Ζητείται συγκάτοικος

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Υπάρχουν όντως και στο facebook ομάδες για να βρεις συγκάτοικο κτλ. Αυτό που ήθελα να σχολιάσω είναι ότι ψάχνεις για 4-5 χρόνια, καταλαβαίνω πως τόσο θα είναι οι σπουδές σου, αλλά θα πρέπει θεωρώ να έχεις στο μυαλό σου πως η συγκατοίκηση δεν είναι καθόλου εύκολη ειδικά με έναν τελείως άγνωστο. Θα μπορούσες ας πούμε να ψάξεις αρχικά για φοιτητή Εράσμους (νομίζω η ασοε έχει σαητ που νοικιάζεις επιπλωμένο δωμάτιο σε φοιτητές Εράσμους για ένα ή δύο εξάμηνα) ώστε να είναι περιορισμένο το διάστημα που θα μείνει και να πάρεις κι εσύ μια πρώτη γεύση από την συγκατοίκηση κι αν δεν τα πάτε καλα απλά θα κάνεις υπομονή λόγους μήνες μέχρι να φύγει. Είναι δύσκολο και το να ψάχνεις κάθε εξάμηνο νέο συγκάτοικο αλλά προσωπικά θα το έβρισκα πιο ασφαλές, ειδικά την πρώτη φορά. Επίσης μπορείς να παρεις μια μίνι συνέντευξη πριν από τους ενδιαφερόμενους και μετά να αποφασίσεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oι γυναίκες και δη οι Ελληνίδες, δεν ξέρω κατά πόσο εύκολες είναι να συγκατοικήσουν με έναν άγνωστο μάνουλο. Αν ήταν Σουηδέζες ίσως.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γιατί δεν το νοικιάζεις και να πας και εσύ με την σειρά στο στο νοίκι? Πιο καλά λεφτά θα βγάζεις. Συγκατοίκηση και 300αρι δεν ακούγεται πολύ ελκυστικό για τον άλλον. Μπορεί το σπίτι να τα λέει και να είναι σε καλή περιοχή αλλά οι φοιτητές δεν κοιτανε συνήθως την βιτρίνα σε τέτοια θέματα θέλουν να ξεμπερδευουν όσο φθηνοτερα και αποτελεσματικά γίνεται.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Για Γυναίκα συγκάτοικο κάπως δύσκολο αλλά άμα ήσουν σε καμία ΣΣΑΣ και ήταν συμφοιτητριά σου κάποια μπορεί να δεχόταν εάν σε ήξερε πάντα μέσα από την σχολή.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε μου αν θελεις την γνωμη μου προτιμησε να συγκατοικησεις με αντρα η ζευγαρι.Το βασικοτερο σε μια συγκατοικηση ειναι η καθαριοτητα και η συνειδηση.Εχω συγκατοικηση(ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ)με κοπελα και τοση βρωμια στην ζωη μου δεν εχω ξαναδει.Προσεξε για να δεις οτι δεν λεω ψεματα τι συναντησα....αφηνε στο ψυγειο οτιδηποτε εβαζε μεχρι που μουχλιαζε...στο μπανιο ειχε πεταμενα παντου οζες και τετοια που βαζουν για μακιγιαζ,το μπανιο μεσα ολο το επιανε με τα δικα της καλυντικα και ολα αυτα πεταμενα πανω σε πλυντηριο παντου σε ολο το σπιτι...τα ρουχα της υστερα πεταμενα παντου...υστερα ερχονταν οι φιλες της και ιδιες και αυτες με αυτην...στην κουζινα τα πιατα βρωμουσαν μερες δεν τα επλενε!!!δεν ειμαι ρατσιστης η μισογυνης αλλα αυτο το παρατηρησα σε πολλες αλλες κοπελες,πιστευω φταιει η οικογενεια που τις καλομαθαν πιστευω και δεν νοιαστηκαν.Εχω φυσικα γνωρισει και ξερω κοπελες πολυ νοικοκυρες και που το εψαξα τις στριμωχνε ασχημα η μανα τους και τις εμαθε απο μικρες να κανουν καθαριοτητα,αυτες βεβαια σπανιζουν.Εχω συγκατοικησει και με ζευγαρι για λιγο καιρο,ηταν πολυ καλοι καθαροι και οι δυο τους.Θα σου προτεινα λοιπον να βρεις ενα ζευγαρακι που εργαζονται και εχουν το μυαλο στο κεφαλι τους,ξερουν τι θελουν στη ζωη τους και ετσι θα σε πληρωνουν και κανονικα στην ωρα τους και θα εχει καθαριοτητα 1000% το σπιτι.Φιλικα στα λεω για να βοηθησω με αυτα που συναντησα και ειδα.Και δεν παιζει ρολο το ζευγαρι αν ειναι Ελληνες η αλλοδαποι,ειναι στον ανθρωπο μεσα του αν εχει συνειδηση και σεβασμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Oι γυναίκες και δη οι Ελληνίδες, δεν ξέρω κατά πόσο εύκολες είναι να συγκατοικήσουν με έναν άγνωστο μάνουλο. Αν ήταν Σουηδέζες ίσως.
φανταζομαι δεν εχεις συγκατοικηση ποτε με γυναικα Ελληνιδα...ο Θεος να σε βοηθησει αν τυχη και κανεις αυτο το λαθος..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To θέμα του κοινού μπάνιου πώς το διαχειριζόσαστε; Βήματα με μπουρνούζι, αχχχ μη, βιαστή και έτσι; :bye2: :crazy:
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στη Δανία και τη Σουηδία δηλαδή πως τα διαχειρίζονται? 😂😂😂

Από όσο ξέρω δεν παίζει ρόλο το φύλο αλλά και ούτε αν κάποιος βγει γυμνός. Τα έχουν ξεπεράσει αυτά. Σημασία έχει αν ο / η συγκάτοικος έχει θρησκειολογικές ή άλλου είδους ιδιαιτερότητες και εκεί μπαίνουν όρια στην αρχή. Είναι καθαρά θέμα των συγκατοικούντων πως θα διαχειρίζονται το κοινό μπάνιο.

Στο εξωτερικό, ειδικά στην κεντρική και δυτική Ευρώπη, το θέμα του γυμνού σώματος δεν "σοκάρει" αν δεν γίνει με λογική ματάκια ή με σεξουαλικά κίνητρα. Το έχουν ξεπεράσει δεκαετίες αυτό. Στην Ελλάδα το αντιμετωπίζουμε με διαφορετική βάση γι' αυτό και το αποτέλεσμα είναι πάντα προβληματικό.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Φιλε μου αν θελεις την γνωμη μου προτιμησε να συγκατοικησεις με αντρα η ζευγαρι.Το βασικοτερο σε μια συγκατοικηση ειναι η καθαριοτητα και η συνειδηση.Εχω συγκατοικηση(ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ)με κοπελα και τοση βρωμια στην ζωη μου δεν εχω ξαναδει.Προσεξε για να δεις οτι δεν λεω ψεματα τι συναντησα....αφηνε στο ψυγειο οτιδηποτε εβαζε μεχρι που μουχλιαζε...στο μπανιο ειχε πεταμενα παντου οζες και τετοια που βαζουν για μακιγιαζ,το μπανιο μεσα ολο το επιανε με τα δικα της καλυντικα και ολα αυτα πεταμενα πανω σε πλυντηριο παντου σε ολο το σπιτι...τα ρουχα της υστερα πεταμενα παντου...υστερα ερχονταν οι φιλες της και ιδιες και αυτες με αυτην...στην κουζινα τα πιατα βρωμουσαν μερες δεν τα επλενε!!!δεν ειμαι ρατσιστης η μισογυνης αλλα αυτο το παρατηρησα σε πολλες αλλες κοπελες,πιστευω φταιει η οικογενεια που τις καλομαθαν πιστευω και δεν νοιαστηκαν.Εχω φυσικα γνωρισει και ξερω κοπελες πολυ νοικοκυρες και που το εψαξα τις στριμωχνε ασχημα η μανα τους και τις εμαθε απο μικρες να κανουν καθαριοτητα,αυτες βεβαια σπανιζουν.Εχω συγκατοικησει και με ζευγαρι για λιγο καιρο,ηταν πολυ καλοι καθαροι και οι δυο τους.Θα σου προτεινα λοιπον να βρεις ενα ζευγαρακι που εργαζονται και εχουν το μυαλο στο κεφαλι τους,ξερουν τι θελουν στη ζωη τους και ετσι θα σε πληρωνουν και κανονικα στην ωρα τους και θα εχει καθαριοτητα 1000% το σπιτι.Φιλικα στα λεω για να βοηθησω με αυτα που συναντησα και ειδα.Και δεν παιζει ρολο το ζευγαρι αν ειναι Ελληνες η αλλοδαποι,ειναι στον ανθρωπο μεσα του αν εχει συνειδηση και σεβασμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


φανταζομαι δεν εχεις συγκατοικηση ποτε με γυναικα Ελληνιδα...ο Θεος να σε βοηθησει αν τυχη και κανεις αυτο το λαθος..

Καλά ζευγάρι δύσκολα να θέλει και άλλο μέλος μέσα στο σπίτι.

Παντως εμένα δεν θα μου άρεσε η συγκατοίκηση ειδικά ως Φοιτητής γιατί δεν θα μπορούσα να συγκεντρωθώ στο διάβασμα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παντως εμένα δεν θα μου άρεσε η συγκατοίκηση ειδικά ως Φοιτητής γιατί δεν θα μπορούσα να συγκεντρωθώ στο διάβασμα.

ειδικά αν το ζευγάρι θα ήθελε να περάσει στιγμές μόνο του και εσύ να διαβάζεις Λογιστική ΙΙΙ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.
Φιλε μου αν θελεις την γνωμη μου προτιμησε να συγκατοικησεις με αντρα η ζευγαρι.Το βασικοτερο σε μια συγκατοικηση ειναι η καθαριοτητα και η συνειδηση.Εχω συγκατοικηση(ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ)με κοπελα και τοση βρωμια στην ζωη μου δεν εχω ξαναδει.Προσεξε για να δεις οτι δεν λεω ψεματα τι συναντησα....αφηνε στο ψυγειο οτιδηποτε εβαζε μεχρι που μουχλιαζε...στο μπανιο ειχε πεταμενα παντου οζες και τετοια που βαζουν για μακιγιαζ,το μπανιο μεσα ολο το επιανε με τα δικα της καλυντικα και ολα αυτα πεταμενα πανω σε πλυντηριο παντου σε ολο το σπιτι...τα ρουχα της υστερα πεταμενα παντου...υστερα ερχονταν οι φιλες της και ιδιες και αυτες με αυτην...στην κουζινα τα πιατα βρωμουσαν μερες δεν τα επλενε!!!δεν ειμαι ρατσιστης η μισογυνης αλλα αυτο το παρατηρησα σε πολλες αλλες κοπελες,πιστευω φταιει η οικογενεια που τις καλομαθαν πιστευω και δεν νοιαστηκαν.Εχω φυσικα γνωρισει και ξερω κοπελες πολυ νοικοκυρες και που το εψαξα τις στριμωχνε ασχημα η μανα τους και τις εμαθε απο μικρες να κανουν καθαριοτητα,αυτες βεβαια σπανιζουν.Εχω συγκατοικησει και με ζευγαρι για λιγο καιρο,ηταν πολυ καλοι καθαροι και οι δυο τους.Θα σου προτεινα λοιπον να βρεις ενα ζευγαρακι που εργαζονται και εχουν το μυαλο στο κεφαλι τους,ξερουν τι θελουν στη ζωη τους και ετσι θα σε πληρωνουν και κανονικα στην ωρα τους και θα εχει καθαριοτητα 1000% το σπιτι.Φιλικα στα λεω για να βοηθησω με αυτα που συναντησα και ειδα.Και δεν παιζει ρολο το ζευγαρι αν ειναι Ελληνες η αλλοδαποι,ειναι στον ανθρωπο μεσα του αν εχει συνειδηση και σεβασμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


φανταζομαι δεν εχεις συγκατοικηση ποτε με γυναικα Ελληνιδα...ο Θεος να σε βοηθησει αν τυχη και κανεις αυτο το λαθος..

Πώς άντεξες κάτι τέτοιο έστω και δύο μήνες; Όλα μπορώ να τα αντέξω στον/στην άλλον/άλλην εκτός από την βρωμιά. Δεν υπάρχει πράγμα που να σιχαίνομαι περισσότερο από αυτό και την ακαταστασία. Είμαι τέρμα meticulous σε αυτά τα θέματα.

Συγκάτοικος ειναι τα δύο άκρα όπως έχω καταλάβει, ή δεν θα υποφέρεται ή θα είναι το κάτι άλλο. Ενδιάμεσο δεν υπάρχει... Χαίρομαι που δεν θα χρειαστώ, τουλάχιστον στην προπτυχιακή φάση συγκάτοικο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στις Δυτικές χώρες, λίγη βρωμιά δεν είναι κάτι (μην σού πω ούτε η πολλή :P). Δεν θα έμενα με συγκάτοικο κατά πάσα πιθανότητα. Γυμνός δεν κυκλοφορείς με το πουλί έξω ούτε στις Δυτικές χώρες... Στο Βέλγιο, είναι το πιο συνηθισμένο να μένεις με συγκάτοικους, στην Ελλάδα και την Κύπρο είναι παράξενο και σπάνιο. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι είναι χύμα στο κύμα :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν ξέρεις τι είναι να μένεις σε δωμάτιο 20 τμ, και ο συγκάτοικος φοιτητής να σηκώνεται 3 το πρωί να κάνει τσιγάρο στο μπαλκόνι με -10 βαθμούς και χιόνι. Εκεί να δεις βάσανα...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το μπάνιο δεν μού αρέσει να το μοιράζομαι, την κουζίνα δεν έχω τόσο πρόβλημα. Στο ίδιο δωμάτιο (20τμ) να μένεις, ε αυτό δεν είναι συγκατοίκηση :P

Συγκατοίκηση με όρους, κοινή κουζίνα-σαλόνι-μπάνιο και προσωπικό δωμάτιο τρύπα αυτό έχω κατά νου για διαμονή στο εξωτερικό :P

Εκτός αν δίνεις κανένα νεφρό και μένεις μόνος σου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στις Δυτικές χώρες, λίγη βρωμιά δεν είναι κάτι (μην σού πω ούτε η πολλή :P). Δεν θα έμενα με συγκάτοικο κατά πάσα πιθανότητα. Γυμνός δεν κυκλοφορείς με το πουλί έξω ούτε στις Δυτικές χώρες... Στο Βέλγιο, είναι το πιο συνηθισμένο να μένεις με συγκάτοικους, στην Ελλάδα και την Κύπρο είναι παράξενο και σπάνιο. Βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι είναι χύμα στο κύμα :P

Αν είναι μικρο- λογικό είναι να μην βγαίνεις. :P Το κρύβεις για πάσα προστασία (ονόματος κλπ). :crazy: Οι ξένοι από όσο ξέρω, με το γυμνό δεν έχουν θέμα αν και δεν έχω εμπειρία. Για τη βρωμιά συμφωνώ. Γενικά οι δυτικοευρωπαίοι είναι αρκετά μπιχλάκηδες:
  • ίδια ρούχα για πολλούς μήνες κάθε μέρα
  • μπάνιο μόνο με νερό κυρίως,
  • χέρια ποτέ πλύσιμο μετά την τουαλέτα (κυρίως οι κοπέλες, οι όμορφες Σουηδέζες, Αυστριακές, Τσέχες, Αγγλίδες, κλπ),
  • ίδιες κάλτσες μέσα-έξω και χωρίς παντόφλες,
  • άκοπα νύχια ποδιών-χεριών με πολύ κίτρινο πράμα (παίζει να το τρώνε στα διάφορα brot / bread ως αλοιφή),
  • λιγδιασμένα μαλλιά (σαν μακαρόνια) ας πλένονται καθημερινά το πρωί κλπ
σε σχέση με τη μόστρα της καθαρής πόλης που πλασάρουν. Αυτό που λέμε infrastructure είναι όντως 500 χρόνια τουλάχιστον μπροστά, αλλά η προσωπική τους υγιεινή είναι κολλημένη στην 3η χιλιετία προ Χριστού.

Από την εποχή του Πρώτου Πελοποννησιακού πολέμου, πολύ πριν τον κορονοϊό, είχα σταματήσει να δίνω χέρι για να χαιρετήσω. Η υγιεινή τους με απομάκρυνε. Ένα απλό hey, για να μην χάσουμε κανένα χέρι από την μυκοβακτηριακή αποικία που κουβαλάνε. Την ίδια τακτική την εφαρμόζω και με μπιχλάκηδες Έλληνες της νέας γενιάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Από την εποχή του Πρώτου Πελοποννησιακού πολέμου, πολύ πριν τον κορονοϊό, είχα σταματήσει να δίνω χέρι για να χαιρετήσω. Η υγιεινή τους με απομάκρυνε. Ένα απλό hey, για να μην χάσουμε κανένα χέρι από την μυκοβακτηριακή αποικία που κουβαλάνε. Την ίδια τακτική την εφαρμόζω και με μπιχλάκηδες Έλληνες της νέας γενιάς.

Πάντα πίστευα ότι κρύβεις χρόνια...

Πάντως, τα περί ατομικής υγιεινής για όσα άτομα από το εξωτερικό έχει τύχει να μείνω μαζί - κυρίως νεαρής ηλικίας - μπορώ να τα επιβεβαιώσω κι εγώ. Ωστόσο, δεν ξέρω μήπως είναι ασυνάρτητο της καταγωγής και σχετικό με την ηλικία - μπορεί εκεί η εφηβική φάση του τυοβρωμίκουλα να έρχεται πιο αργά ή να κρατάει περισσότερο.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειδικά αν το ζευγάρι θα ήθελε να περάσει στιγμές μόνο του και εσύ να διαβάζεις Λογιστική ΙΙΙ
Το ζευγαρι τουλαχιστο θα ειναι οι δυο τους μονο....φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο Ελληνιδες και συγκατοικηση,η αλλη εφερε 3 μαζι...για αυτο φιλε μου προτεινα το ζευγαρακι...φανταζεσαι να σου φερει 5-6 μεσα στα μεσανυχτα και να σου γκρεμισουν και τα επιπλα?χαχαχαχα...αν ηξερες τι κανουν...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το ζευγαρι τουλαχιστο θα ειναι οι δυο τους μονο....φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο Ελληνιδες και συγκατοικηση,η αλλη εφερε 3 μαζι...για αυτο φιλε μου προτεινα το ζευγαρακι...φανταζεσαι να σου φερει 5-6 μεσα στα μεσανυχτα και να σου γκρεμισουν και τα επιπλα?χαχαχαχα...αν ηξερες τι κανουν...

Για τι ηλικίες Ελληνίδων αναφέρεσαι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top