Φαρμακευτική ή Ιατρική;

Tokogiot

Νεοφερμένος

Ο Tokogiot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δεν έχω οικογενειακό φαρμακείο αλλά με ενδιαφέρει πολύ η φαρμακευτική(περισσότερο από την ιατρική αν και την τελευταία την θεωρώ επίσης αρκετά ενδιαφέρουσα επιστήμη).Ποια θα μου προτείνατε να δηλώσω,λαμβανοντας υπόψη και τις εγχώριες διεξόδους?
 

GTS

Νεοφερμένος

Ο GTS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ποσο εγραψες αν επιτρέπεται;
 

stefanosssx3

Νεοφερμένος

Ο stefanosssx3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να ακολουθησεις το ονειρο σου. Η φαρμακευτικη ειδικα ακουω οτι δεν εχει ανεργια ακομη και αν δεν εχεις φαρμακειο, μπορεις να ασχοληθεις απο τις βιομηχανιες, την ερευνα τα παντα
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Όποια νομίζεις ότι σου αρέσει περισσότερο! Δες τον οδηγό σπουδών και τα μαθήματα που διδάσκονται στην κάθε μια σχολή (υπάρχουν στις ιστοσελίδες των σχολών). Επίσης, σκέψου αν η ιατρική είναι η δουλειά που θα ήθελες να κάνεις και την αντέχεις όντως
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δεν έχω οικογενειακό φαρμακείο αλλά με ενδιαφέρει πολύ η φαρμακευτική(περισσότερο από την ιατρική αν και την τελευταία την θεωρώ επίσης αρκετά ενδιαφέρουσα επιστήμη).Ποια θα μου προτείνατε να δηλώσω,λαμβανοντας υπόψη και τις εγχώριες διεξόδους?
Δεν χρειάζεται να έχεις οικογενειακό φαρμακείο για να επιλέξεις φαρμακευτική.
Ό,τι απορία έχεις σχετικά με την φαρμ μπορείς να μου στείλεις.
 

marioutela

Νεοφερμένος

Η marioutela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και είχα την τύχη (ή ατυχία) να επιτύχω μια πολύ υψηλή βαθμολογία. Καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς είχα την φαρμακευτική σαν πρώτη μου επιλογή, κυρίως την ενασχόληση με το εργαστηριακό κομμάτι, φαρμακοβιομηχανίες κλπ. Η ιατρική υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου, ωστόσο τα χρόνια σπουδών, οι αναμονές και η ειδίκευση, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν τρελαίνομαι για την επαφή με τους ασθενείς με έκαναν εν μέρει να την απορρίψω. Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων όμως ακούω πολλούς να λένε ότι θα χαραμιστώ ακολουθώντας την φαρμακευτική, με αποτέλεσμα να αρχίσω να το ξανασκέφτομαι. Μήπως τελικά η ιατρική είναι ο καταλληλότερος δρόμος για την ενασχόληση με τα εργαστήρια και την έρευνα;
Θεωρείτε ότι θα πρέπει να παραμείνω πιστή στην αρχική μου προτίμηση και να ασχοληθώ με τη φαρμακευτική ή αξίζει να ακολουθήσω την ιατρική επιδιώκωντας μια πιο εργαστηριακή ειδικότητα;
Όσον αφορά τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών θεωρώ ότι θα μου αρέσουν και στις δύο σχολές, αλλά προβληματίζομαι σχετικά με το τι θα ακολουθήσει.
Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη κάποιου που σπουδάζει φαρμακευτική ώστε να με ενημερώσει καλύτερα σχετικά με τις προοπτικές του πτυχίου, καθώς και η εμπειρία κάποιου σπουδαστή/τελειόφοιτου ιατρικής (βαθμός δυσκολίας, αναμονές κλπ).
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Από την στιγμή που δεν θέλεις να έχεις επαφές με ανθρώπους η ιατρική δεν κάνει για σένα. Ακόμα και εργαστηριακή ειδικότητα να έχεις πολλές φορές πρεπει να ενημερώσεις. Από την άλλη σε ερευνητικό κομμάτι η ιατρική είναι τοπ σε όλους τους τομείς.
Παντως από τις ειδικότητες που θα σε ενδιαφερουν είναι η μικροβιολογία, ακτινολογία, παθολογική ανατομική

Για την φαρμακευτική δε θα αναφερθώ γιατί τη τελευταία φορά που το έκανα ηταν να πάρω hate από φοιτητές φαρμαεκυτικής του φορουμ.

Όσο αφορά τις αναμονές μη σε απασχολεί καθόλου ... ειδικα στις εργαστηριακές ειδικότητες η αναμονή δεν είναι τοσο μεγαλη. Από τη στιμή που σε απασχολεί η έρευνα μπορείς με το πτυχίο σου να ασχοληθείς ερευνητικά όπως ακριβως με την φαρμακευτική ανεξάρτητα από την ειδικότητα. Το + της ιατρικής είναι ότι εχεις εξασφαλισμένη δουλεια με αγροτικά , ειδικότητες που δε το έχει η φαρμακευτική οποτε αυτο που θεωρείς αρνητιό στην ιατρική είναι θετικό.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και είχα την τύχη (ή ατυχία) να επιτύχω μια πολύ υψηλή βαθμολογία. Καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς είχα την φαρμακευτική σαν πρώτη μου επιλογή, κυρίως την ενασχόληση με το εργαστηριακό κομμάτι, φαρμακοβιομηχανίες κλπ. Η ιατρική υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου, ωστόσο τα χρόνια σπουδών, οι αναμονές και η ειδίκευση, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν τρελαίνομαι για την επαφή με τους ασθενείς με έκαναν εν μέρει να την απορρίψω. Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων όμως ακούω πολλούς να λένε ότι θα χαραμιστώ ακολουθώντας την φαρμακευτική, με αποτέλεσμα να αρχίσω να το ξανασκέφτομαι. Μήπως τελικά η ιατρική είναι ο καταλληλότερος δρόμος για την ενασχόληση με τα εργαστήρια και την έρευνα;
Θεωρείτε ότι θα πρέπει να παραμείνω πιστή στην αρχική μου προτίμηση και να ασχοληθώ με τη φαρμακευτική ή αξίζει να ακολουθήσω την ιατρική επιδιώκωντας μια πιο εργαστηριακή ειδικότητα;
Όσον αφορά τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών θεωρώ ότι θα μου αρέσουν και στις δύο σχολές, αλλά προβληματίζομαι σχετικά με το τι θα ακολουθήσει.
Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη κάποιου που σπουδάζει φαρμακευτική ώστε να με ενημερώσει καλύτερα σχετικά με τις προοπτικές του πτυχίου, καθώς και η εμπειρία κάποιου σπουδαστή/τελειόφοιτου ιατρικής (βαθμός δυσκολίας, αναμονές κλπ).
Πόσο έγραψες;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Για έρευνα θεωρώ η φαρμακευτική είναι τοπ. Σίγουρα και από ιατρικη μπορείς να ασχοληθείς απλά θα περάσεις από πολλά βάσανα και κύματα μέχρι να καταλήξεις εκεί καθώς είναι πιο κλινικη σχολή. Αντίθετα η φαρμακευτική από την αρχή φαίνεται πόσο εργαστηριακή και ερευνητική σχολή είναι και συνδυάζει πολλές επιστήμες μαζί, άρα έχεις πολλούς τομείς να ασχοληθείς.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Νά κάνεις αυτό που σου αρέσει, δεν θά ξοδέψεις τόσα χρόνια της ζωής σου για κάτι που εξαρχής σε προβληματιζει, δεν το θες ρε παιδί μου
Πήγαινε φαρμακευτική και αν δεις ότι δεν σου αρέσει σαν σχολή, κάνεις του χρόνου 10%
Τό θεωρώ όμως απίθανο
Ιατρική να πας αν θες να γίνεις γιατρός, τέλος
Και θερμά συγχαρητήρια!!!
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Νά κάνεις αυτό που σου αρέσει, δεν θά ξοδέψεις τόσα χρόνια της ζωής σου για κάτι που εξαρχής σε προβληματιζει, δεν το θες ρε παιδί μου
Πήγαινε φαρμακευτική και αν δεις ότι δεν σου αρέσει σαν σχολή, κάνεις του χρόνου 10%
Τό θεωρώ όμως απίθανο
Ιατρική να πας αν θες να γίνεις γιατρός, τέλος
Και θερμά συγχαρητήρια!!

Καλύτερα να πάει ιατρική και εάν δεν θέλει να παει φαρμακευτική.
Εάν πάει ιατρική και κάνει 10% για φαρμακευτική θα πάει στα 6 χρόνια ενώ το αντίθετο στα 7
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Το πτυχίο της φαρμακευτικής δίνει ένα μικρό και αδιάφορο προβάδισμα σε μερικά συγκεκριμένα ερευνητικά πεδία. Ως προς το γενικότερο κομμάτι της έρευνας, ο απόφοιτος ατρικής έχει πολλά και σημαντικότερα πλεονεκτήματα από τα άλλα συναφή πτυχία (βιολογία κτλ). Πέρα από αυτό, θα έχεις πάντα την επιλογή να δουλέψεις ως γιατρός, όταν και αν αποφασίσεις ότι η έρευνα δεν είναι για σένα. Αν ο σκοπός σου είναι το εργαστήριο και η έρευνα, μεταξύ των δύο πτυχίων πας ιατρική με κλειστά μάτια*. Στο γενικότερο πλαίσιο της έρευνας όμως, το βασικό πτυχίο δε παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο, οπότε εν τέλη την άκρη σου θα τη βρεις όποια σχολή και αν επιλέξεις.

*Εξαιρούνται τα άτομα που δεν έχουν το στομάχι να αντέξουν τα κλινικά κομμάτια του προπτυχιακού, πχ αίματα και χειρουργεία.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,895 μηνύματα.
Θεωρώ ως ιατρός θα έχεις πολλούς περισσότερους δρόμους για έρευνα, γιατί πολύ απλά η ιατρική σχολή στην Ελλάδα παίρνει την περισσότερη χρηματοδότηση. Απλά τα πράγματα. Στην φαρμακευτική ούτε σαπούνι στο εργαστήριο δεν μας έχουν και για έρευνα μόνο στο εξωτερικό ή αν γίνεις καθηγήτρια + ερευνήτρια μαζί.
Εκτός αν δεν θέλεις με τίποτα να έχεις επαφή με τον ασθενή. Εκεί πάω πάσο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top