Σπουδές Ιατρικής στην Ελλάδα: Yay or Nay;

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόρφωμα τι είναι; Ίδιο με το πρόπλασμα; Τα προπλάσματα είναι σαν να λέμε "ομοιώματα" δομών του σώματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά απο ολα αυτα που διαβάζω ότι έπονται ,μάλλον ,δεν θα έπρεπε να με αγχωνει και τοσο η κιναση της κινασης της MAP κινασης ε;

:eek: Είπες τη μαγική φράση του Α' εξαμήνου τώρα.

Είχε ζαλιστεί τόσο το κεφάλι μου από τη βιολογία που εκεί που έγραφε "κινήσεις" διάβαζα "κινάσες" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
:eek: Είπες τη μαγική φράση του Α' εξαμήνου τώρα.

Είχε ζαλιστεί τόσο το κεφάλι μου από τη βιολογία που εκεί που έγραφε "κινήσεις" διάβαζα "κινάσες" :P

Νταξει ρε συ,διαβάζω και το έχω κάψει! Και εκει που λέω δεν αντέχω άλλο,πάω και διαβάζω σε θεμα παλαιότερης εξεταστικής: που στηρίχθηκε ο Μιτσελ για να αναπτύξει τη θεωρία του? Καλε μου άνθρωπε , αυτα ειναι στις πράσινες σελιδουλες ! Wtf anyway!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μόρφωμα τι είναι; Ίδιο με το πρόπλασμα; Τα προπλάσματα είναι σαν να λέμε "ομοιώματα" δομών του σώματος;

:P Πρόπλασμα είναι τα πλαστικά


και το μόρφωμα (:() δε ξέρω υποθέτω είναι το ζωντανό παρασκεύασμα που είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νταξει ρε συ,διαβάζω και το έχω κάψει! Και εκει που λέω δεν αντέχω άλλο,πάω και διαβάζω σε θεμα παλαιότερης εξεταστικής: που στηρίχθηκε ο Μιτσελ για να αναπτύξει τη θεωρία του? Καλε μου άνθρωπε , αυτα ειναι στις πράσινες σελιδουλες ! Wtf anyway!

:stunned:
απ' τις πράσινες μόνο τα πειράματα του Griffith ήξερα, κι αυτά επειδή τα κάναμε πέρσι :P
μας έβαλε (εκδικητικά κατά την άποψή μου) ένα θέμα που δεν το έγραφε ούτε καν στις πράσινες σελίδες αλλά σε ένα πίνακα :P

Αυτό το μάθημα ελπίζω να μην το ξαναδιαβάσω! :mad: ΠΟΤΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
:stunned:
απ' τις πράσινες μόνο τα πειράματα του Griffith ήξερα, κι αυτά επειδή τα κάναμε πέρσι :P
μας έβαλε (εκδικητικά κατά την άποψή μου) ένα θέμα που δεν το έγραφε ούτε καν στις πράσινες σελίδες αλλά σε ένα πίνακα :P

Αυτό το μάθημα ελπίζω να μην το ξαναδιαβάσω! :mad: ΠΟΤΕ!

Ασε ,σε εμάς σίγουρα θα υπαρχει και θεμα κι απο πράσινες σελίδες κι ας μην μας τα έχουν διδάξει ποτε!:/:
Κι εγω αυτο ελπίζω,αλλα κατι μου λεει ότι το καλοκαίρι ολοι θα λύνουν σταυρολεξα κι εγω θα ειμαι με τον alberts αγκαλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ναι. Τι θα έλεγες για κλάδους έσω γναθιαίας και του τριδύμου νεύρου;:P
Καλύτερα ο γλωσσοδέτης των παγκρεατοδωδεκαδακτυλικών παρά τους άπειρους κλάδους των άλλων.:P Ειδικά της έσω γναθιαίας.:P Είχα καταφέρει να τους μάθω αλλά τώρα δεν θυμάμαι και πολλά.:hmm:

Κλάδοι έσω γναθιαίας (in no particular order whatsoever):
-μέση μηνιγγική
-κάτω φατνιακή
->γενειακή
->τομική
-υποκόγχια
->πρόσθια άνω φατνιακή
-εν τω βάθει ωτιαία
-πρόσθια τυμπανική
-επικουρική μηνιγγική
-εν τω βάθει κροταφική
-πτερυγοειδείς
-βυκανητική
-μασητήρια
-οπίσθια άνω φατνιακή
-μείζων υπερώια
->ελάσσον υπερώια
-σφηνοϋπερώια
->οπίσθια έξω ρινική
->οπίσθιοι διαφραγματικοί κλάδοι
-φαρυγγική
-αρτηρία του πτερυγοειδούς πόρου

Κλάδοι τριδύμου νεύρου (V):
V1:οφθαλμικό νεύρο
-πρόσθιο ηθμοειδές (-->έξω ρινικό)
-οπίσθιο ηθμοειδές
V2:άνω γναθικό νεύρο
-κογχικοί κλάδοι
-υπερώιοι κλάδοι
->μείζον υπερώιο
->->οπίσθιοι κάτω ρινικοί κλάδοι
->ελάσσον υπερώιο
-ρινικοί κλάδοι
->οπίσθια άνω-έξω ρινικά
->οπίσθια άνω-έσω ρινικά
->οπίσθια κάτω ρινικά
->ρινοϋπερώιο
-ζυγωματικοί κλάδοι
->ζυγωματοπροσωπικό
->ζυγωματοκροταφικό
-φαρυγγικοί κλάδοι
-οπίσθιο άνω φατνιακό
-υποκόγχιο
->πρόσθιο άνω φατνιακό
->μέσο άνω φατνιακό
->άνω χειλικοί κλάδοι
->βλεφαρικοί κλάδοι
->ρινικοί κλάδοι
V3:κάτω γναθικό νεύρο
-νεύρο του έσω πτερυγοειδούς
-ακανθικό
Ι. πρόσθιος κλάδος:
-βυκανητικό
-μασητήριο
-εν τω βάθει κροταφικό
-νεύρο του έξω πτερυγοειδούς
ΙΙ. οπίσθιος κλάδος:
-ωτοκροταφικό
-γλωσσικό
-κάτω φατνιακό
->νεύρο του γναθοϋοειδούς
->γενειακό
->τομικό

There ya go.Γατάκια. :whistle:

:hmm: μμμ διαφορετική τελείως λογική από την δικιά μας. Εμείς ουσιαστικά κάνουμε τα πάντα με βάση το βιβλίο του snell και κάθε εξάμηνο κάνουμε ένα διαφορετικό σύστημα τοπογραφικά

ενώ εσείς κάθε εξάμηνο κάνετε ένα διαφορετικό τομέα της ανατομίας ενώ το πρώτο εξάμηνο είναι εισαγωγικό και το βιβλία που έχετε νομίζω ειναι το grays (:))

πτώμα πότε κάνετε
εμείς δεν έχουμε :(

(καποιος απο την αθηνα να μας πει τι κάνουμε να συγκρινουμε; ).

3ο εξάμηνο:
-Ανατομία Ι (περιφερικό νευρικό,οστά,μύες,αρτηρίες):πτώμα (εργαστήριο)
-ΚΝΣ
4ο εξάμηνο:
-Ανατομία ΙΙ (σπλάχνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
έλεος ρε crowley.... xD
και πού ξέρουμε ότι δεν τα έβλεπες ή, δεν τα φρέσκαρες πρώτα;:P

ρε παιδιά πριν λίγες μέρες διάβασα ένα άρθρο για το ντόπινγκ και μου ήρθε μια απορία...
οι γιατροί που είναι στο κυνηγητό για το anti-doping είναι αθλητίατροι; μικροβιολόγοι; τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασε ,σε εμάς σίγουρα θα υπαρχει και θεμα κι απο πράσινες σελίδες κι ας μην μας τα έχουν διδάξει ποτε!:/:
Κι εγω αυτο ελπίζω,αλλα κατι μου λεει ότι το καλοκαίρι ολοι θα λύνουν σταυρολεξα κι εγω θα ειμαι με τον alberts αγκαλιά!

Μια χαρά θα τα πας, μην ανησυχείς! :console:
πόσα θέματα σας βάζουν; σ' εμάς έβαλαν 13
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα τα πω κάπου γιατί πρέπει να ξεσπάσω. :P

Έχουμε 5 μέρες για να διαβάσουμε Φυσιολογία, και καταλαβαίνετε ότι σε 5 μέρες ο Guyton που να χτυπιέσαι δεν βγαίνει. :P
Διαβάζουμε Γκίμπα, είναι στο 1/10 του μεγέθους και πολύ πιο κατανοητό.
Μας έδωσε και η έδρα κάτι πολλαπλής με τις σωστές απαντήσεις που είναι κοινό μυστικό ότι από εκεί βάζει θέματα, και τα κοιτούσα εχτές και ήμουνα έτσι: :stunned:
Άκυρα, άκυρα, άκυρα. Και να σκεφτείτε ότι τα πολλαπλής που είδα ήτανε για το κυκλοφορικό που το έχω χιλιοδιαβασμένο και από Φυσιολογία και από Ανατομία.

Τι θα κάνω πια? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
και νόμιζα ότι μόνο εγώ έχω θέμα.... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
:no:

Εσένα σ' έστειλα και μήνυμα το πρωί, αλλά κόβει βόλτες ακόμα και δεν παραδόθηκε...:P

Πώς διαβάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ανάσκελα, μπρούμυτα, στο σαλόνι, στο δωμάτιο... μόνο στο μπάνιο δεν πήγα ακόμα:hehe:

είπα να διαβάσω αυτή τη φορά από guyton... μέγα λάθος.
(δεν παραδόθηκε γτ δεν έχω μπαταρία:P)

άσε ρε, η αυτοπεποίθησή μου είναι στα τάρταρα...
και η φυσιολογία είναι το αγαπημένο μου μάθημα να πάρει... δεν θέλω να πάω και να πάρω τα 3:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ανάσκελα, μπρούμυτα, στο σαλόνι, στο δωμάτιο... μόνο στο μπάνιο δεν πήγα ακόμα:hehe:

είπα να διαβάσω αυτή τη φορά από guyton... μέγα λάθος.
(δεν παραδόθηκε γτ δεν έχω μπαταρία:P)

άσε ρε, η αυτοπεποίθησή μου είναι στα τάρταρα...
και η φυσιολογία είναι το αγαπημένο μου μάθημα να πάρει... δεν θέλω να πάω και να πάρω τα 3:mad:


Από Guyton σε 5 μέρες? :eek:

Λες γι' αυτό με μπερδεύουν τα πολλαπλής, επειδή διαβάζω από Γκίμπα? :/:
Η δικιά μου ψυχολογία να δεις...σήμερα ξύπνησα με μια άρνηση να διαβάσω...ανοίγω το βιβλίο, το κοιτάω, και θέλω να πατήσω κάτι κλάματα, άσε :no:
Τώρα άνοιξα να μάθω κανένα πολλαπλής, μην πάει χαμένο το πρωινό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Από Guyton σε 5 μέρες? :eek:

Λες γι' αυτό με μπερδεύουν τα πολλαπλής, επειδή διαβάζω από Γκίμπα? :/:
Η δικιά μου ψυχολογία να δεις...σήμερα ξύπνησα με μια άρνηση να διαβάσω...ανοίγω το βιβλίο, το κοιτάω, και θέλω να πατήσω κάτι κλάματα, άσε :(
Τώρα άνοιξα να μάθω κανένα πολλαπλής, μην πάει χαμένο το πρωινό...

ρε κατάλαβα ότι θελουν και τα 2 βιβλία. τα πολλαπλής είναι και από τα 2... :/
η γκίμπα είναι πιο σύντομη αλλά σε μπερδεύει, ο γκάιτον είναι βαρετός αλλά με την επανάληψη π κάνει τα μαθαίνεις.
βέβαια σήμερα θα κοιτάξω για τελευταία φορά τον γκάιτον και θα ολοκληρώσω με γκίμπα. δεν γίνεται, το κυκλοφορικό μου έφαγε τα νιάτα στον γκάιτον....:mad:
καλά με τα πολλαπλής η ψυχολογία πέφτει ακόμα παραπάνω όταν τα διαβάζεις. τα έχουν τόσο χαζά διατυπωμένα που ακόμα και πράματα που τα έχεις μάθει απέξω τα μπερδεύεις:mad::mad::mad::mad:

ας αποσυρθούμε λοιπόν στη φυσιολογία μας....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι από τα πολλαπλής αυτά θα διαλέξουν να βάλουνε κάποια...όσο αψυχολόγητα και να είναι...και να μην είναι αυτά, θα είναι στο ίδιο στυλ, δηλαδή το ίδιο αψυχολόγητα...:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν νομίζω ο Guyton να βγαίνει σε 5 μέρες:/: Ναι έχουμε διαφορετικό του βιβλίο, αλλά ο όγκος και οι πληροφορίες είναι το ίδιο πολλέεεεεες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν νομίζω ο Guyton να βγαίνει σε 5 μέρες:/: Ναι έχουμε διαφορετικό του βιβλίο, αλλά ο όγκος και οι πληροφορίες είναι το ίδιο πολλέεεεεες


Στο συγκεκριμένο μάθημα, είναι τόσο ηλίθια τα πολλαπλής που εξετάζουν, που και 2 φορές να έχεις βγάλει τον Guyton πάλι παίζεται το αν θα περάσεις.

Γι αυτό και η έντονη φάση άρνησης που περνάω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν νομίζω ο Guyton να βγαίνει σε 5 μέρες:/: Ναι έχουμε διαφορετικό του βιβλίο, αλλά ο όγκος και οι πληροφορίες είναι το ίδιο πολλέεεεεες

Ποιες εκδόσεις έχετε;

_____________
Έχετε να μου προτείνετε κανένα μικρό καλό ιατρικό αγγλοελληνικό λεξικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ποιες εκδόσεις έχετε;

_____________
Έχετε να μου προτείνετε κανένα μικρό καλό ιατρικό αγγλοελληνικό λεξικό;

11η ελληνική:


εμείς παίρνουμε το τεράστιο του μιχαηλίδη:


δεν ξέρω να σου προτείνω άλλο, πάντως έχει η σχολή μας online λεξικό....:
https://www.med.auth.gr/db/dictionary1/gr/


ο guyton δεν βγαίνει σε 5 μέρες αλλά είχα βγάλει την γκίμπα για την πρόοδο και είπα να κάνω μια γρήγορη ανάγνωση τον άλλο, για να κρατήσω ό,τι έχει και εκεί. μάλλον θα επιστρέψω στη γκίμπα.
πάντως ο guyton τα λέει πολύ ωραία...
(πριν π είπα βαρετά, εννοούσα ότι για εξεταστική είναι τα ζώα μου αργά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top