Φιλοσοφία vs Παιδαγωγικό vs Ψυχολογία vs Φιλολογία

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Θέλω να πω και εγώ κάτι για την ποιότητα των μαθημάτων. Πέρυσι στο 1ο εξάμηνο που ήμουν στο ιστορικό-αρχαιολογικό είχα επιλέξει λατινικά. Η καθηγήτρια στο πρώτο μάθημα μας είπε ότι δεν έχει χρόνο να εμβαθύνει πολύ γιατί τα λατινικά είναι μόνο ένα εξάμηνο και δεν μας ενδιαφέρουν. Κάποιοι καθηγητές δεν δίνουν μεγάλη σημασία στους φοιτητές άλλων τμημάτων εκτός της φιλολογίας όταν διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα, θεωρώντας ότι δεν ενδιαφέρουν τους φοιτητές των τμημάτων αυτών εφ' όσον δεν επέλεξαν φιλολογία. Κάποιος όμως που θέλει να γίνει καθηγητής, λογικό δεν είναι να τον ενδιαφέρουν και τα φιλολογικά μαθήματα παρ' όλο που είναι στο φπψ ή στο ιστορικό; Ευτυχώς δεν συμβαίνει με όλους τους καθηγητές αυτό και κάποιοι διδάσκουν με την ίδια λεπτομέρεια και προσοχη τους μαθητές όλων των τμημάτων....

ε σε αυτο φταιει ο καθηγητης..απλα ο τυπος ειναι κομπλεξικος!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αχαχαχα.Είναι και γλωσσολόγος ο Κωστάλας.Πάντως είναι ευρεία και ευήχη η χρήση του "επέλεξε" ενώ το σωστό είναι επίλεξε ώς προστακτική.Πχ υπέγραψε η υπόγραψε,αντέγραψε η αντίγραψε.Ιδού το ερώτημα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Εμένα ρωτάς;:P
Αν ναι,δε χρειάζεται να σου παραθέσω ένα προς ένα τα μαθήματα,γιατί είναι ανούσιο να μιλάς ειρωνικά για την ποιότητα των μαθημάτων της Φιλολογίας!!!Είναι απλό!!!Η ποιότητα είναι άριστη κι αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ να μάθεις,μπες στην ιστοσελίδα του τμήματος και συγκεκριμένα στον κύκλο σπουδών και θα καταλάβεις!!!Για να μη νομίζετε κιόλας ότι εμείς της Φιλολογίας είμαστε "υπερόπτες",ακόμα και οι ίδιοι οι καθηγητές,οι οποίοι διδάσκουν και σε άλλα τμήματα συχνά αναφέρουν ότι είναι περισσότερο ευνοϊκοί σ'συτά ή δεν εμβαθύνουν τόσο κι αυτό μου το χουν επιβεβαιώσει και παιδιά που δεν είναι στο τμήμα της Φιλολογίας!!!

Υ.Γ."Επίλεξε":P

ειναι και τα δυο σωστα...βγηκε ο μπαμπινιωτης και το ειπε..και το επελεξε και το επιλεξε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Το ότι είναι ευρεία η χρήση δεν πάει να πει πως τα καθιστά και σωστά ;)
Αυτά από μένα γιατί θα βγω και οφφ τόπικ. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
ειναι και τα δυο σωστα...βγηκε ο μπαμπινιωτης και το ειπε..και το επελεξε και το επιλεξε:D

Κι ο λόγος;:PΤο "επίλεξε" τουλάχιστον έχει ένα point.Το "επέλεξε" γιατί;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Θέλω να πω και εγώ κάτι για την ποιότητα των μαθημάτων. Πέρυσι στο 1ο εξάμηνο που ήμουν στο ιστορικό-αρχαιολογικό είχα επιλέξει λατινικά. Η καθηγήτρια στο πρώτο μάθημα μας είπε ότι δεν έχει χρόνο να εμβαθύνει πολύ γιατί τα λατινικά είναι μόνο ένα εξάμηνο και δεν μας ενδιαφέρουν. Κάποιοι καθηγητές δεν δίνουν μεγάλη σημασία στους φοιτητές άλλων τμημάτων εκτός της φιλολογίας όταν διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα, θεωρώντας ότι δεν ενδιαφέρουν τους φοιτητές των τμημάτων αυτών εφ' όσον δεν επέλεξαν φιλολογία. Κάποιος όμως που θέλει να γίνει καθηγητής, λογικό δεν είναι να τον ενδιαφέρουν και τα φιλολογικά μαθήματα παρ' όλο που είναι στο φπψ ή στο ιστορικό; Ευτυχώς δεν συμβαίνει με όλους τους καθηγητές αυτό και κάποιοι διδάσκουν με την ίδια λεπτομέρεια και προσοχη τους μαθητές όλων των τμημάτων....
Σε ποιό Ιστορικό;Γιατί στην Αθήνα τα δύο λατινικά είναι άγνωστα κείμενα....Καλά και εσύ παράτησες το Ιστορικό για τη Φιλολογία;Θές και εσύ να γίνεις πιο φιλόλογος;:P
Αστειεύομαι βέβαια.Ο καθένας κάνει ότι θέλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Κι ο λόγος;:PΤο "επίλεξε" τουλάχιστον έχει ένα point.Το "επέλεξε" γιατί;:P

λογω συχνης χρησης κατι τετοια ελεγε στα Ακρα!!τι να πεισ!!χαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
λογω συχνης χρησης κατι τετοια ελεγε στα Ακρα!!τι να πεισ!!χαχα:P

Τον "χτύπησε" η ζέστη!!!:PΤα γεράματα φταίνε!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Τον "χτύπησε" η ζέστη!!!:PΤα γεράματα φταίνε!!!:P

ασε και αυτος...!!!εχει βγαλει ενα λεξικο των 60+ ευρω και καθε ενα που πωλειται μια χαρα την βγαζει οικονομικα αλιμονο σε εμασ.χαχαχα:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Είναι Θεός!!!:P
Φέτος διαλέγεις κατεύθυνση;:PΣυνεπώς,είμαστε μαζί!!!:PΤι κλιμάκιο ήσουν;:P
φετος διαλεγω.κλασικο!:)ημουν στο α-λ!και θεματογραφια στο γεωργαντζογλου.


συνεχιζω να διαβαζω ασαφη πραγματα.το μονο που προσπαθω να εξηγησω ειναι τι ειναι η φιλολογια.μην μενετε μονο στα αρχαια επειδη τσουζουν:Pτα λιγοστα μαθηματα νεοελληνικης λογοτεχνιας.για τελευταια φορα φιλολογια=αρχαια+λατινικη+βυζαντινη+νεοελληνικη λογοτεχνια+γλωσσολογια.αν μερικοι νομιζουν οτι απο τα αλλα 2 τμηματα μπορουν να ανταποκριθουν στα παραπανω στον ιδιο βαθμο με αποφοιτο του τμηματος φιλολογιας η αποψη τους ειναι δεκτη.
υ.γ τους εχω γραμμενους τους νομους για τα πιστοποιητικα περι παιδαγωγικης καταρτισης αλλα τι να γινει-dura lex sed lex.

Αχαχαχα.Είναι και γλωσσολόγος ο Κωστάλας.Πάντως είναι ευρεία και ευήχη η χρήση του "επέλεξε" ενώ το σωστό είναι επίλεξε ώς προστακτική.Πχ υπέγραψε η υπόγραψε,αντέγραψε η αντίγραψε.Ιδού το ερώτημα:P
δεν υπαρχει σωστο και λαθος!αν για πολλα χρονια οι ανθρωποι χρησιμοποιουν τον τυπο επελεξε τοτε πολυ πιθανο και να καθιερωθει αυτος ο τυπος!αυτα εχει η γλωσσα.ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ φτασαμε εδω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
ασε και αυτος...!!!εχει βγαλει ενα λεξικο των 60+ ευρω και καθε ενα που πωλειται μια χαρα την βγαζει οικονομικα αλιμονο σε εμασ.χαχαχα:P:P:P

Άστα να πάνε!!!:P

φετος διαλεγω.κλασικο!:)ημουν στο α-λ!και θεματογραφια στο γεωργαντζογλου.

Εγώ μάλλον Γλωσσολογία!!!:PΉμουν ανάμεσα στο κλασικό και στη Γλωσσολογία αλλά αρκετά το "παίδεψα"!!!:PΕγώ ήμουν στο κλιμάκιο Μ-Ω και θεματογραφία είχα τον Καραδήμα!!!:PΛογικά,φατσικά θα σε ξέρω,γιατί το Έλενα και πρώτο κλιμάκιο δε μου λέει κάτι!!!:P

συνεχιζω να διαβαζω ασαφη πραγματα.το μονο που προσπαθω να εξηγησω ειναι τι ειναι η φιλολογια.μην μενετε μονο στα αρχαια επειδη τσουζουν:Pτα λιγοστα μαθηματα νεοελληνικης λογοτεχνιας.για τελευταια φορα φιλολογια=αρχαια+λατινικη+βυζαντινη+νεοελληνικη λογοτεχνια+γλωσσολογια.αν μερικοι νομιζουν οτι απο τα αλλα 2 τμηματα μπορουν να ανταποκριθουν στα παραπανω στον ιδιο βαθμο με αποφοιτο του τμηματος φιλολογιας η αποψη τους ειναι δεκτη.
υ.γ τους εχω γραμμενους τους νομους για τα πιστοποιητικα περι παιδαγωγικης καταρτισης αλλα τι να γινει-dura lex sed lex.

Ακριβώς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
λοιπον αντε να ληξει η συζητηση λεω εγω..σιγα και στο κατω κατω αν ειμαστε κατωτεροι και δεν θεωρουμαστε ικανοι φιλολογοι(ασχετα που στον ασεπ περνανε πολλοι των φπ και του ιστορικου μολονοτι ΄΄ελλειψεων΄΄) -συμφωνα με αποψεις του φιλολογικου-τοτε οκ δεν εχουν τιποτα να φοβουνται απο εμας ασ κανουν πωσ δεν υπαρχουμε αφου εχουν καλυτερεσ γνωσεισ παιδαγωγικη επαρκεια ικανοτητες διδακτικης και γνωσεισ ιστοριασ κτλ!!αυτοι θ χουν δουλεια εμεισ οχι και καποια στιγμη θ κλεισει η σχολη λογω χαμηλησ ζητησης..απλοοοοοοο..χαχαχα!!!απλα δυστυχωσ διαπιστωνω οτι οσα χρονια μετραει η ιδρυση τησ σχολης τησ φιλολογιασ τοσα χρονια ειναι καποια μυαλα κολλημενα πισω!!!ψαξτε ρε παιδια και τιποτε αλλο να ενημερωθειτε και μετα μιλειστε !!καποιοι δεν ξερετε καν τι ειναι το ιστορικο αρχαιολογικο..δειτε κανενα προγραμμα σπουδων και μετα πειτε,,σαν ακουω τον παππου μου(που ουτε ο παππους μου τ αλεγε) που πιστευε πως μονο η φιλολογια υπαρχει και καμια αλλη !!!οι του φιλολογικοι συγνωμη κιολας ειναι τοσο πορωμενοι με την επιστημη που κανουν επιθεση πολλεσ φορεσ κατι που δεν αρμοζει!!τι να πω αν ειναι να φαγωθουμε ποιος ειναι καλυτεροσ φιλολογοσ οριστε παρτε τον τιτλο!!πωπω παιδι μου κυπριακο το καναμε το θεματακι και να πεισ οτι αξιζει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αφού μας αρέσει περισσότερο η Ιστορία τι να κάνουμε να επιλέξουμε το φιλολογικό;Προσωπικά δεν με γεμίζει η φιλολογία σαν επιστήμη.Δεν μου αφήνει κάτι,το θεωρώ ανούσιο.Οταν ήταν να επιλέξω σχολή θυμάμαι είδα το πρόγραμμα φιλολογικού και διαπίστωσα ότι δεν κάνουν Ιστορία(τουλάχιστον όση ήθελα).Το απέρριψα εξ αρχής.Ο καθένας επιλέγει με βάση τις απαιτήσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Σε ποιό Ιστορικό;Γιατί στην Αθήνα τα δύο λατινικά είναι άγνωστα κείμενα....Καλά και εσύ παράτησες το Ιστορικό για τη Φιλολογία;Θές και εσύ να γίνεις πιο φιλόλογος;:P
Αστειεύομαι βέβαια.Ο καθένας κάνει ότι θέλει
Ιστορικό θεσσαλονίκης. Είχα μείνει πίσω στο ιστορικό έχασα ένα χρόνο για λόγους υγείας....Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο σχετικό με το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Επίσης να πούμε ότι κάποιος μπορεί να θέλει να ασχοληθεί και με τομείς της έρευνας.Απο την φιλολογία την ξεχνάει την λέξη αυτή δυστυχώς.Δεν έχει έρευνα η φιλολογία-τι να ερευνήσεις άλλωστε;Μόνο.... λύω-λύεις-λύει στο λύκειο.Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Ο κλάδος ας πούμε της νεοελληνικής φιλολογίας έχει θέσει τους προβληματισμούς του κατά πόσο θα έπρεπε να υπάρχει τομέας Ιστορίας της Νεοελληνικής Φιλολογίας;Γιατί μπορείτε να καταλάβετε;Γιατί απλά μόνο μέσω Ιστορίας μπορείς να ασχοληθείς με έρευνα.Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Προς Μαράκι και Έλεναα αρχικά, επειδή ακριβώς θεωρείτε τους εαυτούς σας "περισσότερο φιλολόγους" και συμφωνείτε με αυτή τη θέση "φιλολογια=αρχαια+λατινικη+βυζαντινη+νεοελληνικη λογοτεχνια+γλωσσολογια". xP

Ακριβώς αυτό το θέμα τέθηκε την προηγούμενη δευτέρα στο κάλεσμα από τους καθηγητές μας (στο οποίο απ'ότι φαίνεται δεν απαντήσατε) όπου στα πλαίσια της συζήτησης ενάντια στο νόμο Αρβανιτοπούλου δόθηκαν άπειρα επιχειρήματα, τονίστηκε ο ρόλος του φιλολόγου και η σημασία-σχέση των γραμμάτων του ακρωνύμιου "ΔΕΠ". Ακούστηκε για ακόμη μια φορά πως ο πρωταρχικός ρόλος του σύγχρονου φιλολόγου είναι ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΣ. Ο φιλόλογος οποιασδήποτε κατεύθυνσης στις σύγχρονες κοινωνίες δεν παίζει τον ρόλο του "γραμματικού", ενός Αλεξανδρινού φιλολόγου της ελληνιστικής εποχής. Το ελληνικό πανεπιστήμιο δεν σου παρέχει γνώσεις μόνο για να γίνεις ένας ικανός αναλυτής κειμένων, αλλά για να λειτουργήσεις ως ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ του ελληνικού πολιτισμού, να παραδώσεις τη σκυτάλη στην επόμενη γενιά.
Σ'αυτό το πλαίσιο, αύριο στις 12:00 στο Κεντρικό Πανεπιστήμιο (Προπύλαια), αν δεν το γνωρίζετε ήδη, φοιτητές & καθηγητές της φιλοσοφικής, θα ενωθούμε και θα φτιάξουμε συμβολικά μια αλυσίδα προάσπισης του πανεπιστημίου.

~
Τώρα πάμε στο πρακτικό ζήτημα, για κάποιο λόγο, ως νέο πρόγραμμα φιλολογικού, δεν έχετε κάνει ακόμη αρχαιογνωσία (Nesselrath-Lesky) στο 1ο έτος (το γνωρίζω από συμφοιτήτριά σας) οπότε δικαιολογείται να μην μπορείτε να ξεχωρίσετε το αντικείμενο της φιλολογίας. Βέβαια όσες διαλέξεις Αγγελάτου, Χρυσογέλου, Αγάθου κ.λ.π. και να έχετε παρακολουθήσει είναι αδιανόητο να ξεχνάτε τη σπουδή της φιλοσοφίας, από την οποία γεννήθηκε ο κλάδος της φιλολογίας και την ΙΣΤΟΡΙΑ, η οποία είναι το βασικότερο της αντικείμενο (και εσείς ως τώρα από λογοτεχνία έχετε κάνει μόνο Ιστορικά -άντε να έχετε κάνει κι έναν Μαστροδημήτρη-). (Στο εξωτερικό, μάλιστα, φιλόλογος θα χαρακτηριζόταν ο απόφοιτους του Ιστορικού μας)

Υ.Γ.(άσχετο): Τα τμήματα είναι χωρισμένα με το νόμο του 1984. Η τριχοτόμηση έγινε για πρακτικούς λόγους. Κανένα τμήμα δεν είναι αρχαιότερο. Ως τμήματα όλα έχουν ιδρυθεί τότε, και ως σχολή από το πανεπιστήμιο του Όθωνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εχει σημασία πώς θα προσαρμόσεις το πρόγραμμα σπουδών σου ξαναλέω.Ο απόφοιτος πχ νεοελληνικού με 5-6 αρχαία 3 λατινικά εισαγωγικά μάλιστα μαθήματα στο πρώτο έτος μαζί με τις....2 Ιστορίες θα κληθεί να διδάξει τα αντίστοιχα μαθήματα.Κατά την γνώμη μου είναι ακατάλληλος να μπεί σε τάξη να διδάξει αυτά τα μαθήματα.Το ίδιο και του γλωσσολογικού,στο οποίο δεν κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ ιστορία.Τρομερό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Η κατεύθυνση Γλωσσολογίας (του ΕΚΠΑ πάντα) έχει υποχρεωτική 1 αρχαία ιστορία και επιλεγόμενη άλλη μία, όπως επίσης βυζαντινή και νεώτερη. ;) Οπότε, είναι στο χέρι του φοιτητή τί θα διαλέξει και τί όχι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μάλιστα.Αν θεωρείς εσύ ότι είναι ιδανικό με 5 αρχαία,4 λατινικά και 1 ιστορία να τα διδάξει σε σχολείο όκ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top