Φοιτητές Ιατρικής

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εκτός του Guyton, την οποία αναφέρεις, καλές φυσιολογίες είναι του Boron, αλλά και του Vander (κατ'εμέ ίσως το πιο απλό και κατανοητό σύγγραμμα φυσιολογίας). Συγγνώμη και πάλι, αλλά θα σού κάνω μία παρατήρηση, καθώς ενώ χειρίζεσαι πολύ καλά την γλώσσα γενικά, κάνεις κάποια οφθαλμοφανή λάθη, ενδεχομένως και λόγω βιασύνης. Αυτό μόνο, χωρίς καμία διάθεση κριτικής.

Εκ παραδρομής είχα γράψει το προμηθεύομαι με "υ''.Δυσκολεύομαι να γράφω στο πληκτρολόγιο -δεν τα πάω πολύ καλά με τη νέα τεχνολογία και γι'αυτό μου ξεφεύγουν κάποια ορθογραφικά,συν το γεγονός οτι έχω να γράψω ελληνικά αρκετό καιρό.Καλά έκανες και το ανέφερες και εγώ ζητώ συγγνώμη γιατί τα ορθογραφικά λάθη δυσκολεύουν την ανάγνωση.:)

Του valder το έδινε παλιά η Αθήνα (τώρα από ότι ξερω δίνουνε άλλο) και ειναι με διαφορά το καλύτερο που υπάρχει το κακό είναι ότι έχει 2 τόμους και κάνει 100 ευρώ ο τόμος αν το ψάξεις στο greekmeds κατά καιρούς υπάρχουν παιδια που το πουλάνε σε τιμές σκότωμα.

Του boron είναι πανάκριβο τα έχει ολα αλλά δεν έχω κάτσει να το διαβάσω γιατί με κουράζει ίσως το μόνο κεφάλαιο που έχει καλά είναι το ενδοκρινικό).

Του Guyton την ελληνική έχω παλιά έκδοση από τις εκδόσεις Παρισιάνου (είναι αρκετά δύσκολο στην γραφή του αλλά είναι αρκετά καλό δομικά και μεγάλο σε ποσότητα) έχει την καλύτερη τιμή απόδοση. Δεν εχω δει την καινούρια έκδοση του από κοντά αλλά με μια ματιά στο αντιστοιχο ξένο έχω δει πως έχουν κάνει καλή δουλειά.

Την φυσιολογία του Βerne (την είχα επιλέξει στο εύδοξος οταν όλοι επιλέγανε boron) είναι από τις εκδόσεις Κρήτης έχουν ωραίο κείμενο αλλά από εικόνες δε λέει και πολλά (πάντως εγώ αυτή διάβασα για την σχολή μου).

Μάλιστα...Εγώ διάβασα κυρίως Guyton το βρήκα πολύ καλό.Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!Να σαι καλά!:)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Λίγο οφ-τοπικ αλλά μιας και πιάσαμε τις φυσιολογίες. :redface:

Ποια είναι η τελευταία έκδοση του Guyton?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

Εγώ πήρα φέτος τη 12η.Δεν ξέρω αν είναι η τελευταία όμως.:)

Panos188

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 999 μηνύματα.

Θα κοίταζα αλλά είναι στον πάτω από κάποια άλλα βιβλία και βαριέμαι να τα σηκώσω. :/:

carpe_nochtem

Δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αχά.
Φχαριστώ. ^_^

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Εκτός απο Guyton και Βoron ,εχει δουλέψει κανεις Costanzo ,σαν συμπληρωματικό πάντα ? :/
Στις ΗΠΑ ειναι ιδιαίτερα δημοφιλές απ'οτι έχω διαβάσει!

papas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 1,784 μηνύματα.
Εκτός απο Guyton και Βoron ,εχει δουλέψει κανεις Costanzo ,σαν συμπληρωματικό πάντα ? :/
Στις ΗΠΑ ειναι ιδιαίτερα δημοφιλές απ'οτι έχω διαβάσει!

Ο Costanzo, απ΄οτι εχω διαβασει, ειναι πολυ καλος για review book, για το USMLE Step 1.

Προσωπικα, για φυσιολογια θα προτεινα Guyton (εχει μεγαλωσει γενιες και γενιες γιατρων/νοσηλευτων) και Despopoulos (ως review manual για την κλινικη ασκηση).

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Ο Costanzo, απ΄οτι εχω διαβασει, ειναι πολυ καλος για review book, για το USMLE Step 1.

Προσωπικα, για φυσιολογια θα προτεινα Guyton (εχει μεγαλωσει γενιες και γενιες γιατρων/νοσηλευτων) και Despopoulos (ως review manual για την κλινικη ασκηση).

Εννοείται ότι Guyton έχω ως πρώτη επιλογή,απλά της Costanzo διάβασα ότι τα εχει περιληπτικά κ συγκεντρωμένα κ γενικα βοηθά αυτο!;) αν κ δεν ξέρω που θα το βρω ...:/:

papas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 1,784 μηνύματα.
Εννοείται ότι Guyton έχω ως πρώτη επιλογή,απλά της Costanzo διάβασα ότι τα εχει περιληπτικά κ συγκεντρωμένα κ γενικα βοηθά αυτο!;) αν κ δεν ξέρω που θα το βρω ...:/:

Στα ελληνικά δεν υπάρχει μετάφραστη της Costanzo, αν θυμάμαι καλά.

Αν θες, μπορείς να αγοράσεις το βιβλίο από εδώ . Προσωπικά, όμως, θα το κατέβαζα σε pdf και αν ήθελα, θα το βγαζα φωτοτυπίες από την βιβλιοθήκη ή θα εκτύπωνα σελίδες που θα ήθελα να διαβάσω.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Στα ελληνικά δεν υπάρχει μετάφραστη της Costanzo, αν θυμάμαι καλά.

Αν θες, μπορείς να αγοράσεις το βιβλίο από εδώ . Προσωπικά, όμως, θα το κατέβαζα σε pdf και αν ήθελα, θα το βγαζα φωτοτυπίες από την βιβλιοθήκη ή θα εκτύπωνα σελίδες που θα ήθελα να διαβάσω.

Δεν έχω θέμα να το διαβάσω στα αγγλικά καθόλου ! Ισως υπάρχει απο τις εκδόσεις Ζητα,αλλα αυτο που προτείνεις ειναι καλη επιλογή !:)

papas

Πολύ δραστήριο μέλος

Όσο για την φυσιολογία, θα καταλάβεις ότι το βιβλίο θα παίξει πολύ συμπληρωματικό ρόλο, γιατί άπαξ και πιάσεις το ''ζουμί'' απ το μάθημα του καθηγητή, ξεμπέρδεψες με το υπερβολικό διάβασμα.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.
Του valder το έδινε παλιά η Αθήνα (τώρα από ότι ξερω δίνουνε άλλο) και ειναι με διαφορά το καλύτερο που υπάρχει το κακό είναι ότι έχει 2 τόμους και κάνει 100 ευρώ ο τόμος αν το ψάξεις στο greekmeds κατά καιρούς υπάρχουν παιδια που το πουλάνε σε τιμές σκότωμα.

Ακόμα παίρνουμε Vander,στο 4ο εξάμηνο (Φυσιολογία ΙΙ).

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Καλησπέρα παιδιά!Έχει κανείς καμιά καλή πρόταση για βιβλίο Ανοσολογίας (στα αγγλικά);

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.
Πολύ καλή ανοσολογία, πού είχα στο βιολογικό ήταν του Roitt εκδόσεις Παρισιάνου. Φαντάζομαι θα μπορέσεις να βρεις και αντίστοιχη αγγλική έκδοση.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Πολύ καλή ανοσολογία, πού είχα στο βιολογικό ήταν του Roitt εκδόσεις Παρισιάνος. Φαντάζομαι θα μπορέσεις να βρεις και αντίστοιχη αγγλική έκδοση.

Ευχαριστώ πολύ!

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποια βιβλία που πρέπει να έχεις ένας φοιτητής Ιατρικής τα οποία να μη δίνονται από τις σχολές. Ευχαριστώ!

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποια βιβλία που πρέπει να έχεις ένας φοιτητής Ιατρικής τα οποία να μη δίνονται από τις σχολές. Ευχαριστώ!

Αν ως "πρέπει" εννοείς όσον αφορά τα μαθήματα της σχολής και τις αντίστοιχες ύλες των, μας παρέχονται από τη σχολή τα κατάλληλα βιβλία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι πάντα και αξιόλογα, με ελάχιστες εξαιρέσεις που ίσως χρειαστεί να εκτυπώσεις ορισμένα. Αλλά αυτό εξαρτάται κι από την ίδια τη σχολή.
Αν πάλι με το "πρέπει" εννοείς βιβλία που είναι κατά γενική ομολογία αρκετά εποικοδομητικά και δεν παρέχονται από τις σχολές, τότε σίγουρα ναι αλλά αυτό εξαρτάται κι από τις κλίσεις του καθενός.

Mr.Scalpel

Νεοφερμένος

Ο Mr.Scalpel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Oxford Handbook κλινικής ιατρικής. Πραγματικά, έχει όλη την ιατρική σε 500 σελίδες πόσες είναι. Θησαυρός.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 739 μηνύματα.
Βρε παίδες γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο thread για τους (συμ)φοιτητές Οδοντιατρικής;;;
Πάντως έχω 2 ερωτήσεις:
1) Στην Αθήνα, η Ιατρική Φυσική είναι δύσκολη;;;Η Ιατρική Χημεία μοιάζει με αυτήν της Γ Λυκείου; (γιατί όπως είδα στο πρόγραμμα σπουδών η ύλη μοιάζει αρκετά)
2) Για την Γναθοχειρουργική ποια είναι η άποψή σας ως ειδικότητα;;; (γνωρίζω ότι θέλει να πάω μετά ιατρική..)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Panos188

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Βρε παίδες γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχο thread για τους (συμ)φοιτητές Οδοντιατρικής;;;
Πάντως έχω 2 ερωτήσεις:
1) Στην Αθήνα, η Ιατρική Φυσική είναι δύσκολη;;;Η Ιατρική Χημεία μοιάζει με αυτήν της Γ Λυκείου; (γιατί όπως είδα στο πρόγραμμα σπουδών η ύλη μοιάζει αρκετά)
2) Για την Γναθοχειρουργική ποια είναι η άποψή σας ως ειδικότητα;;; (γνωρίζω ότι θέλει να πάω μετά ιατρική..)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Φτιάξε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...