Να πάω φροντιστήριο ή όχι; Και εάν ναι, ποιο να επιλέξω;

paraskevibar

Νεοφερμένος

Η paraskevibar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ειμαι κι εγω β λυκειου, και ξεκινησα με τη νεα χρονια φυσικη και μαθηματικα γ, αλλα δεν κανω κανενα αλλο μαθημα της β στο φροντιστηριο. Και για οσους λενε οτι ειναι παραλογο, συμφωνω οτι ειναι καπως υπερβολικο, αλλα εδω που μενω δεν υπαρχει φροντιστηριο που να μην κανει μαθηματα Γ απο την Β και σχεδον ολα τα παιδια κανουν. Γενικα, πιστευω οτι ειναι καλο να ξεκινησεις απο τωρα, αν και δεν θα ειναι τεραστια η διαφορα, ισα ισα εγω μπορω να πω οτι, μπορει να βοηθηθω του χρονου, αλλα εχω αρχησει να αγχωνομαι απο τωρα γιατι εχω μπει μεσα στο κλιμα των πανελληνιων απο νωρις. Επισης αν οι τιμες φροντ και ιδιαιτερου ειναι ιδιες, τοτε 1000 φορες καλυτερα ιδιαιτερα, και επισης, κοιτα ο καθηγητης να ειναι καλος, γιατι ο βασικος λογος που εγω προσωπικα παω φροντιστηριο ειναι οτι οι καθηγητες εκει ειναι θεοι σε συγκριση με αυτους του σχολειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας! Να σας ρωτήσω κατι βρε παιδια? Είμαι μαθήτρια της Α λυκειου και φέτος ακούω όλα τα παιδιά να πηγαίνουν φροντιστήρια και να ξημεροβραδιαζονται εκει... Εγώ δεν πήγα φέτος καθώς οι γονείς μου μου είπαν πως δεν το χρειάζομαι ακομα. Πραγματι, έκανα πολλές ασκήσεις μόνη μου στο σπιτι και έγραφα 20 στα διαγωνίσματα...ωστόσο με αγχώνει που όλοιτρέχουν ολη μέρα και εγώ διαβάζω μεν πολύ όμως μου μένει και λίγος χρόνος να ξεκουραζομαι :Ρ μάλιστα μια φίλη πρόσφατα ,όταν της έλεγα κάτι σχετικά με μια ταινία που είδα, μου είπε "καλα εσυ απορώ πως προλαβαίνεις και κάθεσαι κιολας" και αγχωθηκα καπως!Θέλω Σχολή με υψηλά μόρια (φαρμακευτικη) και γι αυτό προσπαθώ όσο μπορω μόνη μου!εχω λύσει παρά πολλές ασκήσεις και πάω και ενισχυτική στην εκθεση... Στα μαθηματικά μάλιστα (έχουμε έναν τρελο που βάζει πανδυσκολα) έγραψα 18 ενώ η κοπέλα που μου τα έλεγε αυτά έγραψε 11.... δεν ξερω εχω μπερδευτει.... Τελικά χρειάζονται φροντιστηρια? Εγώ πάντως λέω να ξεκινήσω από του χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Γεια σας! Να σας ρωτήσω κατι βρε παιδια? Είμαι μαθήτρια της Α λυκειου και φέτος ακούω όλα τα παιδιά να πηγαίνουν φροντιστήρια και να ξημεροβραδιαζονται εκει... Εγώ δεν πήγα φέτος καθώς οι γονείς μου μου είπαν πως δεν το χρειάζομαι ακομα. Πραγματι, έκανα πολλές ασκήσεις μόνη μου στο σπιτι και έγραφα 20 στα διαγωνίσματα...ωστόσο με αγχώνει που όλοιτρέχουν ολη μέρα και εγώ διαβάζω μεν πολύ όμως μου μένει και λίγος χρόνος να ξεκουραζομαι :Ρ μάλιστα μια φίλη πρόσφατα ,όταν της έλεγα κάτι σχετικά με μια ταινία που είδα, μου είπε "καλα εσυ απορώ πως προλαβαίνεις και κάθεσαι κιολας" και αγχωθηκα καπως!Θέλω Σχολή με υψηλά μόρια (φαρμακευτικη) και γι αυτό προσπαθώ όσο μπορω μόνη μου!εχω λύσει παρά πολλές ασκήσεις και πάω και ενισχυτική στην εκθεση... Στα μαθηματικά μάλιστα (έχουμε έναν τρελο που βάζει πανδυσκολα) έγραψα 18 ενώ η κοπέλα που μου τα έλεγε αυτά έγραψε 11.... δεν ξερω εχω μπερδευτει.... Τελικά χρειάζονται φροντιστηρια? Εγώ πάντως λέω να ξεκινήσω από του χρονου...

Μην αγχωνεσαι απλα προσπαθησε οταν σου μενει χρονος να κανεις καμια επανληψη extra η να λυνεις καμια ασκηση απο το ιντερνετ.Δωσε βαση στα μαθηματικα ειδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Για να μελετας μονη σου πρεπει να εισαι πολυ υπευθυνη.....
Ναι ναι το ξέρω... αν κάτσω να διαβάσω, διαβάζω, το θέμα είναι να έχω λίγο motivation για να κάτσω :P
Οι άλλοι συμμαθητές σου (της Β' λυκείου) τι κάνουν;

https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/

Κάποιοι έχουν ξεκινήσει και αυτοί και άλλοι όχι γιατί δεν θέλουν να κάτσουν να διαβάσουν από τώρα

Ιδιαίτερα είναι πιο ακριβά, εάν σκεφτείς ότι ζητάνε 14-16 ευρώ το μάθημα, ενώ φροντιστήριο δίνεις 10-12...

Το ότι βρίζει, εντάξει, και εμένα ο μαθηματικός μου βρίζει πολύ "ρε μ@λ@κ@" και κλπ. :D ,το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι λέει και να πιάνεις το μάθημα.
Δεν εξηγεί καλά τη θεωρία βασικά λέει διαβάστε τη μόνοι σας, πάμε να λύσουμε ασκήσεις

Εμένα πάντως μου φαίνεται αρκετά παράλογο και τραβηγμένο να κάνει κανείς την ύλη της Γ στη Β..ντάξει..ξέρω..ο στόχος είναι στόχος..αλλά έτσι όπως πάει από Α' λυκείου θα γράφουμε το σχολείο για προετοιμασία πανελληνίων..2 χρόνια πριν..

Ναι αλλά όπως έχω ξαναπεί είμαι και λίγο χαζούλα... και σκράπας :P στα μαθηματικά

Ειμαι κι εγω β λυκειου, και ξεκινησα με τη νεα χρονια φυσικη και μαθηματικα γ, αλλα δεν κανω κανενα αλλο μαθημα της β στο φροντιστηριο. Και για οσους λενε οτι ειναι παραλογο, συμφωνω οτι ειναι καπως υπερβολικο, αλλα εδω που μενω δεν υπαρχει φροντιστηριο που να μην κανει μαθηματα Γ απο την Β και σχεδον ολα τα παιδια κανουν. Γενικα, πιστευω οτι ειναι καλο να ξεκινησεις απο τωρα, αν και δεν θα ειναι τεραστια η διαφορα, ισα ισα εγω μπορω να πω οτι, μπορει να βοηθηθω του χρονου, αλλα εχω αρχησει να αγχωνομαι απο τωρα γιατι εχω μπει μεσα στο κλιμα των πανελληνιων απο νωρις. Επισης αν οι τιμες φροντ και ιδιαιτερου ειναι ιδιες, τοτε 1000 φορες καλυτερα ιδιαιτερα, και επισης, κοιτα ο καθηγητης να ειναι καλος, γιατι ο βασικος λογος που εγω προσωπικα παω φροντιστηριο ειναι οτι οι καθηγητες εκει ειναι θεοι σε συγκριση με αυτους του σχολειου.
Και εγώ θα τα σταματήσω της Β από το φροντιστήριο... μπα εγώ έχω ήδη αγχωθεί άρα... δεν έχω πολλές επιλογές σε θέμα καθηγητών, δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ιδιαίτερα είναι πιο ακριβά, εάν σκεφτείς ότι ζητάνε 14-16 ευρώ το μάθημα, ενώ φροντιστήριο δίνεις 10-12...
Καλύτερα να δίνει 16 ευρώ/μάθημα και να έχεις το καθηγητή αποκλειστικό, από ότι να δίνεις 10 ευρώ/μάθημα και την μισή ώρα να λύνει απορίες άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
τις οποίες όμως πολύ πιθανό να έχεις κι εσύ, ειδικά αν είναι όλοι στο ίδιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γεια σας! Να σας ρωτήσω κατι βρε παιδια? Είμαι μαθήτρια της Α λυκειου και φέτος ακούω όλα τα παιδιά να πηγαίνουν φροντιστήρια και να ξημεροβραδιαζονται εκει... Εγώ δεν πήγα φέτος καθώς οι γονείς μου μου είπαν πως δεν το χρειάζομαι ακομα. Πραγματι, έκανα πολλές ασκήσεις μόνη μου στο σπιτι και έγραφα 20 στα διαγωνίσματα...ωστόσο με αγχώνει που όλοιτρέχουν ολη μέρα και εγώ διαβάζω μεν πολύ όμως μου μένει και λίγος χρόνος να ξεκουραζομαι :Ρ μάλιστα μια φίλη πρόσφατα ,όταν της έλεγα κάτι σχετικά με μια ταινία που είδα, μου είπε "καλα εσυ απορώ πως προλαβαίνεις και κάθεσαι κιολας" και αγχωθηκα καπως!Θέλω Σχολή με υψηλά μόρια (φαρμακευτικη) και γι αυτό προσπαθώ όσο μπορω μόνη μου!εχω λύσει παρά πολλές ασκήσεις και πάω και ενισχυτική στην εκθεση... Στα μαθηματικά μάλιστα (έχουμε έναν τρελο που βάζει πανδυσκολα) έγραψα 18 ενώ η κοπέλα που μου τα έλεγε αυτά έγραψε 11.... δεν ξερω εχω μπερδευτει.... Τελικά χρειάζονται φροντιστηρια? Εγώ πάντως λέω να ξεκινήσω από του χρονου...

Συνέχισε την δουλειά που κάνεις μόνη σου. Δεν έχεις ανάγκη από φροντιστές.
Αν θες κάτι παραπάνω, ψάξε για κανένα βοήθημα με πιο hardcore ασκήσεις.
Ούτε στην Β' Λυκείου χρειάζεσαι, Πόσο μάλλον στην Α'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Γεια σας! Να σας ρωτήσω κατι βρε παιδια? Είμαι μαθήτρια της Α λυκειου και φέτος ακούω όλα τα παιδιά να πηγαίνουν φροντιστήρια και να ξημεροβραδιαζονται εκει... Εγώ δεν πήγα φέτος καθώς οι γονείς μου μου είπαν πως δεν το χρειάζομαι ακομα. Πραγματι, έκανα πολλές ασκήσεις μόνη μου στο σπιτι και έγραφα 20 στα διαγωνίσματα...ωστόσο με αγχώνει που όλοιτρέχουν ολη μέρα και εγώ διαβάζω μεν πολύ όμως μου μένει και λίγος χρόνος να ξεκουραζομαι :Ρ μάλιστα μια φίλη πρόσφατα ,όταν της έλεγα κάτι σχετικά με μια ταινία που είδα, μου είπε "καλα εσυ απορώ πως προλαβαίνεις και κάθεσαι κιολας" και αγχωθηκα καπως!Θέλω Σχολή με υψηλά μόρια (φαρμακευτικη) και γι αυτό προσπαθώ όσο μπορω μόνη μου!εχω λύσει παρά πολλές ασκήσεις και πάω και ενισχυτική στην εκθεση... Στα μαθηματικά μάλιστα (έχουμε έναν τρελο που βάζει πανδυσκολα) έγραψα 18 ενώ η κοπέλα που μου τα έλεγε αυτά έγραψε 11.... δεν ξερω εχω μπερδευτει.... Τελικά χρειάζονται φροντιστηρια? Εγώ πάντως λέω να ξεκινήσω από του χρονου...
Πας Α΄λυκείου και δεν έχεις ξεκινήσει ΑΚΌΜΑ προετοιμασία για τις Πανελλαδικές..; Οι πιθανότητές σου να περάσεις σε μια αξιόλογη σχολή όλο και μειώνονται..Εμείς εδώ από το γυμνάσιο μπαίνουμε στην ιδέα και στα 3 χρόνια του λυκείου σκληρή προετοιμασία για τις εξετάσεις..20ωρα φροντιστήρια κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αυτό το λες ειρωνικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αυτό το λες ειρωνικα?

Άντε καλέ μην ακούω κουλά..Προφανώς και το λέω ειρωνικά..αλλά δεν πάει σε σένα προσωπικά. Εσύ καλά κάνεις και ανησυχείς, απλά είναι κατάντια όταν τα φροντιστήρια αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της παιδείας..και γω πηγαίνω το ομολογώ! Απλά το να κάνει κανείς τα μαθήματα της επόμενης τάξης στην προηγούμενη αγγίζει τα όρια της τρέλας και γελοιότητας..αλλά βέβαια..το ότι"το κάνουν όλοι" καλά κάνει και σου προκαλεί ερωτήματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί δικαιολογία για να πας και συ..αυτό δεν πάει μόνο σε σένα αλλά και πιο πάνω που αναφέρθηκε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα φροντιστήρια φαντάζουν πολύ μακρινά πια :P

Πάντως, από το καλοκαίρι της Γ Λυκείου είχα ξεκινήσει για Πανελλήνιες, όχι νωρίτερα. Και γενικά, φροντιστήριο έκανα σε μαθηματικά και φυσική στη Β, 1 ώρα το καθένα τη βδομάδα και έκθεση (όχι ότι βοήθησε, αλλά λέμε τώρα). Επίσης, στην Α Λυκείου είχα ξεκινήσει κιθάρα (η άκυρη).

Με άλλα λόγια, κάνετε εκείνο που εσείς πιστεύετε ότι θα λειτουργήσει για εσάς. Δε χρειάζεται να μπαίνετε στο πρόγραμμα των άλλων, ο καθένας έχει διαφορετικά κενά και μαθαίνει με διαφορετικό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Guest 278211 να σε ρωτήσω κατι? Εσύ για ιατρική ποσο διαβαζες? Εννοώ ήσουν από αυτούς που δεν κοιμόντουσαν καθόλου ή ξενυχτουσες λίγο ή καθολου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ως λίγο τεμπέλα, είχα κανονίσει να κάνω λίγες ώρες μάθημα και έτσι είχα μια Τετάρτη στη μέση της βδομάδας, όπου δεν είχα καθόλου μάθημα (εξαιρετική επιλογή, όσοι έχετε τη δυνατότητα να το επιδιώξετε). Δεν ξενυχτούσα επειδή ακριβώς δεν είχα πολλές ώρες μαθήματα, οπότε μου έβγαινε ο χρόνος. Όταν πιεζόμουν πολύ, έκανα ασκήσεις μέσα στην ώρα άλλων μαθημάτων του σχολείου - ενώ συμμετείχα παράλληλα. Πχ όταν λύναμε στα μαθ. κατεύθυνσης τις ασκήσεις για το σπίτι στον πίνακα, αντί να χαζομαρίζω ή να κοιτάω μια άσκηση που είχα ήδη λύσει (και τη θεωρούσα εύκολη), έλυνα μια άλλη άσκηση. Σε μάθημα τύπου θρησκευτικών, θα απαντούσα σε καμιά ερώτηση γενικού περιεχομένου, όμως θα διάβαζα και κάτι άλλο ταυτόχρονα. Πάντα μα πάντα έλυνα τις ασκήσεις που έδιναν στο σχολείο και πρόσεχα τους καθηγητές εκεί. Έκανα μια ωραία επανάληψη έτσι ;) οπότε νομίζω ότι γλίτωνα κάποιο χρόνο για το βραδινό ύπνο.
Με λίγα λόγια, έκανα λίγες ώρες ιδιαίτερα και πρόσεχα τα μαθήματα του σχολείου, κερδίζοντας τον ύπνο μου. :P Και συνέχιζα και την κιθάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σου! Απλά αναρωτιόμουν επειδή συνήθως αυτοί που περνάνε ιατρικη λένε εξωφρενικους αριθμούς ωρών μελέτης :Ρ μαζί σου πάντως πολύ καλα έκανες και ξεκουραζοσουν και έπαιζες και την κιθάρα σου και ευχαριστιοσουν και τον ύπνο σου ?????? συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, βέβαια τώρα είναι που πρέπει να ρίχνω περισσότερο διάβασμα, αλλά τελείως διαφορετικού τύπου.
Απλά δεν είχα καθόλου κενά. Βέβαια, δε λέω το άλλο κλασικό: "διάβαζα, αλλά έβγαινα κιόλας". Προτιμούσα τον ύπνο, το παραδέχομαι. Α, και ταινίες. 2 φορές το μήνα σινεμά. Αλλά μέχρι εκεί. (Οκ, έμενα και σε χωριό, άρα είχα λιγότερους πειρασμούς, πχ σπάνια πήγαινα σε καφετέρια γιατί ήταν ολόκληρη διαδικασία.)

Μη σε αγχώνουν οι άλλοι με τις δικές τους ανάγκες! Κοίταξε εσύ τι χρειάζεσαι να κάνεις. :D Αφού τα καταφέρνεις έτσι, keep going.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ως λίγο τεμπέλα, είχα κανονίσει να κάνω λίγες ώρες μάθημα και έτσι είχα μια Τετάρτη στη μέση της βδομάδας, όπου δεν είχα καθόλου μάθημα (εξαιρετική επιλογή, όσοι έχετε τη δυνατότητα να το επιδιώξετε). Δεν ξενυχτούσα επειδή ακριβώς δεν είχα πολλές ώρες μαθήματα, οπότε μου έβγαινε ο χρόνος. Όταν πιεζόμουν πολύ, έκανα ασκήσεις μέσα στην ώρα άλλων μαθημάτων του σχολείου - ενώ συμμετείχα παράλληλα. Πχ όταν λύναμε στα μαθ. κατεύθυνσης τις ασκήσεις για το σπίτι στον πίνακα, αντί να χαζομαρίζω ή να κοιτάω μια άσκηση που είχα ήδη λύσει (και τη θεωρούσα εύκολη), έλυνα μια άλλη άσκηση. Σε μάθημα τύπου θρησκευτικών, θα απαντούσα σε καμιά ερώτηση γενικού περιεχομένου, όμως θα διάβαζα και κάτι άλλο ταυτόχρονα. Πάντα μα πάντα έλυνα τις ασκήσεις που έδιναν στο σχολείο και πρόσεχα τους καθηγητές εκεί. Έκανα μια ωραία επανάληψη έτσι ;) οπότε νομίζω ότι γλίτωνα κάποιο χρόνο για το βραδινό ύπνο.
Με λίγα λόγια, έκανα λίγες ώρες ιδιαίτερα και πρόσεχα τα μαθήματα του σχολείου, κερδίζοντας τον ύπνο μου. :P Και συνέχιζα και την κιθάρα.
Αυτό το πράγμα που όποιος περνά σε υψηλόβαθμη σχολή μετά για κάποιο λόγο αποφεύγει να παραδεχθεί ότι ξεσκίστηκε στο διάβασμα δεν το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα που όποιος περνά σε υψηλόβαθμη σχολή μετά για κάποιο λόγο αποφεύγει να παραδεχθεί ότι ξεσκίστηκε στο διάβασμα δεν το καταλαβαίνω.

Define "ξεσκίστηκε". Δεν είπε ότι δεν διάβαζε πολύ, είπε ότι δεν έκανε πολλές ώρες μαθήματα και δεν ξενυχτούσε ως αργά.
Επίσης είπε ότι δεν ήταν party animal.
Πού την βλέπεις να δυσκολεύεται να παραδεχτεί ότι διάβασε για να μπει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι (μόνο) πόσες ώρες διαβάζεις αλλά και πώς. Αν χρησιμοποιείς εποικοδομητικά τις ώρες του σχολείου, τότε σίγουρα χρειάζεται λιγότερο διάβασμα στο σπίτι. Αν δεν ξημεροβραδιάζεσαι στο ίντερνετ ή παίζοντας παιχνίδια στο PS4, τότε έχεις χρόνο για ύπνο και ξεκούραση (που σημαίνει πως αποδίδεις περισσότερο όταν διαβάζεις γιατί έχεις καθαρό μυαλό). Αν δεν χαζολογάς σε καφετέριες, τότε έχεις χρόνο για κιθάρα και μπάσκετ και σινεμά δυο φορές το μήνα.

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο τι ικανότητες έχεις και πόσο έχεις δουλέψει στις προηγούμενες τάξεις του σχολείου. Αν είσαι εύστροφος και δεν έχεις κενά στις γνώσεις σου, σαφώς δεν χρειάζεται να ξεσκιστείς τόσο πολύ στην Γ' Λυκείου για να περάσεις σε μια καλή σχολή. Αν δεν τα παίρνεις τόσο εύκολα ή/και προσπαθείς τελευταία στιγμή να καλύψεις σημαντικά κενά, τότε σίγουρα θα πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο για να αποδώσεις.

Το τρικ είναι να ξέρεις τις δυνάμεις σου και να δουλεύεις όσο χρειάζεται για να πετύχεις το σκοπό σου: ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο. Επίσης να είσαι ξεκάθαρος ως προς τις δυνατότητές σου και να επιλέγεις στόχους που είναι επιτευχτοί χωρίς να χρειάζεται να θυσιάσεις τα πάντα. Το να μην κοιμάσαι καθόλου, ας πούμε, είναι τελείως άκυρη επιλογή - εκτός αν προσπαθείς να διαλυθείς στην προσπάθεια να μπεις στο πανεπιστήμιο. Εξίσου άκυρη επιλογή είναι να μην διαβάζεις καθόλου και να νομίζεις πως θα αποδώσεις με επιφοίτηση.

Ακόμα και το πότε θα ξεκινήσεις φροντιστήριο ή τι (και πόσο) φροντιστήριο θα κάνεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τα πάντα κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Αν τα καταφέρνεις μόνος σου, γιατί να κάνεις φροντιστήριο από την Α' Λυκείου; Από την άλλη, αν βλέπεις ότι μόνος σου δεν στρώνεσαι ή ότι έχεις ελλείψεις, τότε όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις, τόσο καλύτερα. Από τη δική μου εμπειρία, θα έλεγα ότι καλό είναι στην Γ' Λυκείου να έχεις βοήθεια σε όλα τα μαθήματα, ακόμα και σ' αυτά που νομίζεις πως δεν τη χρειάζεσαι. Έστω ιδιαίτερο μια ώρα την εβδομάδα. Κατά τ' άλλα, ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με τις ανάγκες του και δεν υπάρχει μια λύση για όλους. Επιλέξτε με προσοχή σύμφωνα με τις δικές σας ανάγκες και όλα θα πάνε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stasy

Νεοφερμένος

Η Stasy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εσύ ερινύς πόσο διαβαζες? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εσύ ερινύς πόσο διαβαζες? :)

Μέχρι τα Χριστούγεννα το πρόγραμμά μου ήταν ως τις 3 σχολείο όπου διάβαζα και όταν μας άφηναν σε κενά στα μαθήματα γενικής, 4-7 διάβασμα για το φροντιστήριο, 8-11 φροντιστήριο Δευτέρα ως Παρασκευή με την Τετάρτη να γράφω τα διαγωνίσματα, και συνήθως αφού γύρναγα σπίτι 12-2 διάβαζα κάποια πράγματα για το φροντιστήριο ή το σχολείο.

Μετά τα Χριστούγεννα που γράψαμε τα επαναληπτικά και στο φροντιστήριο και στο σχολείο, τα πήγα καλά και είχε βγει και το 80% της ύλης, χαλάρωσα πολύ. Κοιμόμουν τα μεσημέρια 4-6, διάβαζα 6-7:30, αλλά είχαμε περισσότερα κενά στο σχολείο και σίγουρα άλλη 1 ώρα την διάβαζα και τότε. Τα βράδια συνήθως μέχρι την 1 είχα πέσει.

Μέχρι το Πάσχα έβγαινα 1-2 φορές την εβδομάδα. Μετά το Πάσχα άρχισα να προτιμάω να μένω μέσα για να κάνω πιο ποιοτικό ύπνο σ αυτό το λίγο που έμενε ως να δώσω.
Και εγώ είχα Τετάρτη τα διαγωνίσματα και το σ/κ "ελεύθερο" από υποχρεώσεις και αυτό ήταν πάρα πάρα πολύ βολικό, π.χ. ο αδερφός μου πέρσι είχε Σάββατο πρωί μάθημα και Κυριακή πρωί διαγώνισμα και δεν μπορούσε να ευχαριστηθεί καμία μέρα παραπάνω ύπνο.

Δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε κάτι γιατί εγώ από την φύση μου διαβάζω πολύ γρήγορα και έχω φωτογραφική μνήμη, άρα όταν οι άλλοι ήθελαν 2 μέρες για να προετοιμαστούν για την ν-οστή επανάληψη της Βιολογίας κατεύθυνσης με διαγώνισμα εφ'όλης της ύλης, εγώ ήθελα 3 ώρες. Μαθηματικά επίσης από ένα σημείο και μετά θυμάμαι για τα διαγωνίσματα διάβαζα το προηγούμενο απόγευμα τις αποδείξεις στην θεωρία και σούπερ tricky ασκήσεις που με είχαν ζορίσει από την τελευταία επανάληψη. Ο μαθηματικός μου έλεγε ότι αυτόν τον στόχο έβαζε για τους "καλούς" μαθητές ούτως ή άλλως, να μην χρειάζεται να διαβάσουν πάνω από ένα 2ωρο είτε το διαγώνισμα είναι γελοίο είτε πανδύσκολο.

Ελπίζω να βοήθησα.
https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top