Φινλανδικά ή Σουηδικά;

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σουηδική - Φινλανδική* - Δανική - Νορβηγική είναι παρεμφερείς γλώσσες. Ο Καίσαρας αναφέρεται προφανώς στη μεγαλύτερη χρησιμότητα των Σουηδικών έναντι των Φινλανδικών ( ; ).

*δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Και εγώ για Σουηδικά θα πήγαινα(βασικά Νορβηγικά αν έχει).
Τα Φιλανδικά θεωρούνται πιο δύσκολα και χρησιμοποιούνται μόνο στη Φιλανδία(έχουν σχέση με τις υπόλοιπες Σκανδιναβικές βέβαια).
Λένε πως τα Σουηδικά/Νορβηγικά και Δανικά μοιάζουν, άμα μιλάς τη μία καλά καταλαβαίνεις και τις υπόλοιπες 2. Η καλύτερη επιλογή είναι τα Νορβηγικά, καθώς όπως λένε οι Νορβηγοί συνεννοούνται καλύτερα με τις άλλες 2 χώρες απ' ό,τι οι Σουηδοί/Δανοί(το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχουν πολλά φροντιστήρια/καθηγητές). Ένας καθηγητής Νορβηγικών μου είπε πως το αντίστοιχο proficiency στα Νορβηγικά το παίρνεις σε 1 χρόνο, ακόμα και σε 6 μήνες αν κάνεις εντατικά.
Επίσης από το λίγο που έχω ασχοληθεί με τα Νορβηγικά μου φάνηκαν ιδιαίτερα εύκολα. Το λεξιλόγιο είναι εύκολο μιας κ έχει λέξεις με λατινική/ελληνική/αγγλική ρίζα, ενώ η γραμματική τους είναι πιο απλή και από το να μαζεύεις καρπούς από δέντρο(thank god for the vikings). Η προφορά ωστόσο θέλει ιδιαίτερη εξάσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μπλιαξ.Εχεις ακουσει να μιλανε φινλανδικα? Χιλιες φορες πιο κακοηχα απ τα τουρκικα.
Αν το κανεις απλα για την κα*λα και δε συντρεχει αλλος λογος δε θα το συνεστηνα.
Απλα εχω ενα κολληματακι με τη Φινλανδια γενικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Πρώτον είναι από τις δυσκολότερες γλώσσες.
Δεύτερον στη Φιλανδία, αμφότερες είναι επίσημες γλώσσες. Και τα Σουηδικά είναι απείρως ευκολότερα.

Συνάδελφε, τι λες, μήπως κι αυτά είναι παραπληροφόρηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σουηδική - Φινλανδική - Δανική είναι παρεμφερείς γλώσσες. Ο Καίσαρας αναφέρεται προφανώς στη μεγαλύτερη χρησιμότητα των Σουηδικών έναντι των Φινλανδικών ( ; ).
Τα φινλανδικα δεν ειναι παρεμφερη με τα σουηδικα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Συνάδελφε, τι λες, μήπως κι αυτά είναι παραπληροφόρηση;
Γι' αυτό έβαλα ερωτηματικό στο τέλος. Μετέδωσα αυτούσιες τις πληροφορίες, όπως μου τις είπαν. Δεν έχω ενδιαφερθεί μέχρι στιγμής, για να το ψάξω εις βάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πρώτον είναι από τις δυσκολότερες γλώσσες.
Δεύτερον στη Φιλανδία, αμφότερες είναι επίσημες γλώσσες. Και τα Σουηδικά είναι απείρως ευκολότερα.

Συνάδελφε, τι λες, μήπως κι αυτά είναι παραπληροφόρηση;
Αλλα και παλι το 95% φινλανδικα μιλανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γι' αυτό έβαλα ερωτηματικό στο τέλος. Μετέδωσα αυτούσιες τις πληροφορίες, όπως μου τις είπαν. Δεν έχω ενδιαφερθεί μέχρι στιγμής, για να το ψάξω εις βάθος.

Λ. δεν πήγαινε σε σένα. :)


Αλλα και παλι το 95% φινλανδικα μιλανε...
Είναι δίγλωσσοι. Κι έχεις και την επιλογή της Σουηδίας.
Υπ' όψιν θες 2 χρόνια μίνιμουμ για να πεις ότι κάτι κάνεις στα Φιλανδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Λ. δεν πήγαινε σε σένα. :)
Και πήγα να ρωτήσω.
Ξέχασα. Είναι και η στην κυριολεξία συναδέλφισσά σου εδώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ξέχασα. Είναι και η στην κυριολεξία συναδέλφισσά σου εδώ. :P

εμμ εγω;

τελοσπαντων δε θα μαθουμε ποτε οταν ο viny αναφερεται σε μνμ και μελη χωρις να απευθυνεται σε αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Είναι δίγλωσσοι. Κι έχεις και την επιλογή της Σουηδίας.
Υπ' όψιν θες 2 χρόνια μίνιμουμ για να πεις ότι κάτι κάνεις στα Φιλανδικά.
Απλα μαθαινουν σουηδικα υποχρεωτικα και απο νωρις οπως εμεις κανουμε ολοι αγγλικα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κ η μητρικη τους γλωσσα...
Για τα σουηδικα ποσα χρονια περιπου χρειαζεται να κανεις για να φτασεις σε καλο επιπεδο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Απλα μαθαινουν σουηδικα υποχρεωτικα και απο νωρις οπως εμεις κανουμε ολοι αγγλικα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κ η μητρικη τους γλωσσα...
Για τα σουηδικα ποσα χρονια περιπου χρειαζεται να κανεις για να φτασεις σε καλο επιπεδο??
Πάμε πάλι.
Στη Φινλανδία υπάρχουν 2 επίσημες γλώσσες. Φινλανδική, Σουηδική. Τις μαθαίνουν αμφότερες. Μάλιστα σε ένα τμήμα της Φινλανδίας μιλάνε μόνο Σουηδικά.
Σουηδικά είναι εύκολη γλώσσα. Η προφορά είναι το αγκάθι. Θα έλεγα 1,5 χρόνο για πολύ καλή γνώση. Όμως με επιφύλαξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Τα φινλανδικά δεν έχουν σχέση με τα σουηδικά (και τα νορβηγικά-δανικά-ισλανδικά)! Ως γλώσσα ανήκει στην ίδια οικογένεια με τα ουγγρικά (!). Τώρα ως προς την ευκολία, αυτή είναι πάντα σχετική. Δεν γνωρίζω τη γλώσσα, αλλά έχοντας ρίξει μια ματιά, νομίζω πως η προφορά είναι ευκολότερη από την σουηδική, γιατί ό,τι βλέπεις, διαβάζεις. Στα σουηδικά δεν ισχύει αυτό.

Πάντως ο veni έχει απόλυτο δίκιο. Τα σουηδικά είναι επίσημη γλώσσα και στη Φινλανδία. Δεν διδάσκεται σαν δεύτερη γλώσσα, όπως εδώ τα αγγλικά, αλλά σαν επίσημη, ισότιμη με τα φινλανδικά. Μάλιστα υπάρχουν Φινλανδοί που μιλούν αποκλειστικά και μόνο σουηδικά.

Αν φινλανδικά θέλετε, φινλανδικά να μάθετε! Αλλιώς θα είναι σαν να κάνετε καταναγκαστικό έργο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μιας και δεν υπάρχει θέμα για την γλώσσα της Σκανδιναβίας είπα να δημιουργήσω ένα. Τυχαίνει έστω και να γνωρίζει κανείς μερικά πράγματα γι αυτή? Το μόνο που ξέρω είναι πως πρόκειται για μια ιδιαίτερα δύσκολη συντακτικά γλώσσα που διαφοροποιείται απ τις υπόλοιπες βορειο-ευρωπαικές καθώς δεν συμπεριλαμβάνεται στις λατινογενείς αλλά στις φινο-ουγγρικές. Πολύ όμορφη γλώσσα παρ'ολα αυτά. Υπάρχει κανένα site για ξένες γλώσσες που να υπάρχει και η φινλανδική , έστω για τα πρώτα βήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Είναι όντως πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. ΣΤη Φινλανδία ούτε οι ντόπιοι δεν τη μιλάνε καλά καλά :P Μιλάνε πρώτα τα Σουηδικά και μετά τα Αγγλικά.
Αυτό που ξέρω για τη Φινλανδική είναι ότι έχει 18 πτώσεις :P Κοίταξε μήπως κάνουν μαθήματα στο Διδασκαλείο του ΕΚΠΑ. Κάνουν σχεδόν όλες τις γλώσσες (εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhilosophyLover

Νεοφερμένος

Η PhilosophyLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εισαι περιπτωση πραγματικα που σ'αρεσουν τα Φινλανδικα!! Οι 9 στους 10 λενε οτι ακουγονται χαλια(και εγω δηλαδη που εχω ακουσει κι απο κοντα). Τελοσπαντων,μην σε επηρεαζω,σου βρηκα αυτο
https://www.101languages.net/finnish/ ελπιζω να σε βοηθησει!! Ειναι στα αγγλικα αλλα ειναι πολυ βοηθητικο για τα πρωτα βηματα.Επισης οι βορειοευρωπαικες γλωσσες ειναι ΓΕΡΜΑΝΟΓΕΝΕΙΣ και οχι Λατινογενεις οπως ανεφερες.Επισης μη μπερδευτεις οτι τα Φινλανδικα ειναι σκανδιναβικη γλωσσα,γιατι σκανδιναβικες θεωρουνται τα Νορβηγικα,τα Σουηδικα,και τα Δανεζικα.Ας ειναι η χωρα στη σκανδιναβικη χερσονησο,ιστορικα οι Φινλανδοι δεν ειναι σκανδιναβοι και η γλωσσα τους διαφοροποιειται κατα πολυ.
Για μενα παρολο που δεν μου αρεσει καθολου η ηχητικη της χροια,ειναι ενδιαφερουσα καθως διαφοροποιειται απο τις αλλες Ευρωπαικες γλωσσες(οπως και η δικη μας)

ΥΓ: 18 πτωσεις???? ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εισαι περιπτωση πραγματικα που σ'αρεσουν τα Φινλανδικα!! Οι 9 στους 10 λενε οτι ακουγονται χαλια(και εγω δηλαδη που εχω ακουσει κι απο κοντα). Τελοσπαντων,μην σε επηρεαζω,σου βρηκα αυτο
https://www.101languages.net/finnish/ ελπιζω να σε βοηθησει!! Ειναι στα αγγλικα αλλα ειναι πολυ βοηθητικο για τα πρωτα βηματα.Επισης οι βορειοευρωπαικες γλωσσες ειναι ΓΕΡΜΑΝΟΓΕΝΕΙΣ και οχι Λατινογενεις οπως ανεφερες.Επισης μη μπερδευτεις οτι τα Φινλανδικα ειναι σκανδιναβικη γλωσσα,γιατι σκανδιναβικες θεωρουνται τα Νορβηγικα,τα Σουηδικα,και τα Δανεζικα.Ας ειναι η χωρα στη σκανδιναβικη χερσονησο,ιστορικα οι Φινλανδοι δεν ειναι σκανδιναβοι και η γλωσσα τους διαφοροποιειται κατα πολυ.
Για μενα παρολο που δεν μου αρεσει καθολου η ηχητικη της χροια,ειναι ενδιαφερουσα καθως διαφοροποιειται απο τις αλλες Ευρωπαικες γλωσσες(οπως και η δικη μας)

ΥΓ: 18 πτωσεις???? ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ!

ευχαριστώ παίδες. Ναι έχεις δίκιο σχετικά με τον όρο γερμανογενείς. Αν και ξέρω κάποια γερμανικά τα φινλανδικά μου ακούγονται τελείως ξένα και ίσως γι αυτό με ιντριγκάρουν . Αναφορικά με το διδασκαλείο στη σχολή δε παίζει ούτε χρόνος και οι αιτήσεις δε παίζουν να έχουν ξεπεράσει τις 5 σε όλα τα χρόνια λειτουργίας του ΕΚΠΑ. DIY τότε και ο θεός βοηθός. Και πάλι ευχαριστώ ή όπως θα έλεγε και μια ωραία Φινλανδή Kiitos ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
το ότι ξέρεις γερμανικά δν παίζει ρόλο και γερμανός να ήσουν δηλαδή πάλι δεν θα καταλάβαινες τπτ πολυ απλά γιατί τα φινλανδικά δν ειναι γερμανογενής γλώσσα ουτε καν ινδοευρωπαική , ειναι ουραλική ...ρίξε μια ματία εδώ έχει βασικό λεξιλόγιο https://donnerwetter.kielikeskus.helsinki.fi/finnishforforeigners/parts-index.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είναι όντως πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. ΣΤη Φινλανδία ούτε οι ντόπιοι δεν τη μιλάνε καλά καλά :P Μιλάνε πρώτα τα Σουηδικά και μετά τα Αγγλικά.
Αυτό που ξέρω για τη Φινλανδική είναι ότι έχει 18 πτώσεις :P Κοίταξε μήπως κάνουν μαθήματα στο Διδασκαλείο του ΕΚΠΑ. Κάνουν σχεδόν όλες τις γλώσσες (εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον) ;)

Πως το ξερεις αυτο? Συμφωνα με τα επισημα στοιχεια τα φινλανδικα ειναι πρωτη γλωσσα του 92% του πληθυσμου ενω περιπου ενα 6% που μιλαει σαν πρωτη γλωσσα Σουηδικα ειναι διγλωσσο με τα Φινλανδικα...

Και αγγλικα δηλωνει οτι γνωριζει το 63% των κατοικων της χωρας...

ευχαριστώ παίδες. Ναι έχεις δίκιο σχετικά με τον όρο γερμανογενείς. Αν και ξέρω κάποια γερμανικά τα φινλανδικά μου ακούγονται τελείως ξένα και ίσως γι αυτό με ιντριγκάρουν . Αναφορικά με το διδασκαλείο στη σχολή δε παίζει ούτε χρόνος και οι αιτήσεις δε παίζουν να έχουν ξεπεράσει τις 5 σε όλα τα χρόνια λειτουργίας του ΕΚΠΑ. DIY τότε και ο θεός βοηθός. Και πάλι ευχαριστώ ή όπως θα έλεγε και μια ωραία Φινλανδή Kiitos ...

Τελειως ασχετη γλωσσα με τα γερμανικα, οι λοιπες σκανδιναβικες οντως εχουν κοινα στοιχεια αλλα τα φινλανδικα ειναι ξεκαρφωτα. Μοιαζουν με τα εσθονικα και ειναι μακρινοι συγγενεις των Ουγγρικων. Και για του λογου το αληθες, παρε ενα τραγουδι των Nightwish γραμμενο στη μητρικη τους γλωσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top