Χημικό Πάτρας; Έρχομαι!

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Όπως θα καταλάβατε ήδη από τον τίτλο σκέφτομαι να δηλώσω τη σχολή χημείας στην Πάτρα σαν πρώτη επιλογή. :no1:
Υπάρχουν άλλοι που σκέφτονται το ίδιο;
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο, σκεφτηκες ποτε οτι η χημεια ειναι εφαρμοσμενη φυσικη;;
Αν θες πραγματικα να μαθεις απο την "πηγη", πηγαινε στο φυσικο.
Αλλα να ξερεις η επαγγελματικη αποκατασταση του φυσικου ειναι αρκετα πιο δυσκολη απο του χημικου.. (παραδοξο?!?)
Αλλα ο φυσικος εχει περισσοτερες επιλογες για μεταπτυχιακο :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο, σκεφτηκες ποτε οτι η χημεια ειναι εφαρμοσμενη φυσικη;;

Εάν εννοείς πώς θα μπορούσαμε να εξηγούμε τα χημικά φαινόμενα ΜΟΝΟ με κβαντομηχανική... θα συμφωνούσα απολύτως εάν μπορούσαμε να τα λύσουμε σε πραγματικό χρόνο. Δεν μπορούμε... οπότε η χημεία είναι απολύτως απαραίτητη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κβαντομηχανικη δεν εχω κανει ακομα και δεν μπορω να κρινω, αλλα γιατι εισαι τοσο απολυτος;
Οι ελευθερες ενεργειες π.χ, τα δυναμικα αντιδρασεων, οι ενθαλπιες, οι θερμοτητες αντιδρασης, κλπ δεν ειναι καθαρα θερμοδυναμικη;;
Ακομα και οι τυποι για μοριακα βαρη, moles κλπ στην φυσικη πρωτοεισηχθησαν.
Το μονο που εχει δικο της η χημεια ειναι: παιρνω το ταδε μπουκαλακι και το αναμιγνυω με το δεινα μπουκαλακι. Ολα τα υπολοιπα προερχονται απο την φυσικη...
Ατομικα τροχιακα, πρωτυπο του Bohr, διεγερση αποδιεγερση, ακτινοβολιες, δυναμεις μεταξυ των μοριων, αλλαγες φασεων (κρισιμες θερμοκρασιες), ηλεκτρολυσεις κλπ (δεν μου ερχονται αλλα) δεν ειναι καθαρα φυσικη;;

Δεν αποσκοπω ουτε να προσβαλω καποιον, αλλα ουτε να μειωσω την χημεια σαν επιστημη, αλλα ας λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να θυμηθούμε πως δεν υπάρχει αυθύπαρκτη επιστήμη.
Ειδικά η φυσική και η χημεία δεν έχουν κάποια συγκεκριμένα όρια, συγχέονται σε πολλά μέρη. Αρκεί να αναφέρω ότι στο βιβλίο κατεύθυνσης χημείας της Γ τάξης στον ορισμό της κβαντομηχανικής αναφέρει "ο κλάδος της χημείας". Με αυτό το δεδομένο σε ποια επιστήμη θα λέγατε ότι υπάγεται η κβαντομηχανική;
Βέβαια έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να δηλώσω φυσικό επειδή τρελαίνομαι για την κβαντομηχανική (αλήθεια στο χημικό διδάσκεται;), αλλά τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω ότι με ελκύουν και τόσο.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο, σκεφτηκες ποτε οτι η χημεια ειναι εφαρμοσμενη φυσικη;;
Αν θες πραγματικα να μαθεις απο την "πηγη", πηγαινε στο φυσικο.
Αλλα να ξερεις η επαγγελματικη αποκατασταση του φυσικου ειναι αρκετα πιο δυσκολη απο του χημικου.. (παραδοξο?!?)
Αλλα ο φυσικος εχει περισσοτερες επιλογες για μεταπτυχιακο :iagree:
Μαύρη η νύχτα στα βουνά μαύρη και στα λαγκάδια .......
Βιοχημεία
Οργανική Χημεία
Κλινική Χημεία
Βιοανόργανη
Νευροχημεία
Τρόφιμα .......
Χα χα χα !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να θυμηθούμε πως δεν υπάρχει αυθύπαρκτη επιστήμη.
Ειδικά η φυσική και η χημεία δεν έχουν κάποια συγκεκριμένα όρια, συγχέονται σε πολλά μέρη. Αρκεί να αναφέρω ότι στο βιβλίο κατεύθυνσης χημείας της Γ τάξης στον ορισμό της κβαντομηχανικής αναφέρει "ο κλάδος της χημείας". Με αυτό το δεδομένο σε ποια επιστήμη θα λέγατε ότι υπάγεται η κβαντομηχανική;
Βέβαια έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να δηλώσω φυσικό επειδή τρελαίνομαι για την κβαντομηχανική (αλήθεια στο χημικό διδάσκεται;), αλλά τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω ότι με ελκύουν και τόσο.........

Ανήκει καθαρά στη σφαίρα της Φυσικής(Η κατάληξη μηχανική κάτι λέει)
Πάντως οι Νιλς Μπορ, Χάιζενμπεργκ, Πωλ Ντιράκ και Σρέντινγκερ(Schrodinger πάντα με μπέρδευε η ορθογραφία του.Θέλει και δύο κουκίδες πάνω στο ο!:) )ήταν Φυσικοί καί θεμελιωτές τής Κβαντομηχανικής.

Υπάρχει κλάδος της Χημεία η Κβαντική Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
για την κβαντομηχανικη να πω κι εγω κατι:

δεν υπαρχει θεμα πού εντασσεται.

η επιστημη ειναι ενιαια!

ομως,
συνηθως ενας "φυσικος" προσπαθει να κατανοησει θεμελειακα τι συμβαινει.

Ρωταει πολλα γιατι.

μιλαει τη γλωσσα των μαθηματικων.

το αποτελεσμα ειναι μια μερα μετα απο πολυ κοπο να καταλαβει το ατομο του υδρογονου!! (κβαντομηχανικα)

:P


ο "χημικος" τα περναει πιο επιφανειακα. Μαθαινει ημιδιαισθητικους - ημιεμπειρικους κανονες και συμπερασματα του "φυσικου", (και λιγη ουσια, δε λεω)

ο χημικος, το ατομο του υδρογονου το μαθαινει την πρωτη μερα (!!!)

ομως μ' αυτα μπορει να "καταλαβει" γιατι μια οργανικη ενωση ειναι σταθερη, με ποιο μηχανισμο γινεται μια αντιδραση κλπ κλπ


βεβαια υπαρχουν απ' ολα τα φρουτα (χημικοι που επιλεγουν να μαθουν και "πιο βαθια" κβαντομηχανικη - ορεξη να υπαρχει, φυσικοι που μαθαινουν και τα πιο "μπακαλικα" ,των χημικων, για να αισθανθουν καλυτερα τον απιστευτο κοσμο της χημειας

επισης υπαρχει και η πλειοψηφια των "επιστημονων" που μονο να κοροιδευουν ξερουν και δε μαθαινουν τιποτα.

Σε ενθαρρυνω να δοκιμασεις την περιπετεια της "βαθιας" κβαντομηχανικης (ειδικα αν σ' αρεσουν τα μαθηματικα) αλλα προς Θεου, δε χρειαζεται να φας τη ζωη σου στο Φυσικο! παλεψε το μονος σου!

[παρολο που ειμαι "φυσικος" τελευταια ασχολουμαι λιγο πιο σοβαρα με την οργανικη χημεια. αν και δεν εχει το "βαθος" και την κατανοηση της φυσικης εχω μαγευτει! αξιζει!! ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Truman

Νεοφερμένος

Ο Truman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μαύρη η νύχτα στα βουνά μαύρη και στα λαγκάδια .......
Βιοχημεία
Οργανική Χημεία
Κλινική Χημεία
Βιοανόργανη
Νευροχημεία
Τρόφιμα .......
Χα χα χα !!!!!


Θελεις να μου πεις δηλαδη οτι υπαρχει φαινομενο που να το εξηγει η χημεια, αλλα να μην το εξηγει η φυσικη;
Και αυτα που ανεφερες πιο πανω τι ακριβως σημαινουν;; Μου λες τους τομεις της χημειας;; Για ποιο λογο;; Αναιρει αυτο οτι ολοι τους πηγαζουν απο την φυσικη;; :xixi:
Ακους εκει τροφιμα..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Ακους εκει τροφιμα..

:D

μη μου τους ξαναπειραξεις τους χημικους!

φτιαχνουν τους καλυτερους κουραμπιεδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η κβαντομηχανική φυσικά και διδάσκεται και στο Χημικό. Δεν προχωράει όμως σε πολύ βάθος. Ο χημικός τα βλέπει από άλλη σκοπιά. Θα συμφωνήσω ότι τα βλέπει λίγο πιο "μπακάλικα", αλλά ταυτόχρονα και πιο πρακτικά και εφαρμόσιμα.

Δυστυχώς ακόμα και σήμερα που οι υπολογιστές είναι αρκετά γρήγοροι, οι υπολογισμοί διαφόρων παραμέτρων εάν μια ένωση έχει 4-5 και πάνω άτομα θεωρείται πολύ δαπανηρή. Μετά από κάποιο σημείο και πέρα (μεγάλα μόρια) γίνονται έτσι κι αλλιώς μεγάλες προσεγγίσεις.... κάτι ανάλογο που κάνουν χρόνια τώρα οι Χημικοί....

Η Χημεία πάντως σαν επιστήμη προϋπήρχε της Φυσικής. Δεν ήταν τόσο οργανωμένη αλλά πάντα αποτελούσε το κλειδί για την ανάπτυξη της ζωής και των ανθρώπινων κοινωνιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.



Θελεις να μου πεις δηλαδη οτι υπαρχει φαινομενο που να το εξηγει η χημεια, αλλα να μην το εξηγει η φυσικη;
Και αυτα που ανεφερες πιο πανω τι ακριβως σημαινουν;; Μου λες τους τομεις της χημειας;; Για ποιο λογο;; Αναιρει αυτο οτι ολοι τους πηγαζουν απο την φυσικη;; :xixi:
Ακους εκει τροφιμα..

Πως εξηγεί η φυσική τους μεταβολικούς δρόμους και τις χημικές αντιδράσεις οι οποίες γίνονται σ' έναν οργανισμό ? Την καταλυτική δράση μεγαλομορίων την αναστολή, τη δράση των ελευθέρων ριζών τη στερεοχημική εκλεκτικότητα των χημικών ουσιών κλπ.
Μη ξεχνάς επίσης ότι η φυσική αν δεν υπήρχε η παιδεία το επάγγελμα θα ήταν στα αζήτητα. Που μπορεί να εργαστεί στη αγορά ένας φυσικός;
-----------------------------------------
:D

μη μου τους ξαναπειραξεις τους χημικους!

φτιαχνουν τους καλυτερους κουραμπιεδες!

"Συνάδελφε" εδώ ταιριάζει περισσότερο η μαύρη νύχτα. Τα πάντα γύρω σου είναι χημεία ό,τι τρως , ό,τι βλέπεις ό,τι πίνες ό,τι φοράς ό,τι βλέπεις ό,τι αναπνέεις αλλά και εμείς οι ίδιοι είμαστε χημικές ενώσεις .....
Καλή νύχτα στα κλειστά μυαλά !!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πως εξηγεί η φυσική τους μεταβολικούς δρόμους και τις χημικές αντιδράσεις οι οποίες γίνονται σ' έναν οργανισμό ? Την καταλυτική δράση μεγαλομορίων την αναστολή, τη δράση των ελευθέρων ριζών τη στερεοχημική εκλεκτικότητα των χημικών ουσιών κλπ.
Μη ξεχνάς επίσης ότι η φυσική αν δεν υπήρχε η παιδεία το επάγγελμα θα ήταν στα αζήτητα. Που μπορεί να εργαστεί στη αγορά ένας φυσικός;
Σίγουρα μπορεί και πολύ καλά μάλιστα όλα αυτά να τα ερμηνεύσει η Φυσική αλλά δεν είναι δουλειά της από ένα σημείο και μετά.
Αφού οι Φυσικοί έκαναν τις μεγάλες ανακαλύψεις με τη βοήθεια πάντα των μαθηματικών έδωσαν τα φώτα τους σε όλες τις συναφείς επιστήμες ώστε να μπορέσουν να αναπτυχθούν πλέον ανεξάρτηα.
Αν δεν ανακάλυπτε ο Φυσικός το ηλεκτρόνιο, και μέσ από τη διαχρονική αναζήτηση την τελική μορφή που έχει το άτομο(Τομσον,Ράδερφορντ,Μπορ) με τι θα "έπαιζε" ένας Χημικός και τι μπορούσε να κάνει?Έδωσε όπλα η Φυσική στην Χημεία γιά να μπορέσει να υπάρξει ως επιστήμη.
Έννοιες όπως η ηλεκτραρνητικότητα, δυνάμεις δεσμών,Ενθαλπία , εντροπία κ.λ.π είναι έννοιες που τις ανακάλυψε πρώτη η Χημεία?Δεν νομίζω!Ακόμη και η κβαντική Χημεία και η Πυρηνική Χημεία αναπτύχθηκαν χάριν της Φυσικής.
Ο Φυσικός όντως, αν δεν υπήρχε η παιδεία δεν θα είχε δουλειά γιατί ακριβώς η δουλειά του δεν είναι να διδάσκει αλλά να ανακαλύπτει.Και επειδή στη χώρα μας ξέρουμε τα ψίχουλα που δίνονται γιά την έρευνα ε κάπως πρέπει να ζήσουν και οι Φυσικοί.Γι αυτό φεύγουν στο εξωτερικό οι Νανόπουλοι καί άλλοι.
Διάσημους Φυσικούς στις μέρες μας ξέρω κάμποσους με πρώτο και καλύτερο τον Άγγλο Στήβεν Χόουκινγ τον παράλυτο(Είχα την χαρά να παρακολουθήσω διάλεξή του στο αμφιθέατρο της Ιατρικής σχολής στο Ηράκλειο πριν αρκετά χρόνια.Καί έπαθα πλάκα.Μιλάει μέσω υπολογιστή και η διάλεξη κράτησε πάνω από τρείς ώρες.Έμαθα κάμποσα γιά τις μαύρες τρύπες).Χημικούς δεν ξέρω εγώ τουλάχιστον.Όλη η Χημεία, ιδιαίτερα αυτή που έχει να κάνει με το άτομο και την ενεργειακή του κατάσταση, είναι διάσπαρτη από ονόματα Φυσικών.Δεν παρατήρησα κάτι ανάλογο στα βιβλία Φυσικής με ονόματα Χημικών.Έπειτα τον Αϊνστάιν τον έχει ακουστά και η γιαγιά μου.
Πέρα αυτών των διαφωνιών δεν διαφωνώ στο ότι η Χημεία ως ανεξάρτητη επιστήμη, έχει δώσει πολύ μεγάλη ώθηση σε πάρα πολλούς τομείς.
Εσύ λες ότι όλα γύρω μας είναι Χημεία και εγώ θα ισχυριστώ ότι όλα γύρω μας είναι Φυσική.Είναι σαν το αέναο ερώτημα έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα.
Εδώ όμως φαίνεται πώς η κότα έκανε το αυγό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πως μπορεί να τα ερμηνεύσει η φυσική τα παραπάνω γιατί εγώ δε γνωρίζω !!!! Μήπως εσύ γνωρίζεις !!!!!!
Αλλιώς υπάρχει και μια "επιστήμη" που τα ερμηνεύει όλα ποια είναι ????
Η χειρομαντεία μήπως έτσι τα ερμηνεύει όλα η φυσική . Τότε ένταξη !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Με όλη μου την αγάπη....

Ελπίζω να μην βάζετε αυτές τις διαφωνίες στο τραπέζι της διδασκαλίας σας!

Εκεί που μπλέκεται η Χημεία με τη Φυσική, χρόνια τώρα - διορθώστε με εάν κάνω λάθος - υπάρχει ο όρος Φυσικοχημεία! Από όσο ξέρω είναι όρος τόσο των Φυσικών, όσο και των Χημικών. Έλεος.....

Πάντως - λόγω του ότι είμαι Χημικός - είναι αφελές να σκέφτεται κανείς ότι η Χημεία είναι Φυσική, λόγω της ύπαρξης της κβαντομηχανικής.

Ξαναγράφω ότι η ανάπτυξη των ανθρώπινων κοινωνιών έχει βασιστεί στη Χημεία! Όταν για παράδειγμα ο Solvay περίπου το 1800 και κάτι βρήκε μέθοδο για την βιομηχανική παραγωγή της σόδας και έδωσε τεράστια ώθηση στην ανάπτυξη έκανε καθαρή Χημεία!!! Μπορώ να παραθέσω πολλά ακόμα παραδείγματα...

Φυσικά μετά από την ανάπτυξη της κβαντομηχανικής, οι Χημικοί βασίστηκαν σε αυτή αλλά και την ανέπτυξαν περαιτέρω, όπως για παράδειγμα έκανε ο χημικός Linus Pauling με την εισαγωγή των υβριδικών τροχιακών!

Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Με την ευχή.... Ας ηρεμήσουν τα πνεύματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλημέρα!!! "Πόλεμος" Φυσικών -Χημικών;;;;; "Τρέμω με το τι μπορεί να ακολουθήσει"!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
αν θελετε να κανετε συγκριση ενα καλο παραδειγμα ειναι το εργο του Νευτωνα στη "φυσικη" (εκανε και αλχημεια :D) και του Lavoisier στη "χημεια"

οπως και να το κανουμε, η "χημεια" ειναι 200 χρονια πισω


δυστυχως δε μπορω να συμμετεχω στο ματς γιατι δεν ειμαι ουτε φυσικος ουτε χημικος (επιστημονας προσπαθω να γινω -ειμαι μαθητευομενος ακομα.. στην αρχη)



(ωραιος ο Pauling αλλα "φυσικη" δεν κανει κι αυτος? μια ιδεα που εχω απ τα βιβλια του αυτο μου δειχνει. τι διαφορα εχει?)

(να ξαναπω οτι αν και ξερω καλουτσικη κβαντομηχανικη (των "φυσικων") με τιποτα δε θα μπορουσα [και ολη μου τη ζωη να παλευα] να ερμηνευσω τα "κβαντομηχανικα" φαινομενα που ερμηνευει ενας φοιτητης χημειας. οι γνωσεις που εχει αυτος ο φοιτητης προερχονται απο επιπονη δουλεια "φυσικων" [ή χημικων που κανουν "φυσικη"].. στην οποια χρησιμοποιουνται αριθμητικες μεθοδοι, προσεγγισεις, "ερμηνειες". ισως συχνα γινονται και δοκιμες για να δουμε "τι ταιριαζει". "φυσικη" δεν ειναι ολα αυτα?? ή πειτε το κι επιστημη.....)

(τις γνωσεις αυτες ομως ,ο φοιτητης της χημειας δε μπορει να τις ελεγξει, δεν ειναι προιον αμφιβολιας. (για να τις ελεγξει θα πρεπει να βαδισει στο δυσκολο δρομο που ξεκινα απ τα θεμελια της Φυσικης και φτανει πολυ μακρυτερα απο κει που μπορω να δω))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Όπως εγώ δεν αρνήθηκα τη βοήθεια που προσφέρουν τα μαθηματικά στην ανάπτυξη της Φυσικής το ίδιο πρέπει να κάνουν και οι αγαπητοί Χημικοί με την επιστήμη τους και να πούν ένα μεγάλο ευχαριστώ στη ...μαμά Φυσική.
Χωρίς τη Χημεία η Φυσική έχει νόημα ύπαρξης αλλά το ανάποδο δεν ισχύει.
Δεν είναι ντροπή να παραδεχτεί κάποιος το αυτονόητο.
Κατά μία έννοια όλοι είμαστε Φυσικοί!
Ερωτώ ξανά.Αν ο Φυσικός δεν ανακάλυπτε το ηλεκτρικό φορτίο πού θα ήταν σήμερα η Χημεία?
Πολύ απλοϊκή ερώτηση ξεκάθαρη όμως η απάντηση.

Καί δεν γίνεται πόλεμος όπως νομίζουν μερικοί.Εκτός κι αν την παράθεση επιχειρημάτων την εκλαμβάνουν ορισμένοι ως πόλεμο.
Έχετε άποψη άρα μπορείτε να την καταθέσετε χωρίς κραυγές.Συζήτηση κάνουμε ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Καλημέρα!!! "Πόλεμος" Φυσικών -Χημικών;;;;; "Τρέμω με το τι μπορεί να ακολουθήσει"!!!!!!!:)

Ευτυχώς εμείς δεν μετέχουμε ενεργά ακόμα...!

Επίσης θα ήθελα να πω ότι η χημεία ασχολείται με τα χημικά φαινόμενα, ενώ η φυσική με τα φυσικά. Το πρόβλημα είναι αν οι λειτουργίες του ατόμου είναι φυσικό ή χημικό φαινόμενο.

Όσο αναφορά το ποια προϋπήρχε πιστεύω ότι η φυσική αναπτύχθηκε πρώτη γιατί υπήρχαν τα μέσα για την παρατήρηση και ήταν πιο αντιληπτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Όπως εγώ δεν αρνήθηκα τη βοήθεια που προσφέρουν τα μαθηματικά στην ανάπτυξη της Φυσικής
και το αντιστροφο! :P

(η αληθεια ειναι οτι δεν εχω διαμορφωμενη αποψη για το θεμα, το ψαχνω)

νομιζω οτι η Φυσικη και τα Μαθηματικα πανε μαζι, διαπλεκονται , και ο ενας εχει αναγκη τον αλλον (τουλαχιστον αν δουμε την ιστορικη τους εξελιξη)

[αν και τα μαθηματικα ισως στεκονται και μονα τους]

ενας μεγαλος συγχρονος ["καθαρος"] μαθηματικος [που εχει λυσει και ενα προβλημα του Hilbert], σ' ενα αρθρο φωτια λεει "τα μαθηματικα ειναι ο κλαδος της Φυσικης στον οποιο ειναι πιο φτηνα τα πειραματα" και υποστηριζει οτι ειναι υψιστης σημασιας για εναν μαθηματικο να γνωριζει καλη Φυσικη

παρομοιες αποψεις ειχε και ο Von Neumann και αλλοι πολλοι (οτι δηλαδη οταν χανεται η συνδεση των μαθηματικων με τη Φυση, επερχεται η νεκρωση)

ολα ειναι Φυσικη!

(καλα, θα γινει μεγαλος καβγας :bye:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top