Φιλοσοφία vs Παιδαγωγικό vs Ψυχολογία vs Φιλολογία

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
παιδια ειμαι θεωρητικη και με ενδιαφερουν αυτες οι 2 σχολες.....αν γνωριζει κανεις τιποτα ας με βοηθησει......θελω περισσοτερες πληροφοριες για τη ΦΠΨ...ευχαριστω εκ των προτερων...@!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
μπες εδω να δεις το προγραμμα σπουδων
https://www.ppp.uoa.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
ρε παιδια να σας ρωτησω κατι.. επειδη ενδιαφερομαι, ξερει κανεις αν υπαρχει καποια διαφορα στο να περασει καποιος φιλοσοφικη απο το να περασει απλα φιλολογια?/:hmm:
(ας απαντησει οποιος πραγματικα ξερει!!)
ευχαριστω εκ των προτερων!! (=*.*=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το τμήμα φιλολογίας ανήκει στη φιλοσοφική σχολή. :hmm:Εσύ φαντάζομαι θα εννοείς τη διαφορά Φιλολογία-Φ.Π.Ψ.(Φιλοσοφία Παιδαγωγική Ψυχολογία). Έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
ναι!! αυτο ηθελα να πω!! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ρε παιδια να σας ρωτησω κατι.. επειδη ενδιαφερομαι, ξερει κανεις αν υπαρχει καποια διαφορα στο να περασει καποιος φιλοσοφικη απο το να περασει απλα φιλολογια?/:hmm:
(ας απαντησει οποιος πραγματικα ξερει!!)
ευχαριστω εκ των προτερων!! (=*.*=)


Η Φιλοσοφική είναι Σχολή στην οποία υπάγονται διάφορα τμήματα. Ενα από αυτά είναι και το τμήμα Φιλολογίας. Υπάρχουν, επίσης, τμήματα ξένων φιλολογιών, το ΦΠΨ, τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, Θεατρολογίας κλπ, κλπ... (ανάλογα με το Πανεπιστήμιο).

Αν θες να γίνεις Φιλολογος, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις σε ένα τμήμα Φιλολογίας. Δεν θα σου συνιστούσα το ΦΠΨ γιατί δεν παρέχει την φιλολογική κατάρτιση που παρέχει το Φιλολογικό (έχει λιγότερα μαθήματα αρχαίων ελληνικών, λατινικών, γλωσσολογίας κλπ. απ'ό,τι έχει το Φιλολογικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Η Φιλοσοφική είναι Σχολή στην οποία υπάγονται διάφορα τμήματα. Ενα από αυτά είναι και το τμήμα Φιλολογίας. Υπάρχουν, επίσης, τμήματα ξένων φιλολογιών, το ΦΠΨ, τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, Θεατρολογίας κλπ, κλπ... (ανάλογα με το Πανεπιστήμιο).

Αν θες να γίνεις Φιλολογος, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις σε ένα τμήμα Φιλολογίας. Δεν θα σου συνιστούσα το ΦΠΨ γιατί δεν παρέχει την φιλολογική κατάρτιση που παρέχει το Φιλολογικό (έχει λιγότερα μαθήματα αρχαίων ελληνικών, λατινικών, γλωσσολογίας κλπ. απ'ό,τι έχει το Φιλολογικό).
μαλιστα!!! ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινω να επιλεξεις οτι σου αρεσει πιο πολυ.Στη φιλολογια να πας αν αγαπας την γλωσσα την λογοτεχνια τα αρχαια ελληνικα.Στο τμημα Ιστοριας-Αρχαιολογιας αν σου αρεσει η Ιστορια,Αρχαιολογια-Τεχνη χωρις να σημαινει οτι δεν θα κανεις και μαθηματα απο την φιλολογια και συγκεκριμενα 11 υποχρεωτικα μαθηματα αρχαιων,λατινικων κτλ.Οποτε μια χαρα μπορεις να δουλεψεις και σαν φιλολογος αν και εχεις και αλλες επιλογες περα απο το να εισαι καθηγητης σε σχολειο....
Το Φπψ ουτε εγω θα στο προτεινω....Πιστευω οτι ειναι ενα τμημα-παγιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινω να επιλεξεις οτι σου αρεσει πιο πολυ.Στη φιλολογια να πας αν αγαπας την γλωσσα την λογοτεχνια τα αρχαια ελληνικα.Στο τμημα Ιστοριας-Αρχαιολογιας αν σου αρεσει η Ιστορια,Αρχαιολογια-Τεχνη χωρις να σημαινει οτι δεν θα κανεις και μαθηματα απο την φιλολογια και συγκεκριμενα 11 υποχρεωτικα μαθηματα αρχαιων,λατινικων κτλ.Οποτε μια χαρα μπορεις να δουλεψεις και σαν φιλολογος αν και εχεις και αλλες επιλογες περα απο το να εισαι καθηγητης σε σχολειο....
Το Φπψ ουτε εγω θα στο προτεινω....Πιστευω οτι ειναι ενα τμημα-παγιδα
Το Φιλολογικό και το Ιστορικό-Αρχαιολογικό, αν και υπαγονται και τα δυο στη Φιλοσοφική, εν τούτοις διαφέρουν αρκετά. Στο Φιλολογικό θα διδαχθείς περισσότερα αρχαία, λατινικά, νεοελληνική λογοτεχνία, γλωσσολογία κλπ, ενώ στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό θα διδαχθείς περισσότερη ιστορία (αρχαία, βυζαντινή, νεότερη) και αρχαιολογία. Βέβαια, υπάρχουν και μαθήματα του ενός τμήματος που διδάσκονται και στο άλλο. Αρχαία ελληνικά, π.χ., κάνουν και στο Ιστορικό, αν και σε λιγότερα εξάμηνα. Επίσης, μαθήματα ιστορίας και αρχαιολογίας υπάρχουν και στο Τμήμα Φιλολογίας, αλλά και πάλι σε λίγα εξάμηνα. Αν η επιλογή σου είναι μεταξύ αυτών των δυο τμημάτων, τότε σκέψου ποιο αντικείμενο σου αρέσει περισσότερο. Σου αρέσει η μελέτη της γλώσσας και της (αρχαιοελληνικής, λατινικής, βυζαντινής / μεσαιωνικής, νεοελληνικής) λογοτεχνίας που θα διδαχθείς στη Φιλολογία ή η μελέτη του ιστορικού παρελθόντος και η αρχαιολογική έρευνα που θα διδαχθείς στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς αν το πτυχίο της φιλολογίας υπερτερεί του φπψ; γνωρίζω ότι π.χ στο κλασσικό φιλολογίας διδάσκονται περισσότερο αρχαία και λατινικά ενώ στο φπψ φιλοσοφία, παιδαγωγικά και ψυχολογία. για παράδειγμα, λοιπόν, στον ιδιωτικό τομέα, σε ένα φροντιστήριο ο εργοδότης θα προτιμήσει κάποιον απόφοιτο του φιλολογικού ή υπάρχουν ισότιμες ευκαιρίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς αν το πτυχίο της φιλολογίας υπερτερεί του φπψ; γνωρίζω ότι π.χ στο κλασσικό φιλολογίας διδάσκονται περισσότερο αρχαία και λατινικά ενώ στο φπψ φιλοσοφία, παιδαγωγικά και ψυχολογία. για παράδειγμα, λοιπόν, στον ιδιωτικό τομέα, σε ένα φροντιστήριο ο εργοδότης θα προτιμήσει κάποιον απόφοιτο του φιλολογικού ή υπάρχουν ισότιμες ευκαιρίες;
Eννοείται πως το πτυχίο Φιλολογίας υπερτερεί.-
Ειδικά για φροντιστήριο που αναφέρεις.

Ακόμα και σε δημόσιο σχολείο να μπεί κάποιος από ΦΠΨ,πάλι δεν έχει τις ίδιες γνώσεις που θα είχε κάποιος που κάνει στη σχολή του Αρχαία και Λατινικά ας πούμε.
Θυμάμαι είχα μια καθηγήτρια όταν ήμουν Β'Λυκείου,η οποία είχε τελειώσει ΦΠΨ. Ε,την τύφλα της δεν ήξερε από Λατινικά. :P
Μόνο ότι είχε το βιβλίο μας έκανε. Και χαρακτηριστικά μας είχε πεί σε κάποια φάση ότι:"εγώ τα Λατινικά τα διδάσκω εμπειρικά και κάνω όσα θυμάμαι από το Λύκειο." Μιλάμε για τραγική κατάσταση. =.=

Anyway,ακόμα και σε σχολεία θεωρώ πως πρέπει να διδάσκουν Αρχαία και Λατινικά μόνο όσοι έχουν βγάλει το κλασσικό
φιλολογίας.

Ιστορία μόνο όσοι τελείωσαν το Ιστορικό και όχι ο κάθε καημένος της Γαλλικής και της Γερμανικής Φιλολογίας,που θέλει απλά να συμπληρώσει ώρες. =.=

Τέσπα,μεγάλο θέμα άνοιξα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Tα πτυχία θεωρητικά είναι ισότιμα επαγγελματικά.Παρολα αυτά θεωρώ και εγώ την φιλολογία καλύτερη σχολή απο το φπψ αν θες να γίνεις φιλόλογος.Οχι ότι δεν θα κάνεις αρχαία στο φπψ αλλά άλλο 5-6 μαθήματα και άλλο 30+ ειδικά αν πάρεις κλασική κατεύθυνση.Βέβαια είναι και θέμα προσωπικής ενασχόλησης το τι και πόσο θα μάθεις και επίσης δεν είναι και απόλυτα σίγουρο ότι θα μάθεις καλά αρχαία στην φιλολογία αν επιλέξεις ΜΕΦ η γλωσσολογία.Το ιστορικό-αρχαιολογικό κυρίως βγάζει επιστήμονες ιστορικούς η αρχαιολόγους και δίνει και καθηγητές-φιλόλογους στην εκπαίδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Eννοείται πως το πτυχίο Φιλολογίας υπερτερεί.-
Ειδικά για φροντιστήριο που αναφέρεις.

Ακόμα και σε δημόσιο σχολείο να μπεί κάποιος από ΦΠΨ,πάλι δεν έχει τις ίδιες γνώσεις που θα είχε κάποιος που κάνει στη σχολή του Αρχαία και Λατινικά ας πούμε.
Θυμάμαι είχα μια καθηγήτρια όταν ήμουν Β'Λυκείου,η οποία είχε τελειώσει ΦΠΨ. Ε,την τύφλα της δεν ήξερε από Λατινικά. :P
Μόνο ότι είχε το βιβλίο μας έκανε. Και χαρακτηριστικά μας είχε πεί σε κάποια φάση ότι:"εγώ τα Λατινικά τα διδάσκω εμπειρικά και κάνω όσα θυμάμαι από το Λύκειο." Μιλάμε για τραγική κατάσταση. =.=

Anyway,ακόμα και σε σχολεία θεωρώ πως πρέπει να διδάσκουν Αρχαία και Λατινικά μόνο όσοι έχουν βγάλει το κλασσικό
φιλολογίας.

Ιστορία μόνο όσοι τελείωσαν το Ιστορικό και όχι ο κάθε καημένος της Γαλλικής και της Γερμανικής Φιλολογίας,που θέλει απλά να συμπληρώσει ώρες. =.=

Τέσπα,μεγάλο θέμα άνοιξα. :P






Καταρχας, πιστευω οτι παιζει ρολο αν και κατα ποσο ο αποφοιτος ασχολειται και μονος του με τα φιλολογικα μαθηματα ανεξαρτητα απο το τμημα, που σπουδαζει. Και απο τα τρια τμηματα, φιλολογος βγαινεις και μπορεις να εισαι το ιδιο καλος αν το προσπαθησεις και διαβασεις και μονος σου.



elena, προσωπικα στη τριτη λυκειου στα ιδιαιτερα η καθηγητρια μου ηταν αποφοιτη του φπψ και ηταν πολυ καλη στη δουλεια της, οπως και στο σχολειο ολοι οι καθηγητες ηταν πτυχιουχοι του ιστορικου-αρχαιολογικου! Παλιοτερα, εκανα ιδιαιτερα με αποφοιτη της φιλολογιας (γλωσσολογια) και δεν ηταν τοσο καλη, (οχι φυσικα οτι δεν ηξερε) αλλα δεν κυνηγουσε τοσο τη δουλεια της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καταρχας, πιστευω οτι παιζει ρολο αν και κατα ποσο ο αποφοιτος ασχολειται και μονος του με τα φιλολογικα μαθηματα ανεξαρτητα απο το τμημα, που σπουδαζει. Και απο τα τρια τμηματα, φιλολογος βγαινεις και μπορεις να εισαι το ιδιο καλος αν το προσπαθησεις και διαβασεις και μονος σου.



elena, προσωπικα στη τριτη λυκειου στα ιδιαιτερα η καθηγητρια μου ηταν αποφοιτη του φπψ και ηταν πολυ καλη στη δουλεια της, οπως και στο σχολειο ολοι οι καθηγητες ηταν πτυχιουχοι του ιστορικου-αρχαιολογικου! Παλιοτερα, εκανα ιδιαιτερα με αποφοιτη της φιλολογιας (γλωσσολογια) και δεν ηταν τοσο καλη, (οχι φυσικα οτι δεν ηξερε) αλλα δεν κυνηγουσε τοσο τη δουλεια της!
Ναι καταλαβαίνω τι λές.

Και εμένα μου έχει τύχει φιλόλογος η οποία παρ'όλο που είχε τελειώσει το κλασσικό,ήταν επιεικώς απαράδεχτη στο μάθημά της. Απλά και πάλι θεωρώ πως είναι διαφορετικό το να κάνει κάποιος Αρχαία συνέχεια στην σχολή του,από κάποιον που θα κάνει 4-5 ώρες στα 4 χρόνια.

Φυσικά από εκεί και πέρα αν κάποιος από ΦΠΨ θέλει γενικότερα να έχει κάποιες "ελπίδες" για να κάνει ιδιαίτερα και να τον προτιμάνε,εννοείται πως πρέπει να ασχοληθεί,να διαβάσει και να αφιερώσει ώρες στο να μάθει πράγματα και εκτός σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Φιλολογία, εννοείται, τι λέμε τώρα!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
κοίτα, εγώ θέλω καθαρή φιλολογία, και τώρα κοιτάω παρεμφερείς σχολές, έτσι ώστε αν δεν τα καταφέρω φέτος, να γραφτώ τουλάχιστον σε κάποια από αυτές για να είμαι κατοχυρωμένη και δίνω πάλι του χρόνου πανελλήνιες ή προχωράω κανονικά με τις σπουδές μου και κοιτάω αργότερα με κατατακτήριες! γι' αυτό ενδιαφέρομαι να μάθω κάτι πιο συγκεκριμένο!

btw είχα καθηγητές του ΦΠΨ που ήταν πολύ καλύτεροι από αυτούς της φιλολογίας! το παν είναι να σ' αρέσει αυτό που κάνεις και να ψάχνεσαι από μόνος διαρκώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
κοίτα, εγώ θέλω καθαρή φιλολογία, και τώρα κοιτάω παρεμφερείς σχολές, έτσι ώστε αν δεν τα καταφέρω φέτος, να γραφτώ τουλάχιστον σε κάποια από αυτές για να είμαι κατοχυρωμένη και δίνω πάλι του χρόνου πανελλήνιες ή προχωράω κανονικά με τις σπουδές μου και κοιτάω αργότερα με κατατακτήριες! γι' αυτό ενδιαφέρομαι να μάθω κάτι πιο συγκεκριμένο!

btw είχα καθηγητές του ΦΠΨ που ήταν πολύ καλύτεροι από αυτούς της φιλολογίας! το παν είναι να σ' αρέσει αυτό που κάνεις και να ψάχνεσαι από μόνος διαρκώς!
Αν θέλεις να γίνεις Φιλόλογος δηλώνεις Φιλολογία, ΦΠΨ και Ιστορικό- Αρχαιολογικό. Είναι το ένα και το αυτό από απόψεως επαγγελματικών δικαιωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
κοίτα, εγώ θέλω καθαρή φιλολογία, και τώρα κοιτάω παρεμφερείς σχολές, έτσι ώστε αν δεν τα καταφέρω φέτος, να γραφτώ τουλάχιστον σε κάποια από αυτές για να είμαι κατοχυρωμένη και δίνω πάλι του χρόνου πανελλήνιες ή προχωράω κανονικά με τις σπουδές μου και κοιτάω αργότερα με κατατακτήριες! γι' αυτό ενδιαφέρομαι να μάθω κάτι πιο συγκεκριμένο!

btw είχα καθηγητές του ΦΠΨ που ήταν πολύ καλύτεροι από αυτούς της φιλολογίας! το παν είναι να σ' αρέσει αυτό που κάνεις και να ψάχνεσαι από μόνος διαρκώς!
Αν θέλεις να γίνεις Φιλόλογος δηλώνεις Φιλολογία, ΦΠΨ και Ιστορικό- Αρχαιολογικό. Είναι το ένα και το αυτό από απόψεως επαγγελματικών δικαιωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε ξέρω περί φπψ και τέτοια αλλα θα σας πω πως σκέφτομαι.
Να κοιτάτε τα επαγγελματικά δικαιώματα που προσφέρονται. Αν απο το φπψ δε μπορείς να διδαξεις σε σχολειο ως φιλόλογος τότε ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ καλή σχολη. Αν δε μπορείς να γραφτεις στο σύλλογο ψυχολόγων δεν ειναι καλή σχολη. Μπορεί ο οδηγός σπουδών να είναι καλός, ανταγωνιστικός η σχολη δύσκολη αλλα αν δε σου προσφέρει κάτι για το Μετά τότε απλά δεν αξιζει

Επειδή σε λίγο κάνετε μηχανογραφικά πάρτε ένα βιβλίο που λέει για σχολες και κοιταξτε επαγγελματικά δικαιώματα. Υπάρχουν πολ´υ καλές σχολες με χαμηλά μόρια. Προσοχή σχολες με μουρατο όνομα πολλες φορες είναι σχολες φούσκες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Δε ξέρω περί φπψ και τέτοια αλλα θα σας πω πως σκέφτομαι.
Να κοιτάτε τα επαγγελματικά δικαιώματα που προσφέρονται. Αν απο το φπψ δε μπορείς να διδαξεις σε σχολειο ως φιλόλογος τότε ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ καλή σχολη. Αν δε μπορείς να γραφτεις στο σύλλογο ψυχολόγων δεν ειναι καλή σχολη. Μπορεί ο οδηγός σπουδών να είναι καλός, ανταγωνιστικός η σχολη δύσκολη αλλα αν δε σου προσφέρει κάτι για το Μετά τότε απλά δεν αξιζει

εννοείται αυτό που λες.. τόσο το φπψ όσο κ το ιστορικό-αρχαιολογικό προσφέρουν την ίδια αποκατάσταση με τη φιλολογία σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα... απλά, όπως είπα και σε προηγούμενο post μου, εγώ θέλω καθαρή φιλολογία για να βγω κλασσική φιλόλογος.. γι΄αυτό τώρα ψάχνω και κάποιες εναλλακτικές λύσεις, ώστε αν δεν περάσω φιλολογία με την 1η και ίσως και με τη 2η χρονιά να είμαι κατοχυρωμένη σε κάποια απ' αυτές τις σχολές και μετά να κοιτάξω για κατατακτήριες κι αν και πάλι δεν τα καταφέρω να μπω φιλολογία καθαρή, τουλάχιστον θα μπορώ να εξασκώ το επάγγελμα που τόσο πολύ αγαπώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top