Ψυχολογία ή Παιδαγωγικό;

Ksenia. Ksenia77

Νεοφερμένος

Η Ksenia. Ksenia77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Λοιπόν έχω προβλημάτισε πάρα πολύ με το τι να κάνω και ενώ περίμενα με τα χρόνια να καταλάβω τι θα ήθελα να κάνω ως επάγγελμα ακόμα δεν το έχω βρει, όμως τα χρόνια περνάνε και πρέπει να βρω κάτι για να στηρίζομαι μόνη μου.
Εχω τελειώσει κοινωνιολογια στα 3,5 χρόνια και τωρα κάνω μεταπτυχιακό στην Ψυχική Υγεία, όμως θέλω να κάνω δεύτερο πτυχίο που να έχω πολύ καλύτερες επαγγελματικες προοπτικές. Έχω καταλήξει σε 2 την ψυχολογία και τον παιδαγωγικό δημοτικής. Ποιο θεωρείται να μου προσφέρει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση που να μην πάνε χαμένα αλλά 4 χρόνια.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*προβληματιστει
*θεωρείτε
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Από πλευράς αποκατάστασης παιδαγωγικό δημοτικής.
Το μάστερ ψυχικής υγείας γιατί το κάνεις? Από τη στιγμή που τα επαγγελματικά δικαιώματα τα αποκτούμε από τον πρώτο μας τίτλο.
 

Ksenia. Ksenia77

Νεοφερμένος

Η Ksenia. Ksenia77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλημέρα,
Το μάστερ το κάνω για να έχω μια περαιτέρω εξειδίκευση και επίσης οποίο από τα δύο διαλέξω δεύτερο πτυχίο να είναι συναφές και με το δεύτερο πτυχίο (ψυχική υγεία παιδιου και Εφήβου είναι)
Προσλήψεις όμως κάνουν ακόμη;;
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλημέρα,
Το μάστερ το κάνω για να έχω μια περαιτέρω εξειδίκευση και επίσης οποίο από τα δύο διαλέξω δεύτερο πτυχίο να είναι συναφές και με το δεύτερο πτυχίο (ψυχική υγεία παιδιου και Εφήβου είναι)
Προσλήψεις όμως κάνουν ακόμη;;
Νομίζω πως έχουν αρχίσει πάλι οι διορισμοί εκπαιδευτικών...πολλοί απασχολούνται και σαν αναπληρωτές αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς να σου πω την κατάσταση
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
εγω θα προτεινα ψυχολογια με μεταπτυχιακο σε κλινικη ψυχολογια διοριζεσαι νομιζω ευκολα ψυχολογος σε δημοσιο νοσοκομειο
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Οι θέσεις για ψυχολόγους σε δημόσια νοσοκομεία είναι ελάχιστες. Προτιμούν ψυχιάτρους παρά ψυχολόγους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη αλλά συνάφεια μόνο με την ψυχολογία βλέπω.
Με την κοινωνιολογια δεν έχει κάποια συνάφεια, ούτε παιδαγωγικη επαρκεια σου δίνει για να διδάξεις σε σχολείο, ουτε δικαίωμα ειδικης αγωγής που παίρνουν αβέρτα δασκάλους ειδικής αγωγής, ούτε το δικαίωμα να ανοίξεις δικό σου γραφείο ψυχολόγου αφού δεν έχεις το δικό σου πτυχίο ψυχολογιας ούτε είναι στα αναγνωρισμένα για να ανοίξεις έστω ένα γραφείο συμβούλου ψυχικής υγείας.
 

Ksenia. Ksenia77

Νεοφερμένος

Η Ksenia. Ksenia77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ωραία κατέληξα στην Ψυχολογία τότε που είναι συναφές με το μεταπτυχιακό που διάλεξα.
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Οι θέσεις για ψυχολόγους σε δημόσια νοσοκομεία είναι ελάχιστες. Προτιμούν ψυχιάτρους παρά ψυχολόγους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγγνώμη αλλά συνάφεια μόνο με την ψυχολογία βλέπω.
Με την κοινωνιολογια δεν έχει κάποια συνάφεια, ούτε παιδαγωγικη επαρκεια σου δίνει για να διδάξεις σε σχολείο, ουτε δικαίωμα ειδικης αγωγής που παίρνουν αβέρτα δασκάλους ειδικής αγωγής, ούτε το δικαίωμα να ανοίξεις δικό σου γραφείο ψυχολόγου αφού δεν έχεις το δικό σου πτυχίο ψυχολογιας ούτε είναι στα αναγνωρισμένα για να ανοίξεις έστω ένα γραφείο συμβούλου ψυχικής υγείας.
Προτιμούν και τα 2.Οι λόγοι ευνόητοι.Οι ψυχολόγοι κυρίως για την ψυχοθεραπεία,οι ψυχίατροι για την φαρμακοθεραπεία.Επίσης,όσοι είμαστε και των 2 κλάδων γνωρίζουμε-και γι'αυτό εκφέρουμε γνώμη-ότι πλέον εξελίσσεται ταχύτατα ο καταπληκτικός κι ενδιαφέρων πλην ζόρικος κλάδος της Νευροψυχολογίας(νοσοκομεία,π.χ.Αιγινήτειο και όλες οι κλινικές δομές για εκτίμηση αντίληψης,προσοχής,μνήμης ,νοημοσύνης,πράγμα που δεν κάνει ο ψυχίατρος)και της Βιοψυχολογίας(εκεί γίνεται και μπόλικη έρευνα που,για όποιον το γουστάρει,έχει μέλλον με σοβαρή ενασχόληση).Επίσης,να τονίσουμε τον κλάδο της Σχολικής Ψυχολογίας(έχουν ξεκινήσει κάποιοι διορισμοί/προκηρύξεις έχουν βγει) αλλά και της Ειδικής Αγωγής όπου οι ψυχολόγοι είναι περιζήτητοι(Νοητική υστέρηση,αυτισμός,δεπ-υ και άλλα πολλά)''αβέρτα''όπως είπες κι εσύ.Στα παραπάνω κομμάτια για να πάει ένας ψυχολόγος κάνει μεταπτυχιακό στην ιατρική σχολή.Μην ξεχνάμε και τον κλάδο της Ψυχομετρίας (αξιολόγηση παιδιών σε κέντρα που υπάρχουν παντού για χαρτιά σχετικά με νοημοσύνη,σχολική ετοιμότητα,δυσλεξία,δυσαριθμησία κ.ά.Και αυτά ψυχομετρητής ψυχολόγος τα κάνει....(ο οποίος τα αγοράζει αυτά τα τεστ).Ωραίοι κλάδοι και στην Αστυνομία/Δικαστική και Αθλητική ψυχολογία αλλά με προοπτικές κυρίως για εξωτερικό.Υπάρχει κι ο κλάδος για τις επιχειρήσεις και τις διαφημιστικές εταιρείες.Όρεξη νά'χεις κι όλα γίνονται.Καλή συνέχεια!!!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Λοιπόν έχω προβλημάτισε πάρα πολύ με το τι να κάνω και ενώ περίμενα με τα χρόνια να καταλάβω τι θα ήθελα να κάνω ως επάγγελμα ακόμα δεν το έχω βρει, όμως τα χρόνια περνάνε και πρέπει να βρω κάτι για να στηρίζομαι μόνη μου.
Εχω τελειώσει κοινωνιολογια στα 3,5 χρόνια και τωρα κάνω μεταπτυχιακό στην Ψυχική Υγεία, όμως θέλω να κάνω δεύτερο πτυχίο που να έχω πολύ καλύτερες επαγγελματικες προοπτικές. Έχω καταλήξει σε 2 την ψυχολογία και τον παιδαγωγικό δημοτικής. Ποιο θεωρείται να μου προσφέρει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση που να μην πάνε χαμένα αλλά 4 χρόνια.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*προβληματιστει
*θεωρείτε

Έχω τελειώσει φιλοσοφική και τώρα βρίσκομαι στο δεύτερο έτος του τμήματος ψυχολογίας.
Έκανα τρομερή ερευνα πριν διαλέξω αυτο το τμήμα επομένως γνωρίζω παρά πολύ καλά τις δυσκολίες. Εντούτοις ήταν μια απόλυτα συνειδητή απόφαση.


Οφείλεις να γνωρίζεις ότι συνήθως τα επαγγέλματα που έχουμε στο μυαλό μας διαλέγοντας το τμήμα ψυχολογίας απαιτούν αρκετές σπουδές, κάτι που φυσικά συνεπάγεται και χρόνο και χρήματα.

Ένας ψυχολόγος με εναν παιδαγωγο τελειώνοντας το προπτυχιακό τους οι μόνες θέσεις που μπορούν μα εργαστούν είναι στα σχολεία ως αναπληρωτές.
Βεβαια δεδομενου ότι οι σχολές ψυχολογιας αυξανονται με γοργούς ρυθμούς αμφιβάλω αν αυτη η διέξοδος θα υπάρχει για τους ψ σε λίγα χρόνια. Τωρα δουλεύουν όσοι κάνουν αίτηση ναι, αλλά δύσκολα να συνεχίσει να συμβαίνει αυτο.

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, απλά πιστεύω οτι στα 22 πρέπει να σκεφτείς ξανά και ξανά την επιλογή σου.

Εγω γνωρίζω αυτές και άλλες πόσες δυσκολίες του κλάδου και παρ' όλ' αυτά επέλεξα το τμήμα. Αλλά εγώ δεν είμαι εσυ.

Πρεπει να δεις τι σου ταιριάζει.

Οι ψυχολόγοι κυρίως για την ψυχοθεραπεία,οι ψυχίατροι για την φαρμακοθεραπεία

Ψυχολόγος δεν συνεπαγεται και ψυχοθεραπευτής.

Η εκπαιδευση σε κάποια προσέγγιση ψυχοθεραπειας απαιτει αρκετά χρόνια.

Στις υπολοιπες χωρου της Ε.Ε ο τιτλος του ψυχοθεραπευτη είναι προστατευμενος και μπορούν να εκπαιδευτούν σε κάποια προσέγγιση ( πχ cbt ) μόνο ψυχολόγοι, ψυχίατροι και κοινωνικοι λειτουργοι.

Εδω περα μπορεί ο καθένας να ιδιοποιηθεί τον τίτλο του ψυχοθεραπευτή και να ανοίξει γραφείο.
Οταν λέω ο καθένας εννοώ πραγματικα ο καθένας.

Δεν προστατεύεται ο τιτλος από πουθενά αλλα αυτο είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση.

Πράγματι ,τόσο ψυχολόγοι όσο και ψυχιατροι δουλεύουν σε νοσοκομεία( βέβαια για τους δεύτερους υπάρχουν σαφώς περισσότερες θέσεις) και παρά πολλές φορές συνεργάζονται και στην αντιμετώπιση περιστατικών τόσο κλινικά αλλά και ερευνητικά.

Αλλα το κομμάτι της ψυχοθεραπείας είναι ασχετο.

Ειτε ψυχολόγος είτε ψυχίατρος αν θες να γίνεις θεραπευτής, ανάλογα με το ποια προσεγγίση επιλέξεις θα πρεπει να σπουδάσεις άλλα 3-5 χρόνια( μέσα στα οποία συμπεριλαμβάνεται και η δίκη σου ατομική θεραπεία πάνω στην προσέγγιση που διάλεξες)


Το πρέπει τροπως του λέγειν, αφού όπως είπα αν εγώ άνοιξω ένα γραφείο τελειώνοντας την σχολή και δηλώσω ότι είμαι ψυχοθεραπεύτρια κανένας δεν θα με κυνηγήσει.
Αυτος ειναι και ο λόγος που υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που επισκέπτονται ειδικούς ψυχικης υγείας και λένε δεν με βοηθάει.

Μα με τι γνώσεις να σε βοηθήσει ντε 😅

Τέλοσπαντων, ξέφυγα πάλι…

Εκει που ήθελα να καταληξω , επειδη συχνά συγχέεται, είναι ότι άλλο ψυχολόγος και άλλο ψυχοθεραπευτής.

Οσοι λοιπόν θέλετε να κάνετε ψυχοθεραπεια , εκτός από το πρωτο πτυχίο που αν το πάμε σύμφωνα με την υπόλοιπη Ε.Ε πρεπει να είναι στον χώρο της ψυχικής υγείας, κοιτάξτε ο επαγγελματίας να έχει κανει και σοβαρη εκπαίδευση σε κάποια προσέγγιση ψυχοθεραπείας.

Αλλιως απλά θα χάσετε τα λεφτά σας.
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Nαι,σωστά όσα λες.Απλά,όταν μιλάμε για παθήσεις και άρα νοσοκομείο,αναφερόμασταν/αναφερόμουν προφανώς στην Κλινική Ψυχολογία που,ως επί το πλείστον,συνδέεται και με την ψυχοθεραπεία και τα ραντεβού που κλείνονται.Αλίμονο αν δεν γνωρίζαμε ότι ψυχολόγος δεν σημαίνει de facto και ψυχοθεραπευτής.(Όχι ότι δε χρειάζεται ψυχοθεραπεία και σε άτομα με απλές ''πληγές''/τραύματα του παρελθόντος χωρίς ντε και σώνει κάποια ψυχική διαταραχή).Εδώ,γνωρίζοντας από Αθήνα όπου ζω και Θεσσαλονίκη,δεν πολυσυνηθίζεται οι ψυχίατροι νά'ναι και ψυχοθεραπευτές για τους παραπάνω λόγους που ανέφερες.Απαιτεί,πέρα από θέληση,χρόνο και χρήμα.(Στη γράφουσα που άνοιξε το θέμα να πω ότι καλές προοπτικές να τραβηχτούν στο εξωτερικό παιδιά/φοιτητές έχουν και όσοι πρωτεύουν στα τμήματά τους,τα κοιτάνε αυτά.Δεν μιλάω με λόγια του αέρα ως προς αυτό,καθώς η ξαδέρφη μου τέλειωσε 1η το Πάντειο και κατευθείαν σε κλινική στη Γερμανία..στο Μόναχο.Προσπάθησέ το όσο δύσκολο και αν είναι.Εγώ,φερειπείν,αν και κάποια μαθήματα δεν τα πολυθέλω,έβγαλα Γ.Μ.Ο. 3 εξαμήνων 9,1.Μετράει,δυστυχώς,κι ο βαθμός και σε θέμα μεταπτυχιακών έξω κτλπ.Στη Γερμανία τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν.Βέβαια,από'κεί και πέρα έρχεται το θέμα διαβίωση αλλά οκ!Καλή συνέχεια σε όλους!Όλα γίνονται με πείσμα,κόπο,θέληση και....τρέλα!(Α,και λίγο ανταγωνισμό).
 

Ksenia. Ksenia77

Νεοφερμένος

Η Ksenia. Ksenia77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλημέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο κλάδος της ψυχολογίας θέλει αρκετά χρόνια μετεκπαιδευση κάτι που η αλήθεια είναι με προβληματίζει, ενώ από την άλλη από το παιδαγωγικό βγαίνεις κατευθείαν "επάγγελμα" εννοώ χωρίς να είναι απαραίτητο να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό.

Πάντως αν εχετε και κάποια άλλη σχολή από το 1ο πεδίο που να έχει καλές προοπτικές πείτε το μήπως και το έχω στα υπόψιν μου.
 

Ksenia. Ksenia77

Νεοφερμένος

Η Ksenia. Ksenia77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δε θα δώσω πανελλήνιες αλλά θα πάω σε ιδιωτικό στην Κύπρο, οπότε δε ξέρω με όλα αυτά που ειπώθηκαν ίσως να μην είναι καλή επιλογή ούτε το ένα ούτε το άλλο.... Και να διαλέξω κάτι τελείως διαφορετικό...
 

Ksenia. Ksenia77

Νεοφερμένος

Η Ksenia. Ksenia77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Οι κοινωνικοί λειτουργοί έχουν καλύτερες προοπτικές ή είναι το ίδιο με τους ψυχολόγους;
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Οι Κοινωνικοι λειτουργοι έχουν πολύ καλύτερες προοπτικές! Επίσης ας μη ξεχνάμε ότι για να ανοίξει ένα ιδρυμα πχ θέλει υπογραφή κοινωνικού λειτουργού
 

Ksenia. Ksenia77

Νεοφερμένος

Η Ksenia. Ksenia77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Από ότι είδα προλαμβάνουν και στα σχολεια τώρα ενώ οι βάσεις στην κοινωνική εργασία έχουν ανέβει σε σχέση με παλαιότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*προσλαμβανουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top