Φοιτητικές Εστίες Πάτρας

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελληνιες και σκοπευω να μεινω στην εστια, αν φυσικα με δεχτουν. Χρειαζομαι επειγοντως τα φωτα σας!!
-Υπαρχει καποιο ποσο που πληρωνουμε π.χ. για το φαγητο?
-Απ' οτι διαβασα υπαρχουν τα παλια κτιρια και ενα πιο καινουριο.
Το καινουριο ειναι οκ φανταζομαι. Τα παλια ομως υποθετω πως θα εχουν ''μικρο''-προβληματακια. Ποια ειναι αυτα?
-αυτη ειναι απορια της μαμας μου :P . : Μας επιτρεπουν να μενει καποιος αλλος μαζι μας για 1-2 μερες? (η μαμα μου ας πουμε οταν ερχετε να με δει)
-Με ανησυχει το γεγονος οτι οι τουαλετες ειναι κοινοχρηστες. Υπαρχει οντως λογος ανησυχιας? Τηρουνται οι κανονες υγειηνης?
Αυτααα προς το παρων..
Οποιος ξερει ας μου απαντησει pls pls pls pls.. (: (:
Πλησιαζουν οι μερες και δεν ξερω τι να κανω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελληνιες και σκοπευω να μεινω στην εστια, αν φυσικα με δεχτουν. Χρειαζομαι επειγοντως τα φωτα σας!!
-Υπαρχει καποιο ποσο που πληρωνουμε π.χ. για το φαγητο?
-Απ' οτι διαβασα υπαρχουν τα παλια κτιρια και ενα πιο καινουριο.
Το καινουριο ειναι οκ φανταζομαι. Τα παλια ομως υποθετω πως θα εχουν ''μικρο''-προβληματακια. Ποια ειναι αυτα?
-αυτη ειναι απορια της μαμας μου :P . : Μας επιτρεπουν να μενει καποιος αλλος μαζι μας για 1-2 μερες? (η μαμα μου ας πουμε οταν ερχετε να με δει)
-Με ανησυχει το γεγονος οτι οι τουαλετες ειναι κοινοχρηστες. Υπαρχει οντως λογος ανησυχιας? Τηρουνται οι κανονες υγειηνης?
Αυτααα προς το παρων..
Οποιος ξερει ας μου απαντησει pls pls pls pls.. (: (:
Πλησιαζουν οι μερες και δεν ξερω τι να κανω :P

Για το φαγητό πληρώνουν 1 ? οι φοιτητές των οποίων το οικογενειακό εισόδημα ξεπαρνάει κάποιο ποσό (δε ξέρω πόσο). Από τη στιγμή που θα σε δεχτούν να μείνεις στην εστία, λογικά το οικογενειακό σου εισόδημα θα είναι κάτω από το όριο αυτό και θα τρως δωρεάν. Εννοείται ότι στο δωμάτιο μπορείς να φέρεις οποιονδήποτε... μάνα, πατέρα, γκόμενο, φίλο, φίλη.

Μία συζήτηση είχε για τις συνθήκες στην εστία είχε γίνει στη σελίδα 10 του θέματος "φοιτητική ζωή στην πάτρα". Διάβασε προσεκτικά όλα τα μηνύματα, και ειδικά αυτό της RebeccaforJimani που λέει ότι μένει εστία και συνεπώς η άποψή της μετράει περισσότερο.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=47752&page=10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Oook.. ευχαριστωω :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mari2

Νεοφερμένος

Η mari2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Είναι καλές οι συνθήκες στις φοιτητικές εστίες Πατρα ή αθλιες?? ... τα πιο πολλα σχολια που εχω διαβασει αφορουν παλαιοτερα ετη και θα θελα πολυ αν καποιος εχει προσωπικη άποψη να το γραψει.. ευχαριστω..
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Είναι καλές οι συνθήκες στις φοιτητικές εστίες Πατρα ή αθλιες?? ... τα πιο πολλα σχολια που εχω διαβασει αφορουν παλαιοτερα ετη και θα θελα πολυ αν καποιος εχει προσωπικη άποψη να το γραψει.. ευχαριστω..
Ειλικρινά εξαρτάται απο το σε ποιο κτίριο τύχει να πάρεις δωμάτιο. Τα κτίρια είναι 7 : Α,Β,Γ (που ειναι τα πιο παλια) , Ζ,Η , Θ , Ι
Τα 3 πρώτα έχουν κοινές τουαλέτες και κοινά ντουζ, (εκτός απο 10 δίκλινα στα Α που έχουν μπανιέρα), τα επόμενα τρία έχουν μόνο κοινές τουαλέτες και κάθε δωμάτιο δικό του ντουζ ενώ τα Ι ως τα πιο καινούρια είναι τα πιο αυτόνομα. Η εστία έχει το δικό της δίκτυο ίντερνετ που συντηρείται από εστιακούς φοιτητές- εθελοντές (κάτι λενε να μπουν οπτικές ίνες αλλα μου φαινεται οως θα μέινει στα λόγια) , έχουμε κανονικά και ρεύμα και νερό. θεωρητικά το "ενοίκιο" είναι 30 ευρώ αλλά με απόφαση συλλόγου δεν το πληρώνουμε. Τα δωμάτια σκέψου τα σαν ένα μικρό δωμάτιο ξενοδοχείου , κάπου στα 10 τετραγωνικα. Για θέρμανση έχουμε σώματα καλοριφέρ με πετρελαίο (με το οποίο πετρέλαιο ζεσταίνεται και το νερό για μπάνιο) , αλλά είναι τόσο έξυπνοι που τα έχουν βάλει κάτω απο τα παράθυρα και δε ζεσταίνουν μία. Με μία σόμπα 20-30 ευρώ θα βολευτείς σούπερ. Το ζεστό νερό έχει ωράριο , 9-12 και 18-21 περίπου. Στην εστία λειτουργέί επίσης: κυλικείο, μπαρ, playroom για διάφορες δραστηριότητες (χωρό, πολεμικες τέχνες , κλπ) , μουσικο στουντιο, κινηματογράφος και αναγνωστήριο. Αν θες την ειλικρινή μου άποψη στην εστία ζω 5 χρόνια και παρολα τα κακά που έχει (στη συντήρηση κι αυτά) , παλεύεται. Αρκετοί έχουν θέμα που η εστία (όπως και η πανεπιστημιούπολη) είναι κάπου 7 χλμ απο το κεντρο και η μετακίνηση (ειδικά μετα τα μεσάνυχτα που δεν εχει λεωφορεια ) είναι ένα θέμα. Αλλά είναι στο χέρι του καθενός πώς θα το διαχειριστεί. Αυτά μου ερχονται για την ώρα. Ο,τι αλλο θες , ρώτα με
 

mari2

Νεοφερμένος

Η mari2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ειλικρινά εξαρτάται απο το σε ποιο κτίριο τύχει να πάρεις δωμάτιο. Τα κτίρια είναι 7 : Α,Β,Γ (που ειναι τα πιο παλια) , Ζ,Η , Θ , Ι
Τα 3 πρώτα έχουν κοινές τουαλέτες και κοινά ντουζ, (εκτός απο 10 δίκλινα στα Α που έχουν μπανιέρα), τα επόμενα τρία έχουν μόνο κοινές τουαλέτες και κάθε δωμάτιο δικό του ντουζ ενώ τα Ι ως τα πιο καινούρια είναι τα πιο αυτόνομα. Η εστία έχει το δικό της δίκτυο ίντερνετ που συντηρείται από εστιακούς φοιτητές- εθελοντές (κάτι λενε να μπουν οπτικές ίνες αλλα μου φαινεται οως θα μέινει στα λόγια) , έχουμε κανονικά και ρεύμα και νερό. θεωρητικά το "ενοίκιο" είναι 30 ευρώ αλλά με απόφαση συλλόγου δεν το πληρώνουμε. Τα δωμάτια σκέψου τα σαν ένα μικρό δωμάτιο ξενοδοχείου , κάπου στα 10 τετραγωνικα. Για θέρμανση έχουμε σώματα καλοριφέρ με πετρελαίο (με το οποίο πετρέλαιο ζεσταίνεται και το νερό για μπάνιο) , αλλά είναι τόσο έξυπνοι που τα έχουν βάλει κάτω απο τα παράθυρα και δε ζεσταίνουν μία. Με μία σόμπα 20-30 ευρώ θα βολευτείς σούπερ. Το ζεστό νερό έχει ωράριο , 9-12 και 18-21 περίπου. Στην εστία λειτουργέί επίσης: κυλικείο, μπαρ, playroom για διάφορες δραστηριότητες (χωρό, πολεμικες τέχνες , κλπ) , μουσικο στουντιο, κινηματογράφος και αναγνωστήριο. Αν θες την ειλικρινή μου άποψη στην εστία ζω 5 χρόνια και παρολα τα κακά που έχει (στη συντήρηση κι αυτά) , παλεύεται. Αρκετοί έχουν θέμα που η εστία (όπως και η πανεπιστημιούπολη) είναι κάπου 7 χλμ απο το κεντρο και η μετακίνηση (ειδικά μετα τα μεσάνυχτα που δεν εχει λεωφορεια ) είναι ένα θέμα. Αλλά είναι στο χέρι του καθενός πώς θα το διαχειριστεί. Αυτά μου ερχονται για την ώρα. Ο,τι αλλο θες , ρώτα με
Σ΄ευχαριστώ για την αμεση απαντηση ... καθε χρονο κανεις καινουρια αίτηση εισδοχης στη φοιτητικη εστια? αν θες μπορείς να κρατησεις το παλιο δωματιο? στο δωματιο τι επιπλα εχει ?σου επιτρεπουν να χεις πχ ενα ψυγειακι στο δωματιο? .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Στα συν της διαμονής είναι:

- φυσικό περιβάλλον καθώς είναι έξω από το αστικό κέντρο της Πάτρας
- μέσα στους χώρους του Πανεπιστημίου με ότι αυτό συνεπάγεται σε χρονική ακρίβεια άφιξης για μαθήματα, εξετάσεις κλπ
- χώρο για περίπατο, αθλητικές δραστηριότητες με ασφάλεια κίνησης (π.χ. ποδήλατο, τρέξιμο)
- ύπνο σε απίστευτα ήσυχο μέρος :clapup:
- κοινωνική ομαδικότητα με τα άλλα παιδιά του ορόφου, ή της πτέρυγας, ομαδική συνύπαρξη μακρυά από τον απρόσωπο τρόπο ζωής σε πολυκατοικίες
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Ειλικρινά εξαρτάται απο το σε ποιο κτίριο τύχει να πάρεις δωμάτιο. Τα κτίρια είναι 7 : Α,Β,Γ (που ειναι τα πιο παλια) , Ζ,Η , Θ , Ι
Τα 3 πρώτα έχουν κοινές τουαλέτες και κοινά ντουζ, (εκτός απο 10 δίκλινα στα Α που έχουν μπανιέρα), τα επόμενα τρία έχουν μόνο κοινές τουαλέτες και κάθε δωμάτιο δικό του ντουζ ενώ τα Ι ως τα πιο καινούρια είναι τα πιο αυτόνομα. Η εστία έχει το δικό της δίκτυο ίντερνετ που συντηρείται από εστιακούς φοιτητές- εθελοντές (κάτι λενε να μπουν οπτικές ίνες αλλα μου φαινεται οως θα μέινει στα λόγια) , έχουμε κανονικά και ρεύμα και νερό. θεωρητικά το "ενοίκιο" είναι 30 ευρώ αλλά με απόφαση συλλόγου δεν το πληρώνουμε. Τα δωμάτια σκέψου τα σαν ένα μικρό δωμάτιο ξενοδοχείου , κάπου στα 10 τετραγωνικα. Για θέρμανση έχουμε σώματα καλοριφέρ με πετρελαίο (με το οποίο πετρέλαιο ζεσταίνεται και το νερό για μπάνιο) , αλλά είναι τόσο έξυπνοι που τα έχουν βάλει κάτω απο τα παράθυρα και δε ζεσταίνουν μία. Με μία σόμπα 20-30 ευρώ θα βολευτείς σούπερ. Το ζεστό νερό έχει ωράριο , 9-12 και 18-21 περίπου. Στην εστία λειτουργέί επίσης: κυλικείο, μπαρ, playroom για διάφορες δραστηριότητες (χωρό, πολεμικες τέχνες , κλπ) , μουσικο στουντιο, κινηματογράφος και αναγνωστήριο. Αν θες την ειλικρινή μου άποψη στην εστία ζω 5 χρόνια και παρολα τα κακά που έχει (στη συντήρηση κι αυτά) , παλεύεται. Αρκετοί έχουν θέμα που η εστία (όπως και η πανεπιστημιούπολη) είναι κάπου 7 χλμ απο το κεντρο και η μετακίνηση (ειδικά μετα τα μεσάνυχτα που δεν εχει λεωφορεια ) είναι ένα θέμα. Αλλά είναι στο χέρι του καθενός πώς θα το διαχειριστεί. Αυτά μου ερχονται για την ώρα. Ο,τι αλλο θες , ρώτα με
Η τοποθέτηση είναι σωστή, τα καλοριφέρ μπαίνουν εκεί που έχεις τη μεγαλύτερη θερμική απώλεια. Για κάποιο άλλο λόγο δεν επαρκούν για να ζεστάνουν το χώρο.



Το ήσυχο περιβάλλον για ύπνο που λέει ο npb σε ένα κτίριο που είναι γεμάτο με φοιτητές κάποιες φορές παίζεται. :P

Κατά τα άλλα, όταν σπούδαζα (σε άλλη πόλη) και εγώ σε εστίες έμενα. Δεν το μετάνιωσα. Μόνο η μετακίνηση στο κέντρο ήταν κουραστική για την καθημερινότητα.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ για την αμεση απαντηση ... καθε χρονο κανεις καινουρια αίτηση εισδοχης στη φοιτητικη εστια? αν θες μπορείς να κρατησεις το παλιο δωματιο? στο δωματιο τι επιπλα εχει ?σου επιτρεπουν να χεις πχ ενα ψυγειακι στο δωματιο? .

Μία φορά κάνεις αίτηση και τέλος. Έχεις τη δυνατότητα αν θες (και δεν έχεις τύχει ήδη) να μπεις σε κληρωση για τα δωμάτια του κτιρίου Ι που γίνεται κατά καιρούς. Τα στάνταρ έπιπλα είναι κρεβάτι, βιβλιοθήκη, γραφείο ,καρέκλα και ντουλάπα. Μετά μπορεις να φέρεις και δικά σου. Είναι τόσο ο,τι να 'ναι η φάση εκεί μέσα που κάποιοι έχουν βάλει και κλιματιστικό . Μπορείς να φέρεις ο,τι θες αρκει φευγοντας να αφήσεις πίσω ο,τι βρήκες (υπογράφεις και σχετικό χαρτί μπάινοντας στο δωματιο)

Στα συν της διαμονής είναι:

- φυσικό περιβάλλον καθώς είναι έξω από το αστικό κέντρο της Πάτρας
- μέσα στους χώρους του Πανεπιστημίου με ότι αυτό συνεπάγεται σε χρονική ακρίβεια άφιξης για μαθήματα, εξετάσεις κλπ
- χώρο για περίπατο, αθλητικές δραστηριότητες με ασφάλεια κίνησης (π.χ. ποδήλατο, τρέξιμο)
- ύπνο σε απίστευτα ήσυχο μέρος :clapup:
- κοινωνική ομαδικότητα με τα άλλα παιδιά του ορόφου, ή της πτέρυγας, ομαδική συνύπαρξη μακρυά από τον απρόσωπο τρόπο ζωής σε πολυκατοικίες

Στα δύο τελευταία μη μιλάς με τόση βεβαιότητα. Οι τοίχοι είναι απο χαρτόνι και ακούς τα πάντα καμιά φορά (ένας απο τους λογους που διαβάζω σε αναγνωστήριο)
Επίσης , η εστία είναι μικρογραφία μιας κοινωνίας. 700 άτομα μένουν εκεί πέρα και καμια φορά σου δίνεται η εντύπωση ότι μένεις σε ένα χωριό (ειδικά από άποψη κουτσομπολιού). Τα 2/3 και βάλε της εστίας δε βγαίνουν απο τα δωματιά τους παρά για τα απαραίτητα. (Ας μη μιλήσουμε.γι αυτους που δεν πατανε καν κι ερχονται μονο για την εξεταστικη) . Σίγουρα σου δίνεται η ευκαιρία να κοινωνικοποιηθείς , αλλα δεν είναι όλα τόσο "παραμυθένια" και "λουλουδάτα"
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

athina.apstlpl

Νεοφερμένος

Η athina.apstlpl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν στην φοιτητική εστία της Πάτρας είναι ευπρόσδεκτα τα κατοικίδια (ψάχνω για κάποιο σχετικό θέμα αλλά δεν έχω βρει κάποια απάντηση)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top