Υποβάθμιση φιλολογικών σχολών

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
cover2.jpg
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη φιλολογία διαβάζεις με τα λεξικά αρχαίων ελληνικών, λατινικών κ.λ.π. έτσι ώστε να μεταφράσεις τα κείμενα. Με την μέθοδό σου, δεν θα σου μείνει τίποτα, δηλαδή με το να αποστηθίζεις απλά την μετάφραση, δεν θα θυμάσαι τίποτα μετά. Επίσης, χρειάζεται άριστη γνώση γραμματικής και συντακτικού των αρχαιών ελληνικών και λατινικών.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Πού ήσουν εσύ καμάρι μου @Syntactician και ανησύχησα που δεν είχα δει μηνύμα σου τις τελευταίες 2 μέρες. Λοιπόν τους γλεντάς όλους σε παρακαλώ συνέχισε έτσι να ξες είμαι μεγάλος fan. Λοιπόν σου έχω challenge, άκου τι θα κάνουμε, για να αποδείξεις ότι το μαθηματικό είναι πιο εύκολο από το φιλολογικό, τώρα που θα πάρεις πτυχίο Φιλολογίας θα δώσεις κατατακτήριες για Μαθηματικό ΕΚΠΑ. Αν το βγάλεις στα 4 έτη με βαθμό άνω του 8,5, νομίζω και τα υπόλοιπα παιδιά συμφωνούν, θα παραδεχτούν ότι είχες δίκιο και θα σου ζητήσουν συγγνώμη που σε χλεύασαν. Προτίθεμαι και εγώ να έρθω μαζί σου στο τμήμα για παρέα πάντως, τι λες πώς σου ακούγεται αυτό το challenge;
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Δεν σε τιμάει καθόλου αυτό, να το ξέρεις. Η φιλολογία δεν είναι απλώς αποστήθιση, καθώς έχει εφαρμογή σε κείμενα. Τώρα, το παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας δεν είναι τόσο δύσκολο και αυτό το ισχυρίζονται οι ίδιοι καθηγητές της φιλολογίας, τους οποίους επικαλέστηκες σε προηγούμενη τοποθέτησή σου. Ποιός είσαι εσύ που θα κρίνεις την φιλολογία και με ποιά ιδιότητα, κριτήρια ;
Εσύ, με ποιά ιδιότητα κρίνεις το παιδαγωγικό; Είσαι φοιτητής εκεί και γνωρίζεις την ευκολία ή τη δυσκολία του; Άσε που οι περισσότεροι καθηγητές που τα έλεγαν αυτά , τουλάχιστον όταν σπούδαζα εγώ στο ΦΠΨ, ήταν κομπλεξικοί. Γιατί, συγγνώμη κιόλας, ωραία και άγια τα Λατινικά, ναι, τα λατρεύω, αλλά αν δεν είναι κομπλεξισμός το να βάζεις φοιτητές της δεκαετίας του 2000 να γράφουν επιστολές στους γονείς τους στα Λατινικά και να τους κόβεις με 3αρια και 4αρια ή να κλείνεσαι στο ασανσέρ και αντί να φωνάζεις βοήθεια, να φωνάζεις auxilia, ε, τότε τι είναι;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κρίμα,διέγραψε το λογαριασμό του :( Και είχα βρει να γελάω με κάτι μέσα στη μέρα μεχ :fool:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
ή να κλείνεσαι στο ασανσέρ και αντί να φωνάζεις βοήθεια, να φωνάζεις auxilia, ε, τότε τι είναι;
Ήταν ειδική επίκληση λογικά, όσοι τριγύρω δεν ήξεραν λατινικά ήταν χαμηλού επιπέδου για να βοηθήσουν :hehe: .
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εσύ, με ποιά ιδιότητα κρίνεις το παιδαγωγικό; Είσαι φοιτητής εκεί και γνωρίζεις την ευκολία ή τη δυσκολία του; Άσε που οι περισσότεροι καθηγητές που τα έλεγαν αυτά , τουλάχιστον όταν σπούδαζα εγώ στο ΦΠΨ, ήταν κομπλεξικοί. Γιατί, συγγνώμη κιόλας, ωραία και άγια τα Λατινικά, ναι, τα λατρεύω, αλλά αν δεν είναι κομπλεξισμός το να βάζεις φοιτητές της δεκαετίας του 2000 να γράφουν επιστολές στους γονείς τους στα Λατινικά και να τους κόβεις με 3αρια και 4αρια ή να κλείνεσαι στο ασανσέρ και αντί να φωνάζεις βοήθεια, να φωνάζεις auxilia, ε, τότε τι είναι;
Πω με σκάλωσες τώρα.Προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι το auxilia,και μετά σκέφτηκα ότι στα αγγλικά auxiliary σημαίνει βοηθητικός.Κοίτα να δεις τι σου κάνουν τα λατινικά :rofl:
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Τελευταία φορά που κοίταξα η NASA και άλλα αντίστοιχα κέντρα στελεχώνονται από μαθηματικούς, φυσικούς, μηχανικούς υπολογιστών κ.λ.π. και όχι από φιλολόγους, ιστορικούς, αρχαιολόγους, ψυχολόγους κ.λ.π. Οι ανθρωπιστικές επιστήμες υπηρετούν πραγματικά την ανθρωπότητα και δεν δημιουργούν δαπάνες εις βάρος των φτωχών ενώ οι τεχνολογικές, θετικές επιστήμες χρηματοδοτούνται με υπέρογκα ποσά εις βάρος των φτωχών και δεν νομίζω ότι η σωτηρία της ανθρωπότητας θα επιτευχθεί με το να μετοικήσουμε άλλον πλανήτη, την στιγμή που στην Αφρική οι άνθρωποι δεν έχουν να φάνε, ούτε νερό να πιούν και πεθαίνουν τόσοι κάθε ώρα που περνάει. Είναι τυχαίο νομίζεις πως οι δισεκατομμυριούχοι σαν τον Έλον Μάσκ κ.ο.κ. επενδύουν σε διαστημικές αποστολές αντί τα λεφτά αυτά να πάνε σε τριτοκοσμικές ηπείρους σαν την Αφρική ; Γενικά πιστεύω ότι οι θετικές , τεχνολογικές επιστήμες έχουν γίνει συνώνυμο της απανθρωπιάς σε αντίθεση με τις ανθρωπιστικές που υπάρχουν για να υπηρετούν τον άνθρωπο.
Ωραιο μπαφο καπνιζεις. Για πες και σε εμας απο που τον περνεις να ξερουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσύ, με ποιά ιδιότητα κρίνεις το παιδαγωγικό; Είσαι φοιτητής εκεί και γνωρίζεις την ευκολία ή τη δυσκολία του; Άσε που οι περισσότεροι καθηγητές που τα έλεγαν αυτά , τουλάχιστον όταν σπούδαζα εγώ στο ΦΠΨ, ήταν κομπλεξικοί. Γιατί, συγγνώμη κιόλας, ωραία και άγια τα Λατινικά, ναι, τα λατρεύω, αλλά αν δεν είναι κομπλεξισμός το να βάζεις φοιτητές της δεκαετίας του 2000 να γράφουν επιστολές στους γονείς τους στα Λατινικά και να τους κόβεις με 3αρια και 4αρια ή να κλείνεσαι στο ασανσέρ και αντί να φωνάζεις βοήθεια, να φωνάζεις auxilia, ε, τότε τι είναι;
Για αυτον μας εχει πει η καθηγητρια που μας εκανε Ιστορια στο σχολειο. Μιλαμε για καθηγητη τωρα, οχι αστεια
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Από ότι φαίνεται είναι παγκόσμιο τό πρόβλημα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα ήθελα να ζητήσω από τα βάθη της καρδιάς μου ένα συγγνώμη αν με την άποψή μου κατά καιρούς έχω "μειώσει" την αξία των φιλολογικών σχολών. Δεν αναφέρομαι στην επιστήμη αλλά στη μαγαζοποίηση της επιστήμης όπως η λογική των σπουδών διαμορφώνεται σήμερα.

1663105298519.png


Έτυχε να κάνω διακοπές και να θαυμάσω εκστασιασμένος από κοντά την Στοά του Αττάλου, το μαντείο των Δελφών, την Αρχαία Αγορά των Αθηνών, τη Βιβλιοθήκη του Αυτοκράτορα Ανδριανού, τον μοναδικό...ναό του Ηφαίστου στο Θησείο και φυσικά κάποιες αφιερώσεις του Αυτοκράτορα Βεσπασιανού Δομιτιανού στους Δελφούς αλλά και του Βασιλιά Πέτρου ΙV της Αραγονίας όπου το 1380 περίπου, είχε γράψει μια αφιέρωση ότι ο Παρθενώνας είναι ένα από τα καλύτερα μνημεία του κόσμου. Το μνημείο που μου προκάλεσε δέος παρ' όλο τον καύσωνα, ήταν ο δωρικός ναός του Ηφαίστου που διατηρείται σε άψογη μορφή, ως ένα από τα καλύτερα μνημεία της ανθρωπότητας νομίζω. Το τοπίο στα καλύτερά του...αγναντεύοντας τόσο τη Στοά του Αττάλου όσο και την Ακροπόλη με μια υπέροχη θέα αρμονικά συνδυασμένα. Πλέον κανένα μνημείο του εξωτερικού δεν μου κάνει καμία εντύπωση. Τα παλάτια και οι αρχιτεκτονικές γραμμές των Ευρωπαϊων ή Αμερικανών σε κυβερνητικά κτίρια με κίονες, είναι απλά μια κακή αντιγραφή χωρίς να ταιριάζουν με την αστική δομή τους.

1663104665671.png


Η Αθήνα αλλά και η Ελλάδα είναι μια χώρα μουσείο που θα έπρεπε να υπάρχει επιπλέον ειδικό εισητήριο εισόδου για την αισθητική τοπίου που να χρεώνεται σε ξένους. Ειδικά η Αθήνα είναι μια κινηματογραφική εικόνα ιστορίας. Το ιστορικό της κέντρο είναι μια μοναδική παρουσίαση της ιστορίας όλων των αιώνων μαζί. Η φιλολογία και η ιστορία θα έπρεπε να μην έχουν καμία σχέση με την μέση εκπαίδευση και με μοριοδότηση για τον ΑΣΕΠ αλλά με ειδικές επιστήμες στην μελέτη του Ελληνικού πολιτισμού και η κάθε περιοχή της χώρας μας να έχει διαφορετική "κατεύθυνση" φιλολογικών σπουδών ανάλογα την τοπική ιστορία. Ελπίζω να τονίζω την διαφορά.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Θα ήθελα να ζητήσω από τα βάθη της καρδιάς μου ένα συγγνώμη αν με την άποψή μου κατά καιρούς έχω "μειώσει" την αξία των φιλολογικών σχολών. Δεν αναφέρομαι στην επιστήμη αλλά στη μαγαζοποίηση της επιστήμης όπως η λογική των σπουδών διαμορφώνεται σήμερα.

View attachment 108468

Έτυχε να κάνω διακοπές και να θαυμάσω εκστασιασμένος από κοντά την Στοά του Αττάλου, το μαντείο των Δελφών, την Αρχαία Αγορά των Αθηνών, τη Βιβλιοθήκη του Αυτοκράτορα Ανδριανού, τον μοναδικό...ναό του Ηφαίστου στο Θησείο και φυσικά κάποιες αφιερώσεις του Αυτοκράτορα Βεσπασιανού Δομιτιανού στους Δελφούς αλλά και του Βασιλιά Πέτρου ΙV της Αραγονίας όπου το 1380 περίπου, είχε γράψει μια αφιέρωση ότι ο Παρθενώνας είναι ένα από τα καλύτερα μνημεία του κόσμου. Το μνημείο που μου προκάλεσε δέος παρ' όλο τον καύσωνα, ήταν ο δωρικός ναός του Ηφαίστου που διατηρείται σε άψογη μορφή, ως ένα από τα καλύτερα μνημεία της ανθρωπότητας νομίζω. Το τοπίο στα καλύτερά του...αγναντεύοντας τόσο τη Στοά του Αττάλου όσο και την Ακροπόλη με μια υπέροχη θέα αρμονικά συνδυασμένα. Πλέον κανένα μνημείο του εξωτερικού δεν μου κάνει καμία εντύπωση. Τα παλάτια και οι αρχιτεκτονικές γραμμές των Ευρωπαϊων ή Αμερικανών σε κυβερνητικά κτίρια με κίονες, είναι απλά μια κακή αντιγραφή χωρίς να ταιριάζουν με την αστική δομή τους.

View attachment 108467

Η Αθήνα αλλά και η Ελλάδα είναι μια χώρα μουσείο που θα έπρεπε να υπάρχει επιπλέον ειδικό εισητήριο εισόδου για την αισθητική τοπίου που να χρεώνεται σε ξένους. Ειδικά η Αθήνα είναι μια κινηματογραφική εικόνα ιστορίας. Το ιστορικό της κέντρο είναι μια μοναδική παρουσίαση της ιστορίας όλων των αιώνων μαζί. Η φιλολογία και η ιστορία θα έπρεπε να μην έχουν καμία σχέση με την μέση εκπαίδευση και με μοριοδότηση για τον ΑΣΕΠ αλλά με ειδικές επιστήμες στην μελέτη του Ελληνικού πολιτισμού και η κάθε περιοχή της χώρας μας να έχει διαφορετική "κατεύθυνση" φιλολογικών σπουδών ανάλογα την τοπική ιστορία. Ελπίζω να τονίζω την διαφορά.
Εμενα η θεα της Αθηνας μου αρεσει παντως, και ας ειναι απο ψηλα σαν μια ασπρη χλαπατσα που εσκασε στο λεκανοπεδιο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εμενα η θεα της Αθηνας μου αρεσει παντως, και ας ειναι απο ψηλα σαν μια ασπρη χλαπατσα που εσκασε στο λεκανοπεδιο

Mη σ' ακούσει ο Μπακογιάννης. Στην πλατεία Μοναστηράκι βρωμάει σε κάποια σημεία, δεν ξέρω τι για να μην γίνω κακός. Έχεις τον μοναδικό συνδυασμό με το παλαιό τζαμί επί Οθωμανικής περιόδου και την βιβλιοθήκη του ρωμαίου Ανδριανού μεσοτοιχία (απορώ ποιος το σκέφτηκε αυτό σαν αρχιτεκτονική) και παραπονιέσαι; :tongue: :kill:Γι' αυτό λέω ότι η Αθήνα παίζει να είναι η μόνη πόλη παγκοσμίως όπου η ιστορία όλων των αιώνων είναι τοποθετημένη με προσθετική μέθοδο, το ένα κτίριο δίπλα στο άλλο. Ακρόπολη και δίπλα μια πολυκατοικία με απλωμένα βρακιά.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Mη σ' ακούσει ο Μπακογιάννης. Στην πλατεία Μοναστηράκι βρωμάει σε κάποια σημεία, δεν ξέρω τι για να μην γίνω κακός. Έχεις τον μοναδικό συνδυασμό με το παλαιό τζαμί επί Οθωμανικής περιόδου και την βιβλιοθήκη του ρωμαίου Ανδριανού μεσοτοιχία (απορώ ποιος το σκέφτηκε αυτό σαν αρχιτεκτονική) και παραπονιέσαι; :tongue: :kill:Γι' αυτό λέω ότι η Αθήνα παίζει να είναι η μόνη πόλη παγκοσμίως όπου η ιστορία όλων των αιώνων είναι τοποθετημένη με προσθετική μέθοδο, το ένα κτίριο δίπλα στο άλλο. Ακρόπολη και δίπλα μια πολυκατοικία με απλωμένα βρακιά.
Και το Μοναστηράκι βρωμάει, και η Πάτρα βρωμάει, τι φάση νόμιζα τόσα χρόνια είχα καλή όσφρηση... Τελικά κάνω λάθος γιατί τίποτα από όσα λες δεν μου βρωμάει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Kανονικά θα έπρεπε η νέα πόλη να ξεχωρίζει από την παλαιά πόλη σε ακτίνα τουλάχιστον 5 χλμ. :beach:
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ρε φίλε δεν το πιστεύω ότι κάθεστε και απαντάτε σοβαρά στο τρολ. Δουλειές δεν έχετε?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
309168096_474019394771520_1231056121892610447_n.jpg
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σας εξηγήσω κάτι που θα έπρεπε να το γνωρίζετε ήδη. Φιλόλογος κανονικά θα έπρεπε να θεωρείται ο απόφοιτος μόνο των τμημάτων Φιλολογίας και όχι ο Ιστορικός, ο Αρχαιολόγος, ο απόφοιτος των τμημάτων Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικού δευτεροβάθμιας. Δεν έχω καμία πρόθεση να υποβαθμίσω κάποιο τμήμα, απλά κάποιες διευκρινίσεις κάνω. Το τμήμα Φιλοσοφίας έχει τόση σχέση με τα τμήματα Φιλολογίας όση έχει το τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της επιστήμης του Εκπα με τα τμήματα Μαθηματικών. Το ότι το τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της επιστήμης έχει λίγα μαθήματα μαθηματικών δεν είναι το ίδιο με το να έχει ένα τμήμα μόνο μαθηματικά. Όπως αντίστοιχα το ότι τα τμήματα Φιλοσοφίας έχουν πολύ λίγα φιλολογικά δεν είναι το ίδιο με το να έχεις μόνο μαθημάτα φιλολογίας. Απλά υπάρχει μία στρέβλωση στις μέρες μας να θεωρούνται φιλόλογοι οι απόφοιτοι και των τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας. Για να σας το εξηγήσω σε εσάς τους θετικούς, αυτό που συμβαίνει στον φιλολογικό κλάδο θα ήταν σαν να έβγαινες Μαθηματικός και από το τμήμα Ιστορίας και φιλοσοφίας της επιστήμης και από το τμήμα Φυσικής και από το τμήμα Χημείας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το να θεωρείται κάποιος φιλόλογος από το τμήμα φιλοσοφίας είναι σαν να θεωρείται ο απόφοιτος των τμημάτων Πολιτικής επιστήμης, δικηγόρος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Και όλο αυτό το γράφεις στις 01:47 ανήμερα τριημέρου.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Θα σας εξηγήσω κάτι που θα έπρεπε να το γνωρίζετε ήδη. Φιλόλογος κανονικά θα έπρεπε να θεωρείται ο απόφοιτος μόνο των τμημάτων Φιλολογίας και όχι ο Ιστορικός, ο Αρχαιολόγος, ο απόφοιτος των τμημάτων Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικού δευτεροβάθμιας. Δεν έχω καμία πρόθεση να υποβαθμίσω κάποιο τμήμα, απλά κάποιες διευκρινίσεις κάνω. Το τμήμα Φιλοσοφίας έχει τόση σχέση με τα τμήματα Φιλολογίας όση έχει το τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της επιστήμης του Εκπα με τα τμήματα Μαθηματικών. Το ότι το τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της επιστήμης έχει λίγα μαθήματα μαθηματικών δεν είναι το ίδιο με το να έχει ένα τμήμα μόνο μαθηματικά. Όπως αντίστοιχα το ότι τα τμήματα Φιλοσοφίας έχουν πολύ λίγα φιλολογικά δεν είναι το ίδιο με το να έχεις μόνο μαθημάτα φιλολογίας. Απλά υπάρχει μία στρέβλωση στις μέρες μας να θεωρούνται φιλόλογοι οι απόφοιτοι και των τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας. Για να σας το εξηγήσω σε εσάς τους θετικούς, αυτό που συμβαίνει στον φιλολογικό κλάδο θα ήταν σαν να έβγαινες Μαθηματικός και από το τμήμα Ιστορίας και φιλοσοφίας της επιστήμης και από το τμήμα Φυσικής και από το τμήμα Χημείας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το να θεωρείται κάποιος φιλόλογος από το τμήμα φιλοσοφίας είναι σαν να θεωρείται ο απόφοιτος των τμημάτων Πολιτικής επιστήμης, δικηγόρος.
Κοίτα, για να καταλάβεις. Το τμήμα φιλολογίας βγάζει φιλολόγους επιστήμονες, ξέρεις από εκείνους που υποτίθεται ότι πρέπει να ασχοληθούν με παπυρολογία, με τη βαθύτερη μελέτη των κειμένων. Το τμήμα ιστορίας αρχαιολογίας βγάζει επιστήμονες ιστορικούς και αρχαιολόγους. Τα τμήματα φιλοσοφίας και παιδαγωγικής βγάζουν επιστήμονες φιλοσοφίας και παιδαγωγικής αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα όλα αυτά τα τμήματα εντάσσονται στον κοινό κλάδο των εκπαιδευτικών που έχει πάρει τον τίτλο "Φιλόλογοι ΠΕ02". Θα μπορούσε να έχει τον τίτλο " Καθηγητές ανθρωπιστικών μαθημάτων" ή τον τίτλο "καθηγητές θεωρητικών μαθημάτων". Βέβαια εκεί θα είχες τον φόβο μη σου φάει τη θέση κανένας θεολόγος ή του τμήματος ιστορίας και φιλοσοφίας της επιστήμης. Από όλα αυτά τα τμήματα, προφανώς, οι απόφοιτοι και έχουν κάνει ορισμένα κοινά μαθήματα κορμού για να μπορούν να διδάσκουν τα φιλολογικά μαθήματα. Μη σου πω ότι εσύ ως απόφοιτος φιλολογικού έχεις κάνει πολύ λιγότερα μαθήματα παιδαγωγικής και ψυχολογίας από τα φιλολογικά μαθήματα που έχω κάνει εγώ ως απόφοιτος του ΦΠΨ. Επομένως, δεν θα έπρεπε να διεκδικείς καν θέση σε σχολεία που έχει να κάνει με παιδιά .Η θέση σου έπρεπε να είναι σε ερευνητικά κέντρα.

Παρεμπιπτόντως, διδάσκω λατινικά και με πολύ μεγάλη επιτυχία. Ξέρεις τον λόγο; Γιατί στο συγκεκριμένο μάθημα είχα γράψει 19,6 και το βιβλίο έχει παραμείνει το ίδιο από τότε. Σιγά τη δυσκολία. Εκτός αν νομίζεις ότι στο σχολείο θα πας να διδάξεις Αινειάδα ή μήπως την Ιλιάδα και την Οδύσσεια τη διδάσκεις από το πρωτότυπο; Ή μήπως διδάσκεις το ομηρικό μέτρο;

Σοβαρά, τώρα; Να μας καταγράψεις εδώ ποσά ακριβώς από τα μαθήματα που έχεις κάνει στο τμήμα σου διδάσκονται στο γυμνάσιο και στο λύκειο. Προσωπικά, την πλειοψηφία των συγγραφέων που διδάσκονται τα παιδιά στο γυμνάσιο και στο λύκειο την έχω διδαχθεί κι εγώ κι ας είμαι απόφοιτος του ΦΠΨ. Έχω διδαχθεί Όμηρο, Σοφοκλή, Ηρόδοτο, Θουκυδίδη, χώρια τους συγγραφείς που έχω διδαχθεί στο πλαίσιο της ειδικής διδακτικής και τα πλάνα διδασκαλίας που έχω κάνει.

Για αυτό ξεκαβαλικεψε από το καλάμι σου. Αν είσαι καλός εσύ στη δουλειά σου, δεν θα σου πάρει κανέναε τη θέση. Αλλά μάλλον φοβάσαι και είσαι γεμάτος κομπλεξισμους.

Σόρρυ που θα σου το πω, αλλά επειδή έχω παιδί στο γυμνάσιο, δεν θα ήθελα με τίποτα να έχει έναν τέτοιον εκπαιδευτικό με κομπλεξισμους και αντισυναδελφικοτητα. Θα προτιμούσα να έχει καθηγητή του ιστορικού ή της φιλοσοφίας ή της Παιδαγωγικής κι ας είχε κάνει λιγότερα αρχαία από εσένα.

Αυτά, αλήθεια έμαθες σε ένα τέτοιο τμήμα ανθρωπιστικών επιστημών; Να κάνεις διακρίσεις και να θεωρείς τον εαυτό σου μοναδικό γνώστη και ανώτερο των άλλων;

Αν γνώριζες καθόλου από φιλοσοφία, θα ήξερες ότι ο Σωκράτης είχε πει τη γνωστή φράση "εν οίδα ότι ουδέν είδα".
Αυτή τη φράση ένας εκπαιδευτικός πρέπει να την έχει πολύ καλά χαραγμένη στο μυαλό του. Γιατί ένας σωστός εκπαιδευτικός, δεν μπορεί να γνωρίζει τα πάντα, άρα θα πρέπει να ξέρει πολύ καλά ότι το διάβασμα και οι γνώσεις δεν σταματάνε ποτέ οποιοδήποτε τμήμα και αν έχει τελειώσει. Κι αν δεν γνωρίζει κάτι, την ώρα του μαθήματος, πρέπει να είναι ειλικρινής με τους μαθητές του και όχι να τους κάνει τον παντογνώστη.

Ακόμα, λοιπόν, και να είχες καταφέρει να διοριστείς, προσωπικά θα έκανα το παν για να σε διώξουν γιατί δεν θα ήσουν ο ιδανικός εκπαιδευτικός για το παιδί μου.

Τέλος, τα παράπονά σου στις κυβερνήσεις και στους υπουργούς Παιδείας, αν και αυτούς επειδή τους ενδιαφέρει η ψήφος αποκλείεται να σε άκουγαν γιατί αν απέκλειαν από την εκπαίδευση τόσα άτομα θα έχαναν πολλά ψηφαλακια. Εδώ δεν θα ασχοληθεί κανένας με τα γραφόμενα σου, ιδιαίτερα οι θετικοί στους οποίους απευθύνεσαι.

Υ.Γ. Το ψευδώνυμο που έχεις επιλέξει political animal, δεν σου αξίζει προφανώς. Εκείνος που έγραψε για πολιτικό ζώον ήταν ο Αριστοτέλης, αν σου λέει κάτι το όνομα, αλλά προφανώς και όχι γιατί τη φιλοσοφία εσύ την κοιτας με μεγάλη υπεροψία και τη θεωρείς δευτερεύουσα, κάτι που δεν αρμόζει σε πολιτικό ζώον έτσι όπως το όρισε ο Αριστοτέλης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Θα σας εξηγήσω κάτι που θα έπρεπε να το γνωρίζετε ήδη. Φιλόλογος κανονικά θα έπρεπε να θεωρείται ο απόφοιτος μόνο των τμημάτων Φιλολογίας και όχι ο Ιστορικός, ο Αρχαιολόγος, ο απόφοιτος των τμημάτων Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικού δευτεροβάθμιας. Δεν έχω καμία πρόθεση να υποβαθμίσω κάποιο τμήμα, απλά κάποιες διευκρινίσεις κάνω. Το τμήμα Φιλοσοφίας έχει τόση σχέση με τα τμήματα Φιλολογίας όση έχει το τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της επιστήμης του Εκπα με τα τμήματα Μαθηματικών. Το ότι το τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της επιστήμης έχει λίγα μαθήματα μαθηματικών δεν είναι το ίδιο με το να έχει ένα τμήμα μόνο μαθηματικά. Όπως αντίστοιχα το ότι τα τμήματα Φιλοσοφίας έχουν πολύ λίγα φιλολογικά δεν είναι το ίδιο με το να έχεις μόνο μαθημάτα φιλολογίας. Απλά υπάρχει μία στρέβλωση στις μέρες μας να θεωρούνται φιλόλογοι οι απόφοιτοι και των τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικό δευτεροβάθμιας. Για να σας το εξηγήσω σε εσάς τους θετικούς, αυτό που συμβαίνει στον φιλολογικό κλάδο θα ήταν σαν να έβγαινες Μαθηματικός και από το τμήμα Ιστορίας και φιλοσοφίας της επιστήμης και από το τμήμα Φυσικής και από το τμήμα Χημείας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το να θεωρείται κάποιος φιλόλογος από το τμήμα φιλοσοφίας είναι σαν να θεωρείται ο απόφοιτος των τμημάτων Πολιτικής επιστήμης, δικηγόρος.
Η χρονομηχανη μου δουλεψε. Μεταφερθηκαμε 5 μερες πριν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top