Φαρμακευτική από ΕΠΑ.Λ.

Miranda32

Νεοφερμένος

Η Miranda32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και στοχεύω στη φαρμακευτική... Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τα μαθήματα και προσηλωμένη όσο περισσότερο γίνεται, αρκετοί με επηρεάζουν λέγοντας μου πως εάν περάσω δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην σχολή και πως θα έχω αρκετά κενά αποθαρρύνοντας με. Να προσθέσω πως ασχολούμαι με την χημεία του γενικού λυκείου από μόνη μου. Ποιά είναι η άποψη σας; Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει περάσει φαρμακευτικη από επαλ και αν ναι πως είναι/ήταν η εμπειρία του;;
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αρχικά να σου πω ότι δεν είμαι από ΕΠΑΛ και δεν μπορώ να σου δώσω σαφή απάντηση αλλά θα θέσω κάποια ερωτήματα γιατί τέτοιου είδους αποθαρρυντικά σχόλια είναι κρίμα να τα υπολογίζεις τόσο.
Ποιος είναι αυτός που στο λέει; Πώς μπορεί να ξέρει; Του πέφτει λόγος;
Όταν δίνεις πανελλήνιες ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και συνήθως όσα ακούγονται είναι υπερβολές. Επίσης το "θα τα βρεις δύσκολα" είναι σχετικό.
 

Miranda32

Νεοφερμένος

Η Miranda32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αρχικά να σου πω ότι δεν είμαι από ΕΠΑΛ και δεν μπορώ να σου δώσω σαφή απάντηση αλλά θα θέσω κάποια ερωτήματα γιατί τέτοιου είδους αποθαρρυντικά σχόλια είναι κρίμα να τα υπολογίζεις τόσο.
Ποιος είναι αυτός που στο λέει; Πώς μπορεί να ξέρει; Του πέφτει λόγος;
Όταν δίνεις πανελλήνιες ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και συνήθως όσα ακούγονται είναι υπερβολές. Επίσης το "θα τα βρεις δύσκολα" είναι σχετικό.
Δυστυχώς με επηρεάζουν καθώς όπως προείπες ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και στοχεύω στη φαρμακευτική... Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τα μαθήματα και προσηλωμένη όσο περισσότερο γίνεται, αρκετοί με επηρεάζουν λέγοντας μου πως εάν περάσω δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην σχολή και πως θα έχω αρκετά κενά αποθαρρύνοντας με. Να προσθέσω πως ασχολούμαι με την χημεία του γενικού λυκείου από μόνη μου. Ποιά είναι η άποψη σας; Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει περάσει φαρμακευτικη από επαλ και αν ναι πως είναι/ήταν η εμπειρία του;;
Διαλεξες και συ την δυσκολοτερη .
Δεν ξερω γιατι πηγες επαλ αλλα οτι μεχρι τωρα δεν εκανες και στα οποια τσουρουφλιστικαν οι γελιτες θα τα βρεις μπροστα σου. Μαθηματικα, φυσικη, χημειες, Βιολογιες και κυρίως πως σκεφτόμαστε σε αυτα.
Το αν θα τα καταφερεις , εγκειτε στο πεισμα σου και στα φροντιστηρια που θα κανεις.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δεν ήμουν από ΕΠΑΛ αλλά σίγουρα θα πρέπει να καλύψεις την ύλη της χημείας και βιολογίας κατεύθυνσης του γελ ώστε να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης αυτών των μαθημάτων και να γνωρίζεις τα βασικά προτού εισαχθείς στην σχολή.
Δεν πρόκειται για ένα αδύνατο επίτευγμα -- εφόσον σε ενδιαφέρουν αυτοί οι τομείς, οπότε με δική σου ενασχόληση μπορείς εύκολα να γεφυρώσεις τα κενά.
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Κατ' εμέ ,όση ύλη ΓΕΛ και αν χρειάζεται να καλύψεις είναι ανώφελο να ασχολείσαι και να αγχώνεσαι με αυτήν.
Στην φάση που είσαι χρειάζεται να μάθεις την ύλη των ΕΠΑΛ για να εισαχθείς στη σχολή.
Δες το σταδιακά.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δωσε μεγάλη βαρύτητα σε οργανική χημεία β λυκείου, και σε βιολογία β λυκείου και γ λυκείου κατεύθυνσης (κυρίως αντιγραφή, μεταγραφή, μετάφραση DNA και λίγο κληρονομικότητα. Το έχεις πάντως αν είσαι διαβαστερή.
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Χημεία ΓΕΛ ειδικά οργανική πρέπει να την ξέρεις γτ κι εγώ που δεν έδωσα οργανική και στο βιολογικό κάνουμε οργανική ζοριζομαι ...αλλά αν το θες τόσο πολύ θα διαβάσεις και θα τα περάσεις απλά μην εγκαταλείψεις ποτέ
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Σαν φοιτητής είχα γνωρίσει κοπέλα που σπούδαζε χημικό στην Αθήνα. Ήταν από επαλ, πανέξυπνη. Ήταν 5ο έτος κ μου είχε πει ότι τελείωνε τότε. Το χημικό Αθήνας να ξέρεις είναι απ τις πιο δύσκολες σχολές, μαζί με φυσικό κ μαθηματικό.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και στοχεύω στη φαρμακευτική... Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τα μαθήματα και προσηλωμένη όσο περισσότερο γίνεται, αρκετοί με επηρεάζουν λέγοντας μου πως εάν περάσω δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην σχολή και πως θα έχω αρκετά κενά αποθαρρύνοντας με. Να προσθέσω πως ασχολούμαι με την χημεία του γενικού λυκείου από μόνη μου. Ποιά είναι η άποψη σας; Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει περάσει φαρμακευτικη από επαλ και αν ναι πως είναι/ήταν η εμπειρία του;;
Αν και όχι η ιδια, έχω στο έτος μου μια κοπέλα.
Ναι δυσκολεύτηκε αρκετά, σε σημείο που σκέφτηκε να αλλάξει σχολή.
Αποφάσισε στο τέλος του πρώτου έτους να κάνει κάποια μαθήματα χημείας, για να καλύψει τα κενά της.

Αν θέλεις πραγματικά, να ξέρεις ότι θα χρειαστεί να δουλέψεις πολύ περισσότερο από τους συμφοιτήτες σου. Ειδικά στα μαθήματα της χημείας.

Προσοχή και στην φυσική και μαθηματικά.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι πάντως αν έχεις καλές βάσεις και είσαι έξυπνη, μια χαρά θα τα καταφέρεις. Απλά θελει πολύ πολύ διάβασμα..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και στοχεύω στη φαρμακευτική... Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τα μαθήματα και προσηλωμένη όσο περισσότερο γίνεται, αρκετοί με επηρεάζουν λέγοντας μου πως εάν περάσω δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην σχολή και πως θα έχω αρκετά κενά αποθαρρύνοντας με. Να προσθέσω πως ασχολούμαι με την χημεία του γενικού λυκείου από μόνη μου. Ποιά είναι η άποψη σας; Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει περάσει φαρμακευτικη από επαλ και αν ναι πως είναι/ήταν η εμπειρία του;;
Στο προπτυχιακό καμία σχολή δεν είναι τόσο δύσκολη εαν έχει μάθει κάποιος να διαβάζει και είναι πρόθυμος να ασχοληθεί. Τώρα συγκεκριμένα δεν μπορώ να σου πω κάτι, αλλά να ξέρεις οτι γενικότερα θα χρειαστεί να έρθεις αντιμέτωπη με νέες έννοιες ,με τις οποίες θα νιώθεις "άβολα"(απο άποψη οτι δεν θα σου είναι οικίες) πολλές φορές στην ζωή σου. Ναι μεν το να έχεις κάποιες γνώσεις εκ των προτέρων σίγουρα θα βοηθήσει, αλλά δεν είναι και λόγος να σε αποθαρρύνει απο το να προσπαθείς να τις καταλάβεις.

Στο χέρι σου είναι. Όλοι από κάπου ξεκινάνε, και σε βάθος χρόνου το να είναι ο άλλος ένα με δυο βήματα μπροστά δεν θα κάνει την διαφορά. Όχι εαν εσύ προσπαθείς πολύ τουλάχιστον. Γενικά οι περισσότεροι το χάνουν στο διάβασμα παρά στην ευφυία ή την ικανότητα όπως λέει και ο Pharmacist. Εφόσον εσύ έχεις εξοικειωθεί με το διάβασμα, δεν θα έχεις θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα. Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και στοχεύω στη φαρμακευτική... Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τα μαθήματα και προσηλωμένη όσο περισσότερο γίνεται, αρκετοί με επηρεάζουν λέγοντας μου πως εάν περάσω δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην σχολή και πως θα έχω αρκετά κενά αποθαρρύνοντας με. Να προσθέσω πως ασχολούμαι με την χημεία του γενικού λυκείου από μόνη μου. Ποιά είναι η άποψη σας; Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει περάσει φαρμακευτικη από επαλ και αν ναι πως είναι/ήταν η εμπειρία του;;
Καλησπέρα και από εμένα. Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και στοχεύω στη φαρμακευτική... Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τα μαθήματα και προσηλωμένη όσο περισσότερο γίνεται, αρκετοί με επηρεάζουν λέγοντας μου πως εάν περάσω δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην σχολή και πως θα έχω αρκετά κενά αποθαρρύνοντας με. Να προσθέσω πως ασχολούμαι με την χημεία του γενικού λυκείου από μόνη μου. Ποιά είναι η άποψη σας; Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει περάσει φαρμακευτικη από επαλ και αν ναι πως είναι/ήταν η εμπειρία του;;
Είμαι ιατρική και σκέφτομαι να κάνω χημεία φροντιστήριο επειδή έχω ένα μάθημα 😬
Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολη είναι η φαρμακευτική για ένα παιδί ΕΠΑΛ που σχεδόν όλα τα μαθήματα έχουν χημεία
 

Miranda32

Νεοφερμένος

Η Miranda32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
9Καλησπέρα και από εμένα. Του χρόνου δίνω πανελλήνιες από ΕΠΑΛ και στοχεύω στη φαρμακευτική... Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τα μαθήματα και προσηλωμένη όσο περισσότερο γίνεται, αρκετοί με επηρεάζουν λέγοντας μου πως εάν περάσω δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην σχολή και πως θα έχω αρκετά κενά αποθαρρύνοντας με. Να προσθέσω πως ασχολούμαι με την χημεία του γενικού λυκείου από μόνη μου. Ποιά είναι η άποψη σας; Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει περάσει φαρμακευτικη από επαλ και αν ναι πως είναι/ήταν η εμπειρία του;;

Μην αγχώνεσαι πάντως αν έχεις καλές βάσεις και είσαι έξυπνη, μια χαρά θα τα καταφέρεις. Απλά θελει πολύ πολύ διάβασμα..
Φυσικά και θα διαβάσω και θα προσπαθήσω και φροντιστήρια να κάνω εάν χρειαστεί...
Είμαι ιατρική και σκέφτομαι να κάνω χημεία φροντιστήριο επειδή έχω ένα μάθημα 😬
Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολη είναι η φαρμακευτική για ένα παιδί ΕΠΑΛ που σχεδόν όλα τα μαθήματα έχουν χημεία
Με την φυσική πως τα είδες τα πράγματα;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Φυσικά και θα διαβάσω και θα προσπαθήσω και φροντιστήρια να κάνω εάν χρειαστεί...

Με την φυσική πως τα είδες τα πράγματα;
Κάνουμε ιατρική φυσική η οποία δεν χρειάζεται γνώσεις από πριν

Μόνο στην βιοχημεια έχω θέμα
Βιολογία επίσης είμαι λίγο πίσω αλλά τελειώνω την ύλη της γ λυκείου και θα το βρω. Το βιβλίο του Αλμπερτς που έχουμε τα εξηγεί πάρα πολύ ωραία
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Φυσικά και θα διαβάσω και θα προσπαθήσω και φροντιστήρια να κάνω εάν χρειαστεί...

Με την φυσική πως τα είδες τα πράγματα;
Στην φαρμακευτική η φυσική τουλάχιστον στην Αθήνα, θυμίζει αρκετά την φυσική θετικής κατεύθυνσης Γ λυκείου, πιο "light" βέβαια.

Αν διαβάζεις όλα γίνονται. Στο χέρι σου είναι όπως λένε και οι παραπάνω. Θα δυσκολευτείς ναι μεν, αλλά αν το θες, θα διαβάσεις και θα τα καταφέρεις.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Φυσική στη φαρμακευτική δεν θα έχεις θέμα. Θα βρεις και παλιά θέματα κομπλέ είσαι. Χημεία είναι το θεματακι
 

Miranda32

Νεοφερμένος

Η Miranda32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κάνουμε ιατρική φυσική η οποία δεν χρειάζεται γνώσεις από πριν

Μόνο στην βιοχημεια έχω θέμα
Βιολογία επίσης είμαι λίγο πίσω αλλά τελειώνω την ύλη της γ λυκείου και θα το βρω. Το βιβλίο του Αλμπερτς που έχουμε τα εξηγεί πάρα πολύ ωραία
Χαίρομαι που είναι ελάχιστα αυτά που έχεις να καλύψεις!
Φυσική στη φαρμακευτική δεν θα έχεις θέμα. Θα βρεις και παλιά θέματα κομπλέ είσαι. Χημεία είναι το θεματακι
Χημεία εγώ προσωπικά έχω τελειώσει την ύλη της Β (γενικού) ! Σε λίγο καιρό θα μπω στης Γ. Δεν με αγχώνει τόσο αυτό το μάθημα καθώς τα καταφέρνω και μου αρέσει.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Άρα μια χαρά είσαι. Σε πολύ καλό δρόμο
 

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι να σου πω ρε κοπελιά,στη σχολή που φοιτουσα και η χημεία ήταν το Α και το Ω να στο πω ωμά,όσοι ήταν από ΕΠΑΛ τα παρατησαν στο 2ο-3ο έτος.Εδω άτομα που έχουν βάσεις και δυσκολεύονται
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top