Σπουδές Ιατρικής στην Ελλάδα: Yay or Nay;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
η ιατρική αλεξανδρούπολης μαζί με των ιωαννίνων είναι οι πιο καλές σε επίπεδο κι οι πιο δύσκολες. Κι εγώ το ξέρω από έγκυρες πηγές.
εξίσου καλή είναι και της κρήτης.
Αθηνων και Θεσσαλονίκης δεεεεν. Παλιά,της Θεσσαλονίκης ήταν στις καλύτερες των Βαλκανίων.

Κατατακτηριες ιωάννινα πέρασα Με 1,5 μήνα διάβασμα χωρίς να έχω σημειωσεις , χωρις να πατησω σε φροντιστηριο βιολογία και βίοχημεια κ κόπηκα για λίγο φυσικη. Στην οποία δε βάλανε κ κανά τραγικό θέμα

Στην πατρα τα θέματα πολυ πιο δυσκολα και γενικά η ύλη πολλα επίπεδα πάνω...

Για την αλεξανδρούπολη δε θα σχολίασω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
η ιατρική αλεξανδρούπολης μαζί με των ιωαννίνων είναι οι πιο καλές σε επίπεδο κι οι πιο δύσκολες. Κι εγώ το ξέρω από έγκυρες πηγές.
εξίσου καλή είναι και της κρήτης.
Αθηνων και Θεσσαλονίκης δεεεεν. Παλιά,της Θεσσαλονίκης ήταν στις καλύτερες των Βαλκανίων.
Αθήνα>Θεσσαλονίκη, και μετά όλες οι άλλες.
Η Αλεξανδρούπολη και η Κρήτη λένε ότι έχουν έρευνα κτλ. κτλ., όμως you're just a med student.Αυτό που θες, είναι στα κλινικά σου χρόνια να μπαίνεις σε μεγάλα νοσοκομεία και να βλέπεις πολλά περιστατικά, νομίζω.Το νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης είναι πολύ πολύ μεγάλο και κυριλέ, όμως δεν δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να συγκριθεί ο αριθμός των περιστατικών που θα δεις σε σχέση με ένα νοσοκομείο Αθήνας ή Θεσσαλονίκης.
Στην τελική, πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά που έχουν οι καθηγητές ή η αφοσίωση των καθηγητών στους φοιτητές ή το πρόγραμμα σπουδών διάφορων σχολών της ίδιας χώρας;
Μεγαλύτερο νοσοκομείο=>μεγαλύτερη κλινική εμπειρία.
Μεγαλύτερη προσωπική αφοσίωση και δουλειά=>Περισσότερη γνώση και εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Σαν τις εγκαταστάσεις της λάρισας πουθενά!
<<Δε θίγω κανέναν ούτε σχολές άποψη εκφράζω>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Αθήνα>Θεσσαλονίκη, και μετά όλες οι άλλες.
Η Αλεξανδρούπολη και η Κρήτη λένε ότι έχουν έρευνα κτλ. κτλ., όμως you're just a med student.Αυτό που θες, είναι στα κλινικά σου χρόνια να μπαίνεις σε μεγάλα νοσοκομεία και να βλέπεις πολλά περιστατικά, νομίζω.Το νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης είναι πολύ πολύ μεγάλο και κυριλέ, όμως δεν δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να συγκριθεί ο αριθμός των περιστατικών που θα δεις σε σχέση με ένα νοσοκομείο Αθήνας ή Θεσσαλονίκης.
Στην τελική, πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά που έχουν οι καθηγητές ή η αφοσίωση των καθηγητών στους φοιτητές ή το πρόγραμμα σπουδών διάφορων σχολών της ίδιας χώρας;
Μεγαλύτερο νοσοκομείο=>μεγαλύτερη κλινική εμπειρία.
Μεγαλύτερη προσωπική αφοσίωση και δουλειά=>Περισσότερη γνώση και εμπειρία.
αν αναφέρεσαι ειδικά σε εμένα,καμία σχέση δεν έχω με την ιατρική εγώ :D αν αναφέρεσαι γενικά,ντάξει. ξέρω από πηγές (έγκυρες,ξαναλέω) ότι αυτές οι 2 είναι οι κορυφαίες..το νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης απλά είναι φοβερό και οι γιατροί του κορυφαίοι! εντάξει,πρωτεύουσα-συμπρωτεύουσα λογικό νομίζω να έχουν πληθώρα και ποικιλία περιστατικών σε σχέση με Αλεξανδρούπολη,αφού πρόκειται για επαρχία. Στο νοσοκομείο αυτό δουλεύει φίλη της μαμάς μου κι έχουν λέει και πάλι πάρα πολλά περιστατικά. Επίσης,οι καθηγητές σε πανεπιστημιακές σχολές σε επαρχίες είναι πιο κοντά στους μαθητές σε σχέση με τις μεγαλουπόλεις. Δεν είμαι παρόλα αυτά απόλυτη εδώ. Απλά κατά κύριο λόγο ισχύει,χωρίς αυτό να αναιρεί και την ύπαρξη εξαιρέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
αν αναφέρεσαι ειδικά σε εμένα,καμία σχέση δεν έχω με την ιατρική εγώ :D αν αναφέρεσαι γενικά,ντάξει. ξέρω από πηγές (έγκυρες,ξαναλέω) ότι αυτές οι 2 είναι οι κορυφαίες..το νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης απλά είναι φοβερό και οι γιατροί του κορυφαίοι! εντάξει,πρωτεύουσα-συμπρωτεύουσα λογικό νομίζω να έχουν πληθώρα και ποικιλία περιστατικών σε σχέση με Αλεξανδρούπολη,αφού πρόκειται για επαρχία. Στο νοσοκομείο αυτό δουλεύει φίλη της μαμάς μου κι έχουν λέει και πάλι πάρα πολλά περιστατικά. Επίσης,οι καθηγητές σε πανεπιστημιακές σχολές σε επαρχίες είναι πιο κοντά στους μαθητές σε σχέση με τις μεγαλουπόλεις. Δεν είμαι παρόλα αυτά απόλυτη εδώ. Απλά κατά κύριο λόγο ισχύει,χωρίς αυτό να αναιρεί και την ύπαρξη εξαιρέσεων.
Γενικά μιλάω.Δεν έχω προσωπική εμπειρία, είναι υποκειμενική άποψη μετά από συζητήσεις με γιατρούς ή άλλους σχετικούς με το επάγγελμα.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι, απλά να σου πω ότι οι "έγκυρες πηγές" σου έχουν κι αυτές υποκειμενική άποψη.Δεν είναι έγκυρες.Ίσως θα μπορούσες να πεις ότι είναι αξιόπιστες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Γενικά μιλάω.Δεν έχω προσωπική εμπειρία, είναι υποκειμενική άποψη μετά από συζητήσεις με γιατρούς ή άλλους σχετικούς με το επάγγελμα.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι, απλά να σου πω ότι οι "έγκυρες πηγές" σου έχουν κι αυτές υποκειμενική άποψη.Δεν είναι έγκυρες.Ίσως θα μπορούσες να πεις ότι είναι αξιόπιστες.:P
εγώ θα τις έλεγα έγκυρες πάντως ;) γιατί δεν είναι μόνον αυτές,είναι και άλλοι που το λένε.
Πιστεύω ότι υπάρχει απλά ευρέως η αντίληψη σχετικά με ''Αθήνα-Θεσ/νίκη ιατρική και ξερό ψωμί'' επειδή και μόνον είναι μεγαλουπόλεις. Υπάρχουν καθηγητές που έχουν γυρίσει λίγο πολύ όλες τις ιατρικές της Ελλάδας και έχουν σχηματίσει άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
εγώ θα τις έλεγα έγκυρες πάντως ;) γιατί δεν είναι μόνον αυτές,είναι και άλλοι που το λένε.
Πιστεύω ότι υπάρχει απλά ευρέως η αντίληψη σχετικά με ''Αθήνα-Θεσ/νίκη ιατρική και ξερό ψωμί'' επειδή και μόνον είναι μεγαλουπόλεις. Υπάρχουν καθηγητές που έχουν γυρίσει λίγο πολύ όλες τις ιατρικές της Ελλάδας και έχουν σχηματίσει άποψη.
All I'm saying is:
Ο κάθε άνθρωπος έχει τη δική του άποψη για ένα συγκεκριμένο θέμα.
Αυτοί που αποκαλείς "έγκυρες πηγές" έχουν την δική τους υποκειμενική άποψη, η οποία έχει τη δική της βαρύτητα.Υπάρχουν και κάποιες άλλες "έγκυρες πηγές" που έχουν την δική τους αντίθετη υποκειμενική άποψη, με τη δική τους βαρύτητα.
Και πάλι, η δική μου άποψη είναι ότι λίγο πολύ όλοι την ίδια εκπαίδευση προσφέρουν σ'ένα μικρό κράτος όπως η Ελλάδα.Στην Αμερική όπου υπάρχουν δεκάδες, ίσως και 100+ ιατρικές σχολές με ιδιωτικές χρηματοδοτήσεις κτλ., μπορεί υπάρξει σημαντική απόκλιση στην ποιότητα σπουδών που προσφέρουν δυο χ,ψ σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή!
Επειδή πολλα ποστ έχουν ξεφύγει απο τον αρχικό σκοπό δημιουργίας του θέματος και λόγω της έντασης που επικρατεί, το θέμα κλειδώνεται για τον απαραίτητο καθαρισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή!
Το θέμα άνοιξε και πάλι! Παρακαλούνται οι χρήστες να απαντάνε σε κόσμιο επίπεδο αποφεύγοντας τις παραβιάσεις των όρων, τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και τις κόντρες...
Επίσης, θα πρέπει τα μηνύματα να είναι εντός του θέματος ώστε να μην παρεκτρέπεται η συζήτηση.
Καλή συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τι κατω ακρο βρε??? Κεφαλι και τραχηλος.... ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!!!! η ανωμαλια της ανατομιας στο φουλ ομως

Μεγάλη αλήθεια,ειδικά όταν αρχίζεις και πιάνεις τα νεύρα (κάτι τρίδυμα,προσωπικά,πνευμονογαστρικά και δεν συμμαζεύεται),σκέφτεσαι να πας ν'αφήσεις την Ιατρική και να ψήνεις μπιφτέκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας εχω μια απορια για ιατρικη ΑΠΘ αν ζοριζεσαι παρα πολυ με την παπαγαλια παρ'ολα αυτα διαβαζεις καθημερινα η σχολη βγαινει η θα βαλαντωσεις ? πρεπει να μαθαινεις πραγματα αυτολεξει και να τα γραφεις οπως ακριβως στο βιβλιο η πρεπει μονο το νοημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γεια σας εχω μια απορια για ιατρικη ΑΠΘ αν ζοριζεσαι παρα πολυ με την παπαγαλια παρ'ολα αυτα διαβαζεις καθημερινα η σχολη βγαινει η θα βαλαντωσεις ? πρεπει να μαθαινεις πραγματα αυτολεξει και να τα γραφεις οπως ακριβως στο βιβλιο η πρεπει μονο το νοημα ?
δεν ειναι οπως στο σχολειο .. καποιες διαδικασιες κτλ μπορεις να τις πεις με δικα σου λογια , αρκει να μην χανεις καποιους ορους που δεν μπορεις να αλλάξεις. ( ας πουμε στην γλυκόλυση δεν μπορεις να αλλάξεις τα ονόματα των αντιδρωντων και των ενζύμων). Τωρα σε άλλα μαθήματα που σχετίζονται με πολλούς όρους ( όπως η Ανατομία) πρέπει προφανώς να ξέρεις αυτούς τους όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Κοιτα το πανεπιστημιο δεν ειναι σχολειο... θα το δεις... Χρονο για διαβασμα θα εχεις απο τις οχτω το βραδυ και μετα ( γιατι θα εισαι ολη μερα στη σχολη) οποτε δεν γινεται να μαθαινεις παπαγαλια. Επισης δεν ρωτανε πολυ παπαγαλια... στις εξετασεις θελουν συντομες απαντησεις, με δικα σου λογια χωρις να αλλαζεις ορους φυσικα, εχουν πολλαπλης ακομα και Σ/Λ. Ανατομια ομως πρεπει να μαθεις απ εξω ορους πχ το δελτοειδες τραχυσμα του βραχιονιου οστου δεν μπορεις να το πεις αλλιως..... Εκει ναι πρεπει να παπαγαλισεις... Γι αυτο σκεψου το καλα για ιατρικη εκτος κι αν ειναι διακαης ποθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Προς όσους σκέφτεστε να δηλώσετε την Ιατρική: σκεφτείτε το καλά! οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα που πρόκειται να μπλέξουν και παρασύρονται από ''μαγικές'' εικόνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ακριβως... μην σκεφτεστεοτι θα ειστε γιατροι σε νοσοκομιαρες, θα εχετε φημη και λεφτα και μην νομιζετε οτι ολοι θα ειστε το επικεντρο του κοσμου τον αυγουστο που θα βγουν οι βασεις.... εχει πολυ δουλεια, φοιτητικη ζωη δεν υπαρχει, καθε μερα εργαστηριο και αργοτερα κλινικη, πολλες πληροφοριες και αποστηθιση.... δεν τα φουσκωνω, ετσι ειναι.. αν εγραψες καλα και πιστευεις οτι εβγαλες πολλα μορια μην βαλεις ιατρικη για να μην παει στραφι ο βαθμος..... στραφι θα παει ενας χρονος και πιθανως ολη σου η ζωη ... ζυγισε τα τι αξιζει περισσοτερο??? κανε αυτο που σ αρεσει και μην κοιτας ουτε τα λεφτα, εχουμε φτασει σε σημειο μεχρι και οι γιατροι να ειναι ανεργοι... μονο αν το θες οσο τιποτα αλλο και μονο τοτε να δηλωσεις ιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ακριβως... μην σκεφτεστεοτι θα ειστε γιατροι σε νοσοκομιαρες, θα εχετε φημη και λεφτα και μην νομιζετε οτι ολοι θα ειστε το επικεντρο του κοσμου τον αυγουστο που θα βγουν οι βασεις.... εχει πολυ δουλεια, φοιτητικη ζωη δεν υπαρχει, καθε μερα εργαστηριο και αργοτερα κλινικη, πολλες πληροφοριες και αποστηθιση.... δεν τα φουσκωνω, ετσι ειναι.. αν εγραψες καλα και πιστευεις οτι εβγαλες πολλα μορια μην βαλεις ιατρικη για να μην παει στραφι ο βαθμος..... στραφι θα παει ενας χρονος και πιθανως ολη σου η ζωη ... ζυγισε τα τι αξιζει περισσοτερο??? κανε αυτο που σ αρεσει και μην κοιτας ουτε τα λεφτα, εχουμε φτασει σε σημειο μεχρι και οι γιατροι να ειναι ανεργοι... μονο αν το θες οσο τιποτα αλλο και μονο τοτε να δηλωσεις ιατρικη
έλα τώρα υπερβολες, όλοι έχουμε φίλους που σπουδάζουν Ιατρική...σίγουρα μετά το 3ο έτος τα πράγματα είναι όντως υπερβολικά πιεσμένα και λογικό αλλά όχι δεν υπάρχει και φοιτητική ζωή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Δεν νομιζω να υπερβαλει. Εγω παντως το παιδι μου δεν θα το εστελνα ιατρικη αυτη την εποχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
έλα τώρα υπερβολες, όλοι έχουμε φίλους που σπουδάζουν Ιατρική...σίγουρα μετά το 3ο έτος τα πράγματα είναι όντως υπερβολικά πιεσμένα και λογικό αλλά όχι δεν υπάρχει και φοιτητική ζωή:P

στο λεω εγω που σπουδαζω ιατρικη.. αν οι φιλοι χρωστανε καμια δεκαρια μαθηματα οκ ναι γι αυτους υπαρχει φοιτητικη ζωη. εγω μιλαω για φοιτητη που θελει να ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
στο λεω εγω που σπουδαζω ιατρικη.. αν οι φιλοι χρωστανε καμια δεκαρια μαθηματα οκ ναι γι αυτους υπαρχει φοιτητικη ζωη. εγω μιλαω για φοιτητη που θελει να ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του
μια χαρά είναι στις υποχρεώσεις τους..και ειδικά μια συγκεκριμένη παρέα εδώ στην Λάρισα περνάνε και με βαθμούς! Αν θέλεις να τα συνδυάσεις μπορείς, αν τρομοκρατηθείς απο το 1ο έτος και θεωρείς ότι πρέπει να διαβάζεις για ώρες κάθε μέρα ε ναι θα πάρεις απόφαση ότι δεν θα έχεις φοιτητική ζωή..όλα είναι επιλογή του καθενος!
επίσης το ότι το λες εσυ που σπουδάζεις για 1 εξάμηνο(υποθέτω) ε δεν λέει πάρα πολλά! Το 1ο έτος είναι πάντα διαφοετικό σε όλες τις σχολές για όλα τα παιδιά και ειδικά για αυτούς που περνάνε σε άλλη πόλη..ο ρυθμός ζωής αλλάζει δραματικά πρώτα από όλα. Όταν υπάρχουν άτομα που το καταφέρνουν, δεν μπορείς απλώς να λες ότι δεν υπάρχει! Φοβίζεις και τους μελλοντικούς υποψηφιους.

Προφανώς η Ιατρική είναι ίσως η δυσκολότερη σχολή και κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό, δεν κάνω καμία σύγκριση με άλλη σχολή. Απλώς το θέμα της φοιτητικής ζωής είναι άλλο κεφάλαιο και σε αυτό επικεντρώνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έλεος ρε παιδια δε νομίζω ένας φοιτητής ιατρικής να έχει περισσότερα εργαστήρια απο έναν φοιτητή βιολογικού ή χημικου ή Πολυτεχνείου. Είπαμε δύσκολη σχολη αλλα υπέρβαλετε...



Δεν νομιζω να υπερβαλει. Εγω παντως το παιδι μου δεν θα το εστελνα ιατρικη αυτη την εποχη.

Και που θα το εστελνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top