Φοιτητικό σπίτι στη Σητεία που να δέχεται κατοικίδιο

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα , ψάχνω φοιτητικό σπίτι στην Σητεία , ( κοντά στο ΤΕΙ προφανώς) που να δέχεται τον σκύλο μου . Έχει βρεθεί κάποιος σε παρόμοια κατάσταση? Από ότι μου είπαν , είναι αρκετά δύσκολο να βρω σπίτι που να δέχεται γενικώς κατοικίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Νομίζω ότι απαγορεύεται να μπει όρος οτι απαγορεύονται τα κατοικίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Από τη στιγμή που νοικιάζεις το σπίτι έχεις την ευχέρεια να το κάνεις ό,τι θέλεις (όχι να το διαλύσεις). Το να μη θέλει κάποιος το σκυλί να γαβγίζει σε ώρες κοινής ησυχίας ας πούμε οτι το καταλαβαίνω. Αλλά αν αυτό δε συμβαίνει, δεν έχει δικαίωμα να έχει λόγο στο ποιον θα βάλεις εσύ στο σπίτι σου εφόσον δεν είναι φυσικά κάτι παράνομο. Αν ήμουν εγώ δε θα έλεγα καν οτι έχω σκυλί, δεν είμαι υποχρεωμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Merlin-

Νεοφερμένος

Ο -Merlin- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα , ψάχνω φοιτητικό σπίτι στην Σητεία , ( κοντά στο ΤΕΙ προφανώς) που να δέχεται τον σκύλο μου . Έχει βρεθεί κάποιος σε παρόμοια κατάσταση? Από ότι μου είπαν , είναι αρκετά δύσκολο να βρω σπίτι που να δέχεται γενικώς κατοικίδια...


Ο ιδιοκτητης του διαμερισματος εχει δικαιωμα συμφωνα με τον νομο να μην επιτρεψει την υπαρξη κατοικιδιων στο σπιτι ακομα και αν ο ενοικιαστης συμφωνα με τον νομο να ειναι δικό του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ο ιδιοκτητης του διαμερισματος εχει δικαιωμα συμφωνα με τον νομο να μην επιτρεψει την υπαρξη κατοικιδιων στο σπιτι ακομα και αν ο ενοικιαστης συμφωνα με τον νομο να ειναι δικό του
Μπορώ να δω τον νόμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Merlin-

Νεοφερμένος

Ο -Merlin- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μπορώ να δω τον νόμο;


Δεν ξερω το νομο ποιος ακριβως ειναι αλλα επειδη εχω ψαξει το θεμα με τα κατοικιδια σε κατοικημενες περιοχες υπαρχουν και καποιους περιορισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ πάντως βρήκα αυτό το άρθρο που λεει εκτός των άλλων τα εξής:

Σύμφωνα πάντως με όσα ορίζει η νομοθεσία, η οποία υπερισχύει του κανονισμού της πολυκατοικίας, εάν τηρούνται οι κανόνες συνθηκών ευζωίας, οι υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας, τότε ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να απαγορεύσει τη διατήρηση ζώων συντροφιάς (γάτες ή σκύλοι) στο διαμέρισμα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα είναι περισσότερα από δύο. Παρόλα αυτά πολλοί πηγαίνουν κόντρα στο νόμο.

Όπως εξηγεί στο «kathimerini.gr» η δικηγόρος κα. Ανδριάνα Ζαχαρίου «ναι μεν ισχύει ο νόμος, αλλά υπάρχει ελευθερία συμβάσεων και στο τέλος αν ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να διαθέσει το χώρο του, η διάταξη παραβιάζεται. Στην πράξη, ο νόμος έχει εφαρμογή στις περιπτώσεις που α) ο ενοικιαστής φιλοξενεί ζώο/ζώα μετά την έναρξη της μίσθωσης και αν δεν έχει ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης, ή αν δεν είναι ενήμεροι οι γείτονες και τηρούνται οι προϋποθέσεις τότε ο ενοικιαστής τους ενημερώνει ότι υπάρχει νόμος που τον προστατεύει, και β) αν ο ενοικιαστής δεν τηρεί τις προϋποθέσεις τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να προχωρήσει σε καταγγελία της μίσθωσης, έξωση, κτλ».

«Εχει τύχει ιδιοκτήτης να αντιληφθεί εκ των υστέρων ότι είχε μπει σκύλος στο σπίτι και να σπάσει το συμβόλαιο», δηλώνει ο κ. Μακρής.

Κάτι τέτοιο ωστόσο, φαίνεται πως είναι παράνομο, διότι όπως αναφέρει η κα Ζαχαρίου «εάν ο ενοικιαστής έχει αποκρύψει από τον ιδιοκτήτη ότι φιλοξενεί κατοικίδιο ζώο ή αποφασίσει να φιλοξενήσει κάποιο ζώο στο μίσθιο μετά την υπογραφή του ιδιωτικού συμφωνητικού μίσθωσης, αν τα ζώα που φιλοξενούνται, είναι λιγότερα από δύο, κρίνεται εκ του νόμου ότι δεν είναι υποχρεωτική η ενημέρωση του ιδιοκτήτη. Εάν όμως δεν τηρούνται οι όροι του Ν. 4039/2012 περί φιλοξενίας κατοικίδιων ζώων, ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να καταγγείλει τη μίσθωση για σπουδαίο λόγο και να αποβάλλει το μισθωτή από το μίσθιο».
Καλό θα είναι οπότε να μην στηριζόμαστε σε αυτά που μας λέει ο καθένας σύμφωνα με τα συμφέροντά του αλλά στο νόμο. Αφού υπάρχει αυτό το θέμα πρέπει να ξέρουμε τον νόμο και να μπορούμε να τον επικαλούμαστε όταν μάς κοροϊδεύουν. Αφού λοιπόν έχουμε το φόβο οτι ο ιδιοκτήτης παρανόμως μπορεί να αρνηθεί να νοικιάσει το σπίτι του λόγω του κατοικιδίου, ας κάνουμε κι εμείς την "π..ιά" μας κι ας μην του το πούμε παρά μόνο αφού υπογράψουμε το συμβόλαιο. Από κει και πέρα, αν φυσικά καλύπτουμε το νόμο για τα κατοικίδια (που υποθέτω οτι αφού μπαίνουμε στη διαδικασία να το κάνουμε όλο αυτό σίγουρα θα αγαπάμε το ζώο και δε θα το έχουμε παρατημένο και άρρωστο), τότε ό,τι κι αν μας πει είναι παράνομο να μας διώξει. Καιρός να το διαδώσουμε αυτό ώστε να το μάθουν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Προφανως δεν υπάρχει κανένας απόλυτος νομος που να απαγορεύει τα κατοικιδια σε ενοικιαζόμενα σπίτια με απαίτηση του ιδιοκτήτη όμως εαν στο συμβολαιο ενοικιασης γράψει αυτός οτι απαγορευεται να φέρω κατοικιδια και εγώ το υπογραψω τοτε..... Εχω δει πρόσφατα πολλες περιπτωσεις απο φοιτητές να ψάχνουν σπίτι που να δέχεται το κατοικίδιο τους κ τα αποτελεσματα ήταν αποθαρρύντικα... Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω χωρίς τον σκυλο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα , ψάχνω φοιτητικό σπίτι στην Σητεία , ( κοντά στο ΤΕΙ προφανώς) που να δέχεται τον σκύλο μου . Έχει βρεθεί κάποιος σε παρόμοια κατάσταση? Από ότι μου είπαν , είναι αρκετά δύσκολο να βρω σπίτι που να δέχεται γενικώς κατοικίδια...


Τι εννοείς σπίτι που δέχεται κατοικιδια? Από την στιγμή που θα το νοικιάσεις είναι δικό σου έως ότου ληξει η συμβαση, ότι θέλεις βάζεις μέσα σκυλια, γατιά, φιδια κτλ ο ιδιοκτήτης δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου πει να μην βάζεις ζώα στο σπιτι, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σε διωξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι στο προσωπικό συμβόλαιο που θα γινει με τον ιδιοκτήτη μπορεί να βάλει τέτοιο όρο ο ιδιοκτήτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι στο προσωπικό συμβόλαιο που θα γινει με τον ιδιοκτήτη μπορεί να βάλει τέτοιο όρο ο ιδιοκτήτης.


Με αυτή τη λογική μπορεί να βάλει οτιδήποτε ο ιδιοκτήτης. Μπορεί να πει ότι απαγορεύει να βαλεις πχ πράσινες κουρτίνες. Αν δε συμφωνείς με τους όρους δεν το υπογράφεις και τέλος.

Μήπως ο @Devil ξέρει καλύτερα να μας πει μιας που είχε συναναστροφές με ιδιοκτητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Βασικά η γνωμη μου ειναι οτι ο ιδιοκτητης πρέπει να ξέρει τα πάντα. Και αυτο διοτι το παν ειναι να έχεις εναν άνθρωπο συνεργάσιμο για να έχεις μια ευχαριστη διαμονη. Το πρώτο ειναι αυτο να πέσεις σε καλο άνθρωπο να μπορειτε να τα βρισκετε.
Οποτε καλο ειναι εξαρχης να του ξεκαθαρισεις οτι ξέρεις εγω θέλω αυτο και αυτο και έχω και ζωάκι. Αν το δέχεσαι συνεχιζουμε αν οχι καλυτερα να φυγω.

Μετά οπως γράψατε και εσεις .... Ο νομος υπερισχυει του Ιδιωτικου συμφωνητικου και του κανονισμου της πολυκατοικιας οποτε αν κάτι δεν προβλέπεται απο το νομο το γράφουμε στο συμβολαιο και θεωρειται ιδιωτική συμφωνια μεταξύ του ιδιοκτητη και του ενοικιαστη επομενως αν τα ζώα συντροφιας δεν υποκεινται σε κάποιο νομο τοτε αν αναγραφει οτι απαγορευονται και ο ενοικιαστης εχει μέσα μπορει ο ιδιοκτητης να του κάνει αγωγη για παραβιαση ορου στο συμβολαιο και με έναν μάρτυρα να τον πετάξει έξω. Να κερδισει δηλαδη την αγωγή. Ειναι ακραιο να γινει αυτο ... αλλα ποτέ δεν ξέρεις σε ποιο τρελο θα πέσεις. Το δικαστηριο ειναι υποχρεωμενο να επιδικάσει μια αγωγη οσο τρελή και αν ειναι ηθικά.


Δεν εχει σημασια αν δεν το λέει κάποιος νομος σου λέει έκανα αυτη τη συμφωνια ο κυριος την αποδέχτηκε και μετά την παραβιάζει. Αν το ηξερα δεν θα του νοικιαζα το σπιτι ... θέλω να κάνετε δεκτη την αγωγη μου και να φυγει απο το σπιτι και επισης να μου πληρώσει και τα δικαστικά εξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Να όμως που αν το πεις από την αρχή μπορεί να μη βρεις σπίτι. Καλώς ή κακώς από τη στιγμή που νοικιάζεις το σπίτι σου πρέπει να περιμένεις ότι θα υποστεί κάποιες ζημιές. Δεν μπορείς να ζητάς να μη βάλει πχ ο άλλος καρφιά για να μη χαλάσει τους τοίχους ή να μην περπατάνε οι επισκέπτριες του στο παρκέ με τακούνια ή να ανοίγει το παράθυρο του μπάνιου όταν κάνει αφρολουτρο για να μην μαυρίσουν οι τοίχοι από την υγρασία. Γι' αυτό παίρνει το ενοίκιο, γιατί παραχωρεί τον χώρο του σε κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Να όμως που αν το πεις από την αρχή μπορεί να μη βρεις σπίτι. Καλώς ή κακώς από τη στιγμή που νοικιάζεις το σπίτι σου πρέπει να περιμένεις ότι θα υποστεί κάποιες ζημιές. Δεν μπορείς να ζητάς να μη βάλει πχ ο άλλος καρφιά για να μη χαλάσει τους τοίχους ή να μην περπατάνε οι επισκέπτριες του στο παρκέ με τακούνια ή να ανοίγει το παράθυρο του μπάνιου όταν κάνει αφρολουτρο για να μην μαυρίσουν οι τοίχοι από την υγρασία. Γι' αυτό παίρνει το ενοίκιο, γιατί παραχωρεί τον χώρο του σε κάποιον.


Ναι αλλα άμα μετά πεσεις σε κανεναν περιεργο θα σε ζαλιζει οτι δεν του το ειπες και θα σε πρηζει. Εγω έχω έρθει για δουλειά εδω πέρα δεν μπορω να κάθομαι και να ασχολουμαι με τον ιδιοκτητη που μπορει να ειναι συνταξιούχος ή κληρονομος με δικαστηρια και αστυνομιες. Μερικοί έχουν ορεξη. Εγω θέλω να γυρνάω το μεσημέρι σπιτι να τρώω και να κοιμάμαι. Και το απογευμα φευγω. Για αυτο λεω οτι καλυτερα να τα ξεκαθαρισεις εξαρχης αυτα γιατι δεν ειναι λιγοι εκεινοι που κατέληξαν στα δικαστηρια. Βεβαια ξαναλέω ειναι ακραιο σενάριο πρέπει να πέσεις σε τρελο δικομανη αλλα υπάρχουν και αυτοι. Για μενα πριν νοικιάσεις ενα σπιτι πάρε πληροφοριες απο τους γυρω γυρω.

Το παραθυρο του μπάνιου πρέπει να ανοιγει γιατι αν δημιουργηθει υγρασια στο σπιτι πάνω μετά πρέπει να την καθαρισεις εσυ εγω έτσι εκανα. Την καθαρισα πριν φυγω εννοειται δε μπορουσα να το αφησω ετσι. Οποιαδήποτε ζημιά που εχει προκληθει απο σενα (που το συγκεκριμενο ειναι και θέμα μονωσης στην οποια δεν φταιει ο ενοικιαστης δεν πηρε δηλαδη ένα μπλε χρώμα και έβαψε τους τοιχους με μαυριλα) αλλα εντάξει έκατσα ενα απογευμα πηρα μια σκαλα και ένα πανάκι και το καθαρισα .... μου πηρε κανα 40λεπτο.

Μην εισαι και τοσο σιγουρη πάντως οτι επικρατει η κοινη λογική ο καθενας ερμηνευει τους νομους οπως θέλει - ζητάει οτι θέλει και κάποιοι ακομα έχουν και την απαιτηση - ιδέα οτι θα μπεις μεσα στο σπιτι και αν μια βρυση ειναι χαλασμένη θα την φτιάξεις εσυ. Τα έχω ακουσει αυτά.

Έχω φτιάξει ξεχωριστο ορο στο συμβολαιο οτι δαπάνες συντηρησης πρωτου έτους ειναι του ιδιοκτητη ο οποιος το έχει υπογράψει. Ηρθε ενα ζευγάρι να νοικιάσει το διπλα και άκουσα που του ειπαν οτι τους αρέσει αλλα κάποια πράγματα πρέπει να φτιαχτουν ε και μάλλον αυτος τους ειπε οτι ετσι ειναι και αμα το θέλετε και δεν το νοικιασαν τελικά δεν τους ξαναειδα.

Εντάξει το δινει βαμένο βεβαια και με θέα και οχι πολύ ακριβά. Τελοςπαντων αυτα ειναι ιδιωτικές συμφωνιες πρέπει να ξεκαθαριζονται τι θέλεις εσυ και τι ο ιδιοκτητης. Και δεν εισαι σπιτι σου θα κάνεις και κάποιες υποχωρήσεις.


ΥΓ Καλα μιλαμε ετσι και έδειχνα φωτογραφιες για το πώς άφησα το προηγουμενο σπιτι , πεντακαθαρο , σφουγγαρισμενο ειχα καθαρισει την λεκάνη στο πάτο ηταν σαν καινουργια. Ουτε αυτος δεν μου την ειχε δώσει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι όσο σταματάμε να έχουμε τις νόμιμες απαιτήσεις από φόβο μην μπλέξουμε ή από ωχαδελφισμό τόσο θα βρίσκουν και θα τα κάνουν. Τελείως οφ τόπικ αλλά έχω πει την ιστορία που είχα με εφοριακό που αρνούνταν να με εξυπηρετήσει και μόνο με τις κλωτσιές που δε με έδιωξε και μόλις πήρα το συνήγορο του πολίτη το χαρτί μου βγήκε σε 10 δευτερόλεπτα. Δεν πρέπει να τους αφήνουμε τουλάχιστον εμείς οι νέοι που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες μέσω ίντερνετ κλπ.

Ψάχναμε σπίτι να νοικιάσουμε για 2 μήνες σε νησί και ήθελε ο άλλος 200 ευρώ για 28 τετραγωνικά χωρίς aircondition και όταν ρωτήσαμε αν έχει σεντόνια είπε όχι. Δηλαδή εγώ πού θα βρω σεντόνια ρε φίλε εδώ πέρα στη μέση του πουθενά; Αν θες να το νοικιάσεις φέρε δυο σεντόνια από το σπίτι σου ή αγόρασε, 5 ευρώ θα δώσεις. Εγώ έχω πολύ μεγάλες απαιτήσεις όταν δίνω λεφτά, είτε είναι ένα φαγητό είτε ένας καφές είτε ένα σπίτι για το καλοκαίρι. "α δεν έχω aircondition, δε με συμφέρει να μού δώσεις 200 ευρώ και να τα δώσω για να πάρω aircondition". Άκου νοοτροπία. Λες και μετά θα το πάρω μαζί μου και δε θα του μείνει στο σπίτι. Με τσαντίζουν αυτά. Αφού σού δίνω τα λεφτά μου έχω απαιτήσεις, τέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ναι; Τον σκύλο σου τον ρώτησες αν θέλει να έρθει μαζί σου; Νομίζεις ότι το κατοικίδιό σου θα ταιριάξει με τη φοιτητική σου ζωή; Επειδή έχω δει παρόμοιες περιπτώσεις, η απάντηση είναι ΌΧΙ.
Αφήνω στην άκρη τα έξοδα που θα έχεις επιπλέον σαν φοιτήτρια (γιατρος, τροφές, φάρμακα, εμβόλια κλπ). Πρώτα – πρώτα το σκυλάκι σου θέλει το χώρο του. Δεν θα του αρκεί η φοιτητική γκαρσονιέρα σου ούτε και είναι σωστό να τον έχεις αλυσοδεμένο στο μπαλκόνι. Ένα σκυλί απαιτεί τον χρόνο σου. Έχει ανάγκη από συχνές και καθημερινές βόλτες και παιχνίδι. Η καθαριότητά του; Είναι μια καθημερινή απασχόληση. Από τη στιγμή που θα έχεις μαζί σου ένα σκύλο θα πρέπει να είστε διαρκώς αχώριστοι. Ο σκύλος θα είναι απόλυτα εξαρτημένος από σένα. Δεν μπορείς να τον αφήνεις για πολλές ώρες μόνο, ούτε να παραμελείς τις βόλτες του όταν βαριέσαι ή δεν έχεις διάθεση. Τα πρωινά σου πια δε θα περιλαμβάνουν μόνο σχολή ή χουζούρι αλλά βόλτες και παιχνίδι. Είναι το πρόγραμμά σου κατάλληλο για κάτι τέτοιο; Σαν φοιτήτρια θα ξενυχτήσεις, θα πας σε μπαράκια, σε πάρτι, εκδρομές. Τι θα κάνει το κατοικίδιό σου; Θα σε περιμένει νομίζεις υπομονετικά; Στις περιπτώσεις που ξέρω ο παραμελημένος και φυσικά δυστυχισμένος σκύλος έγινε σούπερ γκρινιάρης γαυγίζοντας όλο το 24ωρο δημιουργώντας προβλήματα.
Διά ταύτα: ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι όσο σταματάμε να έχουμε τις νόμιμες απαιτήσεις από φόβο μην μπλέξουμε ή από ωχαδελφισμό τόσο θα βρίσκουν και θα τα κάνουν. Τελείως οφ τόπικ αλλά έχω πει την ιστορία που είχα με εφοριακό που αρνούνταν να με εξυπηρετήσει και μόνο με τις κλωτσιές που δε με έδιωξε και μόλις πήρα το συνήγορο του πολίτη το χαρτί μου βγήκε σε 10 δευτερόλεπτα. Δεν πρέπει να τους αφήνουμε τουλάχιστον εμείς οι νέοι που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες μέσω ίντερνετ κλπ.

Ψάχναμε σπίτι να νοικιάσουμε για 2 μήνες σε νησί και ήθελε ο άλλος 200 ευρώ για 28 τετραγωνικά χωρίς aircondition και όταν ρωτήσαμε αν έχει σεντόνια είπε όχι. Δηλαδή εγώ πού θα βρω σεντόνια ρε φίλε εδώ πέρα στη μέση του πουθενά; Αν θες να το νοικιάσεις φέρε δυο σεντόνια από το σπίτι σου ή αγόρασε, 5 ευρώ θα δώσεις. Εγώ έχω πολύ μεγάλες απαιτήσεις όταν δίνω λεφτά, είτε είναι ένα φαγητό είτε ένας καφές είτε ένα σπίτι για το καλοκαίρι. "α δεν έχω aircondition, δε με συμφέρει να μού δώσεις 200 ευρώ και να τα δώσω για να πάρω aircondition". Άκου νοοτροπία. Λες και μετά θα το πάρω μαζί μου και δε θα του μείνει στο σπίτι. Με τσαντίζουν αυτά. Αφού σού δίνω τα λεφτά μου έχω απαιτήσεις, τέρμα.


Ναι ο εφοριακος που πηγες και του κάλεσες το συνηγορο του πολιτη δεν έχει σχέση με τον ιδιοκτήτη. Δεν προκειται να τον ξαναδεις. Μια στο τοσο να τον βλέπεις στην χειρότερη. Ο άλλος ειναι ο ιδιοκτητης του σπιτιου θα τον βλέπεις κάθε μερα.Το σπιτι ειναι δικο του εσυ το νοικιάζεις έχεις μεν δικαιωματα σαν να ειναι δικο σου αλλα ο άλλος δεν το βλέπει ετσι. Και μάντεψε έχει πολλους τροπους να βρει να σε ενοχλει κάθε μερα αμα θέλει με σκοπο βεβαια να σε αναγκάσει να σηκωθεις και να φυγεις.



Ένας απο αυτους ειναι να αρχισει το κολπο με τους δηθεν υποψηφιους αγοραστες καθε λιγο και λιγάκι "θέλω να δω το σπιτι με υποψηφιους αγοραστές" το λέει ο νομος δεν μπορεις να του το απαγορευσεις. Θα μπαινει κάθε λιγο και θα σου σπάει τα ούμπαλα. Μετά αμα στην ιδια πολυκατοικια μένουν και άλλοι ιδιοκτητες μπορει να συνενοηθουν να σου κάνουν πολεμο ολοι μαζι με τα κοινοχρηστα με το πετρέλαιο κτλπ.


Καλως ή κακως στην Ελλάδα εισαι. Ειδικά αμα πάς σε ένα μέρος που ειναι μικρο ακομα και η αστυνομια εμμεσα μπορει να ειναι με το πλευρο του ιδιοκτητη επειδη ειναι ντοπιοι. Μη κοιτάς την Αθηνα που εξαφανιζεσαι και διαχέεται η κατασταση αυτο συζητουσαμε αποψε με εναν φιλο. Το χωριο ειναι χωριο. Ολοι μεταξυ τους γνωριζονται και η κλικα πάει συννεφο αναλογα τα συμφεροντα τους. Για έλα να ζησεις στην επαρχια μια βολτα! Για αυτους τους λογους πάντα θα προτιμώ την Αθήνα. Δεν σε ξέρει κανεις δεν έχεις υποχρεώση να μπεις σε καμια κλικα και ζεις οπως γουστάρεις.


Τελοςπαντων για να μη γράφω πολλά.....

Για μενα αμα δεις στην αρχη πως δεν τα βρισκεις με τον ιδιοκτητη και ειναι και ισχυρογνωμων σηκω και φυγε. Οτι και αν νομιζεις οτι θα γλιτώσεις μετα μπορει να τα φας σε δικηγορους ή να μπαινεις στο τρυπάκι να ξανα-μετακομιζεις. Στο σπιτι σου πάς να ηρεμησεις δεν πάς να τσακωνεσαι με τον ιδιοκτητη. Οποτε αν δεις οτι ειναι ανάποδος ο άλλος δεν κανεις συμβολαια εξαρχής.


Ειναι πολυ βασικο να πέσεις σε ιδιοκτητη που ειναι σοβαρος και δεν ειναι νούμερο. Αυτο ισχυει και για την γυναικα/άντρα που θα παντρευτεις εννοειται. Τέτοια λάθη δεν κάνεις.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ένας άλλος μου εδειξε ενα σπιτι .... και με ανεβασε στον 3ο με φακό! Του κανω ωραια ολα αυτα αλλα για να μη λειτουργει το φως στο κοινοχρηστο μάλλον σας το έχουν κοψει επειδη έχετε διαφορές μεταξύ σας. Λεει ναι έχουμε εναν γέρο που δεν πληρώνει .... και γυρναω και του λεω και τι το έχεις βάλει στο ενοικιαστηριο τοτε το σπιτι για να έρθει κανας φουκαράς να μπλέξει με τον "γερο που δεν πληρώνει;;" αυτα έπρεπε να ειναι λυμένα. Επισης με το λέβητα υπηρχε θέμα λεει θα χρησιμοποιειτε το air condition .... λέω εσυ θα μου πεις εγω μπορει να θελω να βάλω πετρελαιο λεει υπάρχει και εκει διαφορα έχουμε ενα δικαστηριο. Α και εκει δικαστηριο έχετε του λεω χαχαχα ε εντάξει ευχαριστω αλλα δεν βλέπω να κάνουμε συμβολαια και έφυγα!

Και στην αρχη ηταν ευγενέστατος .... και πολυ ευδιαθετος. Ναι αλλα δεν πάει ετσι ομως. Εγω έρχομαι να νοικιάσω ενα σπιτι και θέλω την ησυχια μου δεν με ενδιαφέρουν οι αντιδικιες μεταξυ των ενοικων ή αν κάποιος δεν πληρώνει το κοινοχρηστο. Ουτε νοικιάζεις ενα σπιτι στη τιμή των 270 ευρώ και μου λές .... θα βολευτεις με τον κλιματισμο. Εγω θέλω θέρμανση απο πετρελαιο το χειμώνα.

Τελοςπαντων αυτα ειναι τα στραβά με τις ενοικιάσει για αυτο οποιος έχει ενα καλο μισθο πάει σηκωνει ένα δάνειο φτιάχνει το δικο του σπιτι και έχει δοσοληψιες μονο με τη τράπεζα. Ουτε κοινοχρηστα ουτε ενοικια ουτε ο ιδιοκτητης θέλει το σπιτι πρέπει να βρω αλλού ουτε δεν πληρωσε το ρευμα ο γέρος και μας το έκοψαν ουτε δεν θέλουν να βάλουν πετρελαιο αρα ολη η πουκατοικια θα μεινει στο παγο ολο το χειμωνα ουτε τιποτα απο αυτες τις μιζέριες. Ημαρτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,778 μηνύματα.
Ψάχναμε σπίτι να νοικιάσουμε για 2 μήνες σε νησί και ήθελε ο άλλος 200 ευρώ για 28 τετραγωνικά χωρίς aircondition και όταν ρωτήσαμε αν έχει σεντόνια είπε όχι. Δηλαδή εγώ πού θα βρω σεντόνια ρε φίλε εδώ πέρα στη μέση του πουθενά; Αν θες να το νοικιάσεις φέρε δυο σεντόνια από το σπίτι σου ή αγόρασε, 5 ευρώ θα δώσεις. Εγώ έχω πολύ μεγάλες απαιτήσεις όταν δίνω λεφτά, είτε είναι ένα φαγητό είτε ένας καφές είτε ένα σπίτι για το καλοκαίρι. "α δεν έχω aircondition, δε με συμφέρει να μού δώσεις 200 ευρώ και να τα δώσω για να πάρω aircondition". Άκου νοοτροπία. Λες και μετά θα το πάρω μαζί μου και δε θα του μείνει στο σπίτι. Με τσαντίζουν αυτά. Αφού σού δίνω τα λεφτά μου έχω απαιτήσεις, τέρμα.

200 ευρώ για 28 τετραγωνικά για 2 μήνες σε νησί το καλοκαίρι είναι πολύ καλή τιμή. Με τέτοια τιμή προσωπικά δεν θα ζητούσα ούτε aircontition, ούτε σεντόνια και πρόσθετες πολυτέλειες. Δεν είναι ξενοδοχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
200 ευρώ για 28 τετραγωνικά για 2 μήνες σε νησί το καλοκαίρι είναι πολύ καλή τιμή. Με τέτοια τιμή προσωπικά δεν θα ζητούσα ούτε aircontition, ούτε σεντόνια και πρόσθετες πολυτέλειες. Δεν είναι ξενοδοχείο.


Ναι σιγα τα αυγά. Πανάκριβο ειναι. Ειναι 200/28 = 7.14 ευρώ το τετραγωνικο.

Αυτο που νοικιάζω εγω εδώ που ειμαι που ειναι 90 τμ το πληρώνω 260.

Με τις τιμές πιο πάνω θα έπρεπε να το πληρώσω 620;;;; :loltooth:

και δεν δινω τα 620 στην τράπεζα το μηνα λεμε τώρα να φτιάξω 2οροφη μεζονετα (παλια έτσι γινοτανε)

νησι.... και επειδη ειναι νησι. Το χειμωνα ειναι αυτοι .... ο δάσκαλος ... ο αστυνομος ... ο πυροσβεστης ο παπάς 10 ντοποιοι σε ενα καφενειο και μερικά τσακάλια το βράδυ που βγαινουν και ουρλιάζουν.

Ελληναρες αγιογδυτες ως συνηθως.

Αυτη τη στιγμη νοικιάζω 90 τμ με θέα το λιμάνι .... 2 δωμάτια μεγάλα 1 σαλονι 1 μπανιο και 1 κουζινα. Και 3 μπαλκονια ;) χθες ειχα αράξει μπαλκονάρα σε κάποια φαση μιλουσα στο τηλ με εναν φιλο και χάζευα την πανσέληνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
@dias Οχι ρε φιλέ θα το αφήσω στον δρομο με τα αλλά 3000 αδεσποτα που έχει η αθηνα και έτσι θα είναι καλύτερα εχεις Δικιο πολυ ουσιαστικο σχόλιο μπράβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top