Σπουδές Ιατρικής στην Ελλάδα: Yay or Nay;

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ερωτηση... παντα ειχα στο νου μου οτι ηθελα να γινω γιατρος... παντα νομιζα οτι ειναι το ιδανικο επαγγελμα για εμενα... μου αρεσε πολυ η βιολογια...αλλα τους δυο τελευταιους μηνες εχω αρχισει να αμφιβαλλω και επειδη πλησιαζει και ο καιρος των μηχανογραφικων( αν και δεν ξερω πραγματικα πως εχω παει στις πανελληνιες , μπορει να εχω πατωσει στους βαθμους οποτε θα αποτραπει η εισαγωγη σε αυτη την σχολη ετσι και αλλιως ).. και επειδη στις πανελληνιες καταλαβα ποσο μα ποσο πολυ μου αρεσει η χημεια( ηταν το μονο μαθημα που δεν καταλαβα ποτε το τελειωσα και το λατεψα οσο κανενα αλλο) δηλαδη περισσοτερω και απο την βιολογια... θα ηθελα να ξερω αν πραγματικα αξιζει τον κοπο να σπουδαζω τοσα χρονια ( το λιγοτερο 10 νομιζω μαζι με ειδικοτητα)...! θελω την γνωμη σας και οσες περισσοτερες πληροφοριες νομιζετε οτι θα με βοηθησουν...!!! ευχαριστω πολυ.!!!!!!

Θα σου προτεινα αν εχεις καποιον συγγενη ή φιλο γιατρο να περασεις καποιο διαστημα στο νοσοκομειο, να δεις λιγο πως ειναι η ζωη του γιατρου. Επισης να ρωτησεις γνωμες φοιτητων και αποφοιτων για τις δυσκολιες του επαγγελματος και την καθημερινοτητα. Θελει πολλα κοτσια να γινεις γιατρος κι οχι μονο καλους βαθμους, εγω πχ δεν θα μπορουσα ποτε να δουλεψω σε νοσοκομειο.

Αν σ αρεσει η χημεια μπορεις να κοιταξεις τη σχολη Χημικων Μηχανικων, εχει παρα πολλες επιλογες επαγγελματος οπως ολες οι Πολυτεχνικες.

Δες τους οδηγους σπουδων, ρωτα και μετα παρε μονη σου την αποφαση, γιατι εσυ θα ακολουθησεις το επαγγελμα.

(Παντως αν μπεις Χημ. Μηχ θα εχεις τουλαχιστον αλλα 5 χρονια να αποφασισεις τι επαγγελμα θες να ακολουθησεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup: οκ ... αν ειναι σκεφοται και μηχανολογια να ξερεις γιατι μου αρεσει η θερμοδυναμικη αλλα ας μην ξεφευγουμε και πολυ...!!! ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και θα προσπαθησω να βρω καποια ακρη...! ωστοσο σκεφτομαι και κατι σχετικο με φαρμακευτικες για αυτο διχαζομαι και με τις ιατρικες μηπως ειναι καλυτερα
...!!! αλλα θα το ψαξω περισσοτερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup: οκ ... αν ειναι σκεφοται και μηχανολογια να ξερεις γιατι μου αρεσει η θερμοδυναμικη αλλα ας μην ξεφευγουμε και πολυ...!!! ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και θα προσπαθησω να βρω καποια ακρη...! ωστοσο σκεφτομαι και κατι σχετικο με φαρμακευτικες ...!!! αλλα θα το ψαξω περισσοτερο!!!

Κοιτα εγω ειμαι Μηχανολογων και μπορω να σου πω οτι δεν ξερω τι θα γινω οταν μεγαλωσω :P

Ειναι τελειως διαφορετικες ολες αυτες οι σχολες, ξεκινα το διαβασμα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Στην αρχιτεκτονική.Για δες οι ηλεκτρολόγοι και οι μηχανολόγοι που δίνουν γύρω στα 8 μαθήματα σε κάθε εξεταστική,και όλα αυτά μέσα σε μερικές μέρες.
ναι μόνο που πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι το πολυτεχνείο έχει δεκάδες σχολές, δεν είναι μόνο μηχανολογία και ΗΜΜΥ.
Άλλωστε δεν μίλησα για όλες. Εννοείται ότι δεν "υπακούν" τον κανόνα ολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
αμεεεεεεσως !!!!! νομιζω ειναι επιτακτικη αναγκη!!! ευχαριστω...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ερωτηση... παντα ειχα στο νου μου οτι ηθελα να γινω γιατρος... παντα νομιζα οτι ειναι το ιδανικο επαγγελμα για εμενα... μου αρεσε πολυ η βιολογια...αλλα τους δυο τελευταιους μηνες εχω αρχισει να αμφιβαλλω και επειδη πλησιαζει και ο καιρος των μηχανογραφικων( αν και δεν ξερω πραγματικα πως εχω παει στις πανελληνιες , μπορει να εχω πατωσει στους βαθμους οποτε θα αποτραπει η εισαγωγη σε αυτη την σχολη ετσι και αλλιως ).. και επειδη στις πανελληνιες καταλαβα ποσο μα ποσο πολυ μου αρεσει η χημεια( ηταν το μονο μαθημα που δεν καταλαβα ποτε το τελειωσα και το λατεψα οσο κανενα αλλο) δηλαδη περισσοτερω και απο την βιολογια... θα ηθελα να ξερω αν πραγματικα αξιζει τον κοπο να σπουδαζω τοσα χρονια ( το λιγοτερο 10 νομιζω μαζι με ειδικοτητα)...! θελω την γνωμη σας και οσες περισσοτερες πληροφοριες νομιζετε οτι θα με βοηθησουν...!!! ευχαριστω πολυ.!!!!!!

Χημικος σκετο ας πουμε??? Θα σου αρεσε??? Αλλα και χημικος μηχανικος ειναι ωραια, εχω ξαδερφο εκει και του αρεσει πολυ... Αν αρχισαν οι αμφιβολιες για την ιατρικη, πρεπει να το ψαξεις.... για να γινεις γιατρος πρεπει να το σκεφτεις καλα και να το θες παρα παρα πολυ.... αν εισαι στο ετσι κι ετσι σε συμβουλευω να μην πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ναι μόνο που πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι το πολυτεχνείο έχει δεκάδες σχολές, δεν είναι μόνο μηχανολογία και ΗΜΜΥ.
Άλλωστε δεν μίλησα για όλες. Εννοείται ότι δεν "υπακούν" τον κανόνα ολες.

Γενικα οι σχολες που ειναι Ζωγραφου μερια εχουν γυρω στα 60 μαθηματα + διπλωματικη. Στο 1ο ετος δεν υπαρχουν παντως τοσα πολλα εργαστηρια στους Μηχ-Μηχ. Λιγα θα τα ελεγα.

Επισης αυτα ισχυουν για το ΕΜΠ, στο ΑΠΘ οι Μηχ-Μηχ εχουν 5 στο 1ο εξαμηνο αν δεν κανω λαθος :hmm:

Στην Αθηνα τουλαχιστον οι σχολες ειναι 9 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
να σου πω οτι παντοτε ημουν απολυτη και απο την γ γυμνασιου αυτο ηθελα... δεν ειχα σκεφτει κατι αλλο...!! και επειδη περναω πολλες ωρες κοντα σε γιατρους και γενικα στο χωρο της υγειας εχω πολλες επιρροες και με ενθουσιαζει η ιδεα παρα πολυ...! αυτο που με προβληματιζει ειναι αν θα αντεξω να περιμενω τοσα χρονια για να ασκησω επαγγελμα και αν θα καταφερω να υλοποιησω το ονειρο μου ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου, γιατι η πραγματικοτητα δεν ειναι και πολυ ευγενικη με τις φιλοδοξιες μας...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εχεις καιρο, βαλ'τα κατω κι αποφασισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ιατρικη λαρισας......πρωτο ετος.......ειναι κανενας απο εσας εκει???

Κι εγώ λάρισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εκτός του Guyton, την οποία αναφέρεις, καλές φυσιολογίες είναι του Boron, αλλά και του Vander (κατ'εμέ ίσως το πιο απλό και κατανοητό σύγγραμμα φυσιολογίας). Συγγνώμη και πάλι, αλλά θα σού κάνω μία παρατήρηση, καθώς ενώ χειρίζεσαι πολύ καλά την γλώσσα γενικά, κάνεις κάποια οφθαλμοφανή λάθη, ενδεχομένως και λόγω βιασύνης. Αυτό μόνο, χωρίς καμία διάθεση κριτικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εκτός του Guyton, την οποία αναφέρεις, καλές φυσιολογίες είναι του Boron, αλλά και του Vander (κατ'εμέ ίσως το πιο απλό και κατανοητό σύγγραμα φυσιολογίας).
Το πρώτο δεν το γνωρίζω το δεύτερο του Vander έχει τίτλο Human Physiology νομίζω...Το έχω ξεφυλλισει το βιβλιοπωλείο όταν έβλεπα τι να πάρω.Ευχαριστώ πάρα πολύ!Θα τα ψάξω και τα δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Απλά, επειδή ίσως παίξει κάποιο ρόλο στην απόφασή σου, ξέχασα να αναφέρω ότι η φυσιολογία του Boron αποτελείται από τρεις τόμους, ενώ του Vander είναι δίτομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Του valder το έδινε παλιά η Αθήνα (τώρα από ότι ξερω δίνουνε άλλο) και ειναι με διαφορά το καλύτερο που υπάρχει το κακό είναι ότι έχει 2 τόμους και κάνει 100 ευρώ ο τόμος αν το ψάξεις στο greekmeds κατά καιρούς υπάρχουν παιδια που το πουλάνε σε τιμές σκότωμα.

Του boron είναι πανάκριβο τα έχει ολα αλλά δεν έχω κάτσει να το διαβάσω γιατί με κουράζει ίσως το μόνο κεφάλαιο που έχει καλά είναι το ενδοκρινικό).

Του Guyton την ελληνική έχω παλιά έκδοση από τις εκδόσεις Παρισιάνου (είναι αρκετά δύσκολο στην γραφή του αλλά είναι αρκετά καλό δομικά και μεγάλο σε ποσότητα) έχει την καλύτερη τιμή απόδοση. Δεν εχω δει την καινούρια έκδοση του από κοντά αλλά με μια ματιά στο αντιστοιχο ξένο έχω δει πως έχουν κάνει καλή δουλειά.

Την φυσιολογία του Βerne (την είχα επιλέξει στο εύδοξος οταν όλοι επιλέγανε boron) είναι από τις εκδόσεις Κρήτης έχουν ωραίο κείμενο αλλά από εικόνες δε λέει και πολλά (πάντως εγώ αυτή διάβασα για την σχολή μου).
https://www.cup.gr/Previews/978-960-524-080-6-Preview.pdf
δες ένα preview πάνω.

Μπορεις να το δεις σε πολύ χαμηλές τιμές (το πουλάνε στους φοιτητές με 10% έκπτωση και τους 2 τόμους μπορείς να τους έχεις με 60 ευρώ (δίνονται με σκληρό εξώφυλλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εκτός του Guyton, την οποία αναφέρεις, καλές φυσιολογίες είναι του Boron, αλλά και του Vander (κατ'εμέ ίσως το πιο απλό και κατανοητό σύγγραμμα φυσιολογίας). Συγγνώμη και πάλι, αλλά θα σού κάνω μία παρατήρηση, καθώς ενώ χειρίζεσαι πολύ καλά την γλώσσα γενικά, κάνεις κάποια οφθαλμοφανή λάθη, ενδεχομένως και λόγω βιασύνης. Αυτό μόνο, χωρίς καμία διάθεση κριτικής.

Εκ παραδρομής είχα γράψει το προμηθεύομαι με "υ''.Δυσκολεύομαι να γράφω στο πληκτρολόγιο -δεν τα πάω πολύ καλά με τη νέα τεχνολογία και γι'αυτό μου ξεφεύγουν κάποια ορθογραφικά,συν το γεγονός οτι έχω να γράψω ελληνικά αρκετό καιρό.Καλά έκανες και το ανέφερες και εγώ ζητώ συγγνώμη γιατί τα ορθογραφικά λάθη δυσκολεύουν την ανάγνωση.:)

Του valder το έδινε παλιά η Αθήνα (τώρα από ότι ξερω δίνουνε άλλο) και ειναι με διαφορά το καλύτερο που υπάρχει το κακό είναι ότι έχει 2 τόμους και κάνει 100 ευρώ ο τόμος αν το ψάξεις στο greekmeds κατά καιρούς υπάρχουν παιδια που το πουλάνε σε τιμές σκότωμα.

Του boron είναι πανάκριβο τα έχει ολα αλλά δεν έχω κάτσει να το διαβάσω γιατί με κουράζει ίσως το μόνο κεφάλαιο που έχει καλά είναι το ενδοκρινικό).

Του Guyton την ελληνική έχω παλιά έκδοση από τις εκδόσεις Παρισιάνου (είναι αρκετά δύσκολο στην γραφή του αλλά είναι αρκετά καλό δομικά και μεγάλο σε ποσότητα) έχει την καλύτερη τιμή απόδοση. Δεν εχω δει την καινούρια έκδοση του από κοντά αλλά με μια ματιά στο αντιστοιχο ξένο έχω δει πως έχουν κάνει καλή δουλειά.

Την φυσιολογία του Βerne (την είχα επιλέξει στο εύδοξος οταν όλοι επιλέγανε boron) είναι από τις εκδόσεις Κρήτης έχουν ωραίο κείμενο αλλά από εικόνες δε λέει και πολλά (πάντως εγώ αυτή διάβασα για την σχολή μου).

Μάλιστα...Εγώ διάβασα κυρίως Guyton το βρήκα πολύ καλό.Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!Να σαι καλά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Λίγο οφ-τοπικ αλλά μιας και πιάσαμε τις φυσιολογίες. :redface:

Ποια είναι η τελευταία έκδοση του Guyton?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Λίγο οφ-τοπικ αλλά μιας και πιάσαμε τις φυσιολογίες. :redface:

Ποια είναι η τελευταία έκδοση του Guyton?
Εγώ πήρα φέτος τη 12η.Δεν ξέρω αν είναι η τελευταία όμως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγο οφ-τοπικ αλλά μιας και πιάσαμε τις φυσιολογίες. :redface:

Ποια είναι η τελευταία έκδοση του Guyton?
Θα κοίταζα αλλά είναι στον πάτω από κάποια άλλα βιβλία και βαριέμαι να τα σηκώσω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Αχά.
Φχαριστώ. ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εκτός απο Guyton και Βoron ,εχει δουλέψει κανεις Costanzo ,σαν συμπληρωματικό πάντα ? :/
Στις ΗΠΑ ειναι ιδιαίτερα δημοφιλές απ'οτι έχω διαβάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top