Σχολές Χημικών Μηχανικών

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πει κάποιος που σπουδάζει ή ξέρει πραγματα για καποια απο τις 3 σχολές χημικών μηχανικών...Απο άποψη οργάνωσης,ενδιαφέροντος,υποδομών και δυσκολίας σχολής.Ποια από τις 3 θεωρείται καλύτερη με προοπτική για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
που μπορεις να δουλεψεις αν γινεις χημικος μηχανικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
https://195.251.20.34/doPageprofs.as...E7%EC%E9%EA%FE%ED+%CC%E7%F7%E1%ED%E9%EA%FE%ED

Επαγγελματικές προοπτικές: Για την άσκηση του επαγγέλματος του Χημικού Μηχανικού είναι απαραίτητη άδεια που χορηγείται από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας κατόπιν εξετάσεων.
Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
(σε Υπηρεσίες των Υπουργείων Ανάπτυξης, Γεωργίας, στο Ινστιτούτο Παστέρ, στο Εθνικό Χημείο του Κράτους, στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση
σε Τράπεζες,
σε επιχειρήσεις επεξεργασίας και Παραγωγής Χημικών Προϊόντων, σε Εργοστάσια Παραγωγής Τροφίμων, Ποτών, Καλλυντικών, Πλαστικών & Λιπασμάτων,
σε επιχειρήσεις Προώθησης Χημικών Προϊόντων, σε Εργαστήρια Δημιουργίας και Ανάπτυξης Νέων Χημικών Προϊόντων, σε βιομηχανίες,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ιδρύοντας Γραφείο Χημικοτεχνικών Ερευνών, αφού λάβουν Μελετητικό Πτυχίο,(από την Γ.Γ.Δ.Ε.), 4 χρόνια μετά την άδεια άσκησης επαγγέλματος,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες, συστήνοντας Επιχείρηση Βιολογικού Καθαρισμού ή Επεξεργασίας & Συντήρησης Τροφίμων (απαραίτητη προϋπόθεση η λήψη Εργοληπτικού Πτυχίου που χορηγεί η Γ.Γ.Δ.Ε.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον επάγγελμα αλλά με έρευνες του Τ.Ε.Ε προκύπτει ότι είναι δεύτεροι στα ποσοστά ανεργίας μετά τους μεταλλειολόγους(γύρω στο 10% αν θυμάμαι). Έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών τους πάντως και τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα τα μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δεν μου απαντάτε όμως στην ερωτησή μου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Κοίτα όσον αφορά το μεταπτυχιακό, το Ε.Μ.Π. είναι αναμφισβήτητα η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις (έτσι γνωρίζω τουλάχιστον). Τώρα για τα υπόλοιπα ας απαντήσει κάποιος άλλος που να ξέρει, θα προσπαθήσω και εγώ να βρω κάποιες πληροφορίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Πάντως αυτό που γνωρίζω για την χημικών μηχανικών είναι ότι ή σχολή είχε βγει για την εναλλακτική επεξεργασία διαθέσιμων πόρων, ιδιαίτερα πετρελαίου κτλ μετά άπό ένα σχέδιο του ΟΗΕ, ωστόσο αργότερα κάπως παραμελήθηκε. Προσωπικά σκεφτόμουν Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ, αλλά με απέτρεψε η δυσκολία της ίδιας της σχολής και τα στοιχεία που προανέφερα. έτσι το δήλωσε 7η επιλογή. Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σ
αυτά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καν' τε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρειτε αυτα που ψαχνετε. Εχουν ειπωθει ξανα πολλες φορες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Στο φορουμ εχει αναφερθει σε ενα τοπικ πως η σχολη χημ μηχ του ΑΠΘ ειναι ανωτερη εκπαιδευτικα σε επιπεδο απο την αντιστοιχη του ΕΜΠ. Εγω προσωπικα θα ηθελα πολυ να φοιτησω στο ΕΜΠ αλλα τελικα επειδη ειναι στην πολη μου παω ΑΠΘ.. και οσο για μεταπτυχιακο αν και δεν το εχω ψαξει ακομα νομιζω πως το ΕΜΠ ειναι οντως η καλυτερη επιλογη!! οτι και να παιζει σε υποδομη η αυτενεργεια ειναι αυτο που θα μετρησει! Α και για την Πατρα εχω ακουσει πως ειναι πολυ καλη σε επιπεδο οσον αφορα πολυτεχνικες σχολες..!! αυτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conflicted

Νεοφερμένος

Η conflicted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βασικα θα ηθελα να μαθω αν γινεται ενας χημικος μηχανικος να ασχοληθει με την ενεργεια και το περιβαλλον οπως ενας μηχανολογος.Και αν ναι,αυτο γινεται μονο μεσα απο μεταπτυχιακο ή και μεσα απο τη σχολη οπως οι μηχανολογοι;Ακομα πιστευετε πως γινεται να παρακολουθησει τα μαθηματα ενας μαθητης της τεχνολογικης(δηλαδη που δεν ξερει τιποτα απο χημεια κατευθυνσης); Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
το δευτερο..
εχω ακουσει οτι το πρωτο εχει μεγαλη ανεργια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conflicted

Νεοφερμένος

Η conflicted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτο δεν εχει καμια σχεση με αυτα που ρωτησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Βασικα θα ηθελα να μαθω αν γινεται ενας χημικος μηχανικος να ασχοληθει με την ενεργεια και το περιβαλλον οπως ενας μηχανολογος.Και αν ναι,αυτο γινεται μονο μεσα απο μεταπτυχιακο ή και μεσα απο τη σχολη οπως οι μηχανολογοι;Ακομα πιστευετε πως γινεται να παρακολουθησει τα μαθηματα ενας μαθητης της τεχνολογικης(δηλαδη που δεν ξερει τιποτα απο χημεια κατευθυνσης); Ευχαριστω

Σαφέστατα και μπορεί να ασχοληθεί με την ενέργεια και το περιβάλλον. Θα ασχοληθεί όμως από άλλη σκοπιά.
Ο Μηχανολόγος μηχανικός καταλαβαίνει πώς ρέει η ενέργεια, η ορμή και (λιγότερο) η μάζα και μπορεί να σχεδιάσει πολύ αναλυτικά όλο το σχετικό μηχανολογικό εξοπλισμό ("σχεδιάσει" δεν εννοούμε απλώς "ζωγραφίσει", αλλά "υπολογίσει").
Ο Χημικός μηχανικός ξέρει και αυτός πώς ρέει η ενέργεια και η ορμή (μάλλον λιγότερο) αλλά ξέρει πολύ καλά πώς ρέει και κυρίως πώς μετατρέπεται η μάζα.

Ας πάρουμε το κλασσικό παράδειγμα του Βιολογικού Καθαρισμού Αποβλήτων. (εγκαταστάσεις που επεξεργάζονται συνήθως αστικά υγρά απόβλητα και βγάζουν καθαρό νερό και παραπροϊόντα) Είναι ένας τομέας στον οποίο παίζουν πολύ και οι Πολιτικοί μηχ. και οι Μηχανολόγοι μηχ. και οι Χημικοί μηχ. Ο ΠΜ και ο ΜΜ πραγματικά ξέρουν τα πράγματα πολύ επιφανειακά! Θα εξετάσουν το πρόβλημα ως μια εγκατάσταση με δεξαμενές, σωλήνες και μηχανήματα που χρειάζεται απλώς διαστασιολόγηση σύμφωνα με κάποια πρότυπα. Ένας Χημικός Μηχανικός μπορεί να καταλάβει πολύ καλύτερα το ΤΙ και ΓΙΑΤΙ γίνεται μέσα σε κάθε σημείο και πώς αυτό επηρεάζεται και επηρεάζει τα υπόλοιπα. Πιστεύω γενικώς ότι ο Χημικός Μηχανικός είναι αυτός που συνδέει το μικρόκοσμο της επιστήμης με τον μακροσκοπικό κόσμο των μηχανικών.

Δεν προσπαθώ να υποβαθμίσω άλλους κλάδους μηχανικών. Απλώς πιστεύω ότι το περιβάλλον είναι καθαρά πεδίο των Χημικών Μηχανικών (βάλε φυσικά και τους Μηχ. Περιβάλλοντος μέσα), επειδή κυρίως σε ενδιαφέρει η μείωση παραπροϊόντων (από διεργασίες) και μετατροπή των αποβλήτων σε φιλικότερες μορφές (πάλι διεργασίες).

Μιλώντας για Ενέργεια, εκεί μάλλον ένας Μηχανολόγος έχει περισσότερα να κάνει. Ο Χημικός Μηχανικός ασχολείται λιγότερο με την ενέργεια και συνήθως στα πλαίσια αποδοτικότητας διεργασιών. Για παράδειγμα, θες να κάνεις διϋλιση πετρελαίου. Πώς θα ελαχιστοποιήσεις την ενέργεια που δίνεις για να ζεστάνεις/ψύξεις όσα πρέπει να ζεσταθούν/ψυχθούν σε μια αποστακτική στήλη;

Επειδή το θέμα ξεκίνησε από σύγκριση των σχολών: προσωπικά έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση και τις τρεις σχολές. Έχω την αίσθηση ότι πιο δυνατή στη θεωρία και πιο αυστηρή πρέπει να είναι η Πάτρα. Στην Αθήνα υπάρχουν διάφορα προβλήματα που πάνε πακέτο με το ΕΜΠ (π.χ. πολλά χαμένα μαθήματα λόγω απεργιών στα ΜΜΜ, συχνών καταλήψεων κτλ) αλλά σίγουρα πολλά οργανωμένα εργαστήρια. Θα κάνεις ΠΟΛΛΑ εργαστήρια και θα σου αρέσουν. Από πλευράς δυσκολίας μαθημάτων, δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι εξωφρενικό, παλεύονται εύκολα τα περισσότερα. Από πλευράς παιδαγωγικού επιπέδου, μάλλον συνηθισμένα: Μερικοί πραγματικά εξαιρετικοί καθηγητές, πάρα πολλοί κάπως καλοί-κάπως αδιάφοροι και δυστυχώς αρκετοί εντελώς αδιάφοροι. Προοπτικές για μετά; ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Παρακολουθώ το μάθημα "Τεχνική Φυσικών Διεργασιών" στο Τ.Ε.Ι. και θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με βιβλιογραφία και σχετικές αναφορές στο διαδίκτυο καθώς το αντικείμενο μου αρέσει και μ'ενδιαφέρει να το μελετήσω περαιτέρω...
Έχω την 3η έκδοση του Καστρινάκη,γνωρίζετε κάποιο άλλο σύγγραμμα που εμβαθύνει περισσότερο στην τεχνική σωματιδίων και στις διεργασίες ανάμειξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Οι Φυσικές Διεργασίες καλύπτουν μεγάλο εύρος. Ποια αντικείμενα σε ενδιαφέρουν; Εμείς ασχολούμαστε βασικά με:
1. Εναλλαγή θερμότητας
2. Εξάτμιση
3. Ξήρανση
4. Ροή υγρών (αντλίες κ.α.)
5. Απόσταξη ισορροπίας και κλασματική απόσταξη
6. Απορρόφηση αερίων
7. Εκχύλιση υγρού-υγρού (σε μάθημα κατεύθυνσης)
8. Υπερκρίσιμη εκχύλιση (σε μάθημα κατεύθυνσης)

Ως αναφορά χρησιμοποιούμε ένα βιβλίο που καλύπτει ένα μεγάλο εύρος αντικειμένων. Είναι το "Βασικές Διεργασίες Χημικής Μηχανικής" των McCabe, Smith, Harriott. Το πρωτότυπο έχει τίτλο "Unit Operations of Chemical Engineers" και υπάρχει και σε ηλεκτρονική μορφή. Εμείς δεν ασχολούμαστε γενικώς με σωματίδια, ωστόσο αυτό το βιβλίο έχει μέσα δυο σχετικά κεφάλαια.
Για ό,τι έχει να κάνει με ροή υγρών χρησιμοποιούμε κυρίως το εξαιρετικό βιβλίο του Άγγελου Παπαϊωάννου "Μηχανική Ρευστών" (δυο τόμοι).

Για περισσότερα μπορείς να ψάξεις/ρωτήσεις εδώ, θα υπάρχει κάποιος που να ξέρει καλύτερα από εμένα πάνω σε αυτό που ψάχνεις :-).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Τελειωνω και εγω του χρονου και απο ο,τι φαινεται επιλεξω καποιο τμημα Χημικων Μηχανικων.Θα ηθελα να μου πειτε,κυριως φοιτητες των τμηματων,για τα τμηματα κυριως του ΕΜΠ και του ΑΠΘ.Κανονικα,θα επελεγα αυτο του ΕΜΠ (αν γραψω καλα:) ),αλλα η Σαλονικα ειναι Σαλονικα :).Εσεις τι λετε?Πως ειναι οι σχολες?Οι υποδομες?Το ονομα του πανεπηστιμιου μετραει μετα?Το επιπεδο σπουδων και οι καθηγητες?Ευχαριστω!
(αν και εχω χρονο ακομη,δε θελω να αγχωθω πολυ καλοκαιρι για το μηχανογραφικο μου..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η σχολη χημικων μηχανικων του ΑΠΘ ειναι απ οσο εχω ακουσει η καλυτερη στην χωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σήμερα δηλώνω μηχανογραφικό. Ως προς την 2η επιλογή έχω δίλημμα. Έχω αυτήν την στιγμή τους Μηχ Μηχ αλλά σκέφτομαι Χημ Μηχ και Φυσικό.

Μου αρέσουν τα πράγματα που ασχολούνται οι Χημ Μηχ πολύ, αλλά τόση χημεία στο τμήμα δεν νομίζω να την αντέξω(ήμουν τεχνολογική στην Γ'). Ξέρω είναι πολύ δύσκολη και αυτό με φοβίζει. Άλλωστε δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και η χημεία στο λύκειο, απλώς ήμουν καλός.

Για τους Μηχ Μηχ μου αρέσουν αρκετά οι τομείς ενέργειας και βιομηχανική διοίκησης. Ωστόσο τα μηχανουργεία και τις χειρωνακτικές εργασίες δεν τις πάω καθόλου. Νομίζω ότι δεν θα μου ταίριαζε η σχολή αν έχει πολλές πρακτικές εργασίες....

Έχετε να δώσετε καμιά συμβουλή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τελικα στον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων μπαινουν και στο ΠΕ 4.02 οι ΧΜ; με ΑΣΠΑΙΤΕ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι. Και ποτέ δεν έμπαιναν, γιατί δεν είναι Χημικοί. Οι Χημ μηχ και μεταλλειολόγοι στον πε12.κάτι (δεν θυμάμαι νούμερο), που είναι οι ειδικότητες πολυτεχνείου. Η ΑΣΠΑΙΤΕ πού κολλάει? Δεν αλλάζεις πτυχίο αν έχει πιστοποιητικό παιδαγωγικής & τεχνολογικής επιμόρφωσης.

Φυσικά και το το ΕΠΠΑΙΚ ΑΣΠΑΙΤΕ (ή όποιο άλλο AEI διενεργεί σχετικά εκπαιδευτικά επιμορφωτικά προγράμματα 1 ή 2 εξαμήνων) δεν είναι απαραίτητο, για να ενταχθείς στο κλάδο για διδασκαλία στη ΔΕ, αρκεί το πτυχίο. Ωστόσο αν το έχεις, σε προτάσσει (π.χ. στους πίνακες αναπληρωτών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top