει τον τομέα της πολιτιστικής διαχείρισης. Έχουμε (ευτυχώς) τόσο πλούσιο πολιτισμό ο οποίος δυστυχώς μένει αναξιοποίητος λόγω έλλειψης τέτοιων ειδικοτήτων (μια βόλτα στα περιφερειακά μουσεία-αρχαιολογικούς χώρους και θα διαπιστωθούν τα κενά). Η διαχείριση πολιτιστικής/σύγχρονης κληρονομιάς ανοίγει, επίσης, πόρτες γενικότερα σε χώρους πολιτισμού, τεχνών, επιστημών, εκπαίδευσης κοκ. Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι αρχαιολόγος ΔΕΝ είναι μόνο ανασκαφή. Είναι και διαχείριση, ανάδειξη, προώθηση και επικοινωνία του πλούσιου πολιτιστικού αποθέματος της χώρας στο ευρύ κοινό. Όλα αυτά τα γράφω ως αρχαιολόγος (με MSc στην Πολιτιστική Διαχείριση) και όχι, δεν τα αναφέρω, επειδή έχω ασχοληθεί με αυτόν τον τομέα. :thumbsup:
 
Τελευταία επεξεργασία:

TheUnknown

Νεοφερμένος

Η TheUnknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Και εγω φετος μπηκα, αν και μαλλον θα δωσω του χρονου για ψυχολογια. Απο οτι μου εχουν πει για να βρεις αποκατασταση στην αρχαιολογια πρεπει να εχεις τρελα ακρα και να εισαι σε κυκλο. Ειδικα οι ξεναγοι. Για τα μουσεια δεν ξερω.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Και εγω φετος μπηκα, αν και μαλλον θα δωσω του χρονου για ψυχολογια. Απο οτι μου εχουν πει για να βρεις αποκατασταση στην αρχαιολογια πρεπει να εχεις τρελα ακρα και να εισαι σε κυκλο. Ειδικα οι ξεναγοι. Για τα μουσεια δεν ξερω.
Άλλο το αρχαιολόγος/ ιστορικός και άλλο το ξεναγός. Για να γίνεις ξεναγός θα πρέπει να έχεις τελειώσει σχολή ξεναγών ή τα τρίμηνα σεμινάρια που είχαν γίνει κάποιες χρονιές για αποφοιτους τμημάτων ιστορίας και αρχαιολογίας. Τα σεμινάρια δεν γίνονται πλέον και είναι αρκετά αμφίβολο το αν θα ξαναγίνουν ποτέ. Υπάρχουν ορισμένες ευνοϊκότερες ρυθμίσεις για την εισαγωγή αποφοίτων ιστορικού αρχαιολογικού σε σχολές ξεναγών (επιπλέον μόρια, απαλλαγή απο υποχρεωτική παρακολούθηση) αλλά είναι πολύ μικρή βοήθεια.
Δεν χρειάζεται όμως κάποιο μέσο για να μπεις στην σχολή, απλά να έχεις αρκετά μόρια (από ξένες γλώσσες). Από την στιγμή που αποκτάς δίπλωμα από όσο γνωρίζω είναι εύκολο να βρεις εργασία καθώς δεν υπάρχουν πολλοί διπλωματούχοι ξεναγοί σε σχέση με την ζήτηση.
Αν ενδιαφέρεσαι για τον συγκεκριμένο κλάδο, θα έχεις τον χρόνο μέχρι το τέλος των σπουδών σου να ξεκινήσεις μια ξένη γλώσσα και να την φτάσεις μέχρι το Γ2 (όπως και στα αγγλικά αν δεν το έχεις ήδη) ώστε τελειώνοντας να έχεις τα μόρια που απαιτούνται και αντί για κάποιο μεταπτυχιακό (η ενδεχομένως αν θες και μετά) να κάνεις αυτό. Απλά δεν είναι βέβαιο το ποιές συνθήκες θα επικρατούν όταν τελειώσεις, πόσες σχολές θα υπάρχουν και αν τα κριτήρια εισαγωγής θα είναι τα ίδια.

Εύχομαι καλή αρχή στις σπουδές σου/ καλή επιτυχία εάν επιλέξεις να ξαναδώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top