Ψηφιακών Συστημάτων (ΠΑΠΕΙ) vs Πληροφορικής και Τηλεματικής (Χαροκόπειο) vs Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (ΠΑΔΑ)

harisk18

Νεοφερμένος

Ο harisk18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είμαι μαθητής της 3ης λυκείου και σε λίγες μέρες έρχεται και η δικιά μου σειρά. Βρίσκομαι στο 4ο πεδιο (Οικονομίας και Πληροφορικής) και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.
Ενδιαφέρομαι καθαρά για σχολές προγραμματισμού (αν και γνωρίζω ότι είναι πολύ νωρίς να διαλέξω, και πως στο πανεπιστημίο θα γνωρίσω νέα αντικείμενα) και έχω μερικές απορίες σχετικά με την επιλογή/ σειρά του μηχανογραφικού μου.

Οι δύο πρώτες μου επιλογές θα είναι σίγουρα το Τμήμα Πληροφορικής στο ΟΠΑ και το αντίστοιχο στο ΠΑΠΕΙ.

Περα από αυτές,προβληματίζομαι αρκετά για την επόμενη επιλογή μου αφού είμαι ανάμεσα σε
• Ψηφιακών Συστημάτων (ΠΑΠΕΙ)
• Πληροφορικής και τηλεματικής
• Τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστων (ΠΑΔΑ)

Το πρόβλημα μου είναι ότι τα δίκτυα υπολογιστών δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα και πραγματικά, έχοντας δει όλα τα προγράμματα σπουδών, δεν μπορώ να αποφασίσω ποια σχολή βρίσκεται πιο κοντά στη Πληροφορική από αυτές.

Ευχαριστώ εκ την προτέρων.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν θες κάτι όσο πιο κοντά στην κλασική πληροφορική γίνεται το ΕΚΠΑ και το Χαροκόπειο κοιτάς, ίσως και το ΠΑΔΑ αλλά δεν γνωρίζω τι έχει αλλάξει στο πρόγραμμα σπουδών του.

έχε υπόψη σε κάθε περίπτωση πως και τα δίκτυα πληροφορική είναι, και η επεξεργασία σημάτων πληροφορική είναι και η αναγνώριση φωνής πληροφορική είναι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είμαι μαθητής της 3ης λυκείου και σε λίγες μέρες έρχεται και η δικιά μου σειρά. Βρίσκομαι στο 4ο πεδιο (Οικονομίας και Πληροφορικής) και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.
Ενδιαφέρομαι καθαρά για σχολές προγραμματισμού (αν και γνωρίζω ότι είναι πολύ νωρίς να διαλέξω, και πως στο πανεπιστημίο θα γνωρίσω νέα αντικείμενα) και έχω μερικές απορίες σχετικά με την επιλογή/ σειρά του μηχανογραφικού μου.

Οι δύο πρώτες μου επιλογές θα είναι σίγουρα το Τμήμα Πληροφορικής στο ΟΠΑ και το αντίστοιχο στο ΠΑΠΕΙ.

Περα από αυτές,προβληματίζομαι αρκετά για την επόμενη επιλογή μου αφού είμαι ανάμεσα σε
• Ψηφιακών Συστημάτων (ΠΑΠΕΙ)
• Πληροφορικής και τηλεματικής
• Τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστων (ΠΑΔΑ)

Το πρόβλημα μου είναι ότι τα δίκτυα υπολογιστών δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα και πραγματικά, έχοντας δει όλα τα προγράμματα σπουδών, δεν μπορώ να αποφασίσω ποια σχολή βρίσκεται πιο κοντά στη Πληροφορική από αυτές.

Ευχαριστώ εκ την προτέρων.
Είναι τόσο ίδια μα και τόσο διαφορετικά τμήματα :P .
Πάντως το παπει και του χαροκοπειου είναι κατ'ουσίαν ίδια κυριολεκτικά .

Τώρα ο ΗΜΜΥ έχει πολλά κοινά(σχεδόν την μισή του βασική θεωρητική εκπαίδευση) αλλά διαφέρει στην άλλη μισή και στους σκοπούς .

Ημμυ -> Κλάδος της μηχανικής με έμφαση σε οποιαδήποτε εφαρμογή του ηλεκτρομαγνητισμού όχι μόνο υπολογιστική ή τηλεπικοινωνιακή .

Πληροφορική -> Επιστήμη της πληροφορίας

Καθόλου τυχαία η επικάλυψη υπάρχει διότι τα υπολογιστικά και τηλεπικοινωνιακά συστήματα θέλουν οι διδαδικασίες τους να γίνονται όσο πιο γρήγορα γίνεται . Μιλάμε για διαδικασίες που είναι νοητικές,αφηρημένες,μαθηματικές .

Ο ρόλος του ημμυ είναι να πάρει αυτές τις αφηρημένες ιδέες και να εκμεταλλευτεί την φύση και τους νόμους της για να τις εκτελέσει . Υπάρχει λοιπόν αυτή η όμορφη αναλογία που τα μαθηματικά περιγράφουν την φύση αλλά και αντίστροφα,η φύση περιγράφει τα μαθηματικά ;) . Και γιατί να το κάνει ο ημμύ και όχι κάποιος άλλος μηχανικός ; Απλούστατα , γιατί η ταχύτητα των ηλεκτρομαγνητικών φαινομένων είναι αυτή του φωτός(στο κενό τουλάχιστον),που απο τον Einstein ξέρουμε οτι είναι η μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα με την οποία μπορεί να ταξιδέψει η πληροφορία .

Τα ίδια ισχύουν και για το τμήμα μηχανικών υπολογιστών. Εστιάζει περισσότερο στην ανάπτυξη υπολογιστικών & τηλεπικοινωνιακών συστημάτων όμως . Προφανώς είναι πιο κοντά όμως στα δύο παραπάνω,αφού αντλεί το μισό του υπόβαθρο απο EE & το άλλο μισό απο CS και σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις σε ποια πτυχή των υπολογιστών θες να εστιάσεις . Τώρα πάνω κάτω ξέρεις ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στα 3 τμήματα και μπορείς να επιλέξεις πιο εύκολα.

Bottom line, εαν θες να ασχοληθείς καθαρά με πληροφορική και δεν έχεις απολύτως κανένα ενδιαφέρον για το πως λειτουργούν και υλοποιούνται απο φυσικής άποψης αυτές οι διαδικασίες βάλε πρώτο του ΕΚΠΑ & μετά το χαροκοπειο .
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Είμαι μαθητής της 3ης λυκείου και σε λίγες μέρες έρχεται και η δικιά μου σειρά. Βρίσκομαι στο 4ο πεδιο (Οικονομίας και Πληροφορικής) και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.
Ενδιαφέρομαι καθαρά για σχολές προγραμματισμού (αν και γνωρίζω ότι είναι πολύ νωρίς να διαλέξω, και πως στο πανεπιστημίο θα γνωρίσω νέα αντικείμενα) και έχω μερικές απορίες σχετικά με την επιλογή/ σειρά του μηχανογραφικού μου.

Οι δύο πρώτες μου επιλογές θα είναι σίγουρα το Τμήμα Πληροφορικής στο ΟΠΑ και το αντίστοιχο στο ΠΑΠΕΙ.

Περα από αυτές,προβληματίζομαι αρκετά για την επόμενη επιλογή μου αφού είμαι ανάμεσα σε
• Ψηφιακών Συστημάτων (ΠΑΠΕΙ)
• Πληροφορικής και τηλεματικής
• Τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστων (ΠΑΔΑ)

Το πρόβλημα μου είναι ότι τα δίκτυα υπολογιστών δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα και πραγματικά, έχοντας δει όλα τα προγράμματα σπουδών, δεν μπορώ να αποφασίσω ποια σχολή βρίσκεται πιο κοντά στη Πληροφορική από αυτές.

Ευχαριστώ εκ την προτέρων.

Καλησπέρα κι από μένα. Ξέρω ότι αυτό που θα ρωτήσω είναι αρκετά δύσκολο στην φάση που βρίσκεσαι αλλά μπορείς να μου πεις με τι θα ήθελες να ασχοληθείς από τους τομείς της Πληροφορικής? software, hardware, τηλεπικοινωνίες? θα βοηθούσε πολύ στο να σε προσανατολίσουμε κάπου που θα κάνεις μαθήματα πάνω σε αυτό που θες. Εφόσον ανέφερες τις πρώτες σου επιλογές εγώ θα τα έβαζα ως εξής : τα 2 πρώτα που είπες και μετά Πληροφορικής και Τηλεματικής στο Χαροκόπειο. Τα άλλα 2 έχουν μαθήματα τα οποία ίσως να μη σε τραβάνε τόσο πολύ αλλά μπορείς να ασχοληθείς με τομείς της Πληροφορικής και από αυτά. Όσον αφορά τα δίκτυα γενικώς σαν μάθημα μην ανησυχείς τα περισσότερα τμήματα έχουν ένα υποχρεωτικό μάθημα και τα υπόλοιπα είναι επιλογής , οπότε δεν θα έχεις θέμα.
 

harisk18

Νεοφερμένος

Ο harisk18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταρχάς πραγματικά χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε ειλικρινά παρά πολύ, κάτι που δεν μπορούσα να λύσω με την συζήτηση με άλλους καθηγητές.

Το ενδιαφέρον μου είναι κυρίως στο λογισμικό, αφού με τα "θετικά" μαθήματα στο λύκειο δεν ασχολήθηκα σχεδόν ποτέ, αν και λατρεύω τα μαθηματικά. Επιπλέον στις τηλεπικοινωνίες δεν έχω ψαχτει ιδιαιτέρα, αλλά νιώθω οτι δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθολου.

Από οτι κατάλαβα η επιλογή μου θα ναι μάλλον το Χαροκοπείο. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι έχω ακούσει κακές κριτικές για αυτό το Πανεπιστημίο, χωρίς να είμαι προφανώς βεβαίως.

Και παλι ευχαριστώ, με είχε αγχώσει πολύ τις τελευταίες μέρες!
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Όντας φοιτητής στο συγκεκριμένο τμήμα έχω να σου πω ότι είναι πάρα πολύ καλό! Καινούριο 5όροφο κτήριο, απίστευτα καθαρό( σαν ιδιωτικό) και με τους καθηγητές πολύ κοντά στους φοιτητές! Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα άλλα τμήματα πληροφορικής! Και δεν στο λέω επειδή πέρασα εκεί ήθελα δεν ήθελα γιατί με τα μόρια μου έπιανα και πληροφορική ΠΑΠΕΙ αλλά προτίμησα του Χαροκοπείου! Δεν ξέρω ποιοι σου είπαν κακές κριτικές για το Πανεπιστήμιο! Ίσως να ήταν για τα τμήματα Γεωγραφίας ή της Οικιακής Οικονομίας που έτσι κ ιαλλιώς δεν έχουν μεγάλη ζήτηση! Όποιος λέει για το τμήμα πληροφορικής κακά λόγια τότε απλά μάλλον δεν έχει περάσει ούτε απ' έξω από αυτό το τμήμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ωραία χαίρομαι που κατέληξες κάπου, απλά να ξέρεις το Χαροκόπειο και το ΠΑΠΕΙ έχουν λίγα μαθήματα φυσικής για υπόβαθρο τηλεπικοινωνιών και ηλεκτρονικής. Στο ΟΠΑ έχουμε μόνο Μαθηματικά και μαθήματα πληροφορικής χωρίς φυσική (χωρίς ηλεκτρονική , σήματα κλπ) οπότε έχε το υπόψιν σου. Το Χαροκόπειο από φήμη τέλος πάντων στην αγορά εργασίας δεν ξέρω πως πάει πάντως σαν πανεπιστήμιο επειδή έχει περάσει συμμαθητής μου στο Χαροκόπειο πληροφορική κιόλας μου λέει ότι είναι σούπερ. Σαν δημόσιο κολλέγιο μου λέει , γιατί είναι πολύ ήσυχα τα πράγματα , λίγες περιπτώσεις ιδιότροπων καθηγητών, δεν νομίζω να μετανιώσεις την επιλογή σου. Απλά θα πρέπει να μάθεις λίγη φυσική για τα μαθήματα υποβάθρου :) .
 

harisk18

Νεοφερμένος

Ο harisk18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όντας φοιτητής στο συγκεκριμένο τμήμα έχω να σου πω ότι είναι πάρα πολύ καλό! Καινούριο 5όροφο κτήριο, απίστευτα καθαρό( σαν ιδιωτικό) και με τους καθηγητές πολύ κοντά στους φοιτητές! Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα άλλα τμήματα πληροφορικής! Και δεν στο λέω επειδή πέρασα εκεί ήθελα δεν ήθελα γιατί με τα μόρια μου έπιανα και πληροφορική ΠΑΠΕΙ αλλά προτίμησα του Χαροκοπείου! Δεν ξέρω ποιοι σου είπαν κακές κριτικές για το Πανεπιστήμιο! Ίσως να ήταν για τα τμήματα Γεωγραφίας ή της Οικιακής Οικονομίας που έτσι κ ιαλλιώς δεν έχουν μεγάλη ζήτηση! Όποιος λέει για το τμήμα πληροφορικής κακά λόγια τότε απλά μάλλον δεν έχει περάσει ούτε απ' έξω από αυτό το τμήμα.

Η αλήθεια είναι ότι όντως οι, λίγοι, που μου το παν δεν είχαν σχέση με το πανεπιστημίο ουτε το είχαν ψάξει πολυ. Ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλές σπουδές :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραία χαίρομαι που κατέληξες κάπου, απλά να ξέρεις το Χαροκόπειο και το ΠΑΠΕΙ έχουν λίγα μαθήματα φυσικής για υπόβαθρο τηλεπικοινωνιών και ηλεκτρονικής. Στο ΟΠΑ έχουμε μόνο Μαθηματικά και μαθήματα πληροφορικής χωρίς φυσική (χωρίς ηλεκτρονική , σήματα κλπ) οπότε έχε το υπόψιν σου. Το Χαροκόπειο από φήμη τέλος πάντων στην αγορά εργασίας δεν ξέρω πως πάει πάντως σαν πανεπιστήμιο επειδή έχει περάσει συμμαθητής μου στο Χαροκόπειο πληροφορική κιόλας μου λέει ότι είναι σούπερ. Σαν δημόσιο κολλέγιο μου λέει , γιατί είναι πολύ ήσυχα τα πράγματα , λίγες περιπτώσεις ιδιότροπων καθηγητών, δεν νομίζω να μετανιώσεις την επιλογή σου. Απλά θα πρέπει να μάθεις λίγη φυσική για τα μαθήματα υποβάθρου :) .

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, θα το δω και μόνος μου σίγουρα! Καλό καλοκαίρι!
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να περάσεις εκεί που θες!:)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλό καλοκαίρι και καλή επιτυχία!! Με το καλό συνάδελφος :clapup:
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά θα ήθελα να ρωτήσω αξίζει 10% για το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής Χαροκόπειο από Ψηφιακών Συστημάτων ΠαΠει ; Το έχασα πέρσι για 6 μόρια ( 16076 και η βάση 16082)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top