Υπολογιστής: Πρόβλημα με φορτιστή

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά έχω ένα περιέργο πρόβλημα με το laptop μου. Όταν βάζω το φορτιστή στη πριζα και το συνδεω με το λαπτοπ μου το ποντίκι και γενικά ο δείκτης του ποντικιού αλλά και το touchpad κινούνται μόνα τους, λες και τρέμει και δεν μπορώ να το σταθεροποιήσω. Βγάζω το φορτιστή ο δεικτης του ποντικιού σταθεροποιείται μια χαρά και μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

Τι πρόβλημα έχει το laptop μου?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Πες μάρκα και μοντέλο του laptop.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τσέκαρε εδώ

και αυτό το video


Είναι κατασκευαστικό σφάλμα που δυστυχώς η dell δεν αναγνωρίζει αν το μηχάνημα είναι εκτός εγγύησης. Η πιο εύκολη "λύση" για να φτιαχτεί είναι αφαιρέσεις την γείωση από τον φορτιστή (π.χ. βάζοντας μια ταινία).
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρχής σε ευχαριστώ για τη πολύτιμη βοηθειά σου. Αυτό που είπες για να φτιαχτεί είναι η αφαίρεση γείωση από το φορτιστή, είναι κάτι δύσκολο και χρονοβόρο? Θα το παω σε ένα φίλο μου Τεχνικό απλά ρωτάω γιατί χρειάζομαι το laptop για εργασίες. Ευχαριστώ
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.


η γείωση είναι τα χάλκινα πάνω και κατω. Τους βάζεις μια ταινία και δεν πιάνουν.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ως άλλη λύση τι θα μου πρότεινες?
λένε να συνδέσεις στην usb κάτι μεταλλικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δες εδώ βάζει το τούβλο του φορτιστή στο πάτωμα και το καλώδιο γύρο από το χέρι του.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σ
λένε να συνδέσεις στην usb κάτι μεταλλικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δες εδώ βάζει το τούβλο του φορτιστή στο πάτωμα


Σ ευχαριστώ πολύ. Κάτι τελευταίο. το μοντέλο υπολογιστή που έχω το θεωρείς καλό; Τον είχα αγοράσει ανακατασκευασμένο πριν 1 χρόνο ακριβώς στη τιμή των 300 ευρώ και έχω βάλει δικό μου SSD
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ. Κάτι τελευταίο. το μοντέλο υπολογιστή που έχω το θεωρείς καλό; Τον είχα αγοράσει ανακατασκευασμένο πριν 1 χρόνο ακριβώς στη τιμή των 300 ευρώ και έχω βάλει δικό μου SSD
Η Dell είναι καλός κατασκευαστής αλλά μέχρι εκεί. Σε τέτοιες τιμές δεν μπορούμε να ζητάμε ποιότητα. Επίσης το ανακατασκευσμένο από κάποιο μαγαζί σημαίνει ότι πιθανόν να μην ακολουθά τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στο μαγαζί που το πήρες.

Νομικά πρέπει να υποστηρίζουν το προιόν μέχρι 2 χρόνια από τη στιγμή που το πήρες ως ανακατεσκευασμένο και όχι ως μεταχειρισμένο. Αν είναι ανακατασευασμένος από την Dell και δεν έχει λήξει η εγγύηση πιθανόν να καλύπτεται και απο την αντιπροσωπεία αν δεν έχει περάσει ένας χρόνος.

Ίσως έχει ξεχαστεί κάποια βίδα και χάνεται η γείωση και δημιουργεί αυτά τα προβλήματα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Dell είναι καλός κατασκευαστής αλλά μέχρι εκεί. Σε τέτοιες τιμές δεν μπορούμε να ζητάμε ποιότητα. Επίσης το ανακατασκευσμένο από κάποιο μαγαζί σημαίνει ότι πιθανόν να μην ακολουθά τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στο μαγαζί που το πήρες.

Νομικά πρέπει να υποστηρίζουν το προιόν μέχρι 2 χρόνια από τη στιγμή που το πήρες ως ανακατεσκευασμένο και όχι ως μεταχειρισμένο. Αν είναι ανακατασευασμένος από την Dell και δεν έχει λήξει η εγγύηση πιθανόν να καλύπτεται και απο την αντιπροσωπεία αν δεν έχει περάσει ένας χρόνος.

Ίσως έχει ξεχαστεί κάποια βίδα και χάνεται η γείωση και δημιουργεί αυτά τα προβλήματα.


Είσαι πρώτος το έβαλα στο πάτωμα, φορτίζει κανονικά και δεν κουνιέται ο δείκτης του ποντικιού μόνος του. Δεν ξέρω αν είσαι τεχνικό Η/Υ αλλά είσαι πρώτος
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θέλω να πω μπράβο στον ακικο γιατι περίμενα να πει την λέξη macbook και να μη δώσει ουσιαστικα λύση στην λύση της κοπέλας. Συνεπώς δεν έδωσε μονο λύση είπε και εναλλακτική λύση στο πρόβλημα χωρίς να αναφέρει την λέξη mac. Μπράβο @akikos
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να πω μπράβο στον ακικο γιατι περίμενα να πει την λέξη macbook και να μη δώσει ουσιαστικα λύση στην λύση της κοπέλας. Συνεπώς δεν έδωσε μονο λύση είπε και εναλλακτική λύση στο πρόβλημα χωρίς να αναφέρει την λέξη mac. Μπράβο @akikos


Δεν είμαι κοπέλα αδερφέ
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δεν το επέλεξα εγώ. Αυτόματα όταν ήμουν μέλος το έβγαλε. Πως αλλάζει αυτό?
Πας πανω δεξια στην εικόνα και υπάρχει αντίστοιχη επιλογή και βάζεις μια εικόνα απο κάποιες έτοιμες που εχει αλλα μπορείς να βάλεις μια δικια σου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top